NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE OLMENHOF 22o Jaargang. No. 67 c Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» etï Feecó-agen. MAANDAG 29 Mfc.1 1905 »u Li 1D ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland B 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblads voor Haarlem 0.373^ K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent pgr regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. jUjonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door aile Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Az;i. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. l?n dei aarlemsche Handelsvereniging oedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1 JU 'S er 1U i Haatrleansche Handelsvereeui- hier ter stede, opgericht 10 Mei heeft in den loop van den tijd k elkaar recht van bestaan bewezen, zeer vele gevallen, zaken van ver- billenden aard betreffende, is zij op treden en dikwijls met groot suc- s. Jammer echter, dat men alge- niet meer blijk geeft, dit te aardeoren door als lid der vereeni- toe te treden. Er zijn wei meer 600 leden, maar dat is niet voi- ide. Elk handelaar, neringdoende zelfs particulieren, moesten lid arden, om tetnminste te laten gevoe- dat men het werk op prijsstelt, de I-Iaarlemscho Handelsvereeni- steeds opneemt ,als doende, wat ire hand vindt om te doen. voordeelen, die de Vereeniging ïiten hare bemoeiingen van verschil- oden aard haren leden aanbiedt, ju zeer vele en zeer groo te tegenover geringe, jaarlijksche contribute an f 3.50, die gevraagd wordt. Haarlem,9che Handelsvere eni- bemoeit zich in de eerste plaats ■mede, de belangen van hare leden ibevorderen, door onwillige betalers )or hen tot betaling aan te manen, linformatiën voor hen in te winnen, ovendien hebben de leden het recht hun gratis te verstrekken advies m de rechtsgeleerde adviseurs der ereeniging te vragen, die ook in iceduren en faillissementen gratis ior hen optreden, natuurlijk alleen >r zaken betreffende/ den handel en bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver ging zijn de heeren Mrs. Th. de m Hugenholtz, H. Ph. de Kan- Spaarne 24, alhier. Het bureau der vereeniging is ge- itigd Lange Begijnestraat 22. 7o Voor incasso's door bemiddeling er vereeniging wordt een vast recht an -5 pCt. der vordering berekend, loven-dien moet 10 ct. voor port steeds orden bijgevoegd, bij inzending vorderingen door bemiddeling ar advocaten te innen. De kosten van informatiën naar lp uiten de stad woonachtige personen Ivfedragen 60 cts. per informatie plus cts. porto-vergoelding. Informatiën laar binnen de stad wonende perso len worden gratis verstrekt. Pretentiën op huiten de stad wo nende personen worden niet behan- eld, wanneer niet 10 ct. voor porto- «rgoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts- tmdige adviezen werden in het af- I teloopen jaar gegeven. Iv In Maart en April 1905 zijn 61 vor deringen tot een bedrag van '1365,85 1/2 betaald, 11 vorderingen Korden afbetaald, 19 vorderingen uitgesteld. Mem wordt geraden alvorens te le- hren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, J Gedempte Raamgracht, hoek Sophia- Ui traaf zich om inlichtingen te ver wegen aan helt kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der ijeten van wanbetalers ongeschon- len te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, wat dan ook, moeten worden ge- U riresseerd aan het bureau, dat ge il ipend is dagelijks van 's morgens 9 jot 1 uur en 's namiddags van 2 tot uur, waar dan ook verdere inlich ten zijn te bekomen. HET BESTUUR. Binnenland ie De Koningin en de Prins in de