Voor district V dr. C. F. J. Blooker ?n Th. M. Ketelaar. Voor district VI rtir. W. H. de geaufoit, dr. M. W. Pijnappel en W. Rooseboom. Voor district VII dr. C. F. J. Bloo per, mr. R. J. H. Patijn, dr. M. W. pijnappel. Voor district VIII P. Nolting. Voor district IX mr. C. Th. van De venter en C. Lely. DE PROTESTMEETING TE 's-GRAVENHAGE. De Zondag te 's-Gravenliage in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen gehouden protestmeefcing tegen de aanhangige onderwijs-noveile, uit geschreven door de Vereeniging Volks onderwijs, in samenwerking- met on derscheid ene onderwïjzerscoi-poratien. werd bijgewoond door honderden le den en afgevaardigden dezer verec- fliïingen uit alle oorden dos lands. Ook waren aanwezig vele Kamerle den. behoorende tot de linkerzijde. Na een inleidend woord van den president van Volksonderwijs, den heer Zelverder, traden achtereenvol gens als sprekers op mr. Van Gilsoen de voorzitter van het Nederlandseh Onderwijzersgenootschap, de heer Bi got. Op de bekende gronden critiseer- den zij den aanval der Regeering op de openbare school, betoogende, dat de onderwijs-novelle verlaging van het peil dor volksontwikkeling ten gevolge zal hebben. Mr. Van Gilse uitte nog de verwachting, dat de Ko ningin in het gezicht der verkiezingen de wet niet zal teekenen, maar eerst de natie uitspraak zal laten doen. Onder daverend applaus werd een motie aangenomen, waarin ter wille van de algemeen© volksontwikkeling, van godsdienstvrede en van ver draagzaamheid geprotesteerd wordt tegen de aanneming van de onder- wfjs-novelle door de Tweede Kamel en verklaard wordt dat bij die aan neming door de voorstanders van de openbare school de aan hen opge drongen heropening van den school strijd. hoewel noode, wordt aanvaard in het besef van hun goed recht en bovenal ter wille van de algemeen© volksontwikkeling, den godsdienstvre de en de nationale eenheid. Van vele Kamerleden enz. waren adh aesi ebetu i gin gen ingekomen. NAAR LUIK De Staatsspoor heeft thans een prospectus verspreid, waarin aanwij zingen voorkomen voor hen, die op goedkoope wijze de tentoonstelling te Luik willen bezoeken. Gedurende den geheelen duur van de tentoonstelling worden bovendien aan leden van vereenigiingan en aan ambtenaren, beambten en werklieden van eenzelfde inrichting tegen zeer lage prijzen gezelschapsbiljetten naar Luik afgegeven. Boekjes, bevattende alle. prijzen en inlichtingen voor do goedkoopste reis naar en van Luik, zullen binnen en kele dagen verkrijgbaar zijn aan de voornaamste stations en aaai de in- formatiebureaux. WILLEM SPRINGER. „De Bouwwereld" brengt hu Lelie aan een negentigjarige, dien nestor cler Nederlaaidlscli© bouwmeesters Willem Springer, den 8en Mei 1815 geboren. Springer kan terugzien op een le ven, dat niet alleen lang was, maar ook welbesteed in nuttigen arbeid, bijna uitsluitend aan de beoefening der bouwkunst gewijd. Vele banden verbinden de familie Springer aan de architectuur van ons land. Aan Willem Springer danken zeer velen hunne opleiding. De jubilaris is va der en schoonvader van. architecten. (Jan L., J. Bernard en wijlen Piet Springer zijn zijne zoons, Jos. Her man, een schoonzoon); zijn eenebroe der Hendrik was bouwmeester, een andere broeder Coi-neüis, een der wei nige schilders van stadsgezichten, die de architectuur met volkomen zui verheid en getrouwheid weergaven diens zoon Leonard A .Springer is de bekende tuin-architcct te Haarlem. De gemeentelijke Amsterdamsche bouwwerken, waarmede Springer's naam verbonden is, zijn te vele, dan dat hier anders dan met een kort woord de voornaamste hunner zou den kunnen worden herdacht. In het tijdperk dat inet Springer's ambtsver vulling als