De Arbeidsbeurs. Onderstaand bericht kwam voor in „Het Volk" van gisterenavond EEN ARBEIDSBEURS ALS LOONDRUKKER. De volgende ergerlijke mededeelingen doet men ons uit Haarlem Zooals bekend zal zijn, heeft de gemeenteraad alhier eenigen tijd geleden een besluit genomen om een gemeentelijke arbeidsbeurs voor werkzoekenden op te rich ten. Destijds werd reeds door Hu- genholtz gevraagd of B. en W. wel een goed geschikt persoon hadden om 't beheer der beurs op zich te nemen. Dat die vrees van H. niet ongegrond was, schijnt thans wel te blijken. Dezer dagen vervoegde zich een werklooze aan het bureau om werk als grond werker etc. Behalve dat men loon. ouderdom, enz., moet invullen, wordt ook gelegenheid gegeven (niet verplicht) om den godsdienst welke men aanhangt te vennel- den. Is dit op zichzelf al iets vreemds, mooier nog is het vol gende. Als verlangd loon werd op gegeven 9 per week, zeker niet te veel voor Haarlem. Toch werd door den ambtenaar nog gevraagd of het ook voor 8 gedaan werd. Zoo niet, dan was 'er nooit zooveel kans van slagem, dan wanneer mön ook met 8 tevreden was. Over een paar weken moest hij maar eens terug komen, dan zou hij wel minder eischend zijn ge worden. Kan 't mooier Dat een gemeentelijke instelling Wij hebben bij den heer Sorgdrager, den beheerder der beurs, geïnfor meerd. waardoor het ons bleek, dat het geval zich eenigszins anders heeft toegedragen. Vaklui, die door de beurs geplaatst worden, hebben, voor zoover men kan nagaan, steeds het standaard-loon gekregen. Voor losse werklieden, is het loon evenwel niet zoodanig geregeld, an zeer uiteen loopend. Een los werkman geeft als loon op ƒ9 per week. Nu wordt hem gevraagd of hij ook in aanmerking wenscht te komen, indien eventueel door eeji pa troon iemand wordt gevraagd tegen 8 gulden. Uitdrukkelijk wordt er even wel op gewezen, dat het doel dezer vraag niet is tot den patroon te zeg gen ..Ddze persoon kunt gij tegen 8 krijgen", wanneer hij eerst van plan was om b.v. ƒ10 te betalen. Het doel van deze vraag is om te voorkomen, dat de werknemer zich teleurgesteld en achteruit gezet ge zet gevoelt, wanneer hij na eenigen tijd verneemt, dat een ander, die na hém is ingeschreven, geplaatst is te gen een loon, dat iets minder is dan het door hem gevraagde. Wat den zin betreft: „Over een paar weken moest hij maai- eens terugko men, dan zou hij wel minder-eischenn zijri geworden", ditden werkzoeken de wordt gezegd„Mocht gij niet spoedig slagen in het vinden van werk en na éénigen tijd het bedrag van het door u als minimum gevraagde loon wenschen te veranderen, dan hebt gij daartoe de gelegenheid." Intusschen moet ons de opmerking van het hart, dat, wanneer dit de eenige aanmerkingen zijn, die „Het Volk" gedurende de 4 maandeai van het bestaan dér Beurs heeft kunnen maken, het beheer o. i. nogal in goe de handen berust. Aangereden. Hedenmorgen half twaalf werd in de Jansstraat bij de Katholieke kerk door de electrische tram een wagen met groenten en fruit omvergereden, waardoor de geheele inhoud over de straal rolde. Enkele gedienstige han den hielpen den bestuurder van den wagen de waar bijeen zoeken, waar na de jongen huilende zijn weg ver volgde. De wagenvoerder had geen schuld aan het ongeval. Poping tot inbraak? Vrijdagavond om ongeveer negen uur moet althans volgens het ver haal, dat men ons deed, iemand over een hek in de Sophiastraat ge klommen zijn en daarna een poging gedaan hebben om het daar gelegen perceel binnen te dringen. Toen de politie kort daarop het huis doorzocht, was er geen spoor meer van den binnendringer te be speuren. Gevonden voorwerpen: Een rozenkrans, een kerkboek, een leesboek, een ceintuur met gesp en vier leege kisten. De Volksstem. Wij ontvingen heden het eerste nummer van „De Volksstem", een verkiezingsblad uitgegeven door de ■afd. Haarlem der S. D. A. P. Daarin komen verschillende artike- Jen voor, getiteld „Als Juni komt" „De Werkstaking als Wapen", „Goed Ónderwijs" enz. Het blad dient voor de bevordering der candidatuur Hugenholtz. R.