22e Jaargang. No. 6734 LC;!"!1.'? Op .fiön.D rCv^-.uu^vllt maandag 12 juni 1005 s ND-t' \vs- nv L7Ï N (E $1 N N r.' y.te *i A A N E» E .N Vooi Haarlem - D2ü Voor de dorpen in der- omtrek waar eer. Agent gevestigd Is (kom der gemeente) t- - - 3.30 Franco per post doo- Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem 0.37)^ a J, de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. rrtfntieblad. APV ERTENTIEN: Van -b .egels 50 Cts.; iedere regel ineer 10 Cts, Buiten het Arrondissement -■ •-rlen: van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine ad verten tien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Ztiider Buitcnspaarne 6. Telefoonnummer i22. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door aile Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het. Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor ket Buitenland: Compagnie Générale de Piibücité Etrangère GL. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3 fiis Faubourg Monfmartre. Haarlemsche Handeisvereetiigiüg Goedgek. bij Kon. Besl. ran 12 Nov. 1888. Binnenland HOFBERICHTEN. i De Koningin heeft het Grootkruis der Huisorde van Oranje verleend aan den Duitschen Keizer en aan Prins AJbrcht van Pruisen. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei [Th 1892, heeft in den loop van den tijd BI wel haar recht van bestaan bewezen. sJ In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeron door als lid der vereeni- gingtoe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat mem het werk op prijsstelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt ,als doende, wat hare hand vindt om te doen. De., voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, rijnzeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in do eerste plaats ermede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en information voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gTatis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de fteeren ]Mrs. Th. de Haan Hugenholtz, H. Ph. de Kan- ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der vereeaiiging Is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling fc der vereeniging wordt een vast recht J van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending ivan vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vexgoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan- -deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- Ijj vergoeding is toegevoegd. iV Ruim 1748 informatiën en rechts- kundige adviezen werden in het af- Igeloopen jaar gegeven. In Maart en April 1905 zijn 61 vor deringen tot een bedrag van "ƒ1365,851/2 betaald, 11 vorderingen worden afbetaald, 19 vorderingen r rijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le- veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht., hoek Sophia- straat zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ougeschon- dén te blijven. [fi Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. DE PRINS DER NEDERLANDEN. Z. K. H. de Prins arriveerde Vrij- dagochtend te 8.05 uur te Amersfoort j opgewacht door de Koningin met ge- i volg. Per rijtuig vei'trok men naar Soesbdijk, waar de vorstelijke fami- i lie te 9 uur aankwam, op het bordes begroet door de Koningin-Moeder. DE ZON-ECLIPS VAN 30 AUG. A.S. De Minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter kennis, dat bij Spaaxi- sche beschikking van 11 Mei j.l. be paald is, dat de werktuigen' en bijbe - hooren, welke door buitenlanders, aangewezen tot observatie der zon eclips van 30 Augustus a.s., worden medegevoerd, vrij vaal rechten "inge voerd kunnen worden. De invoer van gemelde werktuigen zal zooveel mogelijk worden verge makkelijkt. weshalve het wenschelijk is. dat vooraf tijdig opgave worde ver strekt van de namen der personen of commissiën, die voor gemeld doel naar Spanje gaan, alsmede van de douanekantoren waarlangs zij bin nenkomen. („St.