i i i i I NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6705 Verschijnt dagelijks, behaive op >.on« er, Feesicagen. MAANDAG 8 MEI 1905 ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemt 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland „'4.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het A.rontiir; Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cen: per j. g.l. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 72 i. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen er. Advertentiën worden aangenc.-en door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 7 Mei Bovenzaal VereenigingVereeniging voor Libertair OnderwijsOpenba re Vergadering, 10 uur. jSoc. Vereeniging Kunst na Arbeid Populaire Uitvoering, uur. Brongebouw Haarlemsch Muziek korps Sorrée, 8 uur. :Kleine VereenigingSpecialiteiten- voorstelling, 74 uur. In deze agenda worden vergaderin- bd, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen !njn geadverteerd. OM ONS HEEN, VII. P. H. VAN DER LEIJ. a Vandaag wordt de Directeur van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers, W de heei' P. H. van der Leij, door de leeraren aan die 6chool en door de oud-kweekeiingen gehuldigd om het dat hij 40 jaar aan die school verbonden is. Ik ben hean dezer da gen eens gaan opzoeken, heb hem een halfuurtje van zijn volbezetten lijd afhandig gemaakt Half tien 's morgens was ik beschei den an juist 'toen ik op de stoep van Kweekschoolgebouw aan den Kou- denhorn stond, ging binnen de bel Yoor een nieuwe les. Ruim is die Kweekschool niet, de gang is smal, le trap niet breed, denkelijk zou het lijk, als het weer bouwen moest, dat jeter doen. Door een schoollokaal leen bracht mij de concierge in de (ireoteursk am er. Een eenvoudig vertrek, zonder enigen opschik. Aan den een en wand He massieve boekenkasten, aanüen I inde ren een schrijftafel, waarboven een groot portret van de Koningin, Baast de sohrijf tafel een aardglobe, een kamer geheel overeenkomstig de persoonlijkheid van den man zelf, die een oogenblik later tegenover mij zat. Hij en zijn omgeving geven den in ruk van ernst. Zijn gezicht met den Jllen haard en het opgestreken haar oei onmiddellijk denken aan ean lan, die een leven leidt, gevuld met eei en serieus werk, die zijn verant woordelijkheid voelt en ze aanvaardt, zijn manier van spreken, op u-en u af, als iemand die zijn tijd noo- lig heeft, versterkt dien indruk. Het genaardig accent verraadt dadelijk at hij van geboorte geen Hollander de heer Van der Leij is een Fries. „Neen, ik ben nergens anders ge- eest dan hier", zei hij, toen ik een- Bbetreffende vraag deed, „op mijn bte jaar werd ik aan de Kweek- hool benoemd als leeraar Tn na- lur- en wiskunde, dat toen ten tijde in of meer luxe-vakken waren. Na- ïhand ben ik ook aan de Meisjes- weekschool van 't Nut leeraar ge- eest en zelfs een poos directeur, en juffrouw de Jongh als directrice as afgetreden, maar dat heeft niet ing geduurd, omdat ik toen benoemd rd tot Directeur van de Rijks- - i^eekschool en natuurlijk de twee 7 factiën niet tegelijk kon waarne- 'en. Dat was in 1888, ik volgde toen J kagen op, die in 1887 directeur was Rrorden. als opvolger van Van der ^gijden." „En was de school toen al even wikt als nu ..Tot 1874 had elke klasse 10 leer- lgen. in dat jaar werden in de raif^te klasse 20 leerlingen toegela- en zoo in 't vervolg, zoodat de tóool in 1878 tachtig leerlingen had hij dat cijfer is het tot dusver ge- ~p-ven." ..Zijn er in dien tijd veel leeraren o de school vertrokken «Natuurlijk verscheideneDonk, fin (die nu nog van zijn rust ge- Haanstra en nu onlangs Beek- rpf U", vroeg ik, „dat de on- ^'ijs-novelle, die aangenomen staat pÊ Worden, nadeeligen invloed op de r £*«ekschool uitoefenen zal, in zoo- dat er minder aspiranten zullen eens hoofd worden zou, bij de groote scholen van