-K. Predikbeurten. Wederom ontvingen wij de lijst der R.-K. Predikbeurten te laat om nog in ons nummer van heden op te ne men r Rechtszaken De ambt. van liet O. M. bij dearr.- reohtb. te Winschoten eischte Vrij dag tegen den 21-jarigen arbeider Derk Graven van Stadskanaal wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende (van Koert Snier) drie jaren gevangenisstraf. Sport en Wedstrijden WORSTELWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Dirk Ponce (Frankrijk) legt Char les Poiree (Rotterdam) in 7 minuten; Richel Hidzler (Duitschland) legt An derson (Noorwegen) in 2- minuten Jozef Smeijkel (Bohemen) legt Oettin- ger (Würteftiberg) in 13§ minuut; Henri van Tol (Rotterdam) legtJos. Meulen (België) in 5 minuten. Binnenland Staten-Generaal. KAMER - OVERZICHT. Krachtens de bepalingen van het wetsontwerp thans bij de Kamer aan hangig, valt het onderwijs aan zwak zinnigen buiten de wet op het Lager Onderwijs. Reeds bij de algemeene beschouwingen had de Minister te kennen gegeven, dat hij het onder wijs aan zwakzinnigen van zóó groot gewicht achtte, dat daarvoor bij al- gemeenen maatregel van bestuur door hem een geheel afzonderlijke or ganisatie zou worden voorgesteld. Intusschen ontstond daardoor de moeilijkheid, dat de positie der on derwijzers, thans aan klassen of scholen voor achterlijken, verbonden, ten aanzien van hunne pensioenrech ten geheel op losse schroeven zou ko men te staan. De Minister had nu bij de overgangsbepalingen naar een uitweg gezocht om deze tien of twaalf personen het recht op pensioen te verzekeren, dat zij als onderwijzers aan gewone scholen zouden genoten hebben. Donderdag kon men 't over die zaak niet eens worden en ook gisteren kwam men er eerst na een vol uur over- en weergepraat. De Commissie van Rapporteurs wilde ook in de eventualiteit voor de b ij z o n d e r e onderwijzers voor zwakzinnigen voorzien en de heer Dolk ook de rechten verzekeren aan die onderwijzers, welke binnen twee jaren na, het in werking treden de zer wet van het gewone onderwijs naar dat voor zwakzinnigen zouden overgaan. Minister Kuyper wond zich over beide amendementen eenigszins op. Zij zouden zijn gansche voornemen, zijn voorgenomen afzonderlijke rege ling voor het zwakzinnigen onder wijs, eenvoudig omverwerpen. Dus raadde hij de Kamer aan, hem en niet de voorstellers der amendemen ten te volgen. En aldus geschiedde. De amendementen werden ingetrok ken de Regeering won 't pleit, met dien verstande, dat niet slechts de tegenwoordige onderwijzers voor zwakzinnigen, maar ook zij die, vóór het inwerking treden dezer wet aan nog op te richten gemeentelijke scholen voor zwakzinnigen verbon- den zouden worden, de pensioenaan spraken van gewone openbare lage re onderwijzers kunnen doen gelden. De Minister voorzag, n.l. dat enkele gemeenten. Rotterdam. Amsterdam en Den Haag, nog wel vóór 1 Jan. 1906 zoodanige scholen zouden in richten. Over een ander amendement wees de Kamer nog vonnis bij zeer kort geding. De heeren Ketelaar en Ter Laan wilden aan de bepalingen der wet te rugwerkende kracht verleenen voor de onderwijzers, die thans rèfeds op wachtgeld zijn gesteld. Maar de Mi nister verwierp dit denkbeeld ten eenenmale en hij vond een groofce meerderheid aan zijn zijde. De wet is afgehandeld. Zij wordt Dinsdagmiddag gestemd, nadat voor af de eindbeslissing over de Pen sioenwetten zal zijn gevallen. Tot