een Russisch oorlogsschip in een' Chineesche haven aan te vallen en te nemen. De Chineesche admirali teit 'kwam niet tusschen beide. 3e. Sedert eenige maanden is een leger van 40.000 Koengoezen, Chi neesche onderdanen, op Chineesch grondgebied opgericht en geoefend en vecht sedert onder Japansche offi cieren tegen Rusland. De redactie voegt er aan toe, dat hot moeilijk is de wetten der neu traliteit toe te passen op China en Korea alsof zij, als onafhankelijke staten ten dezen opzichte, vergeleken konden worden met rijken als Frank rijk of Engeland. Het is voldoende te constateeren, dat het de dure plicht is der Europeesche mogendheden strikte neutraliteit te handhaven, ge heel afgescheiden of verbreking der neutraliteit, al of niet heeft plaats gehad in Korea of China. HET TELEGRAAFYERKEER MET JAPAN In den Spaansch-Amerikaauschen oorlog van 1893 deden zich verschil lende rechtsvragen voor met betrek king tot de van een vijandelijk land uitgaande telegraafkabels. Ook de Boeren-oorlog had een langdurige en bijna volslagen onderbreking van het internationaal kabelverkeer mot Zuid en Oost-Afrika ten gevolge. Deze oorlog heeft daarentegen tot heden in Oost-Azië slechts tot geringe storingen van het overzeesche teie- graafverkeer aanleiding gegeven en rechts quae sties hebben zich daarbij evenmin nog voorgedaan. Eenige dagen geleden echter werd bekend gemaakt, dat telegrammen naar Japan op eigen risico van den afzender werden aangenomen en over geseind en dat ook eenige Japansche telegraaflijnen niet gebruikt worden, daar de militaire censuur ze adminis treert. Zoo wordt voor de eerste maal in dezen oorlog in meer uitgebreiden kring de aandacht gevestigd op do eigenaardige gevaren, die zelfs onzij dige en meestal in particulier bezit zijnde zeekabels loopen. Reeds door het verschijnen van het Oostzee-eskader in Oost-Aziatische wateren wordt het kabelverkeer met Japan bedreigd. Slaagt Rodjestwens- ky er in, voorbij Formosa te komen en in de Chineesche Oostzee vasten voet te krijgen dan loopt Japan het ernstig gevaar vaar zijn telegraafver bindingen met de overige wereld ge heel of gedeeltelijk te worden afge sneden. De dubbele kabels \an Nagasaki naar Wladiwostok en Sjanghai zijn, wat de verbinding met de eerste plaats betreft, reeds sedert het uit breken van den oorlog ongebruikt langs de tweede lijn ging daarop -bij na het geheele telegraphische ver keer. Beide kabels zijn het eigendom van do ..Groote Noordelijke Telegraaf- Maatschappij", die aan Deensche, Scandinavische en Russische finan ciers behoort en ook de met den Si berisch en spoorweg paralel loopende landtelegraaf beheertde maatschap pij nam dadelijk een geheel onzijdig standpunt in. De lijn van Nagasaki over de Iki- eilanden naar de haven Foesan op Korea dient slechts voor plaatselijk verkeer en mist natuurlijk nu haar aansluiting met de verdere Russische telegraaf lijnen. Dan is er nog eene verbinding van Japan met liet vaste land, oorspronkelijk bestemd voorliet telegramverkeer tusschen Formosa en Japan. De laatste kabel, geheel aan den Japanschen staat toebehoorend, loopt van Ohama op Kioesjioe, langs cle Rioekïoe-eilanden en Sakiyeda op het eiland Ischigakischima naar Kïroen op Formosa en loopt verder van Tam- soei op Formosa naar Sharppeak in China, bij Foetsjou, waar hij met het wereld-kabelnet aansluit. Een telegram uit Singapore aan de „Daily Mail" meldde intussclien, dat. deze iaatsze kabel door Russische agenten doorgesneden was. Het ge heele telegraafverkeer van Japan zou nu aangewezen zijn op de twee kabels tusschen Sjanghai, rasp. Gützlaff en Nagasaki. EEN WEDDENSCHAP. De professor in de scheikunde te Breslau, dr. Albert Ladenburg, heeft onlangs op een vergadering van Duitsche natuuronderzoekers te Kas sei een