Haarlem9 Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Men Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes ie zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels 23e Jaargang. No. 6759 Verschijnt dage^ks, behalve op Zoe- en Feestdeges. WOENSDAG 12 JCLI 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% s de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winks nnonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, iw Betaling d Contant Binnenland j CONCENTRATIE VAN CHR.HIS- TORISCHEN. Men meldt aan „De Nederlander" Donderdag 6 Juli j.L had te Bols- ward eene vergadering plaats, die ten do dl had te karnen tot eene organisa tie dergenen in Friesland, die' nei ging hadden zich aan te sluiten bij de Chr.-Historische Partij (groep Loh- man-De Visser). Zoowel van uit het hooge Noorden, als diep uit het Zui den was men opgekomen om deel te nemen aan deze actie, of had men per brief zijne instemming hiermede be tuigd. Met een enkel woord werd de aan leiding tot deze bijeenkomst uiteenge zet, waarbij de verschillende politieke partijen en groepen, zoowel wat de theorieën als ook de praktijk betreft als van zelf in bespreking kwamen. Algemeen werd gevoeld en erkend dat, waar een groot deel der Her vormde belijders niet meer kon mee gaan met den Friesch Christelijk-His- torischén Bond of van meet af aan zich tegen diens beginselen had ver klaard. het van 't grootste belang was, dat men zich op andere wijze in een ander verband ging vereenigen. Het zou tot gezonder toestanden lei den, wanneer men vriendschappelijk naast elkander werkte, dan het onge lijksoortige met geweld trachtte bij een te houden, ovendien werd aange toond. dat men vooral behoefte heeft aan practische politiek, waarmee men iets kan doen. Een eisch des tijds is het zich krachtig aaneen te sluiten, te moor waar de mogelijkheid bij lan ge na niet is uitgesloten, dat binnen een betrekkelijk kort tijdstip eene nieuwe Kamerverkiezing noodzakelijk wordt, gelijk van links reeds voor speld is. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten in Friesland krachtig op te treden, om zoo mogelijk allen, die hier hooren, in dit verband op te ne men, en kiesvereenigingen op te rich ten, behoorende tot de Cliristelijk- Historische Partij bovengenoemd. Staande de vergadering werd er eene commissie samengesteld, om de genomen besluiten uit te voereu. Als leden van deze commissie werden ge kozen de heerenL. W. de Vries, van Minnertsga; ds. P. Heimens Visser, van IJlst dr. A. van Veen, van Nij- land P. Bakker, van Burgwerd en H. J. de Visser, van Bolsward. Met dankzegging werd deze zeer be langrijke vergadering gesloten. DE HOOP. Volgens een ontvangen bericht van schipper Schol, ligt het hospitaal-kerk schip ,,De Hoop" nog steeds te Ler wick op de reede. Te Lerwick liggen ruim 200 Hol- landsche visschersvaartuigen ter ree- de. De diensten van doctor en prddi- kant zijn daar zeker niet minder be langrijk dan op zee. De predikant be zoekt geregeld de verschillende vis schersvaartuigen. De doctor had tot 4 Juli 150 zieke schepelingen onder be handeling, terwijl het hospitaal aan boord van ,,De Hoop" geregeld ge vuld is met een 8-tal meer ernstige zieken. Zoodra dezen voldoende zijn hersteld, gaan ze naar hunne sche pen terug. VERMINDERING VAN VERLOF DAGEN. In den regel werd vroeger aan het personeel der Nederl. Centraal Spoor weg-Mij. per jaar 14 dagen verlof ge geven. Thans is het personeel dier maatschappij medegedeeld, dat liet in 't vervolg slechts 7 dagen verlof kan krijgen. Deze bepaling heeft onder het per soneel, dat had gehoopt op een wette lijke vaststelling van 14 dagen verlof per jaar, groote ontevredenheid ver wekt. Temeer daar die ongunstige be paling niet van toepassing is op hen, wier diénst niet bij de wet is gere geld, die dus een geregelden en kor ten