NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6709 Verschijnt dagelijks, behaive op et£ Fco-i^agen. VRIJDAG 12 MEI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in' den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom deJ Haarle™ va" l~l reSels f0fe,ke ™ee^'°15* Rec,ames ™Ccn! Per rP&cK gemeente) 1.30 7 V "ft A 1 Ciroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. oSfflS*Ud, W"Haarlem 1 JjnXMKti&JL Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. v* Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co.. JOHN F. JONES, Succ.. Parijs. 31bis Faubourg Montmartre. Binnenland VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. In de 'Maandagavond te 's-Graven- liage gehouden algenieene leden-ver gadering van de kiesvereeniging De Grondwet zijn definitief candidaat ge steld voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer voor het hoofdkies district 's-Gravenhagevoor district I, mr. J. H. Valckenier Kdps, hoofd redacteur van het Utrechtsch Dag blad voor district III, dr. E. B. Kielstra, te 's-Gravehhage. De candidaatstelling voor district II is tot een nader bijeen te roepen vergadering verdaagd. Van de voorloopig opgegeven can- didaten hadden de heer en majoor N. Bosboom, mr. L. J. Plemp van Dui- veland, jhr. mr. Smissaert en gene raal A. J. J. Staal, verzocht niet voor een candidatuur in aanmerking te komen. In de Maandagavond gehouden gemeene vergadering van de ai dee ling Waalwijk der centrale R. K. kiesvereeniging is met 56 van de 71 stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in dat district mr. J. A. Loeff, thans minister van justitie. Zaterdag is, naar de Nbr. meldt, te Veghel door dei centrale vergade ring van de r.-k. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Vegüiel candi daat voor de Tweede Kamer gesteld de heer B. R. F. van Vlijmen, te Schijndel, aftredend lid. De antirevolutionaire kiesvereeni ging Vreest God, eert den Koning, te Gouda, stelde in hare Maandagavond gehouden vergadering definitief tot candidaat voor de Tweede Kamer mr. S. de Vries Cz., te Amsterdam. In de vergadering van de Centr. a.-r. kiesvereeniging te Delft, gehou den op Donderdag 4 dezer, werd mr. H. A. van de Velde met eenparige stemmen als candidaat gesteld. Men bericht ons, dat ds. A. S. Tal- ma, te 's-Gravenhage, de candida tuur voor Amsterdam III heeft aan genomen. (Rott.) De antirevolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Katwijk heeft met algemeenie stemmen den heer O. J. E. baron van Wassenaer van Catwyck candidaat gesteld. Morgen heeft de centrale vergade ring van antirevolutionaire kiesver- eenigingen van dit district te Leiden plaats. Men meldt uit Amsterdam In een drukbezochte ledenvergade ring van de Christedijk-Democrati- sche propaganda-club is Dinsdag avond besloten, de club te verande- ren in eene kiesvereeniging in dis- J trict VIII. Tot candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld de heer H. van Munster. De liberale kiesvereeniging teEel- de heeft prof. Treub bij acclamatie candidaat gesteld in het district Assen. Mr. Treub zal dezen keer alleen te Assen spreken, in 't laatst van Mei. De soc.