(111).) (aftr.) 3392 stemmen. Gekozen Jos. Loopuit. District V. Twee plaatsen. Mr. Z. v. d. Beorgh (vrijz.-dem.) (aftr.) 3022 stem- men J. N. Hendrix (kath.) 1678 stem- men; H. W. Kehrer (lib.) (aftr.) 2779 stemmenD. Schut (antirev.) 1731 stemmen. Gekozen rar. Z. v. d. Bergh en H. W. Kehrer. District VI. F. J. A. M. Wierdels (kath.) 1246 stemmen J. J. S. R. Zim merman (lib.) 1525 stemmen. Gekozen J. J. S. R. Zimmerman. District VII. Th. F. A. Delprat (lib.) 1353 stommen; J. F. M. Sterck (kath.) (aftr.) 1431 stemmen. Gekozen J. F. M. Sterck. District VIII. J. Douwes Jr. (antir.) aftr. 258 stemmen; A. Harmsen Jr. chr.-hist.) (aftr.) 772 stemmen. Geko zen A. Harmsen Jr. District IX. L. Simons (vrijz.-dem.) 4050 stemmen F. J. A. M. Wierdels (kath.) 1869 stemmen. Gekozen L. Si mons. Te vervullen waren, bij de periodie ke aftreding, 5 liberale zetels, 3 vrijz.- dem,, 3 kath., 2 anti-rev., 1 chr.-hist. en 1 soc.-dem. Deze zijn nu bezet door 5 liberalen (als wij den heer Simons bij dezen mogen indeelen), 3 vrijz.- dem. (waarvan er echter een, de heer P. Nolting, tweemaal is gekozen), 2 kath.. 2 anti-rev., 1 chr.-hist. en 2 so ciaal-democraten. Dat do niet-herkiezing van mr. Van Nierop ons buitengewoon leöd doet schrijft de ,,N. R. Ct." behoeft nauwelijks te worden verklaard. Zeer velen, met ons, koesteren de hoop, dat hij zich beschikbaar zal stellen voor het district, waarvoor de heer Nolting niet opteert en dat dus weer open- komt. ONTSPOORD. De eerste trein naar Medemblik ontspoorde hedenmorgen hij een kromming van den weg. even voorbij het station Hoorn. De locomotief en een personenwagen geraakten uit de rails. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. MILICIENS EN OUD-MILICIENS- Uit miliciens en oud-miliciens heeft zich een Bond gevormd genaamd „Het Vaderland Getrouw", welke zich ten doel stelt, langs vredelievenden weg van de Regeering vrijstelling te verkrijgen van de 3de herhalingsoefe ning en zoo mogelijk verkorting van de 1ste en 2de oefening. Secretaris is de heer G. B. v.d. Werff, 1ste Jan Steenstraat 120. Het volgende schrijven is vanwege het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van miliciens en oud miliciens „Het Vaderland Getrouw" aan alle christelijke werkmansbon den en het trampersoneel verzonden: Hooggeachte Heeren Hiermede hebben wij de eea' u te berichten, dat zich uit miliciens en oud-miliciens een bond heeft gevormd genaamd „Het Vaderland Getrouw". Deze Bornl stelt zich ten doel lang? vaderlandslievenden weg van de re geering verkorting der le en 2e en vrijstelling der derde herhalingsoefe ning te verkrijgen, vooral met het oog op 4en nu ingetreden 15-jarigen diensttijd (landweer). Het initiatief tot oprichting van dezen Bond werd genomen dooi- eenige christelijke mi liciens, die zich niet bij den reeds bestaanden landelijken bond kon den aansluiten, omdat daarin het socialistisch element sterk vertegen woordigd is. Beleefd verzoeken wij u, geacht bestuur, dit schrijven ter kennis uwer leden te brengen en be langhebbenden aan te sporen, zich bij onzen Bond aan te sluiten. Ten slotte deelen wij u nog mede, dat, wanneer het vaderland onze dien sten noodig mobht hebben tot bevei liging van de maatschappelijke orde en welvaart wij de eersten zullen zijn de wapens ter hand te nemen. 