voordracht gehouden, waarin hij de mogelijkheid van het voorko men van een wonder ontkende. Thans heeft de pastoor vam Marten- dorf, Anton Weber, den professor uitgenoodigd een weddenschap aan te gaan om 1000 kronen, dat hij niet in staat zal zijn te verklaren waarom het bloed van den heiligen Janau- rius, dat te Napels in een fleschje bewaard wordt, vloeibaar wordt en begint te borrelen, wanneer het in de nabijheid van het hoofd van een heilige wordt gebracht. Prof. Laden- burg heeft de ontvangst van de uit- noodiging reeds bevestigd. Of hij de weddenschap ook heeft aangenomen vinden wij niet vermeld. NOORDPOOLTOCHT. De hertog van Orleans, die het voorbeeld wil volgen van den hertog der Abruzzen, heeft, zooals men weet. pogingen gedaan om de „Fram" het schip van Nansen. te krijgen vooreen pooltocht. Dit is hem echter gewei gerd. omdat hij noch Sverdrup, noch een anderen Noor als kapitein wilde aannemen. Thans heeft de hertog van Orleans de „Belgica", het schip van DeGer- lache, die daarmee den bekenden Zuidpooltocht deed gecharterd De Ger lache zal liet, bevel voeren. Het plan is dit jaar niet te trachten de Noord pool t© bereiken, maar van Frans Jozefsland een noordelijke doorvaart te zoeken. Dit is niet zoo ongevaar lijk. aangezien het drijfijs in die Streek door een sterken stroom zuid waarts wordt gedreven. In die buurt overwintert, thans de expeditie van den Amerikaan Zieg- ler. ZONDER BILÏET IN DEN TREIN. Onlangs bracht een Berlijner zijn moeder naar den sneltrein, die aan een der stadsstatious eenige minuten stilhield en reeds bijna geheel bezet was. Het, kostte dan ook moeite voor de dame een plaats te vinden en vóór de zoon weder kon uitstappen, zette de trein zich in beweging. De reizi ger tegen wil en dank verliet den wagen" aan het eerstvolgend station en gaf van het gebeurde kennis aan den stationschef. Deze achtte zich verplicht van hem de betaling te vor deren van de boete, gesteld „op het plaats nemen in een trein zonder gel-, dig biljet". De Berlijner achtte deze bepaling op zijn geval niet toepasse lijk, weigerde daarom te betalen en werd daarop gedagvaard. In twee instanties echter werd hij vrijgespro ken. De rechter overwoog namelijk, dat het verbod enkel bedoelt straf te bedreigen tegen personen, die opzet telijk zonder biljet een plaats inne men. Nergens is het verboden, ineen trein te komen om een reiziger hulp te verleenenbovendien had de ge dagvaarde geen .plaats" ingenomen. Hij had tegen zijn wil een eindweg meegereden en daarom moest de vor dering worden afgewezen. DE LIJFWACHT VAN DEN TSAAR. De Tsaar van Rusland heeft zich, volgens de Petit Bleu", een lijfwacht van honderd twintig Korsikanen aan geschaft. omdat hij zelfs zijn kozak ken niet meer vertrouwt. EEN MARKIES ONDER DE MOOREN. De markies de Segonzac, die door de Mooren gevangen werd gehouden, ■is nadat 1700 douras of piasters be taald waren, in vrijheid gesteld en op weg naar Marrakech. ZONDERLINGE WEDSTRIJD. Op 28 Mei zal te Brussel een wan delwedstrijd gehouden worden van gewichtige menschen, d. w. z. van personen, die minstens honderd kilo gram wegen. MOEDIG VOORNEMEN. Volgens de New-York Herald" hebben de Russische officieren van de vloot van Rodjestvensky verklaard dat zij willen overwinnen of met de Japanners te gronde gaan. Ieder gedeelte van de vloot heeft een eigen taak en tegenover het Ja pansche admiraalschip zijn bijzonde re maatregelen beraamd. TREURIG. O Dezer dagen was Mr. Robb van Bell- fast met twee zijner zoontjes naar Holywood gegaan, om de knapen eens wat uitspanning te bezorgen. Daar huurde hij een zeilbootje en ging met de kleine varen. De zee stond hol en een rukwind deed het bootje kan telen. Alle drie verdronken, hoewel er spoedig hulp ter plaatse was. Mrs. Robb is nu weduwe met nog 6 kleine kinderen. Sport en Wedstrijden Harddraverijen. Wanneer wij dit verslag aanvangen met te melden dat aan den rijder J. Ensing zijn rijvergunning ingetrok ken is tot en met 27 Mei e.fc. en aan den eigenaar H. K. Glas Jzn. den toe gang tot de terreinen (der N. H. R. V. is ontzegd tot en met 29 Juld a.s., dan doen wij zulks alléén, omdat wij deze, door het Harddraverij-Comité der N. H. R. V. in overleg met het Harddr- Comité der Amsterdamsche Harddr.