tot Voorst te 's-Gravenhage. W. J. PoeJma te Eenrum, E. J. Meilink te 's-Gravenhagetweede gedeelte de 'heeren J. F. de Ruyter de Wildt te Groningen, J. C. H. Zondag te 's Gravenhage, H. Bos te Zijldijk, C. J. Simons te IJsselstein. jhr. C. J. G. Six te 's-Gravenhage, J. H. L. Stas- sen te U Lest raten, G. II. Mooy te Rotterdam I". J. Bruinsmate Bols- ward, M. van Riel te Amsterdam. SCHILDERIJENDIEFSTAL. Vrijdagochtend heeft er een brutale diefstal plaats gehad in het Konink lijk kabinet van schilderijen te's-Gra venhage. Eon bezoeker heeft van een Onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt om de spijkers, waarmede een kleine schilderij van Frans Hals bevestigd ■was, om te buigen, het schilderij uit de lijst te nemen en onder zijn Idee-' ren mee te nemen. Do diefstal werd ongeveer om kwart voor elven ontdekt, toen enkele bezoe kers, die in dat oogenblik in dat museum aanwezig waren, herinner den zich nog het schilderijtje Vrij dagochtend ter plaatse te hebben ge zien. Het stuk, voorstellende een mansportret met grooten zwarten hoed, een rijk versierden kanten kraag, is op paneel geschilderd en 2412 c.M. hoog bij 121/2 c.M. breed. Het behoort tof de jongste aanwinsten van het museum, aangezien het derst in 1898 te Amsterdam werd aange kocht. NACHTDIEVEN De commissaris van politie te Arn hem verzoekt, onder verwijzing naar zijn bericht omtrent de aldaar ge vonden onbekende vrouw, opsporing en bericht van Karl Blitz, ongeveer 24 jaren August Blitz, ongeveer 28 jaren, als zijnde vermoedelijk de •kinderen van voorbedo^Jfle onbeken de vrouw. Genoemd? personen, al thans de jongens, staan bekend als nachtdieven en zijn rondtrekkend in een woonwagen, bespannen met een hit, terwijl op den wagen geschilderd staat „Reislust". NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS. Het volgende schrijven is gericht aan alle werkgevers in Nederland Binnenkort keert weder een lichting miliciens met groot verlof huiswaarts. De meesten zullen weder de plaats in de burgermaatschappij innenlen, die zij innamen vóór huntie indienst treding. Velen echter zullen hunne plaats in genomen vinden door een ander. Van deze laatste categorie hdbben wij er thans reeds honderd-en-twintig op onze lijsten en honderd-endwintig jonge menschen hebben thans reeds de treurige zekerheid, dat zij weldra zuilen zijn zonder brood. Zonder brood en dat ten gevolge van de vervulling hunner militie- plichten Do Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens heeft ten doel dezebroo: deloozen te hëlpeoi aan werk. Zij vraagt daartoe allereerstheeft del milicien met- verlof, dien ik een betrekking tracht te bezorgen, als mi licien zijn plichten, naar behooren vervuld Eerst wanneer de Vereeni ging van de militaire autoriteiten een Bevestigend antwoord heeft ontvan gen op die vraag, trekt zij zich het lot van don jongen man aan. Niet eerder. Onze Vereeniging weigert onvoor waardelijk dien milicien te helpen, die zijn plichten niet naar behooren ver vuld heeft. En dit is voor u. heeren werkgevers op wier medewerking wij thans een dringend beroep doen, een groot voor deel. U weet, dat de door ons aanbevole- nen, personen zijn, die als het ware een betrouwbaarlieidsproef in plichts betrachting en orde met succes heb ben afgelegd. Uit zulke elementen een keus te kunnen doen, is ook voor u van groot belang. Hebt. gij in fabriek, pakhuis, maga zijn, winkel, werkplaats of kantoor werkkracht noodig, wilt daarvan dan •bericht geven aan den heer Beekman, gep. kapt. tor zee, secretaris der af deeling Amsterdam, Spaarndammer- étraat 26. Onmiddellijk daarna wordt u dan van onzentwege de sollicitant toege zonden. Is deze elders woonachtig, de reiskosten worden gedragen door de Vereeniging. Laat ons nu niet alleen staan in ons pogen Het geldt hier