„Heeregut, wat ken dat nou toch voor 'n beest wese?" vraagt aan zich zelf 'n juffrouw met 'n groezelig mui- zensnoetje, tobbig haai- kiezen bepeu- terend in overleggend herinnerings gepeins. ,,'n Rat is 't niet, maar'n 'n paling?" waagt ze schuchter. „Mins bê-je niet goed snik?" in formeert hartelijk 'n dienstbode. .,'11 Paling heit toch geen poote, wel *t Is 'n ..'n Kruipdier", helpt hulpvaardig 'n hoogere burgerscholier, terwijl hij met 'n liniaal 'n venijnigen, doch ver ren uitval doet naar het beest, wat ten gevolge heeft, dat het 'n reuzen sprong neemt en verkast naar de even nummers. De menigte volgt gedwee, hoe langer hoe meer onder de obces- sie gerakend van 't angstig-onbe- kende. „Hij sel uit Artis weggeloope wee- ze meent 'n marinier, die 'n vettige keukenmeid accompagneert.. „Nou, maar we motte toch sien wat 't is lA-me effies los, Soozefien. Minse, gaane Jullie nou kallem, zachies an te werk. Nou allemaal gelijk d'r op toe maar kalium nou kallumpies 'n Oogenblik dreigende spanning. Het beest staat stil, als vóórvoelend 't naderend gevaar. De kring van steegbewoners. loopjongens, plus de marinier nadert langzaam, voorzich tig. trekt den cirkel Al nauwer toe. Armen rekken zich, vingers krommen zich tot grijpen... Plots schieten tien paar handen te gelijk op het zwarte kruipdier af maar 't beest is vlugger; met 'n han- digen zet glijdt 't dóór tusschen wat verspreid staande beenen. en vervolgt z'n weg op den rug liggend. De pooten trekken krampachtig. Heelemaal bij de Munt giert spot lachend 'n bende straatkoningen. al loopend; precies zoo vlug als 't beest, dat nu zielig voortbotst op z'n rug. De hagedis is van blik en zit aan 'n touw... De marinier vloekt op 'n manier, die hem alle hoop op hiernamaals moet benemen. De vette dienstmeid kalmeert. Menschen-oogen volgen in nog niet bekomen verbazing het zich rugge lings verwijderend reptiel. Dan raakt de Breestraat weer vlot. („Tel.") GEZONKEN. Dinsdagnamiddag is in de Tramha ven nabij Zijpe gezonken het kofschip „Oosterschelde", bevaren door G. La- rooij van Scherpenisse. geladen met bazaltsteen en bestemd naar Veere. Het zinken geschiedde zóó vlug, dat de inventaris slechts gedeeltelijk gered is kunnen worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het schip komt met laag water slechts voor een klein gedeelte boven water. Niets was verzekerd. EEXE AKTE VAN BESCHULDIGING De X. Soer. Crt. van 26 Mei heft ernstige klachten aan over de wijze waarop in Indië gediend wordt. Ziehier eenige staaltjes. lo. Geknoei van het personeel op de gouvernementsbureelen „om er een duitje bij te verdienen", welk ge knoei „nu nog welig tiert, tot groo- te ergernis van alle weidenkenden onder de vreemde Oosterlingen en inlanders, die nu nergens terecht kunnen of zij moeten in de beurs tasten. Een systeem dat soms zoo schaamteloos wordt gedreven dat men er verbaasd van staat"„Ver plicht als de burger is, zich in vele gevallen tot de ambtenaren te wen den, drukt het hem zwaar, van alle kanten gesneden te kunnen worden zonder dat hij er iets aan kan doen. De Chinees, Arabier en inlander woi- den dikwijls letterlijk geschoren." 2o. Reisdeclaraties. „Het gouverne ment betaalt jaarlijks duizenden en tienduizenden uit, waarvan zeker de helft, zoo niet twee derden ten bate komen van de declaranten boven de door hen op hun dienstreizen gemaak te uitgaven, alszoo een bijslag vor mend ap hun inkomenDe reis- en verblijfkosten op papier worden zoo hoog mogelijk opgedreven en in werkelijkheid zoo laag mogelijk ge maakt." 