I NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6763 Vefschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 17 JULI 1905 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN Jfc ADVERTENTIËN: per drie maanden: |B|||V Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der fyGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. FraiK^Der1 post door Nederland' I I I E65 S'XTyv UrT-5 b Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers O-ggK 7 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem£.d7>2 A t a n a enn a 1 a ma de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31*>ts Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 16 Juli. Brongebouw3de Reg. Inf. Bergen op Zoom. Matinée en Soirée. 2J en 8 uur. De HoutMuziekuitvoering 2i uur. ZandvoortOJ ympi a-Pal ace, Bios coop-voorstellingen, 3 en 8 uur. Maandag 17 Juli. VergaderingR. K. Volksbond. ZandvoortOlympia-Palace, Bios coop-voorstelling, 8 uur. Haarlammerliede en Spaarnwoude Vergadering van den Gemeente raad. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. OM ONS HEEN. LXV. WOENSDAGAVOND-CONCERT IN DEN HOUT. Woensdagavond kwart voor achten is het op het grintpad aan den Dreef nog stil. Zelfs de bankjes, anders zoo in trek, zijn niet eens alle bezet. Aan den rand van den weg, vlak bij de tramlijn (waarom ter wereld loopeu de mensendn toch altijd aan de kan ten, zelfs van het breedste pad en nooit in 't midden sjokken vier mi liciens van de infanterie, zooveel als maar mogelijk is uit den pas, klaar blijkelijk „naar de muziek" toe. Dicht bij de muziektent zijn om de kiosk heen eenige groene stoelen geschaald tusschen groote potten van groene heesters, die hier midden tusschen al die boomen den indruk moeten geven van een parkje op zichzelf. Twintig pas verder, zoo dicht in 't voetpad als ze dat voor de politie durven doen, staan de beroemde ijswagentjes, naar hun uitzicht te oordeelen twee van dezelfde firma en een, anders beschil derd, van ean concurrent. Intusschen behoeft dat op dit 0ogenblik geen nijd of afgunst te verwekken, want ze heb ben gezamenlijk niets te doen. Met kalme berusting zit de beheerder van een der wagens een sigaar te rooken, een roosje in het knoopsgat van zijn witten kiel. Rondom de muziektent zijn de stoelen, het geschenk van wijlen den heer Beijnes, zoo goed als alle bezet. Het leger is hierbij geducht in de meerderheid. Kluitjes van miliciens, meest van 't voetvolk, zitten daar op 'de muziek te wachten of staan achter de stoelen in druk gesprek, alsof ze zich schadeloos moeten stellen voor de disciplinaire stilzwijgendheid van den dienst. Hier en daar is een heele familie neergestreken, op een bankje rust een vader met moeder en twee dochters, tegen elkaar aangedrukt, omdat een lompe jongen, die niet bij 't gezelschap behoort., onverschillig op den hoek zit en niet inziet, dat hij in letterlijken zin te veel is. Met plechtigen stap naderen uit de verte twee agenten van politie, de een met een witte, de ander met een gele broek, zoodat ik mij afvraag, of bet woord uniform tegenwoordig van be- teekenis veranderd is, dan wel of de collega's een verschillende wasch- vrouw er op nahouden. De musici, die tot dusver achter de tent zaten of stonden, beklauteren langs het kleine trapje de muziektent en beginnen op hunne instrumenten proef te blazen. Gorgelende klarinettoontjes klinken door het geboe van groote koperin strumenten heen, de cornettist blaast er een toonladdèrtje tusschen, totdat met vluggen stap de beer Kriens na dert, een sigaar rookende. Met een avondgroet tusschen de lessenaars heen gaande, vat hij het witte diri geerstokje, kijkt even over de schare heen en daar klinken de eerste tonen van een nieuw stuk van 't repertoire (de „Marcia reale") in de van warm te dikke avondlucht. 