een nationaal be- ■lang. Broodeloosheid als gevolg van vervulden dienstplicht mag in Neder land niet langer voorkomen. En dat die dienstplicht., door de? jonge menschen, die wij aanbevelen, trouw is vervuld, daarvoor staan wij u borg. Anderen worden door ons niet voortgeholpen. GEHEEL ZWART GEMAAKT. Men meldt uit Zeist Dat men bij het maken van iccia- me voor verkiezingen rekening moet houden met de ontwikkeling der kie zers, wil men zijn doel niet voorbij streven, bleek dezer dagen alhier bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad. Tot de caudidaten be hoorde de heer Gadellaa en nu had den de vrienden van dezen iemand voor het stemlokaal doen post vatten met een bord, dat tot opschrift droeg: „Kieze>rs maakt Gadellaa zwart!" En wat hadden nu onze snuggere kiezers gedaan Zij hadden zich niet be paald tot het zwart maken van het witte puntje in het zwarte blok voor den naam van Gadellaa, doch. had den zich beijverd diens geheelen naam zoo zwart te verven als pek. Dit bleek bij de opening der stembil jetten. Verscheiden biljetten moesten dientengevolge van onwaarde wor den verklaard. EEN GOEDE LES Woensdagmiddag hebben verschei dene bewoners van den Heuvel, te Prinsenhage, in grooten angst ver keerd, door het hoogst brutaal op treden van een drietal bekende ty pen, die deel uitmaken van de te Breda zoo wolbekende „luie ploeg", 't Geen er voorgevallen is, kwam ons belangrijk genoeg voor om zelf ter plaatse een onderzoek te gaan instel len. Wat ons ter oore kwam, grenst aan het ongelooflijkewij wisten wel van vroeger, dat de boeren, die wat achteraf wonen ,soms veel last van bedelaars hebben, doch de verregaan de brutaliteit, waarmee soms wordt opgetreden, gaat alle perken te bul ten. Een drietal bekende typen uit Bre da vielen de verschillende bewoners van den Oranjeboom lastig en pleeg den allerhande baldadigheid. Ge komen aan -de woning van G., vroe gen zc drinken, en toen hen dit door de vrouw des huizes, die met hare dochter aLleen thuis was, werd gege ven, stelden ze zich dermate aan, dat de vrouw dreigde haar man te zul len roepen. Deze was echter niet thuis en de drie kerels, die thans een middeltje hadden gevonden, om ruzie te ma ken, verlangden, dat de man komen zou, en" om meer kracht aan huD woorden bij te zetten, sloegen ze eene ruit stuk. De boerin werd bang, en riep de hulp van haar buurman v.G. in. Twee zoons van v. G. waren spoedig bij de hand, gewapend met een paar knuppels, doch daarvoor koesterde het drietal al weinig vreesze haal den hun messen voor den dag en een hunner dreigde zelfs met een re volver Er ontstond een kloppartij, waarbij de twee jongens nog hulp van hun vader kregen. Tijdens deze vechtpartij ontving een van de ben de. zekere D. met een hooivork een fermen slag op het hoofd, zoodat hij vrij ernstig werd verwond- Door zijn confraters werd hij weg gevoerd en overgebracht naai- den politiepost op den N. Haagdijk, te Breda, alwaar D. door dr. Bossers werd verbonden. Door den burgemeester van Prin senhage, die spoedig ter plaatse was, is van het voorgevallene proces-ver baal opgemaakt, D. kon, na verbon den te zijn in den politiepost, zich huiswaarts begeven. {D. v. N.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 30 Cent per regel. VERSCHRIKKELIJKE NACHTELIJ KE FOLTERINGEN. De ondervinding van een inwoner van Haarlem. Jeukende, benauwende, dohnaken- de aambeien. Hoeveel slapelooze nachten hebben zij U niet veroor zaakt. Welk een doodsangst gedu rende den dagTevergeefs hebt gij een groot aantal voorgewende mid delen gebruikt en toch bestaat er een echt geneesmiddel voor, leeg het geen een Uwer medeburgers «egt De heer P. J. van Zomeren, Mr. kleermaker, wonende Groendaal- steeg 3, te Haarlem deelt ons mede Het is iedereen bekend dat het be roep van kleermaker