aan de pauze deed de Kamer gisteren nog eenig klein goed af. De omzetting van de Polytechni sche School te Delft in een Techni sche Hoogeschool. kost geld en Mi nister Kuyper had daarvoor eeu sup pletoirs begroeting ingediend, waar bij het crediet wordt aangevraagd. Bij dit onbeteekenend wetje zorgde de heer Van der Zwaag nog vooreen vermakelijk debatje. De Minister wil de de gewichtige gebeurtenis te Delft eenigszins feestelijk vieren, de pro fessoren en de genoodigden een col lation aanbieden. Daarvoor was ƒ2000 noodig, een klein bedrag, dat vond de heer v. d. Zwaag ook. maar hij wilde toch niet geven. En hij stelde voor de 2000 pop niet toe te staan. De genoodigden konden best zelf de kosten dragen, betoogde Schoterlands afgevaardigde .Men moet op de klein tjes passen, vooral als er voor nood zakelijke dingen gezegd wordt geen geld te zijn. Toen hield, de Minister weer één van die korte speechjes, waarvan hij het geheim bezit. Lag het niet in onzen volksaard bij fees telijkheden een ander pakje aan te trekken Was 't tot dusver geen gewoonte gebeurtenissen als deze te symboli- seeren? En ging 't aan, de genoo digden zelf hun brood in een zakje te laten medebrengen De heeren lachten en 53 hunner gunden dien Minister zijn 2000 gulden. Twaalf stemden vóór het amendement. Het ontwerpje zelf ging er zonder stemming door. Daarna een gepraat van belang over het wetje regelende de lotsver betering van de beambten bij poste rijen en telegrafie. Niet dat men niet voldaan was volstrekt niet. 't Was alles koek en ei en de een na den ander bracht Minister Ovens hulde. Maar toch vroeg men nog meer, vooral voorde klerken, voor de tele- grafisten en instrumentmakers, de postboden en de bestellers. En even nog sprak de heer Ketelaar, met. af keuring, over den zachten drang dien postdirecteuren tegenwoordig op be ambten oefenen om uit de valcver- eeniging, uit den Bond. ,,do Post", te treden. Dinsdag om '11 uur zal de Minister de sprekers te woord staan, en dan tevens zijn oordeel zeggen over twee amendementen, beide strekkende de lotsverbetering niet 1 October a. s., maar 3 maanden vroeger te doen ingaan. KONINKLIJK BEZOEK. H. M. de Koningin-Moeder bracht Vrijdagmiddag een bezoek aan het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuid- wal te 's-Gravenhage. H. M., die vergezeld was van freule Van de Boil en ridder Pauw van WieMreeht, werd ontvangen door de heeren G. de Wijs, president der commissie van toezicht, fdr. G. II. Roessingh, direc teur, en mej. A. G. Manden, adjunct directrice van het Ziekenhuis. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de kinderafdeeling, waar H. M. zich met veel belangstelling allerlei de patiëntjes betreffende deed mede deel en. Ieder der kleine verpleegden kreeg een paar platen of een stuk speelgoed. De hoofdverpleegster, zuster Akker mans, werd aan H. M. voorgesteld. Op zaal 8 bood een meisje op haar bed H. M. een bouquet aan. Nu ging men den vroolijken tuin door en kwam H. M. in het nieuw gebouwde zusterhuis. 't Was net half drie en daardoor vond de hooge bezoekster de eerste afdeeding der zusters aan tafel. Na de dienkeukens even te hebben bezichtigd, ging H. M. naar de re creatiezaal der zusters, waar haar een kopje thee werd aangeboden. Ook de leerzaal der zusters werd in oogenschouw genomen, evenals de slaapkamers der zusters. Ook omtrent de wijze van werken enz. der zusters deed H. M. zich met belangstelling inlichten. Door dan tuin ging H. M. daarop naar de plaats waar het rijtuig ge reed stond, waarin H. M. om 3 uur vertrok. HOFBERICHTEN. Het vertrek van H. M. dJe Koningin- Moeder naar Soestdijk is thans defi nitief vastgesteld op Dinsdag 16 de zer. DE S. D. A. P. IN UTRECHT. Het