-Ct.") PROV. STATEN-VERKIEZ1NG. Naar men verneemt is (e Zaandam het niet-inleveren eener Lijst voor den heer Laan ie YVormerveer als candi. daat voor de Provinciale Staten niet aan een verzuim te wijten, doch'heeft de heer Laan zich. met het oog op de eenheifj, in de liberale partij, te- j ruggetrokken. EEN AANSTAANDE NIEUWE PARTIJ. Na de verkiezingen, onverschillig hoe deze afloopen. zal overgegaan worden tot het oprichten van een nieuwe partij: de protestantsche". Deze formatie beoogt het brengen van verband tusschen alle protestan ten, die ongeneigd zijn met de re- geeringscoalitie mede te werken. Ver- wach't worclt de toetreding van een aantal onderteekenaars van het ma nifest der oud-liberalen. In de be ginselverklaring zal voorop worden gesteld, dat het recht tot ons komt i van een meerdere dan menschen en i alle gezag en macht van God gege- ven wordt. Het doel is een centrum I te vormen, waar plaats is voor alle i gematigde elementen onder de pr-o- testanten. REKENING EN VERANTWOORDING. Het ..Weekblad van het Recht" ver- i neemt, dat door den Hoogen Raad aan II. M. de Koningin een adres is gericht, houdende bezwaar tegen de j Koninklijke Besluiten van 18 April i 1904 en 29 Maart. 1905, waarbij resp. j aan de rechterlijke colleges en anib- I ten ar en jaarlijks rekening en verant- woording is opgelegd van de toela. 1 gen voor kleine onkosten en bureel- kosten, en het recht van benoeming van de concierges, boden en verdere i bedienden aan de rechterlijke colle- ges is ontnomen en overgebracht bij den minister van justitie. ZONDAGSRUST. In de jongste vergadering der Haagsche Journalisten-Vereeniging is de volgende motie aangenomen ,,De Haagsche Journalisten-'Veree niging. van ooi-doel dat 'het wensche- lijk ;s de Zondagsrust voor de jour- j nalisten zooveel mogelijk te bevor- deren J „gehoord de bereidverklaring der j directie van het Nederlandsch Cor- j respondent iébui-eau ozn van de be- sturen der op Zondag alhier verga dderen de vereenigingen telkens vooraf een verslag.te vragen van 'het. in die I vergadering behandelde i ..draagt het bestuur op. de hoofd redacties der Haagsche bladen en de directie van het Ned. Corr. Bureau uit te noodigen naar op Zondag hier te houden vergaderingen in den regel geen verslaggever te zenden." I UIT HET LAND VAN MAAS EN WAAL. t Nu de laatste bloesems der fruit- boomen zijn verdwenen, kan met» eenigszins den stand onzer noom- vruchten in oogensohou wurmen. De Engelsen© kroos, de vroegeling onder de pruimen, is n April zoo he vig door de ijzige hand van denwin- tervorst aangegrepen, dat zij het le ven er bij heeft moeten laten er zijn geen krozen. Haar jongere zustei-, de groene pruim of ï-eine claude, die niet zoo voorbarig hare bloesemknop pen opent, heeft het er beter afge bracht eix belooft een ruime opbrengst De kersen zijn in den eenen boom gaard overvloedig, in den anderen schaarsch. De gaardenier, wien de overvloed ten deel is gevallen, komt goed weg, want de pacht- of koop- prijzen zijn hoog. De peren staan over 't geheel geno men goed. Sommige soorten, de maagdeperen b.v. beloven heel wat. De laatste bloeiers. de appelaars, zullen ook niet ten achteren staan. Alle hebben prachtig gebloeid eix nu ruim vruchtgezet. Het fijnere fruit, als perziken en abrikozen, telt dit jaar niet mee. Dit werd x-eods in April ten doode opge schreven. STORMWEER. Omtrent de boven Overijsel gewoed hebbende orkaan meldt men uit de Krim aan de „Zw. Ct." Verschillende plaatsen van onze provincie werden zeer zwaar geteis terd door dg geduchte hagelbui, die xixet het onweder van Maandag ge paard ging. 