arbeidsdag hebben. („Tijd".) VERKIÈZINGSVARIA. Een eigenaardig geval. Bij de gehouden verkiezing voor 4 leden van de>n gemeenteraad van Ambt-Almelo heeft zich een eigenaar dig geval voorgedaan. In het stembureau voor het eerste stemdistrict kwamen uit de bus twee biljetten, waarvan op het eene ten aanzien van een, en op het andere ten aanzien van twee candidaten de aanduiding van den kiezer op een an dere wijze was geschied, dan is voor geschreven hij art. 77 der Kieswet. Deze biljetten hadden volgens art. 89, alinea 5, der Kieswet, van on waarde verklaard moeten worden. Op voorstel van den voorzitter Hoeft ech ter liet stembureau die biljetten ge deeltelijk geldig, en voor zoover de aanduiding door den kiezer niet dui delijk was geschied, ongeldig ver klaard, zoodat van het eene biljet drie, van het andere twee stemmen aan de aangeduide candidaten zijn toegekend. Dat deze onjuiste beslissing van het i stembureau van invloed op den uit- slag der stemming is, behoeft nauwe- lijks gezegd te worden, als men weet. j dat onder de 7 candidaten, die nu i voor 3 vacatures in herstemming ko men, er 2 zijn, die door deze beslis sing evenveel stemmen verkre- gen. EEN RIDDER TERUGGEKEERD. Zondagavond arriveerde het stoom schip ..Oranje", met den ridder M. O. G. A. C. Belling aan boond. Daar het schip later binnenviel, dan verwacht wend, kon de ridder niet aan de Han delskade met muziek worden verwel komd. Deze hulde werd hem echter door het 7e gebracht toen het zeekasteel het Tolhuis passeerde, waar een con cert werd gegeven. Zoodra de heer Zaagmans de ..Oranje" zag passee- ren, liet hij het ,.Wien Neerlands Bloed" en hot „Wilhelmus" spelen, welke attentie zeer zeker wel door sergeant Belling zal zijn geappreci eerd, schrijft de Tel. AUTOMOBIEL STRAAT-TREINEN. Naar men verneemt, is Donderdag te Utrecht opgericht de Maatschap pij tot Exploitatie van Renardtrei- nen, welke zich ten doel stelt hetex- ploiteeren van Renardtreinen, het •koopen en verkoopen, huren en ver huren van dergelijke treinen en on. derdeelen daarvan. Voorloopig is als 'directeur opgetreden de heer A. van Eysden Jr. te Utrecht, terwijl het college van commissarissen is saam- gesteld uit de heeren voorzitter mr. M. Nauta, advocaat en procureur te Utrechtsecretaris Th. Hillen apo theker-industrieel te Arnhemgedele geerd commissaris dr. Th. van Buu- jjen, civ. ingenieur. oud-Indisch hoofdambtenaar te NijmegenJ. E. C. van Geuns, civ. ingenieur, direc teur der Utrechtsche Asphaltfabriek te Utrechtjhr. C. R. T. Krayenhoff, eerst aanwezend ambtenaar bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegenmr. L. C. Pabst, particulier te Amsterdam, en J. E. Scholten. industrieel, lid der Eerste Kamer, te Groningen. EEN MOERAS-SCHILDPAD. Niet minder zeldzaam dan de syng- natus a-cus in eene der stadsgrach ten te Stavoren, is de vangst vaneen moeras-schildpad (Eiïïys europaea) in het Sein te Warns, een voormalig wa tergebied, thans drassig weiland. De maaier S. kwam er mee aan. Dins- dagavond en vele nieuwsgierigen lie pen samen om de wondervangst te zien. Men gaat nu speuren of er meer dere exemplaren te vinden zijn, wat niet onwaarschijnlijk is. (Lw. Ct.) Uit de Pers STAALMAN TE HELDER. Naar aanleiding van het overlijden van den heer C. V. Gerritsen vraagt een inzender in „De Tijd" „Wat -dunkt u, is het in 't belang der christelijke partij, of kan men de linkerzijde er afbreuk mee doen, als men den heer Staalman als één man krachtig steunt „Ik verzeker u ,de houding van den heer Staalman's partij te Enk huizen heeft de katholieken zeker niet gunstig voor hem gestemd. „Maar toch, in 't belang der goede zaak wil men zich gaarne moeite en opoffering getroosten, en evengoed, wat voor heil hebben wij van liberale zijde te verwachten De redactie van „De Tijd" ant woordt hierop „Als anti-revolutionaire en ka