Circus-Carré. Wat was het Donderdagavond weer yo> bij Carré en wat hebben de men- ©chen gelachen, neen maar 1 Busto, de grappigste der grappigen en de beid© Cavallini's zorgden er voor, dat nu en dan do ruime tent weergalmde van het schaterlachen der aanwezigen. Ook do ernstige nummers, waarbij de zeeleeuwen, de olifant, de rijde- ressen en rijders en de acrobaten veel mooi's te zitn gaven vielen weder, om zeer in den smaak. In de pauze maakten velen gebruik van de gelegenheid om de stallen te gaan zien. Donderdag 13 dezer des avonds 8 uur (Schermzaal 10e. Reg. Inf.) ko men de volgende vereenigingen tegen elkander uitMars—O. S. S.Con cordiaK. d. O. De algemeen© vergadering van de tuinbouw-handedsvereeniging droeg het bestuur op te overwegen om eon centrum aan te wijzen, dat als algemeeme markt zou dienen voor alle aangesloten leden. Bekeur in gen. Rrocessen-verbaal zijn opgemaakt wegens: straatschenderij, loopen over grasperken, dragen van verboden wa penen en wielrijden zonder licht. Nieuwe parochie. Z. D. H- de Bisschop van Haar lem heeft een nieuwe Parochie opge richt onder den titel van den H. Jo- soph te Wij-katoog (gemeente Velsen) en tot eersten Pastoor dier Parochie benoemd den WelEerw. heer F. W. de Rooij, laatstelijk kapelaan te Am sterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Haarlem mermeer, op Donderdag 6 Juli j.L, des voormiddags te half elf uur, ten Raadhuize. Tegenwoordig 15 leden (2 vacatu res). Voorzitterde Burgemeester, de heer J. W. Lantzendorffer. 1. De VOORZITTER opent de ver gadering met gebed. 2. Worden goedgekeurd de staten van oninbare posten wegens Hoofde- lijken Omslag tot een bedrag van 1170.151/2, dienst 1904, en de staten van oninbare posten wegens honden belasting tot een bedrag van f 99.02, dienst 1904. 3. Wordt goedgekeurd de af- en Overschrijving in de begrooting tot eein bedrag van f2024.211/2, dienst 1904. 4. Wordt aangeboden de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, welke in handen gesteld wordt der financi- eele commissie, 5. Een adres van Rijnsteenfabrikan- ten te Woerden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 6. Een adres van J. de Jong te Haar lemmermeer, omtrent heropening van eene sloot. Wordt besloten, dat adres in eene voTgende vergadering te behandelen. 7. Een adres van J. Molenaar e. a., herbergier te Haarlemmermeer, waar bij verzocht wordt, in verband met art. 43 No. 1 der Drankwet, H. M. de Koningin ontheffing te vragen van het bepaalde bij art. 43, le alinea, be treffende het toelaten van personen beneden 10 jaar in herbergen anders dan in gezelschap van een meerder jarige, vooral voor jongelieden, die deis Zondags per fiets Haarlemmer meer doorrijden. Wordt besloten een desbetreffend voorstel aan H. M. de Koningin, te doen. 8. Wordt vastgesteld het kohier van de belasting op de honden, dienst. 1905 tot een bedrag van f1689.50. 9. Wordt met ingang van 1 Septem ber a.s. benoemd tot onderwijzer aan school 5 de heer L. Eppinga. 10. Wordt besloten fi, een drietal boomen bij dén oprit van de brug te doen rooien b. aan Burgemeester en wethouders een blanco crediet te verleenen voor de te bestrijden, onkosten bij de komst van H. M. de Koningin-Moeder. Hierop wordt de vergadering dooi den Voorzitter gesloten. Op de monstering te Hoofddorp zijn aangevoerd 27 paarden van 3- tot 10- jarigen leeftijd. Hiervan werden, voor buitenlandsche rekening 4 verkocht, waarvan de prijzen liepen tot 450 gulden. SCHOTEN. G ©meen teraadsverkiezing. Bij de Donderdag gehouden stem ming voor 3 leden van den Gemeen teraad werden uitgebracht 201 stem men. Van onwaarde 1 stem. Aantal geldige stemmen 200. Hiervan verkregen de heeren :E. de Graaff 116 stemmen, Th. G. C. Hooy 105 stemmen, F. J. Faasso 91 stem men, R. B. Nelis (aftr.) 61 stemmen, J. Alders 53 stemmen, P. Brouwer (aftr.) -18 stemmen, A. Overweg 44 stemmen, C. J. A. Brödaus 38 stem men. Gekozen zijn derhalve de heeren E. de Graaff (a.