NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6760 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDSRDAG 13 JULI 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franë.^ oer post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.373-f „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs31b's Faubourg Montmartre. AGENDA le Donderdag 13 Juli. L, StatenzaalVergadering van de Pro- vinciale Staten, 10J uur. 1 Brongebouw Haart" Muziekkorps Soirée, 8 uur. Schermkarup. OM ONS HEEN. DE STOOMTRAM NAAR EGMOND EN BERGEN. Vijf en twintig jaar geleden waren er in Egmond aan Zee een vijftig pinken, visschersschuiten, waarmee de Egmondsciie bevolking op de schelvischv angst ging. Toen evenwel de stoomtrawlers alle visch op de kust wegvingen en er dus veel groo- ter reizen gemaakt moesten worden om de visch op te sporen, verviel de geheele kustvisscherij en trokken de Egmonders naar IJmuiden, om zich daar ie verhuren. Tien jaar geleden is de laatste bom verdwenen. De scha de, die daaruit voortkwam, tracht ten de Egmonders te vergoeden door badgasten te lokken, maar verder dan een honderd of zeven, acht konden zij het niet brengen, om do begrij pelijke reden, dat er zoogoed als geen vervoermiddel bestaat. Het eenige voertuig, waarmee de badgasten van en naar de spoorwegstations konden komen, was een omnibusje, dat door de provincie Noordholland met een jaaidijksch subsidie van f 300.moest worden gesteund. Dicht in de nabijheid ligt Bergen, historisch bekend door de landing van de Russen en Engelschen en in de laatste jaren weer wat meer op iden voorgrond gekomen door de Harddraverijen en wedrennen, die er gehouden worden. Op 't stuk van communicatie met de hoofdwegen was Bergen er niet beter aan toe, dan Egmond. Wie niet anderhalf uur wandelen wou en niet fietsen kon, moest, wilde hij van Alkmaar er heen, ook alweer in een hobbelend omnibusje zitten, tenzij hij de kosten van een rijtuig er voor over had. Deze toestand was voor de dorpsbe weners bijzonder hinderlijk, daar ook Bergen zijn droomen var. eer zucht had. Zooals Egmond een bad plaats. wilde Bergen een zomerver blijf worden voor menschen, die bosch en duin zochten. Geen wonder, dat zij beiden streef den naar een behoorlijke verbinding met het station Alkmaar. Natuurlijk zijn met die pogingen jaren heenge gaan. Het schijnt in ons land nu een maal een onmogelijkheid te wezen om zelfs een klein lijntje te houwen, wanneer daar niet jarenlang over geschreven en gewreven is. We heb ben daarvan in onze onmiddellijke nabijheid zulke treffende bewijzen aan de electrische spoor en aan de Haarlemsche Tramweg-Maatschappij, dat het overbodig is op de lijdensge schiedenis van de stoomtram naar Egrnond en Bergen diep in te gaan. Alleen ditonder het Ministerie Bor- gesius werd door de Tweede Kamer subsidie aan 't plan verleend, dn 1903 de onteigeningswet aangenomen, ne gen maanden had de Minister noodig om cle plannen te laten onderzoeken, 30 Sept. 1904 weid eindelijk de bouw van baan en werken aanbesteed en den 20sten van deze maand zal nu de officieele opening geschieden en den 21sten de lijn voor 't publiek worden opengesteld. Behalve het Rijk, droe gen ook de belanghebbenden in het aandeelenkapitaal bij en de Provincie Noordholland nam voor 60.000 aan- deelen en schonk f 40.000 als rente loos voorschot. De HoUandsche Spoor zal de lijn exploiteeren, de sierlijke wagens zijn deels in de remise te Uitgeest gebor gen of staan op een zijspoor bij 't station Alkmaar den dag der ope ning af te wachten. Voor Haarlem en omstreken is dit alles zonder twijfel van belang, niet alleen omdat ook wij nu voortaan op gemakkelijke manier een uitstapje naar de tot nu toe vrij onbereikbare plaatsen zullen kunnen maken, maar tevens omdat Egmond en Bergen zich mettertijd als mededingers voor r Zandvoort en Bloemendaal zouden kunnen ontpoppen. In de streek zelf I verwacht men voor de beide gemeen ten een grooten bloei. Te Egmond wacht een groot, met straten al door sneden bouwterrein, op den bouw