tholieke kiesvereenigingen het erover eens worden, dat de heer Staalman, omdat hij tegenover een liberalen candidaat de meeste kans heeft, we der candidaat moet gesteld worden, is het de plicht der katholieke kie zers, hem naar vermogen te steunen. Een sympathieke candidaat echter is Staalman voor ons evenmin als voor vele anti-revolutionairen. Komt hij weder in de Kamer, dan is het te ver wachten, dat hij zich, gelijk vroeger, in veel gevallen van de Rechterzijde zal afzonderen en zijn eigen weg zal gaan. Daarom zou ons een candidaat, op wien de Rechterzijde meer kan rekenen, liever wezen. Zooals wij boven echter reeds zeiden, behoort de beslissing gelaten te worden aan de kiesvereenigingen. Deze alleen kunnen uitmaken, of met een ande ren candidaat de strijd tegen deLm- ■derzijde te wagen is. „De uitslag der jongste verkiezing heeft geleerd, dat in het district Den Helder niets mag gewaagd worden. Hoe weinig sympathiek Staalman ons ook is, toch geven wij aan hem de voorkeur boven iederen liberaal. De practische politiek dit houde men wèl in het oog is een quaes- tie van „zaken doen", niet eenquaes- tie van sentimenten en gevoeligheden Zeker zijn de belangen der Rechter zijde bij de jongste verkiezingen door Staalman en zijn aanhang ernstig geschaad, ook in de toekomst kun nen wij in veel gevallen niet op hem rekenen. Staanman de kansen voor Staalman en een anderen candidaat der Rechterzijde gelijk, dan zeggen wijliever den anderen. Is echter Staalman de eenige, die in het dis trict Helder tegenover een liberalen candiidaat kan gekozen worden, dan luidt ons adviesStemt op Staal man." EEN ARTIKEL VAN MR. S. VAN HOUTEN IN „DIE NATION". In „Die Nation", het bekende tijd- schrijft voor politiek, staathuishoud kunde en literatuur, komt een arti kel voor van mr. S. van Houten, over de verkiezingen in ons land. Daarin komt, in verband met het gebeurde met den minister van Bui- tenlandsche Zaken, het volgende voor: „Het staat vast, dat Ivuyper streef de naar meer invloed op de buiten- landsche politiek dan bedachtzame menschen hem zouden willen toever trouwen. Wij, in onze bescheiden in ternationale positie, verlangen, voor al in het ministerie van Buitenland- sche Zaken voorzichtige, niet met den lust voor groote daden in den dienst van God vervulde, maar inde wereldverhoudingen ervaren, man nen. Wanneer misschien dr. Kuyper op zijn vele reizen, more suo spraakzaam, in de diplomatieke we reld verwachtingen heeft gewekt, bij voorbeeld met betrekking tot zekere wenschen tot aansluiting, dan verdwijnen deze met hem van het internationale tooneel, om er nooit meer terug te komen, daar met zijn nederlaag ook zijn prestige en zijn overwicht over zijn eigen partij sterk geleden hebben." Voorts zegt de heer Van Houten, dat hij het zoo'n geluk acht, en ook van groot belang voor het buiten land, dat een gevolg van den uitslag der verkiezingen zal zijn, dat de vrij handel in Holland zal blijven bestaan en dat het streven gebroken is, om de leekenscholen in de Katholieke provinciën door kloosterscholen te ver vangen en hij besluit dan aldus Wij leven in Holland sedert gerui- men tijd onder den druk der Duit- sche toestanden. Het succes van het Duitsche centrum heeft onze bis schoppen aangestoken. Waar een groote fractie is te winnen voor con cessies, wordt gemakkelijk een ande re fractie en een regeering gevon den, die het do ut des in toepas sing brengt. Volmaakte stabiliteit zal in ons land niet gemakkelijk verkre gen worden, wanneer niet ook in Duitschland het voorbeeld onzer te genwoordige oppositie wordt nage volgd en een overeenkomst wordt aangegaan tusschen verschillende partijen, van de nationaal-liberalen tot de sociaaldemocraten, om de kracht der clericalen te breken." de kippenloods voetsporen van twee personen ontdekt. liet openbaar ministerie vorderde