10-URIGE ARBEIDSDAG. Aan de stoom-meubelfahriek van den heer J. W. W. van Rossum, te Hil versum, is de 10-urige arbeidsdag in gevoerd, terwijl de loonen met 2 cent per uur zijn verhoogd. EEN MONUMENT VOOR KONING WILLEM II. In de Nieuwe Kerk te Delft is Woensdagavond aangekomen het marmeren grafmonument voor wij len koning Willem II in 1846 gebei teld door den Belgischen beeldhou wer G. Geefs. Indertijd door de Regeering aange kocht wend het geplaatst in het Rijksmuseum te Amsterdam, doóh zal nu een plaats vinden in genoem de kerk, het Mausoleum der vorste lijke familie. Het monument zal 't bezienswaardi ge der kerk in niet geringe matever- hoogen. De levensgroote gestalte van den vorst rust op een eveneens Ievens- grooten, liggenden leeuwin de rechterhand houdt de koning den scepter, terwijl de koninklijke kroon aan het benedeneinde geplaatst is. Nu de opstelling zal met eenige plechtigheid een onthulling plaats vinden. DE ..KAISER KARL DER GROSSE" Het Duitsche pantserschip Kaiser Karl der Grosse" vertrekt Zaterdag van Vlissingen naar Antwerpen. Don derdagavond bood de Duitsche con sul den officieren een maaltijd aan. EXAMENS DER NED. TOONKUN STENAARS-VEREENIGING. Donderdag zijn te 's-Gravenhage geslaagd van de 5 candidaten voor Solozangde dames J. J. van Roe- kei, uit Zutphen; en W. J. Struick uit Utrecht. Koorgezangde dames L. C. Moll en H. A. G. Wegerif. uit Utrecht. SPEELHOLEN. Een rechtsgeleerde te Amsterdam deelt mede als een bewijs hoe zeer het bedrijf, dat in het perceel Vondel straat 63 wordt uitgeoefend, verlokt tot navolging, dat zich hedenmorgen bij hem twee heeren aandienden, een Italiaan en een Belg, die namens een syndicaat, dat ten doel heeft hier een tweede dergelijk speelhuis op te richten, advies kwamen vragen naar de formaliteiten, die noodig waren om hun doel te bereiken zonder een strafbare handeling te plegen. Onze zegsman antwoordde den heeren dat hij niet bereid was hun daaromtrent van juridisch advies te dienen dat zijn eenige raad zou zijn hun plan niet te volvoeren, maar terstond naar hun vaderland terug te keeren. Zij spraken echter de verwachting uit, wel een ander advocaat te zullen vin den die hun renseignement zou kun nen geven KERSEN-CAMPAGNE. Men schrijft uit Wijk bij Duurstede De kersencampagne in deze stre ken is thans geheel en al geëindigd. Over het 'algemeen zijn met den ker- senhandel dit jaar groote winsten b&haald. Tegen lage prijzen inge kocht, gingen ze tegen betrekkelijk hooge prijzen grif van de hand. De verzending per postpakket nam dit jaar eene zeer groote vlucht; hon derden en honderden mandjes wer den dagelijks verzonden. De traditioneele kersenstorm richt te dit jaar geen schade aan. Enkele boomgaarden hadden daarentegen van hagelslag te lijden. De spreeuwen maakten het ook dit jaar den koopers lastig. Het „kee ren" eischt steeds meer zorg en kost steeds meer. EEN COÖPERATIEVE BIERBROUWERIJ. Te Amsterdam heeft een gecombi neerde vergadering plaats gehad van de hoofdbesturen van de vereeniging „Vergunning", den .Verlofhouders- bond" en de „Vereeniging van Mine raalwaterfabrikanten en Bierhande laren in Nederland", waarin besloten is, tot oprichting van een Coöpera tieve bierbrouwerij. Een voorloopige commissie is gekozen om dit plan nader uit te werken. Daarin werden gekozen de heeren II. P. Amos, K. Blauw, J. B. Evrard, W. Köiilinger, J. A. H. Meijer, G. A. Spijker en J. van Diggelen, allen te Amsterdam. Deze commissie, waarvan de heer K. Blauw als voorzitter fungeert, zal de onderhandelingen met. een der al hier gevestigde banken, die in begin sel bereid is bevonden eventueel op deze zaak in te gaan, voortzetten en zoo spoedig mogelijk de bovenver melde besturen rapport uitbrengen. PREDIKANT MARINE-INRICH- l'INGEN. Naar men ons van doorgaans goedingeliciite zijde mededeelt, is op de begrooting voor Marine 1906 een som van ƒ2800 uitgetrokken voor het aanstellen van een predikant voor de marine-inrichtingen te Helder. („Avondpost"). HET BERUCHTE REKENSOMMETJE. Op 25 dezer zal voor de Rechtbank te Arnhem terëfchtstaan de heer C. Leysen, hoofd eener Chr. school te Beverwijk, beklaagd