architect bij PubliekeWer ken samenviel, ontwaakte Amster dam uit. zoeten dommel en eene be trekking aan het gemeentelijke bouwbureau was geenszins eene sine cure. Vooral de stichting van gebou wen voor het onderwijs hield Sprin ger bezig. Voor het lager onderwijs verrezen, zoolang Springer assistent - architect was, niet minder dan een zestigtal nieuwe gebouwen. Het Gymnasium, de Hoogere Bur gerscholen met 3-jarigen cursusver schillende Laboratoria en de Aula der Universiteitta'l van andere ge meentegebouwen en meer in het bij zonder die ten behoeve van politie en brandweerde beide nieuwe Am- stelbruggen, Hoog:esluis eu Blauw brug de verbouwing die don Stads schouwburg, iu 1890 afgebrand, bracht in zijn laatsten vorm; deze opsomming van werken, wij behoe ven het wel niet te zeggen, is nog verre van volledig. „Buitendien was Springer ook als particulier architect werkzaam. Met Jacob F. Klinkhamer herbouwde hij de kruitfabriek te Muiden na haro ontploffing; met zijn oudsten zoon, Jan L. Springer, het gebouw van de Zeevaartschool aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam. VOOR DE BLINDEN. Ofschoon niet te druk bezocht, mag de eerste soirée in den Dieren tuin te s-Gravenhage, ten bate van de arme blinden. Vrijdagavond gegeven uitnemend geslaagd heeten. De ta- bleaux-vivants, voorgesteld door da mes en heer en uit de aanzienlijke kringen dezer stad en weergevende schilderijen van den beroemden Al ma, Tadema, de Spaansche en Bo- heemsche dansen, door een gezel schap dilettanten onder leiding van den h eer v. d. II a agen, werden le vendig toegejuicht, zoodat er meer dan gewoonlijk moest gehaald wor den. Onder de toeschouwers waren verscheidene gezanten en leden van bet corps diplomatique. Tijdens de voorstelling speelde het strijkorkest der jagers, welwillend voor het doel beschikbaar gesteld. Gedurende de pauze was de faincy- fair in vollen gang en rolde menig geldstuk in de kas van het buffet en van de verschillende gelegenheden van vermaak, waar dames, bijge staan door galante heeren, die in de maatschappelijke samenleving iets anders doen dan kellner of impressa- rio spelen, met grooten ijver het pu bliek binnenlokten. Andere freules en jonge meisjes voorzagen tegen een penningsken voor het liefdadige doel. het knoops gat der bezoekers van een bloempje of wel verkochten programma's en loten voor een tombola in kunstvoor werpen. Behalve aan de reeds vroeger ge noemde dames en heeren werd door den voorzitter van den Blindenboncl in een woord van dank aan het co mité ook voor dezen avond, het zil veren ©erekruis van den Bond uitge reikt aan de baronesse Michïels van Verduynen, wier zorgen en activiteit als lid van 't hoofdcomité men slechts had gade te slaan om te beseffen welk belangrijk aandeel ook zij in het tot stand brengen van dit liefda digheidsfeest heeft genomen. FAILLISSEMENT- GEBR. GRATAMA. Naar wij vernemen kan binnen en kele maanden eene tweede uitkeering voor crediteuren in het faillissement- Gebr. Gratama worden tegemoet ge zien en wel van 10 Met de eerste uitkeering van 20 zullen deze beide uitkeeringen te zamen dus 30 der vorderingen op de firma vormen. De derde of slot. uitdeeling, die slechts enkele percen ten zal bedragen, zal. zooals in de verificatievergadering werd medege deeld, in geen geval vóór het midden van i907 plaats vinden. („Leeuw. Ct.") GEVAARLIJK GOEDJE. Vanwege den keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Leiden is Za terdag op de markt bij de Korenbeurs van een koopman uit Amsterdam in beslag genomen een partij flesehjes, welke door hem werden te koop aan geboden tegen tien cents per flesehje, en inhielden een vloeistof om er ver schillende voorwerpen van