-dem. candidaat. ds. Van dei- Heide. trad reeds in een viertal plaatsen op. Die der antirev.. de 'heer H. Bos Kz.. schijnt evenals den' vorigen keer het stilzwijgen te zul len bewaren. Naar in Extra Tijding, het blad van den heer Staalman, wordt mede- heeft de katholieke Kamer club aan den voorzitter der katholie ke kiesvereeniging in den Helder, die haar advies gevraagd had, een parig als haar meening medegedeeld, dat de katholieken in het district den Helder reeds bij eerste stemming be slist op den heer Staalman hun stem behoorden uit te brengen. INVLOED VAN DEN STERKEDRANK IN GEMEENTERADEN. Men schrijft uit Polsbroek aan ,.De Kruisbanier" (uitgegeven door den ,,Ned. Boud va.n R.-K. vereenigingen tot bestrijding van het drankmis bruik") „Een treurige kijk op de verwoes ting, door den drank op het zedelijk gehalte der Katholieken aangericht, word ons dezer dagen gegeven bij een raadsverkiezing. „Er waren twee candidaten, een Katholiek en een liberaal. De Katho liek, door eenige Katholieken gesteld, werd gesteund door de anti-revoluti- onnairen, de liberaal door de libera len en ook een deel der Katholieken. ,,De uitslag was, dat de liberaal ge kozen werd. „De reden waarom een zeer groot deel der Katholieken den liberaal steunden was voornamelijk, dat de Katholieke candidaat, eenmaal geko zen, met de anti-revolutionnaire raadsleden zou meestemmen om het sluitingsuur der herbergen te ver vroegen en op Zondag misschien ook gedeeltelijke sluiting in te voeren. „Daarvoor moet alles wijken „Wat tellen principe® tegenover een bon-el Do redactie voegt hieraan toe ..Wij plaatsen dit stukje gaarne. Het kan de oogen op vele plaatsen openen. „Moge de strijd alom met kracht worden aangebonden. .Hoe noodig het is, blijkt uit het feit, dat op die meeste plaatsen aar dig de hand gelicht wordt met de Drankwet, in de Katholieke streken niet het minst. „Beschamend zijn voor ons in dat opzicht de anti-revolutionpairen. „Een staaltje willen wij hier ver melden. Het verdient alom in den lande bekend gemaakt te worden. „In den gemeenteraad van Sittard was aan de orde herziening der po litieverordening. Ingekomen is een verzoekschrift van het „Kruisver- bond" om d© herbergen te sluiten om 11 uur. De commissie heeft voorge steld. het sluitingsuur te stellen op 12 uur. Met meerderheid van stem men besluit de Raad. het te stellen 1 uur na middernacht, „Aldus vastgesteld in de raads vergadering van Sittard 10 April 1905. met 7 togen 5 stemmen." gen te hebben gepleegd in zijn kwa liteit als adj.-inspecteur eener verze keringsbank. Na verhoor voor den rechter-commissaris werd de verdach te naar het huis van bewaring overge bracht HET GEZONKEN VAARTUIG ONTDEKT. In zuidelijke richting, niet ver van de Schokkervaart, is door visschers een gezonken vaartuig ontdekt. Zeer waarschijnlijk is dit de botter U K 334, van gebroeder Van Urk, wiens scheepje, niet voldoende vast ge maakt, in lekken staat door den noordenwind uit de havenmond zee waarts is gevoerd. MUNTVONDST. Aangaande de muntvondst iu de Teutstraat te Amersfoort kan nader het volgende worden medegedeeld In het potje, dat onder den vloer werd aangetroffen, bevonden zich 480 munten, bijna alle zilveren schellin gen uit de 17e en 18e eeuw, die een waarde vertegenwoordigen van wel- licht f 100. In elk geval moeten de verholen, als zou hier een bedrag van f 1000 gevonden zijn, als overdreven wor den beschouwd. KINDERMOORD. De justitie te Tiel begaf zich giste ren naar Kerkwijk, in verband met een vermoedelijk geval van kinder moord. AS SPIRANTEN VOOR VEENHUIZEN. In de laatste maanden is de toe voer van asspiranten voor de rijks werkinrichting Veerhuizen, in