van villa's, er wordt al een Kurhaus op gericht met 45 kamers, een onderne mende Alkmaarder bouwde er een luxe-bakkerij met een lunchroom en een vernuftige Amsterdammer heeft zich er als kapper gevestigd. De Eg monders droomen er van, dat hun gemeente zou worden voox-al de had plaats voor Groningen, Friesland en Drente, een hoop, die allicht nog zoo dwaas niet is, sedert de Hollandsche Spoor ook in Noordholland goede sneltreinen laat loopen, zoodat de reizigei-, die 9.13 uit Stavoren ver- trekt, te 11.19 aan 't station Alkmaar aankomt en 27 minuten later te Eg mond is gearriveerd. Voorloopig kan men zevenmaal daags heen en terug, zes maal daags naar Bergen, dat in den tijd van twintig minuten wordt bereikt. Wat Bei-gen betreft, zijn reputatie is sedert de laatste jaren voortdurend groeiende geweest. Wie er in lang niet geweest is, staat verbaasd over de talrijke pensions, die het in de zomermaanden waarlijk niet aan gasten ontbreekt. Zelfs is de plaats zoo gezocht, dat het onnoodig is ge weest, de menschen met lage prij zen te lokken. In één opzicht staat het lijnrecht tegenover Egmond, na melijk in boomenrijkdom. De zee plaats heeft weinig of geen groen, Bergen heeft het in overvloed en mag ■met zijn mooie lanen, prachtige plek jes en gezellig bosch onder de mooi ste gemeenten van ons land gere kend worden, te meer omdat het er nog echt landelijk is. Op de open plek in 't bosch, te midden van slan ke stammen van duizende hoornen, kan men er thee of koffie dlinken, of het traiditioneele landelijke maal van aardappelen met sla en eieren en pannekoeken gebruiken, ook al is de uitspanning waar al die heerlijk heden vandaan moeten komen, vrij ver daarvan verwijderd. Haarlemmers, die met den sneltrein van 9.50 van hier vertrekken zijn 10.34 te Alkmaar en zullen, daar de Hol landsche Spoor wel voor een goede tramaansluiting zorgen zal, omstreeks een half uur later te Egmond of te Bergen aankomen. In de streek zijn de menschen dan ook verrukt, de Alkmaarders zelfs zoo, dat zij de feesten voor de ope ning van de nieuwe verbindingen, hebben gehouden -drie weken vóórdat de eerste tram er rijden zal. Te Eg mond hebben de ingezetenen meer ge duld, daar zal drie dagen na deepe ning worden feestgevierd. Het aardige weekblad „In en om Kennemerland", dat tal van lezens- waardige artikelen over die ze streek geeft en waaraan ik verschillende ge gevens heb ontleend, roept dan ook in begrijpelijk enthousiasme uit Egmond groeit weer, Egmond hloeit weer, Bergen kwijnt niet en verdwijnt niet In zijn afgezonderdheid. Laten ze dan als mededingers van Haarlems omstreken optreden, daar over behoeven we ons niet bezorgd te maken, de wereld is groot genoeg» Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort zijn gezamenlijk tot bloei gekomen, laat ook Egmond daarnaast de vleugelen uitslaan. Dat deze zee plaats en het mooie Bergen nu be reikbaar zullen worden, is in elk ge val ook een zaak van algemeen be lang. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG Bij de Japansche legatie te 's-Gra- venhage is het volgende telegram uit TOKIO ontvangen, gedagteekend 11 Juli Admiraal Kataoka bericht, dat zijn eskader in de wateren van Sachah'n is aangekomen bij het aanbreken van den dag op 7 Julinadat ver kenningen in open zee hadden plaats gehad, naderden de transporten en een doel van het eskader de kust. Een gecombineerd marinedetachement landde daarop en bezette, zonder te genstand te ontmoeten, de vooraf be paalde stelling. Daania landde ook een deel van het leger, dat het maxi- ne-detachement afloste. Middelerwijl opende 'svijands fort, op een hoogte ten zuiden van Korsakof, het vuur op oixze schepen die in open zee ma noeuvreerden; doch later werden ach tereenvolgens de operatiën uitgevoerd zooals die te voren waren geregeld. Ons eskader leed geen schade. In den vroegen ochtend van 8 Jul5 werden drie oorlogsschepen en twee torpedojagers afgezonden om het le ger in zijn bewegingen tot bezetting van Korsakof bij te staan; doch zij vonden Korsakof