3o. Leverantiën aan den Staat. „Een bron van ongeloofelijk geknoei en een schande voor ons Holland- sche land" -„Het is ons bekend van een landsdienaar die brutaal weg aan een leverancier 8 pCt. durfde vragen, anders bestelde hij het bij een ander"„Dit is een universeel euvel" 4o. Menig hooggeplaatst bestuurs ambtenaar ontvangt „receptiegelden" zonder daarvan om zoo te zeggen iets uit te geven. Dit laatste is ook niet noodig, maar „aan hun prestige of positie doet enorme schade" het maandelijks innen der gelden die aan hun doel worden onttrokken. De schrijver is niet overal juist, zegt 't Hbld., b.v. als hij spreekt van f50 daggeld aan een lid in den Raad van Indië. Minister van Dedem heeft indertijd reeds in de Tweede Kamer verteld, dat men „nu eens" met be zuiniging van bovenaf begonnen was en het daggeld had afgeschaft. Wij hopen dan, dat ook in andere opzichten de onjuistheid kan worden aangetoond; dat de schrijver teveel het geheel naar enkele voorkomende gevallen afgemeten, te veel gegene raliseerd heeft. Maar dan nog heeft zijne klacht nut: zij wijst op de noodzakelijkheid van toezicht, van contrle, want a 1 wie Europeesch landsdie naar is in Indië moet, in de oogen der bevolking, vooral in moreelcn zin hoog staan dAt eischt het „pres tige". JACOBUS LEONARDUS MARTENS. In het Bat. Nbld. van 22 Juni staat te lezen Een der oudste ingezetenen van Batavia, zoo niet de oudste, ds in den afgeloopen nacht, overleden. Iedereen te Batavia kende „den ouden heer Martens", zoo niet per soonlijk dan toch van aanzienen zoo levendig was de indruk toen hij nu ongeveer twee maanden geleden niet meer in het openbaar verscheen, dat toen reeds het gerucht ging van zijn verscheiden. De heen- J. L. Martens was een kleinkind der familie Martens, die in 1700 Alkmaar verliet om in den Oost een nieuw leven te beginnen. Maar terwijl den anderen kinderen en kleinkinderen ieder op zijn beurt de lust om het vaderland weer te zien te machtig werd, bleef Jacobus Leo- nardus nu Indië: dat was zijn vader land geworden en' dat had hij lief. En deze verstokte Indiër, die niets wilde hooren van het „moordend" klimaat der tropen, was voor velen een merkwaardigheid geworden juist om zijn met het klimmen der jaren onverwoestbaar lijkende veerkracht. Men wees hem vreemdelingen aan als iets buitengewoonsals iemand die de kunst had uitgevonden in Indië oud te wordenen een Duitscb professor die het niet gelooven wilde, moest uit zijn eigen mond vernomen dat hij een tachtiger voer zich had. Een tachtiger die, als hij zaken had te doen, kennissen wilde zien, zonder hulp naar de tram stapte en in de kantoren van de stad trappen op en af ging De heer Martens werd December 1816 geboren en is dus 8S jaar oud geworden. Op 19-jarigen leeftijd trad hij als klerk in dienst bij de directie der genie, maar ging ai spoedig erver bij de afdeeling boekhouden der ge nerale directie van financiën op een salaris van 50 's maands. In 1838 werd hij op hetzelfde bureau eerste klerk op 140; het jaar daarop twee de commies, in 1848 eerste commies, in 1855 hoofdcommies,-in 1862 vendu meester met e&n traktement van f600 per maand. Na in 1864 op wachtgeld te zijn gesteld, kreeg hij in 1865 zijn pensioen. Elf jaren later maakte het gouvernement nog eens van zijn diensten gebruik door hem voor een jaar bij de weeskamer te Batavia te werk te stellen. Tot aan zijn laatste ziekte was de lieer Martens iederen dag ijverig in de weer. Een Maleïsche vertaling van het Nieuwe Testament laat hij onafgewerkt achter. Eerder versche nen van zijn hand de Concordantie op den Koran en eenige vertalingen in het Maleisch een aanschouwelijke voorstelling van het Mahonxedaan- sche erfrecht wacht nog slechts op den druk. Men zal den steeds opgewekten, vriendelijken ouden heer Martens ter dege missen. Sport en Wedstrijden LAWNTENNIS. Vrijdag 21, Zaterdag 22 en Zondag 23 dezer zullen op de acht banen der Haagsche Lawntennis club Leime- nias, de lawntennis wedstrijden om het kampioenschap van Nederland gespeeld worden. DE SEMA1NE DE SC11EVENINGUE. Van de Woensdagmiddag in de