-r.) en Th. G. C. Hooy (r.-k.j, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren F. J. Faasse en R. B. Nelis. Daar de heer Faasse echter nog geen jaar in de gemeente Schoten heeft gewoond, zal hij dus bij herstemming geen zitting kunnen nemen. Doch dit. behoeft voorloopig nog geen invloed op de stemming te hebben, daar een en ander eerst bij het onderzoek dei- geloofsbrieven zal kunnen blijken en' het gevolg daarvan is dan eene nieu we vrije stemming. De heer Faasse kwam te Schoten 10 Januari 1905. BENNEBROEK. De ingediende bezwaren tegen het ontwerp van den ligger der wegen zijn van 721 Juli ten Raadhuize ter inzage. Van de 164 kiesgerechtigden voor den Gemeenteraad -hebben er 137 van hunne bevoegdheid gebruik gemaakt. Het aantal geldige stemmen bedroeg 136, liet getal van onwaarde ver klaarden 1. Het aantal stemmen op de diverse Candida ten uitgebracht, bedroeg als volgt W. van Lierop Jx. 106, S. Roozen 108. J. Roes 34. SLOTEN. Van de Donderdag ter verkoop aan geboden paarden werden er voor den uitvoer naar Duitsehland: enkele ge kocht prijzen f 400 f 450, De -dames Groskamp, Brand, Ry- nierse, Van Oordt, Van Tienhoven, Terwey, Van Eikeren en Bosman heb ben alhier een Comité gevormd om te komen tot een Vereeniging voor Huisverzorging in behoeftige gezin nen. HILLEGOM. Donderdag had de stemming plaats van 4 leden voor den Gemeenteraad- De uitslag was als volgt Uitgebracht 866 geldige stemmen en 6 van onwaarde. E. Hansen 243, F. Rijnveld 294, R. A. v. d. Schoot 445, A. Sluis 217, J. v. Til Rz. 397, G. Veldh. van Zanten 429, H. A. van Waveren 402, J. v. Waveren Pz. 380 en B. de Wreeda 197. Gekozen is R. A. v. d. Schoot, en her stemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren E. Hanzen, F. Rijnveld. J. van Til Rz., G. V-eldh. v. Zanten, H. A. van Waveren en J. van Waveren Pz. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Fam. van Mopper, Amsterdam, Schel penplein 12, 3. F am. C. Asscher, id. Villa Albertine 7 R. Westerman, id. Bakkerstr. 5, 4. Fam. E. v. Leer, Ad. Pension Quisi- sana, 6. P. J. Palmboom, Zeist, Hoogeweg- 28, 7. A Semster, Haarlem, Villa Anna Maria, 9. Dr. Buringh Boekhout, Velp, Villa Mon Piaisir, 4. J. Wieringa, Groningen, Burgemees ter Engelbertsstr., 5. S. Kool, Amsterdam, Haltestr. 22, 4. Z. de Haan, id. id.2 2. Fam, van Oven, id. Villa Martha, 6. Fam. de Jong, id. Schelpenplein 2, 9. A. D. Stumphius, ad., Villa Johan na, 5. Mej. Rouffaer, id. id., 1. Dames H. en D. Winkler, Overveen, Haarlemmerstr. 1. Fam. Fuente, Amsterdam, Villa Agatha Suzanna, 8. Mej. van Heelsum, Utrecht, id. 1. Van Hamel, Haarlem, Hoogew. 56, 9. J- van Einbden, Amsterdam, Café Welgelegen, 4. S. Benjamins, Dordrecht, Pension Gompertz, 2 pers. L. Re ners, Amsterdd'm, Villa J'eanet- te, 8. A. v. d. Werff, Loenen a/d. Vecht. Villa Aurora, 3. J. Deen, Amsterdam, id. 4. J. G. van Hemert, id. Villa Duin vliet, 12. Freule C. J. van Breugel, Utrecht, Poststraat 11, 2. E. F. J. Drayer, Amsterdam, Villa Anna Petronella, 5. Dr. B. Barrach, Berlijn, Adm. de Rui j ter, 10. B. Augustijn, Amsterdam, Villa Mag- dalena, 6. Abramozijk, Berlijn, i-d. 7. B. Vos, Amsterdam, Villa Henry, 9. Fam. Latorf, id. Villa Hortense, 6. Wed. Deutz, Amsterdam, Villa Un dine, 5. B. L. Voskuil, id., Villa de Eik, 7. W. van Raamsdonk id. Villa W'ilhel- mina, 7. R. W. Pitlo, id. Hotel Beau Site, 1. Mevr. Viruly, Rotterdam, id. 1. Jonkvr. van Lennep, Zeist id. 1. Mevr. A. Bolte, Amsterdam, id. 1. Mej. C. van Zanten, Berlijn, id. 1. Jhr. L. Graafland, Haarlem, id. 2. Fam. Friedmann, Numberg, Hotel Kurhaus, 5 pers. T. Becker, Londen, Hotel de l'Orean, 2 H. G- J. Eschauzier, Baarn, id. 1. L. van Leeuwen, Keulen, id. 1. