NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6705 "/«rschijnC diagetöka, tjshalv® ;3js Zon- ©ss Pgesfrfagse- MAANDAG 8 MEI 1905 B S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: pep drie maanden: r^* ^an re£e's Cts.; 'edere regel meer 10 Cts. Buiten het A.toik!) Voor deepen' in' din omtrek waar 'een Agent 'gevestigd is ('kom 'dei Haarle™ Van 'r5 regels f0f-eike regel f1"*/0-15- Rcclamcs 30 Cc"r"-eL gemeente)1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 (r^Tjk' iV I Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. 8:i?M XllgMB»3lC Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Monlmartre. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. vaD 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stöde, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden on dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het. werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover I de geringe, jaarlijksche contributie' van f3.50, die gevraagd wordt. i De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook -n proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd® adviseurs der Ver eeniging zijn d'e heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz, H. Ph. de Kan ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën an rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In November en December 1904 zijn 69 vorderingen tot een bedrag van 1884.01 betaald; 14 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht, hoek Sophia- plein, zich om inlichtingen t.e ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Allo brieven, aanvragen .reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot j 4 uur, waar dan ook verdere inlich-1 tingen zijn te bekomen. Zij. die nu reeds toetreden als lid der Vereeniging over 1905/6, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid. HET BESTUUR. Jubileum-Van der Leij. Ter inleiding van de. met veel zorg voorbereide feestelijkheden ter eere van liet 40-jarig jubileum van den heer P. H. van der Leij als leeraar aan de Rijkskweekschool alhier, werd Vrijdagavond in hert café Brinkmann een reünie gehouden van de oud- kweekelingen der school. Ilier was men eenige uren gezellig bijeen en werden de banden van vriendschap, die de reünisten in hun studietijd verbonden, weer ver nieuwd. Hedenmiddag om twee uur verza melden degenen, die den jubilaris wil den huldigen, zich in het Bronge bouw. Ongeveer 350 oud-leerlingen des hee ren Van der Leij waren aanwezig. Nadat de jubilaris met familie op do voor hen bestemde zetels hadden plaats genomen, nam de heer Prins, hoofd eencr school te 's-Gravenhage, het woord om do feestrede uit te spreken. Deze rede luidde als volgt Hooggeachte Jubilaris, waarde Vriend Het is heden voor u een zeer bijzon dere dag, één van die diagen in uw loven, welke zich in uwe herinnering steeds naar voren zullen dringen. Den lsten van deze maand was hot 40 jaar geleden, dat ge optradt als leeraar aan dezelfde inrichting, die u als leerling kende, dat ge uwen mede leerlingen van gisteren tot leider bij hunne studie zoudt strekken. Welke schoone erkenning hierin ook lag van uwe me er dan g e wone geestesgaven welk vertrouwen daaruit ook sprak in uwe uitnemende persoonlijke ei genschappen, toch zal de eerste tijd van. uw leeraarschap voor u een moeilijke zijn geweeset. als voor ieder begaafd en ernstig werker, die juist door de helderheid van zijn blik de leemten in eigen weten, de onvolko- men heden in eigen arbeid ontwaart. Binnen korten tijd werdit gij, u zei- Ven hboge eischen stellende, een der meest gewaardeerde krachten, een der steunpilaren van de Haarlemsche Kweekschool voor onderwijzers, van wien groote invloed, op de leerlingen is uitgegaan. Reeds op de eerste les sen in de natuurkunde ervoeren zij onderricht te genieten van iemand, die iets zeer oorspronkelijks, iets zeer persoonlijks in zijne onderwijs-metho- do wist te leggen. Van stonde aan houdt gij den strijd