NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6768 yerscMJnS dage^jts, fosha'ye op 'iost= «s Feestdag®*, ZATEBDAG 22 JULI 1905 S HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN' ADVERTENT1ËN: ï?K3K PK0E S3AANDEN? Tfr*-^ ^art '"~5 egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem c L2C Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agenr gevestigd is (kom der sVwM ■-* o- ak - <*emeente) o c 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1 I I I I 1 1.65 féyjj^lT Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers - - nv7$ '4T Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem a 0.37F r, de omstreken en franco per post „0.45 tö^rsommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster* Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Be waar schooi in de Oranje straat. I Aan het thans rondgezonden jaar- j verslag der Vereeniging tot stichting ©n instandhouding van de Christelij ke Bewaarschool in de Oranjestraat te dezer stede, ontleenen we o. xn. „De vrees, dat door het openen van de Roomsche bewaarschool in de Klarebeekstraat zeer vele kinderen ons zouden verlaten, is gelukkig be schaamd, en onze christelijke be waarschool blijkt nog steeds de plaats te zijn, waarheen vele ouders gaarne hunne kinderen brengen, om ze toe te vertrouwen aan de liefdevolle zorg van mej. N. Gerrits, hoofd der school en de onderwijzeressen, die haar bij staan in de vervulling van hare schoone, maar vaak moeilijke taak. De vijf ruime, frissche lokalen en groote tuin doen menig kind genieten wat het in de ouderlijke woning moet missen, terwijl de ouders de ze kerheid hebben, dat hunne kinde ren niet slechts bewaard, maar ook verstandelijk en geestelijk ontwikkeld worden. Daarvan konden zij zich overtui gen, toen zij de openbare les bij woonden, welke mej. Gerrits den 19en April hield met de 87 kinderen, die de bewaarschool verlieten, om voort aan de verschillende lagere scholen te bezoeken. Breke spoedig de ure aan dat evenals in het Noorder kwartier ook in het Westerkwartier een Christelijke school voor lager onderwijs geopend wordt, waaraan zulk eene dringende behoefte is. Aan de Bewaarschool, die voor 350 kinderen is ingericht, zijn behalve het hoofd der school 7 onderwijzeres sen en 1 kweekeling, en op de avond school 6 onderwijzeressen werkzaam. De Avondschool, verbonden aan de bewaarschool, telt ongeveer 100 leer lingen. In het personeel kwam dit jaar geene verandering. Mej. P. Vergers slaagde voorliet examen, acte A. De heer S. P. van Dorp gaf ook dit jaar les aan de helpsters ter verkrij ging van acte voor bewaarschoolhou- deres. Mej. Gerrits liet weder in het voor jaar eene lijst circulceren om gelde lijke bijdragen tot aankoop van grondstoffen voor de naaivereeni- gingzij betuigt baren dank aan al- len, die haar en de meisjes instaat stellen, onvermoeid voort te gaan met het vervaardigen van kleeding- stukken, die bij gelegenheid van het Kerstfeest worden uitgereikt aan de kinderen van behoeftige gezinnen. Eenige meisjes gaan met lust en opgewektheid voort, Oranjekaarten te plaatsen, waarbij men zich ver bindt tot eene bijdrage van 2 1/2 cent per week ten behoeve van de bewaar- school, en waardoor zij aan deze een f linken, financiëelen steun ver- De Zondagschool wordt geregeld door 360 kindereu bezocht, aan wie met liefde en toewijding door de heeren J. Wesselius, H. Oderkerk, G. Hulshof en J. de Wilde het W oord Gods op bevattelijke wijze wordt ver kondigd. hierin bijgestaan door de onderwijzeressen mej. E. Schuur man. L. Kievit. E. van Ameron, b helpsters en 2 helpers. De Bijbellezingen werdien