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en eenige vor stelijke gasten zullen op Dinsdag 11 Juli van 3 tot 5 uur 30 het Concours Hippique te 's-Grav-enhage bezoeken. H. M. de Koningin zal zelve de me dailles voor de klasse-n eenspannen van landbouwers en particulieren uitreiken. Voor beide klassen is een groot aantal beste paarden inge schreven. In verband met het Ko- programma samen te stellen, ninklijk bezoek heeft het bestuur het noodig geoordeeld een speciaal Naar men verneemt ontving do Ko ningin gedurende de laatste dagen op Het Loo tot liet houden van coufe- rentiën de navolgende staatsdelen jhr. Van Karnebeek, jhr. De Savom'n Lohman, mr. Pierson» generaal Roo seboom, prof. Drucker en jhr. Ituys de Beerenbrouck. De hertog en de hertogin van Ol denburg met Z. K. H. den Prins der Nederlanden arriveerden Donderdag te Apeldoorn om half zes. De vorste lijke personen werden opgewacht aan het station door H. M. de Koningin, die vergezeld was door graaf Dumon- ceau en freule Schiimmèflpenninck. Na de begroeting, die zeer hartelijk was, werd in een a la daumont bespannen hofrijtuig naar het paleis Het Loo ge reden. De hertogin was naast H. M. de Ko ningin, de hertog naast Z. K. H. den Prins gezeten. Héden en Zondag is er een groot diner ten Hove. HET BEZOEK VAN PRINS HENDRIK AAN IJMUIDEN. Prins Hendrik keerde Donderdag met het stoomschip „Lensing" te half twaalf te Amsterdam terug. Met een drietal open rijtuigen reet de Prins met zijn gast en gevolg naar het Koninklijke Paleis, waar eenhaif uur getoefd werd om het inwend-ge van het gebouw te bezichtigen. Te half één werd wederom uitgereden om een tochtje te maken door de ut ad. Langs de grachtén en door het Von delpark ging het naar het Rijks-Mu- seaim. Te 3 uur vertrok Z. K. H. weder naai- het Loo. De Prins droeg tijdens zijn bezoek de unfiorm van vice-admiraal, klein tenue. DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Woensdagnacht heeft de verande ring der Polytechnische School te Delft plaats gehad, zonder eenig ver toon de jonggeborene heeft het leven aanschouwd zonder eenig blijk van belangstelling te mogen ontvangen. Anders ging het in 1864, toen de Koninklijke Academie te Delft werd omgezet in Polytechnische School. Toen, op dein 30en Juni tegen mid dernacht, kwamen op het Oude Delft voor het gebouw der Academie een zestigtal studenten met fakkels bij een en werd het lied „Uren, dagen, enz." aangeheven. Te klokslag 12 uur beklom de heer Meinsma een geïm proviseerd podium, hield eene lijkrede op de overledene, welke ten slotte in een begroeting van de nieuwgeborene overging, waarna de stoet langs de stille gracht aftrok. BEAMBTEN RIJKSWATERSTAAT. De algemeen© vergadering van de Vereeniging van ambtenaren en be ambten in dienst bij den- Rijks Water staat, „Eendracht maakt Macht", werd Donderdagmorgen te Utrecht voortgezet. De heeren J. Zoeter te Middelburg, en H. van Genderen te Gorinobem, werden als bestuursleden herkozen; in de plaats van de heeren Kersting en Van Aalst, die als leüieai van heit be stuur bedankt hadden, werden als leden van het bestuur gekozen de hee ren A. F,iet fce Heino, en M. Kooi te Loenersloot. De heer C. Visser te Vlieland werd tot reserve-lid van het bestuur benoemd. Door de af deeding IJmuidein voor gesteld, werd het hoofdbestuur opge dragen aan den Minister te verzoeken -den diensttijd voor vol pensioen te brengen op 30 jaar, ook voor diege nen, welke door te late aanstelling daarin niet kunnen deelen bij het overschrijden van hun 65-jarigen leef