Semaine-automobile de Schévenin- gue gehouden wedstrijden van de méchaniciens was de uitslag als volgt Eerste categorie 100 kreter snel achteruitrijdenle prijs Paens, met de „Mercédes", in 131/5 sec. 2e pr. De Bruijn, met de „Peugeot", in 18 sec.3e pr. Sonneveldt, met de „Peu geot", in 193/5 sec. Tweede categorie 100 nieter lang zaam rijden (zonder stilhouden) le pr. Otto met de „Germain", in 7 min. 52 sec.2e pr. Van der Wegt, met de „Germain" in 7 min.3e pr. Jou- bert met de „Renault' in 6 min. 4/5 s. Hierna werd nog een vermaak-wed- strijd gehouden voor de mechani- chiens die aan de beide genoemde wedstrijden hadden deelgenomen; en wel een wedstrijd in het prijssteken met een hank waarmede zij de ver schillende hiervoor beschikbaar ge stelde prijzen aan een ijzeren ring hangende, moesten afsteken. Het publiek dat gratis op het ter rein werd toegelaten was in een groo- ten getale aanwezig. Rechtszaken Het gerechtshof te Arnhem veroor deelde H. J„ grondarbeider teGroes- beek met vernietiging van een vonnis der Arnhem sch e Rechtbank, waarbij hij was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde schieten op de marechaussee's op de Oor sprong te Oosterbeek tot negen maanden gevangenisstraf. J. K., die door de Rechtbank te Zutphen d.d. 24 Mei jl. was veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens het in omloop brengen van valsche bankbiljetten, werd met ver nietiging van dat vonnis thans ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Tegen J. Verveld te Enschedé, is wegens ernstige mishandeling zijner echtgenoote door het O. M. bij de Rechtbank te Almelo 11/2 jaar ge vangenisstraf geëischt. Koloniën DE ACHTERGEBLEVENEN VAN DE RION. Na overleg met .het opperbestuur is door de regeering besloten de twee achtergebleven officieren van den Russischen hulpkruiser Rion te ver gunnen op parool naar Rusland terug to keeren. De manschappen echter, blijven hier onder militair toezicht tot na afloop van den oorlog. (Bat. Nbld.) Volgens de Java-Bode heeft de commandant van de Rion op heete kolen gezeten, omdat hij wist dat het bericht van zijn reis naar Batavia naar Japan was geseind en hij er vol. strekt niet zeker van was, dat de Rion bij het verlaten van de haven geen Japansch oorlogsschip tegen het lijf zou loopen. Vandaar zijn haast om weg te komen en het in den steek laten van een <leel der be manning. om maar in den nacht Straat Soenda te kunnen halen. Want de regeering had 's avonds laat nog vergunning verleend om tot Vrijdagmorgen (16 Juni) 7 uur te blijven kolen laden. Toen echter het schip genoeg kolen in zijn bunkers had om de Seychellen te kunnen ha len, is de kapitein met volle kracht w eggestoomd de euveldaden in de Chineesche Zee gepleegd, schenen zijn geweten nogal te bezwaren. Het heeft hier nogal bevreemding gewekt, zegt het blad, dat men te Buitenzorg zooveel tijd noodig had om een beslissing te nemen in een geval, waarin door de neutraliteits- bepaliugen ten voile is voorzien. Een niet vervolgd oorlogsschip van «vu der oorlogvoerende partijen, onbe schadigd, met gebrek aan kolen wel. zonder de regeering te vragen, had men hier dadelijk kunnen toe staan dat kolen werden ingenomen, voldoende voor de reis naar de meest nabijziinde Russische haven, mits dat binnen 24 uur geschic-dde. Maar de assistent-resident was, toen het schip het anker liet vallen, er op uit met enkele leden van den gemeen teraad en was niet zoo spoedig te vindende «havenmeester nam toen den secretaris van het gewest in den arm en deze seinde nog vóór den middag aan de regeering. Eerst 's avonds kwam het ant woord, toen er geen koelies meer te krijgen waren. Vandaar de verlen ging van den voorgeschreven termijn, welke gemakkelijk had kunnen wor den voorkomen. CELEBES. Wij lezen in de Java-Bode Nij het meenens begint te worden, slaat