een zittend le ven met zich medebrengt en hoe lastig moet het wel zijn wanneer men dan niet zitten kan. Het is al lange jaren dat ik gesukkeld neb met aambeien. Het zitten was me verbazend lastig en ook loopen hin derde me. De jeukingen waren soms niet om uit te houden en wat ik ook geprobeerd had een afdoend genees middel voor mijn kwaal kon ik niet bekomen. Toen ik vernam vair Fos ter's Zalf verschafte ik me direct een doos en tot mijne groote blijd schap kon ik reeds na een paar da gen een groote verandering ten goe de bespeuren en toen ik het doosje geëindigd had was ik gelukkig van mijn kwaal genezen. Uit erkentelijk heid wil ik dit probate middel gaar ne aanbevlen aan andere lijdrs. Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de heer P. J. van Zomeren gehad heeft Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. VAN GULIK, Zijlstraat i 98, K. VAN EDEN. Spaarne 38 en J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a., tegen 175 per doos of 10 per zes doozen. Franco toezending na ontvangst van postwissel. Uit de Arbeiderswereld GRON1NGSCHE TIMMERLIEDEN. Men schrijft uit Groningen aan „Het Volk" Onlangs maakte ik melding van de overeenkomst die tusschen de geor ganiseerde timmerlieden en de pa troons werd gesloten, aangaande loon en arbeidsduur voor de eerstvolgende 10 jaren. Dezer dagen zou dit contract no tarieel worden bekrachtigd. Partijen waren daartoe bijeen ten kantore van mr. Van der Tuuk. Bij voorlezing van het contract bleek den gezellen echter, dat hetof- ficieele stuk niet in dezelfde bewoor dingen was gesteld als was overeen gekomen. Er stond n.l. in dat „een volslagen werkman" het bepaalde loon zou ge nieten. Daartegen werd door de gezellen bezwaar gemaakt. Een der patroons merkte oi\,« dat de burgerij toch ge waarborgd moest zijn, dat het be kwame werklieden waren, waarvoor het- volle loon werd berekend, waar op van de zijde der gezellen werd geantwoord, dal de patroons altijd reeds aan de burgerij ook voor een minder bekwamen werkman vol loon in rekening brachten en dat dus nu op dit bedrog het notarieel cachet zou worden gezet. Eenige patroons werden daarop zoo kwaad, dat ze wegliepen. Van de teekening van het contract kwam -daardoor niets Letteren en Kanst TOONKUNST. Vrijdag en Zaterdag werd te En schedé het tweedaagsch ^muziekfeest ter gelegenheid van de 76ste alge- meene vergadering der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst ge houden. Vrijdagmorgen te 11 uur werd dit geo-pend met de ontvangst van de le den der verschillende afdeelingen, die aan de Staatsspoor verwelkomd wer den door den heer A. J. M. Verbeek, voorzitter der afdeeling Enschedé. In optocht van 9 voertuigen, onder welke een automobiel, trok de stoet, voorafgegaan van het muziekkorps der schutterij, door eenige straten, waar enkele vlaggen als feesttooi hin gen. terwijl op de openbare gebouwen eveneens het dundoek wapperde. De officieele ontvangst had plaats ten stadhuize in de met groen ver sierde raadzaal, waar de burgemeester de heer Edo Bergsma, namens het dagelijksch bestuur allen hartelijk welkom heette* in En'schedé, en de hoop uitsprak, dat het feest naar wensch mocht slagen. De h.ecr dr. E. D. Pijzel. voorzitter van het hoofdbestuur, getuigde met groote voldoening van de waardige ontvangst, en bracht hulde aan de af deeling Enschedé. Hierna werd vergaderd in de Groote Sociëteit. Door den heer Daniël de Lange, hoofdbestuurder-secretaris, werd ver slag uitgebracht, waaraan hdt vólgen de "is ontleend Het. aantal afdeelingen bleef dit jaar dus 26. Het aantal leden bedroeg5110 ge wone leden (onder welke 101 dona teurs). 213 leden-kunstenaars (6 min der dan 't vorig jaar), alzoo 5323 con- tribueerende leden (ziinde 12 meer dan in het vorig jaar on het grootste getal leden dat ooit de Maatschappij telde): verder 92 honoraire leden. 