Het Onweder. Het was Vrijdag drukkenti warm. Het kwik in den thermometer was hoog geklommen, tot over de 100 gra den zelfs, een hitte, die dezen zomer nog niet was bereikt. Om ongeveer drie uur barstte een vrij hevig onweder los, dat ongeveer een uur duurde. Des avonds herhaal de het zich evenwel en thans veel zwaarder. De donderslagen volgden elkaar op, zonder tusschenpoozen, en hei bliksemlicht was bijna niet van den hemel af. Beide onweersbuien hebben eenige ongelukken veroorzaakt. Gelukkig evenwel geen ernstige. Te 41/2 uur is de Electrische tram gaande van het station naar en door het Kenaupark, op laatstgenoemde plaas getroffen. De bengel werd ge raakt waardoor opeens allo lichten gedoofd werden. De passagiers zijn met den schrik vrijgekomen. In het Jacobs Godshuis is de schoorsteen getroffen en sloeg de bliksem een kuil in den grond, zon der evenwel verdere onheilen te stichten. Een grasmaaier wonende in de Rampelaan alhier werd in het hooi land door den bliksem getroffen en gedood. Op den Schalkwijkerweg is de hout zaagmolen van de gebroeders Bos getroffen. Een wiek werd afgeslagen terwijl in den molen een begin van brand is ontstaan. Te ruim half 5 uur is de bliksem geslagen op den hoog,en schoorsteen van de Stoom-stoffenverwerij van de Weduwe C. Wiegant, gelegen in de Lange Poellaan en ongeveer 3 meter van dien schoorsteen afgeslagen. Ver volgens is de bliksem gegaan langs de dakgoot van die ververij naar het jjérceel no. 23, bewoond door het ge zin van G. Kleijn, heeft een dakpan vernield en sloeg door den zolder een gat in het plafond van de beneden- achterkamer. Er is geen brand ont staan, wel stonden de kamer en de zol der vol rook. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij ook gelukkig niet voor gevallen. HET ONWEDER BUITEN. Men schrijft ons „De oudste bewoners van Kenne- merland herinneren zich niet'n on weer te hebben bijgewoond, zooals gistermiddag en -avond boven hun landstreek heeft gewoed", zal mis-1 echien hier en daar gehoord worden. Wij willen dit in het midden laten, doch wel even constateeren in de tropen zelden een onweer te hebben •meegemaakt als dat van gisteren. Dat begon al te 4 uur. De tot dien tijd heldeta met elec- triciteit bezwangerde lucnt, verduis terde plotseling. Een stormwind van eenige minuten, bliksemflirten. donderslagen en een regenbui, ook slechts van eenige mi nuten. doch zóó raak alsof de we reld er aan moest, en toen een z. g. droog onweer hoewel uit alles te zien was. dat er nog een enorme water voorraad in de lucht huisde. Daar, tegen een uur of vijf. dre ven een drietal buien tegenelkaar in, mekander rendez-vous gevend boven de kweekerij van de firma Galesloot lom toen gezamenlijk een uitstapje zeewaarts te maken. Doch voor zij daar waren, wilden zij blijkbaartoo- nen ,wat zij in hun wazig hulsch ver borgen en viel er een ijsmassa neer, in stukken, lijstereieren gelijk. En vreemd. Ais door een lijn gescheiden was de streek die daarvan zijn deel 'kreeg. De kweekerij van de firma Groene- wegen liep vrij, zijn buurlui kregen alles. Tijdens dit onweder moest een eik het ontgelden, die op Waterland „stond", want thans staat er alleen nog het rampzalig overschot, en sloeg de bliksem ook in de woning van den heer Klauwers, stations koffiehuis, waar hij hot dak binnen kwam. een balk versplinterde entoen door den muur, naar buiten ging. Tot een uur of 9 werd het daarop houdzaam weer, doch daaraan kwam een einde, door het aanruklfen uit het Zuiden van een bui. die, weinig water ontlastende, eijorm, veel weer licht verspreidde. Het vuur was niet van den hemel af. Soms schoten twee, drie bliksem stralen tegelijk uit het zwarte zwerk, troffen loodrecht den grond, gingen Slgzagsge wijze