't Is nog volop dag. Langzamer hand worden de bezoekers talrijker, er is welhaast geen plaatsje om de tent heen meer onbezet. Zelfs hangen er, meer dan ze zitten, op de onge makkelijke schuine latten van het hek om de Hertenkamp. De herten zelf. als gevlucht voor de menschendrukte. zijn zichtbaar in het open hok. waar ze, in groote bewegelijkheid van hun slanke lichamen, de staarten hedn ev weer bewegen. Er wandelen, wan neer het muziekkorps zijn tweede nummer begonnen heeft, tientallen bij tientallen om de tent heen jongens van veertien tot twintig jaar, meisjes, twee aan twee meestal, van denzelf- den leeftijd. Ze zouden er niet wezen, wanneer er geen muziek was, maar toch luisteren ze er niet naar. De dankbaarste toehoorders en toehoor deressen zijn die op de stoelen, die langzamerhand wat verbroederen, huiselijke gesprekken beginnen tus schen de nummers in. Een klein kind In een kinderwagen maakt vroolijke bewegingen op de maat van de mu ziek, waarop de jonge moeder triom fantelijk rondkijkt en goedige knik ken opvangt van haar buurtjes, twee1 oude vrouwtjes, die schik in het kleintje hebben. Nu gaat het schemeren. In de verte, onder de boomen aan den Heemsteed- schen weg, straalt als een groot oog. het roode sluitlicht van den goederen wagen van de stoomtram. Op flonke ren de lichten in Scholten's veranda en de bleeke gloeilampen in de bui- ten-societedt, waar langzamerhand vele leden met hunne dames een plaatsje hebben gevonden. De muzi kanten in de tent spitsen de lippen aan hunne instrumenten onder een kring van licht. Van alle kanten zwer men er fietsen aan, die je met hun felle acetyleenlicht soms hinderlijk de oogen verblinden en met het getoeter van waarschuwingshorens afgrijselij ke dissonanten werpen in de klan ken-harmonie van de muziek. Rijtui gen met toerende feestelingen blijven even stilstaan, een troepje Amster dammers, de mannen met hooge hoe den op. de vrouwen in kleurige ja ponnen, komen aangestapt, maar als dezen om de tent willen heenloopen, roept een van de mannen in trotscho minachting voor de omgeving, zoo hard als hij kan „Seg, sak liever 'n beetje rechs af, 't is hier soo rommelig 1" Gelukkig, dat hier juist de paukenist met kracht zijn instrument bewerkt en daarmee afleiding geeft aan een paar toehoor ders, die hem aankijken, alsof ze hem zijn minachting wel betaald zouden willen zetten. Pauze. De musici stappen de tent uit, gaan achter Scholten hun droge kelen eens wat verkwikken, de pan- 1 toffelparade om de tent wordt voort- durend drukker. Nog altijd voert het i leger een hoogen toon, nu staan er ook ergens in een hoekje vier of vijf i huzaren, die zich bij elkaar houden en er niet aan denken om met de in fanterie te verbroederen. Verder op, buiten den voortdurend ronddraaden- den wandelaarskring, staan zwijgend vier onderofficieren van de cavalerie, sigaretten rookende, bij elkaarik verdenk hein, dat ze een beetje posee- ren, vooral een op den hoek, die in weerwil van de warmte de witte diensthandschoenen heeft aangehou den en den donkeren knevel krijgshaf tig omhoog gedraaid. „Nou en toe zei ievertelt een voorbij stappend meisje aan haar vriendin, met wie ze gearmd voorbij gaat. „Zie je die meid daar?" zegt een jongen, meer duidelijk dan beleefd tot zijn kameraad. De meisjes hebben het meestal over een jongen, de