tegen don 24-jarigen lossen werkman, wegens gebrek aan voldoende bewijs, vrijspraak en tegen den zandschipper wiens daad het O. M. qualificeerdo als hoogst brutaal en laaghartig drie jaren gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Backer, be twistende dat hier van opzet en van diefstal in vereeuiging kan wor den gesproken, achtte het bewijs voor de schuld van zijn cliënt niet gele verd en vroeg vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling van don zandschipper. Dit laatstbedoelde verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 18 Juli. Rechtszaken DIEFSTAL VAN KIPPEN. Beklaagd van diefstal van een aantal kippen ton nadeele van een armen, bejaarden arbeider, wonende te Wassenaar, stonden dezer dagen voor de Haagsche rechtbank terecht een 24-jarig los werkman en een 37- jarige zandschipper. Eerstbedoelde beklaagde ontkende alle schuld. Zijn inedebeklaagde wees hem daarentegen aan als den eenïgen dader. Volgens zeggen van den zand schipper, waren ze met hun beiden in den avond van 13 Mei j.l. uitgegaan, om in de duinen konijnen te delven. Ronddwalende, zonder een konijntje machtig te worden, waren zij 's nachts in de nabijheid van de woning van den bestolene gekomen. Daar geko men, was, althans volgens zeggen van den zandschipper, zijn medebeklaag- de, door verbreking \an eenig latwerk in eeai loods geklommen, en zou daar 19 kippen en één haan den hals heb ben afgesneden en de dieren buiten de loods op den grond hdbben gewor pen en later in een zak hebben ge stopt. Omstreeks 4 uur in den ochtend werd aan den Waalsdorperweg de zandschipper door twee veldwachters aangehouden en in hot bezit gevon den van den zak met de kippen. Een tweede persoon, die op korten afstand achter een boom verborgen stond, vluchtte weg, en hoewel diens gestal te veel overeenkomt met dié van don anderen beklaagde (de losse werk man) konden de veldwachters niet met zekerheid verklaren, dat hij deze per soon was. De aangehoudene beweerde, dat hij geen deel aan den diefstal had geno men en op den Waalsdorperweg op verzoek van zijn mede-beklaagde al leen even den zak met kippen gedra gen had. Doze bewering werd echter ten zeer ste in twijfel getrokken, vooral omdat de handen van den aangehoudene ge heel cn al met bloed waren bedekt. Ook waren dom- do eldwaohter^ bij Harddraverijen. ZONDAG. Was het Zaterdag een mooie cour- sodag, Zondag was het in alle op zichten nog schooner. Echt zomer weertje, spannende strijden, en ©oea gevulde velden, ziedaar alles wat men kan verlangen. Nutina, aanvankelijk genoteerd 10 tegen één, won den Berken-prijs zooals zij, of beter gezegd zooals Steinnagel wilde, Goudhaantje waa mooi tweede, gevolgd door den favo riet Kruger, De Wet en Firmant pres teerde niet veel, do Majoor gereden door B. ten Hagen, deed het nu juist andersom als gisteren, dus slecht, Miss Maggie had meerdere goede oogenblikken en Fricka bezorgde <ieu starter een 20 minuten oponthoud, doordat „de spullen niet in orde warenDe lnlandsche ren die hierop volgde was zoo spannend als wij nim mer te voren zagen. Bertus. Helena, Zeeland, Bob en Goudgeld waren hiervoor gezadeld. Berthus was geen serieuse mededinger. Helena werd niet door Broom gereden, doch de strijd ging tusschen Zeeland, Bob en Goudgeld, en de finish die wij te zien kregen was zeldzaam, en de aan komst? Het publiek zag de drie paarden op één lijn binnen komen met Goudgeld als achterste, doch de rechter, en deze kon het alléén zien, gaf Zeeland ais winner, Goudgeld tweede en Bob derde. De Beuken-prijs was een zacht kostje voor Fedora, gereden door Alkemade. Door verschillenden werd de bemerking gemaakt dat Alkemade „nog al slangetjes maakte" en daar door verschillende paarden, o.a. Pol kan. eenigszins belemmerde. Op onze vraag aan Alkemade, waar om hij dit deed, kregen wij ten ant woord „Ik