-Vereen. „Oud. Roosenburch" genomen maatregel ten zeerste toe juichen, en zulks uitsluitend met het oog op de sport zelve. Dat een eigenaar die bijv. een paard bezit met een record, van 1.55, en overtuigd is dat- dit paard wel 10 se conden sneller draven kan, deze over macht niet direct laat zien, dat kan en mag door niemand verlangd wor den. doch dat liet paard nooit sneller gaat, dat is te erg. Moge deze maatregel voor meerde ren een waarschuwing zijn. De sport die wij gisteren te zien kregen was goed De Wet won den Crocus-prijs gevolgd door Ira C. Blondie spaarde zijn kracht voor de Convallaria-prijs waarin de merrie dead heat liep met Jonge Wilkes; velen dachten dat de rijder van deze laatste hij liet comité zou worden ge roepen, omdat hij zijn paand inhield doch d>t deed Schippers alléén om nog een secondetje te sparen. Juist dit rijden eischt zeer veel tactiek, en dat bezit Bas wel. Freule presenteerde zich het eerst aan den rechter in den Tulpen-prijs De Hyacinthen-prijs werd zeer mooi door Mireille III met Threfell in den zadel gewonnen. Fedora won zurn Abscheid de merrie vertrekt weer naar Duitschland de Vergeei-mij- niet-prijs. deze kon haar niet ontgaan Held was hierin een zeer moeien tweede. Ridder Huijssen van Kattendijke had het eerst met Icon «de 3200 Meter in den Narcissen-prijs afgelegd. De overwinnaar werd met brave's ontvangen. Lyndon Green was hierin tweede en Ohisselhampton derde. Buller, van wien men groote ver wachtingen koesterde, schijnt nog geen. goed paard voor de steeple chase te zijn, het was dan ook zijn eerste en de hindernissen werden toch goed genomen. De gedetailleerde uitslag is als volgt C r o c u s-p r ij s. Handicap-hard draverij Yoor Nederlandsche paarden. Minimum afstand 1600 Meter. In 3.10 2/5 gewonnen door de Wet (1625) J. Witfceveen tweede lea C (1675) A. H. van Wickevoort Crommelin, en Warda (1600) B. P ten Hagen derde. Tot. winnend 13.-—, geplaatst 7, ƒ5 en 19. Tulp e n-p r ij s. Wedren op de vlakke baan. afsiand 2000 Meter. Eerste was Freule (62 K.G.) Threfell, tweede King Edward (53J- Killicken (derde Bob (50 K.G.- Stefan. Tot. win nend ƒ5, geplaatst /6-50, ƒ6.50. Convallaria-prijs. Handicap harddraverij. Minimum afstand 2800 Meter. In 5 212/5 Blondie (2900) A. Witte- veen, en Jonge Wilkes (3075) B. W. Schippers Sr. (dead heat) derde was Caid (3075) A. Mol. Tot. winnend ƒ11.50 en 29.ge plaatst ƒ12, 22 en ƒ9.—. I-Iyacinthe n-p r ij s Verkoopsren voor paarden van 3 jaar en ouder die te koop waren gesteld voor ƒ1500. Afstand 1700 Meter. Winner werd. Mi reille III ƒ1000 (57£ K.G.) Threfell, tweede Hallucination 1000) (59£ K.G.) Killick en Elfina ƒ1500 (61^ K.G.) B. Ellis, derde. Tot. winnend ƒ10.50, ge plaatst ƒ9.en ƒ6. Baron van Heemstra werd voor 1350 eigenaar. V er geet-mij-n iet-p rij e. Re cordharddraverij. Minimum afetand 2500 Meter. Gewonnen door Fedora (2550) B. van Alkemade in 4.143/5, tweede Held (2500) A- H. van Wickevoort Cromme lin en derde Emmy Lou (2575) P. Schönrock. Tot. winnend 3, ge plaatst ƒ5, ƒ8.50. N a r c i s s e n-p r ij s. Steeple-chase voor paarden van vier jaar en ouder. Afstand 3200 Meter. Eerste was Icon (77) Ridder Huijs sen van Kattendijke, tweede Lyndon Green (80 K.G.) KiUick en derde Ghi- selhampton (81 K.G.) O. Lempshull. Tot. winnend ƒ11.—, geplaatst ƒ9. en 9.—. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 30 cent per regel. EEN WEERSPANNIGE. De maag van een inwoonster van Heerlen. Eene genezing door de Pink Pillen. Juffrouw Wed. Lindenlauf wonen de te Linde bij Heerlen, had een maag die haar erg had doen lijdenvoor ongeveer twee jaren was mijn kwaal begonnen, ik was erg bezweet geweest en door het drinken vair een glas koud bi ei- hen ik o ngesteld gevtordem en ik had een soort van 'kloppen in de maag. Van (dat oogenblik af kon ik het geringste eten niet meer ver dragen. De maag kon de spijzen niet verteren, ik had maagkrampen, ste ken in -de zijde, was kortademig tot stikkens toe en mijne nachtrust werd door akelige droomen gestoord. Door dit alles werd ik zeer zenuwachtig, had voortdurend zenuwtrekkingen, zoo verklaarde zij aan onzen verslag gever. U kunt wel begrijpen in wel ken toestand ik mij bevond en gevoel jmij thans wat mijne gezondheid be treft, zeer gelukkig. De maag van juffrouw Lindenlauf was in opstand, dezelve kon niet meer werken. Zulks was de schuld niet van de maag. Als de maag sterk genoeg is zal zij nim mer hare medewerking weigeren. Maar als uw bloed arm is, als Uw bloed de spieren der maag op geen voldoende wijze voedt, werkt en ver teert deze laatste niet omdat zij te zwak is. Van den dag af dat juffwmw Lindenlauf de Pink Pillen genomen heeft, heeft zij zich een nieuw, rijk en zuiver bloed gegeven en haar maag door dit rijke bloéd versterkt, heeft zich terstond als voorheen in werking gezet. Om Uwe maagkwalen te gene zen moet gij geen geneesmiddelen ne men die het voedsel verteren. Van den dag dat gij ze niet meer neemt af, begint gij weer opnieuw te tijden omdat Uw maag met genezen is. Men moet de wortel van het kwaad aan tasten, n.l. het bloed moet men ver anderen. De Pink Pillen geven een rijk en zuiver bloed en daarom gene zen zij op duurzame wijze de maag kwalen. Zij genezen ook bloedarmoe de, bleekzucht, neurasthenie, alge- me ene zwakte, rheumatiek, scheele ■hoofdpijnen, zenuwpijnen, heupjicht, om-egel matigheden bij de vrouwen, hartkloppingen, St. Vitusdans, zenuw storingen, kortom alle ziekten voort komende uit een arm bloed. Zij zijn verkrijgbaar- in alle apotheken en in het depót Apotheek Derneville 66, Boulevard de Waterloo, Brussel. Drie francs vijftig de doos, zeventien francs vijftig de zes doozen, franco. Prijs ƒ1.75 de doos, ƒ9. per 6doo zen Verkrijgbaar bij Snabïlié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Fran co toezending tegen postwisseL Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. IETS OVER HAARLEMSCHE BOUWKUNST. Eenigen tijd geleden schreef onze stadgenoot, de heer A. W. Weiss- man in het „Bouwkundig We ek bl ad", een zeer belangrijk artikel over de Haarlemsche bouw kunst in den loop der tij'den. Wij zijn overtuigd dat ook onze le zers belang stellen in de kennis van deze materie en nemen daarom deze bijdrage in haar geheel over. In beknopten vorm heeft genoemde •deskundige ons een duidelijk over zicht gegeven van de vroegere Haar lemsche bouwkunst en wijst ons te vens op verschillende belangrijke overblijfselen van het werk onzer voorvaderen in onze stad. Lange jaren heeft Haarlem zijn ouderwetsch karakter tamelijk goed weten te bewaren. Maar in den laat- sten tijd verdwijnen de schilderach tige gevels, zoo talrijk, oneer en meer, om plaats te maken voor moderner schoppingen. Waren de eigenaars bekend met de kunstwaarde hunner bezittingen, dan zouden zij zich wel tweemaal beden- ken, eer zij den slooper aan het werk lieten gaan. Gevels van vóór 1576 zijn nu reeds te Haarlem zeldzaam. De rnerkw aardigste is die van het koffie huis aan de Groote Markt, tegenover de Houtstraat. Van de oorspronkelij ke architectuur is echter niet alles bewaard gebleven. De