NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6711 Verschijnt dagelijks, behalve op ^on- cii Pcec^-agen. MAANDAG 15 MEI 1905 A IboBnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverter.tiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DAGBL ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02}4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37}f n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arror. -, Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke 'regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent pcr< Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AGENDA Zondag 14 Mei. BroagebouwMuziekvormen. „Post- harmonie"VlIIste Feestconcert, 8 uur. kleine VereenigingSpecialiteiten- voorstelling. Schutterij, Schietoefening, 9 uur. Muziektent in den HoutHaarl. Mu ziekkorps 2de Muziekuitvoering, 2§ uur. Woeetduin. Courses, IJ uur. Maandag 15 Mei. AmbachtsschoolVergadering der Vereeniging „De Ambachtsschool", 2 uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meid, wanneer zij in onze kolommen lijn geadverteerd. OM ONS HEEN. XIII. DE MCIETEIT VEREENIGING EN HET BRONGEBOUW. Omefcreeks het jaar 1892 is onze ge meente twee mooie gebouwen rijker gewordende Sociëteit Vereeniging in 't midden en het Brongebouw aan <de zuidelijke grens van de stad, en wel beide hoofdzakelijk door de po gingen van éen en' denzelfden man, den heer Corn. Prins Szn., die toen voorzitter van de beide besturen was. Het was een periode van schitteren de plannen. Men verwachtte dat de verbouwing van de Sociëteit het le dental met misschien wel duizend zou vermeerderen, men zag het Bronge bouw ia gedachten al vol badgasten, die het heilzame staalwater tot her stel van gezondheid in- en uitwendig zouden gebruiken, kortom men voor spelde aan de beide stichtingen een groote® bloei, 'die zijn invloed op de gemeente niet zou missen. Wij weten nu, dertien jaar later, maar al te goed, dat al deze schoone verwachtingen onvervuld zijn geble ven. De Sociëteit Vereeniging heeft de verdubbeling van haar ledental niet stien komen, evenmin als het Brongebouw zijn badgasten. Als vanzelf verloor daardoor het Brongebouw zijn oorspronkelijke be stemming te worden een plaats van samenkomst en ontspanning voor de badgasten en werd een gewone inrichting van genoegen en vermaak voor de Haarlemsche burgerij. De di rectie eocht, behalve in den handel in «taal- en Hollandia-tafelwater, haar kracht in 't aanwerven van nieuwe leden en trachtte die te lok ken door tallooze concerten, vooral in den zomer, verder in het verhuren van de lokalen in den winter. Hiermee kwam zij in rechtstreek se concurrentie met 'de Sociëteit Vereenagïng, die haar ledental zag slinken en de aanwezigheid van den mededinger in de prijzen van de zaal verhuringen bemerkte. Bijna gelijk tijdig kwamen de beide ondernemin gen nu in moeilijkheden de Bron sloot een leening en de Vereeniging halveerde de rente van hare obliga ten en schafte de aflossing af. Zóo is ie toestand tot den huidigen dag ge bleven. De Bron keert sedert jaren geen dividend meer uit, heeft inte gendeel telken jare verliezen te boe ken; do Vereeniging, hoewel door de goede zorgen van het bestuur in de laatste jaren iets vooruitgegaan, ver keert nog niet in zoodanigen toe stand, dat zij komen kan tot een ver betering, waarnaar het bestuur nu al jaren haakt, een afdoende verbou- *ing van het achtergedeelte der groote concertzaal en verbetering van laai zelf. Een kloeke poging van ia Bron, om door contributieverhoo- flng op een zuiverder financieele ba ss te geraken, heeft, als ik wel ben Ingelicht, niet dat succes gehad, dat toen er van hoopt». Had de heer Prins kunnen voor- dat dit lot zijn twee stichtingen trdfe* zou, dan zou hij zeker min- !'<ns éen van beide niet hebben op dicht. Maar nu de zaak er eenmaal ligt, helpen dergelijke achter- J&tftsohe beschouwingen niet meer. •na grooter belang is het na te gaan, welke manier zij beide weer tot zouden kunnen worden ge bracht. Voor het publieke leven zijn beide onmisbaar geworden. Wie zich den zomer nog voorstellen, r-adfv de concerten in den prachti-1 gen tuin van de Bron Wie kan zich het algemeene muziekleven en net sociëteitsleven van de Haarlemsche burgerij nog denken zonder de Socië teit Vereeniging? Nergens duidelijker dan hier zien we, hoe het betere de vijand is van het goede. Vroeger waren de zomer- concerten in den tuin va.n de Veree niging bij uitstek populair. Kwam ei eens een corps van buiten, dan liep het storm. En tegenwoordig? Het pu bliek, aan den tuin van de Bron ge woon geraakt, komt daar liever, dan in dien v.an de Vereeniging, waar door de zomerconcerten in laatstge noemde stichting eeri groot deel van hunne beteekenis hebben verloren. Wat de winterconcerten aangaat, die komen in de groote zaal van het Brongebouw niet tot hun recht. De acoustiek is er slecht en het geluid blijft buitendien nog tusschen de coulissen op het podium hangen. In 't kort gezegdde Vereeniging heeft voornamelijk beteekenis in den win ter, het Brongebouw in den zomer. Ligt nu het denkbeeld om deze be langen te combineeren, niet. voor u*e hand? Wddr in Nederland zou men Haarlem kunnen evenaren, wanneer de Haarlemmers voor één en dezelfde contributie lid waren van een binnen- societeit als de Vereeniging voor den winter en van een buiten-societedt als het Brongebouw in den zomer? We zouden hier als in de Harmonie te Groningen hebben een sJgemeene plek van samenkomst voor de bur gerij. Daar alle concurrentie zou op houden, zouden in de beide stichtin gen tal van uitgaven hunnen worden bespaard en verminderd en het be staan van de ééne groote onderne ming op stevige grondslagen kunnen worden gebouwd. De aandeelhouders van de Bron en de obilgatiehouders van de Vereeniging zouden daar weJ bij varen. Maar het allergrootste voordeel zou te beurt vallen aan 't publiek, dat zijn genoegen en ont spanning vinden zou in een bloeiende onderneming, die dus in staat zou zijn, aan alle eischen van comfort en sierlijkheid te voldoen, terwijl men nu, roeiende met de riemen die men heeft, billijke wenschen ter zijde moet leggen omdat de vervulling daarvan om financieele redenen onmogelijk is. Natuurlijk zijn er bezwaren. Eén daarvan is, dat de Sociëteit Vereeni ging ballotage heeft en het Bronge bouw niet. Er zullen nog wel andere moeilijkheden zijn, veroorzaakt door bestaande contracten en overeenkom sten. Belangrijke veranderingen ko men nu eenmaal nooit zonder moeite en inspanning tot stand. Het doel is die intusschen volkomen waard. Deze opmerkingen hebben dan ook alleen de bedoeling, de zaak, die vroeger ook eens ter sprake geweest, maar toen verlaten is, opnieuw onder de aandacht te brengen Er is bijeen goede oplossing alles te winnen en niets te verliezen. Of die goede op lossing te vinden is zou dienen te worden uitgemaakt door diegenen, die bij de dageiijksche leiding betrokken en dus van alle details op de hoogte zijn. J. C. P- Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG Van het oorlogsterrein wordt, an dermaal melding gemaakt van hevige voorpostengevechten, waarvan de uit slag afwisselend in beider voordeel was. Alles schijnt er op te wijzen, dat DE GROOTE SLAG niet meer vèr af kan zijn. Ook de groote opgewondenheid, die te Kar- bin heerscht, doet dit vermoeden. lederen middag vertrekt van daar een trein naar Europeesch Rusland, maar van 's ochtends vroeg wordt het station belegerd door menschen, die vertrekken willen; MEN VECHT om een plaats en velen moeten twee- of driemaal terugkomen voor dat zij een plaats in den trein naar Europa kunnen veroveren. Nu er zooveel bewoners vertrekken, is het gedaan met de afzetterij der winkeliers, die hun prijzen schande lijk opgedreven hadden, maar nu met hun waren blijven zitten. De huis eigenaars klageü steen en been, want millioenen zijn in den laatsten tijd besteed aan het bouwen van nieuwe huizen, en als de Japanners Karbin bezetten, zullen deze menschen ont zaglijke verliezen