reeds bezet door on ze legermacht. Te 2 uur in den mid dag kwamen torpedo jagers de Chi- tonbaai, vroeger genaamd Rosorei- baai, binnen, toen de vijand een krachtig vuur opende uit veldstuk ken. Dat vuur werd echter ten slotte tot zwijgen gebracht." Volgens de berichtgevers van de Times en van de Morning te Peters burg heeft de landing der Japanners op Sachalin, hoewel ze niet onver wacht gekomen is, toch neerslachtig heid gewekt in regeeringskringen, en ook in het algemeen bij de voorstan ders van vrede. Naar 't heet hadden de Russen dat eiland beschouwd als iets, dat men Japan zou kunnen aan bieden in rail voor andere eischen, waartegen men zich beslist wilde ver zetten. De eerste uitkomst der bezet ting van Sachalin zou nu zijn, dat de oorlogspartij in Rusland versterkt wordt. Omtrent DEN TOESTAND IN RUSLAND kan het volgende worden gemeld „Er is een revolutionnaire organi satie onder de militairen opgericht, die, hoewel in .den jongsten tijd ont staan. waarschijnlijk binnen korten tijd aan den strijd voor de bevrijding een beslissende wending zal geven. Deze organisatie heeft den volgen den, door een groep officieren onder. teekenden oproep verzonden „De militaire organisatie van de politieke omwenteling. Kameraden Ons vaderland doorleeft thans oogenblikken van buitengewoon his torisch gewicht. Het jonge, democra tische Rusland, vol schéppende kracht en dorstend naar ontwikkeling en vrijheid, is in hotsing geraakt met het oude, bouwvallige, autocratische Rusland. ...De burgeroorlog heeft een aan vang genomen. Botsingen tusschen het volk en de eigenmachtige auto cratie kunnen niet uitblijven. En op die groot historisch en diep drama tisch oogenblik in het leven van ons volk wenden wij ons tot u, onze ka meraden in het leger. Waar is onze plaats Zullen we oixs zwaard in de weegschaal van de autocratie werpen zullen wo ons aansluiten bij de on bekwame moordenaars, die de vel den van het verre Mandsjoerije en de straten onzer steden drenken met het bloed van ons volk, of zullen we ge dachtig aan do dierbare overleverin gen van Pistel, Kochowsky. Asschen. brenner, Soechanof enz. (Dekab risten) do partij kiezen van het voor recht ei rechtvaardigheid in opstand ge raakte volk. De grondslag, op welken bijna alle militaire kringen tot een stemmigheid kunnen komen, is die van de politieke omwenteling, d. w. z. van de omverwerping der auto cratie en de vestiging van de toekom stige staatsorde op democratischen grondslag. Dit is onze leus, dit is onze voornaamste taak. Lid van onze militaire organisatie der politieke omwenteling kan ieder militair wor den, onafhankelijk tot welke partij hij overigens behoort. Wij zijn niet ia staat de revolutie te vex-hinderen, maar wel haren triomf te bespoedi gen, duizenden menschenfevens te redden en ons zwaar beproefd land te behoeden voor nieuwe offers en har de schokken. Met onze 'hulp kan het volk een einde maken aan het stel sel van autocratie en politie-heer- schappij en de baan effenen voor de denkbeelden der sociale rechtvaardig heid. De noodzakelijkheid van de mi litaire organisatie, a.ls een aaneenge sloten en zelfstandige groep volgt logisch uit de bestaansvoorwaarden van den militairen stand." Uit MOSKOU komen weder berichten over een moordaanslag. De Petersburgsche Telegraafagen. tuur meldt: Bij de ontvangst Van lieden, die een verzoek kwamen rich ten tot den stadscommandant, Schoe- walof, werden door een dezer lieden drie schoten gelost. De stadscomman dant werd gedood, de moordenaar in hechtenis genomen. Een later bericht zegt „De aanslag waarvan de stads commandant het slachtoffer werd, werd 's namiddags om één uur ge pleegd. Sclioewalof werd door vijf revolverschoten doodelijk gewond. De moordenaar was een eenvoudig ge kleed man. hij wachtte in de wacht zaal tot allen ontvangen waren, na derde toen den stadscommandant en schoot toen uit de naaste nabijheid. De kogels doorboorden het lichaam van den stadscommandant, die na een uur overleed. Wie de misdadiger 'eigenlijk is, is nog