34 buiten- lancïsche correspondeerende leden. 29 leden van verdienste, 3 buitengewone eere-leden, (H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z_. K. li. Prins Hendrik), te zamen 54S5 leldentor- wijl steeds aan het hoofd der lijst van eere-leden de naam blijft van (wijlen) A. C. G. ferme uien, stichter der Maat schappij. De ontvangsten bedroegen ƒ27.108, de uitgaven 24.728. Dë bezittingen der Maatschappij vermeerderden met f 3201. Het reservefonds blijft onv er anderd op ƒ73,000, insc.hr. Grootboek 21/2 De feitelijke uitkeering der afdeelin gen aan de algemeene kas wordt voor 1905.1906 op ƒ1 per lid bepaald. In 1854 bedroeg die uitkeering nog 4 per lid. en hoewel de uitgaven sedertdien tijd aanmerkelijk stegen, werd de uitkeering steeds verminderd en klom het kapitaal der diverse fondsen des niettegenstaande van ƒ54.000 tot ƒ283.300 2 1 2 Van do fondsen mag verklaard wor den. dat zij in betrekkelijk goeden toestand verkeeren. Toch is voorna melijk voor hot onderwijsfonds ver sterking der middelen een dringende eisch. Voortdurend is men verplicht voor talentvolle, maar onbemiddelde rnuzielvstudeerenden bij kunstvrienden om hulp aan t.e kloppen, terwijl het fonds onzer Maatschappij in die be hoefte behoorde te kunnen voor zien. Het aantal leden der zangvereni gingen bedroeg 2896, makende met het voorgaande jaar een niet noemens waardig verschil. Hei aantal leerlingen dei- Muziek scholen bedroeg 2525, insgelijks een onbeduidend verschil mdt het voor gaande jaar. Tegen soms belangrijke verliezen in enkele stond toename in andere afdeelingen over. Bovendien vermelden wij met ingenomenheid de oprichting eener nieuwe school te Bus- sum. die reeds 65 leerlingen telt. Het Conservatorium der afdeeling 1 Amsterdam neemt in bloei toe. Zoowel binnen als buiten de hoofdstad wordt de werkzaamheid dezer school naar waarde geschat, Opnieuw vonden ver- schillende oud-leerlingen, ook in het buitenland, zeer goede plaatsen, welk feit als het beste bewijs mag gelden voor de degelijkheid van het onder wijs. De verschillende door die Maat schappij gesubsidieerde volkszang scholen te" Amersfoort, Amsterdam. Helder en Utrecht blijven steeds groo ten invloed uitoefenen on de muzikale kringen in de volksklasse. Met 63 van de 70 stemmen werd de heer Dan. de Lange herkozen als se cretaris. die de herbenoeming aan nam. Als leden van verdienste en cor respondeerende leden werden onder scheidenlijk gekozen de heer Wouter Hutschenruyter te Utrecht, Em. van Brucken Fock te Arnhem, Gabriel Fauré en Peter van Anrooy. Als leden der commissie voor liet kunstenaarsfonds worden herkozen de heeren Joh. Sikemeyer, Joh. Wage naar en R. Zweers. Besloten wordt aan de afdeeling Baarn een subsidie van 100 toe te kennen voor de instandhouding van een volkszangschool, terwijl de afdee ling Bussum op haar verzoek een ren teloos voorschot van 1000 wordt ver strekt voor de oprichting eeiïer af- deelings-muziekscbool. Na behandeling dezer punten ver-, eonigde men zich aan een maaltijd. Enschedé, 7 Juli. Na heropening der vergadering wordt behandeld het voorstel der af deeling Amsterdam om de ingedien de voorstellen tot wetsherziening tot een volgend jaar uit te stellen. Dit voorstel wordt door den afgevaardig de toegelicht. Besloten wordt overeenkomstig liet voorstel met 15 tegen 3 stammen. Te gen waren Schiedam, Utrecht en Dordrecht Bepaald werd dat amendementen voor de wetsherziening vóór 1 Decem ber aanstaande schriftelijk bij het Hoofdbestuur moeten zijn ingediend. Hierna bracht nog de commissie voor het nazien der begrooting ver slag uit, waarbij >de begrooting werd goedgekeurd met het advies dat ze niet anders kon wonden ingericht als ze is samengesteld. Bij de gewone rondvraag vestigt de