tegenwoordig is dat maar voor weinigen weggelegd en in een stad als Haarlem geniet een plaatsvervangend hoofd óok wel een goed inkomen, maar hoe weinigen kunnen ook dat bereikenDan is er nog iets, dat de toekomst van den onderwijzer belemmert: dat het Mid delbaar onderwijs als 't ware door een Chineeschen muur van 't lager onderwijs gescheiden is. Dat is in Duitschland beter". En terwijl we nog even doorpraat ten ging beneden alweer de bel en dreunde gestamp van voeten op de tra.p. De heer Van der Leij werd onrustig, hij moest weer aan 't werk en ik nam afscheid. Tweemaal werd hij officieel onder- scheiden in 1898, toen hij tot Rid der in de orde vari Oranje-Nassau werd benoemd en in 1900, toen de school op de Parijsche tentoonstel ling een Grand Prix voor haar inzending verwierf en de Fransche Regeering hem naar aanleiding daar van benoemde tot officier de l'lnstruc- tion publique. Twee onderscheidin gen voorzeker van groote beteekenis, maar toch niet .hooger zou ik dur- ven zeggen, dan de algemeene ach- ting waarin de jubilaris van dezen dag zich mag verheugen bij zijn oud- leerlingen en leeraren. Terwijl we daar op 'de directeurskamer zaten, had hij mij verteld van de pogingen, die hij gedaan, heeft om een feeste lijke viering van dit 40-jarig jubileaiu te verhinderen't was al gebeurd bij zijn 25-jarig feest en dat scheen hem nog zoo kort geledenMaar het I hielp niet, er was tegen den stroom niet op te roeien ein ten slotte had hij wel moeten toegeven. Zoo'n aandrang, nog wel uitgaande van oud-kweekelingen, va.n men- schen dus, die niet meer in de om geving zijn, pleit waarlijk voor hem, dien het aangaat. Van der Leij heeft zich ook voor het onderwijs te Haarlem in enger en zin verdienstelijk gemaakt. Sedert 1887 maakt hij deel uit van de Com missie van toezicht op het lager on derwijs, waarvan men niet perma nent lid kan zijn, maar telkens na enkele jaren, een jaar aftreedt. Dat men hem telkens weer aanzocht en meermalen totvoorzitter koos, be wijst, hoeveel prijs ook in die Com missie op zijn adviezen werd gesteld. Ook van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs is hij lid. Een artikel in het weekblad „Nieuw Leven" beschrijft hem o.a. als op voeder van zijn leerlingen, deelt mee, hoe hij nieuwe jongens op eenvou dige. hartelijke wijze toesprak, er naar streefde hun vriend te wezen. „Zij weten dan in den regel ook gauw de directeurskamer te vinden, zeker als ze zijn, altijd een geopend oor te vinden voor hun bekommer- nissen. Daar, in die kamer, spreekt de opvoedersteeds weet hij te steu- nen hen die te strijden hebben tegen kwade gewoonten, slechte neigingen. Maar hoe kan hij toornen, als hij te doen heeft met onwil en slechtheid, wanneer willens en wetens voorschrif- ten zijn overtreden Met waardeering gewaagt de schrij- j ver van de hooge eischen die de heer Van der Leij stelt aan de gezinnen, j waarin de jongens worden gehuis- vest. Veel arbeiden houdt den mensch jongIn dien zin is Van der Leij met zijn 63 jaar nog een jong man, I die nog veel voor zijne school in 't bijzonder en het onderwijs in 't al gemeen, zal kunnen doen. J. C. P. Buiteniandsch Overzicht aantal candidaten is toch in 'laatste jaren al afnemend. In 1900 het 96, in 1901 66, in 1902 63, in «366, in 1904 58 en in 1905 weer 66. 