zoek met de merrie het vlakste gedeelte van de baan uit en heb daarmede niemand gehinderd." Vermeld dient tc worden dat nie mand een objectie indiende, en wat ons betreft, wij zijn geneigd te zeg gen dat het rijden van Fedora door Alkemade, ons beter beviel, dan toen Herr Heitmann er achter zat. Don Quichotte die 50 meter achter Fedora stond was met niet noemens* waard verschil tweede en Heliograaf derde. Mirliton. Lucie, Roselawn en Limps- field Lassie verschenen aan dsü start voor den Kastanje-prijs. In de cour- se verdeelde het quartet zich In tweeën met Lucie en Limpsfield Las- Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 27) Holazeide hij, ik dacht een oogenblik, dat je de geest van den een of anderen ouden bewoner van het huis waart. Je zult me vermoedelijk in 't geheel niet verwacht hebben? Loder nam de hand, die hij hem toestak, in de zijne en drukte haar, zich er volkomen van onbewust, dat hij dit deed. Chilcote daar voor hem te zien, stond gelijk aan het vinden van een oase op een plek, waar de woestijn het droogst, het zandigst, het heetst is. Neen, ik had je niet verwacht, antwoordde hij. Chilcote keek hean aan, en keek toen naar het graspleintje voor hem. Ik ben heelemaal op. zeide bij. Ik kan het niet langer doen, dat loo- pen in 't gareel Hij lachte, toon hij dat zeide, maar bij het flauwe schijnsel van 't licht in do gang vond Loder, dat zijn ge zicht sterk vervallen was, ondanks den lichten blos van opwinding, door hun ontmoeting veroorzaakt. Hij schoof zijn arm onder dien van Chilcote en trok hem mee naar de trap. Zoo, zoo, ben je het slavenleven moe? vroeg hij, ook lachend, in na-: volging van zijn bezoeker en van diens toon. Maar onder zijn oogenschijnlijk rustige vroolijkheid klopten zijn pol sen en waren zijn zenuwen gespan nen van verwachting; en hij had plotseling een gevoel, alsof hem een groote macht ten déél viel, waardoor hij verheven werd boven hetgeen hean omgaf en boven andere menschen 't was alsof hij geestelijk en physiek op een verhevenheid werd geplaatst, van waar hij de wereld overzaghet was hem ook, alsof het lot hem in liet oogenblik van duisternis rondom hem een teeken had gegeven. Vóór zij aan de trap kwamen, had Chilcote zijn arm ai weggetrokken. Nu klom hij haastig naar boven maar op liet eerste portaal bleef hij staan en keek naar Loder, die achter hem liep. Het ging in den beginne best. zeide hii. uitstekendDe eerste week volgde ik bijna heelemaal je voorbeeld, 't Was of ik op een soort boogie stond, waar ik op blijven moest. Maar de laatste tien dagen is hët is het weer mis gegaan. Waarom Loder vermeed het hem aan te zien: hij hield hardnekkig zijn oogen ge vestigd op de plek. waar zijn hand de leuning vasthield. - Waarom herhaalde Chilcote. De oude, vóór-historische geschiedenis. zwakheid, die krachtiger is dan sterk te. Ik ik het spijt me ontzaglijk, dat ik 't je zoo lastig maakmaar 't is dat zich moeten vertoornen in de wereld, dat me van streek maakt. Daar kan ik niet tegen. 't. Zicli moeten vertoonen in de wereld herhaalde Loder verbaasd, ik dacht juist Je moet niet denken, man Ik denk nooitDat sleept zulk een voortdurend onderstebovengooien van principes en theoriön achter zich aan. We hebben in ons contract alleen maar over de politieke quaestie ge sproken, maar 't geval wil, dat het gezelschapsleven overal bij komt kij ken, dat dringt zich overal in. en in de politidk vooral. Ik heb je niet noo- dig voor dineetjes of om naar de co- medie te gaan maar een groote soi ree met een politiek bijsmaakje, zie je. dat is wat anders. Daar moet iemand in mijn positie zich vertoonen; hij doet ziin carrière afbreuk, als bij dat verzuimtmen zou er over spreken. Loder keek op. Leg me dat eens uit. zeide hij haastig. Chilcote schrikte even bij die vraag. Ben ik ben ik niet duidelijk genoeg geweest? vroeg