hoofdstad. Op audiëntie. Heerlijk scheen het milde lente- zonnetje Vrijdagmorgen in Amstel's straten. Vooral in den omtrek van den Dam was het. vol met audiëntie- gangers en met de menschen die, ge nietend van het prachtige weder, hun woningen verlaten hadden om de def- tige heeren en dames, welke ter aud>- entie gingen, t.e bewonderen. De nauwe Kalverstraat met haai' kleurrijken vlaggentooi bood dan ook 'een vroolijk schouwspel, i Aan de Voorburgwal-zijde van liet; Paleis groepten de menschen te za- men om naar de audiëntie-gangers te zien. Den geheelen morgen en ook ge- durende den middag was het hier een gerij van belang. De vertegenwoordiger der rechterlij ke macht, in ambtsgewaad, de be- stuurderen van groote handelsonder-1 nemingen en deputaties van vereeni- i gingen in statiekleedij reden af en! j aan. om Haro Majesteit hun opwach- ting te maken. Onder de deputaties was er ook een van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Namens haar voerde de voorzitter, i de heer S. P. van Eeghen, het woord j en zeide het volgende „Majesteit De Kamer van Koophandel en Fa-f brieken acht het een groot voorrecht de hooó-e eer te mogen hebben. Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde te brengen, nu Uwe Majesteit on Zijn Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden weder de hoofdstad be zoeken. I Overtuigd van de groote belangstel- ling, die "Uwe Majesteit steeds in de I welvaart van onze stad stelt, veroor looft Zij zich U te melden, dat de handel zich in den laatsten tijd onge stoord heeft kunnen ontwikkelen, dat de scheepvaart op onze haven zeer belangrijk is toegenomen, en dat. de nijverheid in vele opzichten vooruit gaande is; in het bijzonder is de dia mantindustrie in de laa.tste maanden i tot grooten bloei kunnen komen. j Het groote belang van deze industrie voor onze stad blijkt o.a. hienxit, dat thans alleen hiervoor elke week ruim 300.000 aan weekloonen wordt uitbe taald. In vele opzichten mag Amsterdam de toekomst met vertrouwen tege moet zien, hoewel de belastingen, die voor velen te hoog zijn, de ontwikke ling van den bloei belemmeren." Koningin Wilhedmina antwoordde, dat zij met belangstelling had ver nomen, dat handel, scheepvaart en nijverheid in bloeienden toestandver- keeren. H. M. gaf verder als Haar vu- rigen wensch te kennen, dat de hoofd stad des lands steeds mocht vooruit gaan. Des middags kwamen ook ter au diëntie de vertegenwoordigers van de Ridderschap van Utrecht, welke door i hun prachtvolle kleedij de bijzondere 'belangstelling der kijkers wekten. Tegen den middag ontlastte zich een flinke regenbui over de feestelijk getooide stad, en de zon schuilde weg. Maar gelukkig was het al weer droog toen Hare Majesteit en de Prins om half vijf uitreden om een bezoek tc brengen aan de gewone voorjaars tentoonstelling in Arti. Bij het vertrek gebeurde een onge val met het rijtuig van baron Har- denbroek van Bergambacht, opperka- merheer van Hare Majesteit. Een der paarden viel en het andere hier door verschrikt sloeg een boom ka pot en beschadigde den bok. Geluk kig werden -do dieren spoedig gekal meerd. Baron Hardenbroek was on gedeerd en besteeg een ander rijtuig. Over den overvallen Dam en langs het Itokin, wear de kijkers ook in dichte drommen geschaard waren, bereikte de stoet het gebouw der maatschappij. In de met groen, bloe men en tapijten versierde vestibule werden de vorstelijke bezoekers ont vangen door het bestuur der maat schappij. bestaande uit de heeren Bart van Hove, voorzitter A. M. Gor ter, John F. Hulk, C. G. 