van beleediging van E. de Boer, onderwijzer aaneen openbare school, die door den heer Leysen in een artikel in „De Arn hemmer was genoemd als een der genen die het beruchte rekensomme tje had opgegeven. Als verdediger treedt op mr. Frank K. van Lennep te Amsterdam. EEN POSTDUIF. Bij C. Kootkar, Nieuwstraat B 212. te Culemborg, is een postduif kamen aanvliegen met een ringetje om zijn linkerpoot, waarop de nummers 8105 en 9219. EEN MISDRIJF In de Paul Krugerlaan te 's-Graven hage is door de politie het lijk van een jong meisje in beslag genomen, om in het ziekenhuis gerechtelijk te worden geschouwd. Naar men ver neemt moest de doodsoorzaak te wij ten zijn aan niet te omschrijven prak tijken, De bewoner van het huis, een rijwielhandelaar, werd, na door de politie in verhoor te zijn genomen, weder op vrije voeten gesteld. LUPUS. Bij het. bestuur der Nederlandsche vereeniging tot hulp van lupuslijders is ingekomen een gift van 200 van B., door tusschenkomst van onzen consul-generaal te Antwerpen. BRANDEN. Te Roodehaan, gem. Noorddijk (Gr.) is Woensdag de boerderij van Bosman totaal afgebrand, met hooibergen etc. De rijksveldwachter en gemeente veldwachter hebben, tegen dien wil van den bewoner, van den inboedel nog gered wat te redden was. Men seint uit Enschedé Door het heetloopen der machine ontstond Donderdagmorgen een felle brand in de spinzaal der fabriek van de firma Blijdenstein Comp. aan den Losserschen weg. welke zaal de geheele middenverdieping omvat en geheel is uitgebrand. De overige dee len van liet kolossale fabrieksgebouw bleven behouden, doch ook daar is de schade door water veroorzaakt aan zienlijk. De brandweer werkte met 10 slan gen op de hoogdrukwaterleiding. Te Schijndel brak Woensdagmor gen een felle brand uit in de land bouwerswoning van en bewoond door Chr. A. Verhagen. De eigenaar was naar 's-Bosch, de knecht in 't veld, zoodat de vrouw en de meid de han den vol hadden mc-t het rcddc-n van kinderen en vee. In korten tijd lag het nog zoo kortelings gebouwd huis in asch en de inmiddels aangerukte brandweer kon slechts met veel moei te eene nabijstaande kapitale boer derij bewaren, dank der vrij gunsti gs windrichting, 4 varkens en 1 schaap kwamen in de vlammen om, terwijl van meubels enz. niets gered kon worden. Huis en inboedel waren bei dt» zeer laag verzekerd. TERUG NAAR NEDERLAND. Als wij goed zijn ingelicht, zegt het „Weekblad1 van den A. N. D. B.", zal de firma Jolis Snijders, die eenigen tijd geleden haar zete.leneen deel van haar bedrijf naar Antwer pen verplaatste, dezer dagen weer naar hier terugkeeren. Tot nog toe zijn de werkgevers, die zich in Antwerpen vestigden, verlokt door de mysterieu- se voordeelen, aan vestiging aldaar verbonden, blijkbaar niet al te best geslaagd in hun ondernemen. Wel zijn er, die te Antwerpen nog steeds fabriceeren, doch dan doen zij het hier tea' stede ook nog en vaak op veel grooter schaal dan te Antwer pen. hetzij onder eigen firma, hetzij onder een anderen naam. Een enke le uitzondering slechts is ons op de zen regel bekeend. DE WERKSTAKING TE WINSCHOTEN. De marechaussee Vecnsma, van Finsterwold is tijdelijk te Winscho ten gedetacheerd, wegens de werk staking der timmergezellen. Dinsdag na Pinksteren werd het werk neerge legd en nog kan niet voorspeld wor den, wanneer de staking zal eindigen daar die partijen scherp tegenover elkaar staan. Het blijft evenwel rustig. ONGELUKKEN. Toen Woensdagavond te elf uur de tram van Heerenveen naar Gorredijk ter hoogte van Kortezwaag was geko men. vertoonde zich onverwachts een koe op de baan 't Was den machi nist niet mogelijk tijdig te remmen, zoodat het beest werd overreden en gedoodde machine ontspoorde, de daarop