door de lucht, ont moetten elkaar en vormden dan vuur bollen, enorm groot en verblindend van licht. En slechts zelden was het eenige seconden pikke duister. Dit heeft hier geduurd tot goed half twee en was te benauwender, omdat er bijna geen, ten minste voorzoo'n onweer, al heel weinig regen viel. Van ongevallen, behalve getroffen hoornen, vernamen wij nog niet Een paard van den heer B. Bies heuvel. grazende op het tentoonstel lingsterrein te Hoofddorp, werd Vrij dagavond door den bliksem getroffen en gedood. Te Heemstede is in het weiland van den landbouwer Van Beusekom een koe getroffen en gedood. Te Halfw.eg is de bliksem gesla gen in de R. C. Kerk. Bij Halfweg werd een uit Amster dam komende tram getroffen. De bliksem ging langs de lichtgeleiding zonder ongelukken te veroorzaken. De passagiers werden zeer verschrikt. UIT SLOTEN. Bij de hevige onweders, die zich Vrijdagmiddag en -avond hoven deze streek ontlastten zijn twee hooimijten van de landbouwers Verbeek en Van der Veldt verbrand, terwijl de blik sem ook sloeg in de boerderij" vanen bewoond door J. v. Genderen in den Akerpolder, die met uitzondering van een afzonderlijk staande hooibergen wagenschuur geheel af en uitbrandde Een vijftig kippen zijn verbrand. Een oii ander is verzekerd. Handelsmerken. In de Staatscourant komen voor de Handelsmerken van den heer J. J. Göppinger alhier, handelende in mondwatervan de firma Oudthuis Tilly, handelende in Haarlemmerolie. NEDERLANDSCHE JURISTEN-VEREENIGING. Aan het debat voor de collectieve arbeidsovereenkomst werd Vrijdag nog deelgenomen door anrs. Meyers, Terspill, Van Zanten, Arnold Levy, Denekamp, Verkouteren en twee der preadviseurs mrs. H. Willeumier en A. P. L. Nelissen. Hierna ging men over tot behande ling en stemming der vraagpunten. Hot resultaat was alsvolgt 1. Behoort in het B. W. als rechts geldig te worden erkend de Collec tieve Arbeidsovereenkomst, opgevat als afspraak tusschou een wettelijk erkende werkmansvereeniging met een patroon (of wettelijk erkende pa_ trionsvereeniging) omtrent de voor waarden, waarop gedurende een be paalden tijd leden der vereeniging met de wederpartij arbeidsovereen komsten kunnen aangaan Antwoord: Ja. (Met G9 tegen 8 st.) 2. Behoort het rechtsgevolg dier Collectieve Arbeidsovereenkomst te zijn. dat die vereeniging in haar ver mogen aansprakelijk is voor de nako ming, zoo door haar zelve als door hare individueels leden AntwoordJa. (Met 7 stemman tegen). 3. Behoort de rechtsgeldige Collec tieve Arbeidsovereenkomst voor alle deelnemers ten gevolge te hebben verplichte conformiteit in te sluiten individueele arbeidscontracten, op stiaffe van a. op den overtreder door zijn ver- i eeniging te verhalen boete Antwoord Ja. (Met 8 st. tegen), i b. nietigheid van het afwijkende beding Antwoord neen. c. vernietiging daarvan, door zijn vereeniging uit te lokken? AntwoordJa. 4. Behoort te worden bepaald dat de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor den tijd van haar duur hare wer king doet gelden ook tegen uitgetre den leden der vereeniging? AntwoordJa. 5. Moet ter bevordering van het aangaan van Collectieve Arbeidsover eenkomsten liet verkrijgen van rechts persoonlijkheid door de vakvereenb ging gemakkelijker worden gemaakt? Buiten stemming gehouden. 