koper en blik mede te verzilveren. Bij onderzoek took bleek deze kleuriooze vloeistof te zijn een oplos sing met zeer vergiftige eigenschap pen. Zij, die reeds flesehjes kochten voordat de koopman zijn partij had moeten afstaan, worden Mei-bij ge waarschuwd, zich van de vloeistof te ontdoen en die absoluut niet te ge bruiken, daar het gevaar voor ver giftiging er mee met doodeiijk gevolg zeer groot is. EENE ZELDZAAMHEID. De weduwe R. J. Koopmans-Botte- ma, oud 87 jaren, woonachtig te Oi- deboorn, is dezer dagen betovergroot moeder geworden haar kleindochter werd grootmoeder. SPUWEN IN DE TRAMS. Het I-Ibld. schrijft Wanneer zal in en op onze nette gemeentelijke trams te Amsterdam nu toch eens het spuwen verboden worden? Misschien is het reeds ver boden, maar het staat nergens in de trams vermeld en het verbod in dien het bestaat wordt niet opge volgd. De vloeren der balcons en van 'de tram zijn daar één doorloopend zicht-, vloei- en voelbaar bewijs van. Enkele tramconducteurs wij zeg gen niet de meeste of vele geven een ergerniswekkend spuwvoorbeeld. Zelfs in Amerika, waar pruimen nog veel algem'eener is dan in ons land, waar spuwen veel meer huis- en bur gerrecht heeft verkregen, weet men de trams vrij van spuwen te houden. Wanneer zal in Amsterdam nu een dame de tram kunnen gebruiken, zonder op de griezeligste wijze haar rokbanden te bevuilen Wanneer wordt het verlangde verbod voor de Amsterdamsche trams uitgevaardigd? BEDBOG. Omstreeks 17 December 1904 is bij P. P. Stolk, aan de Oostmaasstraat te Rotterdam, uitbesteed een kind van bet mannelijk geslacht, dat ge zegd werd 3 maanden oud te zijn, doch vermoedelijk iets ouder is. De persoon, die zich uitgaf voor den vader van het kind, iemand van omstreeks 30-jarigen leeftijd en flink postuur, uiterlijk gelijkende op een varensgezel, noemde zich Hender son. terwijl het kind bij Stolk aan huis werd gebracht door eene vrouw van 26-jarigen leeftijd, slanke gestal te en blond uiterlijk in rouwklee- ding Deze vrouw zeide een zuster van den vader te zijn en te wonen aan de Broersvest of het Broersveld te Schiedam. Beiden zijn echter niet te vinden. Na het betalen van eene week kostgeld heeft de vader niet meer naar het kind omgezien. Waarschijnlijk heeft hij opzettelijk een vafschen naam en valsche her komst van het kind opgegeven om zich op die wijze van het kind te ontdoen ten koste van een ander. De commissaris van politie in de 3e afdeeling te Rotterdam verzoekt ieder, die eenige inlichtingen om trent bovenbedoeld kind kan verschaf fen. zich mondeling of schriftelijk tot zijn bureau, Meermansstraat no. 54, te willen wenden. UIT VEENHUIZEN. Uit de Rijkswerkinrichting te Veen- 'huizen zijn in de afgeloopen week wederom 14 gevangenen losgebroken. Met de vorige bedraagt het aantal reeds ruim: 50 personen. De 14 nieuwe vluchtelingen zijn genaamd L. van der Maden, J. Horree, A. G. de Bruin, H. Stolk. G. H. Termey, W. v. d. Elsh'out. J. Zuidenaa, L. Weits, H. Venver. A. Zephat, M. v. d. Struys, G. J. Schell, G. Carpen- tier en P. J. Helckelaar. DE ERFGOOIERS-KWESTIE. Uit Hilversum meldt men Het hoofdbestuur van de gerechtig den tot de gemeene heiden en weiden van Gooiland 'heeft o.m. ter kennis van de Erfgooiers gebracht, dat de rechtbank het verzoek tot benoeming van een sequester der meent afgewe zen heeft, om redenen waaruit vol gens het hoofdbestuur blijkt, dat de gerechtigden hun gemeene gronden niet in rechten kunnen opvorderen. Het is voorts gebleken, zegt het hoofdbestuur, dat de politie wel her haaldelijk verzekert, dat zij onzijdig blijft en geen der partijen boven de andere handhaaft, maar dat zij het. tegendeel doet. Het hoofdbestuur geeft daarvan een voorbeeld