Partijbestuur heeft besloten de federatie Utrecht op te heffen en de afdeeling Utrecht I te veranderen in afdeeling Utrecht, waarvan partijge- nooten uit beide districten lid kum nen worden. Gewezen leden van de vroegere af deeling II worden alleen toegelaten na. onderteekening van een varkla ring, waarin zij de feiten, die aan leiding gegeven hebben tot het roye ment, afkeuren en verder verklaren zich te onderwerpen aan alle wettig genom en' p ar tij b esluiten. Voorts heeft de afdeeling Utrecht het recht van ballotage. (Het Volk.) DE OFFICIER VAN DEN HEER ROODHUIZEN Onder dit opschrift deelt de „Wal- chersche Courant", anti rev. week blad voor Walcheren, mede, dat zij alles, wat haar omtrent jieze zaak bekend is, uitvoerig, ter plaatse waar het behoort, heeft medegedeeld, en dat het onderzoek zeker wordt voort gezet. De „Walch. Gt." keurt het af, dat het autirev. hoofdorgaan openbaar heid heeft gegeven aan wat te Vlis- singen in zake een doop-quaestie is voorgevallen. Het antx-rev. weekblad vraagt „Verdient het niet de voorkeur, alle gegevens, ook die, welke ons nog deze week toekwamen, ter kennis te brengen van den betrokken Minis ter, in stee van onder nieuwstijdin gen er de nieuwsgrage lezers op te tracteeren 't Gaat hier niet om het i nieuwtje 't gaat bier om de al of niet waarmaking van de beruchte „.promotie bij doop". En 't kwam ons voor, in onze eenvoudigheid, dat de pers, onze pers vooral, in dezen die nende behoort te zijn." TRAM-ONGELUK. Op het- Rokin heeft Vrijdagmiddag het tramverkeer een slachtoffer ge- eischt. Door wagen no. 163, rijdende op lijn 4. Prins Hendrikkade Dam Arasteldijk. is gistermiddag, om streeks half vier, op het Rokin, vóór de Gapersiteeg, een zevenjarig jonge tje, dat de trambaan wilde overste ken. overreden. Wel stopte de wagen bestuurder onmiddellijk, maar de wagen bleef nog eenigen tijd zijn- gang behouden; de jongen werd on der het beschermingsbord gedrukt, met het hoofd tegen een der voorste wielen. Nadat het tramrijtuig opgevijzeld was. kon de jongen er onder uit ge haaid worden met een ingedrukte borstkas en een hevige hoofdwonde werd hij daarop per brancard naar het gasthuis vervoerd. Dr. G. H. de Jong had den eersten bijstand verleend, maar kon slechts constateeren. dat. de jongen zoo goed als dood was. Bij aankomst in het Gasthuis, was de jongen overleden. Natuurlijk veroorzaakte dit onge val een groot oponthoud in het. tra.m- verkeer, terwijl op 'het Rokin een zeer groot aantal nieuwsgierigen stond. Ook de brandweer verscheen nog op de plaats van het onheil. Zij was opgescheld, omdat het contact opde tramliin langs het Rokin eenigen tijd verbroken was. EEN BRANDJE IN EEN SCHUIT. Eén paar kleine straatbengels heb ben vanmiddag omstreeks twee uur een ferm bx-andje gesticht in een dek schuit van de stratenmaker ij. liggen de in de Heeren gracht bij de Leid- schestraat te Amsterdam. Lustig knapten, en knetterdon do vlammen in een der beide houten tenten van deze Gemeentelijke Arke, gretig gevoed door de versch geteerde wanden. Een enkel vlammetje lekte i-eods naar buiten, nieuwsgierig krul lend op de zolderingtoen kwam de brandweer. Een slang werd op de Vecht.Ieiding gezet; sissend schoot de straal in den rooden vuurgloed dichte witte rookwolken sloegen naar buiten, en het brandje had zijn betee- kenis verloren. De vele nieuwsgierigen op de brug ou langs de gracht-kanten gingen heen. de politie hief de afzet ting op en ook de twee rechercheurs, waarvan de eene constateerde, dat hij Donderdag een zevental straatjongens van dc schuit had gejaagd, verdwe nen weer. Ten slotte kon ook de brandweer inrukken. De schade bepaalde zich tot de bin nenwanden van die tentschuit; de inhoud bestond