volgende personenwagen reed met het voorste gedeelte tegen de machine op, welk gedeelte daardoor weid verbrijzeld. Persoonlijke onge lukken vonden niets plaats. Omdat de koe zich onder de machine bevond, kostte 't nog al eenige moeite om de baan weer vrij te krijgen. Te Hulst is Woensdag een vijfjarig meisje door het etetn van onrijp fruit vergiftigd. Een spoedig geroepen ge neesheer diende een tegengif toe, maar blijft weinig hoop op behoud van het kind koesteren. Donderdag werd in de raderkast van een stoomboot, liggende in de Maas tegenover de Oude Plantage, te Rotterdam, het lijk van de 16-jarige C. J. van Treuren gevonden, die Za terdagavond met zwemmen verdron ken was. Het lijk is overgebracht naar het politi'e-bureau aan de Nassaukade. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer G. van der Aa erkend en toegelaten als con sul van België te Amsterdam, voor de arrondissementen Amsterdam, Haar lem en Utrecht. ,(,St.-Ct.") PLECHTIGE UITREIKING. Gisteren had te Hoek van Holland door den president van de Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen de plechtige uitreiking plaats van de medailles en brevetten, welke door H. M. de Ko ningin-Moeder zijn toegekend naar aanleiding van hun gedrag bij de redding van de bemanning van het Engelsche stoomschip „Castanos", op 2 Februari 1905, aan diegenen van do bemanning dei- stoomreddingboot van gezegde maatschappij en 2 anderen, welke die redding hebben tot stand gebracht. VOORZICHTIGHEID AANBEVOLEN. Door den vice-consul te St. Paul wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat Nederlanders, vóór eenigen tijd als landverhuizers naar Noord west Canada (Winnipeg) en andere plaatsen vertrokken, zeer teleurge steld die streek weder hebben verla ten. Aan hen, die voornemens mochten zijn, naar Canada te emigreeren. wordt daarom groote omzichtigheid aanbevolen. („St.-Ct.") DOODE VISSCHEN. In het Noordzeekanaal bij Vëlsen dreven Woensdag een aantal doode en bedwelmde visschen. Sommigen zijn van meening, dat dit veroorzaakt werd door de dyna- mietontploffingen bij de oude spoor brug, anderen dat het instroomende vuile water der papierfabrieken dit verschijnsel teweegbrengt. VERMIST. Te Gouda wordt vermist de 16-jari ge; Andries Rietveld, tenger van pos tuur, middelmatige lengte, zwart haar, gekleed in lange donker grijs gestreepte broek, colbertjasje, iets Richter van kleur, jockey-pet en rijg schoenen. J.l. Maandag heeft hij hei melijk de ouderlijke woning verlaten en men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de oudei's verzoekt de com missaris van politie te Gouda opspo ring en terugbrenging. EEN NEDERL. MOTORBOOT OVER HET KANAAL. Be motorboot genaamd „Werf 't Kromhout 3", kort geleden op deze werf gebouwd, ingeschreven voor de betrouwbaarheids-wedstrijden, welke 2 en 3 Augustus te Southampton wor den gehouden, heeft onder eigen kracht de reis naar Engeland ge maakt, ten bewijze, dat een goede mo tor ook werkelijk betrouwbaar is. Donderdag is het vaartuigje aldaar behouden aangekomen, ondanks min der gunstige gesteldheid van wind en zee gedurende den overtocht. De boot is 3.3 reg. ton gemeten is 12 M. lang en 2.65 M. brood en is voorzien van een 12 P.K. Kromhouts petrol eu m-motor. Rechtszaken INBRAAK IN HET GESTICHT „DE KRUISBERG". Voor de Rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht M. J. Schou ten, timmermansknecht, een vroegere verpleegde van 't gesticht ..De Kruis berg", en Joh. Harms, zonder vaste woonplaats, beiden thans gedetineerd. beschuldigd van diefstal mei inbraak in het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Ambt-Doetinchem. Aan de beklaagden beiden resi- divist wordt ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 