lijden. Nu de vereeniging der TWEE RUSSISCHE ESKADERS misschien reeds heeft plaats gehad, althans iederen dag verwacht kan worden, begint men weer de kansen van de twee tegenstanders te wikken en te wegen. De Temps" becijfert de sterkten der vijandelijke vloten en komt tot de vol gende conclusies de Japansche vloot zou, alles bijeen geteld, EEN VOORDEEL HEBBEN van acht schepen, 11,300 tonnen, 1737 koppen bemanning, 7 zware kanon nen, 107 stuks lichtere artillerie en 10 torpedobuizen. De Russen" hebben slechts het voordeel van een meer derheid van 178 kleine kanonnen, die echter van geen nut zijn in het ge vecht op grooten afstand. De Russen rekenen echter op HUN GETALSTERKTE wat betreft hun meerderheid aan pantserschepen, terwijl zij meenen, dat de kruisers aan Togo niet, de dien sten zullen bewijzen, welke deze er van verwacht. Op dit punt zijn de deskundigen het echter niet'eens. Tegenover "boven staande bewering staat de meening. dat gepantserde kruisers voor een vloot niet slechts vormen de verken ners, doch door hun snelheid en vèr- dragend geschut, in het gevecht hun gewicht in de schaal kunnen leggen en het lot van een zeeslag beslissen. In de „Jewish Chronicle" wordt het volgende medegedeeldWij hebben van zeer bevoegde zijde liet bericht ontvangen, dat men zich kan voorbe reiden op buitengewone verbeteringen van den toestand en HET LOT DER JODEN in Rusland. Volgens onzen berichtge ver is een maatregel „reeds zoo goed als genomen", die voor de Joden een onverhoopte uitkomst zal zijn. Er zal hun absolute vrijheid van beweging en vestiging worden verleend in alle groote en kleine steden van Rusland, niet echter in dorpen, daar men geen gevaar wi'1 loopen, de Kisjineff-toonee- len herhaald te zien. De moorden op Joden boezemen wegens de algemeene afkeuring, die deze misdeden" in Eu ropa vinden, aan de Russische auto riteiten grooter schrik in dan die op personen van andere nationaliteiten. Dat deze verbeteringen dan maar spoedig mogen komen, is zeer te ho pen althans op heden wordt nog uit Sjitomir gemeld, dat daar nog voort durend groote opgewondenheid heerscht. onder de bevolking in de omstreken en dat te Trojanof weder 10 Israëlieten werden gedood. KEIZER WILHELM heeft weer eens eene redevoering ge houden, die zelfs te Berlijn groote sensatie heeft gewekt. Na de revue te Straatsburg op 11 Mei. hield Kei zer Wilhelm, volgens gewoonte, een toespraak tot de officieren, waarin hij o. m. sprak over de Russen na den slag bij Moekden. De Keizer ver zekerde dat dronkenschap en onzede lijkheid de hoofdoorzaken zijn ge weest van hunne nederlaag. „Indien Rusland", zei de Keizer, „zijn onmacht tegenover het gele gevaar heeft getoond, dan is het Duitschland's plicht, te beletten, dat dit gevaar zioh uitbreidt. De Duit- sche officieren en soldaten moeten hunne dageiijksche plichten trouw vervullen, opdat ontucht en onma tigheid niet in het leger binnenslui pen. De soldaten moeten zware dien sten verrichten, dientengevolge zullen zij geen tijd hebben aan andereza ken ie denken." Te Gravelotte, waar dezer dagen een gedenkteeken werd opgericht voor de in den FRANSCH DUITSCHEN OORLOG gevallen Duitschers, heeft Keizer Wil helm wijselijk geen woord gesproken. Anders had hij misschien dètar ook nog zijn mond voorbit gepraat. De plechtigheid had een zuiver burger lijk en godsdienstig karakter. Prins Von Hohenlohe richtte daax- bii het woord tot den Keizer. Geen enkel woord kwam in de redevoe ring voor. dat op de politiek zin speelde. Hij dankte de deelnemers voor hunne inschrijvingen, waardoor de oprichting van het monument, kon tot stand komen, en gaf zijne erken telijkheid te kennen, dat de Keizer den gouden „Engel der Victorie" had geschonken. Hij herinnerde er aan, dat het monument was opgetrokken met steenen uit denzelfden grond, waarop vijf-en-dertig jaar geleden talrijke Duitschers hun bloed stort ten. Vervolgens schetste hij de groote daden der Hohenzollorns. „De Enge' der Getrouwheid", zei de stadhouder, „toont aan hoe thans, evenals 25 jaar geleden, het Duitsche volk be reid is, zijn bloed op te offeren voor Keizer en Vaderland." De in rij opgestelde vlaggen wer den daarna voorover gebogen onge zegend. De Keizer glimlachte, salueerde, maar spfak zooals wij reeds zei den geen woord. Vervolgens be zichtigde hij het mausoleum, onder hield zich met de kunstenaars, die het monument vervaardigden. tee- kende met de generaals het gulden boek en vertrok om vijf uur, in ge zelschap van den commandant van het 16e regiment, generaal Sfötzer, per automobiel naar het nieuwe ge bouw van het legerkorps. 