tijd, waarbij onder vol pensioen- ver staan wordt het laatst genoten trak tement. Op voorstel van de af deeling Arn hem en Omstreken zal aan den Minis ter verzocht worden, de aan-vangs- traktementen der Rijksarbeiders in alle provinciën te stéllen op f 425. Aan den Minister zal het verzoek gedaan worden om een vrijen Zondag van 24 uur rust om de 14 dagen- met acht dagen verlof. Eveneens zal het hoofdbestuur trach ten te verkrijgen meer dér personeel op sluizen en bruggen ter verbetering der nachtrust van het personeel en plaatsing van wachthuisjes op die plaatsen, waar ze nog niet zijn. Ten aanzien van de traktementen der bakenmeesters zal aan den Minis ter verzocht worden de periodieke ver hooging voor de bakenmeesters, zoo als die thans is vastgesteld voor 10, 15 en 20-jarigen diensttijd, te doen doorloopen ook voor 25 en 30 dienst jaren. Nog werdén door den afgevaardigde van de af deeling Schehingwoude de woningtoestanden van het personeel ter sprake gebracht. Besloten wercl, dat het hoofdbestuur bij den Minister zal aandringen op verbetering. De eere-voorzitter der vereeniging. de lieer mr. H. Smeenge, woonde d-% vergadering bij. DE ONTROUWE AMBTENAAR. Met betrekking tot de treurige ge beurtenis van de arrestatie van den postambtenaar S. te Heusde-n, verne men wij nader, dat hij niet -was „com- mi-es" der posterijen, maar „klerk". Hij was eerst 21 jaar oud en. de eeni ge zoon eener weduwe. Hij moest de volgende maand als milicien onder de wapenen komen. Over het verloop van de zaak zelve vernemen we hier niets. De overtre ding heeft alhier niet plaats gehad, zoo dat die behandeling elders ge schiedt. („N. v. H.") DE HAVENQUAESTIE TE ZAANDAM. Men schrijft aan de „Tel." Donderdag had alhier de stemming voor 6 gemeentezetels plaats. Ondanks de pogingen, om de havenkwestie bui ten de verkiezingen te houden, heeft deze kwestie haar geheel beheerscht en de anti-havenmannen hebben ge wonnen. Gekozen werden 4 anti-ha venmannen, of althans 4 voorstanders van een kleiner plan, en herstemming moet plaats hebben tusschen 2 hun ner en 2 voorstanders van havenuit breiding. met groote kans. dat bij de herstemming de tegenstanders zullen winnen. Een duidelijk bewijs, Hat de haven- kwestie heeft gedomineerd leverde dis trict II, dat anders beslist liberaal is, waarom door de liberale partij dan ook de heer Endt, voorstander van heit groote haven plan, naar district II werd overgebracht. De heer End-t bleef nu meer dan 200 stemmen in de min derheid en beide zetels waren voor d-e anti-liberalen. Ook in district I werd een voorstan der, die evenwel zich niet herkies baar stelde, de heer J. Simonsz, ver vangen door een anti-havenman. Met vrij groote zekerheid kan dus voorspeld worden, dat de gemeente raad in September „om" zal zijn, en dat dan een voorstel, om op de zaak terug te komen, zeer vermoedelijk aan de orde zal komen. 't Is treurig voor een vooruitgaan de gemeente als Zaandam, en te meer omdat de oppositie, gevoerd onder het motto: belastingverhooging, wordt ge leid door mannen, voor wie het van geen in-vloed is, of zij hét volgende jaar een 100 meer te betalen zullen hebben. Dr. J. A. GULDENARM. In den trein van Maassluis naar Rotterdam werd Woensdagavond d-r. J. A. Guld©narm door een beroerte ge troffen en was onmiddellijk een lijk. In hém wordt door Rotterdam een zijner meest bekende chirurgen ver loren. Aanvankelijk op de roepstem der gemeente naar Rotterdam gekomen, om als opvolger van dr. J. van der Hoeven op te treden als eerste-heel- meester aan het Groote Ziekenhuis, ging hij reeds kort daama in de par ticuliere praktijk te-rug. De toestanden toenmaals door hem in het zieken huis aangetroffen en sedert in zijn geest verbeterd, gaven