afgevaardigde van Amsterdam nog maals de aandacht van het bestuur op den treurigen toestand der biblio theek, waarbij de heer De Lange de opmerking maakt, dat de stukken vaak worden onbruikbaar gemaakt door aanteekeningen die er op wor den geschreven, vooral door de 'da mes. Men zal echter aan de noodige vernieuwing zorg besteden. De afgevaardigde van Den Haag verzoekt vooral van omliggende ge meenten toezending van program ma's voor te geven concerten. Medegedeeld werd ook dat de af deeling Helder niet als zoodanig kan blijven bestaan wegens liet gering aantal leden. Koloniën BONI EN LOEWOE. Volgens een mededeeling aan de Indische bladen van het onlangs op gerichte (Officieele persbureau zijn de redenen, waarom thans door de Indische regeering tegen den vorst van Boni wordt opgetreden, de vol gende le. de door den radja gepleegde machtsoverschrij dingen 2e. zijn slecht vexatoir bestuur over eigen onderdanen 3e. zijn weigering, mede te werken tot het overdragen van het heffen van tolrechten aan het gouverne ment. ATJEH. Uit Kóta-Radja wordt d.d. 9 Juni aan het „Bat. Nwbl." -geseind Een patrouille ouder sergeant Mos selman werd bij gampong Baloeé Rajeu in Pidië door een in een bam boestoel verborgen bende Atjehers met de klewang aangevallen. Zes vij anden sneuvelden. Buit vijf donder bussen en een voorlader. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. CELEBES. Over den toestand, in Zuid-Celebes bevat de „Makass. Ct." o. m. het volgende 23 Mei. Naar wij vernemen zal, nu de kolonel C. A. van Loenen belast is met het bevel over de a. s. Boni expeditie. niet beslist worden, wie hem als tweede bevelhebber zal ter zijde staan, alvorens deze hoofdoffi cier hier ter stede zal zijn aangeko men. De majoor A. Kisjes zal als chef van den staf de expeditie vergezellen terwijl waarschijnlijk de kapitein der infanterie K. F. E. Gerth van Wijk den bevelhebber als adjudant zal worden toegevoegd. Ook de bepaling van het tijdstip van vertrek der ex peditie zal in overleg met den bevel hebber plaats hebben. SUMATRA'S WESTKUST. Uit Padang wordt dato 6 Juni aan de Java-Bode geseind De, tot assistent-resident, secretaris van Sumatra's Westkust benoemde a-sisent-resident van Loeboe Sikapïng de heer J. Ballot, die onlangs met een patrouille van 25 man naarMoea- i"i Soengei Lolo VI Kot a is vertrok ken, om het als poetjoek gadang di negari aangestelde hoofd te dwingen aan zijn verplichtingen te voldoen, èr in geslaagd, dit hoofd en zijn voorganger op te vatten. Den 25eu Mei jl. werd door do hoofden der federatie de vierschaar over hen ge spannen. in welke rechtszitting bei den werden veroordeeld. Het beleid van den assistent-resi dent Ballot heeft een moeilijk te ver mijden strijd weten te voorkomen. DJAMBI. Onder dagteekening van 7 Juni seinde de resident van Palenibang als volgt Ladang Rantau Manan overvallen zonder resultaat. In Djoedjoehan ver toevende benden, waarbij Raden Mat Tahir. Pangeran Hadji Oemar. Ra den Hamza, Ngebei Manan e. a. na men bij achtervolging vlucht naar Siatstreek en zouden laatstgenoemde rivier reeds zijn gepasseerd op weg naar Padang Lawas. Zij lieten goe deren, w. o. één geweer en vele prau wen in onze handen. Vervolging wordt voortgezet. Tot dusver leverde bevolking 80 geweren in. (JavaCt.) Uit de Pers Het Alg. l-Idbl. schrijft naar aan leiding van het ook door ons geci teerde stuk uit „de Standaard", waar in dit blad schrijft, dat, ofschoon het ministerie reeds zijn collectief ont slag heeft ingediend, toch nog dr. Kuyper eene Memorie van Antwoord op het vaccinatieontwerp heeft ver zouden en vervolgt: „Zoo arbeidt.het Kabinet rustig voort. Het wil blijk baar sterven in 'het harnas", het volgende „Tegen deze wonderlijke houding moeten wij opkomen. Een ministerie dat veroordeeld bij de algemeene