'aaraan ik dat toeschrijf? Hieraan, ile toekomst voor den onderwij le niet verzekerd is. Vroeger bij het &el van kleine scholen kon ieder- v er wachten, dat .hij vroeg of laat DE OORLOG In Petersburg wijdt men op het oogenblik buitengewoon veel aan dacht aan den toestand in MANDSJOERIJE, nu de legers dè,ar te lande zich lang zamerhand herstellen van de SLACHTING BIJ MOEKDEN. De laatste voorposten-gevechten, hoewel volstrekt nog niet aandui dend. dat de groote slag op til is, bereiden dien tóch voor en aan beide zijden steekt men reeds de voelhorens uit. Uit alles blijkt, dat de troepen aan beide zijden geheel strijdvaardig zijn. Uit de laatste voorpost-oefenin gen over de geheele frontlinie blijkt, dat DE TROEPEN in hoofdzaak opgesteld, zijn nis vroe ger. De Russische generale staf maakt zich de volgende voorstelling van de POSITIE VAN DEN VIJAND op de eerste linie drie legersop den linkervleugel, ongeveer van de monding van de Balyaokhe tot i Sjangtoefoe het leger van Nogi, ver- derop het leger van Nodzoe en in de j vallei van de Hoen-rivier het leger van Kawamoera. j De twee overblijvende legers lig- gen in reserve in het hoofdkwartier ten zuiden van Tjeling. s In het westen van den BaJyokhetot aan de grens van Mongolië trekken groote henden Tsjoengoezen bij een. Generaal Linewitsdh meldde aan den Tsaar nog een SUCCESJE door de Russische wapenen behaald. Een detachement kozakken onder be vel van luitenant Gelesnoff ontdekte n.l. dezer dagen een escadron Japan- sehe Cavalerie. Onmiddellijk word tot den aanval overgegaan, mot het ge- volg, dat de Japanners werden ver slagen. Een officier en 20 Japansche ruiters werden gedood en elf man werden gevangen genomen Van RODJESTVENSKY zijn nog steeds geen nadere berich ten ontvangen. Aan den marinestaf is men van oordeel, dat de admiraal nadat, hij in afwachting van zijn vereeniging met Nebogatöff een eind je naar het zuiden was gestoomd, op dit oogenblik met zijn vloot op eeni- ge mijlen afstands van Kamranh ligt. Men begint zich er te Petersburg wel eenigszins over te verwonderen, dat de zoo lang aangekondigde en zoo vurig verlangde VEREENIGING der beide vloten nog geen feit is ge worden. Maar men troost zich met de gedachte, dat deze niet lang meer kan uitblijven het feit. dat Rodjest- wensky zijn verblijf ter plaatse, waar hij ligt. zoo lang heeft kunnen rek ken. bewijst dat de Japanners het plan niet koesteren hem daar op te zoeken en tot een gevecht te dwin gen. maar dat zij hem zullen op wachten op een van de punten, die hij moet passeeren en dat zij slechts dan een gevecht zullen trachten te leveren, wanneer zij geheel en a.l met hunne toebereidselen gereed zijn. De correspondent van de Daily Chronicle" komt thans beweren ofschoon het Russisch ministerie van oorlog het bericht logenstraft dat Rusland voor een bedrag van 200 mïllioen roebel oorlogsschepen heeft aangekocht van Argentinië en Chili. Wat DEN TOESTAND IN RUSLAND zelf aangaatte Simferopol hebben groote onlusten plaats gehad. Er wordt weer een groot bloedbad ge meld onder de Joden. De politie was machteloos, de troepen moesten ge consigneerd worden. Nadere berich ten ontbreken. Maandag heeft de bevolking te Me litopol een stadswijk geplunderd. „WEG MET DE JODEN", was de kreet, die de woeste bende bij de plundering uitte. De onlusten duurden tot één uur 's nachtsin de stad lagen slechts 38 soldaten. Den volgenden morgen werd de plunde ring hervat. Toen de troepen ver schenen, kwam alles tot rust. Uit Marioepol wordt een staking der bootwerkers gemeld, en te Minsk staakten schoenmakers. Te Kalisch heeft de politie een huiszoeking ingesteld bij verscheide ne burgers talrijke wapenen werden in beslag genomen en ook revolution- naire proclamatiën en roode vlag gen. Uit MOSKOU wordt gemeld, dat ter bijwoning van de algemeene Zemstwo-vergadering ongeveer 80 leden zijn aangekomen. Daar de vergaderingen niet in het openbaar mogen plaats vinden, wor den ze in particuliere woningen ge houden en eiken dag op een andere plaats. De vergaderingen dragen ge heel en al een privé karakter en over het besprokene worden gene mede- deelingen verspreid. In de eerste zit ting werd een beraadslaging gehou den over het plan voor een nieuwe organisatie van het Rijk. De aangekomen buitenlandsche verslaggevers konden tot dusver geen toegang tot de zittingen verkrijgen. Minister Tisza hield Vrijdag in de HONGAARSCHE KAMER, eene redevoering, waarin