niet uitgemaakt. Onlangs was bij gevangen genomen wegens een politiek vergrijp, maar hij ontvluchtte uit het politiegebouw. Het laatste telegram van 11 Juli luidt Nog steeds is niet uitgemaakt wie de moordenaar van den stadscom mandant, graaf Schoewalof was. Hij is in het bezit van een pas op den naam van een zekeren Kursk, maar die is klaarblijkelijk valsch. De moordenaar was vroeger reeds eens gevangen genomen, maar ook toen kon men niet uitmaken, wie hij eigenlijk was. Hij loste 4 schoten uit een zesloops- Vevolver, volgens de uitspraak oerge- neesheeren waren de kogels vergif tigd. Deze kogels troffen graaf Schoe walof, terwijl een vierde een in de kamer zich bevindend ambtenaar wondde. Aangaande de OVERGAVE VAN DE „POTEMION" ontvangt het Berl. Tagebl nog het volgende particuliere telegram uit Boekarest „Nu de opwindende voorvallen al hier voorbij zijn, heb ik generaal La- hovary, den minister van buitenland- sche zaken, om een interview ver zocht, dat mij goedgunstig werd toe gestaan. De minister verklaarde het vol gende „Wij zijn verrast door een onaange naam voorval, maar ik geloof, dat de regeering reeds in het eerste oogen blik de verstandigste oplossing heeft gevonden. Wij hebben op het gevaar af van de veiligheid van onze haven in gevaar te brengen, beslist gewei- gerd te voldoen aan het verlangen dei- opvarenden van de „Potemkin", om hen van levensmiddelen te voorzien. De Rumeensche regeering heeft door hare handelwijze aan Rusland een belangrijken dienst bewezen, doordat zij een kostbaar schip behoedde voor een bijna zekere vernietiging. Wij hebben op dieze wijze do onbelemmev- de scheepvaart op do Zwarte Zee ver zekerd en we hebben door de ontsche ping der muitende bemanning een tot dusver nog nooit voorgekomen si rij d verhoed tusschen oorlogsschepen an denzelfden Staat, daar de „Potem kin"' zich aan het Russische eskader slechts na een hardnekkig gevecht zou hebben overgegeven. Het doet ons ge noegen bij deze ernstige gelegenheid den naam van ons land als een staat van orde en van vrijheid eer te heb ben aangedaan." De minister van buitenlandsche za ken Landsdowne deelde het ENGELSCHE HOOGERHUIS mede. dat een conferentie over Ma rokko zal worden gehouden eir. dat Groot-Brittammë geneigd is, zich daar bij aan te sluiten. Het zal dus het voorstel, dat zonder twijfel zal wor den gedaan, om met andere mogend heden onder passende conditiën deel te nemen aan de besprekingen, dis zullen plaats vinden, aannemen. EEN MIJNRAMP. In de kolenmijn te Wattstown, Gla morganshire, heeft een ontploffing plaats gevonden Er waren 126 perso nen in de mijnen. Men vreest, dat een groot aantal personen omgeko men zijn. Een later telegram zegt Er zijn 69 lijken naar boven ge bracht men vreest dat 126 personen zijn omgekomen. OORLOGSVARIA WLADIWOSTOK VERSTERKT. Het Parijsche Journal heeft een te legram ontvangen van iemand, die pas in Wladiwostok geweest is en die misschien wel meent, de Japan ners bang te kunnen maken. Wani hij zegt-, dat de vesting verbazingwek kend sterk is. De bezetting telt 85.000 raaQ, met 2000 kanonnen, waaronder een aantal sndlvuurkanonnen. „Om Wladiwostok te kunnen veroveren, zouden zeker 200.000 Japanners noo dig zijn." De algemeene indruk, door den cor respondent ontvangen, was dat do ver dedigingswerken iets ontzaglijks wa ren, en dat de Japanners, indien zij het beleg sloegen voor de stad. daar een tegenstand zouden ontmoeten, die het beleg tot de moorddadigste en ver schrikkelijkste gebeurtenis van den! oorlog zouden maken. Stadsnieuws Veiligheidsmaatregel. Door de E. S. M. zijn thans bij de overwegen der trams in den Aerden- hout aan elke zijde der lijn witte, ijzeren bordjes geplaatst, waarop mdt duidelijke zwarte letters ..Halt. als een trein nadert" vermeid ia. 't Ts te hopen, dat koetsiers en automobilisten hiex-op nu eens goed willen letten en daaraan gevolg ge ven, opdat de ongelukkéix achterwege blijven. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In de Dinsdagavond gehoudexx al gemeene jaarlijksehe ledenvergade ring van de „Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose" werd o.a. door den secretaris voorlezing gedaan van het jaarverslag. In den aanvang van liet verslag wordt er aan herinnerd hoe de veree niging in 1904 ontstond naar aanlei ding van een lezing, gehouden door Dr. L. C. Kersbergen in de vergade- ring van de afdeeling „Haarlem en Omstreken" der Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, In November 1904 werd overgegaan tot opening van het Consultatie-bu reau. Met dankbaarheid wordt mel ding gemaakt van een koninklijke gift van den heer J. Krol Kz., die de vereeniging spoediger dan zij dacht in staat stelde het beoogde doel te bei-eiken. Het aantal patiënten mam steeds toe en is nu gestegen tot 132. Bijna alle Haarlemsche medici en ook enkelen van buiten veiklaarden zich bereid de zittingen van het con sultatiebureau bij te wonen. De pogingen van het bestuur om met de gezondheidscommissie tot over eenstemming te geraken, betreffende ontsmetting van woningen, waar lij- dei-s aan open tuberculose verpleegd werden of gestorven waren, leden schipbreuk, aangezien de wijze van ontsmetting nog een punt van over weging uitmaakt in don boezem der Commissie. Ook met de registratie der tubcrcu- Joso-gevaJlen was mdn niet gelukkig, daar men op de aan alle medici toe gezonden lijsten voor de invulling van straat en huisnummer der tuberculo selijders van slechts zes doctoren ant woord kreeg. In het verslag wordt gevraagd, of deze schrale oogst toe te schrijven is aan tijdsgebrek of aan de opvatting van den ambtseed. Is dit laatste liet. geval, dap wijst het verslag er op. dat het mededeelen van straat en huisnummer aan edn collega toch geen schending van het beroepsge heim kan zijn. EEN LIGHAL. ..Op vele, zoo niet alle bestuursver gaderingen van den laatsten tijd", zegt het verslag, ..werden besprekin gen gehouden om te geraken tot op richting van een lighal of daer-sana- torium. doch belaas moeten wij u mededeelen, dat wij niettegenstaande alle aangewende pogingen tot geen resultaat kwamen. Noch de besprekin gen met Burgemeester en Wethouders en den stads-tuiixman den heer Sprin ger betreffende een gedeelte van don grond van het Buitenhuis, noch de pogixxgen. aangewend hij de verschil lende grondeigenaars, brachten ons dichter bij oxxs doett. Zelfs een com missie benoemd tot aankoop van grond, bestaande uit do heeren Baron Van Lijnden, Mr. Pahud de Mortan- ges en Krol, had geen succes van haar wex'k. De verschillend© grondeigenaars haddën allei'lei bezwaren, waarbij steeds het hoofdbezwaar was„Vrees voor besmetting". „Hoe men dit laatste aanvoerde als argument voor lium weigering, is ons al heel onverklaarbaar. Juist immers de patiënten door de Vereeniging on dersteund, waken tegen de besmet ting daar elk hunner voorzien is van een sputum-fleschje, gedeeltelijk ge vuld met een ontsmettende vloeistof, waarin de opgehoeste stoffen worden gedeponeerd. Buitengewone reinheid en opvolgen der gemakkelijk te vol gen voorschriften der Vereeniging zijn dan oolc voldoeixde om de besxnettiug te weren. ..Laat ons hopen, dat die ingewor telde vrees voor besmetting spoedig tot het veiieden moge behooren, er wij weldra een edeldenkend grondbe zitter zullen ontmoeten, die ons uit dexx nood helpt, want juist nu inden zomer kunnen wij zooveel doen voor oxize arme tuberculose patiënten, om ze tegen den winter met meen* weer stand het gure jaargetijde te doexx in gaan." Van de behandelde patiënten over leden er 5. Allen waren in een verge vorderd stadium hulp komen inroe pen. Aan melk. eieren exx vledsch werd besteed 731.49. Ook werd in 8 gevallen hulp in het. huisgezin verleend en tweemaal bijge sprongen in de kosten van huishuur, om de patiënten een betere woning te verschaffen. Een woord van dank wordt ge bracht aan mej. A. C. van Harroveld, administratrice, voor haar zeer 'be langrijk aandeed in de werkzaamhe den der vex-eeniging. Ook de steun van werkgevers, arm besturen. wel willende „philantropen" en