aanleiding tot nog in het geheugen liggende conflic ten, waarbij de gemeenteraad meende hem te moeten loslaten. Dit heeft hém persoonlijk zeker niet geschaad, want de aan heelkundige hulp be hoefte hebbende menschheid bleef in grooten getale tot hem komen en wer den door hem in het particuliere ge sticht „Eudokia" behandeld, voor welk laatste zijn plotseling en tra gisch verscheiden een moeilijk te over winnen slag zal zijn. WERKLOOZEN. Het aantal werkloozen op 29 en 30 Juni in het diamantbewerkersvak te Amsterdam bedroeg 154, tegen 155 in de vorige week. DIERENBEULEN. In den afgeloopen nacht hebben kwaadwilligen een paard, grazende op een stuk bouwgrond aan de Fre- derik Hendriklaan bij het Franken- slag te Scheveningen de voorpooten met een steigertouw vastgebonden en daarop het dier in de borst messteken toegebracht. Het paard werd gisteren morgen vroeg, badende in zijn bloed, maar nog levend, door den eigenaar gevonden. SPEENHOFF NAAR INDIë. Volgens d-e „Avondpost" is het een uitgemaakte zaak, dat de dichter-zan- ger Speenhof! nog in dit jaar naar Indië zal vertrekken, en wel in No vember a.s. Hij zal vergezeld worden door zijn echtgenoot©, een Vlaamsclïe van geboorte. In Indië zal zij naast haar man optreden in monologen en liederen van Paul Délmet en Aristide Bruant, waarvoor zij een bij'zo-nder talent moet hebben. DE DOODSLAG TE ROOZENDAAL. Omtrent de oorzaak van het over lijden van vrouw S. na een. twist, 1.1. Dinsdag, met een polderwerker, ge naamd J„ die haar nog kostgeld schuldig was, en bij welken twist haar door J. met een schop een stool tegen de borst was gegeven, zooals Woensdag was gemeld, 'aan welken -stoot de dood wer,d toegeschreven, komen thans andere berichten. De „Pr. 's-Hert. Ct." verneemt thans nader Vrouw S., een zeer corpulent mensch, zou daarna naar huis zijn gegaan en binnen korten tijd ten gevolge van opwinding en vermoeidheid aan een beroerte zijn overleden, waarna J. vluchtte. Bij het uitwendig onderzoek toch is niets kunnen worden geconstateerd, dat wijst op uitwendig geweld. Intus- schen zal m-en nog de inwendige schouwing en den verderen loop der zaak moeten afwachten en het onder zoek d-er justitie. DE ADDER-GEDENKDAG werd Woensdag te Helder op d-e ge bruikelijke wijze 'herdacht. Een depu tatie van de Onderofficierenvereeni- gmg „Admiraal >de Ruijter" begaf zich weder naar de begraafplaats te Huisduinen om het nationale lint te vernieuwen aan den krans, indertijd door de Vereeniging bij het Adder monument nedergelegd. Ook de On- deroffic'ersvereeniging „Van Speijk", te Amsterdam, liet zich bij deze plech tigheid vertegenwoordigen. Gesproken werd door den opper- konstabel C. van Leeuwen, president van „Admiraal de Ruijtei"". die aan de nagedachtenis van de met den mon;tor „Adder" omgekomen kame raden hulde bracht. De h-eer H. F. Thee wis, wiens broeder bij de Adder-ramp om het le ven kwam, bedankte „Admiraal de Ruijter" v-oor -de opnieuw bewezen eer. SLACHTOFFERS VAN DEN BRAND TE VRIEZENVEEN. Het concert der Koninklijke Natio nale Zangschool te 's-Gravenhage ten bate der slachtoffers van de ramp te Vriezenveen, heeft netto ongeveer 300 opgebracht. Het Snouck van Loosenfonds te Enkhuizen heeft f 1000 beschikbaar ge steld voor de slachtoffers van de ramp te Vriezenveen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Door de rechtbank te Heerenveen is eene instructie geopend tegen twee kiezers te Akkrum. Deze verzamelden ondertee keningen voor de candi- daatstelling voor het lidmaatschap van den gemeenteraad en maakten zich' daarbij schuldig aan valschheid in geschrifte -door daarop zelf de na men van anderen te plaatsen. De voorzitter van het stembureau, bij de candidaatstelling, de burge