ook de zen winter geregeld Dinsdagsavonds gehouden door Ds. Swdan en Halc- steen. De opkomst was doorgaans naar wensch, en het gesprokene, naar wij hopen, voor velen een blijvend-en zegen, tot vermeerdering der Bijbel kennis en Bijbehvaardeering. Dankbaar vermelden wij, dat we der in het afgeloopen jaar eenige da mes on de wijkdiakones eiken Don derdagavond in een der schoolloka len te zamen komen, om meisjes uit de volksklasse onderricht te geven in het verstellen van eigen kleedingstuk- ken, terwijl des Dinsdags namiddags in de bestuurskamer der school da mes zicli vereenigen, om kleeding- stukken te vervaardigen voor de be- hoeftigen in de wijk en ten verkoop op den Bazaar, die elk najaar in het Oorschotshofje wordt gehouden, en waarvan de opbrengst strekt tot ge. deeltelijke bestrijding van de onkos ten, verbonden aan den wijkarbeid. In de maand Augustus kon het jaariijksch zomerfeestjé met de meis jes van den Donderdagavondkrans plaats hebben, dat zich ditmaal be paalde tot een uitstapje naar Wijk aan Zee. waar op eenvoudige wijze veel werd genoten. Met onze kinderen vierden wij een gezegend Kerstfeest, Viermaal wer den de lichten aan den schoenen Kerstboom ontstoken. Eens voor de kinderen der bewaarschool, twee maal voor die der Zondagschool en daarna voor de meisjes van den Donderdagavond-naaikrans. Bij elk dezen gelegenheden werd een stichte lijk, opwekkend woord gesproken, eenige versnapering uitgereikt, een boekje of kleedingstuk meêgegeveoi. De jongens en meisjes die den ge stelden leeftijd hadden bereikt, ver lieten de school en ontvingen een bijbeltje ten geschenke." Handenarbeid. Bij de opening van den cursus iu handenarbeid te Groningen betuigde ■de voorzitter, de heer W. Swart, van Haarlem, zijn ingenomenheid, dat er onder de deelnemers zijn, die reeds voor de vierde maal hunne uitspan- ningsvvrken er aan geven en zelfs dames daarvoor de reis uit Zeeland hebben gemaakt, alles in het belang van het onderwijs. De cursus wordt dit jaar te Groningen en den volgen den zomer te Nijmegen gehouden, om de eigende de wereld uit te krij gen, als zou het bepaaldelijk een Haarlemsche cursus zijnmen wil toonen ,dat de Handenarbeid een na tionale zaak is. Arr. Rechtbank MISHANDELING EN VERZET. Corn. Bakker, van Beverwijk stond terecht terzake dat hij met een bier- fleseii Joh. de Boer op 't hoofd had ge slagen op den weg nabij Velsen. Uit het getuigenverhoor bleek weder dat zij natuurlijk niet vrij van sterken drank waren. Daar bleek dat ge daagde tot dusver gunstig bekend stond, hoorde hij slechts 4 dagen hechtenis tegen zich eisclien. Willi, v. d. Zwet, Noordwijkerhout, welke niet was verschenen, werd we gens verzet tegen do politie bij ver stek veroordeeld tot 6 weken gevan genisstraf. Karei F. de Leeuw, Houtrijk en Po- lanen, moest zich verantwoorden terzake dat hij op 18 Juni J. H. Wal ter op den weg had aangevallen en gestompt, waardoor hij uit do neus bloedde. Oorzaak daarvan was, dat hij eene aanmerking tegen de Leeuw had gemaakt, dat hij zijn hond mis handelde. Uit het getuigenverhoor bleek dat bekl. zeer ruw met zijn paarden en hond omging. Tegen beklaagde werd wegens mis handeling 10 dagen hechtenis gevor- dercL J. D A. Bohle te Velsen, die niet verschenen was, was gedagvaard wegens mishandeling van Zonder land, die huir> bij hem was komen halen, en verzocht had zijn huis -- daar in geen 4 weken huur was be taald te willen ontruimen. Tegen beklaagde werd bij verstek 14 dagen hechtenis gevorderd. G. Duinkerken, Krommenie, had in dronkenschap, toen hij door de veld wachters Deen en Jonker gearresteerd werd. dezen getrapt en