aan tegen onbe grepen woorden, toondet ge u een vij and van verbalisme, streefdet gij er naar een werkelijk aanschou wel ijken grondslag*te leggen voor studie op natuurkundig gebied. Rij uw onderwijs in de wiskundige vakken trachttet gij tot WERKELIJK BEGRIJPEN te voeren en nooit naarnt ge zelfs maar den- schijn aan. moeilijkheden te willen verbergen, waar ge zelf wist, dat uwe leerlingen, juist door uw onderwijs, ze zouden ontdekken. Uw onderwijs was in hooge mate subjec tief uit uwe lessen sprak liefde voor de vakken, die u opgedragen warén, de groote zucht om uwen leerlingen dat inzicht te verschaffen, hun die methode van studedren eigen te maken, die door u voor de eenige ware gehouden werden. En wij we ten, hoe ge steeds voortgegaan zijt uw onderwijs te verbeteren, hoe onte-, vredenheid met de bereikte resultaten, hoe de overweging van hetgeen van uwe leerlingen uitging u daartoe leidden. Na het verlaten der Kweekschool konden uwe leerlingen eerst recht beseffen, wat zij aan u te danken hadden. Niet alleen, niet in de eerste plaats door vergelijking met anderen, die het voorrecht hadden moeten mis sen leerlingen te zijn van een zoo uit stekend man. maar bovenal bij voortgezette studie, bij eigen onder wijs. Dan werden de aanteekeningen van uwe lossen weer voor den dag, gehaald, dan bleek bij bestudeering van meer uitgebreide leerboeken, hoe scherp bepaald, hoe hecht de door u gelegde grondslagen waren, hoe gij de innerlijke behoefte gewekt hadt aan helderheid, die ten volle bevre digt. Maar ook bij eigen onderwijs Nu nog, jaren nadat wij de Kweek school verlaten hebben, vinden wij in de ervaringen Lij onze leerlingen de beste bevestiging van wat gij ons voorliieldt, worden wij steeds herin nerd aan uwe .uitspraak, dat de vor ming van juiste begrippen omtrent zoogenaamde eenvoudige zaken zeer noodig en niet zeer gemakkelijk is. Meer nog dan door uw helder, oor spronkelijk onderwijs gevoelden wij ons tot u aangetrokken door uwe vriendschappelijke gezindheid, waar op, we wisten het. immer gerekend kon worden. Menig vertrouwelijk ge sprek, hetzij on een tocht naar Artis, hetzij in uwe huiskamer, menige intieme correspondentie in latere ja ren zouden kunnen getuigen, hoe groot het aantal was van hen,' die niet schroomden u hun volle vertrou wen te schenken eh voor wie gij in moeilijke levensomstandigheden een vriend en raadsman wildet zijn. Wij ouderen, wij herinneren ons u voornamelijk als den sympathieken leeraar, die door onderwijs en om gang een hechte band wist to leggen tussehen zichzelf an zijne leerlingen, die in dit opzicht niet licht werd ge ëvenaard, liet kon niet anders, of er moesten nieuwe elementen verschij nen in uw verhouding tot de kweé- kelingen, toen in 1888 het directeur schap van u zorg vroeg on arbeid op uitgestrekter veld. Het bleek uw vaste wil te zijn de j inrichting tot grooter bloei te bren gen de energie, waarmede ge dit doel nastreefde, moest een heilzamen I invloed uitoef-enen, zoowel op hen, i van wien de bloei der kweekschool "n 1 zoo hooge mate afhankelijk was als op hen, voor wier lateren levensloop de jaren, aan de kweekschool door gebracht, van zoo overwegend be lang waren. Zelf niet twijfelende om- trent uw plicht en nooit aarzelende dien te vervullen, zoo volkomen als u mogelijk wa.s. achtted gij de- gelijke werkzaamheid en nauwgezette plichtsbetrachting voor allen een eerrien eisch. Gij met uw niet uit te putten werk- kracht, met uwe aangeboren nim mer verzwakkende werklust, met uw nooit verduisterd besef van plicht tot, den arbeid gij hebt menigeen DOOR UW VOORBEELD EN UW INVLOED tot 'hooger inspanning opgevoerd, al is het slechts weinigen, zeer weini gen gegeven geweest, hun leven zoo geheel tot werkzaamheid" te maken als gij dit vermocht. De resultaten der opleiding gingen u na ter harte :j geen zenuwachtiger tijd voor u dan de tijd der examens en geenszins was het aantal der verworven akten u on verschillig de leerlingen der Haar