't Was ontzettendOnxsti-eeks zes uur kwam de oxxweersbuï op met re gen. 1-Iet onweerde zoo voort tot on- j ge veer half acht. Toen zagen wij uit liet noordwesten een betrekkelijk klei ne, geelachtige bui opdrijven met gx-oote snelheid. De wind stak op en liet begon hard te regenexi. Harder en harder regende 'het, tot het water bij stroomen uit de lucht. viel. Het deed aan een vvolkbx-euk denken. Het be gon te stormen. Daar vielen hagelsteenexx tusschen den regen, xneer en meer, tot zij in dichte drommen vielen, zóó dicht, dat de lucht wit scheen. Er viel zoo'n vracht water en hagel, dat sommige menschen vreesden, het dak te zien bezwijken. Nog dikker werden de steenen, zo odik als duiveneieren. Ze hadden een kristalhelder hartje, om geven door een ring van wit ijs, en ze waren zoo hard als ijzer. Al spoedig hoorde men dat de rui ten werden ingeslagen, niet enkele, maar bij heele ramen tegelijk. Door die openingexx drong het water, de hagel, bladen van de hoornen en ge weldige wiixdvlagen naar binnen, die den vloer overstroomden en de. gor dijnen tegen den zolder deden fladde ren. Bij dat alles een hevig onweer. Slechts weinige minuten duurde die bui. Toen zag men hier en daar iemand buiten komen om de gevol gen te zien. Vreeselijk waren ze. Groote waterplassen overdekten het land, en toen het water weggezakt of afgedreven was, lagen alle vruchtexi plat op den grond. Het groen was zelfs iix den grond weggehageld. Rogge en haver lagen alsof ze gemaaid waren. Van de aardappels stonden alleen de stevigste stengels overeindde bladen waren afgeslagen. De boonen zijn meest alle weg, in den grond ge drongen. En van de jonge groenten is niets da een fijn gescheurd moes over. Onder de vruchtboomen vindt men een mengsel van bladen en vruchten. Vogels, jonge en oude, liggen dood onder de hoornen en struiken, waarin ze een schuilplaats hadden gezocht In een weide hier in de buurt liep een troep ganzen, die alle door de hagelsteen exx gedood z n. In de bast van de boomen ziet men indrukselen, door de hagels er in geslagen. Hoe groot de schade is, kan moei lijk bepaald worden. De aardappels komen er wel weer dooi-, maarx-ogge en haver zijn verloten, zéker wel 400 bunder in onze streek. EEN CYCLOON OP ONZE GRENS. Aan de llollandscho grens tusschen Rijsbergen en Meersche Dx-eef heeft in de dorpen Meerle, Meex-sel etc. 'woensdag een vreeselijke cycloon ge woed. Velé boomen zijn ontworteld. Een tweetal boerderijen, steenen ge bouwen zijn als stro oh alm en uit el kaar gex-ukt en zwermen steenen etc. wijd in den omtrek verspreid. Ver schillend vee is omgekomen. Geluk kig hebben geen persoonlijke onge lukken plaats gehad. De verwoesting is verschrikkelijk en te verwonderen is het, dat er nog niet meer boerde rijen zijn verwoest. (Noordbr.) NIET AANWEZIG. De knecht van den veehouder H. te Dienxon had ƒ2500 uit de evrloting te Opmeer getrokken. Toen hij deze som wilde gaan halen, kwam hij tot de ontdekking, dat het bedrag niet be schikbaar was. De justitie is hierme de in kennis gesteld (U. D.) jen hoe moetik nog terug komen? Hier kim je maar zes maanden wer- j kendan begint het te vxiezen en wtl zoo hard. minstens 75 graden Celsius. Dus ik behoef u niets meer i te zeggen." LITTERAIR ETEN. Als een staaltje van een poging, onx vreemde woorden geheel uit onze taal te weren, geven wij hieronder het volgende menu van het diner, den 5den Juni 1.1. gehouden in het „Hotel des Galeries" te Scheveningen. Vereeniging van Letterkundigen". Eerste gezamenlijke maaltijd op 5 Juni 1905, in het „Hotel des Galeries" te Scheveningen. Orde der spijzen. Eetlust-opvvekking in soorten. Lente-soep. Hollandsche zalm met eiersaus Nieuwe aardappelen. Ossenhaas met keur van groenten. Omiruffcl de zwezerikken Asperges met gesmolten boter. Brusselsche monsterkip mót inge maakte vx-uchton. Versche kreeftensla. Gestolten struif. "Naspijs. overdekt en kermend van pijn werd hij naar zijn woning vervoerd. Do andere wei-klieden bleven bij toeval ongedeerd. De 15-jarige J. W wonende aan de Kralingsche Oostkade te Rotterdam, die j.l. Zaterdag door een fietsrijder werd overreden en een scfiedelbreuk bekwam, is in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Bij het glazenzeemen viel Vrijdag namiddag een dienstbode uit de bo venste verdieping van eene woning aan ixet Willemsplein te Amsterdam. Badende in haar bloed, maar nog