het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch, belangrijk afgenomen. Mocht dat .aantal tot voor enkele maanden geleden vrij geregeld op een honderdtal worden geschat, thans is dit gedaald tot beneden twintigen als oorzaak hiervan kan worden genoemd de voor ongeveer 3 maanden geleden door den minister van justitie gemaakte bepaling, dat I personen zonder middel van bestaan i die in een rijkswerkinrichting wen. i schen te worden opgenomen, zich daartoe hebben aan te meiden in de provincie hunner herkomst, j Immers waar politie en justitie in j het noorden des lands zich weinig j gezind betoonden om hen. die zich als zoodanig aanmelden, opzending naar Veenhuizen te bezorgen, en die in Noord-Brabant daarvoor altoos was te vinden, trok al wat naar den krententuin hunkerde op Noord- i Brabant en den Bosch aan. Nu aan dien toestand een einde is gemaakt, is het zeer waarschijnlijk, 'j dat dit gunstig zal werken op den j aanvoer in Veenhuizen. „Men heeft mij twee huismiddel- j tjes aangeraden", zeide zij. „die ik j wel zou willen beproeven. Men gaf mij den raad citroenschillen of zuur- j •kool op het hoofd te leggen. Wat dunkt u er van „Weet gij wat", zei Virchow glim-J lachend, neem zuurkool en doe er worst bij. als gij verkiest." Daarop ging hij heen. Den volgenden morgen kwam een bediende der barones aan Dr. Vir- cliow vragen, of de worst om hoofd- pijn te genezen, gekookt of op ande re wijze toebereid moest zijn." De dame had het schertsende ant woord van den doüter als ernst op gevat. ..Gekookt natuurlijk" zei Virchow. Toen hij den volgenden dag de ba rones weder bezocht, bevond hij, dat zij werkelijk het zonderlinge middel had toegepast en dat liet, daar hare ziekte meer inbeelding dan werkelijk heid was, ook goed geholpen had. tegenwoordigen post benoemd werd, scheen hij overprikkeld, zoodat hij 'n week geleden in een krankzinnigen gesticht onderzocht was. doch als volkomen normaal naar huis terug gezonden. Man en vrouw zijn in het Leeds-Hospitaal opgenomen en men vermoedt, dat zij zullen herstellen. IN DAT VRIJE LANDI Wanneer iemand in Petersburg zijn baard of snor wil laten wegsche ren, dan moet hij niet alleen een goe. de bekende zijn van den barbier, ook zijn wil schriftelijk kenbaar ma ken. De politie heeft namelijk een voor schrift gegeven, volgens welks bepa lingen elke barbier in Petersburg verplicht is dadelijk kennis te geven aan de politie, wanneer iemand zich i wenscht te ontdoen van baard of snor. of zich wil laten schminken. De barbiers waren ontboden bij den politie-chef, om dit bevel te hoo- j ren voorlezen. Een der aanwezigen vroeg of dit voorschrift alleen gold voor de burgerlijke wereld. De arrib-1 ten-aar antwoordde: „Voor iedereen! Zelfs wanneer hij generaal isWeet u, of iemand werkelijk generaal is Hij kan toch de uniform dragen, j zender de waardigheid te hebben De moordenaar van Sipjagin droeg de uniform van een adjudant. En 1 toch was hij geen adjudant." EEN OVEREENKOMST GETROFFEN. Een overeenkomst is getroffen tus- schen het Saksische hof en gravin Montignose, de ex-prinses Louise. De jongste dochter Monica zal nog eenigen tijd bij de moeder gelaten worden' die het recht zal hebben van tijd tot tijd haar kinderen te zien en een jaargeld ontvangt van f 18.000 ongeveer. De -gravin zal afstand doen van hare rechten als Saksische on- derdané, wat zeggen wil. dat de auto riteiten het recht hebben haar te verbieden het Saksische grondgebied