lemsche kweekschool waren ver- j plicht een goed figuur te maken en ieder onzer, die weieens door u of in uw bijzijn geëxamineerd werd, heeft die verplichting op zich voelen druk-1 ken. En wanneer de akte-examens achter den rug waren, kwam nog het voornaamstede jongelui te steunen bij liet zoeken van eane ge schikte plaatsinggeen moeite was u daarvoor te veel. Behalve aan de uitbreiding en de verbetering van liet onderwijs wijd- det gij trouw uw zorg aaai de opvoe ding der kweekelingen, die op jeug-1 digen leeftijd uit liet gezin vertrok- ken, slechts bij uitzondering in Haar lem liet gemis van den huiselijks» kring vergoed vonden. Met beslistheid, waar 't noodig bleek, wist ge verbetering tc brengen in de huisvesting der kweekelingen en hen te plaatsen in eeaie omgeving waar de aanstaande onderwijzer al- s thans niet geheel van huiselijk vei- keer verstoken bleef. Zij, die door ziekte getroffen wer-1 den. herinneren zicii met innige dankbaarheid, wat gij voor hen j waart. Geen vader kon meer zorgen aan zijn zoon wijden, dan gij- aan den lijder. Als onderwijzers huldigen wij u om UWE GROOTE VERDIENSTEN voor het Lager Onderwijs in ons ge- lieele land. In het algemeen om de gezonde denkbeelden omtrent onder- wijs en opvoeding, door u ons mede- gegeven, in het- bizonder, omdat wij u mogen noemen, zonder eenig voorbehoud, den hervormer van het j natuurkundig onderwijs op de lagere school. Het verheugt u, dat in tal van scholen door uw leerlingen en door anderen dit onderwijs in uwen geest gegeven wordt. Uw eerste werk op dit gebied .-het allereerste on derwijs in de kennis der levenloozo natuur", was voor allen, is nog liet j voorbeeld, waarnaar zij zich richten, j En die na u schreven, daarvan zijn wij allen overtuigd, hebben naar uw voorbeeld gewerkt. Het Lager Onder wijs, dat, ge zoozeer lief hebt, heeft groote verplichtingen aan u. Waarde Vriend, hoe groot uw he se h ei don hei d; ook zij, 'hoezeer wij we- ten, dat alle ij del beid u vreemd is, dat gij een open cos- hebt voor uwe vermeende of werkelijke tekortkomin- gen, ili'et moet u toch aangenaam zijn, te ervaren, dat ZOO VELEN U WAARDEEREN, dat zoovelen zich gelukkig achten, u hulde te mogen brengen. Zeer veel strijd heeft, het u gekost, uw toe- stemming tie geven tot. deze feestvie. ring, maar tot onze vreugde hebt ge erkend, da t wij op u als onzen leer meester zekere rechten mochten doen gelden. I Voor onze waardeering zijt gij ge voelig en wij van onzen kant zijn verheugd, van onze waardeering te kunnen doen blijken. Wij wisten daaraan niet beter' uiting te geven, dan door u aan te bicden uw portret, geschilderd door Haverman. Wij danken u, dat gij ook daartoe uwe toestemming hebt t gegeven. Dit portret zal u en do uwen 'her inneren aan de gevoelens van bizon- dere hoogachting en warme vriend-1 schap, die uwe oud-leerlingen vooru koesteren en een blijvend teeken zijn. dat uw ernstige, uw trouwe ar beid hen met dankbaarheid heeft vervuld. Uit aller naam wen sch ik u en uwe familieleden hartelijk geluk met de zen schoenen dag. Dat het u gegeven moge zijn nog vele jaren van uwe kracht en arbeidslust te genietenj Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder bezocht Vrijdagnamiddag liet nieuw opgericht Zusterhuis, behoorende bij het Ge meente-Ziekenhuis ta 's-Gravenhage, en daarna nog de kinder-afdeeling van het Ziekenhuis aldaar. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Donderdag vergaderde de liberale kiesvereeniging te Brunmien en stel de den heer Goeman Borgesius bij ac clamatie candidaat voor de Tweede Kamer, zoodat thans door alle libe rale kiesvereeniglngen de aftredende afgevaardigde in liet kiesdistrict Zut- phen wederom candidaat is gesteld. (Zutph. Ct.) In de gehouden vergadering der kiesvereeniging Volksbelang en Vrij zinnige Kiesvereeniging te Leerdam is tot candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld jhr. mr. H. Smissaertte 's-Gravenhage. Daar hij op al de plaatsen in het kiesdistrict Sliedrecht nu met groote meerderheid van stemmen tot ca.ndidaat is gesteld, zal mr. Smissaert dezer dagen door het centraal-coanité in het hoofdkiesdis trict Sliedrecht tot candidaat wor den gesteld. De liberale kiesvereeniging te Valk oog (N.