RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. Be Be Raadsels Hoe het verder met de Poesjes ging B w Raadseloplossingen (De namen van. de jongens en meis jes, die mij vóór Donderdagmorgen oplossingen van deze raadsels zen den, worden in liet volgende nummer bekend gemaakt). 1. Ingezonden door Johan Faber). Welke plaats in Rusland maakt ge uit de volgende letters r gj kinju etaenebr 2. (Ingezonden door Bertus Rus man). Ik bereik nimmer 't pad, Dat zich deugdzaam laat noeanen, Haast heb ik altijd, en ga toch niet vooruit. Recht zit in mij, het is niet te ver bloemen. En toch ben ik niet recht, raad wat ik beduid 3. (Ingezonden door Hendrik Bou- man). Met welk mes snijdt men geen brood? 4. (Ingezonden door Ltfuis de Lagb). Mijn eerste is een ander woord voor vrij. en ook een jongensnaam. Mijn tweede is een versterking. Mijn geheel is een stad in Duitscli la nd. 5. Ingezonden door Maria en Bar Timmer). Kunt ge uit osnderstaanden zin drie begraven steden vinden? Hij zag verleden week een lucht ballon den. grond raken. 6. (Ingezonden door Agnes en Wil lem van den Berg). dtss amrreoo chem apt Kunt ge hieruit een van de oudste Haarlemsche gebouwen maken 7. Ingezonden door Gerard Ha mer). Welke rijtuigen loonem niet op wie len 8. (Ingezonden door Guus en Lou- rens Vi sari us). 1 2 3 5 6 7 is een visch. 3 5 G 7 draagt men aan den vinger. 8 9 is een voegwoord. 4 5 8 3 is een muziekinstrument Wat is mijn geheel? 9. Ingezonden door Theo Weill). Ik heb één gait, 'k Ben rein en glad, En nuttig zijn mijn werken, 'k Volbreng mijn kunst, Win ieder's gunst En kan veel zwakheên sterken 'k Woon in een huisje, klein en goed Wie mij misbruikt, vergiet zijn bloed. 10. (Ingezonden door Neflly Mo- doo). Ik ben een stad ïn Belgie verwis selt ge mijn eerste en laatste letter, dan ben ik een diepte. Tineke's droom kwam, jammer ge noeg, niet uit. Moeder-poes heeft nooit meer bij de kleintjes in het ledikan- tje gelegenze heeft zich nooit weer laten zien. Arme Moeder-poes Eén ding was gelukkig de kleintjes mis ten de Moeder niet. Je moest ze nu maar eens zien O, ze zijn al zooveel grooter geworden. Eerst konden ze wel met hun beidjes in ee>n stoof liggen. Dat w.as toch zoio'n aardig gezicht. Eens, toen ze daar zoo lief naast elkaar la,gein, pak te Piet de poesjes rn.eft stoof en al in een papier, hond er een touwtje om, en schreef er een adi-es op. waschte Muls zich na dat anelkbad Molletje, die op den grond zat, likte de druppeltjes op. ..Jullie hoeft de poesjes niet- meer te voeren", zei Piet. ..want kijk, Mol letje drinkt al alleen." Al heel gauw konden de poesjes klimmen, 't Was grappig do kleine peuters op een voetkussen te zien klauteren. Riek zei telkens, als ze er eindelijk op zaten „Kijk, Muis en Mol zijn dé duinen weer opgeldommen, zoo meteen zul len wij ze er af zien roll én." En ja weleen oogenblik later bui telde eerst de een en toen de andere ,Moes, een postpakket „Dank je wél, Piet", zei Moe. Ze knipte gauw het touwtje los en deed het papier er af. Wat lachte Moeder, toen die twee lekkere poesekopjes er uit te voorschijn kwamen„Dat is nog het mooiste postpakket, dat ik ooit gekregen heb", zei ze. Héteene poesje is een echt dikkerdje geworden. De kinderen noemen het daarom Molletje. Het andere is veel fijner en heélemaal grijs met een zwart puntje aan den staart, o zoo aardig. Dat is Muisje. Molletje kan nu alleen de stoof wel vullen. Het slanke Muisje valt er gedurig uit. Mol hoeft hier en daar een bruin vlekje. Maima zegt, dat ze zeker eens van. de chocolade