14 op 15 Mei in de directeurswoning van dat gesticht zijn binnengeklommen door het open schuiven van een raam in de keuken en uit die woning hebben gestolen lo. een metalen kistje, met ongeveer 570 aan bankpapier en zilver en acht Berlijnsch-zilveren lepeltjes, toe- beh oorend e aan den Staat der Neder landen 2o. een gouden heeren-horlo- ge met gouden ketting en twee bril len, waarvan één met gouden mon tuur, toebehoorende aan den direc teur, den heer J. A. Steenmeijer3o. een gouden dameshorloge met zijden koordje, van de vrouw van den di recteur. De directeur van den Kruisberg dedlde mede, dat hij in den bewust en nacht was wakker geworden dooreen geluid, alsof een raam werd dichtge schoven. Hij had een hond hooren aanslaan, was opgestaan en had da delijk bespeurd, dat zijn gouden hor loge en bril van de tafel verdwenen waren en ook het gouden horloge van zijn vrouw. Bij verder onderzoek bleken even eens gestolen een metalen geldtrom- mel, met ongeveer 570 gulden, en uit de regentenkamer een doosje lepeltjes van „Berlijnsch zilver". In den tiun werden voetsporen ge vonden, die werden opgemeten en la ter vrijwel bleken overeen te komen met de schoenen van beklaagde Schou ten, en ook het ledige geldkistje werd gevonden. Beide beklaagden - ontkenden alle schuld. Maai' tegenover deze ontken- tenis stonden bezwarende verklarin gen van verschillende getuigen. Zoo waren beide beklaagden gezien in een herberg te Laag Keppel, drie kwartier ruim van den Kruisberg af. en later, op Maandagmorgen vóór zessen, de eerste beklaagde eerst vlak bij Zutphen, waar hij den weg naar het station vroeg. Beklaagde was toen in gezelschap van een tweeden persoon, kleiner van postuur, in wien de getuigen den tweeden beklaagde wel meenden te herkennen, maar toch niet met zekerheid. De eerste beklaagde was dienzeffden Maandag te Amsterdam een ouden bekende tegengekomen, zekeren Jans. dien hij verteld had, dat hij met ..Boeren Jantje" zoo'n goeden slag op den Kruisberg had geslagen, wel 600 gulden, en dien hij 52 rijksdaalders en een biljet van 100 gulden in be- i waring gegeven had. Jaais had later getracht in de herberg „Stad Ham burg" óp den Zeedijk te Amsterdam een gouden horloge voor Schouten van de hand te doen. het gestolen horloge, dat aan den directeur van den Kruisberg toebehoorde en hij was kort daarop wegens heling gear resteerd. Beklaagde Schouten heette dit alles liegen. De tweede beklaagde, „Boeren Jan tje" bijgenaamd, was kort na den 15en Mei, in een danskelder op Kromboom- sloot, waar hij wel meer kwam, in 't bezit gezien van veel geld. Hij was toen erg royaal geweest, had een fijn, nieuw pak aan, droeg een gouden ring en had verteld, dat hij het geld „vaai buiten" had gehaald. Later was hij te Rotterdam gezien, ook nog in het bezit van veel geld. De officier van justitie, jhr mr. Quint.us, vond in de getuigenverkla ringen voldoende aanwijzingen, welke in onderling verband en samenhang beschouwd, de schuld van beide be klaagden vaststelden. Hij achtte hen schuldig aan diefstal met inbraak, in vereeniging gepleegd, in een voor de nachtrust bestemden tijd en terwijl nog geen vijf jaren verloopen waren, sedert zij een tegen hen wegens dief stal uitgesproken vonnis geheel had den ondergaan. Al deze omstandighe den in aanmerking genomen, vorder de spr. tegen beide beklaagden vier jaren gevangenisstraf. Als verdedigers van beklaagden tra den op mrs. J. C. Boas en Van Boe ven. Eerstgenoemde bepaalde zich tot het. vragen van lichtere strafde verdedi ger van den beklaagde J. H. betwist te, dat het bewijs van diens schuld zou zijn geleverd. Is er geld op hem gevonden, dan kan dit ook door he ling verkregen zijn. Na het