-II.) district Alkmaar stelde candidaat jhr. mr. P. van Fo- .reest. te Heiloo. De liberale kiesvereeniging te Ro den heeft na. een redevoering van den voorzitter, den heer K. Wijgchel. over den politieleen toestand, prof. Treub hij acclamatie candidaat ge steld voor de Tweede Kanier in het district Assen. EEN VLUGSCHRIFT. Door den Bond voor Staatspen- sionnecring wordt in honderdduizend exemplaren over het land een vlug schrift verspreid, waarin worden uit eengezet.-met het oog op de aan staande verkiezingen en de ingedien de wet op de ouderdomsverzekering de beginselen der pensioenspartij het tot stand komen een er wet, waar bij aan ieder Nederlander, zoo man als vrouw, op een nader hij de wet aan te geven leeftijd, recht, wordt toegekend op een gelijk staatspen sioen, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te heffen belastingen. De nadruk wordt er op gelegd, dat hij alle berekeningen, door tegen standers der partij gemaakt, ver zuimd werd te wijzen op het feit. dat de oude» van dagen thans óók leven al is het er naar. Maar nu druk ken de voor hen benoodigde millioe- nen het meest op den zwakste. Opgewekt wordt om hij de verkie zingen de candidaten te vragen, hoe zij danken over ouderdomsverze- kering en daarbij zich te verklaren tegen een staatslijfrentebank en ver plichte verzekering van loontrekken- dan, omdat, daardoor alleen vette postjes geschapen worden voor enke len, terwijl alle last gelegd wordt op de schouders van de werkers, hetzij dan patroons of werklieden, en zich voorts te verklaren tegen een pen sioen alleen aan de arbeiders, omdat daarbij de grens niet te trekken is en vrouwen buitengesloten worden. De heer Vegtel trekt zich, naar wij vernemen, als candidaat voor den Briel terug. De candidatuur der cle rical en wordt nu overgelaten aan de christelijk-historischen. Jhr. de Geer, redacteur van de Nederlander, zal er candidaat worden gesteld. (Het Volk). De antirevolutionaire kiesvereeni ging te Tiel stelde candidaat ds. C. van der Voort van Zijp te Doesburg. De centrale antirevolutionaire ver gadert Woensdag 10 dezer. Voor het eerst zullen bij de verkiezing in dit district drie candidaten in het vuur komen, nl. mr. M. Tydeman jr. (aftr. lid;, 'h. C. van der Voort van Zijp. terwijl de vrijzinnig-democraten hun keuze nog moeten doen. De heer J. Th. van Lent, te Zeist, die door de R.-K. kiesvereeniging te Hengelo voorloopig candidaat was gesteld voor de Tweede Kamer, doch voor die candidatuur hoeft bedankt, is op verzoek van het bestuur van den central Mi raad van R. K. kiesver. eenigingen in liet district Enschedé van dat besluit teruggekomen. Ook de kiesvereeniging Alblasser- dani en omstreken stelde tot candi daat in het district Sliedrecht, den heer jhr. mr H. Smissaert. on wel met algemeene stemmen. De liberale kiesvereeniging te Mid- dekhamis (district Zieriikzeo) heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld den lieer mr. R. J. II. Patijn. De kiesvereeniging Burgerplicht to Dieren, heeft besloten om tegenover liet aftredende lid in het district Rheden, mr. M. J. C M. Kolkman, c and iaat te stellen den heer F. J. W. baron van PaJlanut van Rosendael, burgemeester van Rozendaal en lid der Prov. Staten van Gelderlan<L Mocht deze de candidatuur niet wil len aannemen, dan zal nTeu den can didaat overnemen die de liberale kiesvereeniging te Velp zal stellen. Mede naar aanleiding van een schrijven van 'het comité der antire- vol. kiesvereenigingen in Friesland, heeft het besftfur van den Katholie ken Bond in die provincie besloten aan de kiesvereenigingen en dis- trictsbesturcn te ad vise oren om do zitting hebbende leden der rechter zijde van de Tweede Kamer te steu nen. Het