NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behaïve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 31 MEI 1905 A. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem 0.37% K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenttén 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. ibonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiön en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale, de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs, 3Jbls Faubourg Montmartre. AGENDA g Woensdag 31 Mei. iten en Werken: Jaarvergadering irist. Besturenbond. Spreker J. juw-es Gz. van Amsterdam, 8 uur. a deze agenda worden vergaderin- uitvoeringen enz. kosteloos v-er- ld, wanneer zij in onze kolommen geadverteerd. OM ONS HEEN. XXVII. ETS OVER ZOMERDRANKEN. Iet 'bet zomerweer komen ook de ïerdranken onze aandacht vragen wel twee nieuwe soorten, die ik de .laatste dagen gelegenheid bad proeven. De eene is bier zonder ohol, Nova-bier, zooals de uitvin- en fabrikanten, Ramakers en Berkum, het vocht noemen. Eer gezegd keek ik aanvankelijk bet va-bier met vrees en beven aan. el diep in een boekje van mijn ge- ïgen lag nog de berinnering aan wijn zonder alcohol, die een jaar wat geleden ook in Haarlem werd iporteerd en die weliswaar niets van wijn (in 't oog van geheel- Ihouders zeker een groote verdi&n- e) maar die des te meer leek op 1 re limonade, zoo extra buitenge- oon zuur, dat je bij bet drinken ast bang werd voor gaatjes in je 1 iag. la kzegd mag wordenbet Nova-bier be beter. Het beeft geheel en al de ur van bier, schuimt precies op izelfde manier, beeft denzelfden uj( inslag in de flescb eneen fris hen biersmaak ik maak me sterk it menschen, die geen fijne bier- nners zijn, bet wanneer er een £D jket van een bierbrouwerij op de sch geplakt werd, voor gewoon bier uden drinken. Een attest van Dr. au Hamel Roos en Harmens bevat mededeeling, dat het Nova-bieT ^joldoet aan de eischen, weöke aan mholvrije dranken gesteld moeten irden. De tweede drank is een nieuwe ort limonade van Eigen Hulp. In blad beeft men onlangs een be- ïrijving kunnen lezen van een euw werktuig, waarmee de fles- op vernuftige manier werden raid. De directie waarborgt, dat de open waaruit deze limonades ge- aakt worden, bereid zijn uit zui- •e vruchtensappen en kristalsui- i, dat de limonades niet aangezet a met kunstmatige aroma's en eurstoffen, geen aardappelstroop saccharine bevatten en niet door Bvoeging van zeephoutmengsels inslmatig schuimen, Al deze bijzon- irheden kan de gebruiker natuur- niet aan de limonade proeven, aar wat hij wei kan opmerken, is at de smaak zuiver en frisoh is en geur aangenaam, boewei iets lakker dan sommige andere limo- idesoorten, wat toegeschreven moet orden aan de afwezigheid van es- Snees. 'Het is dus een smakelijke drank, laar natuurlijk niet de eenige, die op gebied wordt gefabriceerd. Er zijn ok andere adressen, waar we zuivere goede waar kunnen krijgen, maar Jat er op dit terrein sterk geknoeid fordt, is langzamerhand wel geble- en wordt door de betrouwbare Übrikantem ook niet ontkend. Vooral aa saccharine, die immers zooveel oedkooper en zooveel zoeter is, dan niker, wordt een overvloedig gebruik «maakt. Scheikundigen en doctoren het erover eens, dat bet regelma- ig gebruik van saccharine zeer na delig is, onder anderen voor de nie ren. Waarom nu, zoo hebben waar schijnlijk velen zich afgevraagd, ge bruiken de fabrikanten de goedkoope stof, terwijl er door de koffiehuishou- ders toch waarlijk behoorlijke prij ken voor de limonades worden here- wnd? Dat doet de concurrentie. Er zijn iia's", zoo is mij verteld, „die om clientèle te krijgen of hun omzet link te vergrooten, bet daartoe meest ^schikte middelverlaging van den Prijs, hebben aangegrepen. Om dat is kunnen doen moesten de produc tiekosten verlaagd worden en ziedaar te saccharine, die baar intree in de fabricage deed. De prijzen waarvoor «an groote afnemers, cafés