Haarlem's Dagblad NïEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een, Kivartje per plaatsing Twee Kivartjes te samen Grootte der Adv. hoogstens zes regels DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6704 herschijnt dagsMjjks, behalve op 2on- ess PfeesSdagSEi ZATERDAG 6 MEI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: Voor Haarlem PER DRIE MAANDEN: f j 20 .«i Van 1—5 re£els 50 Cts'' iedere re£el meer 10 cts- Buiten het A.rondirsenic t Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom 'der Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 B// fl Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 Jjf^ -J\. 1 vv I eb) Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Gö'üustreerd6 Zondagsblad, 'voor Haarlem I I 03$ TTCf Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenlien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Sure., Parijs, 31bi* gaubonrg Montmartre plaatst dagelijks Advertentien van geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor Betaling cl Contant Officieele berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vam Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooals zij gewij zigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat ds ingeko men een verzoekschrift van A. M. Roosekrans, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot bet verknopen van al co holhou denden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in den winkel van het perceel aan da Tempelierstraat No. 2. Haarlem, 3 Mei 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. DRANKWET. Burgemeester en WelHoudei-s van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van W. Bos om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhouden- dem drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis en de opka mer van het perceel aan het Begijn hof No. 7. Haarlem, 3 Mei 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat liet op den lst.en Mei j.l. executoir ver klaard kohier No. 14a op de Bedrijfs belasting dezer gemeente, dienst lJO e 1905, op heden aan den ontvanger dei- directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op don bij de wet bepaalden voet te vol doen. Haarlem, 4 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Stadsnieuws DE AMPZING- EN LIEVEN DE KEYSTRAAT. I j Dezen keer willen we een tweetal Straten behandelen, die hun namen ontvingen naar vroegere stadgenooten namelijk de Ampzing- en Lieven de Keystraat.. Eerstgenoemde straat erlangde liaar naam naar Samuel Ampzing,eenHaar- lemsch predikant in het begin der 17de eeuw. Hij was de zoon van Jo hannes Assuerus Ampzing en werd vermoëde'lijk in 1591 te Haarlem ge: boren. Na het volbrengen zijner stu: diën werd hij in 1616 predikant te: P.ijsoort-en-Strevelshoek en in 1619 te Haarlem, alwaar hij in het Neder- landsoh en Fransch predikte. Zijn portret hangt als kopergravure in de gemeentel-bibliotheek alhier, j Hij was een voor zijn tijd geleerd I man en had daarbij een gezond oor- deel .en goede smaak, zoodat hij de I toen heerschende verre overtrof. Reeds i in zijn jeugd toonde hij een bijzon dere voorliefde voor de dichtkunst, I gelijk ook blijkt uit zijn op rijm ge- stelde beschrijving van de geschiede- nis onzer stad. Hij was de eerste, die een zelfstandige geschiedenis van Haarlem schreef, een werk dat steeds t de basis is gebléven voor latere bis-1 torieschrijvers en hoogst belangrijk is door de vele aa.nteekeningen uit dien tijd door hem persoonlijk waargeno- men. De waarde van zijn dichterlijke werken is zeer geringze zijn niet anders dan wat rijmelarij. 