bondsbe/atuur oordeelt voor de andere districten overleg met do districtsbesturen noodig. In eene vergadering van anti-revo lutionaire kiesvereenigingen in het kiesdistrict Sneek is met algemeene stemmen candidaat gesteld mr. H. Okma. Door de roomsch-katholieko kies vereeniging te Oudenbosch (kiesdis trict Zevenbergen) is met algemeene stemmen tot candidaat gestold de heer A. C. A. van Vuuren, redacteur der Residentie-Bode te 's-Graveniiagö nadat hij voor leden -der roomsclr.ka tholieke kiesvereeniging een politieke lezing -had. gehouden DE FRIESCH CHRISTELIJK- HISTORISCHEN. De Volksbode, orgaan tot handha ving van het Christel ij k-historisch karakter der natie, schrijft: Van het provinciaal bestuur ont vingen we vrijheid mede te doelen, dat op de vergadering van 't prov. bestuur met de districts-kiesvereeni- gingen in beginsel besloten werd tot samenwerking met de A. R. en de Chr.-H. partij, doch dat ten opzichte der districten een nadere regeling moet worden getroffen, van hot wel slagen waarvan het doorgaan dor sa menwerking afhankelijk werd ge maakt. Een besluit in gelijken geest werd genomen door het prov. comité van leiding in Z.-Holland. De vraag, of de samenwerking als nog verwezenlijkt wordt, zal na gekomen antwoord van de besturen der Chr.-H. en der A. R. partij defi nitief door de prov. vergadering (prov. bestuur met de districts-ver- eenigingen) a. s. Maandag 8 Mei wor den beslist. Feuilleton. ROMAN van HEDWIG ERLIN— SCHEMCKEBIER. 35) TerugkeerenTerugkeerenvoor Angelika, die hij daar voor zich ziet, hem nog gewaar wordt, vluchten, nu j het nog tijd is, overwinnaar blijven van zich zelf. waar een schandelijke nederlaag reeds dreigtTerugkeeren, zooals eer en plicht het ham gebie den Maar langzaam, als in boeien loo pend bewogen zicli zijn voeten, gin gen - gingen voorwaarts, waarheen de liefde hem trok. De weeke weidegrond dempte liet geluid va» zijn schrddenAngelika bemerkte zijn naderkonien nog steeds niet.. Zonder zich te bewegen zit ze laar, liet fijne ovaal van haar ge zichtje naar hem gewend, de volle lippen een weinig geopend. Vast en hard plaatst zijn voet zich plotseling op den grond, alsof hij iets vertrapte. Ze schrikt, laat een zachten kreet hooren en keert zich dan naar hem toe. Hartmut staat voor haar, en, zich buigend, vraagt hij Heb ik u verschrikt, Angelika? Ze knikte met een zacht verlegen lachje. Ja. ik was zoo in gedachten ver zonken en dacht toch aan geen mensch. Aan geen mensch aan dendoode misschien, dien liaar kinderlijk ge loof boven in den lichten hemel zoekt, waarnaar vol verlangen haar oogen zich ophieven, in plaats van lachend over de aarde te zien. Moest hij zoo haar woorden op vatteft, zoo nog eenmaal de herinne ring aan haar met zich mee nemen, die hem niet zou vrijlaten met haar pijnigend heimelijk aanklagend „door jou schuld Aan den rand van de beek, aan haar "voeten was Hartmut gaan zit ten. Angelika, het is mij, alsof ik u tlians vaarwel moet zeggen voor eeuwig, roept hij. Maar eerst laten we met elkaar spreken, zooals we nog nooit hebben gedaan, vrij van vrees, over voorbijgegane ongeluks dagen. Wilt ge? Ze beefde terug voor zijne nabij heid, beefde terug voor wat thans zal komen. Angstig fluistert ze Wat zal ik u zeggen Slechts mij antwoord geven, als ik u vraag, een enkele maal moet vragen Treurt ge nog altijd met de zelfde smart over den dood©? Gelooft ge nog niet, dat ge eens die gedachte aan hem zult overwinnen, vergeten? Afwerend heft ze de handen naar hëm op. 1 Hij bijt zijn taaiden op elkaar. Zelfs het woord, dat van vergeten spreekt, kan ze niet hooren. Toch vraagt hij verder i Zult ge uw heele leven, al uw jeugd slechts deze eene liefde betreu ren, die in het graf rust i In haar oogen ligt iets straks, een 1 afschuw bijna van die laatste weken, 'toen de langzaam stervend© mot zijn koude vingers naar haar tastte; als zijn koude lippen naar haar levendon ademtocht hadden verlangd En aan haar strakken blik hangt ieen