le vend, is zij opgenomen. NEDERLANDERS IN CANADA. In het „N. v. N." is een blief opge nomen van een Nedei-lander, die, ver lokt door sclxoone berichten, zich heeft latón verlokken om naar Canada te gaan en de toestand daar niet roos- kleurig heeft gevonden. Hij schreef o. m. uit Winnipeg, de hoofdstad van Manitoba „Het is hier een rommel van ge weld. Ik heb nog niets verdiend als mijn kost. Er zijn hier duizenden menschen en geen werk, dus ik ben jer leelijk ingevlogen. Er zijn hier wel i 80 Hollanders, allen om rijk te wor [den, maar ik denk voor Veenhuizen! I Waarschuw vooral de menschen. ais u soms hoort, dat ze hier heen wil len. dat zij het niet doen. Het is hier nog treuriger dan in Amsterdam. W:i' heb ik een spijt, dat ik hier ben FELLE STRIJD. Als bewijs hoe fel, speciaal in hét tweede district te Rotterdam de par tijen tegenover elkander komen (e staan, kan dieheri, dat de heer .T. J. F. van Zeyl, secretaris van de R.-K. kiesvereeniging ..Recht en Orde" in dat district) aan den Minister van Binnenlandsche Zaken liet verzoek heeft gericht, er den hurgemeeister op te wijzen, dat. in strijd met art. 3 dei- verordening op de strnatpo.lit.ie, op tochten met muziek en fakkellicht zijn gehouden op 30 Mei en 7 Juni j.l.. ten gunste van de candidatuur-De Klerk. EEN MANIFEST. Mem schrijft aan do „N. Ct." In het kiesdistrict Amersfoort is door de centrale antirevolutionaire kiesvèreeniging een schrijven gepu bliceerd. van dx-. J. Tb. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staton- Generaal. Dit schrijven in den vorm van een 1 manifest aan alle kiezers gezonden, en dienende ter aanbeveling der cau di datuur Van Asch van Wijck, bevat o.a. de Èrasso beschuldiging, dat..de liberalen, als zij konden, alle subsidie aan de christelijke scholen, dus ook aan de diaconiescholen, dat zijn de scholen der Ned. Herv. Kerk, zouden willen ontnemen en daarcnede een 7.waren slag aan onze Kerk zouden toebrengen." Dc houding der liberale i-egeerin- gen en van de liberale partij sinds do wet-Mackay van 1889 tot en met de jongste Kamerdebatten over de Onder wijsnovelle in aanmerking genomen, valt het niet te begrijpen, hue dr. De Visser een dergelijke lx*wering durft neerschrijven, zegt dit blad. ONGELUKKEN, i Donderdagavond omstreeks 7 uur had te Amersfoort een droevig ongr- luk plaats, dal betrekkelijk nog goed I is afgeloopen. Terwijl voerlieden be zig waren een wagen met ohemica- j liën te lossen voor een drogist in de Langestraat, had een van hen het on geluk mei een korfflesch, bevattende 160 liter vitriool, te struikelen, met het noodlottig gevolg, dat hem de inhoud over het lichaam liep. I Do kleederen brandden den onge lukkige van het lijf Onder een nabij- zijnde pomp gelegd, wist men spoedig de werking der vitriool te doen op houden. Met vreeselijke brandwonden Omstreeks 5 uren Vrijdagnamiddag kwam do 11-jarige J. S. met eenige vaart de Bagijnenstraat te Rotterdam uitloopen. het Spui op. voortduwende een sportwagen, waarin gezeten wa ren t.wee jongens van omstreeks 9 ja ren. Bij het wonden om den hoek bij de Krattenbrug. kwam de sportwagen door de vaart dicht bij den water kant en de 9jarige J. V., die gevaar meende te zxën. 'stond op, waardoor het wagentje kanMde en de jongens alle drie in de Delffcsclievaart vielen. Twee werden er gered, doch J. V. verdween in de diepte en een kwar tier later werd zijn lijk opgehaald. Een kind te Hengelo wilde met een mes den kouseband doorsnijden. Het mds glipte uit en sneed door beide oogen. Een der oogen is reeds verwij derd men vreest dai het kind ook het andere zal verliezen. De dienstbode, die Vrijdagmiddag uit het raam eener bovenwoning aan het Willcmsplein te Arnhem viel, is reeds twee uur later overleden. EEN TREFFEND VOORVAL. Bij de laatst gehouden civiele zit ting van het kantongerecht te Emmeu had een treffend voorval plaats. Een persoon uit een naburige ge meente. van wien de burgerlijke eed werd gevorderd', zakte na het afleg