eenigen der rebelleerende staat jes van Zuid-Celebes de schrik om het hart. Twee hunner hebben den gouverneur verzocht, de teruggezon den contracten met de regeering maar weer terug te mogen hebben, maar daarvan kan natuurlijk niets meer in komen. In het belang der be volking van al die staatjes is het niet minder dan in het onze, dat «u die majesteitjes opgeborgen worden nergens in een rustig oord op Java, en dat het bestuur voortaan gevoerd wordt rechtstreeks door Nederland- sche ambtenaren. VOOR DE BONI-EXPEDITIE. Het Bat. Nbld. schrijftDe afdee ling van het Roode Kruis te Batavia heeft, zoodra definitief tot de expe ditie naar Boni besloten was, niet stil gezeten. Zij heeft een groote voorraad verzameld van nuttige ar tikelen en versnaperingen voor de militairen, die te velde zullen trek ken. Om een denkbeeld te geven van het werk van het Roode Kruis in de zen, waarbij zich vooral de voorzitter, de secretaris en de thesaurier veeJ zorg en moeite hebben gegeven, laten wij h'er eenopgave volgen van de eerste zending, welke met de expedi tie meegaat bij het eerste vertrek der booten. Dertig kisten appolinaris, 20 kisten geassorteerde limonade, 20 dozijn si ropen, 2 kisten Javaausche suiker, 20 doozen chocolade Kwatta tabletten, 38 kistjes amandelzeep, 80 flesschen eau de cologne Boldoot, 7500 siga-" ren, 15 doozen sigaretten-papier, 300 pak shagg tabak, 300 pak Drayerta- bak, li picol tabak met daon, 600 houten tabakspijpen, 50 pak lucifers, 20 gros pennen, 150 penhouders, 8 gros potlooden, 30 pak schrijfpapier, 1500 enveloppen, 750 postzegels A 5 cents, 3 schaakspelen, 6 dominospe len, 6 damborden, 6 trictracborden, 2 belegeringsspelen, 360 spel gewone en 360 spel inlandsche kaarten. HET GEVECHT BIJ PARé-PARc. Uit Makassar wordt dato 13 Juni aan de Java-Bode geschreven: De telegrammen zullen u het voor naamste nieuws van Zuid-Celebes wel reeds hebben gemeld ik kan dit maal dus kort zijn. De voornaamste gebeurtenis was natuurlijk het gevecht bij Paré-Paré. De commandant van ons bivak, kapi tein Jhr. G. F. Goldman, zag in dat het niet langer ging, ons door de brutale Sidenrengers te laten bespot ten, dat er overal om onze stelling versterkingen wérden opgeworpen en dat de verbinding met de zee zelfs bedreigd werd. Op een Zondagmorgen rukte de compagnie Goldman als gewoonlijk uit om het transport vivres van het strand naar het bivak te dekken. Daarin lag niets vreemds en de vijand was er aan gewend, 's Morgens vroeg was de marine-landingsdivisie van de Assahan, onder bevel van den luitenant ter zee 2e klasse A. Botten- heim, in 't bivak gekomen en daarin achtergebleven met een sectie Java nen, die onder bevel van den onder luitenant A. Pordon van Makassar als versterking was gezonden. De compagnie Goldman volgde, aan het strand gekomen, dit een eindweegs en boog daarna af naar het gebergte. Nauwelijks tusschen de eerste uitloopers gekomen, gaf een hoornblazer drie stooten en een paar seconden later vloog de eerste 10.5 c.M. granaat van de Assa han midden in de voorste benteng, waar zij alles kort en klein «roeg. Het eene suikerbrood volgde het andere, zoodat het terrein om 9 uur 's morgens reeds schoon was, de bentengs waren opgeruimd, de gebou wen daar binnen verbrand, geen vijand meer te zien. Intusschen was er nog iets anders gebeurd. Een bend© van 400 man te voet, voorafgegaan door een 60-tal woeste krijgers te paard, het bivak op den heuvel zwak bezet of verlaten wanende, kwam tegen zeven uur in snellen gang opzetten. De onderlui tenant Pordon liet zijn Javaantjes liggen, het geweer op don ondersten, gewapenden draad van de versper ring rustende; de landingsdivisie er naast, gedeeltelijk den rug dekkend, de stukjes van 3.7 c.M. en 7.5 c.M. in batterij. Daar kwam de massa aangolven, de ruiters voorop, de speren geveld, de lansen hoog in de lucht. In het bivak geen beweging. Daar ging de ruiterbende, onder luid geschreeuw, in ren over: 130 meter, 100... 