6. Behooren hij den tegenwoordi- gen stand van ons vakvereenigings- leven bovendien als rechtsgeldig te worden erkend Collectieve Arbeids overeenkomsten.' die verbindend zul len zijn, ook tegenover arbeiders of patroons, dieniet waren betrokken bij zoodanige overeenkomst AntwoordNeen. (Met 6 stemmen voor). Circus Carré. Volgens in dit nummer geplaatste advertentie komt alhier het alom gun stig bekende Circus Oscar Carré. Woensdagavond heeft dit Konink lijk Nederlandsch Circus te Zaandam zijn eerste voorstelling gegeven. Alle nummers hadden veel succès, maar buitengewoon groot was dat van den heer Max Carré met zijn soldaten en vuurpaard. alsmede met zijn 10 Hon- gaarsche en 2 Arabische hengsten. Ook mej. Katchen Carré oogstte als school- rijdster daverend applaus. Kunstn ij verheid. I Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand Juni bezocht door 518 belangstellen-: don, terwijl uit de boekerij van het Museum 138 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van het land, verzonden werden. De tentoonstelling betrekking heb bende op de kunst hij de opvoeding van het kind, is in voorbereiding en belooft zeer belangrijk te worden. Zondag is het Museum kosteloos geopend van 104 uur. Baden. In het Douche-badhuis aan den Kou- denhom zijn in de afgeloopen week genomen 925 baden, in dat aan het Leidshceplein 874. Benoemd, Aan het instituut „Oranje Nassau" is als onderwijzer benoemd de heer C. J. van Rheê van Overschie. Bevorderd. Met ingang van 1 Juli a.s. is door den burgemeester van Haarlem bevor derd tot inspecteur van politie, de heer J. II. van den Broeke en benoemd tot adjunct-inspecteur van politie de jieer H. J, D. Doorman-,. Classical® vergadering. De gewone jaarlijksche vergadering van de classis Haarlem heeft Woens dag j.l. plaats gehad. Tot lid-ouderling voor het Provinci aal kerkbestuur van Noord-Holland werd benoemd Jhr. Dr. M. F. van Lennep en tot zijn secundus F. M. Baron v. Lynden. Tot lid van 't clas sicaal bestuur en tot classicalen quaestor Ds. C. J. van Paassen. Tot lid van het classicaal bestuur F. M. 1 Baron Van Lynden. Voorts werden tot secundi benoemd do heeren A. Winkler, S. A. Baljon, A. Snethage en J. Weener. Terwijl als secundus van den classicalen quaestor zal optreden J. A. Gerth van Wijk Jr. De door de Synode voorgestelde wetswijzigingen werden besproken, en over de voorgestelde verandering in hdt. Reglement, voor de Diakoniën in verband met de Kinderwetten werd 'gunstig advies gegeven. Hetzelfde geldt van het voorgestel de Reglement op het beheer, waar over echter de vergadering niet een- stommig dacht. Ongunstig advies werd gegeven over het voorstel van de Synode om a.s. zendelingen, die tevens tot candidaat tot den Heiligen Dienst zijn te orde nen, als zijnde eene zaak strijdende tegen de gereformeerde- opvatting van het ambt, die slechts bevestiging kent in eene bepaalde gemeente en verder in ieder geval niet thuis behoort bij de kerk hier te lande, maar bij de Commissie voor de Indische kerken. Dopr de meerderheid werd instem ming betuigd met het ontwerp tot reorganisatie van de kerk door do heeren Slotemaker de Bruine en Rlan- son Henkemans ingediend. De vergadering besloot bij de Syno de! liet verzoek over te brengen bepa lingen in het leven to roepen, die be letten. dat dienstdoende predikanten optreden ais leden der Volksvertegen- woordfging. VEERTIG JAAR HOOFDONDER WIJZER Van de eerste tusschenschool aan de Parklaam wapperde heden de va- derlandsche driekleur. Men vierde er feest en herdacht het feit, dat het hoofd dier school, de heer J. de Koek, voor 40 jaar als hoofd eener Haar- lemsche school in dienst trad. Dit jubileum werd. waardig gevierd. De feestdag ving om ongeveer 10 uur aan. Toen werd de jubilaris en diens gezin in de school ontvangen en geleid naar de versierde gang op de eerste verdieping, waar hij ver welkomd werd met een feestlied, door ongeveer 80 leerlingen der school ge zongen. Blij en opgeruimd klonk het Hoezeeweest opgeruimd van geest, De dag is daar van 't schoone feest. En ied're leerling is thans blij, Want zelden schooner feestgetij Voor onzen Jubilaris Nadat de jubilaris plaats genomen had tusschen