en hotels, geleverd wordt, is van zeven cents verminderd tot 6, tot 5, ja" tot 4£; cent per flescbje'." Aldus mijn zegsman. Het zal iedereen wel eens opgeval- j len zijn, dat de kogelflescbjes limo- i nade voor zulk een verbazend vei - schillenden prijs in de cafés worden j verkocht. De kleinere berekenen een dubbeltje, de middelsoort-cafés twin-j tig centen, enkele van die groote heb ben het tot een kwartje gebracht en in deftige buitengelegenheden: waar de winst v.an een maand of vier in 't heele jaar komen moet, wordt uen bezoeker kalm' weg dertig cent ge vraagd. Nogal ferme prijzen, zou men zoo zeggen, voor een artikel, dat uiterst gemakkelijk uitgeschonken wordt en niet bederft. Het lag dan ook voor de band, dat de groote cafés bij den limonadefabrikant niet op een paar centen meer of minder zouden zien. Tot mijn verwondering hoorde ik evenwel, dat ook groote inrichtin gen aan de goedkoopste qualiteit de voorkeur geven, zoodat zij .derhalve nog een paar centen willen uitwin nen op een artikel, waarop zij nog 250 procent zouden verdienen, wan neer zij zeven cents voor een flescbje betaalden. Nu ziet men den kring, waarin de zaak ronddraait. Caféhouders, tuk op groote winst, dingen af wat ze kun nen fabrikanten hebben de keus hun niet te leveren of de mindere quali teit te leveren. W.at moet het publiek, dat daar- tusschen staat, nu doen? Waarbor gen verlangen van goede waar, daar het immers goed geld betaalt. Laat alle fabrikanten die niets liever wil len dan een zuivere en smakelijke limonade fabriceeren, die waarborgen geven bijvoorbeeld door hun artikel te stellen onder contröle van een flink chemisch bureau; laten zij een beroep doen op het publiek om in de koffie huizen hun fabrieksmerk te vragen en geen ander te accepteeren. Zoo zullen langzamerhand de koffiehuis- houders wel genoodzaakt worden, hun overdreven karigheid, die den verbruiker duur te staan komt, te la ten varen en hem 'te geven wat hem rechtens toekomtgoede waar voor zijn goede geld. Daar kan de fabrikant die van goe den wil is, geen bezwaar tegen heb ben. Integendeelhet moet hem aan genamer wezen, een goed artikel te leveren voor een behoorlijken prijs, dan te knoeien om toch maar in den prijs te concurreeren. Wij verbrui kers .moeten deze dingen toch niet gering achten. Als we een slechte jas koopen, welnu dan is die te eerder versleten als we een paar zwakke schoenen koopen, welnu dan hebben we gauw nieuwe noodig. Verder na deel komt er niet van. Maar wat we in onze maag krijgen, kan onze ge zondheid benadeelen en onbereken bare gevolgen hebben. Er heerscht blijkbaar groote fantasie in de fabri cage van deze gazeuse dranken. De frambozenlimonade hier behoeft vol strekt niet te lijken op die in Zut- fen en die in Maastricht kan weer heel anders zijn. Nog Zondag zag ik een fleschje oitroenlimonade, die niet geel zag, maar bruin en in 't geheel •niet naar citroen rook. Was nier een verkeerd et'ket op geplakt of was de oorzaak een andere De fabrikanten van limonades heb ben een vereeniging. Die behoort zich de zaak aan te trekken en maatrege len te nemen om te voorkomen dat het publiek, angstig geworden door alles wat tegenwoordig over essences en saccharine geschreven wordt, van het geheele artikel niet meer gediend is. Daarvoor behooren alle fabrikan ten, die van goeden wifie zijn, te waken. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG Alle telegrammen te Parijs, Wash ington en Londen ontvangen, wijzen op eene BESLISTE EN OVERWELDIGENDE OVERWINNING door de Japansche vloot behaald. Volgens de verschillende draad-be richten zijn tien Russische schepen gezonken en werden er vier h vijf door de Japanners buit gemaakt. Vast staat, dat vernietigd zijn de slagschepen Boro-dino, Imperator Alexander IIIde gepantserde krui ser Admiraal Nakhimof, Dmitri Dons- koi, Wladimir Monomachus hotkust- verdedigingsvaartuig Admiraal Ons- hoekof d© beschermde kruisers Swjetlana en Zemstsjoegde trans portschepen Kamschatka en Irtessim terwijl buit werden gemaakttwee slagschepen, de Orel esn de Nikolaas 1.1. de kustverdedigings-vaartuigen Admiraal Senivin en Admiraal Apraxine. Een telegram van Togo aan de Ja pansche Regeering voegt hieraan nog toe, d:at alle groote Japansche sche pen onbeschadigd bleven. Het agent schap „Havas" bericht nog uit Tokio dato 29 Mei. 