voornamelijk uit zand en straatsteenen. („Tel.") KIEVITSEIEREN. Te I^eeuwarden zijn Donderdag en Vrijdag, de laatste dagen, waarop in dit seizoen kievitseieren mochten wor den verhandeld, nog ongeveer 24.009 huize van den bakker Proostvan van deze eieren aangevoerd, wedke tegen 13 tot 9 cent per stuk zijn van de hand gedaan. Van genoemd getal zijn ongeveer' 18.000 stuks naar het buitenland ver zonden, waarvan 15.000 „op avontuur" naar Londen. TRAM GEDERAILLEERD. Vrijdagavond omstreeks 10 uur is wagen no. 206 van lijn 3 aan het einde der P. C. Hooftstraat in de bocht van de Van Baeriestraat te Amsterdam ontspoord, tengevolge van een verzakking in de straat, veroorzaakt door werkzaamheden aan de waterleiding aldaar, waar voor de straat opgebroken is. Met een ander motorrijtuig werd geprobeerd den ontspoorden wagen weder in de rails te brengen. Bij deze pogingen geraakte de trambe stuurder, Beekman genaamd, tus- schen de twee motorrijtuigen bekneld doordat het eene te snel aanzette. De man werd met eenige gebroken ribben en een op drie plaatsen ge broken arm bij een apotheker bin nengebracht en verbonden en daarna naar het Gasthuis vervoerd. Dit ongeval veroorzaakte een op onthoud van ruim eon half uur voor de tramrijtuigen van lijn 3 en 2. De oorzaak hiervan was ook nog, dat i de ontspoorde tramwagen een bijwa gen achter zich had, die eerst geheel buiten de rails gezet moest worden, alvorens men den ontspoorden wa gen wederom, in liet spoor kon trek ken. In de P. C. Hooftstraat en in de Van Baeriestraat stond een onafzien bare rij tramrijtuigeneerst tegen elf uur was het verkeer weder ge heel hersteld. DOOR EEN VLIEGWIEL GEGREPEN Gistermiddag tegen half vijf had er in cle smederij van de firma Pot en Ter Borg aan- het Nieuwe Kerkhof te Groningen een verschrikkelijk on geluk plaats. Toen twee der gezel len bezig waren den gasmotor van drie paardenkracht aan den gang te maken, sprong de 17-jarige Teunis Poppema, diej>as sedert enkele we ken bij de firma in dienst was, voor den jongen man, die bezig was het vliegwiel in beweging te brengen, langs, om mede te helpen draaien. De ongelukkige viel echter voorover tusschen de spaken van het wiel, dat hem meesleurde en ihem den nek ver brijzelde. Een kwartier daarna was hij reeds overleden. ONTSPORING. Gisteren ontspoorde van den goe derentrein 1213 op het station Hedel. tijdens het rangeeren, een wagen, waardoor de passage gestremd werd. De verschillende treinen naar en van de richting Utrecht ondervonden daardoor aanmerkelijke vertraging. De beschadiging aan weg of mate rieel is gering. Te ongeveer 9 uur v.m. was de passage weder vrij. (P.'s-H. Ct.) BRUTALE DIEVEN. Te Ginneken is Woensdagnacht, vermoedelijk door middel van een vaartuig, een groote hoeveelheid met- selzand, dat, alhier op den wal va.n do Mark ten dienste van de te bou wen tuchtschool was aangevoerd, ontvreemd. De aannemer heeft de po litie van het geval kennis gegeven. GOEDE JAGERS. Te Ambt-Ommen werd Donderdag in een der bosschen van het land goed Eerde door den opzichter Dö Vries een vosschenhol uitgegraven, waarin een zevental jonge vossen. Tot bewijs van de roofzucht vaneen paar vossen, vooral wanneer zij jon gen hebben, mogen dienen dat in en -bij het hol werden aangetroffen de overblijfselen van een drietal jonge reeën, eenige dozijnen hazen en ko nijnen, benevens ettelijke kippen, tamme eenden en fazanten. Menig gezelschap jagers zou hen zoo'n col lectie benijden(Zw. Ct.) KINDERMOORD. Te Groningen is naar het Huis van Bewaring overgebracht Wietske R„ onderwijzeres, gehuwd, wonende te Doorum. beschuldigd van kinderdood slag. EEN LAFFE MISHANDELING. Ten huize van mejuffrouw Van der B. in de Claes de Vriesedaan