gesnoept heeft, die Tineke 's morgens krijgt, omdat zij zulke b'leeke wangen heeft. Maar dat is een grapje van Moes. Mol is keurig net jes hoor, en Muis ook. Ze poetsen en wasschen zich den heelen dag. En ze eten en drinken zoo voorzichtigIn de eerste dagen werden do kleine poesjes gevoerd. Dat was zoo'n pret tig werkje. Om beurten nam Riek Muis en Mol op schoot en goot ze met een theelepeltje melk in den hek. Tineke deed het ook eens, maar die morste allés over Muis heen. Wat er afwant er af stappen konden ze nog niet met hun korte pootjes. O, kijk, ze hebben zeker zand van de duinen in de oogen gekregen", riep Riek, toen ze zag, hoe ze zichwasch- ten. Als ze zich wasschen, likken Muis en. Mol hun eene voorpootje hee lemaal nat en daarmee strijken ze over hun kopjes, soms zóó stijf, dat Tineke gisteren riep ..O. Moes. Muis strijkt zich liet oor nog af Maar zoo dom was Muis niet. Muis en Mol zijn heel verstandige poesjes; ze weten altijd, waar Mina, de meid, de melk heeft neergezet, en ook, wanneer het etenstijd is. Als ze Mina met de borden hooren ramme len, komen ze ér aan springen. Hun liefste wandeling is over het kastje en den schoorsteenmantel. Héél voorzichtig loopen ze tusschen allerlei vaasjes en beeldjes door. Ze hebben nog nooit iets gebroken, is dat niet knap Piet vindt ze erg nieuwsgierig. Hij denkt, dat ze overal opklimmen, om alles te kunnen zien, wat er in de ka mer gebeurt. „Ik weet wel, dat ik dat ook zou doen. als ik een poes was", zegt Piet, „op den grond zie je ook zoo weinig. Groote menschen hebben het heerlijk, die kunnen veel meer zien dan wij. Laatst nog. toen onze Koningin hier was, had ik juist zoo'n mooi plaatsje vooraan, maar op het oogenblik, dat de Koningin voorbij ging. kwam een groote man vóór mij staan. Was ik toen een kat geweest, dan was ik op dén schouder van dien man geklau terd." Nu. Muis en Mol zouden dat nooit doen want die zijn bang voor alle mannen, behalve voor „Pa" natuur lijk. Na liet eten doen de kinderen al- 3 5" tijd een paai* spelletjes met de poes jes. Eerst verstoppertje. De kinuoreu \erstoppeu zich, en Muis en Mol ko men neii zoeken. Als zij de kinderen gevonden hebben, doen die, of zij tie poesjes willen krijgen, en holderdc- uoltier vliegen Muis en Mol naar de keuken en wachten, tot ze daar ge zocht worden. Ook nomen de kinderen wel een touwtje en binden daar een propje papier aan. Dau draven ze piet het touwtje in de hand van do voorkamer naar de achterkamer. Muis en Mol er achteraan. Op het laatst zijn ze zóó moe, dat ze lang uit op den grond gaan liggen om uit te rusten. Eergisteren zat Riek te lezen. Zolas juist voor, hoe de vleermuizen sla pen, toen Mol doodsbedaard op do bladzij ging zitten en Riek heel on schuldig met haar iiflve oogen aan keek. De kinderen waren wel nieuwsgie rig naar het verhaaltje van Riek, maar Mol wegjagen ging toch niet, daarvoor vinden ze haar veel te aar dig. Eerst was Piet bang, dat de poes jes nooit een snor zouden krijgen, zoo lang duurde bet, eer de snorre- haartjes te voorschijn kwamen, maar nu hebben ze een grooten deftigen snor reb aard. Muis was op een morgén nergens te vindenhoe de kinderen ook zochten en riepen, ze kwam niet. Riek was bang, dat Poes naar beneden geval len was. Zé was al eens eerder te zoek geweest, maar toen kwam ze doodbedaard uit de provisiekast stap pen. Allo kasten opengedaan, maar neen, hoor! Muis kwam er niet uit. Als ze eens was weggeloopen, dat zou vreeselijk zijnNiemand be greep er iets van. Op schooi moesten de kinderen al door aan