trapgevel met zijn kanteelen moet omstreeks 1650 verdwenen en door den tegenwoorcll- gen, met de bekronende vazen, het fronton en de afhangende festoenen, vervangen zijn. Maar de laat-Gothi- sche schalken, met fraai geprofileerde basementen en kraagsteenen beboo- ren tot de 16e eeuw. Het huis is ook daarom nog merkwaardig, Wijl Mr. Willem Bil der dijk het tot zijn dood bewoond heeft. De 16e eeuwsche details van dezen het museum gevestigd is. Hierdoor uitgevoerd, komen overeen met die van het huis te Edam, waarin thans het museum gevestigd isHierdoor kan men er zich een voorstelling van maken, hoe de Haarlemsche gevel zich in welstand moet hebben vertoond. Vroeger moet Haarlem verscheidene dergelijke huizen hebben geteld. Maar daarvan zijn slechts enkele details over die men Zijlstraat 58 en 60 vindt. Nadat de brand van 1576 het gehee le zuidelijke gedeelte van Haarlem in de ascli had gelegd, zijn de huizen, die daar gestaan hadden, langzamer hand herbouwd. Daar de stad zich toen pas begon te herstellen van de rampen, die het beleg en de Spaansche bezetting had den veroorzaakt, geschiedde het we- deropbouwen in hoogst eenvoudigen trant. De gevels tusschen 1580 en 1590 op getrokken, die men, al is het dan ook zonder de oorspronkelijke puien, vooral aan het oostelijk gedeelte der Oude Gracht ziet, zijn dan ook zontrer de m'nste versiering en ge Reel van gebakken steen. Alleen de gevelan kers zijn in den vorm van cijfers ge smeed, die het jaartal der stichting aangeven. De Vlamingen, die na 1578 in groo- ten getale naar Haarlem vluchtten, om de vervolgingen in hun geboorte stad te ontgaan, kwamen spoedig door hun nijverheid tot welvaart. In 1591 meende dan ook die steenhouwer en bouwmeester Lieven de Key, die uit Gent naar Londen gevlucht was, dat hij goed zou doen zich in de op- luikende Spaarnestad te vestigen. Zijne verwachtingen werden niet be schaamd. Be>t valt te betreuren, dat betrekke lijk zoo weinige van de Haarlemsche gevels het jaartal hunner stichting dragen. En waar men dat nog vindt, is het haast zonderling van 1600 of later. Met zekerheid valt dus niet te zeggen, welke gevels tusschen 1591 en 1600 gebouwd zijn. In 1598 werd door Lieven de Key, die in 1593 in stads dienst was getreden, de Waag voltooid, wier ar chitectuur Florentijusche herinnerin gen vertoont. Het komt mij voor, dat de bouwmeester gewerkt heeft naar schetsen van iemand, die Florence kende. Karei v an Man der, de Vlaming, die Italië bezocht had, en die sinds zijne vestiging te Haarlem, een man van invloed werd, heeft ver moedelijk De Key met de forsche kunst van Ammanati, zooals die aan het Palazzo Pdtti zich openbaart, bekend gemaakt. Wat hiervan zij, vaststaat, dat sinds 1599 De Key zich heeft bediend van verscheidene blijkbaar Italaaansche motieven, die de meester op oorspron kelijke wijze wist om te werken. Het meest in het oog vallen de forsche profileeringen en het zoogenaamde rustieke werk, die men aan vele ge vels vindt. Talrijke andere gevels verschillen van die, welke vóór 1591 gebouwd zijn, slechts daarin, dat ook gehouwen steen is toegepast en dat boven de vensters de eigenaardige bogen dei- laatste Bngel'sche Gothiek de z.g. Tu dorbogen, zijn aangebracht. "Het zijn deze gevels, (die mij voorkomen tus schen 1591 en 1598 door DeKey te zijn gemaakt. De Tudorboog is blijk baar eene herinnering aan 's meesters verblijf in Engeland. En de toepas sing van gehouwen steen, die vóór 1591 nog niet plaats vond, kon ons niet vreemd schijnen aan de werken van De Key, die in de bescheiden steed\ Steenhouwer wordt ge noemd. Slechts twaalf gevels uit het begin der 17e eeuw te Haarlem dragen nog een jaartal. De oudste is Koning straat 31, van 1602, de laatste isKou- denhorn 44, van 1613. De gevel van 1602 is tamelijk