te Rot terdam belde tijdens hare afwezigheid een man aan, die, toen de deur geopend werd, te kennen gaf de juf frouw te willen spreken. Toen hij van het zich alleen tehuis bevindend 14-jarig dienstmeisje vernam, dat de juffrouw uit was, heeft hij dat meis je zonder eenige aanleiding mishan deld door haar over de handen te snijden, in het gelaat te slaan enz. De man is onbekend. AARDBEVING. Iemand uit de omstreken van Leiden verzekert, dat de door dr. Nijland be doelde schok van aardbeving- inder daad in Nederland merkbaar is ge weest. Dezer dagen in het vroege morgen uur wakker liggende, heb ik dien schok zóó duidelijk gevoeld, dat mij geon twijfel overbleef. De couranten berichten omtrent een aardbeving, merkbaar in Europa, verbaasden mij dan nok niet. Ik ben op Java geboren, en heb er lang vertoefd. In 1899 kwam ik de laatste maal terug. Niet eens, maar herhaalde malen heb ik er aardbevin gen gevoeld, lichte zoowel als zware, en do gewaarwording daarvan is zóó bijzonder, dat men zich niet vergis sen kan. De schok, dien ik voelde, kan door niets anders zijn voortge bracht. Er was geen rijtuig, vrachtkar of iets van dien aard op de velden of wegen te bekennen. De schok was kort en krachtig. („U. D.") BRANDEN. Woensdagmiddag omstreeks half drie is te f.ienden in de Marsch de woning van C. van Olderen totaal afgebrand. Dinsdagnacht ontstond brand ten Dijk, aan de haven te Veghel. Geluk kig dat een schreiend kind de echte lieden wakker maakte, anders zou den er wellicht menschenlevens te betreuren zijn geweest. Het kind schijnt door den rook aan het hoes ten en daarna aan het schreien ge raakt te zijn, waardoor genoemde bakker verschrikt ontwaakte. Men kon nog juist op tijd vluch ten. De buurt was dadelijk op de been om het vuur te overmeesteren, hetgeen dan ook eindelijk gelukte. Eenig huisraad en wat geldswaardi ge papieren werden een prooi der vlammen. De schade is edhter grootendeels door assurantie gedekt. ONGELUKKEN. Vrijdagavond, omstreeks kwart over acht, had een werkman, die be hulpzaam was geweest bij het hij- schen aan een vrij hoog perceel aan de Bloemgracht, bij de Prinsengracht te Amsterdam, het ongeluk, uit het raam te vallen, zoodat hij voor dóód bleef liggen. Per brancard werd de ongelukkige naar de Volksapotheek op de Rozen gracht gebracht, waar men adviseer de hem in het Binnen-Gasthuis ter verpleging te doen opnemen. De man Ira.d inwendig zeer ernstige kneuzingen bekomen en was niet bui ten levensgevaar. Vrijdagmorgen ruim 7 uur is uit de Waal bij Nijmegen een plm. 70-jarig man opgevischt, die even te voren van de spoorwegbrug in de Waal was gevallen of gesprongen. Eenige omstanders op den Waal dijk drongen er bij de lieden, die den man opgevischt en in een roeiboot vervoerden, op aan den drenkeling terstond aan wal te brengen om te pogen de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen, zij evenwel weiger den. zoodat mogelijk door hun nala tigheid d<e man niet, meer in het le ven is behouden, hetgeen ook het gevoelen van den geneesheer was, die om half acht den dood consta teerde. Tot dusverre is de naam van den drenkeling, die goed gekleed was en een gouden horloge bij zich droeg, nog onbekend. (Vad.) LANGS DÉ STRAAT. Aan het station. 