pleidooi kwam beklaagde Schouten terug op zijn verklaring, dat hij onschuldig zou zijn. Hij beken de thans de inbraak gepleegd te hebben, doch niet met den tweeden beklaagde Harms, doch met een an der. „Ik wil niet zei beklaagde dat een onschuldige veroordeeld wordt. De persoon, met wien bekl. de inbraak gepleegd heeft, geleek wel op beklaag de Harms, doch deze laatste is hidld Schouten beslist vol geheel onschuldig aan de zaak." Nog deelde hij mede, dat getuige J. Jans nog circa ƒ250 van hem in bewa ring heeft. Deze getuige die straks wegens heling zal terechtstaan en ge detineerd is, ontkende dit laatste. Beklaagde Schouten hield vol, dat het gold bij Jans op den zolder is ge borgen. Een bankbiljet van ƒ100 is in een looden pijp verborgen. Het onderzoek werd daarna geslo ten. Uitspraak 3 Augustus. PERS-OVERZICHT. van Vrijdag 21 Juli. DE KABINETS CRISIS. De Nieuwe Rotterdamse he Courant (liberaal) steit de vraag Kunnen nu bij de samenstelling van een nieuw Kabinet staatslieden daar in plaats nemen, die zich bij >de ver slagen coalitie hadden aangesloten en de bekende antithese hadden aan vaard Zoolang zij zeiven de schei dingslijn blijven trekken op dezelfde wijze als het aftredend Kabinet het deed, natuurlijk niet, is haar ant woord. Een Kabinet, waarin ver klaarde voor- en tegenstanders der antithese naast elkander zouden plaats nemen, acht zij daarom voor alsnog niet mogelijk. De scheidings lijn, die door het aftredend Kabinet zoo scherp werd getrokken, zal eerst moeten verflauwen en haar politieke beteekenis moeten verliezen. Voorts toont het blad aan, dat van een zuiver parlementair ministerie. steunende op een hechte partijmeer derheid, daarom geen sprake kan zijn. Hei Roomsch Katholieke orgaan Het Centru m is liet niet eens met de Rotterdammer. Het merkt aan, dat deze de oorzaak der scheidingslijn en kel uit de houding van het demissio naire kabinet tracht te verklaren, wat z. i. onjuist is, daar de coalitie noch antithese dateeren tan de laat ste regeeringsperiode. Deze hebben sinds jaren onze politiek beheersoht al kwam er ook soms een tusschen- periode en zullen het vermoedelijk in de toekomst evenzeer doen. DE SAMENHANG RECHTS. Naar aanleiding van de nieening van „De Tijd" (Roomsch Katholiek) ■dat ook bij het thans te verwachten anti-clericale bewind, de rechtsche coalitie moet gehandhaafd worden schreef het orgaan der Christelijk- Historischen „De Nederlander" o.ra. Tegenover een liberaal Kabinet houdt dunkt ons, de coalitie op. Daar tegenover staan de groepen precies zoo, als ze stonden voor het optreden van liet Kabinet-Ivuyper. Zeggen wij dit, omdat wij zoo ver langen dat de partijen weer „vrij" wonden Geenszins. Maar omdat, zoodra de partijen niet rechtstreeks tot. de leiding dei- zaken geroepen zijn. wij weer als voorheen op den voorgrond willen plaatsen, dat het ons om onze begin selen, niet om machtsuitoefening te doen is. Indien wij de noodzakelijkheid in zagen om. ter wille van de op gods- dienstig gebied verdeelde natie, aan te sturen op het vormen van twee i duurzaam met die verdeeling samen- j vallende staatspartijen, dan ware ook bij het optreden van een liberaal Kabinet die gebondenheid der par tijen onmisbaar. Dit zou dan leiden tot fusie. Ons komt. het echter voldoende voor naar vermogen te waken, dat, door wien dan ook, op de christelijke grondslagen van ons staatsleven worde voortgebouwd, en dat niemand, wegens zijn godsdienstige gevoelens of christelijke belijdenis, van het pu blieke erf wonde verwijderd. Daartoe zullen, ook zonder speciale coalitie, de rechtsche groepen krachtens haar beginselen van zelf meewerken. En daarmee kunnen wij tevreden zijn. ..Het Vaderland" (liberaal), de ze zaak