en zegt zich over het optreden der politie te zullen beklagen ter plaatse waar zulks be hoort .Inmiddels zullen wij, zoo wordt er verder gezegd, uwe koeien en paarden op de meent brengen, zoo dikwijls als dat noodig zal blijken. Ten slotte wordt medegedeeld, dat Stad en Lande op 12 dezer krachtig zal optreden. HET ONGEVAL IN DE BEEMSTER. Voor eenige dagen maakten wij melding van een ongeluk in De Beemster, schrijft de Tel., De heer II. aldaar bracht een neefje met kar en paard huiswaarts. Onderweg schrik te het paard voor een in vliegende vaart aankomende automobiel met het gevolg, dat het paard op hol sloeg en de kar tegen een boom ver brijzeld werd. enz. Een der inzittenden van de auto schrijft ons thans o. a. Nettegenstaande H. ons op een langen." kaarsrechten weg reeds in de verte zag aankomen, stapte hij niet uit vóór hij pl. m. 10 meter van ons af was en zijn paard toen reeds angstig wasdit is voor een paar denkenner en goeden koetsier een kunstfout, want hij wist. zooals hij ons later zei. dat zijn paard er bang voor was en toch waarschuwde noch hij, noch een der andere inzittenden en bleven ze kalm zitten in plaats van bijtijds en dan alle drie er uitte gaan en het paard vast te houden en te kalmeeren vóór het angstig werd. Op het laatste oogenblik er uitsprin gen, als het paard al angstig is en twee kleine jongens in 't rijtuig te laten zitten, is minstens genomen roekeloos. De vaart van de auto werd, zoo als altijd bij voorbij rijden, gemin derd door druk op den uitlaat, maar in dit geval niet door stoppen, om dat dit niet gevraagd werd door handopsteken of uit den wagen gaan zooals altijd gedaan wordt, door fatsoenlijke chauffeurs als dit bij tijds gevraagd wordtstoppen of veel vaart minderen in onmiddellijke na bijheid van een paard maakt ze nog veel angstiger, door het eigenaardige krakende geluid, dat dan in de gang- wisseling wordt veroorzaakt. De kar reed eerst doordat het paard van den weg af drong, tegen een hoorn, hierop trok het paard den spoorstok en één der langstokken stuk en ging daarna op hol. Door dat dé kar nu plotseling in hellen den stand kwam, vlogen de twee jon gens over het spat scherm heen in het gras. BRANDEN. Uit Oostenhout meldt men Vrijdagmiddag br.a.k er een hevige brand uit hij den landbouwer H. C. van S trien, in den Groenendijkschen- polder 'alhier. Aangezien de woning midden in den polder is gelegen, op een half uur af stands van den be bouwden kring, stond .het geheel© gebouw met schuur en verder© onder- hoorigheden in lichte laaie vooraleer de brandweer ter plaatse verscheen. Alles brandde tot den grond af, terwijl van den inboedel en land- bouwbenoodigdheden niets kon gered worden. Vier schapen, een geit en zes kippen kwamen in de vlammen, om. Door den feilen wind aangewak kerd, breidde het vuur zich zóó snel uit, dat de bewoners zich met hunne jonge kinderen in der haast in veilig- i heid moesten brengen. Het jongste kind bekwam zelfs nog eenige lichte brandwonden. Van een treffend voorval moesten de omstanders, die niets ter redding konden doen, getuigen zijn. Op de schuur had een ooievaarspaar zijn nest gebouwd. Vermoedelijk had het jongen of zat het wijfje te broeden j Steeds bleef hei in steeds nauwer kringen boven het brandende nest zweven en zag men hoe het arme beest door de hoog opslaande vlam men werd geblakerd. Eenigen tijd la ter zag men het dier door brandwon den overdekt ineen nabij gelegen weiland neervallen, alwaar het dood werd opgenomen. Zondagavond, ruim acht uur, ont stond brand in de bakkerij van den heer Van Leeuwen, te Schiedam, op den hoek van den Dam en de Hoog straat, terwijl de bewoners afwezig waren. Door eenige burgers werd de brand