te betreden. DE VERMOEDELIJKE MOORDE NAAR GEARRESTEERD. Te Winschoten kwam Maandag uit Hannover een rechercheur, ter op sporing van een tweetal personen E. Wolmarg en E. Schwarz, verdacht van een 4 gepleegden moord op de wed. Isebrandt, te Neufestenhausen bij Esens (D.) Beide personen zijn gisteren te Weetter (Oostfr.) gearresteerd. EEN OUD KASTEEL. Binnenkort zal weer een der oudste •kasteel en van Noord-Brabant onder J den hamer worden gebracht. Het j slot ..Henkenshage". te St. Oedenro- I de. thans in eigendom toebehoorende J aan de erven van jhr. Pieter Jacob Gerard de Mieiet van Coehoorn. die in 1872 overleed en aan wien het i slot zijn tegenwoordig aanzien dankt zal worden geveild. Gemengd Nieuws EEN EERE-ZAAK. De getuigen van den heer Poszgay, lid van de Hongaarsche Kamer, die minister Tisza „onbeschaamd" noem de, hebben den minister voldoening geweigerd, omdat deze vroeger nooit is ingegaan op interrupt'es van zul- ken aard. De getuigen van minister Tisza verklaarden daarop, dat dit ant woord gelijk stond met een formee- le weigering voOr voldoening. STRAFBARE HANDELINGEN. Te Winschoten is gevankelijk bin nengebracht A. P„ van Sappemeer, onder verdenking strafbare handelin- ZUURKOOL ALS GENEESMIDDEL. Toen Rudolf Virchow. de later zoo i beroemde hoogleeraar. in zijn jon gen tijd te Berlijn als dokter prakti seerde. bracht hij eens een bezoek bij eene barones, die hem klaagde. da.t, zij al dagen lang hevige hoofdpijn had. EEN VREESELIJKE MISDAAD. Een vleselijke misdaad wordt ge- meld uit OÜey (Engelayd). De ser geant van politie Carter heeft ineen vlaag van waanzin zijn drie kinde ren. van 7. 5 en 3 jaar oud, vermoord daarna zijn vrouw een snede in de keel toegebracht, en ten slotte ge tracht zichzelf van kant te maken. Sedert een maand, toen hij tot zijn KUNSTVOORWERPEN VAN EEN ONGELUKKIGE REIS THUIS GEKOMEN. De kunstenaars, die hunne werken naar de tentoonstelling te St. Louis hebben gezonden, zijn niet voldaan, nu ze zien, in welk een toestand hun kunst kinderen tot hen terugkomen. Niet dat de werken niet goed ont vangen zijn in Amerika, integendeel, ze zijn onder bloemen bedolven ge worden. Een verzamelaar, die het portret van Washington afgestaan had, heeft dit beroemde doek terug zien komen vol bobbels, blootgesteld a.ls het schilderij geweest was aan warmte en koude. Het doek was ver zekerd voor 50.000 francs, doch de maatschappij heeft er zich afgemaakt voor 5000 francs, daar de treurige resten naar hare meening toch nog waarde hadden. De eigenaar zal zich met die opvatting tevreden moeten stellen. De schilder Jean- Bérand is niet gelukkiger geweest. Een prachtig doek van dezen was door het zeewa ter en het stof geheel beschadigd, en onherkenbaar door een laag slijk. De kon on schotel van Thesman wa ren gebarsten. De doorschijnende en heerlijk gekleurde ,,emaux"'van dezen kunstenaar zijn zeer teer. Een jury lid wilde hun soliditeit bewijzen...... daar kon het beeldig fijn kopje niet tegen. De schilders hebben nog kans een vergoeding te krijgen, maar de ver vaardigers van kunstvoorwerpen ont vangen niets. Sport en Wedstrijden WORSTELEN. Van de worstelnummers in het cir cus Pflaging te Rotterdam, was gis teravond de uitslagMichel Hitzier (Duitsc.hla.nd) legt in 21/2 minuut Ludwig Cramer (Tirol) Calvoroz (Spanje) legt in 61/2 minuut Lars An derson (Noorwegen) Calluté (En gel sch Indië) legt in 12 minuten Ilenri van Tol (Rotterdam). Heden