met een mes gestoken, ^waardoor de uniformjas van den veldwachter Deen gescheurd werd. Eiscii 6 weken gevangenisstraf. Thans werd het beklaagdenbankje door vier personen ingenomen en wel door J. Visser, T. de Vries, J. v. Keeken en J v. d. Wielen, allen pol derwerkers, die te Westknollenberg Pieter Kleijn hadden mishandeld en daarna in diens café den inboedel stuk geslagen hadden. Uit het getuigenverhoor bleek dat die heeren polderwerkers daar ge ducht 'hebben huisgehouden. Het O. M. eischte tegen 'Jan Visser en J. v. Reeken 3 weken, J. v. d. Wielen 4 weken, T. de Vries 14 dagen gevan genisstraf. J. Zwemmer, Zandvoort,. die niet was verschenen, was gedagvaard wegens wederspannigheid en beleedi- ging der politie. Tegen hem werd 2 maanden gevangenisstraf geëischt. Binnenland MIDDENSTANDSCONGRES. De algemeen© vergadering en hel congres van den Nederlandscben Bond van Vereenigingen van den Handei- drijvonden en Industrieelen Midden stand wordt Woensdag en Donderdag te Maastricht gehouden in de voor malige Dominicanerkerk op de Groote Markt. Nadat Woensdagochtend het bureau tot in ontvangst nemen der geloofs brieven zijn taak had volbracht, werd te half twee de algemeen© vergade ring geopend. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter, opende de vergadering met een rede. Aan het jaarverslag, door den secre taris, den heer Thijs Plet, uitgebracht is het volgende ontleend De verslaggever memoreert in de eerste plaats de verschijning van het eigen vakorgaan ..De Middenstands bond", een blad, dat in ruim 20.000 exemplaren onder de leden van de aangesloten vereenigingen wordt ver spreid. De redactie, opgedragen aan den heer F. H. M. Schiphorst, le Utrecht, werd tot groote tevredenheid van de lezers gevoerd, waarvan men op deze plaats met een woord van hulde wilde doen blijken. Bij de ver melding van de voornaamst^ punten stond de secretaris vervolgens stil, In 1904 traden. 10 nieuwe vereeni gingen tot den Bond toe, terwijl nog 6 organisaties op toelating tot liet lid maatschap wachten. Verwacht mag worden, dat in dit nieuwe hondsjaar het aantal leden der aangesloten ver eenigingen het cijfer 30.000 zal over schrijden. Vervolgens bracht de Bondspen- ningmeester, de heer J. Das Dzn.. het financieel verslag over het jaar 1904 uit. waaraan wij hott volgende ontlee- nen De totale ontvangsten bedroegen 1284.74, de uitgaven f 1709.96, zoodat de rekening sluit met een tekort van 455.22. De reden, dat ook dit jaar weder een tekort aantoont, beeft haar oorsprong in verschillende omstandig heden. In de eerste plaats was ver wacht, dat de toevloed van begunsti gers veel ruimer zou stro omen, dan werkelijk het geval is blijken te zijn. Op de begrootiTig 1904 was voor deze bron van inkomsten een bedrag van f 500 uitgetrokken het is gebleken, dat dit voor 1904 slechts f 115 heeft beloopen. Onder de uitgaven stonden de drukwerken van den Bond geno teerd voor f.250 het is gebleken te zijn. f 569.57. Reis-, verblijf- en bu reaukosten waren begroot op f 440, dit bedrag werd 538.76. Zoo zou de re kening verder kunnen worden uitge plozen. Op de begrooting voor 1905 zijn dei volgende posten gebrachtonder in- j komsten 765 aan contributie, ƒ500 aan opbrengst van het Bondsorgaan, ƒ250 aan giften van begunstigers en aan schenkingenin ontvangst en uitgaaf wordt zij geraamd op/1889.22, waaronder een bedrag van 254.22 aan ..verhoogde contributiën", noodig om de rekening 1905 te doen sluiten. Het verslag besluit met de opmer king. dat van de financiën dus ook over het afgeloopen Bondsjaar aller minst kan worden getuigd, dat hot rozengeur en maneschijn is. Het komt den penningmeester en met hem het, gelieede bestuur voor, dat een eontri- butieverh ooging alleszins billijk is en er zijn gegronde gegevens, dat bij zulk een verhooging van 50 de rekening 1905 zal kunnen sluiten, zij het dan ook maar met een klein voordeelig saldo. De eerste zitting werd bijgewoond door ongeveer 300 personen. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op prof. rar. Josephus Jitta van Amsterdam, rechtskundig adviseur van den Bond. Ook prof. Noordtzij uit Kampen, lid van de Staatscommissie, was ter ver gadering aanwezig. De voorzitter deed vervolgens ïne- dedeeling van eenige ingekomen stuk ken Van den minister van binnenland- sche zaken was bericht ontvangen, dat ambtsbezigheden hem verhinder den het congres persoonlijk bij te wo nen. De minister liet zich vertegen woordigen door jhr. mr. J, A. Stoop van Stryen, referendaris aan het de partement van binnen], zaken. Van dr. J. Th. de Visser was even eens bericht van verhindering inge komen. De commissaris der Koningin in Limburg, jhr. Ruys de Berenbrouck. liet weten Donderdag het congres te zullen bezoeken. De voorzitter verleende het woof 1 aan jhr. mr. Stoop van Stryen, ihc- de vergadering ongeveer als volgt toesprak Het zal u allen zeker ten zeerste spijten, dat de Minister niet zelve uwe bijeenkomsten kan volgen. Ten einde echter de doen blijken van ZIJN ONVERFLAUWDE BELANGSTELLING in het streven van den Middenstands bond jdroeg de Minister mij op hem in uw midden te vertegenwoordigen. Toen nog de stoot was te geven, sprak onze eerste bewindsman zelf tot u woorden van opwekking en van waarschuwing. Toen uwe jeudige or ganisatie zich in de korte spanne tijds van een jaar had ontwikkeld tot oen krachtig lichaam niaar toch gelijk voor elk algemeen belangsteun door wettelijke regeling moest worden overwogen, zaagt gij voor u den lei der van hen. die geroepen waren over die regeling advie$ uit te bren gen. En thanSi nu de Staatscommiss'e aan het werk is getogen en ook ove rigens dank zij uw onvermoeide in spanning uw welslagen verzekerd j schijnt, maar gij nog altijd met het landsbestuur voeling zult hebben te houden, heeft eeu dergenen, die in den zetel van dat bestuur als lands dienaar werkzaam zijn, het voorrecht deze vergadering bij te wonen. In dit verband zij het mij ver gund een paar opmerkingen ten beste te geven. Uit ondervinding is het mij bekend dat de Regeering met tallooze nieti ge. ondoordachte en zelfs onbillijke of dwaze verzoeken en voorstellen wordt lastig gevallen en het is niet te vergen, dat zoodanige adressenen plannen worden behandeld met zwaarwichtigheid on met opoffering van tijd of van kosten. Maar zoodra inderdaad ernstige belangen op bet spel staan, hetzij persoonlijke hetzij die van een kleinen groep landgenoo- ten of van een integreerend bestand deel gelijk het uwe, klopt men dan aan een doovemans deur? Zelden of nimmer. In de tweede plaats zou ik er op willen wijzen, dat een der vrucht baarste middelen tot bevordering van uw doel is kennisneming van het geen in het buitenland tot stand kwam. Op menig gebied is ons land achterlijk, doch als men om zoo te zeggen,'maar uit het venster kijkt, dan ziet, men. zij het soms met be hulp van een verrekijker aankomen wat eindelijk ook wel tot ons door dringt. Sluit iemand zich op inzijn kamer, dan kan hij wel eens een vernuftigen inval hebben, maar wig verder ziet, komt ook verder. Nu zou ik meeuen, dat ten onzent te weinig partij wordt getrokken van de tusschenkomst van het mi nisterie van buitenlandsche zaken en van onze gezanten in den vreemde om inlichtingen, nota's en rapporten te