ontdekt en spoedig werden de spuiten in werking gebracht. Om ruim negen uur was alles gebluscht. De bakkerij en winkel brandden ge heel uit. Assurantie dekt de schade. Donderdagavond, 'brak een felle brand uit te Oude Trijne, in de buurt van Wolvega (gem. Weststellingwerf) in een boerderij, bewoond door M. de Hoop, eigenaar A. de Ruiter. De brand is ontstaan door eenige jon gens, die een hoop riet daaromheen in brand staken, waardoor de boer derij geheel werd vernietigd. Have en goed kon worden gered. Te Bathem ontstond Vrijdagmor gen door een tot nu toe onbekende oorzaak brand in de uitgestrekte den- nenbosschen in de nabijgelegen buurt schap Linde. Aangewakkerd door den drogen Noordoostenwind nam het vuur groote afmetingen aan Men schat de oppervlakte, waarvan de dennen verbrand zijn, op ongeveer 30 hectare. Een honderdtal personen uit den omtrek namen aan het blus- schingswerk deel. MUZIEKCONCOURS. In eene gecombineerde vergadering van de besturen van de vereeniging „Vreemdelingenverkeer" en het Hil- versumsch Harmoniekorps „Wilhel- mina" werd besloten op 14 en 15 Augustus a.s. te Hilversum ter gele genheid van liet vijfjarig bestaan van „WiLholmina" een nationaal con cours van harmonie- en fanfarecorp sen te houden. Tot leden van de commissie voor de organisatie werden benoemd de heeren L. Th. Disselhoff, J. W. Hau- ratih, mr. D. A. Evertz, A. van Hooft A. G. Bos, F. J. Odijk. A. G. van der Paauw on R. Boukamp, terwijl de financieel© commissie werd samen gesteld uit de heeren mr. G. Bagger man en G. Kluyver. ONGELUKKEN. Terwijl de moeder even afwezig was, dronk een 3-jarig kind van L., te Brielle, uit een te vuur staanden koffiepot. Het heeft zich daarbij zoo ernstig gekwetst, dat de dokter voor het behoud van het leven vreest. Te Capelle wend een dochter van den veehandelaar Van Vliet bij het uit den stal halen van een koe zooda nig door het dier tegen een muur gedrukt, dat zij bewusteloos neerviel en zonder tot haar kennis te zijn ge komen is overleden. Uit Nijmegen meldt men De heer die Vrijdagochtend te Nij megen in de Waai hij de spoorbrug verdronken is, bleek te zijn dr. P. G. Berends, oud 80 jaar, gepens. kolonel van den geneeskundigen dienst der landmacht hier te lande, wonende te Nijmegen. Zondagochtend, omstreeks elf uur werd de 76-jarige Hendrik de Waal, op de Weesperzijde. bij de Kruislaan te Amsterdam door een automobiel overreden, met het noodlottig gevolg, dat de oude man zeer ernstige hoofd. wonden bekwam. De inzittenden stopten direct, namen den ongeluk kige op en vervoerden hem in hun automobiel naai* het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, alwaar men De Waal opnam. De toestand van den overreden© was Zondagavond vrij ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 cent per regel. Millioen stuks Doering's keep met den Uil werden tot einde 11 December 1904 verzonden. Geen andere Toiletzeep heelt zulk een succes. Dit gebruik is het beste bewijs voor de goede en zorgvuldige afwerking van het fabri-, kaat. Men wijze minderwaardige na maaksels af en verlange slechts Doering's Zeep met den Uil, die voor den prijs van 27 cente per stuk overal te verkrijgen is. Rechtszaken DE DIEFSTAL BIJ „ONNOOZELE TJERK". Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben Zaterdag terecht gestaan Tjibke de V., oud 40 jaar kruidenier on Rink B., 29 jaar, stoker aan de gasfabriek, beiden wonende te Wor- kuin, beschuldigd van diefstal met braak en inklimming in de woning van T. de .Tong (onnoozele Tjerk), te Hei den,schap onder Workum, ge pleegd in don nacht van 27 op 28 Januari j.l., waarbij ze zich meester hebben gemaakt van onderscheidene gouden en zilveren voorworpen en i van eenige bankbiljetten, van 60 en van 40. Er werden 11 getuigen ge hoord. De substituut-officier van justitie eischic schuldigverklaring aan dief stal met braak en inklimming enver- oordcoling ieder tot 4 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Do ambtshalve toegevoegde verde diger, mr. I'. C. Andreae, te Sneek. bestreed het bewijs. Uitspraak 17 Mei a.s. Uit de Arbeidersv/ereld WERKSTAKING TE ENSCHEDE. Behalve eenige concessie op het stukloon hoeft de firma Serphos Zonen te Enschedé door bemiddeling van het bestuur van den .Fabrikan- tenbond den arbeiders nog toege zegd een bedrag van f 2.50 voor de volwassen mannen, 2 voor de vol wassen vrouwen en fl voor de hul pen voor het wachten op grondstof fen in den afgeloopen tijd vóór de staking. Dit bedrag zou bij de eerste uitbetaling na de hervatting van den arbeid worden gevoegd. Een en ander is aan de stakenden medegedeeld, waarna ze weder een vergadering hébben gehouden. Het toegezegde werd niét voldoende ge acht. Op deze mededeeling heeft het bestuur besloten de onderhandelin gen voorloopig als geschorst te be schouwen. STAKING DER TIMMERLIEDEN. Steeds breidt zich te Maastricht de staking uit. Nog bij slechts enkele aannemers wordt er gewerkt. Weer is er bij een aannemer gestaakt. Hoogst waarschijnlijk wordt d© vol gende weck bij alle aannemers ge staakt. Aan toegeven is niet te den ken zoowel van den kant der tim merlieden als van de patroons. Leger en Vloot De 2e-luit. F. W. P. Cïlggnett. op non-activiteit te Zwole. op verzoek eervol ontslagen, is benoemd tot ro- serveTe-luit. bij het. Ie reg. inf. en bestemd voor het 3e bat. te Assen. Uit de Omstreken LISSE. Voor de Vrijzinnig liberale Kies- vereeniging alhier, sprak de heer A. Roodhuizen, lid der Tweede Kamer, in eene goed bezochte openbare ver gadering. belegd in het Hotel „De Zwaan", over 3e beteekenis van den komenden steanbusstrijd, eene onder houdende meermalen door gelach en applaus onderbroken redevoering uit. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van Bodegrave, soc.-dem., welke spre- ker's richting bestreed ten opricht© van het algemeen kiesrecht en den heer Van Looy, anti-rev., welke de liberale partij eenerzijds prees, ander zijds aanviel en herhaaldelijk de lachspieren der aanwezigen in bewo ging bracht. De heer Roodhuizen diende uitvoe rig van repliek. HEEMSTEDE. Het eenjarig onderhoud der ge meentewerken :s aan de eenige in schrijvers, de Gebr. Adriaans© alhier gegund voor f 1600. De verpachting van het grasgewas heeft alhier opgebracht 18.50. Donderdagavond acht uur zal al hier op Meer en Bosch in het daar bestaande kerkgebouw eene vergade ring worden gehouden van de Zen- ding-vereeniging, afdeeling Heemste de. waarbij als spreker zal optreden de heer J. L. Zegers. directeur, met een rede over de bedevaart naar Mekka. BEVERWIJK. Door een zekeren Br. is Zondag avond een meisje, met wie hij vroe ger verkeering had, en die hij met een ander tegenkwam, met een mes in de lies gestoken. Zij werd in het Ziekenhuis alhier opgenomen, terwijl de dader is gearresteerd. Twee jongens, die bezig waren een revolver te probeeren. leteten er niet op, dat deze geladen was, waardoor de een den ander in het been schoot. De wonde is niet gevaarlijk. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. Sport en Wedstrijden Harddraverijen. Men schrijft ons uit Bussum De Algemeene Harddraverij-Veree- niging kan met groote voldoening terugzien op den eersten der zes aan gekondigde «lagen. De baan had een groote verande ring ondergaan, men kan gerust, zeg gen dat er noch kosten noch moeite gespaard is. De lengte der baan is thans 1200 Meter, -de bochten zijn uit stekend nieuwe stallen zijn gebouwd, eeu 'doelmatige tribune; er was mu ziek, voorts zeldzaam mooi weder, zeer veel publiek, goede sport en meer kan toch niet worden ver langd. liet programma begon met den Be ginners-prijs, waarin Glendine een zeer onverwachte overwinning be haalde. tnplaats van tien, zooals de inschrijving luidde, liepen slechts drie paarden. De Wet, die favoriet was, l«ep de plaats. Jonge Wilkes won ge makkelijk iden Lente-prijs. In Alber- tine hadden velen vertrouwen, doch bij !het vallen van het schot stond de merrie juist gekeend, .waardoor haar kans op winnen verloren ging. WiLhelmijntj© die mooi ging had geruimen tijd de leiding, doch in het rechte eind passeert Jonge Wilkes haar en won „opstap". Wilhélmijn- tje was een goede tweede. De Voorjaarsprijs werd „au pas" door Tiger Lily met Killick in den zadel gewonnen. Blondië legde beslag op den Grasmaandprijs, Chilouez werd hierin tweede. Hallucination (Killick) won in een cantre den Mei- prijs. Uckfieid bracht 'de Stal Vitesse de ƒ500 aan welke als eersten prijs uitgeloofd was. Wanneer wij slechts melden dat Uckfieid 8/1 stond, dan valt daaruit gemakkelijk op te ma ken, dat „men" in hem niet den win ner zag. Vauban was een goede twee de en Robert See Steele derde. Elfira met Ellis in den zadel won den Bloei- maandprijs „handsdown" niettegen staande op liet bord was te kennen gegeven dat de Stal Bultman met een van haar vertegenwoordigers wilde winnen. De gedetailleerde uitslag volgt morgen. PAARDEN. ..Fedora", de bekende Hollandschu merrie van stal Jan Steen, won Vrij dag te Berlijn (Weissensee) de Rii- terspornpreis, 1400 Mark, afstand 2950 Meter. Kilometertijd 1.31 3/10. VOETBAL. Quick—R. A. P. 9—0. Op het terrein der H. F. C- alhier speelden Zondag R. A. P. uit Am sterdam en Quick uit 's-Gravenhage voor de degradatie-competitie van de eerste klasse competitie van den Ne- derlandschen Voetbal-Bond, onder' Oosterveen als scheidsrechter. De Hagenaars waren vrijwel volle dig, alleen misten zij hun captain Stempel, terwijl R. A. P. in een ge-i broken elftal eenige invallers telde. Zooals te verwachten was. waren de Hagenaars overwegend sterker en hadden zij steeds het spel in handen. Hoewel de achterspelers van R. A. P. zich goed weerden, moest hun doel- verdediger niet minder dan negen keer visschen. Vijf dezer punten wer den vóór en vier na de rust gemaakt, grootendeels ingezet door Muller, die, evenals altijd, bij Quick uitmuntte. De voorhoede van R. A. P. presteer de letterlijk niets, en gaf den Hage naars steeds vrij spel. Alleen Brinker (achter) en Rincker (doel) van R. A. P. muntten uit. De laatste wist o.a. een strafschop mooi te stoppen. Door het verliezen van dezen wed strijd wordt R. A. P., de vroeger zoo sterke eerste klasse club. tot. de twee de klasse gedegradeerd, zoodat Am sterdam in het volgende, seizoen geen enkele eerste klasse-club meer bezit. Kampioenschap voor Nederland. De eerste wedstrijd om het kampi oenschap van Nederland tusschen H. V. V.. kampioen van het Westen, en P. W., kampioen van het Oosten, heeft Zondagmiddag op H. V. V.'ster- rein te 's-Gravenhage plaats ge had. De Hagenaars wonnen welverdiend met 41. Vriendschappelijke wedstrijden. Zondag speelde Nieuw Haarlem te gen Voorwaarts (beiden uit Haar lem). De wedstrijd bleef onbeslist 00. Nieuw Haarlem speelde slechts met 9 man, waaronder nog 3 inval lers. AMSTERDAMSCHE WIELERBAAN. De ..Amsterdamsche Wielerbaan" trof het Zondag vrij wat beter, dan veertien (lagen geleden bij do ope ning. Het was lekker warm weer, wat een talrijk publiek naar Zeeburg lok te. om bij de internationale wedstrij den tegenwoordig te zijn. De uitslag der wedstrijden was als volgt Wedstrijd voor amateurs. Afstand 1000 meted. 