jongens over een meis je. Bij wijze van grap kegelen opge schoten jongens den uiterste van hun rijtje tegen een paar voorbijkomende meisjes aan, die hem met een boos gezicht een Hinken duw terug geven, maai- een oogenblik later lachend om kijken. „Dag zus, hoe gaat het met me?" zegt geestig een haardelooze in fanterist, maarjzus antwoordt nieten loopt door. De muziek is weer begonnen. Om de tent heen wordt het voortdurend drukker. De politie is nu versterkt met een kleinen, maar manhaftigen adjunct-inspecteur en een gemeente veldwachter van Heemstede, maar ze j hebben niets te doen. 't Is er druk, maar opgewekt. Groepjes ontmoeten elkaar, maken eön praatje. Vroolijke jongens vertoonen danspassen, wan neer het muziekkorps een walsje speelt. Tot tien uur toe wordt het publiek voortdurend talrijker. Dan, als het laatste nummer is afgespeeld, en de muzikanten opstaan, gaan onmiddel lijk allen naar huis. Als het ruischen van een naderende regenhui klinken de voetstappen van al die honderden op het grint. Ook in Scholten's ver anda maken er aanstalten om te ver trekken. De leden van Trou in hun: buitensocieteit wachten nog wat, ze hebben geen haast. Straks, wanneer de anderen al lang weg zijn, wande len of trammen ze langs den Dreef in den zoelen avond naar huis. j. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG De laatste berichten van het oor logsterrein melden, dat aan het front alles rustig is. Talrijke Japansche troepen moeten zich bij Simninpoe bevinden, verspreid over een uitge- strekheid van ongeveer 15 K.M. Dat de Japanners eerst thans tegen SACHALIN zijn opgetreden, bewijst hoe moeilijk het. is nieuwe troepen af deeliD gen te formeeren. Voor de bezetting van dit eiland waren de nieuw bijeengeroepen troe pen van generaal Okoe aangewezen maar deze kon aanvankelijk niet optreden daar het meerendeel der officieren ziek was. Eerst eenige dagen geleden ismen zooals gemeld is met de be schieting van Korsakof. op Sachalin begonnen. Hierover wordt door een ooggetuige naar Tokio geseind, dat eenige granaten voldoende geweest zijn om de Russische batterijen tot zwijgen te brengen. De magazijnen en openbare gebouwen zijn (door de Russen) in brand gestoken. De ont scheping der Japanners had plaats terwijl de brand nog woedde, en zich snel uitbreidde. De Japanners maak ten zich eerst meester van de forten; men zag toen de bevolking overal heen vluchten, reddende wat ervan hun have nog te redden viel. Het duurde meer dan twee etmalen voor dat men den brand geheel meester was." Wat WLADIWOSTOCK aangaat, daaromtrent bericht de cor respondent der „Köln. Zeitung" het volgende „Den lOen Juli ben ik hier aange komen. Langs de spoorlijn gaat het volkomen weed z a am toe van af Kharbin is de lijn benoorden Ningoe- t x versterkt overigens bemerkt men niets van den oorlog. De posttreinen van Pogranitsjuaja loopen regelma tig. De kruiser „Rossija" is heden van een korten kruistocht terugge keerd. De „Almas" ligt op de bin nenroe de. In Wladiwostock zijn levensmidde len en vee in grooten voorraad aan wezig, de prijzen der levensmiddelen zijn normaal. De vrouwen en kinde ren der Ghineezen en Koreanen zijn grootendeels hier gebleven, ook veel Duitsche kooplieden zijn nog ter plaatse. Een belegering wordt, ook als de oorlogsoperaties voortduren, als hoogst onwaarschijnlijk, maar zeker niet als aanstaande beschouwd. Vermeldenswaard is verder nog een staaltje van groote activiteit der Japanners. Reeds op den lsten Jhü toch werden Japansche proclamaties onder de Russische troepen verspreid vermeldende