ver kiezingen, zijn gezamenlijk ontslag der Koningin aanbood, is van dat oogenblik af als politiek bewind reeds gestorven. Er zijn dan nog slechts hoofden van departementen voor de allernoodzakelijkste afdoe ning van loopende zaken, maar geen ministers meer die benoemingen van eenige beteekenis, politieke besluiten van welken aard ook, staatsstukken van wetgeving behooren te contra- signeeren. Immers, hun politieke ver antwoordelijkheid' heeft, feitelijk op gehouden. want komt de Volksverte genwoordiging weder bijeen, dan zijn zij niet meer de verantwoorde lijke raadslieden der Kroon. Voor zoover het betreft besluiten en benoemingen, die niet dringend noodzakelijk zijn. is het daarmede voortgaan ongepast. Betreft het wets voorstellen of memories van antwoord gericht dooreen minister die op af treden staat tot eeno Kamer wier mandaat ten einde loopt, dan is het een ijdel vertoon. Te zamen is het weder een constatutioneele onbetame lijkheid die ten stelligste moet wor den afgekeurd.' MET MINISTERIE BLIJVEND. De heer D. P. D Fabius zet in „De Rotterdammer" uiteen, dat aanblij ven van het tegenwoordig ministerie zeer goed mogelijk is. Daarbij zou ge let moeten wonden op de verhoudin gen, op de samenstelling van de Ka mer; men zou moeten bedenken wat vooreerst zoude aan de orde komen, en ook met de Eerste Kamer reke nen. „Misschien ware echter te- duchten, dat de vrijzinnigheid, die, om weer op het kussen te komen, de verdeeld- hek! onder het volk op zoo roekeloo- ze wijze heeft aangeblazen, met die agitatie zou voortgaan, en niet schro men ook verder zoo groote belangen des lands aan zuiver partijbelang ten offer te brengen. „Daartegenover staat evenwel, dat ook het uit den weg gaan voor zoo danige beweging niet zonder gevaar isdit allicht tot nieuwe agitatie zou voortgaan, en niet schromen ook ver der zoo groote belangen des lands aan zuiver partijbelang ten offer te brengen? „Daartegenover staat evenwel, dat ook het uit den weg gaan voor zoo danige beweging niet zonder gevaar isdit allicht lot nieuwe agitatie zou verlokkefï, als men zich weder be lemmerd vond in het verkrijgen van wat men zocht; daardoor juist ter rorisme tegenover de Eerste Kamer kon worden gekweekten eindelijk, dat het vooze van de beweging '-«gen een Kabinet, hetwelk zoo gematigd optrad, dat zelfs wat nu als ergerlij ke partijwet uitgekreten is, óf ook van vrijzinnigen kant verdedigd is, ik denk aan mr. Limburg's gunstig oordeel over de hooger-onderwijswet, óf geheel valt in de Jijn van wat door tal van vrijzinnigen is bepleit, gelijk met de lager-onderwijsno- velle de agitatie zelve wellicht even snel zou doen verloopen, als de ingenomenheid met het Kabinet in 1903 thans bij velen in wilden harts tocht tegen het Kabinet is omgesla gen. „Ten slotte kan ik dan ook slechts ééne omstandigheid ontdekken, waar om ik het heengaan van het Kabinet moet. billijken. „Een Ministerie moet e enerzijds den moed hebben velerlei storm te trotseeren. Maar tevens, zal het we zenlijken invloed hebben, in zekeren zin te allen tijde met. de portefeuil les onder den arm staan steeds be reid heen te gaan, zoodra het lands belang dit vordert. „En nu is eenmaal, door de opper vlakkige leer van het parlementaris me, de opvatting, volgens welke een Ministerie in de Tweede Kamer de meerderheid voor de staatkundige grondbeginselen, onafhankelijk van het regeeringsprogramma, hebben moet, zoo diep doorgedron gen, en algemeen verbreid, dat, als dit Kabinet aanving met zich naar beter beginsel te gedragen, liet zou kunnen schijnen, als had mr. Treub, die van „gezagswellust" schimpte, toch eenige waarheid ge zegd, als kostte het aan het Ministe rie uit persoonlijke ambitie moeite zijne plaats te verlaten. „En daardoor zou het Kabinet juist worden verzwakt. „Zal er een