's middags 3 uur ADMIRAAL NEBOGATOF en 3000 andere zeelieden zijn gevan gen genomen. Admiraal Rodjestwensky schijnt ontkomen te zijn. hoewel ook zijn schip ernstig beschadigd moet we zen. Daarentegen is de RUSSISCHE LEZING VAN DEN ZEESLAG e enigszins anders. Maar aangezien het Petcrsburgsche tel egraaf agent schap het bericht uit Sjanghai ontving, kan dit even goed een Chi- neesch praatje zijn. Volgens dit be richt dan zouden 7 Japansche sche pen, waaronder 2 pantserschepen en 4 Russ'sche schepen in den grond ge boord zijn en is men dèar van mee ning, dat de Japanners officieele be richten van Rodjestwensky uit Wia- diwostock afwachten, alvorens ze hunne verliezen bekend maken. Het SUCCES DER JAPANNERS doet de Engelsche bladen jubelen van vreugde. De meeste nemen aan, dat Togo een besliste overwinning heeft behaald, slechts enkele onder stellen de mogelijkheid, dat de mees te Russische schepen er in geslaagd zijn zich naar Wladiwostoek door te De correspondent van de „Daily Telegraph" te Tokio- seint het gerucht over, dat er twee zeeslagen zijn ge leverd, waarvan een op de Ghinee- sche kust bij Woesoeng. De Japan ners zouden daar de Russische 'krui sers en transportschepen aangevallen hebben, toen deze het bevel van de Chineesche Regeering om uiterlijk Zaterdagavond te vertrekken, niet opvolgden. De „Westminster Gazette" zegt, dat om de beteekenis van het bericht aan gaande DE VERNIETIGING VAN RODJESTWENSKY's VLOOT te begrijpen, eerst moet vaststaan of de Russische admiraal in de Straat van Tsjoes'ima over zijn geheele vloot beschikte. En er bestaat grond daar aan te twijfelen, want, volgens een bericht, heeft hij een -deel van zijn vloot om Japan heen gezonden. Er wordt zelfs reeds gemeld, dat Russi sche oorlogsschepen Noord-Japan zijn voorbij gov aren. Te Petersburg zijn de kantoren van de Regeering en van de dagbladen- gesloten. Aan het Ministerie van Ma. zwakkere bepantsering en bewape ning en gemiddeld van oudere dag- j teekening. Aan kruisers, gepantserde en pantserdekkruisêrs, waren de Ja-1 pa.riners echter de Russen ver de baas; evenzoo aan torpedobooten. En het is wel aan te nemen, dat zij voor- i ai van deze laatste goed gebruik j hebben gemaakt. Uit j MANTSJOERIJE rin-e geeft men niet de minste inlich- tingen. Admiraal Avellane verklaar d-O aan den correspondent van de „Times", dat hij nog geen bericht had ontvangen van Rodjestwensky, noch van de divisie van Yessen. Al leen heeft men inlichtingen gegeven over den gezondheidstoestand van Rodjestwensky. Eenige jaren geleden Ih-eeft hij een groote operatie onder- gaan. Voordat hij zijn tegenwoordi- j ge rads ondernam, leed Rodjestweai-j sky aan bronchitis. Uit Saigon schreef hij, dat de zee- luc-ht hem goed had gedaan. Vierda gen geleden ontving zijn vrouw een brief, waarin hij mededeelde, dat hij zich veel beter gevoelde dan bij zijn vertrek uit Rusland en dat hij zich alleen overwerkt had tengevolge van den dagelijkschen arbeid. Eiken dag. sinds het vertrek van het eskader, be- vindt hij zich op de commandobrug. Het bovengenoemde MATERIEELE VERLIES door Rusland geleden, wordt geschat op 100 millioen gul-den. Maar hoeveel nienschenlevens zullen bovendien niet te betreuren zijn? De schepen als vermeesterd opge geven telden te zamen 3270 man bezet ting, de als gezonken opgegeven 4125 met de bemanning der kleinere sche pen mede kan men het to taal der in dezen eenen zeeslag om gekomen of krijgsgevangen gemaak te Russen begrooten op 8100 MAN, waarvan waarschijnlijk veel meer dan de helft het leven verloren heb- ben, terwijl er