Muis denken. Toos dacht zich suf, of er ook nog een plaatsje zou zijn, waar ze niet hadden ge zocht. „O, wee, de ovenAls Poes daar maai- niet ingekropen is", dacht ze opeens. „De kachel brandde vanmor gen, toen ik naai- school ging, en Muis is een échte koudkleum. Mini heeft haar al tweemaal uit den oven gejaagd." Gelukkig ging de bel gauw. Toos draafde naar huis en vloog naar de keuken. „Is Muis al weer gevonden?" riep ze. Maai' vóór Ma of Mina antwoor den konden, had ze dien oven al open getrokken. „Leeg, gelukkigriep ze. „Maar, kindje, wat is er toch riep Moeder. Toen vertelde Toos, dat ze zoo bang geweest was, dat Muis in den oven zat en verbranden zou en dat ze op school geen enkele som had kunnen maken, omdat ze den heelen tijd aan Muis moest denken. „Gevonden, gevonden I" riep Riek op eens. .Waar, waar?" riepen allen. „Ineen hoedendoos!" riep Riek. Warempel, daar lag Muis op Riek's mooien hoed. Moeder nam Poes gauw op. Wat zag Riek's hoed er uitde zijden strikken waren heélemaal plat gedrukt. Dat was wel jammer, maar o, wat een blijdschap, dat Muisje er weer was Den lden Augustus vieren de kin deren den verjaardag van Muis en Mol. Piot wil ze elk oen stuk lever worst geven, Riek is van plan ze eön blauw lint om den hals te binden met een strik op zij. Toos zegt ..Ik geloof niet, dat Muis en Mol dat prettig zullen vindon, en wij moeten dien dag alles doen vóórhaar plezier." En een pleizierig feest zal het vast. wel worden Daar zorgen Riek en Toos én Piet en Tineke wel voor M. L. 5 0 mogelijk over te schrijvendat is nog eens gemakkelijk, vind je niet? Maak Woensdag ma.a.r veel pretGa je in Alfen logeeren of kom je gauw- weer terug? To osje M. Wel, kleine Toosjp, jij moet toch ook weer eens een briefje hebben, hè Doe je ook mee aan den schrijfwedstrijd Zeg Maatje maar voor me goedendag Zusjes M. Paulientje heeft ge lijk, om zich maar eens goed te oefe nen Je hadt nu ook al keurig ge schreven, MiniHoud je ook zoo veel van naaien? Wat zal dat heer lijk zijn, als jullie allemaal je eigen jurken kunt naaien, denk ie ook niet Hilda R. Of je ook mee mag doen aan de wedstrijden Wel Hilda, ik vind het heel best, en ik zal dus maar eens beginnen met oen klein briefje, voor je in de Brievenbus te zetten. Dan volgen later wel langere brie ven ,hè? Nelly Jo M. Ja, ik vind het erg zielig dat de poesjes je zoo alleen ge laten hebben, en om je epn beetje te troosten zal ik maar eens bij jé ko men. Je zit immers 's middags van één tot drie uur op Je moet maar probecron om zoo mooi mogelijk te schrijven, dat zal 't beste zijn. denk ik. Ik vind het erg aardig, dat je al de Zaterdagavonden bewaart. Wat zal dat een stapel worden, zeg Anna van G. Anna. gaat aan 't verzen maken. Zit van vuur en vlijt te blaken Anna en haar broertje Piet. Rijmen doen ze, anders niet! Anna., wil je 't mij nok leeren Kom, ik zal 't maar eens probeeren Maar 'k weet niet of 't goed zal gaan. Want ik heb 't nog nooit, gedaan Is mijn versje dus niet goed Schrijf dan maar hoe''t anders moet Etiënno Inconffiv. Van dit pseudoniem en van dcCen weg zal ik nog maar eens gebruik maken om U te bedanken voor de oplossing van het raadseltje en voor de mooie brief kaarten. Ik ben nooit in Parijs ge weest. en vond het dus erg aardig er zulke leuke kiekjes van té zien. M. C. VAN DOORN. B e t s i e van W. Of ik het dom vind, <lat je de raadsels heelemaal vergeten hadt? Nee, niet zoo heel erg, hoor, ik geloof dat iedereen wel eens iets vergeet, en dan mag je 't vani een1 ander maar niet dadelijk dom vinden; denk je er ook niet zoo over? Hebben Marie en jij Zaterdag middag veel plezier gehad? Anna van D .Ik dacht heusch, dat Annie en Nelly me gingen ver geten. maar ik ben toch erg blij, dat ik verkeerd gedacht heb, jij ook niet? Wat vind ik het jammer, dat de poe sen kindertjes dood zijn je had je er zeker al op verheugd om met de kleine Kaffertjes te spelen, is'tniet? Dag Anni De oplossingen vaat de raadsels der vorige week zijn 1. Egel, want men maakt hem uit eu bij is bruin. 