ander, alsof hij iets uit haar bin nenste wilde scheuren de volle waarheid van datgene, wat in haar 'gelaatstrekken worstelt, wat vol ont zetting uit haar oogen ziet on wat geen liefde is. j Hartmut boog zich naar haar over. Angelika. waarom werdt ge de vrouw van mijn broéder? Omdat ik weer goed wilde ma ken en omdat, ik medelijden met hem had. Ze had het gestameld, gesnikt, door zijn wil gedwongen, zij. die geen eigen wilskracht kende. Het is of wijd gapend een afgrond voor haar zich opent en hij roept haar toe Goedmaken wat da.n Mijn schuld Mijn misdaad Omdat het om mij geschiedde eu omdat... omdat ik toch wist, wat nie mand wist. Wat... weet ge, Angelika De stem lie geeft hem bijna. Als in een maalstroom beweegt zich zijn denken. De waarheid... wist ze die? :Had Oswald haar die bekend? Een nieuwe vraag dwingt haar tot .een antwoord en afgebroken fluis- tert ze Hoe hot geschieddewat gij deedt wildet doen... waarom hij moest vluchten^, want ik... toen ze hem in huis hadden gedragen, daar... in uw kamer op den vloei-. het pi- stoolik heb het opgenomen, ver stopt en heb niemand, niemand er iets van gezegd. en heb toch steeds j het gevoed gehad, alsof ik, ik mede-| schuldig w-as Angelika Een dof geluid, een snikken. Medeschuldig aan mijn schuld. eu opgeofferd, om mijn schuld te boe ten... is het zoo, Angelika? Geen ja. geen neen. Ze hield haar gevouwen, handen te gen de lippen gedrukt, alsof zij ze wilfle sluiten. Daar trekt hij haar handen naar beneden etn vraagt mét onnatuurlij ke kalmte Angelika, als ge niet uit liefde de vrouw van mijn broer zijt gewor den... wien hebt ge dan lief gehad? Geen woord, slechts een zwak ge luid en een blik, die hem alles ver raadt. Mij, Angelika, mij... Zijn hoofd is op de borst gezonken. Dan heft hij den blik weer langzaam on zwaar naar haar op, eoi met bre kende stem vraagt hijj En thans... thans? Vol bovenden angst hem afwerend vluchtte ze van hem weg. Hij staart de lichte verschijning' naom hem heen wordt het duister en slechts één gedachte bleef bij hem in do eenzaamheidhaar ontzettende herinnering Madeleine Als door den stormwind gedragen,' snelt hij naar Falkenhagen terug. Aan liet venster staat Madeleine en wacht op hem. Door de poort treedt hij binnen met ijlende schreden, die langzamer worden, aarzelend stok kom als hij het huis voor zicli ziet, waarin zijn vrouw op hem wacht. Madeleine is van het venster weg gesneld in de aangrenzende kamer, naar den vleugelze begint te spé len. Haar rijk huisgewaad van wonder vol rose fluweel valt in donkere lij non langs haar gestalte af en breidt zicli over het teere grijs van het ta pijt uit. De laag uitgesneden japon laat den parelwit schemerenden hals vrij met zijn edele halslijn. liet hoofd met zijn fijn klassisch profiel is licht gebogen, als neergehaald door don zacht bronskleurige»! haardos. En onder haar handen wellen week en teer de tonen op. Ze speelt de Noc- turno van Chopin, waarnaar Hartmut op Lamalta eens vol aandoening had geluisterd, - speelt liet met alle ve zels van haar wezen, niet eiken pols slag van haar hart, om hëm nader bij te roepen, om in zijn ziel een echo van haar eigen gevoel te wekken. Hartmut hoort de weeke, lokkende tonenhij staat luisterend op don drempel en zijn oogen schijnen ge kluisterd aan die edele vrouwenge stalte. Alles, wat hij ooit voor haar had gevoéld, waarmee hij haar had opgeheven boven de gewone soort vrouw, borrelt in hem op, dringt hem naar haar. vol vertrouwen, dat ze helpen zal, hem hen allen hel pen. Hij stort zich voor haar neer, dmkt zijn hoofd in haar schoot en fluis tert Madeleine Onder haar handen houden de to nen op met een wanklank, en in haar julielt heit als een klinkend zingend geluk, waaronder haar hart bijna dreigt te bersten. Hij, dien haar ziel heeft geroepen, hij is gekomen Zo heeft hem weer, houdt hero - hem, die de hare wil zijn slechts do hare Hartmut... lieveling! (Wordt Vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5