meester, ontdekte een en ander en maakte proces-verbaal op. GEZONKEN. Te Srnilde ïs in de Drentsche Hoofd vaart lek gesprongen ew gezonken het met dennen geladen schip van schip per Dormer uit Meppel. De lading was bestemd voor Smilde. De scheepvaart ondervindt hierdoor belemmering. KUNSTMATIGE MIERENNESTEN. De kunstmatige mierennesten vol gens het systeem Janet, die op de van 17—28 Juni in Artis te Amster dam, gehouden biologische tentoon stelling zoo zeer en met recht de aandacht der talrijke bezoekers hebben getrokken, zijn thans ge plaatst in de zaal van het insec- tarium van het. genootschap. In deze van gips vervaardigde -nesten kun nen van vier onzer inheemsche mie rensoorten al haar gewone werk zaamheden, het voederen der larven en haar omgang met de verschillen de mierengasten zonder veel moeite worden waargenomen. ONWEDER. Donderdagmorgen te 7 uur werd. in de Zuiderzee, ter hoogte van Harder wijk, tijdens een hevig onweder van het tjalkschip „De goede verwach ting", schipper Sentel uit Utrecht, de mast door middén geslagen. De stoom boot ..Elburg", in de nabijheid, ver-i leende hulp, en bracht de tjalk te Am-' sterdam binnen. Het schip kwam van Dedemsvaart en was bestemd voor Gouda; zijn la ding bestond uit veevoeder. ONGELUKKEN. De voerman R. van Akkeren te Voorburg heeft zulk een hevigen slag van eetn paard, dat hij uit de weide ging halen, gekregen, dat hij bewus teloos neerviel en onder het naar huis brengen is overleden. De vorige week had te Hellevoet- siluis een vierjarig kindje van een keethaas, werkzaam aan dan tramweg aldaar, het ongeluk in een pot met kokende pap te vallen. Woensdag is het kind aam, de gevol gen daarvan overleden. De werkman uit Leur, wien Dinsdag te Prinsenhage door de stoomtram een been werd afgereden, is Woens dagmiddag in het gasthuis aldaar overleden. „GEVAARLIJKE" MENSCHEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. Dat er nog altijd „gevaarlijke" mensch en gevonden worden, ondanks de waarschuwingen van den predi kant Balthazar Bekker in „De betoo- verde Wereld, ondervondt dezer da gen een achtenswaardig ingezetene eener Zeeuwsche gemeente, hoofd eener Christelijke school. Hij is de dupe geworden van -echte dorps-leu terpraatjes hij zou een jonge doch ter door zijne betoovering ziek heb ben gemaakt en oud en jong spreekt over hem als behoorende tot de „ge vaarlijken'". Door kennisgeving aan de justitie zocht hij den verderen las ter tegen te gaan. Gemakkelijk gaat dat echter niet, want naar men zegt, zou ook een voorganger op bezoek zijn .geweest; zoovele zijn er die nog steeds geloo- ven aan liet leven en werken van „gevaarlijke lui", tegen wie geen voorzorgsmaatregelen of krachtsont wikkeling zijn aan te wenden, en elke poging om domheid en bijgeloof op te ruimen, stuit af op een beroep op schriftuurplaatsen, als Jesaja 28, v. 15„Met de hel hebben wij een voor zichtig verdrag gemaakt", Matth. 4, v. 9„Al deze dingen zal ik u ge ven, indien ge, nedervaJlende, mij zult aanbidden", en hoe met zulke lieden te handelen blijkt duidelijk uit Deut. 18, v. 10, 11 en 12 „Onder u zal niet zijn of toovenaar of bezweerder of duivelskunstenaar, want al wie zulks doet, is den Hee- re een gruwel." Nu gaat het op genoemd dorp ge makkelijk nog meerderen te vin-den, die aan genoemd euvel mank gaan en, zoo zegt onze berichtgever, wel dra zullen anderen gevonden worden die „betsjoeng" zijn, in wier hoofd kussen kransen worden gevonden, 't geen een onomstootelijk bewijs is van hekserij. En om zeker te weten gaaf. men ongetwijfeld op nader onder zoek uit met een kruissleutel aan een touw gebonden„deze sleutel, volgens een echt recept, wondt gelegd bij Jobs. 1 vers 1- Nu wordt het oog van den sleutel