75... flang! daar zat het eerste salvo er in en goed ook. Weg was de ruiterij I Toen opende de infanterie het vuur op de bende te voet, de granaten van de stukjes der marine sloegen er ga ten in van meters breedte. Daar kwa men ook nog de suikerbrooden van de Assahan aansuizen. Toen was het uit. Haar dooden en gewonden zoo veel mogelijk meesleepend, verdween zij sneller dan zij gekomen was. De bende was maar een oogenblik onder vuur geweest, toch had zij zeker meer dan 500 dooden en gewonden. Onze verliezen zijn u reeds beWtd het mocht geen naam hebben. De verbinding tusschen het bivak en de zee is nu geheel verzekerdal wat er aan kampong tusschen lag, is opgeruimd. Het wachten hier is nu op de twee de compagnie voor Paré Paré. Met deze zou de majoor J. O. A. L. van Bennekèm meekomen, die de lei ding der Paré-Paré krijgt. Tjamba is nog altijd niet bezetdaar is trou wens geen haast bij. De gouverneur is er pas nog geweesthij doorreis de de Noorderdistricten, Boeloe Bo king, Maros, Pangkadjene en Tjam ba. Den lien was hij weer hier terug. Morgen, den 14en dezer, gaat de luitenant-kolonel, militaire comman dant, met zijn adjudant en de cava lerie een kijkje te Pangkadjene ne men. Den 17en worden zij hier terug verwacht. De klap, op Paré-Paré gevallen, schijnt indruk te hebben gemaakt. Met de brutaliteit ds het ten minste heelemaal uit. In Goa echter broeit ietswat het is, weet ik niet precies, maar dat alles er klaar wordt gemaakt voor den oorlog, is zeker. De rijkssieraden moeten al niet m-eer in liet paleis van den vorst zijn. Denkelijk zijn ze naar de Ooster-districtem van Geo gebracht. In een artikel van de Java-Bode over onze verwikkelingen in Zuid- Celebes, staat „Behalve met Boni hebben wij-ook met het meer noordelijk gelegen rijkje Loewoe, dat door Wadjo van Boni is gescheiden, een appeltje te schillen. „De vorstin van dit landschap toch had bij haar optreden in de, door haar op den 2en April 1900 gepas seerde akte van verband de belofte afgelegd om te zullen medewerken tot een regeling van de noordelijke grens van haar gebied. Zij heeft ech ter door allerlei uitvluchten de zaak op de lange baan geschoven en zelf den resident ter beschikking, J. A. G. Brugman, die zich met den toenma- ligen assistent-resident-titulair A. J. N. Engelenberg in Maart 1904 ter re geling van deze aangelegenheid naar Lawoo had begeven, op hoogst onge paste en tegen de landsinstellingen indruischende wijze bejegend. „Dit was niet de eerste maai, dat op deze wijze een zending van onze besturende ambtenaren werd ontvan gen. „Den vorigen gouverneur van Ce lebes en onderhoorigheden, G. G. W. C. baron van Höevell, viel in Loe woe, in Augustus 1902, een soortge lijke ontvangst ten deel. „In verband met een en ander zal daarom ook thans aan Lawoe i een ultimatum worden gesteld." Leger en Vloot Aan den Bond van officieren van Nederlandsche eerbaarheidscorpsen is het praedicaat Koninklijk ver leend. Gemengd Nieuws EEN EIGENAARDIGE STAKING. De-inwoners van de streek Lucca (Italië) de zoogen. „Garfagnana" hadden hun geheele hoop gevestigd op den spoorweg LuccaAr ill a maar Kamer en Senaat keurden ;n hunne laatste zittingen wel andere lijDen goed, maar niet de hunne. Daarop ontstond een algemeen© werk staking, zooals Italië er nog geen heeft gezien. Twee-en-twintig gemeenteraden na men bij wijze van protest hun ont slag, hun voorheeld werd gevolgd door do leden van de Provinciale Statentoen dienden de armvoogden, de burgemeesters en de Kamerleden van die streek hun ontslag inbo ven de raadhuizen heesch men de nationale vlag halfstok en in rouw floers gehuld, en de burgemeesters vaardigden proclama ties uit, die met eeu