groen en blodmen, werd door deze leerlingen, jongens en meis jes, de cantate,,Een schoone feest dag" uitgevoerd, die onder leiding van den onderwijzer, den heer R. Haver- schmidt, en onder pianobegeleiding van diens echtgenoote, onberispelijk werd uitgevoerd. Verschillende autoriteiten waren aanwezig. Onder hen merkten wij op den wethouder van Onderwijs. Mr. Th. de Haan Hugenholtz, de district en arrondissements-schoolopzieners. de heeren Roodenburch en Goedhart, alsook vele leden der Plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Door eenigen van hen werd het woord gevoerd. Mr. Th. de Haan Hu-' genholtz kwam namens het gemeente bestuur den jubilaris huldigen. Hij deed dit met genoegen, omdat het hier het jubileum gold van een hoofdon derwijzer bij uitnemendheid, die het onderwijs reeds bijkans een halve eeuw heeft gediend met onverdroten ijver, noeste vlijt en groote bekwaam heid. De heer Roodenburch wenschte den jubilaris geluk als vertegenwoordiger1 van het Rijkstoezicht op do scholen, en dééd dit volgens de vertaalde spreuk „Het succes hangt af van wat men weet en durft, maar bovenal van wat men geeft en opoffert". Deze spreuk werd door dezen spre ker toepasselijk gemaakt op den ar beid van den heer De Ivock. Voorts sprak hij den wensch uit, dat het ge noemden heer nog gegeven mocht zijn o'm nog gedurende geruimen tijd het onderwijs te dienen met dezelfde op gewektheid an ijver. Namens de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs sprak de heer J. v. d. Ley, terwijl de oudste onder wijzer, de heer J. W. Jenny Weyer- man, den jubilaris feliciteerde namens de leerlingen. Door laatstgenoemden heer werden verschillende cadeaux aangeboden. Zooveel, dat zij ternauwernood op te noemen zijn. Zoo van de tegenwoordi ge onderwijzers een bronzen beeld, van de kinderen een tegelschilderij op ezel en twee crapeaux, en van eenige oud-onderwijzers een boeken kast. benevens eenige fraaie bloem stukken. Door den jubilaris werden allen voor hun betoonde belangstelling dank ge zegd. Vooral bracht spr. hulde aan de onderwijzers, 'die hem een tot. krach tige» steun geweest waren. Hierna werd op het verzoek van den jubilaris nogmaals de cantate uitge voerd. Plechtig klonk de slotzang, het ko raal De Heere zeeg'ne en behoede U. De Heer doe Zijn aanschijn Over U lichten En geve U vrede. De Heer zal uwen uitgang En ingang bewaren, Van nu aan tot in Alle eeuwigheid. Amen. Hierna vertrokken de autoriteitdn. Verder op den dag kwamen de hoof den van scholen, de oud-leerlingen, en de leerlingen der Normaalschool, waarvan de heer. De Koek ook het hoofd is, den jubilaris nog huldigen. In het tweede gedeelte van het Zaterdagavondpraatje zijn een paar zinstorende fouten achtergeble ven. Er staat kiekersstroom, moet zijnkiezersstroom en twee regels verder wanneer, moet zijn waaraan. Coöperatie. Maandagavond a. s. houdt de Coö peratieve Broodbakkerij en Verbrui'ks- vereeniging „Vooruitgang" eene alge meen© ledenvergadering, waar o. a. als punt 3 van de agenda aan de orde komtvoorstel bestuur propa ganda, a. Vrouwenvergadering. b. Kinderfeest. Militaire zaken. Uit de kamp terug Hedenmiddag omstreeks twee uur keerden de hier in garnizoen liggende militairen terug uit de Harskamp. Zij werden aan het goederenstation door vele belangstellenden opgewacht. De levering van rundvleesch voor hert. garnizoen Haarlem is voor liet tweede half jaar 1905 opgedragen aan de firma Mok, Spaamwouderstraat alhier, van spek aaai de firma Van Luyken, Oranjestraat. Het blijvend gedeelte der lichting 1905 van het regiment infanterie, al hier in garnizoen, zal bestaan uit 2 ploegen, elk 210 man sterk. De Ie ploeg zal dienst doen van 1 December 1905 tot 30 Maart 1900, de 2e ploeg