2. Meubelmaker. 3. Willi elminastraat. 011 4. Raadselwedstrijd. in 5. Een boek waar de laatste blad- -n. zijde uitgescheurd is. 6. Bol, rol, vol, dol. te 7. Zaterdagavond. 8. Geevtraidenberg. a» 9. Melkweg. 10. Omdat hij zijn les van buiten j wel kent. Betsv van Wengen7 Bernard Se>- I ders. 8: Jo Ley er, 8; Mina Vink. 8 Margretha van der Stijlen, 6Alida de BIaz,er. 6 Zusjes Martens, 6 i Leonard Germeraad, 9 Toosje Maas 1Coba Barthel, 9 Catharina Kok- te] kelkoren, 6Gerard Hekkelman. 7 'j, Johan van den Bosch, 7Anna Zwart 8Corrie Leeuwenkamp, 7 Maria Kenzen. 7 Wim Germeraad, 9. ta Brievenbus (Brieyen aan de Redactie van de Kinder-afdeeling moeten gezonden it worden aan Mej. M. C. van Doorn, ik Sophiastraat No. 22, Haarlem). Gerard Hr. Vandaag zal ik het -. eerst aan jou schrijven. Gerard, om dal ik je eens even lieel hartelijk wil bedanken voor de prachtige bloemen. Zó staan nog zóó mooi, en da rozen ïtj ruiken zoo heeiJijk Wil je ook aan a* Pa en Moe zeggen, dat ik het een alleraardigste verrassing vond? Je versje vind ik grappig, en ik zal het j als een aandenken bewarenmaar ik zal liet. maar niet in de Zaterdag- ec avond zetten, want het is toch eigen- te lijk alleen maar voor mij bestemd, 10- vind je niet Natuurlijk mag je ov,er er iets anders wel een versje voor onze ,a rubriek .maken. Wat de schrijfwed strijd betreft, mag je de letters zoo -c groot maken als je wilt, en mag je wel stijl schrijven, maar rondschrift liever niet. Is dit nu geen lange eI brief ig Misdadigers als Uitvinders, U* 0 ïr j De eenzaamheid geeft iemand gele- 11 genheid tot denken, tot nadenken, zij et is er zelfs zoo goed als zeker do aan leiding toe, dat men er toe komt te denken over dingen, waarmede men. er zich anders misschien in hot geheel niet zou hebben bezig gehouden. En daarom is het niet zoo wonder- lijk te vernemen, dat medrmalen mis- dadigers, terwijl zij in de gevangen's hun misdaad boeten, daar de een of andere voor de menschheid nutt\ge uitvinding hebben gedaan. Zoo ontving bijvoorbeeld de En- gelschntan Charles Filer voor het oa- tent,recht van een nieuwe naaArnachi- ne. die hij had uitgevonden, toen hij een straf uitzat, over hem uitgespro ken wegens inbraak, 15000 pond ster ling. Deze naaimachine is nu reeds n dertig handen gepatenteerd. Filer is nog pas 21 jaar, reeds betrekkelijk rijk en heeft goede kans nog rijker te worden, want wanneer hij reeds ie Engeland voor zijn patent 15000 pond sterling heeft gekregen, zal hij 'n andere land'en daar ook wel een aar dig sommetje voor ontvangen. Naar hij zdlf toegeeft, dankt hij zijn vermogen aan het feit. dat hij in de gevangenis werk kreeg in de schoen- makerswerkplaats en hier kwam hij op de gedachte van zijn uitvinden teen hij er naar streefde, zijn arbeid te vergemakkelijken. In de gevangenissen der Vereendgde Staten hebben de misdadigers in hot algemeen veel meer gelegenheid hun kennis te benutten' en uit te breiden, dan in do gevangenissen van andere landen, dn een gevolg daarvan is.het Corrie L. Ik ben er heel blij om, dat je het hoek zoo erg