gen daarvan plotseling ineen, en was terstond een lijk. DE VERMISTE GEZANGBOEKEN. Eenigen tijTT geleden maakten we melding van het feit. dat te Jaarsveld plotseling de gezangboeken inde Ned. Herv. Gemeente waren verdwenen, zonder dat men te weten kon komen, waar doze waren gebleven. De boeken werden alleen gebruikt, als somwijlen een voorganger optrad, die behalve Psalmen ook Gezangen deed zingen, wat door den eigen pre dikant nimmer werd gedaan. Thans meldt de „NT. R. Ct.", dat door de kerkvoogden de hulp van den officier van justitie te Rotterdam is ingeroepen om do vermiste gezang boeken te helpen opsporen. 9-UUR-SLUITING. Het Comité tér verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen te Amsterdam wekt de winkeliers an magazijnhou ders aldaar op, om in groeten getale onderstaand adres te teekenen Ondergeteekenden, allen winkel- of magazijnhouders te Amsterdam, dringen er bij de Tweede Kamer dei- Sta ten-Generaal op aan, in het ont- wex-p-arbeidswet zoodanige wijzigin gen aan te bx-engen, dat de gemeente*- raden worden verplicht hot sluitings uur van winkels en magazijnen over eenkomstig de wenschen en behoeften der belanghebbenden te regelen en als maximum geldend sluitingsuur op des ;ivoiHs y> ïmr te bvp.ilM; Feullïet®!!. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 4) I Zoodra. hij weg was, kreeg Chilcote een gevoel, alsof hij iets verloren had. Een oogenblik bleef 'hij stilstaan; toen. een plotselinge ingeving vol gend, keerde hij zich om en liep [haastig de lange, slanke gestalte, die (zoo volkomen op de zijne leek ach- erna.. Halfweg Trafalgar Square haal- Ie hij den vreemdeling in. Deze stond op een van de kleine steenen eiland jes. die er zijn aangebracht en wachtte op een gelegenheid om over V? te steken. In het licht van de lan- In r. ïi1. a f ,1 n r. PV. il rt rtl A él taarn boven zijn hoofd, zag Chilcote, dat zijn kleeding hoewel keurig net jes nogal lang gedragen, ja eigenlijk eenigszins sjovel was. Deze ontdek- eli king trof hem het denkbeeld van armoede scheen volkomen onveree- Digbaar met de zelfbewustheid, de q] hooghartigheid, kortom met do ge- heele persoonlijkheid van den vreem deling. Mot een zekere verlegen haast fcwam hij hem achterop en raakte even zijn arm aan. Ik ben u achternageloopen. zeide hij, toen de vreemdeling zich rus tig omdraaide, om een kaartje met u te wisselen, want ik zou zoo gaarne mijn 'ander ik kennen. Hij lachte zenuwachtig, terwijl hij zijn visitekaai-tenboekje te voor schijn haalde. De vreemdeling sloeg hem onder- tusschen stilzwijgend gade. Dezelfde uitdrukking, die naar verachting, zweemde, lag weer op zijn gezicht, maar toch drukte het ook een wei nig belangstelling uit, toen zijn oogen zich van de vingers, die een kaai*tje uit 'f. boekje te voorschijn haalden, op het bleeke gelaat richtten met de stevige ondex'kaak. den rechten mond en de effen wenkbrauwen, die een donkei-e lijn boven de grijze oogen vormden. Toen hem eindelijk 'tkaai-. tjo werd toegestoken, nam hij het aan zonder iets te zeggen en liet het. in zijn zak glijden. Chilcote keek hem vol vex-wachting aan. Wij wisselen ze immers zei de hij. De vreemdeling antwoordde niet dadelijk. Toen glimlachte hij onver wacht en zeide „Enfin, als u 't nu eenmaal aar dig vindt. Hij zocht even in den borstzak van zijn jas en haalde het verlangde kaartje te voorschijn. Het zal u niet veel meer licht geven, zeide hij. terwijl hij het Chil cote overhandigde. De naam van een mislukt persoon zegt nooit iets. Wederom glimlachte hij. half vroo. lijk, half ironisch en '1 volgend oogenblik was hij van het vluchtheu- veltje afgestapt en tusschen de voor bijgangers verdwenen. Chilcote bleef een oogenblik naar de plek staren, waar hij hem uit het gezicht had verlorentoen bracht hij het kaartje onder het licht van de lantaarn en las Mr. John Locier, 13 Clifford's Inn. HOOFDSTUK II. Den morgen, die op dien mistigen avoncl volgde. \ver<» Chilcote om ne gen uur wakkerop 't oogenblik, dat Allsop. zijn knecht, op zijn teenen door de kamer liep en een blad met een kop thee op het tafeltje naast, zijn bed zette. Gedurende eenige seconden bleef hij met gesloten oogen liggen de taak om ze te openen en een nieuwen dag te zien. scheen hém te zwaar de besliste zekerheid van 't geen hij zien zou nis hij ze opende, scheen als lood op zijn oogleden, te drukken. De zware, half gesloten gordijnen, dei neergelaten jaloezieën, de .groote ka- mer met haar mooie meubelenhaar rustige, gedempte -kleuren, haar vochtige Londen sch e winteratmos- feer, en vooral AUsopp .