van 30 Maart tot 28 Juli 1906. Kranig. Men schrijft ons uit Halfweg Vrijdagavond werd door een per soon, die uit de tram kwam, zonder eenige aanleiding eenige schoten ge lost, waardoor de zoon van den heer Coppée licht geraakt werd. Daar geen politie aanwezig was, is de heer J. B. Lijnkamp den man achterna gegaan, heeft hem in een herberg bij de Keerbrug gegrepen en het vuurwapen afgenomen, waar op hij den woesteling naar het poli tiebureau overgebracht. Do thermometer teekende hedenmiddag 101 gr. F. CONCERT SOC. VEREENIGING. In den tuin of in de zaal? Dat vraagstuk hield bestuurders van de Soc. Vereeniging Vrijdagavond be zig, een uur voordat het concert van 't orkest van het Concertgebouw zou beginnen. Binnen of buiten Binnen was veilig, maar warm, buiten was onveilig, maar koeL Ten slotte trok het Bestuur een wissel op zijn goed gesternte en besliste ten voordeel© van den tuin. Gelukkig, want het weer bleef goed totdatmaar daarover later. Toen de dirigent de heer Heucken- roth te acht uur de dirigeerstaf op hief was de tuin geheel gevuld met leden en kunne dames en publiek, dat tegen een gulden toegang had hekomen. 't Was er weer recht gezel lig. De veranda, anders als het beste plaatsje zeer gezocht, was dat nu niet, omdat men in den tuin zelf be ter hooren kon. Sommiger vrees, dat de klanken van een strijkorkest bui ten niet tot 'hun recht zouden komen, is gebleken ijdel te zijn geweest. Dank zij de afsluiting van den tuin met hooge muren aan alle kanten waren in den tuin tot zelfs fijne solo trekjes zeer duidelijk hoorbaar. Het concert kan dan ook een groot genot worden genoemd. De zoogenaamde „moderne" mu ziek, die lang niet ieders sympathie bezit-, was op 't programma verme den. Toch gaf het klassiek werk de Freischütz-ouverture van Von We ber, de ouverture van Mozarts Ent- führung aus dem Serail, Suite uit •het ballet Casse Noisette van Tschai- kowsky, de beroemde Danse Maca- brö van St. Saens, verder Schwedï- sche Tanze van Max Bruch, Roma, suite de concert van Bizet en als slotnummer de liefelijke balletmuziek uit Gounods Faust, op verzoek. Maar toen waren we niet meer dn den tuin. Onder het voorlaatste num mer begon het alweer te flikkeren in de donkere lucht, het onweer kwam opzetten. Af en toe viel een dikke regendruppel, totdat de bui losbrak met waaienden gietregen, bliksem flits en donderslag, die de toehoor ders naar de zaal joegen. Binnen een tiental minuten was op 't podium ook het orkest weer gezeten en voer de daar op meesterlijke wijze Gou nods balletmuziek uit. Met een hartelijk applaus namen de toehoorders van het uitnemende orkest afscheid, tot Vrijdag 28 Juli, wanneer het zijn tweede concert komt geven. De speelzaal van de Sociëteit le verde nog wel een uur daarna een ongewoon schouwspel op. Tal van dames waren daar met de leden heengegaan, om te wachten op het einde van de hui, of op een rijtuig, dat zij niet eens dadelijk hadden kunnen bestellen, omdat het centraal- bureau van de telephoon bij het he vige onweer, geen aansluiting gaf. De Damiaatjes lieten zich dezen avond gelukkig niet hooren. Het bestuur van de Sociëteit heeft met dezen avond de leden en hunne dames zeer aan zich verplicht. Aan gehouden. Hedenmorgen is in den Haarlem merhout aangehouden een 18-jarige loopknecht die aldaar dagelijks open bare schennis der eerbaarheid pleeg de in tegenwoordigheid van kinde ren. -Hij is naar het politiebureau Smedestraat overgebracht en proces verbaal tegen hem opgemaakt. Bij dit nummer ontvangen onze geabonneerden een kijkje op het kleedingmagazijn van den heer P. G. Otter, Groote Houtstraat 2, waar wij Woensdag 28 Juni onze transparan ten van de herstemming voor de Ka mer hebben gepubliceerd. Hoewel de