hij hetont- werp-adres aan de Kroon, voorge steld door de oppositie, bestreed, vooral wat betrof de verklaring ten gunste van de invoering van douane rechten voor producten uit Oosten rijk. Toen de afgevaardigden van de op positie Pozsga v de woorden van Tis za onbeschaamd noemde, ontstond er een hevig tumult, zoodat de vergade ring werd geschorst. Tisza zond den afgevaardigde zijne getuigen. De maatregel, door de internatio nale troepen TE KRETA genomen het neerhalen van de Grieksche vlag va.n openbare gebou wen. om de Kretenzer vlag in de plaats te hijschenheeft, geleid tot een merkwaardige tegen-betooging. Vele bewoners van Kanea en an dere steden hebben de Grieksche vlag uitgehangen, zoodat de Helleensche kleuren veel talrijker zijn dan de Kretenzer. De internationale troepen durven de vlaggen niet necrhaJen van de particuliere woningen. De DUITSCHE POLITIE verbood den uitvoer van een voor Rusland op de Germania-werf ge bouwde torpedoboot. wijl daarin een schending der neutraliteit werd ge zien. De boot. die uit,elkaar genomen was en welker verschillende deelen per spoor naar Lubeck waren ver voerd, zou van daar met de Fran sche stoomboot „Aegir" naar Hel- singfors worden overgebracht. ÖORLQG5VARIA TE SAIGON. De „Daily Mail" verneemt uit Hong- Kong. dat drie Fransche schepen, de Eva, Dagmar en Bourbon, onophou- delijk op en neer voeren tusschen Saigon en de schepen van het Oost- zee-eskader met volle ladingen, be staande uit meel, rijst, reuzel, visch, groenten, slachtvee, groote hoeveel- i heden cognac en wijn. welke versche pingen echter plotseling gestaakt zijn. Men zou kunnen .meenen, dat de Fransche overheid dezen handel ver boden had na het optreden van den Japanschen gezantschapssecretaris bij Delcassé temeer, omdat de auto riteiten te Saigon wat strenger op treden ook tegenover de kruiser Dia na, die daar in de haven ligt; er zijn dezer dagen een aantal Fransche matrozen aan boord gezonden, om •te voorkomen, dat het Russische schip op een gegeven oogenblik ont snapte. Stadsnieuws Door de Groote Markt ge zakt! Neen. lezerHet is geen mop, die wij hier vertellen, trouwens vooreen dergelijke grap is het al wat ver ;n den tijd. Wat wij hier mededeel en is werke lijk gebeurd. Om drie uur Vrijdagmiddag wan delde iemand over de Groote Markt «n was bezig om op de klok van de Groote of St. Bavokerk te kijken, ten einde zich op de hoogte te stellen van den juist en tijd. Althans hij keek naar hoven. Het kan ook zijn. dat hij wenschte te weten uit welken hoek de wind woei Tot zoover is er niets ongewoons in dit verhaal. Maar.... plotseling kreeg de Groote Marktwandelaar een ..gevoel of hij door den grond heen zakte". En dat was inderdaad ook het geval. Op dat gedenkwaardige moment geviel het n.l., dat een stuk Groote Marlet naar beneden zakte, waardoor de verblufte wandelaar tot aan zijn middel door het aardrijk verzwolgen werd Gelukkig evenwel waren een paar gemeentelijke rioolbuizen aanwezig, die den man in zijn vaart stuitten. Het was anders niet onmogelijk ge weest, dat de onfortuinlijke wande laar Jules Verne's reis naar het middelpunt der aarde tot werke lijkheid had gemaakt om daar het centraalvuur eens nader te beschou wen. Nadat de man uit zijn benarde po sitie was verlost, heeft men een die naar van den H. Hermandad gehaald die met ware doodsverachting deze gevaarlijke plaats heeft bewaakt. Bij het herstellen der bestrating is gebleken, dat de zwakke plaats ont staan is, boven een kruispunt van riolen. Zou het, geen overweging verdie nen hier en daar op de Groote Markt bordjes te plaatsen met opschrift „Men wordt verzocht hier voorzich tig (e loopen of..Men wordt be leefd uitgenoodïgd niet door de Groote Markt heen te trappen Zaterdagmorgen was het gat we der gedicht. Alleen een hoop zand wees nog de plaats dep onh°'lQ Kamer van Koophandel en Fabrieken le Haarlem. Wij ontvingen heden de verslagen van de vergaderingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier ge houden op 4 April en 2 Mei j.l. Wij ontleenen er het volgende aan .