't Is oppassen voor een buitenman in een staid als Amsterdam pas op je zakken, wacht je voor de verlei ding van kwartjesvinders en de zoo- danigen. Maar ze'beginnen hettelee- ren Ze zijn zoo vaak gewaarschuwd, dat ze tegenwoordig altijd met de handen in den zak loopen, een hou ding, waaraan ze kenbaar zijn, ook in de meest steedsche kleeding en ze nemen vertrouwd gezelschap mee op reis, net als de kooplieden in de woestijn. Als moedei- de vrouw er bij is, loopen ze niet in zeven slooten, j Vanmorgen waren de kinderen er ook bij, en ze waren zonder ongelukken buiten het station geraaktmoeder en de kleinen blijven even wachten, vader zal eerst op verkenning uit. Benne we hier op den Daam vraagt hij aan een trambestuurder. Nog niet, is 't antwoord. Over vijf minuten, als u ten minste mee rijdt. Ik mot naar den Daam Stap dan maar in. Ja, rnèr de vrouw mot ook mee. Maak dan af, want er is afge- luid, raadt de ander, stapt op den wagen en begint aan allerlei hand vatsels te draaien. Vader aan 't wenken tegen moeder, die op de mandjes en de kinderen past. Moeder begrijpt 't sein verkeerd en spoort Guurtje en Klaasje aan Doe mèr daag tegen vèderdoe mèr daag met, je haamdje, wat Guurtje en Klaasje uit allo macht doenop over dreven wijze, naar ze meenen, be antwoord door vader. Het gewenk en gewuif houdt een poosje aan en de tram heeft geen poosje tijd. Nou, neem de volgende maar, zegt de wagenvoerder en laat 't vrachtje staan. Wie beter op deze signalen gedres seerd zijn, dat zijn de kruiers en de stationneerende koetsiers. Vier witte kielen stuiven1 op 't boertje aan, ?rrt snort een rijtuig uit de rij, de koet sier staande, met één hand de lange jasslippen naar voren trekkend, in de andere het paardendek en de leidsels, een groo't stuk brood in en uit den mond. De kinderen zetten een keel op van geweld, moeder ijlt toe, de mandjes in den steek latend, vader verdedigt met leeuwenmoed zijn groe nen zak tegen de witte grijparmen. Opheldering, koetsier aan 't vloe ken, half gestikt in zijn lunch. 'tHee- 1© gezin, mandjes, incluis, voor op een tramwagen. Haarlemmerplein luidt de vraag op 't oogehblik van afrijden. Ik mot naar den Daam Andere wagen. Afstappen, de kruiers pret. Overge laden in den -anderen wagen. Ting, ting. Doe mèr daag met je haandje roept een der kruiers tegen de kin deren. En de schapen doen het ook. (Tel.) Uit de Arbeiderswereld NOG EENE STAKING. In de Belgische gemeente Moerbe- ke, grenzende aan de Nederlandsche gemeente Koewacht, hebben ruim 400 .mannen en vrouwen, werkzaam aan de weverij van den heer H., het werk gestaakt, omdat zij naar hunne imee. ning te weinig verdienden. DE STAKING TE ENSCHEDé. De correspondent van „Het Volk" te Enschedé schrijft Door de commissie uit de fabrikan- tenvereeniging in zake de kwestie op de fabriek „Serphos", is beslist, dat do firma op eenige soorten goed te weinig loon uitbetaalt. Dienovereen komstig heeft de firma aan de arbei- ders doen weten, dat ze van verschil lende soorten het tarief verhoogde en ook dat de arbeiders voor het wach ten op grondstof, dat ze hebben moe ten doen, een schadevergoeding van 2.50 aan volwassenen en van 2 voor niet-volwassenen wilde geven. In liet vervolg zou dan het wachten niet meer voorkomen. De arbeiders hebben echter gewei gerd deze voorwaarden te aanvaar den. De collecte aan de fabrieken heeft slechts ƒ50 opgebracht. Leger en Vloot AUTOMOBIELEN BIJ HET LEGER De minister van oorlog heeft mach tiging gegeven, om bij de aanstaan- de najaarsmanoeuvres een ruim ge bruik van automobielen te maken, zoowel voor het vervoer van bevel voerende officieren als van verple- gingsbehoeften. Naar verluidt, ligt het in het voor nemen om, als de uitslag meevalt, geleidelijk dergelijke vervoermidde len voor 's Rijks rekening aan te schaffen. (De Kampioen). Koloniën ATJEH. Aan de „Deli Ct." wordt dato 12 April uit Koeta-Radja geseind Een patrouille onder luitenant Vis ser kwam in P anteradja (Pedië) in aanraking met een bende van Nja- moeda. Zeven dooden viélen in onze handen. Patrouilles van Meureudoe kregen ook aanraking met een deel van de bende. De vijand verloor zes dooden, een zwaargewonde en een gevangene. Patrouilles