de gebeurtenissen aan de Zwarte Zee. En eerst den 5den Juli bereikten de berichten van het Rus sische Telegraaf-agentschap het Rus sische hoofdkwartier. Of de Japanners ook goed op de hoogte zijn met alles wat hun vij and betreft De Petersburgsche Telegraaf-agen- tuur publiceerde Vrijdag een regee- rings-communiqué over DE GEBEURTENISSEN IN DEN KAUKASUS in de afgeloopen weken. Daarin wordt gezegd, dat de onlusten het werk waren van de revolutionaire partijen te Tiflis. In verband met de jongste dyna- miet-aanslagen te Tiflis, waarvan reeds mededeeling is gedaan, wordt door de „Regeeringsbode" nader ge meld in een bericht van 11 dezer uit het distinct Tiflis, dat een bommen- laboratorium is ontdekt, waarin 4 gevulde en 24 ongevulde dynamiet- bommen werden gevonden, benevens 500 pakketten met dynamiet, nytro- glycorine enz. Een poging om in het laboratorium een ontploffing te doen ontstaan werd door de omzichtigheid der politie verijdeld. Tijdens de huis zoeking werden in de omliggende tui nen geweer- en revolverschoten ge wisseld. Twaalf personen werden ge arresteerd. Een der menschen, die in het laboratorium werkten, sloeg in de gevangenis de hand aan zich zelf. Uit MOSKOU wordt bericht, dat de moordenaar van graaf Schoewalof een vroegere onderwijzer uit Petersburg is. Bij zijn verhoor verklaarde hij deel uit te maken van do strij d-organisatie der sociaal-revolutionnaire partij. Graaf Schoewalof kwam op de lijst der door die partij ter dood veroor deelden voor. Nu weder dreigt IN POLEN eene ernstige werkstaking uit te breken. Alle beambten van de lijn War schauWeenen hebben eenparig het besluit genomen van 15 Juli af zich van de Poolsche taal als diensttaal te bedienen en Poolsche opschriften in te voeren. Wanneer de autoritei ten zich tegen de uitvoering van dit besluit verzetten, zal de arbeid wor den nedergelegd. DE SPAANSCHE MINISTER CRISIS zal volgens de ochtendbladen ze waarschijnlijk voorkomen worden. De afwezigheid van den minister van financiën in den ministerraad van Vrijdagnamiddag geeft een offi- cieele bevestiging van zijn ontslag. Een later bericht zegt De heer Villaverde is ernstig ziek. De ministerraad nam het ontslag van den heer Urzair aan. Over de ontmoeting van DEN DUITSCHEN KEIZER EN KONING OSCAR VAN ZWEDEN wordt uit Gefle in Zweden gemeld De Koning, vergezeld door den Kroonprins, den minister van bui- tenlandsche zaken en den Duitschen gezant te Stockholm, begaven zich Donderdag aan boord van het ko ninklijk jacht, om keizer Wilhelm te begroeten. Toen het koninklijk jacht „Drott" de ..Hohenzollern" naderde, heesch het de Duitsche vlag; op het Duitsche jacht w^rd deze beleefdheid beantwoord en saluutschoten werden gewisseld. Koning Oscar en de kroon prins van Zweden gingen toen aan boord van de „Hohenzollern", waar het muziekkorps het Zweedsctie volks lied speelde. Donderdagavond had aan boord van de „Hohenzollern" ter eere van ko ning Oscar van Zweden een diner van veertig personen plaatsna afloop voer de koning op het jacht „Drott" naar het feestelijk verlichte Gefle te rug. Vrijdagmiddag gaf de koning aan boord van de „Drott" een feestelijk dejeuner ter eere van den Keizer. Na bet dejeuner begaven zich de koning en de kroonprins van Zweden naar Gefle ein keerden vandaar naar Stock holm terug. De Keizer benoemde Koning Oscar van Zweden, onder behoud van zijn positie la suite der Duitsche mari ne tot groot-admiraal. In de Fransche oorlogshaven Brest- wordt thans door DE FRANSCHE EN ENGELSCHE VLOTEN aan de wereld verkondigd hoe harte lijk de entente cordiale