1. J. P. Bieshaar, 2. A. Gerrils en 3 Charley. Wedstrijd met voorgift. Afstand 1000 meter. 1. .1. Bogemans2. Hubert en 3. J. N. Knoops. Motorrace handicap. 10 K.M. MededingersJean Olieslagers, De- villy en v. d. Burg. De beide laatsten met 150 M. voorgift. Resultaat: 1 Jean Olieslagers, 2. v. d. Burg. Match VrouwesLuycken le Manche (15 kilometer)1. Luy cken 2. Vrouwes (afgestapt). Tijd 16 min. 332/5 sec. 2e Manche (20 kilometer) 1. Luy cken 2 Vrouwes Tijd 21 min. 283/5 sec. 3o Manche (15 kilometer) 1. Luy cken 2. Vrouwes. Tijd 16 min. i5 sec. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. HAVO. Dinsdag en Woensdag gelegenheid om te biechten 's morgens van 7 tot 10 uur en 's middags van 7 tot 8 uur voor de ouders en familieleden der Communie-kinderen. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag to half 8 do gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur het Lof. PAROCHIEKERK VAN DE II ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius, met Rozen hoedje. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Dinsdag van 6 tot 8 ur© gelegen heid om te biechten. PAROCHIEKERK VAN DEN II. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdagavond etn ovencons allo avonden der week, uitgezonderd Za terdagavond, te 7 uur Lof ter eere der Allerh. Maagd en Rozenhoedje. Dinsdag. 4e der Novene, te 8 uur gezongen II. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergade ring, waaronder de gebeden der No vene. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdagavond te 7 uur het Lof ter ©©me van Maria met rozenkransgebed ter viering van de Meimaand. („N. H. Ct.') Burgerlijke Stand BEVALLEN Mei 7. P. M. v. DijckStover, z. 6. A. Hokkeli'rtgDams. z.8. J. W. v, Raaij—Toepoel. z. 7. P. Kaub Barendregt z. 6. A. v. Straten Lijnzaad, z. OVERLEDEN 6. A. v. Gulikv. Heulen, 50 j., Zak- steeg7. G. Jurres, 69 j.Oranjestr.; 6. G. J. v. Kessel, 5 j.. d., Klein© Houtstr.6. E. Sonnega. 65 j., Prin sen Bolwerk A. v. Huizen. 69 j.. Nas. saulaan 4B7. C. M. Jacques, 3m., Ostadestraat. Marktnieuws Haarlem, 8 Mei 1905. Op de graan en zaadmarkt alhier waren aangevoedd100 K.G. witte tarwe 7.40 GO ILL. rogge ƒ5.40; 1040 H L haver 3.674 a 3.75 60 H L duivenboonen ƒ7.50; 30 H.L. paar- denboonen 6.30. Telegrammen FRANSCHE NEUTRALITEIT. LONDEN. 8 Mei. (Reuter). De „Ti mes, de „Standard" en de „Daily Telegraph" bevatten telegrammen uit Tokio, waarin de stijgende veront waardiging wordt geschetst, in Japan gewekt door wat genoemd wordt de Fransche wanbegrippen van neu trale verplichtingen. D© „Times" bevat een artikel, waarin wordt gezegd, dat zoo de op lossing der moeilijkheid niet spoedig wordt gevonden, de toestand zeer ernstig worden zal. wat te betreuren zou zijn. Frankrijk moet zich herinneren, dat Engeland geen keus heeft, maar zal moeten toegeven zoo de feiten, door Japan aangehaald, bevestigd worden en zoo Japan het vraagt de verplich tingen te vervullen, die Engeland op zich nam bij liet sluiten van het bondgenootschap. Stoomvaartberichten Het stoomschip Rhipeus, van Ba tavia naar Amsterdam, ai-riveerde 5 Mei te Suez. Het dubbelschroefstoomschip Pots dam, van Rotterdam naar New-York, passeerde 7 Mei v.m. 8.40 Lizard. Het stoomschip Bosoeki, van Rot terdam naar Java, arriveerde 6 Mei te Batavia. Het stoomschip Sindoro, van Rotter dam naar Java. arriveerde 6 Mei te Batavia. Het stoomschip Koning Willem I vertrok 6 Mei van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Noordam arriveerde 6 Mei van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 6 Mei Point do Galle. 1-Iet stoomschip Flore-s, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 6 Mei Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3