erlangen over buitenlandsche toe standen en maatregelen. De buiten landsche regeeringen zullen in dit opzicht niet minder bereidwillig zijn dan de onze. die telkens dergelijke aanvragen uit het buitenland heeft te beantwoorden. Spreker eindigde met den wensch en de istellige verwachting, dat de beraadslagingen en voorstellen ten tweede male zullen opleveren voor treffelijke resultaten. De Belgische Regeering is verte genwoordigd door de heer Karei van der Gruyssen. Aan de Koningin werd een tele- gram van hulde verzonden. In het hoofdbestuur werden door de vergadering herkozen de heeren Thijs Plet (Nijmegen), E. J. Schür- mann (Rotterdam) en H. Hermans (Roermond). De ochtendzitting van Donderdag werd bijgewoond door den commis saris der Koningin in Limburg, jhr. Ruys de Berenbrouck, en den presi dent van de arrondissements-recïit- bank mr. Bergers, die door den voor zitter werden welkom geheeten. Al vorens de bezigheden werden hervat, sprak jhr. Ruys de Berenbrouck de aanwezigen met enkele woorden toe. Vervolgens werden de voorstellen behandeld en de rapporten uitge bracht. i Den Haag. Utrecht, Arnhem, Kam pen, Groningen. - Hertogenbosch en Deventer. Tengevolge van de verkiezing van bestuursleden is het bestuur thans samengesteld als volgtvoorzitter Jacs. Koopman, Rotterdam; vice- voorzitter S. Martin, Haarlemsecre taris James Meyer, Arnhem,pen ningmeester J. de Lange, Kampen commissaris F. Engers, Deventer. Besloten werd tot hec uitgeven van een Bulletin, zoo noodig maandelijks, waarin :1© vakbelangen in biurien- en buitenland zullen worden bespro ken. Besprekingen hadden plaats over de uniformiteit hij de quadrilles, be sloten werd om deze overal in hei land uniform te onderwijzen en te dirigeeren. Vervolgens werd behandeld de her- ziening van statuten en huishoude- lijk reglement. Donderdag maakten de leden een boottocht naar :1e Westerbouwing en den Oorsprong, terwijl ook een bezoek zal worden gebracht aan Vtip en Rosendaal. Vrijdag worden practische oefenin-;! gen gehouden waarbij nieuwe dan sen worden ingestudeerd die in het o.a. seizoen zullen worden onderwe zen. DANSONDERWIJZERS. In Musis Sacrum te Arnhem werd Woensdag de jaarvergadering ge houden van de Nederlandsohe Dans- ondcrwijzcrsvereeniging. Ter vergadering waren vertegen woordigd Amsterdam. Rotterdam, HET BEEST. Reguliersbreestraat te Amsterdam, even nummers. W ieg-wirbel-warbelend, dreug draag dreigen de spettige glim-lichte- kooien aan in zweevel-gezwavel-ge- 1 zwoevel over de glits-püik-spattig< rail-gleuven..." zouden heeren woord sineed-kunstenmakers zeggen. In 't Nederlandsch't electriscfc j licht in de trams is aan, en 't is dut i avond. Op den hoek van 'n steegje, voe rend naar 't inwendige van den Dui- j velshoek, klompt 'n cirkelig menschen kluitje, vormend 'n zwartige kerst krans om n open vak van 't asphalt waar 't blauw-grijs plekt onder 'n lan taarnvlam. Midden in dat vak kruipt krabbelt, schuifelt iets engs, iets on zegbaars, 'n somber hagedissig hees van ongeveer vier bij 'n halven deci meter, met groen-glanzigen schubben rug. Het beest is 'n vreemd iets. Gere geld en met korte dribbelpasjes schuif het voort over don trottoirband. D< kerstkrans schuift mee. 