tusschen En geland en Frankrijk is. De beste Engelsche reporters zijn naar Brest gezonden en ze zingen thans kolommen vol lof over de Fran sche Jantjes en de heen-lijk sterke Fransche vloot. Het gaat er zelfs zóó innig toe, dat elk Engelsch schip tus schen twee Fransche schepen in ligt: een ongekende hartelijkheid bij vloot- j bezoeken. Zoover gaan de broederlijk heid en de entente reeds, j En op de admiraalsschepen worden beurtelings gloeiende speechen a-fge- stoken op de prachtige vloten en haar flinke bemanning. Waar moet het heen De Russische regeering beeft tot de RUMEENSCHE een dankbetuiging gericht voor hare vriendelijke medewerking in de „Po- temkin"-quaestie. OORLOGSVARIA KHAKI-UNIF ORMEN. De Japanners hebben een groote verandering ingevoerd in de unifor- meering der militairen. Van nu af aan zal alleen khaki worden gedragen bij 1 alle wapens. De officieren krijgen als cenig onderscheidingsteeken schouder- j bedekkingen. Stadsnieuws Sabelkampen. Onder de uitstekende leiding van den heer Martin werd Donderdag avond de sabelkamp gehouden tus schen de Vereenigingen K. d. O. en Concordia. Daar Concordia niet vol tallig uitkwam kon deze wedstrijd slechts gedeeltelijk gemaakt worden. Dat de strijd tusschen bei die Veree- nigingen vrij spannend was, bewees de uitslag19 tegen 18 touche's. Daar op een later te vermelden tijdstip nog 3 partijen gemaakt moe ten worden, zoo is nog geenszins ze ker wie van beide Veneemgingen overwinnaar zal worden. M. de Graaf (Concordia) toonde evenals in voorgaande kampen, een flink werker te wezen, die handig partij weet te trekken van de kleine fouten door zijn tegenstander be gaan. Kramer (K. d. O.) gaat flink voor uit, zijn ongedekte aanval blijft j steeds een groote fout. (Een aanval I moet zijn kort 'en krachtig zonder I veel omhaal, daar men zich anders j blootstelt voor de arret) zijn arret ,cn reposte zijn vrij goed. j De wedstrijden worden met het oog I op de warmte en het vertrek van het garnizoen naar het kamp pi. min. !zes weken gestaakt. J u b i 1 Op 17 Augustus hoopt de heer G. L. Rozijn den dag te herdenken, waarop ihij 25 jaar geleden als koperslager aan de Centrale Werkplaats der Tl. IJ. S. M. in dienst trad. B aden. In het Douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen_1173 baden, in dat aan het Leidscheplèin 978. Benoemd. Met ingang van 1 Augustus is onze stadgenoot de heer W. Voet, benoemd tot opzichter bij den Rijkswaterstaat der 4de klasse. School voor K unstnij ver- hei d. In deze school wordt van heden af! weder de jaarlijksche tentoonstelling' van "t werk der leerlingen gehouden. Het heeft geen doel, aan de lezers den volledigen gang van 't onderwijs op deze inrichting af te schilderen, daar voor bestaat een gedrukt leerplan, dat aan de school verkrijgbaar is. Van ons bericht kan de eenige bedoeling wezen, onze lezers op te wekken het tentoongestelde te gaan zien. De indruk, dien de expositie geeft, is deze. dat door de geheele schooi heen wordt getracht naar de ontwik keling der persoonlijkheid van den leerling, met behoud van den prak- tischen zin in de opleiding. Onder richt naar vooraf getrokken lijnen, zeer zeker waar die niet aanwezig waren, zou elk onderwijs ten slotte op verwarring uitloopen maar daar naast de voortdurende poging om den leerling zelf te doen zien. zelf te laten verwerken en zoo te komen tot eigen gevonden ontwerpen. Daar op is alles gerichthet teekenen naar pleister, naar de doode en naar de levende natuur, de wijze van stijlee ren. Het streven naar practischen arbeid blijkt o.a. uit