-til, eerbie dig en deftig waren dingen, die hij verschrilekei ijk vond. Er ging een volle minuut voorbij, waarin hij deed. alsof hij nog sliop. Hij hoorde, dat Allsopp zich voorzicli- tig door de kanier bewoog. Toen werd de stilte verbroken door de onvermij delijke woorden t Is negen uur, mijnheer. Hij opende zijn oogen, mompelde iet-s eu sloot ze weer. De knecht ging naar 't raam. deed de overgordijnen open en trok de ja loezie half op. Ik hoop, dat u een beteren nacht gehad heeft, mijnheer, zeide hij met zijn zachte, bedaarde stem. Chilcote had het iaken over zijn gezicht getrokken, omdat het licht hem hinderde, hoe- flets het ook was. Ja, antwoordde hij; ik heb de zen keer eens geen last van die be roerde nachtmerries gehad. 11 ij huiverde even. als bij de her innering aan iets afschuwelijks. Spreek er me als je blieft niet over Hij zeide dit op korzaligen toon. Soms kon hij een kinderachtige or- gemis toon en o-ver doodgewone din- gen. AUsopp liet de onvrie: dijk bei gening stilzwijgend aan zich voorbij gaan. Hij ging naar 't andere einde- van de groote kamer en logde de kleeren van zijn meester gereed. Do. ze doodgewone dagelijkscïie hande ling maakte Chilcote nog knorriger. Hij zeide met een vloek 't Is om dol te worden, lederen dag datzelfde gedoe. Ik zie je de kleeren al klaar leggen voor mijn begrafenisScheid er mee uit en kom over een half uur terug Allsopp wierp even een blik op het knorrige, bleeke ge/.icht van zijn meester, toen hing hij .de jas, die hij in zijn hand had, weer op en ging naar de deur. Met zijn hand aan den knop vroeg hij Ontbijt u op uw kanxer. mijn heer, of benedeal Chilcote trok de dekens nog dich ter om zich heen. 't- Kan me niet schelen, ant woordde hij nijdig. AUsopp ging zachtjes de kamer uit. Toen Chilcote alleen was. ging hij overeind zitten en plaatste het hl ad met den kop thee op zijn knieën. Do- ze eenvoudige beweging scheen zulk een inspanning voor hom te zijn. dat. hij een zakdoek onderzijn kussen to voorschijn haalde en er zijn voor hoofd moe afveegde toen hield hij zijn hand tegen 't licht en bekeek ze aandachtig. Het was oen slappe, be. vend© hand. Met zenuwachtige hoost zette hij hat blad weer op de tafelen verliet zijn bed. Vlug liep hij de kamer door, ging naar een van de groote kasten en na even een blik om zich heen te heb ben geworpen, opende hij de deuren greep naar iets, dat aclvter op een plank stond. Met het voorwerp, dat hij gehaald had. een klein glazen, cyiindorvormig fleschje, gevuld met tabletten, ging hij naar -!e tafeJ, bij den haard. Op die tafel stonden een karaf met whiskey, een syphoon spuitwater en eenige glazen. Hij schonk wat whis key in een glas, vulde het aan met spuitwater, deed den stop van het fleschje af. keek schichtig naar de deur en liet toen met-bevende vingers eenige tabletten in het glas vallen. Terwijl zij langzaam oplosten, bleef hij met z.ijn hand op de tafel leunen en hield hij zijn oogen op het tapijt, leunen en hield hij zijn oogen op het tapijt gevestigd. Do gefronste wenkbrauwen duidden aan. dat. hij slechts mét moeite zijn ongeduld be- dwong. Zoodra zij opgelost waren, greep hij het glas en ledigde het in een teug. Daarna sloot hij het flesch je weg, nam den sleutel van de kast mede. legde hem onder zijn kxissen en kroop weer in bed. (Wordt vervolgd.) HAARL

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5