1-Iij schijnt een zeer strijdlustig man te zijn ge weest, althans er bestaan vele strijd schriften van én tegen hem. Hij over leed te Haarlem den 29 Juli 1632. Ampzing had tot zinspreuk ,,Sur- sum animus (het oog omhoog en ,,Sustine et abstine" (lijd en mijd). De Lieven de Keystraat werd ge- noemd naar den beroemden bouw- meéster Lieven de Key, voor onze le zers geen totaal onbekende, daar we reeds een en ander over zijn be kwaamheden mededeelde in het vorig nummer over de Haarlemsche bouw- j kunst. Mr. lieven de Key was in Gent geboren en behoorde tot die Vlamingen, die tegen het einde der 16de eeuw om des geloofs wille het land verlieten en meestal naar Noord- Nederland de wijk namen. Velen ech ter begaven zich naar Engeland en daaronder behoorde ook Lieven de Key. wiens ouders waarschijnlijk destijds met, hun gezin naar Londen vertrokken, want het is bekend, dat ook een paar zijner broeders om streeks dien tijd in de hoofdstad van Engeland gewoond hebben. Mr. Lieven de Key trouwde er 21 Augustus 1585 met Catelyna de Cabi ne, mede uit Gent afkomstig, en drie zijner kinderen werden te Londen ge boren. het laatste op het einde van 1590. Niet lang daarna is de familie i De Key naar liét vaderland terugge keerd en vestigde Mr. Lieven, met zijne drie broeders, Willem, Michiel en Isaac, benevens hunne zuster Jan- neken, zich te Haarlem, waar zij al- len getrouwd zijn geweest, zoodat hun geslacht er na verloop van tijd nogal van eenigen omvang werd. liet schijnt, dat het niet lang duurde, of het .talent van Mr. Lieven de Key trok de aandacht der stedelijke re geering, en heft. belang inziende van zulk een kunstwaardig man voor vast aan den dienst dei' stad te verbin den, stelden Burgemeestex-en liem 3 Juli 1593 aan tot stadstimmerman en steenhouwer. Toen de Vleeschhal nog weinige ja ren voltooid was en Mr. Lieven de Key nog voortging, ook in andere za ken tot lof dér kunst en eere dei- stad te arbeiden, wgrd zijn geldelijke toelage meer dan verdubbeld. Burge- meesteren waren bevreesd, dat deze bekwame bouwmeester de stad zou verlaten, doch deze vrees is gebleken ijdöl té zijn geweest, want Trieven de Key is te Haarlem tot het einde zijns levens werkzaam geweest. Hij her trouwde hier in de Ilerv. Kerk in 1618 met Barbel van der Eeke, geboren te Gent en weduwe van Mauri ts Regoot, j die hij naar het schijnt heeft overleefd, want in zijn testament, den 16 Juli 1627 door den notaris Matthijs Lievendael opgemaakt, is van die j vrouw geen sprake. Hij was toen j „Siec.k aen 'den lichaime t,e bedde leg- gende", doch was nog volkomen bij zijn verstand. Zijn ziekte nam échter dermate toe. dat hij weinige dagen 1 daarna 24 Juli 1627 in de Groote Kerk werd begraven. Hij liet zes kin- deren na. schietsalon. waar freule Verheyen de wapens in handen zal geven, een kiosk voor verkoop van artikelen van den Nationalen Blindenbond, een win kel tot verkoop van alles, beheerd door mevr. Den Beer Portugael, en eindelijk een toko niet een étalage van Japansch mandenwerk, gehouden door barones Wittert van Hoog- landt. In hét midden der zaal verrijst on der een parapluie in de nationale kleuren een kraam met een tom bola, onder leiding van barones Do Constant Rebecque. Do muziekkorpsen dor Koninklijke kapel, van de schutterij, do huzaren on de jagers zullen op verschillende dagen concerten geven. Op het too- neel zullen de dames en heeren, die deze zaak op touw hebben gezet, ta bleaux vivants vertoonen de eerste avond wordt opgeluisterd door de uit voering van Spaansche en Boheem- sche dansen op den tweeden avond zullen mevrouw Poolman en do heer Do Vos ..De Stortbui" vertoonen. \ls intermezzo zal een phonola bespeeld worden, die tevens den zang zal be geleiden van mej. Loliof, sopraan, uit Amsterdam. Zondag zullen verschillende artis- ten medewerken tot een matinée mu- sicnle de dames Savelli. Nora Boas en Hcrkeratb, benevens de heeren Se- rct. viool, en Caron. zang; de heide laatstén zelf blinden, Tevens zal een