einde komen «an het leven naar de platte theorie, dateik Ministerie weg moet gaan, ook zon der botsing met de Staten-Generaal, zoodra is aan te nemen, dat het in staatkundige grond overtuiging niet langer eene meerderheid in de Twee de Kamer vindt, al vloeit, daaruit in het minst niet voort, dat onder wie daartegenover staan voldoende eenheid voor een regeeringsprogram ma is,. dan dient, de aandrang om die theorie te verlaten uit te gaan van degenen, die feitelijk de macht hébben haar toe te passen. „Uit vrijzinnigen kring, wel uit zoodanigen kring, die voor de vrijzinnige politiek van invloed is, had ale stem moeten komen, dat er j op het oogenblik voor wisseling van hei Kabinet geen voldoende redenis. „Nu zulks echter niet geschied is, en bij het overheerschen van het partijbelang niet was te wachten, kan van dit Kabinet moeilijk ge vergd wonden, dat het liet odium, het nadeel, op zich zou laden, dat van liet toepassen van gezonder ge dragslijn waarschijnlijk het gevolg zou zijn." GEEN MEDE, DOCH OOK GEEN TEGENWERKING. In een artikel aan de kabinetscrisis gewijd, zegt De Tijd o.a. „Liberalen en socialisten hebben bij de jongste herstemmingen schou der aan schouder gevochten te za men hebben zij over de rechterzijde de zege behaald; aan hen dus de voldoening te zamen de vrueli&KL i un de overwinning te plukken, aan hen ook de taak te zamen een regeering le vormen, gelijk zij zich die wen- schen „De rechterzijde kan daarbij toe zien, kan zich ertoe bepalen, haar wapenen gereed te maken voor den strijd, dien zij welhaast als opposi tie zal te voeren hebben. Blijkt de volslagen onmacht der overwinnaars van 28 Juni, de rechterzijde zal rechtmatige reden tot spotten en juichen hebben. „Zou deze inderdaad de gezind heid mogen zijn, waiörmede wij in deze ernstige 'dagen de toekomst te gemoet gaan? Ja, indien wij het voorbeeld onzer tegenpartij wilden volgen ja, indien wij, evenals zij, de politiek wilden beschouwen als in haar hoogste doel en wezen een strijd van partijen, waarbij de neder laag van een gehaten tegenstander als 'hoogste triomf wordt beschouwd; ja, indien niet sterker dan liet grie- vende van elke achterstelling en mis kenning, luider dan de smart van elke wonde van den strijd in ons- sprak, in ons heerschte één hoog ideaal... het Vaderland, hetwelk blijft, bij alie worsteling tier partijen, en dat onze liefde en onze diensten blijft vorderen altijd en onder alle omstandigheden. „Dat, dit in een oogenblik van smart en teleurstelling voor een korte poos wordt vergeten of ter zijde gesteld: dat er dan gezegd wordt„Ons gaat> wat verder gebeuren zal, niet aan.- de tegenpartij moge zien, dat zij zonder ons de belangen van den Staat in veiligheid stelle" is men schel] jk, tot zekere hoogte natuur lijk. „Het mag echter geen blijvende stemming wezen. „Allerminst verlangen wij, dat één of meer der onzen deel zal uitma ken van het Kabinet, hetwelk over eenige dagen of weken door de Kroon tot het Staatsbestuur en de beharti- ging der belangen van het vaderland zal geroepen wordenallerminst kan er sprake van wezen, zelfs dat onze partij, geheel of gedeeltelijk, onder deel worde van een nieuw te vormen regeeringspa.rtij, hoe ook samenge steld. „Doch evenmin moge er .sprake zijn of in de toekomst ooit. komen van een oppositie quand mème, van be strijding of belemmering van regee- ringsliandelingen of regeeringsont- werpen, alleen omdat zij komen van eene regeering, die als regeering der tegenpartij in de plaats trad der te genwoordige evenmin sprake van leedvermaak, wanneer wij d~e nioei- lijkheden aanschouwen, waarin de onverantwoordelijke houding der li berale partijen de Kroon en de natie gebracht hebben. Konden wij in deze nut stichten of uitkomst verschaffen, het zou uit rancune over hetgeen achter ons