eenvoudig opgevat. Of hij wel van de Key afkomstig is, mag worden betwijfeld. Maar het be langrijke fra,gment, dat Warmoes- straat 2 bewaard heeft, is een fraai voorbeeld van De Key's tweede ma nier. Top en pui van den geviel zijn verloren gegaan, doch de gevelstee^ nen, met karakteristieke leeuwenkop pen en een voorstelling van den Ver loren Zoon versierd, behooren tot de beste van Haarlem. De eigenaardige breede lijsten, die de bouwmeester sinds 1598 maakte, gaven een geschik te gelegenheid, om een opschrift aan te brengen. Daarvan is hier dan ook gebruik gemaakt, om er in te hakken: „Sy Deus pro nobis, quis contra nos. Anno 1605. Is Godt met ons, wie mach tegen ons". Vier jaar later werd de gevel Bo termarkt 25 gemaakt. Deze is beter bewaard dan de vorige, want alleen de oude pui verdween. D e Key heeft hier nog eens de Tudorbogen toege past. Op de lijst staat„Int bruine peert. Ick woud, dat icik een peert con geer ij gen, dat elceen prees er van' verachten mocht swijgen". Lafontadne had zijn fabel van den molenaar toen nog niet gesclireven maar van de on mogelijkheid, om ieder tevreden te stellen, was de Haarlemmer, die de spreuk liet plaatsen, blijkbaar reeds overtuigd. Dat hier inderdaad de bouwmeester van de VleeschliaJ aan het werk *s geweest, blijkt uit de prachtige car touches met ossenkoppen, die aan de einden der lijst zijn geplaatst. De bo gen der eerste verdieping rusten op consoles, met leeuwen en ramskoppen versierd. De bovenste deel en van den top zijn eenigszins veranderd, ook de kozijnen zijn niet meer de oorspron kelijke, doch het overige is wel be waard. Een derde voorbeeld van dezen bouwtrant ziet men Spaame 96. Wat bier bewaard bleef is maar een frag ment. De kleine luiken wijzen er op, dat het gebouw voorheen een graan- pakhuis was en tot een brouwerij be hoord heeft. De gevelsteenen zijn met leeuwen koppen en het wapen van Gelder land versierd. Het opschrift der lijst is „Anno 1612. Vrede geeft ons Godt. Int wapen va.n Gelderiandt. Om 't on derhouden syn gebodt in lande en stede. Godt geef ons sijn ewige vre de." Wij zien hier dus eene herinnering aan het twaalfjarig bestand. De brou wer was zeker geen Arminiaan. Terwijl de behandeling van dezen gevel zeer groote overeenkomst ver toont met die hiervoor besproken, is die, welke wij Damstraat 23 zien, een voudiger. Maar de twee leeuwenkop pen en de gevelsteen met een ridder versierd, die den hertog van Bran denburg voorstelt, zijn toch wel van De Key. En mocht er nog twijfel be staan. dan kan het opschrift, geheel als de andere bewerkt, dien wegne men. Het luidt: „Sy Deus pro nobis, quis contra nos. Dit is in den Hertog van Brandenborch. Is Godt met ons wie mach tegen ons. Ao. 1610." Waarschijnlijk was het een Bran denburger, die dit hier zoo deed stel len. Uit deze gevels blijkt, dat tusschen 1605 en 1612 de manier van den bouw meester niet veranderde. Daarom is het niet gewaagd, andere gevels, wier jaarmerk verdween tot deze periode te brengen. Een van die mooiste ziet men Zijlstraat 97. Hij is maar wei nig verminkt; zijn opschrift is: „Ick blijf getrou. Int soet Nederlant. Tck wijck nyet af." Zoo iets kon alleen een Gomarist in zijn gevel laten bakken. Maar of de Arminianen Nederland toen ook zoo „zoet" vonden, zou men kunnen be twijfelen. Sierlijke geevls zijn ook die Dam straat 13 en Jansstraat 6163. De Tudorbogen spelen hier een rolbij de laatsten is ook van wapens als ornamenten gebruik gemaakt- Dat Lieven de Key, als hem meer eenvoudig werk gevraagd werd, toch iets karakteristieks -wist te leveren, bewijzen de gevels aan de OudeGracht 4544, die op de puien na nog gaaf zijn. Van vele andere gevels is te weinig meer over, dan dat men ziel» van hun oorspronkelijken toestand een denkbeeld zou kunnen