't Hooft en J. van Oort. Nadat de eerste zijno medebestuursleden had voorgesteld, schreed het hooge gezelschap dadelijk naar de tentoonstelling, waar de commissie voor de kunstzalen en de heer Wenckebach, die op deze ten toonstelling de gouden medaille dar Koningin behaalde, werden gepre senteerd. Tevens waren daarbij te genwoordig de commissie voor de kunstbeschouwingen, het bestuur van het fonds voor weduwen en wee zen en de dames van het bestuur en de commission. Jongejuffrouw Willy At. tema, een nichtje van den voorzitter, bood aan Hare Majesteit een bou quet aan. Met belangstelling werd daarop de tentoonstelling in oogenschouw ge nomen. Van Arti ging het met een wijden omweg naar het Centraal station om H. M. de Koningin-Moe der af te halen, die met den trein y,an 5 uur 8 uit Soestdijk arriveerde. De BEGROETING van Koningin Emma en Hare kinde ren was zeer hartelijk. Behalve het Vorstelijk echtpaar waren ook op het perron aanwezig burgemeester van Leeuwen, de commissaris der Ko ningin in Noord-holland, rar. van Tienhoven e. a. De hulde van het pu bliek was wederom buitengewoon treffend, overal zwaaiden de hoeden en zakdoeken en een krachtig hoera vergezelde de Koninklijke familie van het station naar het Paleis. Te 7 uur ving het diner aan, waar bij aanzaten de leden van Gedepu teerden Staten. HOFBERICHTEN. De Prins der Nederlanden heeft het voornemen zich begin Juni naar Ber lijn te begeven ter bijwoning van de plechtigheden ter eere van het huwe lijk van den kroonprins van Duitsch- land met den hertogin Cecilie van Mecklenburg, en zal tevens de Ko ningin bij deze gelegenheid vertegen woordigen. H. M. heeft aan Z. K. H. toege voegd den opperstalmeester baron Bentink, terwijl de Prins zal worden vergezeld door de adjudanten jnr. Van Suchtélen van de Haare en jhr. Hooft Graafland en door baron Von Engel, kamerheer van Z. K. H. den Groothertog, toegevoegd aan den per soon van den Prins. VORSTELIJK BEZOEK. Prins Arisuwaja wordt 11 Juni op het Loo verwacht, ten bezoek bij de Koningin. De Shah van Perzië komt half Juli hier te lande. Drie-en-veertig personen zullen den Shah vergezellen gedurende zijn reis door Europa, o.a. zijn jongste zoon. zijn kleinzoon, de grootvizier, drie an dere prinsen, drie secretarissen, vier geneesheeren, twee grootwaardig- heidsbekleeders en negen bedienden. Een „leuke" vergadering In de „Nieuwe Winschoter Cou rant" komt een verslag voor van een vergadering waarin de heer B. L. Blaauw van Rolde, die zich candi- daat stelt in de districten Assen en Winschoten voor de Tweede Kamer, het woord voerde over „Verbetering van het maatschappelijk samenle- j ven". De denkbeelden van dezen „candi- j daat" worden het best gekenmerkt door de volgende brokstukken, die wij aan het verslag onileenen, waar- bij wij de interrupties van het talrijk, publiek weglaten. We hadden vooraf gelegenheidmet den spreker, die o. a. is uitgenoodigd te spreken te 's-Hertogenbosch. Gou da enz., en in den laatsten tijd vele spreekbeurten vervult in verschillen de plaatsen, te spreken. Hij deelde ons dan mede, dat liij volgens de Kieswet heette Berend Lukje Blaauw. den vollen naam zijns grootvaders. Hij. die reeds op een zeventiger gelijkt, zou op 17 Augus tus a. s. den 52-jarigen ouderdom be reiken, was landbouwer van beroep, kippenhouder enz., en zou reeds veel eerder begonnen zijn zich als poli tiek persoon te presenteereri, wan neer niet verschillende omstandighe den zulks hadden tegengewerkt. In de eerste plaats ontbrak het hem aan geldmiddelen, in de tweede plaats hielden zijn huïsgenooten hem tegen. Doch op 2 Februari j.l., toen hij voor het eerst optrad, moest de kogel door de kerk. Hij zeide toen tegen zijn huisgenooten,,Ge