van Lam Mculo legden negen vijanden in twee huizen neer. Een patrouille onder luitenant Oor schot overviel in Leubo (Peusangaii) de bende van T. Bodiman. Zeven vij anden sneuvelden. In Peusangan werd het bendehoold Oeloebalang keudjoeën van Djoeh met drie volgelingen overvallen. Het bendehoofd sneuvelde. Onzerzijds sneuvelden sergeant Vo gel en fuselier Fiedeldey. CELEBES. Dato 8 April wordt uit Batavia aai de „Deli Ct." geseind Over een groot deel van Celebes tot Bolaang Mongodo, grenzend aan ik Minahassa. heerscht oproer. De oor log is aan de Compenie verklaard door het verzenden van een zakje kruit met een kogel. JAPANSCHE SCHEPEN BIJ BORNEO Havas seint uit Petersburg Rodjestwensky heeft het marine-be stuur verwittigd van de aanwezigheid van Japansche schepen in de terri toriale wateren van (eilanden bij? Borneo. Indien de juistheid van dr feiten blijkt, zal de Russische reger- ring een vertoog richten tot dé Ne derlandsche regeering. In het telegram staat„eaux terri toriales Hes Borneo". Men kan erdui van maken „eilanden bij Borneo" of, de s van iles weglatende, enkel: „Borneo". In bet eerste geval 'zal misschien een der eilandengroepen in de Chi- neesche zee bedoeld zijn, hoewel de& administratief niet tot Borneo be hooren en op groot en afstand liggen Wat 't tweede geval betreftdat Ja pansche schepen reeds bij Laboean o! elders aan de kust van Engelsch-Bor neo gelegen hebben, is zeker, maar hét klinkt vrij onwaarschijnlijk, ze zich nu ter westkust van Borne: in de Nederlandsche wateren van hi eiland, zouden bevinden. Het geheele bericht komt ons m twijfelachtig voor, zegt de „N. R Crt." Uit de Pers DE CHRISTEN-DEMOCRATEN. Het laatste nummer van „De Chris- ten-Democraat" bevat aan het hoolo een artikeltje, getiteld „Onze Partij' waaraan liet volgende is ontleend: .Vrij van de knellende banden e» ner coalitie, die onmachtig on onwil lig bleek om tegelijk te geven den kei zer wat des keizers is en Gode wa Gods is, zullen zij staan of vallat hoog houdende het Evangelie vai Jezus Christus tegenover alle reit lu tie. Haar zwakheid en hare geringe be- töekenis is onze partij zicli volkom® bewust, d'ocb in Gods kracht zal zij sterk staan tegenover heel een leger van huurlingen, dat verdedigen gaal de verbleekte en steeds meer verkloe kende coalitie-vlag. De „Standaard" schreef in een ar tikel „Schoone Triomf", betrekkin? hebbende op de behandeling van d» Christen-democraten op de deputaten- vergadering, het volgende „Democratische instellingen en in richtingen moeten nooit anders ds liefde (der anti-revolutionnairen hei ben, dan voor zóóverre de lieer-schap pij van het christelijk beginsel door bevorderd wordt." Dit geeft de redactie van „De Chrie ten-Democraat" het volgende in d« pen „Aldus de „Standaard" in naam der anti-revolutionnaire partij. Het doel is derhalve, om aan lid Christelijk volksdeel de macht to ver zekeren. Lobman had dus wel gelijk toen hij bij het laatste begroeting* debat zeide, dat in 1894 Kuyper zoo sterk voor kiesrecht-uitbreiding had geijverd, omdat hij toen kiezers non dig had, maar dat hij thans, nu bi] achter de regeeringstafel zitting neemt, voor kiesrechtuitbreiding niets meer voelde. Niet dus om zedelijk onrecht te her stellen. maar om de macht in hand# te krijgen, werd destijds op deraów®' tiseering der staatsinstellingen gedrongen. En ter handhaving van de thans verkregen machtspositie moet dan nu het, zedelijk onrecht maar besten digd. Men lette er op, dat. liet „De Stan daard" is, die dit zoo brutaal en on verholen zegt." Uit de Omstreken HEEMSTEDE. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering door de R. K. Kies vereent"

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2