Woensdagavond worstelen Dirk van den Berg (Nederland) tegen Axel Krook (Zweden)Carlos (België) tegen Jos. Meulen (België)Pietro (Normandië) tegen Georg Burghardt (Oostenrijk). MOTORBOOTEN. Gisterennacht om twaalf uur ver trokken de mededingers in den wed strijd Algiers—Toulon uit de haven van Mahon. Heden tegen den avond worden ze op de reede van Toulon verwacht. Zondag en Maandag is er in de hoofdstad van hét Spa art se he eilandje Minorca druk feest gevierd. De be manning van de „Fiat X" is schier bedolven onder de bloemen, en haar stuurman, den heer Gallinari. is op het stadhuis namens het gemeente bestuur een prijs uitgereikt. Letteren en Knuist SCHILLERIANA. De Duiische dagbladen zijn dezer dagen natuurlijk vol van Schiller. Het is onmogelijk in een kort bestek alles weer te geven, wat daarom trent geschreven is en wordtwij zul len ons derhalve tot enkele korte rnededeelingen bepalen Te Anholt is het besluit, om den Schiller gedenkdag op te luisteren met klokgelui, te elfder ure inge trokken, aangezien men meende, dat het, ten spijt van de eminente bctee- kenis van Schiller, niet gerechtvaar digd geacht kan worden op don hon derdjarigen gedenkdag van zijn overlijden, de kerkklokken te laten luiden, aangezien nergens kerkelijke gedenkfeesten plaats vinden. Te Weenen is Zondag jl. het Schil lerfeest begonnen m'et een optocht van duizenden leerlingen dor ge meenteschool. Het voorbijtrekken van tien stoet duurde volle 2 uren de twee militaire kapellen speelden een para de-mar sch. De plechtigheid werd geopend met mannenzangna af loop zong een groot jongens- enme's. jeskoor. Ook te Berlijn, Frankfurt en te New-York zijn feestconcerton gege ven. HET GEHALTE VAN HOLLANDSCHE ANTI-CRITIEK. Als een typisch staaltje van het ge halte der bende, waartegen een eer lijk recensent te vechten heeft, wien het juist om de verheffing der natio nale kunst te doen is, en die daarom niet velen kan, dat, uit misplaatst chauvinisme, de Hollandsche kunst met minder dan 't middelmatige te vreden zou zijn, plaatsen wij, schrijft de Tel., natuurlijk zonder commen taar, het volgende aan Henri Borel gezonden, anonyme schrijven Den WelEd., aan 't hof zoo goed beleende. Alles wetende ver slaggever van De Telegraaf, den Heer Henri Borrel, partion, BO REL. 'T*is algemeen bekend. Dat elk Telegraaf-recensent, Is 'n waanwijs weetal, 'n pettig, 'n niemendal Otto Knaap. Is 'n aap, Henri Borel, 'n „ingebeeld" lel Na bovenstaande poesie ter uwer. eere en als 'n hulde, aan Uw „alwe tend en alleen Hollandsche kunstmin ressen afbrekend" talent, in 'a ca.fé, in 't openbaar, door minstens 'n 20 personen niet de noodige jool, ge schreven t.e hebben, wil ik er U op wijzendat 't beneden alles is. als Hollander, steeds de Hollandsche too- neelspeelsters te verguizen en die van 't Rembrandt te vergoden. (Hoeveel betaalt de directeur van 't Rembrandt U daarvoor?) Al zou 't waar zijn, wat U beweert, maar 't is niet zoo, U liegt en kunt 't niet beoordeelen waar zou U 't ook geleerd hebben?, dan zou 'n Fransche of 'n Duitsche verslaggever zoo iets van zijn eigen natie toch niet schrijvenz'n natio naal gevoel zou 't hem verbieden. Maar 't is helaas waar. de Hollander heeft geen nationaal gevoel. U zeker niet en misschien heeft U wel steeds van de door Hollanders betaalde be lastingcentjes gegeten. Uw schrijven over 't bof is gewoon belachelijk, wat 'n pretentie Bent U ooit aan 'n hof geweest en dulden ze daar zulke ezels Als U zoo'n fijn proever is, waarom heeft U dan niet opgemerkt, dat. in 't Rembrandt 'n acteur, in Fatanitza. 