zangvereeniigïng eenige nummers voordragen. Do voorbereiding van deze fancy- fair, waairaan veel is verbonden, was grootendeels in. handen van jhr. Er- nest van Loon, die mot succes de be- langeloeze medewerking verkreeg van ad de krachten, die voor het welsla gen van een dergelijke liefdadig heid,sondexmenhtig onmisbaar zijn. met de bakkebaarden met zijn blaas je in de hand is niet vergeten. Een Friesche kamer rnet voorwer pen, geheel in stijl, dient hier ver melding. Het gebouwtje maakt een zeer aangenanien indruk, hoewel ook hier de ruimte te klein is, om het geheel te doen uitkomen. De firma Van der Loo bouwde een gemetselde muur. welke dienst (toet als enfrée tot de expositie van de Werf Conrad". Door den heer Kromhout, architect te Amsterdam is a.1 het mogelijke gedaan, om alles tot een goed geheel te vormen waarin hij. en dat was lang niet gemakkelijk, zeer wel ge bet aangehouden drietal dezelfde per- sonen zijn die hij bij en in de tappe- rij in de Boompjes opmerkte, ontken nen zij daar geweest te zijn. Rechtzaken Dit wat de Hollandsche afdeeling betreft. Van de andex-e landen behooren als zeer eigenaardig vermeld te worden een mooie mijniniichting met een nagebootste mijn van het Rheinisch- Westfalischè Kolensyndicaat. Turk- sche moskeeën en Japansche en Chi- neesche paviljoens. Dat de tentoonstelling nog niet ge need is, behoeft geen betoog welke tentoonstelling is dat ook? Typisch was het antwoord dat onze zegsman kreeg op zijn vraag, wanneer de ex positie gex-eed zou zijn. .Wanneer i het laatste gebouw klaar is", zei men. 1 beginnen we het eerste gebouw af te breken Dat bet van den zomer druk zal zijn, behoeft niet betwijfeld te wor den. Vóór de opening der tentoon stelling was er te Luik bijna reeds plaats te kort, oon allen te herber- gen. Vele particulieren richten dan 1 ook hun woningen in tot tijdelijke lo gementen. (Haai-1. Woningids.) Binnenland VOOR DE BLINDEN. Men meldt uit Den Haag Een gezelschap van dames en hee- ren uit de eerste kringen dezer stad j heeft een bazaar of markt georgani- seerd ten bate van de Nationale Bliu- denzorg van den Nederlandschcn Blindenbond. Deze fancv-fair, die heden werd geopend, heeft zijne tenten opgeslagen in de ruime zalen van het hoofd- gebouw van hét Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap. In do groote zaal zijn in het vierkaixt allerhande verkoopskiosken geplaatst, van welke liet meest het tegen de rotonde ge-1 plaatste groote buffet in het oog valt. waarin barones Michiels van Verduynen ververschingen zal ver- koopen. Links daai-vaii wordt een photogro- phietontje gehouden door gravin Van Limburg Stii-um verder een bloeit icii- magazïjntje, verkoopster gravin Van Lyndexx. een tentje, waarin een waar zegster de toekomst vertélt, eene in richting tot het opvisschen van ver schillende voorwex'pen en snuisterijen, geëxploiteerd door mevr. Tugini. echtgenoote van den Italiaansehen gezant, daaxtegenover rechts, oen DE TENTOONSTELLING TE LUIK. Een onzer lezers, die de tentoon stelling bezocht, was zoo vriendelijk ons het eerx exi ander daarover mede te deelen, waaraan wij het volgende ontleenen De texreinen der tentooxxstelling zijn even buiten de stad, doch staan hiermede in directe verbinding. Om liet verkeer tusschen de stad en de tentoonstellingsterreinen gemakkelijk te maken, heeft men twee prachtige bruggen over de Maas doen bou wen. Wanneer men den ingang is door gegaan, bevindt men zich vóór het hoofdgebouw. Van hier uit beeft men een prachtig gezicht op de stad. Met den achtergrond van lx euvels en de rivier de Maas vormt dit gedeelte een zeer fraai panorama. In het hoofdgebouw hebben de verschillende landen hun afdeel in- gen. De Hollandsche afdeeling is de kleinste. Het is jammer, dat voor haar geen grootere plaats Ixeschik- baar