zijt allen te dom en te stom gij kunt niet begrijpen, dat ik denk en dat een geest tot me zegt..Licht het volk voorwant zoo kan 't niet lan ger En de heer Blaauw ging en... had succes, want sedert is Hij zoo als we reeds schreven in tal van vergaderingen opgetreden, die zeer druk waren bezocht, terwijl de ge- inde entrées zijn moeiten beloonden. Nadat. d.en spreker een glas water en dit is sprekers eigen met veel suiker was gebracht, timmerde hij zelf met den voorzittershamer, die hij onder 't spreken in de hand houdt, er mee zwaait, klopt enz., op de tafel en begon aldus zijn onderwerp te be handelen ..Geachte vrienden van Winscho ten Aan uw uitnoodiging heb ik voldaan. Uw verzoek is in goede aar de gevallen en daarom zal ik hier spreken. Er is GROOTE ELLENDE in ons maatschappelijk leven. Eu de oorzaak van al die ellende? Dat is de wetgevende macht,die, zoo schrale traktementen geeft aan brie venbestellers en gaarders, dat ze geldswaardige brieven gaan stelen. Ook' de politie verdient geen geld genoeg. De wetgevende macht jaagt de gevangenissen vol - Daverend applaus. Waarom wordt van elke kazerne, die te zanien 53,000,000 kosten, geen werkinrichting gemaakt en waarom worden de traktementen en pensioe nen van rijksontvangers niet inge trokken? De belastingen moeten maar worden opgebracht. Als er bijv. een straat- of tramweg zal worden aangelegd, wordt eerst, bij de ge meenten aangeklopt om geld. Ik zeg: Doe het zelf en ge krijgt 25 rente van uw geld. Dat alle menschen evenveel hebben in de wereld, kan niet bestaan, zegt spr. De werklui moeten echter goed geld verdienen doch de werkgever dient ook goed te verdienen en goed. voor hen te zijnze moeten volstrekt niet onverschillig wezen Als dit alles wat ik zeg, meent spr., goed begrepen wordt, zal de aar- de een paradijs worden, nu is 'teen hel. (Applaus.) Als 't zoo doorgaat hier, wordt het moord en doodslag. Want alle gestichten en gevangenis sen zitten nu al vol en dat komt van onze wetgevende macht, die we nu hebben. Niemand zal me zulks weer spreken. Op deze wijze ging spr. voort met onzin uit te kramen. Aan het debat ontleenen we nog de volgende bijzonderheden De heer P. zegt, dat de spreker zich tegen werkstakingen verklaard heeft. 1 De soldaten wilde hij echter wel la- ten staken. De heer Blaauw Niks van waar jij begrijpt het niet. (Herhaaldelijk gc-1 lach). De heer P. zegt, dat het tegenwoor- di~ toch geen moord en doodslag is, zooals spr. doet voorkomen. Over t geboren worden der menschen is hij 't niet met den heer Blaauw eens, ook niet. dat men dommer wordt, als men j leert, en dat men geen leermeesters.. De heer BlaauwU moet wel een leermeester hebben. (I-Ioera-geroep). Een nieuwe debater of liever vra- gensteller is de heer L„ lid der hier bestaande on-kameratische kiesveree- niging. Spr. zou gaarne van den heer Blaauw verndmen, of van de vacan- tiekaarten ook voor 't pensioen moet worden betaald. De heer Blaauw: Ja zeker! De heer L. moet voldoen aan een hem opgedragen taak, namelijk of de heer Blaauw genegen is bij zijn can- didatuur voor de Tweede Kamer in :t district Assen ook die voor Winscho ten aan te nemen. De heer Blaauw is daartoe bereid. (Applaus). De heer L. En nog een vraag voor de kiesvereeniging. Als u verkozen wordt èn in .Assen èn hier, waar de meeste kans voor u is, zult ge 't dan hier aannemen? De heer Blaauw (vereerend)Dan ;s Winschoten mijn plaats. (Donderend hoerageroep, enz.) De heer L. is ook lid eener vereeni ging van jongelingen, die gaarne zou den weten hoe de Ballerkuil er geko men is. De heer Blaauw Door menschen. (Applaus). De heer L. zal zulks aan