's Avonds nam hij deel aan het door genoemden generaal aangebo den diner. De TOESTAND OP KRETA wordt met den dag ernstiger. De internationale troepen, die de Grieksche vlaggen van de openbare gebouwen afhaalden, werden, naar uit Athene gemeld wordt, door de menigte met steenworpen begroet. 175 man van de gendarmerie en der internationale bezetting worden te Psilmero door de revolutionnai- ren belegerd. Voor de woning van den consul- genéraal van Italië, die als deken van het consulaire korps de nota onderteekende. door de mogendheden aan het Kretenzisch parlement ge richt. heeft men een dynamietbom gevonden. De ItaJiaafflsche minister van Oor log heeft gelast, dat een bataljon in fanterie zich gereed moet houden om naar Kreta te vertrekken. Aangaande de GROOTE SPOORWEGRAMP in Harrisburg worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld Een vervaarlijk geraas, waarbij alle ruiten van de stad in scherven vlo gen, schrikte in den nacht van den 11de de bewoners van Harrisburg uit liun slaap op en deed hen vol angst de straat op vluchten. De eerste gedachte was dat er een aardbeving plaats had, maar de her haalde schokken, die uit de richting van den spoorweg werden gehoord, duidden alras aan, dat daar de oor zaak te zoeken was. Een buitengewone samenloop van omstandigheden was aanleiding van het ongeluk. De express-trein van Phi ladelphia had zich verlaat en de ma chinist gaf zich dus alle moeite zoo snel mogelijk vooruit te komen. Op een lijn, evenwijdig aan die waarop de express liep, vielen opeens door het al te krachtig remmen van den machinist van een langen goede rentrein eenige wagens om en kwa men terecht op het spoor van de ex press. Deze had ec-:i snelheid van 72 K.M.. remmen hielp niet meer en hij bonsde dus tegen de goederenwagens aan. De ketel sprong, de machinist werd gedood on de stoker 16 M. ver we gge sl inge r d Door het springen van de machine waren de omgeworpen wagens van den goederentrein in brand geraakt eai deze \v;:,>n geladen met 50.000kilo kruit: ontploften achtereenvol gens. \t\. ...d.ere ontploffing een groo- terc verv.oesting aanrichtend. Intus schen geraakte de geheele trein, waar- 1 i:i zich 169 passagiers en 11 beambten bevonden, in brand. Er ontstonden I hartverscheurende tooneelen, waar van het verselirikkelijke nog werd ver hoogd door de duisternis van den nacht en de voortdurende ontploffin gen. Een der passagiers, de lieer Shu- bert. verteltHet plotselingen stil staan van don trein op liet oogen- blik dat onze machine aanbotste te gen den goederentrein was het eerste dat. ik merkte. Toen hoorden we een ontploffing, die alles deed sidderen. De ruiten der vensters vlogen in gruis. Ik ontdekte opeens, dat ik lag tusschen glas en hout en andere over blijfselen van den waggon en ik voel de i-eeds het lekken der vlammen. Op dat kritieke oogenblik kwamen de redders en bevrijdden mij uit mijn benarden toestand". Toen de ochtend aanbrak bleek de trein totaal vernield te zijn. De schok, veroorzaakt door de ont ploffing. was zoo sterk, dat in de na burige stad de bewoners uit hun bed werden geslingerd. De aarde trilde over een zeer groote uitgestrektheid. Hoe groot de ramp is geweest en hoeveel slachtoffers ze heeft geëisclit is nog niet geheel te overzien. OORLOGSVARIA EEN NIEUW ESKADER. De correspondent van de Daily Mail te Kopenhagen verneemt, dat het vertrek van het vierde smaldeel