was daar de nu ingenomen ruimte niet voldoende is, om alle in zendingen tot haar recht te doen komen. Dordrecht is hier vertegenwoordigd door een expositie van Lip's brand- kasten en een brandvrije kluis. Daar naast vond de Haarlemsche inzen ding de Werf Conrad" een plaats. Deze inzending is in de Ne- derlandsche afdeeling de grootsteen zeker ook wel de mooiste. Tentoon gesteld zijn 8 keurig afgewerkte model-baggerinrichtingen. De bekende firma Smit te Kinder dijk exposeert vier modellen van bag- gerinrichtingen. Een zeer aardig Oud-Hollandsch huisje herbergt een inzending van Hulstkamp en Zoon. De bekende man INBRAAK TE ROTTERDAM. Omstreeks kwartier vóór drieën Woensdagnacht bemerkte de surveil- leerende agent van politie C. Zuid- wegt in de Boompjes te Rotterdam een man, die blijkbaar op den uitkijk stond. Zoi-g dragende niet gezien te wonden, ontdekte de politieman al spoed'g dat twee andere pex'sonen bezig waren zich toegang te verschaf fen tot de tappei'ij van J. A. F. Mi neur aan de Boompjes, waar zij dan ook binnen dx-ongen na de deur ver moedelijk met een valschen sleutel te hebben geopend. In liet portaal der tapperij stuitten zij eveneens op een tochtdeur en te vergeefs beproefden zij deze niet een beitel te openen. Zonder binnen te zijn geweest, verhe ten zij het portaal en liepen de Boompjes langs ide Leuvahaven op, altijd door den agent Zuidvvegt in het oog gehouden. Na kort beraad liep deze naar het bureau der rivierpoli tie, ixaaLde daar hulp, deelde in korte woorden de toedracht der zaak mede, en nu werd het drietal door Zuid- wegt en eenige andex-e agenten ach tervolgd en bij de Maasstraat inge sloten, gearresteerd en naar het poli tiebureau in de Pauwensteeg ge bracht. Een hunner was in het bezit van een beitel, die juist past in de moet van de tevergeefs geforceerde tochtdeur in het portaal van de tap perij van Mineur. De aangehoudenen zijn de 20-jarige A van de E uit de Poortsti-aat, de 22-jai'ige M. S. uit cle Slachthuis- straat, en de 23-jarige J. M. K. uit de Wijde Broedersteeg te Rotterdamde bei-de eersten zijn zeer gekende recidi visten. Hoewel de agent van politie C. Zuidwegt er zeer zeker van is dat Poging tot Vergiftiging. Donderdag werd door de vierde kamer der" Amsterdamsche Recht bank in behandeling genomen de zaak tegen Hendrik van der Ivaay, geboren 12 Novemb^ 1861 te Amsterdam, van beroep koopman, wonende te Bussum, tlxans gedeti neerd in lxet Huis van Bewaring te Amsterdam. Hem is bij dagvaarding ten laste gelegd ..dat hij, ter uitvoering van zijn voornemen om Johan Philip Hoek stra van het leven te berooven. al thans dezen zwaar lichamelijk let sel toe te brengen, tot welk een of ander hij vooraf het plan kalm had ovei-legd en beraamd, opzettelijk en voorbedachtelijk op 23 Dec. 1904 in perceel 14 Warmoesstraat, in een of meer potjes, waarin koffie was ge zet, welke koffie door genoemden Hoekstra zou worden geproefd, arsenigzuur-anhydx*ide heeft, gestort, dat dit, vergif DEN DOOD van den persoon, die de koffie geheel of gedeeltelijk opdi-onk, moest of kon vex-oorzaken, althans dien persoon zwaar lichamelijk letsel moest of kon veroorzaken. Door omstandighe den geheel onafhankelijk van den wil van den hek!., was de misdadi ge toeleg niet gelukt. Gedagvaard waren 26 getuigen A charge en 9 getuigen A décharge, in 't geheel dus 35 getuigen. Verdediger was mr. L. W. van Gigch. Er was In deze zaak veel belang stelling. Aide plaatsen op de publieke tribune en van het geresex-veerde ge deelte in de rechtzaal waren ingeno men. De beklaagde is doof en volgt vlak vóór de groene tafel gezeten wat er behandeld wordt. De voorzitter tot den beklaag de, als de dagvaarding is voorgele zen ..Bekent u dat feit?" Beklaagde, met nadruk „DAT FEIT IS DOOR MIJ NIET GEPLEEGD". Daarna