vermeldende is blijkbaar van oordeel dat er een KENTERING is waar te nemen. Dit is althansop te maken uit het opschrift, dat het boven dit stuk gezet heeft, n.l. „de Kentering". HET BUITENLAND EN DE TA RIEFS VERHOOG ING Het is toch opmerkelijk, iioe in het buitenland de vreugde over den val van het Kabinet zich vooral baseert op liet wegvallen van het ontwerp lot Tariefsverhooging. zoo zegt „De Standaar d". De redenen daarvoor besprekende komt dit blad tot de conclusie dat Frankrijk, Duitse bland en Amerika er profijt van hebben. Zij hebben zelf een zóó hoog tarief, dat het ontwerp Harte er bij in het niei zinkt, zoodat zij thans dubbel voordeel hebben in vergelijking met ons. lo. van tegen ons eigen markt te beschermen, en 2o. op onze markt vrije levering van eigen overproduc tie te behouden. Het is dus een puur materieele vreugde, die opkomt uit de weten schap, dat het buitenland bij den val van het Kabinet profiteert en de Ne derlandsche nijverheid en de Neder landsche werkman er schade bij lijdt. Ten slotte toont het blad aan dat de verhooging van ons Tarief na tuurlijk toch komt. omdat geen enkel land op den duur tegen den wereld stroom op kan roeien. HET MINISTERIE KUYPER EN DE DEMOCRATIE. Herhaaldelijk is van de zijde der Sociaal- en der Vrijzinnig-democraten de klacht gehoord, dat Dr. Kuyper, als Minister, zijn vroegere democra tische sympathieën had afgekoeld en had latèn verstijven in conservatis me, ja zelfs bevriezen tot reactie Het anti-revolutionaire orgaan „De Standaar d" stelt in een artikel de vraag of er oorzaak voor deze klacht bestond, on beantwoordt deze meteen. Eerst wordt door dit blad betoogd, dat nog nooit iemand als Minister ge heel dezelfde positie ten opzichte van zijn lievelingsdenkbeelden heeft kun nen innemen, die hij innam als Ka merlid of schrijver. Als minister is men gebonden door allerlei, waaraan men zich als Ka merlid of schrijver niet behoeft te storen, iets wat nog in sterkere mate geldt, voor wie Minister wordt in het Coalitie-Kabinet. Volgens „De Standaard" is van Democratische zijde alleen aan te voeren dat het Ministerie Kuyper de Kiesrechtquaestie tijdelijk terug wees. Hoe juist het daarin zag, blijkt uit niets zoo overtuigend als uit het doel loos getob van andere democratische richtingen, die in geen tijdelijk uit stel berusten wilden. Het Kabinet werkte hard door om de sociale hervormingen tot stand te brengen, en diende een volledig stel sociale wetten in, en wel een Arbeids wet, een wet op het Arbeidscontract, een wet op Landbouw en Zeevissche- rij. Ongevallenverzekering, een ont werp Ziekteverzekering, en een ont werp Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Is het nu mogelijk, beslister in de- mocratische richting te werken, dan het Kabinet tendeze gedaan heeft vraagt dit anti revolutionaire orgaan. (I Zóó snel, zóó volledig en zóó mild? En zegt men nu Zij het zóó, maar I uw ontwerpen bereikten nog het 4 staatsblad niet, laat men danein- delijk eens antwoord geven op de steeds nog onbeantwoorde vraag Hoe rekent gij ons voor, dat de Ka mer meer had kunnen afdoen, of dat de ontwerpen vroeger hadden kunnen inkomen? Zoolang die vraag onbeantwoord blijft, blijft volgens ,,l)e Standaard" do positie van het Kabinet ten op- zich te van de sociale hervormingen onaantastbaar. Gemengd Nieuws HET ONDERW IJS IN ZUID-AFR1KA. Herhaaldelijk zijn er in Zuid-Afrika en met name in Transvaal stemmen opgegaan, die de Boeren toeriepen, dat het eindelijk eens gedaan zou ra ken met de hulp uit Nederland voor het Christelijk Nationaal Onderwijs; dat het althans op deze wijze niet al tijd verder voort kon gaan on dat daarom de nieuwe kolonies hoog noo- l digc maatregelen moesten nemen om