rouwrand aan de hoeken der straten werden aangeplakt. De ste delijke muziekkorpsen trokken overal door de straten enspeelden treur- marschen en alsof dit alles nog niet voldoende was legden ook de advo- katen, rechters, bouwmeesters enz. het werk neder. De arbeiders uit de marmergroeven van Carrara volgden hun voorbeeld en een algemeene werkstaking is te wachten. Den vo rigen Zondag staakten ook de kiezers die opgeroepen waren voor de ge meentelijke verkiezingen en de kerk- 1 klokken luidden als bij een begrafe nis. Dertigduizend personen hielden dion_ dag trots het verbod van de politie een protestvergadering om de regeering te dwingen hun zin te deen. Toen de vergadering door de politie ontbonden werd. werd ze op kleinere schaal met gesloten deuren voortgezet. Welke houding de regee ring zal aannemen tegenover deze eigenaardige betooging, zal nog moe ten blijken. RECLAME Een handelaar in meubelen, te Lon den, laat ons zien,dat ons reclame wezen eigenlijk nog in de kinderschoenen staat. Hij beloofde hetjongepaar.dat in de étalage van zijn magazijn zijn huwelijksfeest wilde vieren, een prach tig geschenk. Een matroos van een oorlogsschip was er voor te vinden. Twintig gasten werden genoodigd, een tafel gereed gazet, met een feestelijk maal, en het feest kon beginnen. De koopman had natuurlijk niet na gelaten in heel de reuzenstad bekend te maken, welk schoon schouwspel in zijn uitstalling te zien zou zijn, en een opgepakte menschenmenigte stond voor zijn winkel. Ja, zelfs hadden, om het feest vooral van dichtbij te kunnen zien, honderden menschen hunne plaat sen van te voren besproken alsof het een première ineen schouwburg gold. Het straatverkeer werd bijna gestremd. De rijtuigen, waarin de gasten gezeten waren, en deze zelf werden bedolven onder confetti. Het jonge paar werd toegejuichd. v i! De gasten namen in de versierde etalage plaats, lieten zich de spijzen goed smaken en vierden naar harte lust feest. Toen het gejoel buiten enhetpretge- maak binnen te luid begon te worden, kwam de politie er bij te pas, en gas ten en toeschouwers werd vriendelijk verzocht naar huis te gaan. De koopman is er zeer wel bij ge- j varen, en hij is van plan, indien de politie het toestaat, elk jaar een der- gelijk feest in zijn magazijn te ar rangeer en. MINISTER WITTE IN AUDIËNTIE. Zaterdag werd minister Witte door den Tsaar in audiëntie ontvangen anderhalf uur duurde het gesprek, waarin Witte gelegenheid had zijn meening over de vredesonderhande lingen uiteen te zetten, en die aan de goedkeuring van den Tsaar te onderwerpen. Rusland, zoo ongeveer wasWitte's gedachtengang, heeft vrede noodig, maar kan slechts onder eervolle voor waarden vrede sluiten. Witte wilde van dan Tsaar de_noo- dige instructies hebben, voornamelijk ter bepaling van de concessies, die Rusland maken kan, als uiterste termijn. De Tsaar heeft den minister de meest uitgebreide volmachten ver leend. doch daarbij den heer Witte opgedragen, slechts in den uitersten nood daarvan gebruik te maken. Witte we«es er op, dat deze opdracht de moeilijkste is, die hij ooit ont vangen heeftdoch hij hoopt, die tot een bevredigend einde te kun nen brengen. De „Nowoje Wremija". die dit een en ander mededeelt, voegt daaraan toe Witte is van meening dat de vrede in het belang van Rusland noodzakelijk is. Van den aanvang af is hij een tegenstander van den oor log geweest, en nog steeds koestert hij de overtuiging, dat met Japan een overeenkomst moet worden ge sloten. En toch is zijn benoeming nog niet het bewijs, dat Rusland on. der elke voorwaarde vrede zal slui ten. Want Witte zal geen vredeslui ten, die in eenig opzicht vernede rend voor Rusland is. Als vernederend beschouwt de „No woje Wremija" afstand van grond gebied of het betalen van een oor- logsvergoeding. 