mooi vindt, en dat Moe en Pa ook vindein, dat ik een goede keus voor je gedaan heb. Wees er nu maar heel voorzichtig mee, dat er niets aankomtMaar die raad behoef ik je zeker niet eens te geven, is 't wel Johan van den B. Of je de let ters ook schilderen mag? Wel, dat is een moeilijke vraag Ik vind het heel aardig, dat je het eens probee- ren wi.lt, maar voor alle zekerheid zou ik het toch nog maar eens schrij ven ook. Lijkt je dat ook niet het beste C a t h ar i n a K. Ja, je hoeft alleen maar dat ééne zinnetje zoo netjes verrassend groote aantal misdadigers,, die door uitvindingen op verschillend gebied naam gemaakt hebben. Zoo werd voor eenige jaren door be middeling van een agent een patent voor een rïjwielschroef 'verkocht, die een tuchthuisboef, een zekerö Haan- mond, had uitgevonden. Het patent werd door een rijwielfabriek voor 20.000 dollar gekocht. Mot dit geld richtte Hammond1, een vroégero agent voor oen rijwielfabriek die zich schuldig had gemaakt, aan valsehheid in geschrifte, een nieuwe zaak in. deed schitterende zaken en was spoedig in de gelegenheid de firma, die hij door zijn bédrog vroe ger schade had berokkend, het gehec- le bedrag daarvan telrug te betalen. Een groote machinefabriek in Pitts burg werd voor korteni tijd een ma chine aangeboden ter vervaardiging van: nestels voor veters, waarmede men 25 pCt. aan arbeid en 30 pCt. aan kosten zou kunnen besparen. Déze machine was ook van een tuchthuisboef, Wandson geheet en. die daarmee een aardig fortuintje ha 4 kunnen verdienen. Maar zooals zoo veel andere uitvinders, meende ook Wandson dat zijn machine veel meer waard was dan zij misschien werke lijk was hij hield zich aan den ecv- rnaal door hem bepaalden prijs en wees verschillende mooie aanbiedin gen van de hand, tot hij stierf. Hij wreekte zich voor den tegenvaller door op zijn sterfbed alle aartteekeningen en hot model te vernietigen. Ook in Engeland zijn dikwijls door gevangenen uitvindingen gedaan. Soms wordt aan gevangenen, lie zich goed "-eclragen, toegestaan, hun vroeger bedrijf in de gevangenis weer ter hand te nemen, en vaak bobben zij dan ook gelegenheid in hun cel len zich met bijzonderen arbeid'bezig tel hou dear. Een beruchte falsaris, John Wil liams, was de uitvinder van een zeer practische vïschhaak, dien hij goed koop aan een ander verkocht, die er op zijn beurt duizenden voor maakte. Een andere misdadiger, de moorde naar Wainwright, vond in den tijd die verst re dk tusschen zijn veroordee ling en zijn terechtstelling, con ma chine ijit om borstels te maken, ter wijl een andere moordenaar, Thurell een nieuw soort galg uitdacht, waar aan hij zelf zijn Teven eindigde. De meestd .breekwerktuigen, die zoo nu en dau de politie in handen val len, zijn door inbrekers vervaardigd, die daarvoor natuurlijk geen patent hebben aangevraagd, maar die hun eigen-gevonden werktuig ondershands aan „vakgenooten" verkochten. De merkwaardigste uitvinding ech ter is het werk van cdn, Franschen misdadiger. Zij bestaat uit een dertig- voet lang touw, aan welks einde zich Gerard I-In. Ik wil wel gelooven, dat je pret liadt, om die mislukte rebus; nu heb ik er .toch nog een mooie oplossing voor gevonden, vind je niet Ik vond het erg prettig dat ik weer e*ns zoo'n Jangen brief van je kreeg Veel groeten voor Moe, en ook voor jezelf Coba B. Nu, ik kan me best be grijpen, dat je niet altijd tijd hebt, om weel te schrijven. Zoo'n dag naar 't Kolkje is maar heerlijk, hè? Frits houdt er zeker ook erg veel van om eens- flink te stoeien in de duinen, heb