zelf in de financieele behoeften van 't vrije onderwijs te voorzien, W'at den Yrijstraat betreft, blijft er helaaszooals we verleden week schreven nog slechts in beperkten kring wat te doen en we hebben de mannen, die daar pal zijn blijven staan voor nationaal onderwijs warm voor moreelen en inaterieelen steun 'j| uit ons land aanbevolen. In Transvaal is echter nog veel te doen voor datzelf de onderwijs, omdat men daar nog niet „geamalgameerd" heeft, zooals in den Vrijstaat. Verblijdend is het daarom te lezen, dat de Transvalere, overtuigd van die waarheid en van j de onmogelijkheid, dat Nederland maar steeds 180.000 per jaar voor het Christelijk Nationaal Onderwijs blijft 'sturen, eindelijk ernstig de handen in eenslaan om op eigen boenen te staan in de bekostiging van genoemd onder wijs. In de ..Volksstem" vinden wij daar omtrent liet volgende bericht „De kerkeraden van do drie 1TÖ1- landsche kerken in Pretoria hebben de hoofden samen gestoken om voor-'! stellen betreffende ons Christelijk na tionaal onderwijs te doen aan 't. aan- staande Congres Op voorstöl van den Iverkeraad der Gcr. Gemeente is er een vergadering gehouden van de drie kerkeraden, waarop een cornmis- sie gekozen werd, die voorstellen zal optrekken, welke, na door een nieuwe vergadering te zijn goedgekeurd, voor jl het Congres zullen gelegd worden. Op het oogenblik kan natuurlijk nog niet met zekerheid gezegd wor- den. wat die voorstellen zullen behel- zen. maar het doel is door middel van het Congres te bereiken, dat over heel ons land oen sterke organisatie i voor Christelijk Nationaal Onderwijs z'n vertakkingen uitstrekt. zoodat Transvaal zelf de kosten van zijn vrij onderwijs draagt. De kerkeraden zien in. dat het hiertoe vroeg of laat toch moet komen, daar Holland niet altijd kan voortgaan met jaarlijks (zooals over 1904) vijftien duizend pond voor 1 ons onderwijs te geven. -Het optreden der drie kerkeraden en de broederlij ke manier waarop dit levensbelang van ons volk wordt behartigd, is een moedgevend teeken voor de toekomst. Bedoeld Congres heeft begin dezer maand plaats gehad. Over een paar weken zal de tna.il ons verteilen, wat er van die voorstellen terecht is ge- komen. Telegrammen DE REGEER ING SNEDERLAAG IN HET LAGERHUIS. LONDEN. 21 Juli (Reuter). Uit de besprekingen over de regeoringsne- derlaag in het Lagerhuis, in de Unio- nistische bloden, blijkt dat de Re geering niet voornemens is, uit het votum ernstige conclusies te trekken, maar waarschijnlijk aan het Huis zal vragen een ander besluit te ne- me;i. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 21 Juli. H. Elzinga on C. Horoman. i BEVALLENI 19 Juli. E. H. C. Faber—Eijssen, d. 20 Juli. J. Schouten—Jacobs, z. 21 Juli. C. L. Vink—Edie. d. M. GudeKrijnen, d. 1. KokVo gel, z, OVERLEDEN 20 Juli. P. J. du Bois. 60 j.. Maer- 1 ten van Heemskerkstraat. B. Vink, 17 j,Schoterweg. Marktnieuws Groen ten markt. Aangevoerd en verkocht op 20 Juli: 240 H L. aardappelen, (verkocht 200 HL.;, 2-3; 11 ILL peren, ƒ12 2000 bloemkoolen, 4—774 rand. j snijboonen, 1.502.50 207 mnd. hee- i reboonen, 1.252.25320 mnd. slade ƒ1040; 2000 bos wortelen, ƒ25- Stoomvaartberichten Het stoomschip Timor, arriveerde20 Juli van Batavia to IJmuiden. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 19 Juli Gibraltar HeJ_ stoomschip Prins Willem III vertrok 19 Juli van New-York naar West-Indie. Het stoomschip Prins der Nederlan den, van Paramaribo naar Amster dam, arriveerde 20 Juli des voormid dags 10 uur te Havre. Het stoomschip Soembawa, van Am sterdam naar Batavia, passeordo 20 Juli Dungeness. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 20 Juli van Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3