1-Iet blad zegt: Japan moet zich dit duidelijk voorstellen, dat het stellen van vernederende voorwaarden te genover een man als Witte slechts het voortzetten van den oorlog tot •eiken prijs tengevolge zal hebben". De „Nowoje Wremija" verzekert ook, dat de Japansche troepen naar vrede verlangen, doch dat de Japan.: sche officieren den strijd willen voortzetten, totdat het Russische le ger volkomen vernietigd zal zijn. Van de Russische troepen zegt het blad„Onze soldaten hebben zich nog nooit zoo strijdlustig gevoelt als! thanshet zou daarom een dwaas heid zijn thans een wapenstilstand t,e sluiten. De Russische geest, de Russische bekwaamheid en het bree ds politieke inzicht der Russen moe ten in Washington getoond worden; dan kunnen zij wellicht een bonds- verdrag met Japan bewerken. Maar onze troepen moeten in het bezit blijven van hun wa.penen en van hun vrijheid van beweging. Een wapen stilstand kan slechts voordeelig voor Japan, slechts nadeelig voor Rusland zijn." De „Nowoje Wremja" blijkt nog steeds even oorlogszuchtig en even grootsprekerig als vroeger. Dat >'n het Russische leger een anderen geest heerscht, bliikt wel uit de mededee- lingdat Li'njewitsj het plan om of fensief op te treden heeft opgege ven, en dat zijn troepen zich bezig houden met het versterken van hun stellingen, EEN SPOORWEG DOOR DE ZEE. Een kolossale spoorwegbouw wordt thans uitgevoerd tusschen Miami, aan de oostkust van Florida, naar de be roemde sigarenstad Kety West. In 't geheel is de weg 154 Engelsche mijlen lang en loopt bijna geheel door de zee. Key West ligt. op een eiland, half weg de zuidpunt van Florida en Ku- ba. De lijn voert odrst langs en dan door de Mangrove-moerassen naar Homestead en dan, door gebruik te maken, van talrijke kleine koraal eilandjes. de „Key's", die zich als een band van Florida naar Key West uitstrekken, naar de laatste stad. Over 't geheel is het water zeer vlak, op verscheidene plaatsen echter, waar een groote opening tusschen de ei landjes is, moeten lange bruggen wor den gebouwd, met doorvaarten voor de vissc-hersbootöri en kleine jachten, die daar kruisen. De baandam zal ge middeld 28 voet boven den waterspie gel liggen. Waar het mogelijk is wordt de plaats zoover opgehoogd. Een groot deel van den bovenbouw zal echt uit cementpijlers met staallageu 1 staan. HET PANTSER BENEDETTI. Een vroeger koffiekoopma.il iu It !ië Benedetti heeft zooals indertijd eens werd gemeld, een ondooixlrin baar pantser uitgevonden, dat o< aan moderne geweerkogels weerstan scheen te bieden. Na genomen pro, ven waren allerlei militaire autoi feiten overtuigd van de voortreffelijl heid der vinding en o. a. zei de Rus sischle militaire attaché dat het pan ser na die van het kruit de grootst uitvinding was. Er werd een maatschappij Corrazz Benedetti gesticht, en de Russisch regeering sloot met deze een vei diag voor de levering van 100.00 pantsers. Japan evenwel portesteei de bij de Italiaansche regeering, be werende, dat deze leverantie eei schending van neutraliteit inhield Dientengevolge werd de uitvoer vai de pantsers verboden. De Russisch* regeering had door bemiddeling var de SocietA Bancaria te Milajm reeds 70.000 lire voor de pantsers betaald ei deze laatste vorderde dat bedrag terug. De vertegenwoordiger van de „Corj razze" betoogde echter dat de bank de uitvoer door de publicatie' vaii berichten onmogelijk had gemaakt] en eischte voor zijn 'cliënt de 70.000 lire als schadevergoeding. De SocietA Bancaria diende nu op haar beurt een klacht in wegens be-f drogl en deed beslagleggen op dé eigendommen van de Corrazze Benei detti. De curator vond slechts eeariga ce-ntesimi in kas. Verder kon door militaire adviezen worden vastge.1 steld, dat de heele onderneming! groote zwendel was. Benedetti reisde! naar Rusland in gezelschap van een Russisch diplomaat, doch