zijn mede leden meedeelen, doch hij heeft nog iets. Hoe denkt spreker over do toe passing van art. 188, waarbij den burgemeester zooveol rechten omtrent het opvoeren van tooneelstukken, enz. worden gegeven Hier in Winschoten is men voor pleizier 1 De heer Blaauw zegt, dat dit arti kel gehandhaafd moet blijven. (Ap plaus). Op voorstel van een der aanwezigen wordt direct een caudidatenlijst op gemaakt, prijkende met meer dan 60 namen, o.a. van baron Mackay, Goe man Borgesius, prof. Bolland, Jan van Rolde, e. m. a. Deze zaak is dus in orde. Nadat de heer Blaauw nog had te kennen gegeven, dat hij was voor vrijhandel en ook wel voor protectie, krijgt hij oen flinken borrel, „voor het spatten van 't bloed" zooals hij mededeelde. Hij was ook schor gewor den het spreken was moeilijk, als men zoo 't vaak moest doen. De vergadering was hiermee offici eel ten einde; de spr. komt spoedig als afgesproken is, dus na de verkie zingen terug. Hij is hoogst tevreden j over de Winschoters. Later legde hij als kippenkenner 'eenige aanwezigen uit. welke eieren I van een kip tot henkiekens werden1 uitgebroed. TRAMVERBINDING EN LOONQUAESTIES. Men schrijft uit den Geldersehen Achterhoek aan de „Arnh. Ct." Eigenaardig is het op to merken, hoe de arbeidersbeweging bij een tramverbinding een gewichtige vol speelt. Flink heeft men het tramplan Aal tenBocholt aangepakt. De arbeiders uit Aalten. die te Bocholt op de fa brieken werken, zullen gaarne deze lijn zien komen. Niet echter do ar beiders te Bocholt. In de Hollandsche arbeiders zien ze een gevreesde con currentie. Wanneer het den Holland- schen arbeiders zoo gemakkelijk wordt gemaakt zich naar de Duitsche fabrieken te verplaatsen, dan is het te vreezen, dat de loonen gedrukt zul len worden. Want dat Duitsche in- dustrieelen zoo offervaardig voor de lijn waren, wantrouwt men. Maar ook de slagers te Bocholt ma ken zich bevreesd, dat de rijdende ste delingen nog veel meer dan voorheen hun 2 K.G. vlcesch uit Holland zul len halen. Doch dergelijke loon-quaesties zul len de lijn wel niet tegenhouden STATEN-GENERAAL. Do Eerste Kamer houdt Maandag middag afdeelingsonderzoek en begint Dinsdag met de behandeling der on- derwijsontwerpen. Vrijdag vergaderde in de Tweede Kamer de commissie van voorberei- ding der tariefwet-Harte. DE ENGELSCHE LANDBOUWPERS IN ONS LAND. Men meldt uit Leeuwarden i Vrijdag, wekelijksche marktdag, bij uitnemendheid geschikt om de Engel- sche journalisten in de gelegenheid te stellen zich te overtuigen van de hoe danigheden van het Fricsche vee. Meer dan 5000 stuks waren er aan gevoerd. waaronder ruim 1000 stuks hoornvee. Bovendien was er een ten toonstelling van een verzameling van het uitstekendste Fricsche stamboek- vee. Een catalogus in de Engolsche taal werd den vreemdelingen aange boden. Verder was voor dien dag aan de orde de bezichtiging van het Boter- controle-Station, een bezoek aan de kaaskeuring van de Frieeche coöpera tieve zuiveiexportvereeniging, het eie- renverzendingslokaal van de afdeeling Friesland van V. P. N., de boterkeu ring van den Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland. De Engelsche heeren waren een en al bewondering voor den veestapel en de zuivelbereiding. Na het lunch werrl er bij prachtig weder een rijtoer ge maakt en een bezoek gebracht aan de boerderij van K. N. Kuperus, de coö peratieve zuivelfabriek te Marssum en de boerderij van Jan A. Wassenaar te Jelsum. Om zeven uur werd gedineerd. Heden Zaterdagochtend werd de te rugreis via Rotterdam naar Londen aanvaard. VRIJ REIZEN. Door den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, is bepaald, dat