ik dat niet goed geraden Bernard S. Wel. als je me niet vertellen kunt van welke les je hot meeste houdt, vind je alles zeker wel prettig, is 't niet zoo Doe je ook mee aan den schrijfwedstrijd? Greta van der St. Vond je de raadsels zoo moeilijk de vorige week? Nu. dan hen ik blij, dat hetr dezen keer beter sing! Je was een van de eersten met je wedstrijdinzending, vind je dat niet leuk Ik wenscli je veel plezier op 't feest van 25 Juli Corrie van Z. Dat is een aardi ge poesenfamilie, hoor! Wat hebben ze grappige namen Die Fillte is ze ker nog oen echte spring-in-'t veld, is t niet? Ik vind heelemaal niet, dat kleuren geen mêisjeswerk is. ik weet een hceleboel meisjes, die er dolveel van houden en ik vond het ook altijd erg prettig. Nee, Marietje H. ken ik niet; woont ze ook In Vélsen? Fr ans van V. Wel Frans, als jij in twee jaar Hollandsch geleerd hebt dan vind ik, dat je bet. prachtig kent. hoorEn wat gemakkelijk, dat je nu nog Engelsch en Duitsch kent ookOf ben je er al weer veel van vergeten Ik wil wel gelooven. dat je de raadsels niet allemaal alleen kunt vindpn. dat is nog wat moeilijk, lie Maar ik ben er erg blij om. dat ik zoo'n mooien wedstrijd had uitge kozen. waar jij ook aan mee kunt doen. jij ook niet? Betsy B. Daar heb je goed aan gedaan, hoor Bets, om me weer eens te schrijven Natuurlijk vind ik het best dat je meedoet. Prettig dat je het zoo gezellig vindt op de Industrie school. Doe je aan alle lessen mee? Ja zes weken vacantie is wel lang genoeghaast te lang. vind je niet Of vindt je dat vacantie nooit te lang kan duren? Nu. dag hoor! De groe ten aan Jo en aan de broertjes. Alida de BI. Ja zeker, je mag ook meedoen aan dén schrijfwed strijd. En wat dat raadsels oplossen aangaat, trek je daar maar niets van aan. dat gaat. hoe langer hoe beter Heb je nog meer broertjes en zusjes Marie Gr. Dat was weer een ge- zelligen, langen brief. Ik had er pret om, dat je dat zinnetje uit Nelly's briefje zoo aardig vondt. Het is toch cok wel zoo, vind je niet? Nu, die kleine zus zal wel flink gezond zijn, als ze zoo'n grappige bruine kleur krijgt dat komt van de buitenlucht! Hoe oud is ze nu al Ja, ik wist wel, dat Nelly een lieele bibliotheek heeft. Daar valt heel wat aan te lezen, is 't niet Johan C. ;B. Wel. Johan, je wed strijd-inzending was de eerste van allemaal, vind je dat niet leuk? Maar nu moet je nog een heel poosje ge- duld hebben voor de uitslag bekend wordtNu, dat is zeker niet zoo heel erg, is 't wel Nolly van D. Iets bijzonders van, dat zinnetje maken? Wel, hoe wilde je dat doem Je mag liet natuurlijk wel probeeren, maar de bedoeling is eigenlijk alleen maar overschrijven. Hoe komt het, dat je hand soms zoo heeft? Nu. Nel, de groeten; maak je nog zoo dikwijls groote wandelingen'? Anna Zw. Je raadsel is niet hee lemaal goed, maar ik zal het wel een beetje veranderen, als je liet goed vindt tenminsteMaar wanneer ik het in onze rubriek kan zetten, weet ik nog niet. Ben je nogal geduldig? een haak bevindt, die zonder mankee- ren in ieder dak vastgrijpt. Een zeer vernuftige inrichting maakt het mo gelijk langs dit touw op en af te klimmen, zoodat men zich zonder ge vaar over do gehoede lengte van het touw kan heen en weer bewegen. Bovendien is het geheelo toestel zoo eenvoudig ingericht, dat het gemak kelijk in den broekzak kan worden meegedragen. Reeds bij een zestal Fransche inbrekers heeft men bij hun arrestatie deze „brandladder", zooals dit toestel in de dieventaal heet. ge vonden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9