hij. Het geval wi1 dat er van avond een soiree bij deBrawfell's is. Je weet wel, bij Blan che Brawfell. Gravin Brawfell. de zuster van Lillian Astrupp. Zijn woorden maakten Loder niets wijzer, maar dat bedacht hij niet. Alle mogelijke explicaties vond hij lastig en vervelend en daarom wierp hij ze ver van zich. - En nu moet je daar verschijnen ter wille van je partij Chilcote loosde een zucht, maar het was een zucht van verlichting. Ja. De oude Fraide is er zeer op gesteld --en Eve zegt. dat ik 't onmo gelijk kan laten. Hij voegde er deze laatste woorden op onverschilligen toon bijmaar toen scheen plotseling do naam van zijn vrouw een herinnering bij hem wak ker te roepen. De uitdrukking op zijn gezicht veranderde, er kwam een trek van satirisch genoegen op zijn ge zicht en lachend zeide hij Apropos, Loder. mijn vrouw is de eerste negen of tien dagen, nadat ik terug was, bijzonder vriendelijk en tolerant voor me geweest. Ik dacht, dat je in je vervanging van me geheel onpersoonlijk zoudt blijven Ik ben niet jaloersch, vervolgde hij lachend ik ben absoluut niet jaloersch hoor maar weeit je wel. dat je gezegd hebt. na die geschiedenis in ItaliëEen ezel stoot, zich niet tweemaal aan Ziin toon en zijn lach brachten Lo- der's bloed in bewegingonwillekeu rig omklemde zijn band de leuning vaster, en hij keek met gefronst voor hoofd op naar het gezicht boven hem, zijn eigen gezicht naar het scheen, waaruit een ietwat boosaardig genoe gen sprak. Toen hij dat zag, kwam er een zonderlinge gewaarwording over hem zijn hand liet do leuning los, hij duwde Chilcote. zonder hom te laten uitspreken, op zijde en liep haastig naar boven. Vóór hij de kamerdeur geopend had •stond zijn metgezel naast hem. - Loder. zeide hij. Loder! ik be doelde niets kwaads. Een mensch moet toch eens een oogenblik vroolijk zijn in zijn leven Maar Loder bleef met afgewend ge zicht voor de deur staan. Een plotselinge angst maakte zich van Chilcote meester. Loder. zeide hij op dringenden toon. je wilt mo toch niet aan mijn lot overlaten Ik kan vanavond niet te ruggaan. Ik kan niet, hoor je Nog steeds bleef Loder onbeweeglijk staan. Door zijn stilzwijgen doodelijk be angst, greep Chilcote hom bij zijn arm en riep zenuwachtig uit LoderLoder, je zult me toch niet aan mijn lot overlaten Met een haastige beweging trok Lo der zijn arm weg; toen keerde hij zich naar Chilcote toe Wat zijn we allemaal toch dwa zen zeide hij op korten, minachten den toon. Ik geloof, dat het alleen maar de graad van dwaasheid is. waarin we verschillen. Ga mee naar binnen en laten we van kleeren ver wisselen. HOOFDSTUK XIII. De beste oogenblikken in het leven van een man zijn die, waarin hij, bewust van zijn innerlijke kracht, voelt, dat de wereld voor hem open staat. Bevredigde eerzucht moge do zomer van zijn loopbaan zijn, de an ticipatie er van kan men de bloeiende) lente van die loopbaan noemen. Toen Loder dien avond van Fleet Street naar Grosvernor Square reed. voelde hij dit, hoewel het hom niet met bewustheid duidelijk werd, want hij was niet zeer ver gevorderd in zelfonderzoek en zelfontleding. Maar de gewaarwording was te sterk om ongemerkt voorbij te gaanhij be greep. dat hij nu vasten voet had ge kregen en dat hij op de ladder stond die hem naar boven moest brengen. Op dat oogenblik zag hij noch voor uit, noch achter zich. Het tegenwoor dige was hom voldoende. Er mochten moeilijkheden voor hem zijn wegge legd moeilijkheden hadden maar één doel het op de proef stellen en aanwakkeren van iemand's krachten. In deze eerste oogenblikken was zijn egoïsme alleen aan 't woord en in dat egoïsme verheugde hii zich bijna over Chilcot.es zwakheid. Hoe meer Chil cote zijn levensdraden verwarde, hoe sterker en vaardiger die vingers moes ten ziin. die hen weer ontwarden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5