onder de krijgsgevan- genen nog veel gewonden zullen zijn. I Ter vergelijking diene, dat de strijdmacht, waarmede Togo zijn schitterende overwinning heeft be haald, ten hoogste vier groote en twee kleine slagschepen telde, met een gezamenlijke tonnenmaat van 68687 ton. tegen 110,582 aan den Rus- sischen kant" met over 't geheel iets komt het bericht, dat het regensei- zoen is ingetreden, en men verzekert, j dat groote militaire operaties nu on- mogelijk zijn. Generaal Mitschenko heeft zich na zijn raid uit een gevaar-j lijke positie weTbn te redden, tenkos-j te van groote verliezen, want de Ja-; panners hadden een buitengewoon groote legermassa, bestaande uit ;n- i fanterie, cavalerie en artillerie, opge- steld op den weg, dien hij bij zijn terugtocht moest volgen. De BINNENLANDSCHE TOESTAND j van Rusland is ook nog niet veel beter. Sinds Zaterdagmorgen is in War schau de kleine staat van beleg afge kondigd. i Proclamaties door den gouverneur- generaal onderteekend, in de straten aangeplakt, geven den troepen bevel den vrede te herstellen en zonder eeni ge aarzeling van de wapens gebruik te maken. Sterke patrouilles cavalerie en in fanterie doorkruisen de stad. Alle openbare gebouwen worden bewaakt. In antwoord op een korten tijd gele den door de democratische partij ver spreid manifest, waarin den werklie den geraden wordt den arbeid te her vatten, heeft de socialistische partij een manifest uitgevaardigd, waarin de leden van de andere partij verra ders genoemd worden en waarin ver klaard wordt dat de strijd tegen de regeering dient voortgezet te worden. Na een debat, dat tien dagen had geduurd, nam de KRETENSER KAMER met algemeene stemmen het besluit te blijven aandringen op vereeniging met Griekenland en tot de mogendheden het verzoek te richten, door de invoe ring der beloofde binnenlandsche her vormingen mede te werken tot een engere toenadering tusschen Kreta en Griekenland. De Kamer schorste hare zittingen tot tijd en wijle, dat de orde hersteld zal zijn. stélde de beslissing over de bijeenroeping van een constitueerende vergadering voorloopig uit en richtte tot de opstandelingen het verzoek tot ontwapening over te gaan. Omtrent DE CRISIS IN SERVIë wordt gemeld „De leider der onafhankelijke radi calen, Lioebemir S-teyanowitsj, is er in geslaagd, een nieuw kabinet saam te stellen, waarvan hij president en minister van binnenlandsche zaken verder zijn daarin opgetredenals minister van onderwijs Jovan Zoujo- witsjals minister van justitie Ni- kola Nikolitsjals minister van oor log kolonel Massa Antonitsjals m'- nister van financiën Markowitsjals minister van openbare werken Wla dimir Todorowitsj als minister van handel Pavitsjewitsj. Het ministerie zal de ontbinding der Skoepschtina etn de nieuwe verkiezin gen leiden. Uit SPANJE wordt gemeld, dat Silvela, de hoofd man van de conservatieve partij, ern stig ziek is. Hij lijdt aan een hevige aandoening van de ingewanden. Men vreest voor zijn leven. Reeds heeft de zieke gebiecht bij den Jezuïetenpater Coloma. Uit BOEDAPEST wordt aan de bladen te Weenen ge seind, dat baron Fejervary, oud-mi nister van de nationale verdediging, zou belast zijn met de vorming van een nieuw kabinet. Baron Fejervary is 72 jaar oud. Hij zou het zijne plicht als officier ach ten, aan dezen oproep van den keizer gehoor te geven. In het geheel hebben de Japanners den laatste zeeslag niet medegerc- kend, sinds bet begin van den oorlog op de Russen veroverd 814 kanonnen met 492.155 projectielen en 112.792 ge weren met 34.379.188 patronen. HET IN DEN GROND GESCHOTEN SCHIP. De gezant van de Vereenigde Sta ten in Tokio telegrapheert dat vol gens een hem door de Japansche re geering medegedeeld bericht het bij Formosa door de Russische vloot den 20sten Mei in den grond geschoten schip is gebleken geen Amerikaansch maar een Engelsch vaartuig te zijn. Stadsnieuws EEN GESCHIL TUSSCHEN PREDI KANT EN KERKERAAL). Maandagavond had de aangekon