genomen, waaraan de Bijbel hangt, op de vingers en als de sleutel draait is er geen twij fel meer". Het is te geheimzinnig om verder op deze mysterïeuse handeling in te gaan, maar... voor den be trokkene blijft het een erg vervelende historie en dat vooral omdat er zoo- velen zijn, die het wel niet gelooven, maar toch„je .kunt het maarniet weten ZELDZAME GELDSTUKKEN. Voor eenigen tijd werd er met de gouden tientjes, met de beeldenaar van Koningin Wilhelmina -der Ne derlanden, waarvan slechts een ze ventigtal aanwezig konden zijn, door de eigenaren dier geldstukken goede zaken gemaakt. Thans echter, kan men den vrachtrijder W. de Vf. te Drogeham gelooven, is dit het geval met de guldens met den beeldenaar van Koning Willem Ialthans een exemplaar dier geldstukken heeft De V-r. in zijn bezit en -deze gulden moet -een zéldzame hooge waarde verte genwoordigen. Vijftig gulden werd hem reeds geboden, later werd -dit bod reeds vertiendubheld. Maar De Vr. schijnt goed op de hoogte te zijn en laat zich den eersten den besten keer zoo niet foppen. Wie weet wat voor buitenkansje deze gulden nog kan hebben, als men weet, -dat De Vr. er slechts twee gewone guldens voor betaalde. EEN AANKLACHT. De burgemeester van Naaldwijk deelde in de jongste gemeenteraads zitting mede. dat hij zich verplicht had gezien tégen het Raadslid A. L. Verhagen een aanklacht in te diénen wegens beleed,iging. De heer Verhagen heeft zich naar het oordeel van den burgemeester schuldig gemaakt aan uitlatingen, die den goeden naam en- de eer van den burgemeester zouden kunnen schaden. De burgemeester gaf den heer Verha gen veertien dagen tijd om zijn woor den schriftelijk in te trekken, welke termijn de heer Verhagen ongebruikt liet voorbijgaan. In verband met een en ander werd gisteravond op voorstel van den bur gemeester de geheimhouding opgehe ven van hétgeen verhandeld was in de geheime Raadszittingen van 25 April en 19 Mei 1.1. De instructie in deze zaak is bereids geopend. („D. Ct.") KAMERVERKIEZING TE ZUTPHEN. Het onlangs te Zutphen opgericht comité van oud-liberalen hield gister namiddag eeme vergadering, welke, hoewel tal van uitnoodigingen waren verzonden, slechts door weinigen-werd bijgewoond. Bij het comité schijnt het plan te bestaan jhr. mr. J. G. Ridder van Rappard te Laren, een dei' ondertee kenaars van het manifest der 75, can- didaat te stellen voor het lidmaat schap der Tweede Kamer. MEINEED. Als verdacht van meineed werd gevankelijk naar Rotterdam vervoerd om ter beschikking van den officier van justitie- ie worden gesteld, zekere- A. R., die voor het kantongerecht te Gouda als getuige optrad in de zaak van J. i. 't H., caféhouder en boom- kweeker, te Waddingsveen, beschul digd van drank overtreding. COSTUUM TER OVERNAME AANGEBODEN. Een onzer gekozen Kamerleden, (zoo meldt Het Volk) ontving ;het vol gende gedrukte briefje ,Ter overname aangeboden een g**- heel compleet, fijn afgewerkt costuum van lid der Sta ten-Generaal, slec-hts- tweemaal gedragen. Matige Taille. „Te bevragen aan Ruitenbeek's Boekhandel te Doorn." BIJTIJDS GERED. Donderdagavond ongeveer- tien uur waren twee jongetjes op het Damrak te Amsterdam aan het spelen met een wiel van een wagen. Hoe 't gebeurde ligt vrijwel in het duister, maar plot seling lagen beiden met wiel en al te water en zonken in de diepte weg.' De heer W. Visser, inspecteur van de havenpolitie, die voorbij kwam en het ongeval zag, slaagde er met moeite in een der knapen uit de mod der, waarin hij was weggezonken, op te halen. Op den wal liggend, met het hoofd onder water, zocht hij nu naar den twee-de, dien hij eveneénsop het droge mocht brengen. De knaap zat als het ware in het wagenrad vastgeklemd. De knapen zouden zeer