der Oostzeevloot uitgesteld is totdat het Russische marinebestuur inlich tingen verkregen had over het lot van de eskaders die zich naar de wateren van Oost-Azië begaven. In tusschen wordt alles in het werk ge steld om het vierde smaldeel te ver sterken. Het pantserschip Slawa, drie kruisers le klasse en acht torpedoja gers zijn thans gereed om in zee te gaan. NIEUWE LEGERS. De Roeska Wjedomosti berekent,1 dat nu er twee nieuwe Japansche le gers in Mandsjoerijo voor den dienst gereedgemaakt zijn (het 6e en het 7e leger), niaars chalk Oyama over 700,000 man beschikt. Het 6e leger zal aangevoerd wor den door generaal Hasegawa. tot dusver bevelhebber van de bezettings troepen in Korea het 7e misschien door generaal Nisji, commandant der 2e. divisie van Koerokï. Stadsnieuws A r t i et R e 1 i g i o n i. Naar wij vernemen zal bovenge noemde gemengde R.-K. zangvereeni-1 ging, directeur de lieer Jac. de Jong.1 aanstaanden Dinsdag 16 Moi eene uitvoering geven in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. Als hoofdwerk zal dien avond uit gevoerd worden „Christus am Oel- berge". van L. van Beethoven, een werk, dat twee jaar geleden met groot succès is opgevoerd en dat op verzoek van verschillende muziekkenners nog maals zal ten gehoore gebracht wor den. Het bestuur heeft zich verzekerd van uitstekende solisten, die reeds goed bekend zijn in Haarlem en wel de dames Ciasina v. Starrenburg. te Den Haag, Marie Bies te Haarlem, sopranen. Betsy Pielage (begeleiding; en de heeren Frans Phlippeau, tenor, F. Bredius, baryton, beiden te Am sterdam. Het tweede deel- zal bestaan in lie deren der solisten en een werk van den lieer Philip Loots, geschreven voor kinderkoor met sopraan-solo. Wij twijfelen niet of deze avond, zoo vol kunstgenot, zal zeer zeker een groot succès behalen. N i e u w e drank w e t. In verband met de op 15 October 1904 ingevoerde drankwet volgen hier eenige opgaven omtrent deze gemeen - Er zijn aangevraagd ^1 nieuwe ver gunningen tot verkoop van sterken drank in 't klein, welke alle zijn ge weigerd, op grond, dat het maxi mum aantal vergunningen is over treden of om andere redenen. Twee vergunningen tot genielden verkoop zijn verleend, onder intrek king van vier bestaande vergunnin gen. waarvan afstand is gedaan door de houders. Voorts zijn ingediend 178 aanvragen om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterken drank en van alcohol-vrijen drank in bier huizen, salons van banketbakkers, enz. Bijzondere vergunningen krachtens art. 63, 7e lid der wet zijn verleend ten getale van 8. Op de lijst bedoeld in art. 13 dei- wet zijn geplaatst 20 personen, die te eeniger tijd in aanmerking kunnen komen, om vergunning tot sterken drank-verkoop in 't klein te verkrij gen. Baden. In het douche-badhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 931 baden, in dat aan het Leidscbeplein 740. Huize Benevenuta. Mevrouw MullerLans, directrice van „Huize Benevenuta", Spaarne 110, heeft besloten haar keurig inge richt huis met ingang van 15 Mei uit sluitend open te stellen als familie pension. Tot nu toe was het pension er een voor herstellenden, rustbehoevenden en zenuwzwakken. Mevrouw Muller—Lans. die op een uitnemende wijze haar taak opvat, kan bogen op een aantal mooie ge tuigschriften van haar logé's, welke een langeren of een kortoren tijd heb ben doorgebracht in deze aangename omgeving. Stedelijk Museum. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) is geopend eene tentoonstelling van teekeningen uit den Atlas, afbeeldende. Aangena me gezichten in Haarlem en in de omstreken allen vervaardigd door Henricus Spilman. Met Museum is dagelijks te bezich-! .tigen. Zondags is de toegang vrij. Aangesteld. Naar wij vernemen is ingevolge be schikking van wijlen notaris G. C. Merens, door de arrondissements rechtbank naar art. 68 der wet op het notarisambt, tot bewaarder van diens minuten aangewezen de heer J. Kool hoven, notaris alhier. Gerestaureerd. De kapel toegewijd aan liet H. Hart van Jezus in de Kerk aan den Klever parkweg, is door de bekwame liand van den schilder Fr. Loots gerestau reerd en thans weder opengesteld. Die arbeid is kunst- en smaakvol verricht en het kapelletje schenkt een aangenamen indruk. De Brand in de Spruitenboschstraat. Zooals licht begrijpelijk is, heeft de ontzettend,© ontdekking van de verbrande overblijfselen van den heer Müller aanleiding gegeven tot aller lei gissingen. Verschillende meeningen worden geuit, maar wat er gebeurd is en hoe de zaak zich heeft toegedragen.. dat blijft nog steeds de groote vraag? Temeer, daar èn Justitie èn Politie een strikt stilzwijgen in acht nemen en bevolen hebben. Omtrent het gevonden menschelijk lichaam kunnen we nog mededeelen, dat het uit twee gedeelten bestond. Nadat men Vrijdag den geheelen dag de uitgraving van het verbran de perceel heeft voortgezet, kwam men des avonds op de onderliggende zandlaag, zonder dat men van het hoofd iets heeft gevonden. Het is dus zoo goed als zeker, dat men verder niets zal vinden. Opmerkenswaard is, dat Vrijdag avond nog vuur onder de puinhoopen lag, terwijl de brand .toch reeds Woensdagmorgen gebluscht was. De perceelen, waar de vlammen ge woed hebben zijn thans door een schutting van den weg afgescheiden. Donderdagmiddag werd Hageman door den Rechter-Commissaris aan een scherp verhoor onderworpen. Daarna werd hem toegestaan te ver trekken. Omtrent den beer Müller zelf, ver nemen wij nog, dat hij een tijdlang in Perzië doorgebracht heeft endaar veel geld moet verdiend hebben. Ilij woonde reeds sinds 21/2 jaar bij Hageman. die vóór 1 Mei elders op „Bosch en Vaart" had gewoond, oj) kamers. Hij was een kalme man, van flink postuur, die zich nooit te buiten ging aan sterken drank, zoodat het nog onbegrijpelijker is, hoe iemand, die nuchter thuis is gekomen, eenige uren later levend verbrandt, en nog wel, blijkens -het vindon van zijn lichaamsdeel en tusschen de geraam ten van het ledikant, zonder dat de man eene poging heeft gedaan om zijrt bed te verlaten. Vrijdag waren de zusters van den op zoo treurige wijze omgekomene uit don Haag, hier ter stede aangeko men tot regeling der begrafenis. Het overschot van het lichaam van den heer Müller zal Dinsdag ter aar de worden besteld. De Electrise he Spoor. Nu de zomer, en dus de drukke tijd weder nadert heeft de Electrische Spoorweg-Maatschappij (Amsterdam —Haarlem) drie zeer groote, keurig afgewerkte bijwagens in dienst ge steld. De bijwagens bestaan uit twee sa mengevoegde en daarvoor omgebouw de motorwagens, vroeger rijdende op de lijn Haarlem—Zandvoort van de „E. N. E. T." Later zullen nog zes dergelijke wa gens in gebruik worden genomen. Gunning. Door den architect W. F. Doeglas, alhier, is onderhands aanbesteed het bouwen van tien woonhuizen aan het verlengde der Badhuisstraat te Haarlem, welk werk is gegund aan den heer J. Verhagen aannemer, al hier. Te water. Hedenmiddag om twaalf uur viel een meisje van een jaar of acht in de Leidschevaart bij de Boterfabriek Een zandschipper heeft het kind er uitgehaald door aan den kant in het water te gaan staan en het kind te grijpen. Maatschappij© n. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de statuten der Maat schappij tot voortzetting van de drijf- riemenfabriek voorheen onder de fir ma A. Drost en Zoon en van de brood fabriek ,.de Hoop" voorheen onder de firma Segaar Kromberg en Co. te Haarlem. Het kapitaal der vennootschap be draagt 100.000, verdeeld in 2 serieën, elk van 100 aandeel en, ieder groot ƒ500. Directeuren zijn de heeren Jan Smits C.Jzn. en A. Houting Vergers. Tot commissaris de heer H. J A. Bron. Onteigening. Heden had de schatting der percee len plaats, die de H. IJ. S. M. wettig onteigend wenscht voor den bouw van het nieuwe station. De deskundige commissie, daarmede beiast ving he denmorgen om 10 uur haar taak aan, na eerst beëedigd te zijn door den rechter-commissaris Mr. W. H. van Nes van Meerkerk.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1