'n knevel met 'n bandje vastgebonden had als dat ergens anders in '11 HoIInndsch thea ter zou gebeurd zijn. hadt li zeker geschreven, dat de Hollanders „niet eens 'n knevel plakken kunnen." Dat is een onder de honderden bokken, die U onopgemerkt laat voorbijgaan, wel 'n bewijs dat U niet. in staat is ze op te merken en dat U alleen 'n waanwijsheid kunt verkoopen. waar. offl ieder vakman U moet uitlachen. Feuilleton. DE OLMENHQF ROMAN van 1! LD WIG ERL1N SCHMECKEBIER. 39) Een gevoel, alsof ze zich tegen een dolle waanzinnigheid verweren moest, deed haar plotseling lachen en het schrijven in haar hand vanzich slin- j geren. XXII. Lees, als je blieft Gravin Clementine van Holfenstein reikte haar zoon een brief, dien ze hedenmorgen had ontvangen. Hij nam heim. las hem, en legde hem samen- gevouwen weer in de handen zijner! moeder. „Mijnheer Bravand en zijn ge malin betreuren het-, dat ze we- gens ziekte voor de uitnoodiging tot het diner moeten bedan ken." Ja, lieve mama met een iro- nischen glimlach trok hij de schou ders op we schijnen met het aan bieden van onzen lepel soep een wei nig te lang gewacht te hebben De gravin werd boos; ze schudde het hoofd. Neen, iets anders moet de oor zaak zijn. Ik vermoed, dat op Falken- hagen het conflict begonnen is. Niet slechts van ons, van de geheele we reld trekt Madeleine zicli in den laat- sten tijd in het oog loopend terug. Om ons misschien te eeniger tijd door de mededeeling van een geluk kige familiegebeurtenis te verrassen. Dat zijn ongepaste opmerkingen, Egon, onderbrak de gravin eenigszins boos. den tusschenroefi van haar zoon om dan met de haar eigen vriende lijkheid de sombere profetieën veruit te spinnen. Wat niet was te verhoeden, is misschien reeds gekomen. Madeleine heeft, berouw, het conflict is er geeft niet toe en het eind© van de- j zen zotten huwelijksroman staat voor j de deur schandaal, scheiding Wat- zou jij echter zeggen, Egon, indien het zoover kwam Ik mama? Zijn oogleden zonken moe en zwaar over de oogen. U meent, dat ik me eventueel als tweede, verbetorde druk van dezen roman met het voorwoord Bravand en motto „Eind goed. alles goed"... tevreden zou stellen Ik zal er zeer ernstig over nadenken en me voor dat doel in een stemmingvolle omge ving begeven. Vaarwel, mama. Een galante handkus 011 met slee penden tred verliet Egon de kamer Zijn gelaat werd steeds ernstiger. Madeleine Voor zijn geest stond ze weer. zoo als ze hier aan zijn zijde zoo dik wijls had gewandeld; haar fijn, zeld zaam gelaat glimlachte hem too. Ma deleine Bravandon plotseling als uit een droom opgeschrikt hief hij het hoofd on, streek zich over het voor hoofd. hield zijn schreden in en richt te zijn oogen met vasten blik op een bepaald punt in de verte Een bekoorlijk Lentebeeld in een bont herfstraam op een bank onder een geel en rood gckleurden beuk zat Ulla, de armen om haar knieën ge slagen. het blonde hoofd diep op de borst afgezonken, voor zich uitsta rend en tobbend, zwaarmoedig in zich zelve gekeerd. Met een paar snelle, zachte schreden was hij aan haar zijde. Nu, genadige dame Ulla, waar drukt de schoen? Heelemaal niet verwonderd over zijn plotseling verschijnen, alleen erg treurig zagen haar blauwe, eerlijke kin der oogen hem aan en met con zucht kwam het van haar