maken. Meestal is slechts een gevelsteen allps, wat van de vroegere glorie bewaard bleef. Toen Lieven de Key in 1627 gestor ven was, kwam een meer klassieke bouwwijze in zwang. De in 1595 te Haarlem geboren (1) Jacob van Cam- pen en zijn dertien jaar jongere stad genoot Pieten- Post hebben die ver andering bewerkt. Maar de gevels uit dien tijd zijn zeldzaam. Alleen van het huis in de Groote Houtstraat tegenover den Anegang wordt Jacob van Campen door Houbraken als ont werper genoemd. En deze gevel is zoo gemoderniseerd, dat er van de klas sieke pilasters maai- weinig meor overblcef. Alleen het fraai gebeeld houwde hert boven de pui is nog gaaf. En daar de gevels Groote Houtstraat 113, en Oude Gracht 60 een soortgelij ken bouwtrant vertoonen, vermoedt de heer C. J. Gonnet en zeker met recht, dat ook hier de ontwerpen van Jacob van Campen afkomstig zullen zijn. Al deze gevels zijn slechts als frag menten bewaard gebleven. Zij hebben hunne bekroningen verloren en liet is j dus niet met zekerheid te zeggen, hoe Jacob van Campen zulke huizen van bescheiden afmetingen ordonneerde. Dat de meester geen topgevels heeft gemaakt, kan veilig worden aange nomen. De architectuur van het laatst dier 17de en van de 18de eeuw, die aan Amsterdam een zoo sprekend karak ter heeft gegeven, is te Haarlem schaars vertegenwoordigd. Damstraat 21 ziet men een zeer eenvoudigen gevel van 1715, geheel van gehouwen steen. Spaame 106 een goeden gevel uit het midden der 18de eeuw. Doch het meest monumentale werk dezer eeuw is het huis Spaame 30. Ofschoon het geen jaartal draagt is liet aan den stijl te zien, dat. het omstreeks 1790 gebouwd moet zijn. Eindelijk noem ik nog de gevels Groote Houtstraat 115 en Kruisstraat 45 als scheppingen uit het begin der 18de eeuw. Dd architectuur spiegelt ook te Haarlem den geest der tijden ge trouw af. De herleving der stad. na 1578, gaf aanleiding tot het bouwen der eenvoudige gevels van 1580 tot 1591 gesticht. Toen kwam een tijd perk van bloei, nadat de Vlamingen velerlei nijverheid naar het Spaarne hadden overgebracht. Van die wel vaart getuigen de rijke schéppingen, die Lieven de Key tot stand bracht. Doch toen de 17de eeuw ten einde liep, ging de stad achteruit. Do groo te onderneming, heit uitbreiden van Haarlem naar liet noorden, werd wel volbracht, doch de bebouwing ver toont maar weinig van den rijkdom, die elders te vinden is. Zelfs onder de 18e>-eeuwsche huizen, die overigens te Haarlem niet zeld zaam zijn. vindt mein er maar wei nige, die zich meten kunnen met de weidsche stichtingen der Amsterdam mers van dien tijd. De 17e-eeuwsche gevels worden te Haarlem het meest bedreigd. Het is te hopen, dat het gelukken moge, de<ze (1) Dit is echter nog zeer te betwij felen. Redactie „Woninggids". herinneringen aan het schoon verlw den der stad te behouden. De pogin gen, die op het oog nblik gedaan wor den. om weer in 17 -eeuwscben trant te bouwen, waarvan het koffiehuis „De Kroon" op de Groote Markt, en het Militair Tehuis aan den Jans- weg de vruchten zijn verdienen on getwijfeld gewaardeerd te worden Maar wat echt is, wint het toch steeds van het namaaksel. (Haarl. Woninggids). Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Dinsdag geen H. Mis om 7 ure. Vrijdag, 1ste Vrijdag der maand, bijzonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart, 'tevens dag van Aan bidding voor de Vereen, der Eeuwig, durende Aanbidding. Te 8 uur gezongen H. Mis voor de levende leden der vereeniging. Na de Mis acte van eereboete. Het H. Sacrament blijft uitgesteld tot 'smorgens 11 uur en 'smiddag} van 3 tot 4 ure. Kwart over 3 luide aanbidding. Dinsdag te half 8 en 8 uur Uit vaartdiensten voor den lieer Martin^ Hermanus Tushuizen, als lid van de Broederschap der geloovige zielen. Deze week de H.H. Missen te 7, hall 8, 8 en half 10 en 's avonds te half i Lof en gelegenheid tot biechten van 6 tot 1 ure. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Alle dagen dezer week van 6 tot f ure gelegenheid om te biechten en 7 ure Lof met Rozenhoedje. Zaterdag te half negen de H. Mi voor de bekeering dér zondaars in 4 Kapel van het Miraculeus© Mart abeel Te 6 uur Lof van O. L. Vr. met R(. zenhoedje. Van 4 tot 10 uur gelegen heid om te biechten. KERK VAN HET ALLERHEILIGST HART. KLEVERPARKWEG. Dinsdag te half 8 de gezongen E Mis ter eere van den H. Antonio van Padua. *s Avonds te 7 uur het Lof. Dinsdag en de verdere dagen van i week gelegenheid om te biechten d= morgens tot 10 uur en 's namidda; van 67. Vrijdag, eerste Vrijdag dei- maam half 8 gezongen II. Mis ter eere va het Allerh. Hart. 's Avonds te 7 uti Lof en acta van eereboete. Zaterdag van 5 tot half 10 gelégei heid om te biechten. Zondag de H.H. Miissén om 7, 9 half 11- uur, te 4 uur Lof. PAROCHIEKERK VAN DEN H. A3 TONIUS VAN PADUA. Dinsdag, 4e dei- Novene, te 8 u gezongen H. Mis ter eere van- den! Antonius van Padua. 's Avonds te uur Lof en Vergadering, waarond de gebeden der Novene. Woensdagavond te 7 uur Vergaó img. waaronder vernieuwing u Professie voor de Leden der 3de Or van den H. Franciscus. Vrijdag. 1ste Vrijdag der maan te 8 uur gezongen H. Mis ter eerev- het Allerh. Hart. 's Avonds te 7 u Lof, Predikatie en acte van eerelx te aan het H. Hart. Gedurende deze week de eerste Mis ten 7 ure .Gelegenheid om biechten 's morgens van 7 tot 10 's avonds van 6 tot 8 uur. Zondag 7 Mei 's morgens te 12 u zullen in deze kerk eenige mannt en vrouwenplaatsen verpacht w den. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdag zullen de kinderen van: ze parochie tot de eerste H. Commie worden toegelaten. Des morgens te uur de H. Mis. Des namiddags 3s het Ix>f. Op dien dag des avonds geen Lo? Woensdag feestdag van Kruis-' ding, dag van devotie. Das morjs 9 uur gezongen H. Mis met ..V; Creator" ter Kerkelijke tiering een 1212-jarig huwelijksfeest. I avond? van 6 tot 8 uur gelegenh om te biechten. Donderdag half 10 II. Mis en pr? katie op het R.-K. Kerkhof St. Bar ra. Des avonds gelegenheid om biechten van 68 uur. Om zeven het Lof met rozenkransgebed ter ring van de Meimaand. Vrijdag eerste Vrijdag der maai des avonds 7 uur het Lof met si van eere-boete. Zaterdag nam. gelegenheid om biechten van 4 tot half 10. Zondag sluiting van den H. Paus tijd de I-I. Hoogmis met „Te Deuir. j PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Dinsdag en de volgende avow dezer week te 7 uur Lof ter eere de allerheiligste Maagd Maria. Woensdag, feest van Kruisvinfi gezongen H. Mis om 8 uur. Donderdag 8 uur gezongen R ter eere van het Allerh. Sacramei» Vrijdag, eerste Vrijdag der ma* 8 uur gezongen H. Mis. De ouders worden verzocht ijf kinderen, die den leeftijd van 7f hebben bereikt, ter leering te i 1 dende jongens Woensdagmi» om 3 uur, de meisjes Zaterdagmw om 12 uur. Gedurende deze week des ava van 7 tot 9 uur gelegenheid on: I biechten. f De Catechismus volgens gewoon* PAROCHIEKERK VAN DE H. ELI: BETH EN BARBARA. Dinsdagavond half 8 Lof ter f' van den H. Antonius, met Ro' i hoedje. Donderdag de H.H. Missen om j uur en half 7 om 8 uur pleCfl Hoogmis en Eerste H. Communis kinderen om 3 uur plechtig 1 vernieuwing der doopsbeloftea dracht aan de H. Maagd en Patronessen. Te Deum. Onder het Lof tweestemmige ren der Communicanten. Vrijdag, eerste Vrijdag der n# toegewijd aan het Goddelijk Har- half 8 Lof met Rozenhoedje. lederen avond dezer week, bf? 1 Donderdag, zal om half 8 uur s 1 Kerk het Rozenhoedje gebeden J don en eenige gezangen gezond"' den ter eere der H. Maagd. („N. H. Ct

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6