één voorbeeld, dat wij noemen willen van de vele. De bouw kundige leeraan- bespreekt met zijn leerlingen de inrichting van een heel huis, geeft den een een mozaïkvloer, den ander de hal, een derde de eet zaal, een vierde de meubelen in die eetzaal op en laat naderhand al de détails uitwerken. Een buitenlandsche vakgenoot heeft aan de directie van de school ver zocht. deze töekeningen ook eens te Nürnberg te exposeeren. Wij. Haarlemmers, geneigd om wat nabij ons staat niet zoo heel groot te zien, mogen wel eens weten, dat de School voor Kunstnijverheid hoog in binnen- en buitenland staat aange schreven. Wij vinden dan ook onder de leeraren tal van welbekende na men. Behalve den directeur, den heer E. A. von Saher. noemen we de hee- rc-n Grabijn. Van den Berg. Krabbé. Lebeau. Oger, Louis Vreuede. Zwoilo. Dezen keer zijn in een apart zaaltje ook teekeningen van scholen uit Wee nen. Boedapest en Hamburg geëxpo seerd. Een slip van de pen. In een vorig nummer maakten wij er aanmerking op, dat de steller van't adres aan den Raad. waarbij bewo ners van .Tansstraat en Jansweg vei-- zoeken ook hunne straten van elêc- trïsche verlichting te doen voorzien, daaraan toevoegde, dat hij wenschte. dat wanneer aan dit verzoek niet werd voldaan, de Raad ook de f9025 niet zou toestaan, die B. en W. voor verlichting van andere straten aan vragen. Wij noemden dit een wraakneming, die geen zin had. De steller van 't request komt zich nu daarover in een artikeltje in de „Nieuwe Haarl. Cotirant". zij het dan ook in een cigenaardigen vorm, ver ontschuldigen. ..Er is volstrekt van geen wraakneming sprake bij de in diening van 't adres", zegt bij. Nu, daj doet ons inderdaad veel ge noegen. ..Dd quaestie", zoo gaat hij voort. ..is dezeMeent men straten van „minder belang dan Jansstraat en „Jansweg van electrische booglampen „te moeten voorzien, dan zijn de be- „woners van deze straten van oordeel, „dat dit niet behoort te geschieden, „vooraleer ook Jansstraat en Jans- „weg haar rechtmatig aandeel in de „electrische verlichting wordt toege kend." Kijk. dat is nu eens heel aardig gezegd, en veel beter dan de leelijke volzin in 't adres aan den Raad. 't Was ook zeker in der haast opge- stéld, nietwaar? Zeker, we begrijpen er alles van. Wij voor ons aanvaar den de uitdrukking dan ook na deze toelichting gaarne als een slip van de pen en zullen er verder over zwijgen. Raad van Beroep. De Raad van Beroep deed in haar zitting van Vrijdag uitspraak in het beroep van de weduwe Klumper, wier man in dienst der Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. een ongeval overkwam en eenige dagen later aan longontsteking overleed. Het beroep der weduwe werd onge grond verklaard, omdat geen ver band werd gezien tusschen het onge val en de longontsteking, zoodat de beslissing der 'Rijksverzekeringsbank werd bekrachtigd en de weduwe dus geen uitkeering zal ontvangen. Militaire zaken. Dinsdag a.s. vertrekt van hei regi ment infanterie, alhier in garnizoen, een detachement, ter sterkte van 3 officieren en 100 onderofficieren en minderen, naar IJmuiaen, ten einde oefeningen te houden in vereeniging met de bezetting van het fort. Dit detachement keert den 21sten d.a.v. weder naar het garnizoen terug. De nieuwe Hoogere Burgerschool Naar wij vernemen is het plan. de nieuwe II. B. S. to bouwen op het meest zuidelijk gedeelte van liet voor malige terrein der gasfabriek, dus achter de tuinen van de Wilhelmina- sfraat. Daar. aan de westzijde dus, zijn de ingangen ontworpeneen voor de de leeraren, bezoekers en viouwelijke