toeschouwers reeds tal rijk zijn, was tegen schemerdonker de menigte die onze bulletins las, nog veel grooter. Jeugdige dieven. Naar wij vernemen zijn door de politie een drietal knapen aangehou den wegens diefstal van biscuit uit een pakhuis aan de N. Kruisstraat. Twee hunner hadden zich bovendien schuldig gemayil aan inklimming in twee tijdelijk onbewoonde perceel en aan den Koninginneweg 94 en Wil- helminapark 32. Zij waren voorzien van verschillende sleutels. In laatst genoemd perceel hebben zij zich te goed gedaan aan verschillende za ken in den kelder voorhanden. Door de warmte. Gistermiddag om 4 uur kreeg eeD man op het Stationsplein een flauw te door de hitte. Daar alle pogingen om den man bij te brengen misluk ten werd .hij per rader baar naar het gasthuis gebracht. Qm half zeven schrok een vrouw in de Spaamwouderstraat zoodanig van een onweerslag dat zij bewuste loos neerviel. Zij werd bij een der bewoners binnengedragen. Een remmer der H. IJ. S. M. was op den trein in het .remmershokje be wusteloos geworden. Hij is naar 't Gasthuis overgebracht. Geheel-Onthouders. Vrijdagavond hield de af'deeling Haarlem van de Ned. Ver. tot Af schaffing van alcoholhoudende dran ken eene huishoudelijke vergadering waarin o.a. werd medegedeeld dat aan do vereeniging tot bestrijding der tuberculose een aantal geschrift- jes tot bestrijding van genoemde ziekte zullen worden aangevraagd. Ingekomen was een schrijven van den Geh.-Onth. Bond om medewer king te willen verleenen aan de meeiing ten gunste van geheel-ont houding op Zondag 20 Aug. a.s. te Zaandam, waar door zes verschillen de sprekers het woord gevoerd zal worden en een aantal muziek- en zangvereenigingen hun medewerking zal verleenen. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werd tot voorzitter der vereeni ging gekozen de heer Van der Have, de overig gekozen bestuurderen, waaronder verschillende opnieuw be noemd zijn, zullen de functiën onder ling verdeelen. Het zijn de 'heeren Gerhardt, v. Eijkeren, Cramer, van Oeveren, Tweehuizen, Paasmann. Tot lid van de^Jjloordhollandsche propaganda-commissie werd benoemd de heer v. d. Have. Na afhandeling van nog eenige huishoudelijke zaken werd de verga dering gesloten. Binnenland VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. „Het Centrum" deélt mede gemach tigd te zijn te verklaren, dat er geen woord waar is van het bericht, dat aan „Het Volk" werd gezonden, als zou de aartsbisschop van Utrecht te Leeuwarden tusschen beide gekomen zijn om de katholieke kiezers te beve len den heer Thomson te stómmen tegen den heer Wibaut. Noch direct, noch indirect heeft de aartsbisschop zich met eenige verkiezing ingelaten zegt het r.-k. blad. i „Het Centrum" vernedmt dat dr. J. Th. de Visser wel candidaat gesteld is door de r.-k. Mesvéreeniging te 's-Gravenhage II, maar dat de candi- datuur hem aangeboden is namens de samenwerkende kiesvereenigingen der rechterzijde in district 's-Gravenha- ge II. HET PANTSERSCHIP HERTOG HENDRIK. De correspondent te Batavia van de „N. Ct." seint Het pantserschip „Hertog Hendrik" is vastgeloopen op een rif nabij Ba- langnip. Het blad teekent hierbij aan Met- Balangnip is waarschijnlijk be doeld Balang-Nipa, aan de Westkust- van Celebes. Het pantserschip Hertog Hendrik, behoorende tot het Nederl.