digde buitengewone algemeene verga dering plaats van de leden der Re- monstrantsch-Goref. Gemeente alhier, welke bijgewoond werd door ruim 150 leiden. Volgens de agenda zou het be stuur mededeelingen doen in zake hot geschil tusschen den predikant en de overige bestuursleden gerezen. Na een zakelijke uiteenzetting van alles wat in den laatsten tijd in het bestuur was voorgevallen, eindigde dit met de mededeeling, dat het in den huidigen stand van zaken niet anders doen kan, dan zijn mandaat neerleggen. Naai- aanleiding hiervan ontspon zich tusschen de leden een zeer kal me, maar tevens hoogst ernstige ge- dachtenwisseling over hetgeen de Ge meente te doen stond. Bij alle verscheidenheid van opinie moest het zeker opvallen, dat alle sprekers zoo groote, oprechte liefde aan den dag legden voor de Gemeen te, waarvan zij lid waren. Ten slotte werd door een drietal le den een motie voorgesteld, waarin het vertrouwen in het bestuur werd uit gesproken, dat werd uitgenoodigd op zijn besluit tot ontslagname terug te komen en het hangende geschil langs légalen weg tot een goed einde te brengen. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen en het bestuur, blijkbaar getroffen, aarzelde niet aan het verlangen der Gemeente te vol doen. Daarop werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten onder dankzeg ging voor de betoonde belangstelling. OORLOGSVARIA OORLOGSBUIT. De Japansche Staatscourant bevat een lijst van gevangenen em oorlogs materiaal, te Port Arthur buit ge maakt 41.641 gevangenen, waarbij 17 hoofdofficieren en 5 admiraals528 kanonnen. 36.598 geweren en 5.436.240 patronen. De voorraden bestonden in 660.000 K.G. koren, 60.000 kilogram gerst, 11.000 kilogram mais, 450.000 kilo gram beschuit, 26.000 kilogram gecon serveerd ossenvleesch, 15.000 kilogram suiker, 260.000 kilogram zout en zoo veel fourage, dat men 56 dagen lang de 1500 buitggjnaakte paarden er me de kon voeden. Een faillisse m.-q u a e s t i e. In 1889 was Mr. H. Ph. de Kanter, curator in een faillissement, waarin I o. m. crediteur was Joh. Duinkerken Dzn., die een bedrag van f 101.341/2-1 moest ontvangen. Naar bewering van genoemden Duinkerken heeft hij dit geld nooit I ontvangen, waarom hij in 1895 Mr. De Kanter een wissel aanbood van dit bedrag, die evenwel geweigerd werd, wijl het geld reeds uitbetaald was. In 1904 werd nogmaals een wissel aangeboden, en toen ook deze gewei- gerd werd, stelde Duinkerken bij den kantonrechter een civiele actie in, om op deze wijze uitbetaling van het geld te ontvangen. De kantonrechter verklaarde even-1 wel den eischer niet ontvankelijk in z^n vordering, want, hoewel de ge daagde niet kon bewijzen, dat hij het geld heeft uitbetaald, zijn er eenige aanwijzingen, die dit doen vermoe- den. Onder deze het ontslag van Mr. De Kanter als curator, waar uit af te leiden is, dat alle crediteuren voldaan zijn, alsook de lange tijd. dien de eischer heeft voorbij laten gaan, om de vordering aanhangig te maken. j Van dit vonnis is de eischer in ap- pèl gekomen, zoodat de zaak thans bij de civiele kamer der Rechtbank aanhangig is gesteld. Heden werden de pleidooien ge houden. terwijl de rechtbank binnen kort uitspraak zal doen. Dood door schuld. Zooals wij indertijd reeds meldden, is bij de civiele kamer der Recht bank door iemand een vordering tot schadeloosstelling ingediend tegen een landbouwer uit de Haarlemmermeer, in wiens dienst zijn minderjarige zoon van een hooiwagen viel, aan welke ge- j volgen hij overleed. De eischer be-i weert, dat genoemde landbouwer aan j dit ongeluk schuld heeft, wijl hij een touw heeft laten gebruiken, dat reeds versleten was. De rechtbank, heden uitspraak doen- de. liet den eischer toe door getui-! ggnbewijs aan te toonen, dat het ge broken touw in slechten staat verkeer de. en dat het breken van dit touw de oorzaak is geweest van den val van den jongen. Dit verhoor zal plaats hebben op 20 September. Politieke lezing. Op