ambtenaren, beambten en werklieden der maatschappij, die tot dusverro op vrij vervoer voor twaalf resp. tien rei zen per kalenderjaar aanspraak kon den maken, mot ingang van 1 Juni e.k. over datzelfde tijdvak voor lorei- zen van vrij vervoer kunnen profitoe ren, terwijl dit aantal voor ongehuwd personeel, dat buiten de woonplaats van ouders of voogden standplaats hoeft, tot 52 kan worden uitgebreid, uitsluitend voor op dionstvrije dagen naar de woonplaats der ouders of voogden. Feuilleton. ROMAN van HBDWIG ERLIN— SCHMECKEBIER. De ritmeester, als plotseling ont- [e reakt k impt ineen, scheurt zijn iiik ais het ware los van het bran dend gefonkel daarginds, richt hem toortsachtig op den rechter en vraagt: En is er nietsook na het rfljtógeluk van mijn zoon niets, dat at u hem als plichtsverzuim moest irekenen, waardoor hij een verwijt tordiende De rechter trad een schrede achter st, zijn stem klonk afwijzend, ee- ögszins geprikkeld Ik gaf u een waar antwoord, Jtmeester. De beteekenis van uwver- fer vragen is me onbegrijpelijk. Is u dat onbegrijpelijk Op uw Gr, op uw mannenwoord, begrijpt u tot, waarom ik tot u kwam, komen Hoest Ik ga spaarzaam om met mijn 'oord van eer, ritmeester, en zie l &en grond het te geven in een zaak. waarin ik u reeds afdoe>nde heb ge antwoord. Voor de oogen van den ritmeester wil het donker worden, onder zijne voeten voelt hij het wankelen. Ge weigerd woord van eer Hij bijt de tanden op elkaar, rekt zich uit. alsof hij wilde bewijzen, dat nog kracht in heun leefde, die niet ontzien behoefde te worden, die eiken slag ontvangen,"verdragen 'kan.. Zoo trad hij vlak voor den rechter. Mijn zoon rust sinds bijna twee jaren in het graf. Dat ik heden nog tot u kom. om uw getuigenis in te roepen, moet u zeggen, dat ik om iets ongewoons tot u ben gekomen. En als u als man voor mij wilt zwijgen, zoo spreek ik tot u als verdediger van het recht en bezweer u verberg me niets, niets wat in eenig verhand met mijn gestorven zoon mocht staan en dat u niet duidelijk dus vreemd zou kunnen zijn. Ik had twee zoons, j mijnheer de rechtdr. en het is om bei- den. dat ik tot u kom. En om de rechtvaardigheid, die ik beiden schul dig ben, stel ik aan den verdediger van het recht nog eenmaal de vraag Is er niets, wat u mij verbergt, mis schien gelooft, mij te moeten verber- gen om mij te ontzien Zwijgend keek de rechter, in zijn binnenste overleggend, naar den grond. Recht en gerechtigheid, waarheid, die van hem werd gevorderd om een 1 doode zoowel als om een levende. Do doode, van wien hij is gewaar gewor den, langs welke verborgen, hellende haan zijn lichtzinnigheid hem heeft gevoerd en de levende, van wien hij wist, hoe een vreeselijke verdenking op hem was gevallen hoe zijn vader zijn alleronmeedoogendste rechter was de levende, dien hij kende, erkentl had met scherpen blik. die geoefend was om de gehdimsto diepten der ziel te doorgronden. Rechtvaardig over recht en onrecht, over waarheid en leugen zoo had hij altijd zijn beroep opgevat en het uitgeoefend. Hij hief de oogen wedr op, en zijn blik trof den ritmeester, die vóór dit zwijgen terugweek en met beide han den de leuning van een stoel gevat had, het hoofd gebogen, den slag ver wachtend. die nu vallen zou. Nog eenmaal een secondenlang aar zelen, dan zegt de rechter kalm Het eenige, dat ik misschien als ongepast had moeten berispen, was, j dat de referendaris sleutels, die ik tijdens mijn reis hem had toever trouwd. uit handen gaf, opdat zijn broer hier papieren kon bergen, die hij wel wat lichtzinnig met zich had meegenomen, in plaats van ze direct in veiligheid te brengen. De lippen van den