-Indisch es kader, werd in 1900 op 's rijks werf op stapel gezet en in 1902 te water gela ten. De bemanning bestaat uit 345 koppen. POGING TOT OPLICHTING. De rechtbank te Maastricht, uit spraak doende in de zaak tegen J. B., te Meerssen. gedetineerd, beschuldigd van poging tot oplichting der post administratie, door terugvordering van 10.000 frank voor een brief met aangegeven geldswaarde, waarin slechts waardelooze papieren waren gesloten, heeft den beklaagde veroor deeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met korting van het voor arrest. MOORD TE MORESNET. Hoe meer er bekend wordt van den moord op het neutraal gebied, waarvan wij reeds iets mededeelden, hoe geheimzinniger het wordt. De zaak zit, tot zoover bekend, nl. zoo Schoeffers, een oppassend werkman en steun van zijn oude moeder, een weduwe, was des avonds gaan wan delen met het fabrieksmeisje Marie Kirch. Midden op den landweg kwa men hen in den laten avond twee in dividuen tegemoet., van welke de één een lucifer aanstak, om te zien wie hij voor had. Schoeffers zei de toen „je behoeft, voor ons geen lucifer aan te steken Op hetzelfde ©ogen blik trof hem een stoot en viel hij neer. Marie Kirch was er van door gegaan en de twee individuen vlucht ten een anderen kant op. Doch nu komt het zonderlinge. Marie Kirch gaat kalm naar huis en gaat te bed. Den volgenden morgen, als geregeld, naar de fabriek gaande, komt zij iemand tegen, die het lijk van "Schoef fers gezien had. Zij gaat met dezen naar de plek en verklaart dat zij ge dacht had. dat Schoeffers sliep. En deze zonderlinge getuigen^ hield zij vol tegenover de lederT van het Akensch en Vemersch parket, die ter plaatse waren gekomen, terwijl zij er bijvoegde, dat zij de kerels niet had herkend, daar het zoo donker was. De opgeroepen dokter conclu deerde, dat Sch. met, een mes diep in het hart is getroffen en onmiddel lijk moet zijn dood geweest. Van da ders nader geen spoor. Wel heeft men een zekeren Con- raad gearresteerd, doch hem moeten vrijlaten. Ook alle jongelieden, die omgang met. Marie hadden gezocht, zijn verhoord, doch allen konden hun alibi bewijzen. De minstens genomen verdachte houding en het verhaal van Marie werpen een bedenkelijk licht op de zaak. VERMIST. I De agent van politie Geers, te Roo sendaal, sedert korten tijd in dienst der gemeente, wordt sedert eenige da gen vermist. Tot heden is het niet mogen ge lukken, eenig spoor van hem te ont dekken. Men verdiept zich in gissingen over het lot van den man. DE MOORD OP.DEN DUIVELSBERG. Gisteren is do preventieve hechtenis van Cherpion, den verdachte van den moord op den Duivelsberg, nabij Nij megen, wederom, én nu vermoedelijk voor 't laatst, door de raadkamer van •de rechtbank te Luik verlengd. Het parket, heeft de instructie nu definitief gesloten en het dossier is ter hand gesteld aan hét parket van het Hof. dat nu uit te maken heeft, of Cherpion naar 't Hof van Assisen zal verwezen worden. Aangezien verscheidene getuigen hardnekkig volhouden, dat zij Cher pion zeer "zeker te Nijmegen hebben gezien, zal de zaak wellicht een on gunstig verloop voor Cherpion nemen. („L. K.") WORSTELEN. Men seint uit Keulen Dirk van den Berg bleef overwin naar in den wedstrijd om den groo- ten prijs van den Rijn om den gou den gordel. ONGELUKKEN. In een der trams aan het Oostöv park te Amsterdam is Vrijdagmid' dag een onbekend man bewusteloÖ geraakt. Hij is door de politie na« het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis gt bracht; men vermoedt dat hij dooh een beroerte getroffen is. k Aan het Tolhuis is in den tuin eet droevig ongeluk gebeurd. Een jongt dame, die aan het schommelen waL liet de touwen los en viel op dei, grond, waarbij een steen haar in her oog drong. In bewustelozen toestand werd zi naar het gasthuis gebracht, waar zi den volgenden dag, zonder tot be" wustzijn gekomen te zijn, is over leden. (N. v. d. D.) 3 Vrijdagavond is een treurig ongé® luk gebeurd in de Zwem'mrlefitin/I van Harthoorn te Amsterdam. Eef* gemeente-ambtenaar H. ge-naam dl werd in het water door een beroert* getroffen en verdronk. Aan boord van het stoomschip „Katwijk", liggende aan de IJ kade t Amsterdam, is Vrijdagmiddag deket ting van een laadboom stukgespron gen, waardoor drie man ernstig géi woud werden. •1 Vrijdagnamiddag geraakte een 26* jarig jongmensch dat voor eenigJ* jongens op den Morschsingel te Lei den wilde uitwijken met zijn rijwiel te water met het gevolg, dat hij e? bewusteloos werd uitgehaald en la ter is overleden. Wegens plaatsgebrek moeten hei verslag der Juristen-Vergadering, eer^ ingezonden stuk en andere copy to£ een volgend nummer blijven liggen.j EEN STANDBEELD TE KLEEF. To Kleef zal in 1909 een Hohenzori lem-gedenkte.eken worden opgericht" hij gelegenheid van hot herdenking^' feest van het 300-jarig behooren vac£ het hertogdom hij Brandenburg—3 Pruisen. L Uit de Omstreken j BEVERWIJK. Naar wij van bevoegde zijde ver-f nemen is de heer D. N. Houwingy ontvanger der rijks 'directe belastin gen al'hier in gelijke betrekking over-< geplaatst naar Zutfen. Zijn vertrek zal vele inwoners de zer gemeente leed doen. aangezien, Z.Ed. door zijn humaan optreden zeer was gezien. De stemming voor den gemeente- raad zal alhier op 5 Juli a.s. plaats1 hebben. j' BENNEBROEK. Tot ontvanger der gemeente Hoorn is benoemd de heer H. J. Clarion al hier thans gemeente-secretaris en -ontvanger. SCHOTEN. i Uit welingelichte bron wordt ver-5 nomen, dat binnenkort eene vereeni-1 ging van buurtbewoners in hetKloos*' terkwartier zal opgericht worden leni doel stellendede belangen der be-1 woners van het Kloosterkwartier te j bevorderen. Door deze vereeniging zal bij de bevoegde autoriteiten o.a. aanga- •drongen worden op het aldaar op richten van scholen, verbetering der straatverlichting, voldoende voorzie ning van goed drinkwater, uitbrei- ding van het politiekorps. ZANDVOORT. In het Grand Hotel te Zandvoortj hebben intrek genomen de prins en prinses Zu Hohenlohe Oehringer met, familie. Door den Burgemeester dezer ge meente zijn aangesteld tot agent van politie, zonder bezwaar van de ge meentekas, J. van Duijn en P. Paap, die tevens door den Commissaris der Koningin zijn benoemd iot buitenge woon gemeente-veldwachter. Door Ged. Staten is afwijzend be schikt op het verzoek van den heer D. Driehui]zen alhier, om een z. g. lo-1 gements-vergunning te bekomen voor het pension Beau Séjour. op grond, I dat die inrichting niet als logement j is te beschouwen. Door B. en W. is vergunning ver leend a&u Mej. II. Bouvin alhier om eene verloting te houden ten be hoeve- van het Badhuis voor minvermogen den alhier. Telegrammen LONDEN, 1 Juli (Reuter). De cor- despondent van de „Daily Mail" te Odessa seinde heden aan zijn blad „In tegenstelling met de rnededee- ling van overheidswege dat de „Knias Potemldn" zich zou hebben overgege ven, verneem ik uit betrouwbare bron dat de ..George Pobiedonostzef" zich bij de „Potemkin" heeft aangesloten en beide schepen de haven doorstra len met hun zoeklichten, alsof ze een aanval verwachten. „De rest van admiraal Krieger'ses kader bevindt zich op vijftien mijlen afstand." KURSK, 1 Juli. (Reuter). In het station hier gaf gisterenavond een officier, die in den trein uit Kieff was gezeten, bevel eenige dronken soldaten in hechtenis te nemen. Toen een sol daat daarop den officier onbeschofte woorden toevoegde, trok doze zijn sabel en stiet den soldaat neder. liet volk. dat te hoop geloopen was, wierp zich op den officier. Deze slaag de er in in zijn coupé te vluchten, welke daarop met steenen en balken werd gebombardeeird. De officier schoot zijn revolver af. Slechts met de grootste moeite gelukte het, zijn familie uit de coupé te verwijderen. De menigte begoot den wagon mei petroleum en stak er don brand in. De officier kwam daarbij in de vlam men om.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2