Zondag 4 Juni spreekt voor- de katholieke kiesvereeniging te Middel burg mr. J. N. J. E. Thijssen uit Haarlem, penningmeester van den Bond van katholieke kiesvereenigin gen. De Betrouwfeaarheidsrit. (Van onzen verslaggever). I. Maastricht, 29 Mei '05. Zooals onze lezers reeds uit de des betreffende berichten in Haarlem's Dagblad weten, heeft de Ncdcrlond- sche Automobiel Club voor dit jaar een driedaagsehe belrouwbaarheids- rit uitgeschreven en wel den eersten dag van Amsterdam naar Maastricht, den tweeden dag van deze plaats naar Leeuwarden en eind olijk den derden en laatsten dag van Leeuwar den via Amsterdam en Haarlem naar Den Haag. Wat zoo'n betrouwbaarheidsrit be doelt is reeds duidelijk door het woordbetrouwbaarheid. De automo bilisten fabrikanten, vertegenwoor digers van automobielen-fabrieken en particulieren kunnen in dezen rit mede dingen om op nauwkeurig ge controleerde wijze te laten nagaan of de ingeschreven auto, of in liet alge meen het merk, -dat bedoelde tuf-tuf vertegenwoordigd, geschikt is tot het maken van groote reizen, zonder dat men daarbij bezwaren of opont houd te duchten heeft. Dat er werkelijk nauwkeurig wordt nagegaan, of een mededingende ma chine in goeden staat verkeert, daar voor wordt gezorgd door de contro leurs. In elke auto is steeds zulk een controleur, die omtrent den duur van den rit, defecten enz. gedurig aantee- kening houdt en daarvan eiken dag rapport uitbrengt. Op liet oogenblik, dat schrijver de zer regelen deze woorden neder- schrijft, behoort de eerste dag van den betrouwbaarheidsrit reeds tot hot vorledene. Wat er den eersten dag van den tocht gebeurde willen wij hieronder mededeelen. Om kwart voor zevenen, Maandag morgen tuften we met de auto van den heer I. R. Kempcr Baron van Ittersum, een elegant rijtuig More van 24 P.K. naar Amsterdam. Daar werd deze automobiel ter be schikking gesteld van den vertegen woordiger van het Ministerie vaoi Oorlog, den kapitein van den gene ral en staf. Ons werd daarop aangewezen een Fransche auto van den heer F. G. Fenton te Parijs, een Gladiator van 15 P.K. Het was op de plaats van den afrit American-hotel" een drukteen beweging van geweld. Het getoeter der signaalhorens vermengde zich met het basgeluid der motoren en daar door heen hoorde men het aan roepen van de verschillende wagens door de leden van de regelings-com- missie, die bedrijvig heen en weer liepen, hier een motor-wagen zijn plaats in den langen reeks aanwij zend, daar weer vragen beantwu*rr- dend van weetgierige auto-menschen. Dat dit alles geschiedde onder de levendigste en indrukwekkendste be wijzen van belangstelling van het publiek, behoeft zeker niet gezegd te worden voor hen, die het Amster- damsche leven kennen. Tegen acht uur kwam er eenige stilte in het heen en weer gerij der tuf-tufs. Thans waren alle üeel nemen- den, 27 in getal, in slagorde ge schaard. Belialve de chauffeurs, controleurs en eigenaars of fabrikanten reden ook twaalf journalisten mede ten einde alle wederwaardigheden van dezen tocht te kunnen boekstaven en den volke te ver kondigen- Om acht uur werd voor den eersten wagen het sein van den afrit gegeven. Telkens na een minuut verdween weer een auto luid toeterend of brom mend het Leidsche Plein op. Om 8 uur esn 18 minuten „startte" ons voertuig. Rrrrt... rrrt... bom... bomging het, de signaaltrompet weerklonk en de samengegroepte be langstellenden stoven uiteen om de „Gladiator" den weg van zijn zestien voorgangers te laten volgen. Met een twintig kilometers-gange* tje in .het uur, tuften we door Am- stcl's straten, de talrijke belangstel lenden voorbij en ook langs de op de hoeken der straten geposteerde go- helmde dienaren van den Heiligen Hermandad, die aanslaand, hun hul de betoonden aan het verkeersmiddel der nieuwe tijden. Zachtkens gleden we Amsterdam uit en den weg op naar Duivendrecht en Abcoude. Al spoedig hadden we

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1