lippen Ik ben zoo vreeselijk ongelukkig. Egon het liefst wilde ik sterven. Het olifantskuiken en... sterven! Maar is dan zoo iets mogelijk riep graaf Egon koddig ernstig. Daarop nam hij naast haar op de bank plaats. Wie hoeft je iets gedaan, kleine 'groote .dat je op zulke vreeselijke ge dachten komt Eon weemoedig glimlachje vloog om haar lippen, doch verdween echter direct wéér, toen de volle roode mond vol droefheid zeide Zie je, Egon. heb ik dan ook geen gelijk, dat ik dood wenscli ie zijn? Zoo'n arm ding als dik. niet mooi. niet rijk. niet verstandig, wat doei dat eigenlijk op de wereld Trouwen! meende hij laconiseh. Trouwen? De kleine groote zetto verblufte oogen op. Maar zeg. dat zou ik heel gaarne willen, wist ik slechts iemand, die van mij kon houden Waarvan jij houdt, verbeterd» graaf Egon. mot zijne oogen knip pend. Ikoch lieve hemel Ze trok met de schouders en wierp zich zuchtend tegen de leuning van de bank achterover. Daarop komt het niet aan. nu ik reeds twéémaal ongelukkig bemin. Drommels! Twee in eens. Alle respöct Het lachende respect van den neef verstikte een verwijtenden blik van Ulla. Och jij dat begrijp jij niet. Men kan wel twee liefhebben den een anders dan den ander. Graaf Egon bestudeerde weer eens zeer ernstig zijne laarzen en knikte •diepzinnig Den een anders dan den ander je spreekt een groot woord zeer kalm uit. Voor het overige is het mij juist niet erg bloedverwant schappelijk ge- jhandeld, mejuffrouw Ulla, dat je ini.i .zoo weinig vertrouwen schenkt. Ja of neen. Alles of niets Onzeker zag ze hem van ter zijde aan. Meende hij werkelijk, dat zij... j Zijn gelaat was in elk geval zeer ernstig. Bovendien ze waren een weinig intiemer geworden, sinds het bewuste glas bier met kaas in de i woudherberg. En klagend klonk het van haar frissche lippen Je kunt het raden Egon. Zie dat. Madeleine heden voor zich en hom onze uitnoodiging niet heeft aan genomen. datdat heeft me ook zeer ongelukkig gemaakt. Verbaasd keek de graaf haai- aan. Nu Wat heeft het echtpaar Bra vand met jou harteleed uit t© staan Een blik in haar bloedrood gelaat en een luide wreede lach klonk spot- tend in I'lla's teere liefde-droomen AJzoo de Olmenhof er is een van de twee gelukkigen? UILatje, Ullatje. wat haal je toch voor dwaasheden uit En terwijl hij nog steeds lachte, dat de tranen hem over de wangen lie pen, was zij opgesprongen en had haar handen tot. vuisten gebald. O, jij Dat is nu de dank voor mijn openhartigheidMaar ik heb heelemaal nog niet bekend, wie het is. Doch nu, juist nu zal jij het hoo- ren. dat ik Madeleine's man erg. erg interessant vind i Haar voet stampte op den grond. Nu juist zul je het 110orenEen ernstige schoonheid is hij Ulla. heb medelijdon, ik kan niet meer De graaf rolde bijna om van ia-, chen en steeds hooger sloegen de vlammen van haar toorn. Ja zeker, een ernstige schoon heid. een demonische schoonheid En Madeleine heeft gelijk gehad, dat ze hom en niet jou heeft genomen En ik. ik zal voortaan ook niet meer... j Plotseling brak ze af en fronst© haar voorhoofd. - Wat niet meer. Ulla Eveneens van zijn zitplaats op springend. greep Egon Ulla's handen en hield zo vast. Zeg! Ga verder anders., an ders raad ik den tweede! Kun je niet riep ze uit en wrong en rukte, om haar handen vrij te krijgen. Listig kneep hij zijn oogleden sa men en zocht haar blik. (Wordt vervolgd.) J

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5