zeker in de modder zijn gestikt als de heer Visser niet dooc zijn tijdig en doortastend optreden; hen van een anders wissen dood had gered. Sport en Wedstrijden Harddraverijen De „Amsterdarnsche Harddraverij- vereen iging" kan over haar tweeden avond zeer tevreden zijn. De -drie elementen ,dïe voornamelijk tot het welslagen der courses medewerken n.l. weder opkomst van publiek en deelneming der paarden waren in haar voordeel. De Alaward-prijs (6£ uur), waarin 5 paarden uitkwamen gaf ons een mooien strijd te zien, die ten slotte gewonnen werd door Chilouez (eig. en rijder Schönrock). Dit was eene mooie overwinning, want de tweede aankomende Caid en de 3de, de fa voriet Linsca II, -die nog al eens uit den .draf raakte en zelfs éénmaal uitbrak, werden geen oogenblik ge vaarlijk. De overwinning kostte ech ter 4 seconden. Yum-Yum, die 4e aankwam, maakte ook een goed fi guur, beter dan Ivessler, die het niet au sérieuse scheen op te nemen, maar het meer als eene plezierwandeling beschouwde. De Glen-prijs (7 uur) was een heat- harddraverij, waaraan zes paarden deelnamen. In de le heat was le Kessler, die dus zijn lev-en had ver beterd en 2e Maggie E. Daar Kessler nog bij het afgaan van het schot gedraaid stond, is het niet te ver wonderen, dat velen ook in hem den winnaar zagen van de 2e heat, doch deze hebben mis gezien, daar Mag gie E den tweeden keer als le aan kwam en Kessler 2e. Bovendien werd deze nog als 2e gedisqualificeerd wegens onzuiver draven. In de beslissende heat was ook weer winster Maggie E en Kessler 2e, maar deze zag de 2de plaats, hoewel hij nu veel beter had geloopen, ook weer wegens dezelfde oorzaak toege kend aan Prinses Wanda, die ook in de le heat 3e was geweest. Prinses Charlotte, -die eens 3e was aangeko men eindigde nu laatst. De Tabor-prijs (8 uur) gaf een veld van 9 paarden waarin Schönrock met Louise (eig. Hi nlopen) zijne 2e over winning behaalde. Geen stap is de merrie er uitgeweest, wat we anders niet van haar gewend zijn. Eene groote tegenstelling met Gretchen, die niets deed dan rennen. Ook Em my B toon-de niets. Een mooie twee de was Antoinette (van Stal Lijn- kamp) en 3e Ideaal, die in het begin ook fbnk liep, maar op het laatst begon te zakken. De Clerimond-prijs (81 uur), hoe wel daarin slechts 2 paarden mee liepen, gaf ons een en zeldzaam- mooien strijd te zien tusschen Alfa van Stal Lijnkamp, voor de eerste maal gereden door Schönrock en Maggie E (stal Harendermolen) rij der S. Witte veen. Maggie E kon eerst in de laatste bocht aan het hoofd komen en won nog slechts met een klein verschil, jammer voor Lijnkamp, daar Maggie E al zijn deel van de stokvisch had. Deze course gaf nog aanleiding tot een incident, daar W. A. Ockhorst Vent d'Ouest terugtrok, omdat Mag gie E d-oor het winnen van de heat geen. 25 M. meer kreeg, hetgeen deze strijdig achtte met het reglement. Voor de courses was door het be stuur bekend gemaakt, dat dit niet zou gebeuren. DE GORDON-BENNETT. De volledige uitslag van den Woensdag in Auvergne gehouden anto-r-en -is de volgende1. Théry (Frankrijk) in 7.2.422. Mazzari (Ita lië) in 7.19-9; 3. Cagno (Italië) in 7.21.22; 4. Coullois (Frankrijk) in 7.27.65. Werner (Duitsehland) in 8.3.38 6. Duray (Frankrijk) in 8.8.50; 7. De Caters (Duitsehland) in 8.11.11 8. Rolls (Engeland) in 8.26.429. Clifford Earp (Engeland) in 8.27.29 10. Braun (Oostenrijk) in 8.33.511. Bianchi (Engeland) in 8 36.39; 12. Little (Amerika.) in 9.30.32. De zoogenaamde „Coupe de tregu- larité," die toegekend wordt aan het land, waarvan de drie auto's te za- men den besten tijd gemaakt hebbeü, is gewonnen door Frankrijk. Behal ve Frankrijk is Gi'oot-Britannië 't

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2