van de vetreenaging „Huisverzor ging" wordt met veel dankbaarheid gexioemd. Electrische Verlichting. Bewoners van Jansweg en Jana- straat zijn niet tevreden over 't voor stel van B. en W. tot uitbreiding der electrische straatverlichting, omdat daarbij deze straten niet zijxx ge noemd. Zij verzoeken dus, ook Jans straat en Jansweg van electrische booglampen te voorzien. Dit verzoek kunnen we begrijpen, maar niet, dat adressanten verzoe ken om, wanneer de Raad daaraan niet voldoen kan, ook de gelden voor de voorgestelde uitbreiding niet toe te staan. Zulke wraakxxeming heeft geen zin. Naar wij vernemen, zijn ook de bewoners van de Kleine Houtstraat voornemens, bij den Raad voor hun straat hetzelfde verzoek te doen. Zooals in een artikel onder de ru briek „Onx Ons Heeix" werd aange toond, zijn de kosten de reden waar om B. exx W. langzamerhand de electrische verlichting wenschen uit te breiden. Standplaatsen voor de Kermis. Het verzoek van den heer G. J. van Gasteren om een Schouwburgtent te mogen bouwen op het terrein der voormalige gasfabriek, zal heden wel in den Raad tot discussie aanleiding geven. Te meer omdat er iets minder dui delijk is in de wijze van bepaling van deze plaatsen. Op voorsel van den heer De Kan ter werd 19 Januari 1887 door den Raad besloten, dat de Raad elk jaar de kermisstandplaatsen aanwij zen zou. Tot en met 1890 is dit ge schied, daarna kunnen we in de Raadsxxotulen "er niets meer van vinden. Toch is naar 't schijnt dat besluit nooit ingetrokken. Vermoedelijk is hier dus een mis verstand. Na 1890 zijn de plaatsen aangewezen door B. en W. Museum van K u n s t n ij v e r- h e id. Zaterdag 15 Juli zal de jaarlijksehe vergadering van den Raad van Be stuur van het Museum van Kunst* i nijverheid te Haarlem plaats hebben eix zal de tentoonstelling van het werk der leerlingen van de aan het j Museum verhonden school voor Kunstnijverheid geopend worden, j Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van genoemde school zal door het Bestuur aan het onderwij- jzend personeel een collation worden I' aangeboden, terwijl door een oud leerling der school, den heer D. Au- ,drae, een gedenkpenning werd gegra veerd. Do tentoonstelling in verband met de kunst bij de opvoeding van het kind zal binnen eexiige dagen geheel gereed zijn. De voornaamste inzen dingen uit het buitenland werden niet bijtijds ontvangen, de inzending van do Oostenrijksclxe regeering is zeer omvangrijk en beslaat voor zich alleen eenige zalen. Daar in het Mu seum niet voldoende i-uimte aanwezig is, zal voor deze afdeeling een drie tal zalen in de School voor Kunstnij- verheid beschikbaar woxden gesteld. De inzending van de Hongaarsche Ivunstnij verheidvereeniging in Buda pest alsmede de inzendingen uit Ham burg, Neurenberg en München zullen oveneens zeer belangrijk zijn. Inzen dingen uit Amerika, en Turkije wor den nog verwacht. Ofschoon de ten toonstelling op bescheiden wijze werd ingericht, zullen belangstellenden toch een overzicht krijgen van de pogingen, die in verschillende lan den voor de artistieke ontwikkeling bij de opvoeding van het kind in het werk werden gesteld. Een catalogus werd van de inzendingen opgemaakt en zal voor de bezoekers van het Museum verkrijgbaar worden ge steld. Kamerverkiezing. Overste Graafland te Haarlem, aan gezocht om een candid&tuur voor de Tweede Kamer in het district Zut- phen te aanvaarden, heeft daarvoor bedankt. Goed ingelicht! De Nieuwe Arnhemsche Courant heeft het bericht overgenomen, dat ons Raadslid de heer W. A. J. van de Kamp gepolst is voor den Kamer zetel te Den Helder ,maar heeft daar aan abusief toegevoegd dat genoem de heer sociaal-democraat is. Vertrek van Carré. Dinsdagavond gaf Carré zijn af- scheidsvoorstelling, die even goed slaagde als de vorige. Daarna begon men in allerijl aan het afbreken der tenten en reeds he denmorgen om 6.24 vertrok het gezel schap van het goederenstation aan do Leidschë vaart per extra-trein naar Zutphen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1