wordt aan 16 deskundigen en getuigen aangezegd, dat zij zich nu kunnen verwijderen, doch op 9 Mei a. s. als de zaak wordt voortge zet. moeten terugkomen. Voorlezing wordt gedaan van liet door de politie opgemaakte proces verbaal van de klacht en de huiszoe king ten kantore van bekl. inge steld. Op de vragen van den voorzitter antwoordt beklaagde: Dat hij- ruim 12 jarep met den lieer De Roo van Alderwereld was geassocieerd. Hoekstra was 5 A 6 jaren hij de firma als chef de bureau werkzaam. Tot op 21 December van het vorige jaar wa ren er geen onaangenaamheden tus schen de beide compagnonsop dien dag ontving hij van zijn compagnon een briefje, met verzoek om op dien dag 'smiddags 3 uur, op het kantoor te komen van mr. Aug. Philips Jr., teneinde een conferentie te houden. Bekl. die toen al eenig vermoeden had. dat dit onderhoud zou loopen over door hem gepleegde ONREGELMATIGHEDEN, vroeg aan den heer Hoekstra of hem iets van dit schrijven hekend was. Feiillletttn. ROMAN van HEDWIG ERL1N— - SCHEMCKEBIER. 341 Neen, ik zal he-1 niet doen Ik wil voor do rechtbank niet nog eens hooi-en bet geheim van den Olmenhof dat de betrapte dief mij met een brutalen lach tegenrien. toen ik hem met de gevangenis di-eigde hoe me nigeen het tuchthuis voorbijgaat, die er binnen behoorde. Vaderwat wilt ge daarmee zeggen Wat ik je i-eeds eenmaal heb ge zegd en waarop je moest zwijgen. Daarom past het mij niet, een ander aan de gerechtigheid over te leveren. Hartmut- was tot. aan de deur te ruggetreden. Zooals gij de zweep zwaaidet over den dief, zoo hief ik het pistool op tegen een ander. Hij haalde diep adem. Vaarwel, zei hij langzaam. Ik twain tegen uw wensch hier en zal weer terugkomen, als ik mij gedi-on- gen gevoel aJs heden. Hartmut veriiet de kamer. Buiten ontmoette hij mevrouw Reichmann. die snel nadei'bij kwam en heimelijk schrikte toen ze hem zag. Ik wist niet dat u hier was... ik wilde juist mijnheer de ï-itmeeste-r bei-icht bx-engen... consul Gredighui- zc-n is juist met zijn vrouw aangeko men. Ze hebben van den brand ge hoord en zullen Angelika, die door dc«n schrik zeer aangegrepen is, met zich naar Bornstad nemen. Ik heb veel in orde te brengen vergeef me ze zijn beneden in de woon- 1 kamer, voegde zij er aarzelend bij. j Hij antwoordde haai- niet, knikte en liep Waar voorbij, j Hij had den Olmenhof weer verla ten. En hij had Angelika niet weer gezien. I Recht voor zich uit staarde zijn blik. toen hij naar Falkenhagen terug reed vast omspande zijn hand dexx teugel. Vast den teugel houden vast; vast zich zelvon houden XX. Weg van Falkenhagen. Hartmut zelf was bet geweest, die het woord had gesproken. Toexi hij van den Olmenhof was tei-uggekeerd, i was Madeleine hom vriendelijk tege- j moet gekomen, had hom geen vraag gedaanhem niets getoond van dat gene, wat ze in de uren zijner afwe zigheid alleen zijnde, tot rust had ge dwongen. Nu gaf hij haar ongevraagd uitkomst. Mijn vader heeft mijn hulp niet noodig. Ze antwooxxlde niet, doch haar blik scheen zacht te vx-agen. Angelika heb ik niet weer ge zien. Ze verlaat nog lieden den 01- menhof haar ouders halen haar af Hartmut... Nu beefde haar stem toch. Ze wil de aan zijn zijde ijlen. Hij wenkte haar toe, trad aan liet venster, blikte een poosje naar bui ten en draaide zich daxx weer met een x-uk naar haar toe. Ja. je hebt gelijk, laat ons weg gaan van hier. ei-gens anders zoeken wat jij het liefst wilt. Ons geluk zoeken en ons zelf zoo vinden als we bij elkaar l>ehooren Ik dank ie, Hai-tmut Weg van Falkenhagen ze had den zonder een dag uitstel kunnen af reizen, het vertrek werd echter ver schoven door een geheim talmen van de zijde van Hartmut, dat hij achter schijngronden trachtte te verbergen. Allerlei bezigheden moesten nog ge regeld worden, dan overleggen