't Is „unhei .y misch", dat zwarte, onbekende gedier te daar stilzwijgend en onaandoenlijl over 't asphalt heenglijdend, te groo voor 'n hagedis, te klein voor 'n kro kodil. De kijk-menschen begrijpen niet goed. Van tijd tot tijd~doet eei z'n best het beast te grijpen, steek z'n hand uit, maar dan schiet 't rne 'n kwaden, humeurigen ruk ineen vooruit, zoodat de voorste menschel bangig op zij_\vijken, en vervolgt ma jestuOus zijn weg. ..Gammenikkie, wat 'n eng beist" j zegt 'n schoone steegmaagd met slik haar en kraaloogjes. ,'t Is ongetwijfeld 'n hagedis, of schoon onbegrijp'lijk groot", merkt 'i heer met 'n lagen boord en spuug" lokken op. „Trappe jullie dat smerige bees T toch dood 1" raadt wreedaardig de ap pélen-en-noten-juffrouw van den hoek „Strakkics vreet-ie me boel op Het beest maakt deze ganschelijl I ongegronde beschuldiging te schande door dwars de rails over te stoken ei z'n tocht te vervolgen in de schaduv van den trottoirband aan de overzij De krans schuin-dwarst mee. Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 36) Ik wil iets zoets en frisch heb ben, Geoffrev zeide zij tegen den heer naast haar, toen zij vlak bij hem was. En terwijl ze dat zeide, dwaalde haar blik rond. Loder zag hem zonder eenige belangstelling rusten op een jongen man, een hal ven meter van hem af, zich toen wenden naar den heer, over wiens hcofd hij heen keek, en toen zich op heffen naar zijn gezicht. Haar blik trof hem regelrecht en hij las er onmiddelijke herkenning inhij zag haar plotseling vooruit komen, terwijl de menigte in de gang zich aan weerskanten tegen den muur drong om haar door te laten. En toen zag hij iets. dat hem een won der toescheen. De uitdrukking van haar gezicht veirandërde, eensklaps, haar lippen openden zich even en. zij kreeg een kleur van teleurstelling. Zij zag er uit aU een bedorven kind, dat een bonbondoos ziet, deze opent en ze leeg vindt. Toen er nu zoo op eens ruimte kwam bij den ingang van de zaal, v as di© roodharige heer, die vlak voor Loder stond, de eerste om er zijn voordeel mee te doen. Wel. Lillian, zeide hij, terwijl hij vooruittrad, je zet een gezicht, alsof je verwacht hadt, dat Chilcote iemans anders was, en teleurgesteld bent. nu je bemerkt dat hij het is Hij lachte hartelijk bij die woor den. Zij waren echter juist de kalmee- rende woorden die Lillian noodig had haar gewone bekoorlijke glim lach kwam weer te voorschijn, toen zij haar oogen naar den spreker wendde en zeide Beste Leonard, je gebruikt je lorgnet, en als je dat doet. hen je niet. verantwoordelijk voor 't.geen je ziet. Ze sprak op den haar eigen rusti- gen, ietwat langzamen toonhaar zelfboheersching was weer volkomen. Toen veranderde Loder van hou ding. Hij kwam nog iets meer naar Eve to© en stak zijn arm door den hare. op deze wijze zijn linkerhand verbergend. De zachte warmte van haar huid, die door den langen handschoen heendrong, gaf hem een eigenaardige, onverwachte sensatie. Hij had dit middel aangegrepen een voudig om door 't verbergen van den noodlottigen vinger met de ringen het gevaar af te wendenmaar bij de aanraking van Eve's arm ontwaakte met vernieuwde kracht het verlan gen om te strijden voor de positie, die hem zoo lief was geworden. Vast besloten wendde hij zich plotseling tot Lillian. Ik Üieb dienzelfden indruk gekre gen zonder lorgnet, zeide hij. Waarom keek je me zoo vreemd aan? Hij deed die vraag op allergewoon. sten, zorgeloozen toon. hoewel hij zicli zijn eigen vermetelheid niet kon verklaren en zijn verstand er voor stilstond luide riep een stem m hem, dat het. onmogelijk was voor de oogen. die zijn gezicht in bewon dering. in liefde, in verachting had den gezien, het nu niet te herken nen. Het. was alsof zijn adem stokte, terwijl hij haar antwoord afwachtte. De indruk, dien hij op dat oogenbUk van haar kreeg, was een glanzend schijnsel van een goudachtige ja pon en van goudachtig haar en 't eeltige, waarvan hij zich physiek be wust was. was dat zijn hand Eve's arm drukte en dat de warmte van haar huid door den handschoen heendrong. Toen week plotseling de mist, die voor hem hing. Hij zag Lillian's oogen half onverschillig e enigszins lachend, ©enigszins min achtend1 ook, en een seconde later hoorde hij haar stem. Beste Jack. zeide zij. Hoe kan je nu zoo'n dwaze vraag -doen! 