leerlingen, een andere voor de jongens. Beneden op den noordhoek is een leeraarskamer, verder zijn er gelijk vloers een kamer voor den directeur, zes leslokalen en de lokalen voor de natuur- en scheikunde. Om van bet laatste lokaal geen hinder van stank te hebben is daarop geen ver dieping geplaatst. Aan den oostkant is een portierswoning oniworpen. be nevens een ruime bergplaats voor fietsennoordelijk komt een afzon derlijk gymnastiekgebouw te staan, dat ook kan worden gebruikt voor examens. Dit is een groote verbete ring, daar 't van "zelf spreekt, dat de gymnastiek veel boter tot haar recht komt in een vlak naast de schoolge legen gebouw, dan in een ver verwij derd lokaal als do Doelen. Dit ge bouw heeft Noorderlicht. Gelijkvloers is ook nog eon kamer, een soort wachtkamer, voor de vrou welijke leerlingen ontworpen. Het gebouw heeft maar één verdie ping, waar acht leslokalen zijn ont worpen. twee teekenzalen, een lokaal voor aardrijkskunde en een kleine kaartenkamer, Natuurlijk is gezorgd voor ruime vestibule, breede gangen en frisscho lokalen. Aan den westelijken gevel is een monumentaal poortje ontworpen. Voor de omwonenden zal de nabij heid van de school weinig last ople veren, daar de jongens zich op een ruime open plaats, een binnenplaats als men wil, verzamelen vóórdat de lessen beginnen. De verwarming van 't gebouw zal niet door centrale verwarming, die voor dit doel nóch practise!) nóch economisch is. maar door vulkachels geschieden. Om het geheele gebouw zal een hek worden gezet en eenig plantsoen worden aangelegd. Toelatingsexamens voor de H. B .S. mot 5-jarigen cursus voor jongens. Geslaagd voor de 2de klasse: Jaco- ba van Doom. Geslaagd voor de 3de klasseJo hanna Kleynenberg, E. W. T. Bert- ling en H. Scheltema. Geslaagd voor de 4de klagaeR. J. Groenix van Zoelen. Gem. Arbeidsbeurs. Tot op heden zijn ingeschreven 521 werkzoekenden. Van patroons zijn 237 aanvragen ingekomen, ter wijl 174 werklieden geplaatst zijn. A fgebroken. Vrijdagavond ongeveer 9 uur is van een boom, staande op den hoek der Brouwerskade en Leidsche Vaart, een zware zijtak afgebroken, welke gedu rende eenigen tijd bet verkoer belem merde. Twee wielrijders, die juist voorbij gereden waren, mochten van geluk spreken, dat zij niet iets later de ge vaarlijke plek voorbij peddelden. K e r k e 1 ijk ontvanger. Kerkvoogden te Haarlem hebben in de plaatg "van den heer Van der Flier, benoemd tot gemeente-secreta ris te Rhenen, tot kerkelijk ontvan ger gekozen den heer W. Posthumus Meijjes, sub-ontvanger van de ge meente Hilversum. Voor de a. s. feesten te Haar- lemmermeer wijzen wij op een wiel rijders- en wandelkaartje van die streek, uitgegeven door de firma P. van Cittert Zonen, on verkrijgbaar voor den bescheiden prijs van tien cents. De Haarlem sche Brand weer. Tot comipandant bij het korps brandblusschers alhier is benoemd de heer J. C. Cramer, thans 2e comman dant, tot 2en commandant is bevor derd de heer J. W. Daudey, thans le adjudant, tot lsten adjudant de heer J. J. Beccari, thans 2e adjudanj. en tot 2den adjudant de heer D. P. Zuit- hof, thans 2© luitenant. Gepensioneerd. Aan den op zijn verzoek eervol ont slagen agent van Politie 2e kl. j. Hariog is een pensioen van f 324 'sjaarg toegekend. Hij had ruim 231/2 jaren de gemeente gediend en was ontslagen wegens lichaamsge breken. Landweer. Bij het reserve-personeel ter land macht is in het XXI I.andweerdis- trict benoemd tot kolonel de gepen sioneerde luitenant-kolonel F. B. A. van Steenhardt Carré.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1