waar heen? een opbouwen en weer om verwerpen van plannen, en nog iets vreemds, alsof hem het scheiden van Falkenhagen zwaar werd, alsof een deel van ziin wezen, hem zelf onbe wust. x-eed,s daar wortel had gescho ten. Het scheiden van Falkenhagen zwaar Neon. geen zelfbedrog li- n heimelijk wachten en hopen, alsof hij haar nog eenmaal moest zien, als was het slechts uit de verte, en zoo zijn laatste afscheid van haar nemer alsof Angelika naar den Olmenhof moest terugkeeren. Daai-hee'n terug Angelika had thuis geen rust, toon de geen belangstelling in de voorge nomen gemeenschappelijke zomer reis. Het elegante Noordzeebad, dat (haav eerst zoo aanlokkelijk had toege schenen. had zijn bekoring voor haar I vei-loren. De kale duinruggen. hoe eenzaam warem ze in vergelijking met .de zachtglooiende hellingen der gi-oc- ne weiden van den Olmenhof en het ruischen der golven, hoeveel miu- 1 dei- zou het tot haar spreken dan he»t i zachte murmelen der golfjes in de heek. waarover de wilgen zich bogen. En al die nieuwe kennissen, die ze daar zou vinden, al de huldigingen, die haar daar wachtten, wogen ze wel op tegen den heimelijk zachten druk leener bevende mannenhand? Golden ze wel zooveel als een enkele blik uit twee donkex-e oogen oogen, die uit allen .Jjenijdenswaardigen rijkdom, weg van een elegante vrouw, over- dwaalden naar haai-, slechts haar zochten slechts haar zouden zier» als z.ii het wilde. Ze wilde het niet. Maar moest ze daarom afstand doen van iets, dat niemand iets ontnam, en slechts haar zelven een schuw verborgen geluk be reidde Weer naai- den Olmenhof tei-ug De consul zette een verbaasd ge zicht. toen Angelika schuchter den wensch liet hoóren. Zijn oogen rust- ten onderzoekend op zijn dochter. Hij had haar juist meenen te beoordee- len, toen Iiij dacht, dat ze Oswald's vrouw was geworden, veel minder uit liefde, die tot allo offers bereid is, dan omdat ze het zelfverwijt wilde ont vluchten, dat ze zich om haar licht vaardig coquetteei^en had moeten ma ken. j Zou hij Angelika hebben onder schat. lag er meer dicpie. meervvaar- achtige liefde in haai-, clan hij had .'geloofd? En trok haar droefheid om den doode haar steeds weer naar zijn graf i Zo liet haar hoofdje voorover han gen, toen hij op goedigen toon tot haar sprak, haar van die gedachte poogde af te brengen om naar den Olmenhof terug te keeren en ze zei zacht, terwijl haar wangen zich licht kleurden Ik zou toch gaarne willenmis schien niet daar blijven, maar toch nog eenmaal daarheen gaan. voor we vertrékken. Voor den laatsten keer... den weg i door het woud van Falkenhagen wan delen tot daar, waar het boschgroem zich dunde, waar de weiden begon nen en aan do beek het smalle pad naar den Olmenhof ging. Voor den laatsten keer daarheen zien, in zijn hart het laatste afscheid nemen, van haar, die hij niet. wilde weerzien, niet mocht weerzien, tot hij het kon doen zonder dat vroesolijke verlan gen, dat thans Angelika's naam in hem wakker riep. Voor den laatsten keeren dan terug naar Falkenhagen. naar zijn vrouw. Madeleine's hand vatten en haar zeggen Nu, laat ons gaan moi-gen reeds. j Aan don rand van het woud was Hartmut blijven staan. Doch zijn oo- 'gen gingen verder het smalle pad langs do beek op. En langzaam, als door geweld voorwaarts gedreven, be wogen zich zijn voeten en volgden (zijn blikken. Een laatsten groet wilde hij uit zijn ziel haar nazenden, on der de wilgen aan cle beek waar zij had gezeten dag aan dag. I Verder langs den weg over de wei de langs den rand van de beek. Onder de wilgen licht, in een wit i gewaad, het hoofd tegen een stam geleund, om de knieën haar handen gevouwen de oogen opgeslagen naar het blauw van den hémel, dat. dooi de hangende twijgen schemerde... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5