- Tot toelating van het nieuw be noemde lid, den heer H. J. GeijlJ.Cz. als lid der Kamer werd besloten. Deze kwam hierop in de vergadering en werd door den voorzitter in haar midden verwelkomd, welke toespraak •door den benoemde kortelijk werd be antwoord. De heer Geijl nam daarop zitting. Inzake eene gewenschte rechlstreek- sche verbinding van Nederland mot Amerika, voor zoover den postpakket tendienst betreft, vooral in 't belang van don Haarlemschen bloembollen- handel. werd op advies van een dei- leden. van wege deze Kamer aan den heer directeur-generaal der post en telegraphic, te 's-Gravenhage, een schrijven gezonden, waarin wordt ge zegd, dat blijkens eene door een be langhebbende van het postkantoor al hier ontvangen informatie, de Neder- landsche postpakketten naar Amerika worden verzonden over Zwitserland. De ondervinding heeft geleerd, dat de pakketten langs dezen weg één tot twee maanden onderweg blijven, het geen de verzending van vele artike len. welke bij sneller vervoer juist bij voorkeur per pakketpost verzonden zouden worden, ernstig belemmert en benadeelt. Het komt ons voor, waar ons land een directe stoomvaartverbinding en maildienst met de Vereenigde Staten bezit, het in hooge mate wenschelijk zou zijn, indien de pakketpost naar Amerika langs drfze rechtstreeksc-ho route lton worden verzonden. Wij ver oorloven ons daarom U.H.E.G., in aansluiting bij het adres der Kamer van Koophandel te Rotterdam, te ver zoeken, wel te willen overwegen in hoeverre het mogelijk zou zijn met de Vereenigde Staten eene overeenkomst aan te gaan, betrekkelijk eene reebt- streeksciio verbinding voor den pak ketdienst. gelijk zulks o.a. naar wij meenen, tusschen GroobBrittannië en genoemd land is tot stand geko men." Raad van Beroep. Zooals wij indertijd reeds meldden kreeg vóór eenige maanden een sto ker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, een ongeluk, aan welke gevolgen hij kort daarop overleed. De echtgenoote van den ongeluk kige maakte aanspraak op de gewo ne uitkeering der Rijksverzekerings bank. doch deze werd haar gewei gerd. omdat de doctoren verklaarden dat haar man niet tengevolge van het ongeluk, maar aa.n een longont steking is gestorven. De eerste geneesheer, die bij den getroffene kwam. moet verklaard hebben, dat de wonde niet ernstig was, doch een andere, later geroe pen medicus, constateerde een scheu ring in de long, waarop longontste king volgde. Tegen de beslissing der Rijksver zekeringsbank is door de vrouw ver zet aangeteekend. e.n in de zitting van den Raad van Beroep, hier ter stede gevestigd, zal op 26 Mei haar zaak behandeld worden. Als vertegenwoordiger der in ver- zetgekomene za.1 ontreden mr. J. Lief- tinck. advocaat alhier. Weer een tramongeluk. Vrijdagavond heeft er wederom een ernstig tramongeluk plaats gehad, ditmaal met een wagen der H. T. M. In het steegje, dat uitmondt in de Groote Houtstraat naast het piano magazijn van den lieer Wiegant wa ren eenige jongens aan liet spelen, waarbij zij eensklaps hard het steegje uitliepen en dwars de Houtstraat wil den oversteken. j Ongelukkig kwam juist een tram wagen aanrijden met het treurig ge volg, dat een der jongens, de 12-ja- rige Gerard van Dokkum, wonende Doelstraat 46, vlak vóór het voorbord van de tram terecht kwam. De aanrijding was onvermijdelijk, en de wielen gingen over een der beenen van den knaap heen, waar door dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. Hulpvaardige handen droegen den armen jongen de apotheek van de firma Van Tubergen binnen, waar spoedig de doktoren Facée Schaeffer en Van Praag de eerste hulp rer- leenden. Hierna werd de knaap per draag baar naar het