ligt, niet nagelaten mogen, worden. „Als overwonnen partij, vooral niet minder dan als zegevierende en bo vendrijvende, blijve voor ieder van ons de leuzeHet Vaderland ge trouwe blijf ik tot in den dood." Het Centrum is ook voor loyale op positie. „Door niet deel te nemen aan de regeering, onttrekt de rechterzijde zich allerminst aan de behartiging van 's lands belang. Van haar toch mag verwacht, dat zij niet het voor beeld der oppositie van de afgeloo- pen vierjarige periode zal volgen, maar dat zij zal voeren loyale op positie, gelijk zij onder vorige libe rale regeeringen ook steeds placht te doen. Maar meer dan loyale opposi tie mag men van de i-echterzijde niet vragenmederegeeren behoeft zij niet en kan zij in de gegeven om standigheden ook niet. Ce plicht tot regeeren rust op de linkerzijde, en op haar alleen. Zij heeft zulk? zelf gewild." Gemengd Nieuws HET RADIUM ALS GENEESMIDDEL In een der jongste zittingen van hc-t Berlijnsch medisch genootschap is een gansche reeks van patiënten vertoond, die aaai hun lichaam de heilzame werking van het thans zoo veel genoemde radium hebben onder vonden. Het betrof hier voornamelijk huidziekten, vooral van kankerachti- gen aard en speciaal op die plaatsen, van het gelaat, waar een operatie niet. zonder, gevaar kon verricht worden. Verscheidene patiënten, haddon daar om geen operatie aangedurfd. Het. resultaat van de radium-bestra- lins- was in de meeste gevallen bui tengewoon gunstig. De behandelings wijze is zeer eenvoudig. Een kleine radium-capsule wordt mei behulp van hechtpleisters op de aangetasteplaats der huid bevestigd en daar ongeveer een half uur op gelaten. Hei aantal keeren, dat dit gebeuren moet. be paalt. dei geneesheer naar hei verloop der ziekte- De methode onderscheidt zich gun stig van het Röntgent-procédé door haar volslagen ongevaarlijkheijj en het ednvoudfige der behandeling-wijze. Soms gebeurt het. dat door de inwer king ^an het radium kleine huid- wondjes ontstaan, doch deze genezen zeer spoedig. De behandeling met de radium-cap sules geeft geen verder gaande resul taten dan voor zoover de oppervlakte van de capsule reikt. Daarom is. ten einde op een groot ere oppervlakte héil zaam te kunnen inwerken, eeln ra- dium-pleister vervaardigd, welke bij grootere aandoeningen van de huid kan worden toegepast. Het verdient overigens opmerking, dat de' heilzame kracht van het ra dium zich ook bij andei'e dan kan kerachtige huidaandoeningen getoond heeft. O.a. hij lupus zijn schitterende resultaten bereikt. 1 Opmerkelijk is de schijnbaar onuit puttelijke kracht van het radium. AI duurt de behandeling nog zoo lang, de radium-capsule verliest niets in kracht. DOOR SCHADE EN SCHANDE WIJS WORDEN. Een automobiel-ongeluk te Biele feld, waarbij een vrachtrijder door een al te snel rijdend chauffeur om ver werd gereden, heeft ten gevolge gehad, dat de automobilist door den rechter veroordeeld is niet alleen tot schadevergoeding van het materiaal, maar ook om een jaarlijksche rente van 1200 mark aan den voerman te betalen. De woeste vaart, waarmee gereden werd, was de voornaamste beweegreden bij de uitspraak van. dit vonnis. BRANDSTICHTINGEN. Deze komen in deux laatston tijd her haaldelijk voor to Croydon. Bijna iederen dag brandt er een huis af. Zoo werd een "-root pakhuis in de asch gelegd, klaarblijkelijk hui werk van een misdadige hand en twee •nieuw gebouwde, nog onbewoonde villa's werden eveneens een prooi der vlammen: Een loos alarm riep de brandweer naar Norwood en terwijl zn daar was, brandde op Biggin-IIill een cacao-fabriek af. Er is een belooning uitgeloofd voor de aanwijzing van den brandstichter (of -stichters) en de politie nedmt uit gebreide maatregelen om dien euvel- I dader in handen te krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6