ritmeester open den en sloten zich een paar kedren zonder geluid te geven. Eindelijk zei hij heesch Ik versta u toch goedu was op reishad Oswald de plaatsver vanging opgedragen en hij heeft zijn broer De woorden bleven hem in de keel steken. Diep medelijden, berouw bijna, dat hij niet had gezwegen, overviel den rechter, doch er was thans aan geen terugkeer te denken, slechts nog een verzachtend vergoelijken. Ik leg er nog eens den nadruk op, dat ik alles in perfekte orde heb bevonden. De kleine onbehoorlijkhei;! had ik ook niet eens vernomen, in dien ik niet eerder, dan ik van plan was, van mijn reis was teruggekeerd en toevallig uw oudsten zoon hier trof. toen deze, in plaats van zijn broeder, de papieren daar eene lichte hoofdbeweging wees naar de brandkast had weggesloten. En... wanneer... geschiedde dat?! Woorden, nauwelijks verstaanbaar. zoo sleepcnd zwaar. Het was onmiddelijk na het on geluk van uw zoon. Zijn broer was nog geheel onder den indruk daar van. We hebben slechts weinig woor den met elkaar gesproken. Daardaardat blanke blik semen blank, als een loon van een pistooldaarrammelende sleutelstoevertrouwdein bei der handendaardaar Bevende handen hadden zich uitge strekt, wezen naar de ijzeren kast. -- Daarwat bowaarde u daarin op dien dag? Gewichtige akten en een som geld, tijdens mijn reis ingekomen, van 15.000 gulden. De slag was gevallen en geen ge luid trilde in hem na, toen zijn grijs hoofd diep op de borst neerzonk. Met uitgestrekte armen was de rechter op den ritmeester toegcloopen, om een vallende, een doodelijk getrof fene vast te houden. Het was niet noodig. Nog stond do oude man daar, rechtop, slechts had hij de handen voor het gelaat gesla- j gen en onder die handen weg sijpel-} den zwaar an één voor één aïs drup pels gloeiend hartebloed, de tranen. Ritmeesterop mijn woord van eer ik zweer het u, ik vond alles in voorbeeldige, de beste orde De rechter riep not en de ritmees ter, zich omwendend, zoodat de ander hem niet meer in hot gelaat kon zien, herhaalde U vondt alles in de beste orde. Ik dank u. Naar de deur was hij gegaande hand uitstrekkend, naar de kruk zoe kend. De rechter liep hem na, om de deur te openen. Hij sprak geen woord meer, hield den blik naar den grond gekeerd en boog zich zwijgend voor den vertrekkende boog zich diep voor de hoogste rhajesteit der aarde, do smart Weer teruggekeerd. In zijn kamer achter vast gesloten deuren zat de ritmeester. In zijn handen hield hij een photo. Die van zijn zoon Oswald. Van zijnzijn zoon. Stralende oogen. glimlachende lip pen, jonge, zegevierende schoonheid, allee helder en licht. En waarwaar was het andere to vinden, in welken trek, in welken geheimen rimpel vap dat gladde voor hoofd loerde het, was het ingegrift, dat dit gelaat loog en bedroog waar stond geschreven misdadiger... slechtste misdadigste van allen ..'dief. Hij rilde, zijn handen bedekten het. beeld, zooals men een doode met een doodskleed bedekt. Daarop hield hij het portret toch weer omhoog, zocht en zocht, zag plotseling naast dit helder gelaat een ander opduiken, donker en somber, zag verachting in de vlammende oo gen, zag manneneer, zag broedereer, die zich veroordeelond opheft tegen een eervergetone. De ritmeester houdt de handen voor de oogen geslagener komen geen tranen meor te voorschijn slechts een vreeselijk licht, de vlammende fakkel van het erkennen van de waar heid. Hij wil haar niet zien. zoo niet zien wil niet wil nietWil niet gelooven, dat alles verwoestende, doo- dende. Wie had het hem dan toch ge zegd. dat het schandelijkste werkelijk

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5