St Elisabeth's gast huis overgebracht. Omtrent den toestand van den on- gelukkigen jongen vernemen wij he denmorgen officieel het volgende De voornacht is zeer onrustig ge weest dooh de nanacht iets kalmer. De algemeene toestand was heden morgen gunstiger. De verwonding is zeer ernstig geweest." De koetsier, een stalknecht, die in gevallen was voor een zieken kame raad, heeft aan het ongeluk geen sohuld. Botsing. Vrijdagavond omstreeks zeven uur had er op de Groote Markt bij de Koningstraat een botsing plaats tus schen twee wielrijders. Het ongeval liep nogal goed af, daar do fietsers geen letsel bekwamen, en alleen één rijwiel werd beschadigd. Men rijde toch niet te wild bij het omgaan van hoekon S. D. A. P. Dinsdag 9 Mei a. s. zal voor de S. D. A. P. in de groote zaal der Sociëteit ..de Vereeniging" als spre ker optreden mr. P. J. Troelstra met het onderwerp ..De Arbeiderspartij en de Verkiezingen". Nieuw gebouw. Naar men ons mededeelt is de in wijding van het nieuwe gebouw der Haarlemsohe Jongelings Vereeniging Pred. 12 vers la., hetwelk aan de Lange Margarethastraat gebouwd wordt, te verwachten in Novem ber a.s. Vermist. Naar wij vernemen wordt de werk man J., wonende in de Oranjestraat alhier reeds gedurende een week ver mist. Daar de man slecht van ge zicht was, vermoedt men. dat hem een ongeluk is overkomen. Stations-restauraties. Het Hoofdbestuur van den ..Volks bond tegen Drankmisbruik" heeft zich dezer dagen gewend tot den Direc teur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, met het verzoek te willen be vorderen, dat in de stations-restaura ties goede alcoholvrije dranken tegen zoo laag mogelijke prijzen worden verkrijgbaar "gesteld. Uit het thans ingekomen antwoord blijkt, dat in bijna alle stationsres tauraties, behoudens een enkele uit zondering gekookte melk en kwast tegen lage prijzen verkrijgbaar wor- den gesteld, welke artikelen in de prijscourant der betrokken restaura ties zijn opgenomen. Voor Land en Volk. No. 3 van dit strijdblaadje der antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje is verschenen en bevat als hoofdartikel een stuk.1 waarin het geschrift de ..Stille Stem" van R. P. T. Tutein Nolthenius den liberalen als voorbeeld en richtsman wordt voorgehouden. Waarschijnlijk berust dit op mis verstand. althans voor zoover wij meenen te weten, wordt het ge schriftje van den heer Tutein Nolthe nius door de liberalen niet voor een liberaal geschrift gehouden. Kamerverkiezingen. De liberale kiesvereeniging te Mid- delie. bij Edam, stelde voor het district Hoorn eandidaat den heer p. B. T. Ferf. Gem. Arbeidsbeurs. Tot op heden zijn ingeschreven 345 werklieden. Er kwamen 116 aanvra/- gen in van werkgevers, terwijl er90 werklieden zijn geplaatst. A c t e-E x a m e n s L. O. 5 Mei. Geëxamineerd 7 mannelijke candidaten geslaagd 4. n.l. de hoe ren G. Nieuweboer, Wormerveer; C. \V. Ruijsink, Westzaan. J. M. van Rooyen en G. A. Slootweg, Leiden. In het Douche badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloo- pen week genomen 853 baden, in dat aan het Leidscheplein 552. Te water. Vrijdagavond omstreeks half zeven geraakte een circa achtjarig meisje aan de Amsterdamsche Vaart te wa ter. Door werklieden van de airlaar in aanbouw zijnde huizen, werd dit bemerkt, en het meisje heel spoedig weder op het droge gebracht. Ongeval. Vrijdagmiddag werd aan den spoor wegovergang een sportkar met waschgoed van mej. de Vries aange reden door een melkwagen. Een der wielen werd ineengedrukt. De Jonge Batavieren. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de H and boogsc hi et ver eeniging „De Jonge Batavieren" is besloten deel te nemen aan den hand boogschietwedstrijd ui tgesch reven ■door den Ned. Bond van Handboog- schietvereenigingen, te houden in Juni in 't ToJh'Ms te Amom.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1