't Was eenvoudig het contrast van je oogen met Leonard's haai*, waar ze over heen keken. Het was precies een prachtige zonsondergang met een zwarte wolk er boven. Zie je, wat ik bedoel, Eve? Eve had kalm voor zich uitgeke ken. Nu keerde hij zich om en glim lachte rustig en liefelijk, zooals zij alleen dat doen kon. Loder voelde den arm, waarop zijn hand rustte, niet trillen, toch wist hij op datzelfde oogenblik. dat deze twee vrouwen elkander in hun hart vijan dig gezind waren. Hij begreep dit, op dezelfde wijze als hij ook Lillian's blik van herkenning had begrepen, toen zijn voorhoofd, oogen en neus hem haar voor oogen gevoerd had den. zooals zij hem gekend had en ■daarna haar ongeloovige verbazing, toen zijn glad geschoren lippen en kin hem als Chilcote hadden ont popt. Hij had een gevoel als een man, die een blik in een gapenden afgrond heeft geworpen en teruggetreden ;s van dén rand, uiterlijk kalm, maar innerlijk ontsteld. Hij hoorde Eve's antwoord met; hij lette niet op het geen Lillian daarna opmerkte. Hij zag haar glimlachen en zich toen weer wenden tot, den man met het roode haar; hij zag haar de zaal binnengaan, gevolgd door haar klei nen hofstoet. Toen drukte zijn hand even den arm, waarop ze nog altijd rustte. Hij voelde een onbeschrijfelij ke behoefte aan het bijzijn, de sym pathie van een menschelijk wezen, nu de crisis voorhij was. - Zullen we hier vandaan gaan vroeg hij. Eve keek op. Uit deze zaal vroeg zij. Hij keek haar aan, zooals hij haar reeds eenmaal aangekeken had haar blik naar den zijne dwingend. Uit deze zaal en m't deze omge ving antwoordde hijlaten we naar huis gaan. HOOFDSTUK XVII. De kleine formaliteiten noodig om weg te gaan. waren weldra vervuld. Het afscheid van gastheer en gast vrouw. het verlaten van het huis. het instappen van 't rijtuig, schenen Loder wonderbaarlijk eenvoudige fei. tei toe. En toen hij nu weer naast Eve zat, en opnieuw de zachte, glij dende beweging van 't. rijtuig voelde, had hij voor 't eerst tijd, om zich in stomme verbazing af te vragen, of hij den tijd. die voorbijgegaan was, sinds hij den laatsten keer in dit zelfde rijtuig zat, werkelijk had doorleefd. Dienzelfden avond immers had hi 'I nog die eene gebeurtenis in zijn le ven vergeleken bij een schilderij waarvan de kleuren verbleekt ei ingeschoten waren. En nu zag hi datzelfde schilderij voor zich, volko men frisch en ongeschonden. Hij zaj do witte huizen van Santasalar. schitteren in de zon, en op den ach tergrond de door de zon gekoesterd. heuvelshij zag ze zoo duidelijk alsof hij ze zelf zoo juist op doel had gebracht. Het détail van he i landschap was hetzelfde als toen hi hei oor het eerst aanschouwde, oo) de figuur, die er het middelpunt vai uitgemaakt hadalleen oog ei hand van den schilder waren sind dien tijd veranderd. Op dat oogenblik stoorde Eve doo een vraag zijn gedachtengang. Haa eerste woorden waren er wonderlij' mee in overeenstemming. Iloe vondt je Lillian Astrup vanavond? vroeg zij. Wat een beeldt, toilet had ze aan. Hij schrikte op als een schuldig* 1 Toen antwoordde hij openlijk zej gende. wat hij op dat oogenbli i' dacht Ik ik heb er niet op gele. Maar haar oogen deden me denke aan kftttenoogen - en ze loopt oo'f als een kat. ïk schijn dat voor var avond nooit gemerkt te hebben. 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5