in Mün- chen verdween die man spoorloos. VAN 'N AMUSANTE STAKING. De Grieksche postboden schijnen montere luidjes te zijn, die het leven lustig opvatten en zich niet bekom meren om den dag van morgen. Zelfs als een staking met zwarte zorgen dreigt, vieren ze lustig feest. Een in Griekenland wonende Zwit- ser sche vertelt van hen, hoe ze het werk gestaakt hadden, omdat hun loon plotseling was ingekort. Op een heerlijken morgen wandelde 't troepje postboden van Athene, mannen en jongens van de meest" uiteetoloopende leeftijden allergenoeglijkst met elkaar naar het dorpje Galatzi, op 'n drie kwartier afstand®. Daar aangekomen gingen ze eerst naar de kerk, waar ieder z'n eigen heilige 'n kaars offerde, hoorden de mis en in tegenwoordigheid van den pope verklaarden ze plechtiglijk, dat ze trouw bij elkaar zouden blijven tot het salaris hun onverkort was uitbe taald. Toen gingen ze naar den Ba- kali, om 'n hartsversterking te bestel len. De Bakali is de gewichtigste man 'van het dorp, hij verkoopt van alles en nog wat. Je kunt in zijn winkel krijgen allerlei kruidenierswaren, hij heeft een wijnlokaal, en daarnaast staat een altijd brandende kachel, waarop in groote pannen vleesch en groente gebraden en gekookt wordt. Bij den Bakali was 't goed leven en daar sloegen ze dus hun tenten' op en aten er 'n stevig maal. Do vrouwen en kinderen waren er in den tus schen tijd ook gekomen en ieder, die naar Galatzi kwam, oan 'n kijkje van de stakende postmenschen te nemen, kon vrij mee-eten. Menig glas rizi- mato werd geledigd op den goeden af loop van de staking, en geen enkele wanklank stoorde het feest. Vijf dagen bleven ze zoo gezellig bij mekaar. Viermaal kwam een commis sie van hoogere postambtenaren bij hen om hen tot toegeven te bewegen, maar zij bleven op hun stuk staan. De telegrafisten en telefonisten staakten ook eendrachtig en vijf da gen reeds schimpte en schold' de han delswereld, omdat het postverkeer stil stond en er geen berichten kwamen uit Europa. Of liever omdat ze wel kwamen, maar niet bezorgd werden. De bankiers staken de hoofden bij elkaar en stuurden eiken dag een bode naar Patras, om de post rechtstreeks van de stoomschepen af te halen. De regeering, die 'n 100.000 drachmen.per jaar had willen sparen, verfoor er in die paar dagen 50.000. De postdirec teur deed al het mogelijke om in het gemis der beambten te voorzien, stel de tientallen nieuwe postboden aan, maar er kwam niets van de bezorging der brieven terecht. Toen dan eindelijk, op den dag na den dood van Delyanims, de postdirec- tie toegaf en de oude postboden, die alle menschen kenddn. en alle blieven wisten te bezorgen, al stond er niets op dan de naam van den geadresseer de. weder de ronde deden, werden zij met gejubel ontvangen. Zii vertelden lachend, dat zij zich in hun acht dagen vac anti e kostelijk geamuseerd hadden en gelijk hadden ze ten slotte toch nog gekregen UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Do vreemdelingenwet (aliens bill) is in dende lezing aangenomen met 214 stemmen tegen 136. De wet is na de indiening in hoofdzaak onveran derd gebleven maar de regeering voeg de er een amendement in. bepalende dat aan uitgewekenen om politieke of godsdienstige redenen den toegang tot het land niet zal wouden ontzegd op grond van hun armoede. Officieele berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97) zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van W. S. P. Klein om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhouden- don drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatsë~~van verkoop in de voor- en achterzaal van het perceel aan de Hagestraat No. 45. Haarlem, 20 Juli 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W VAN BILDERBEEK. l.-S.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6