Gerdessenfeest. Dinsdag 25 Juli had het jaarlijksch Gerdessenfeest plaats. Ruim'400 kin deren der openbare scholen te Haar lem scheepten zich te half acht hij het café „de Kikkert" in om onder geleide hunner onderwijzers en on derwijzeressen in twee feestelijk ver sierde booten van Bus een tochtje naar Alkmaar te maken. Het weer viel mee. Een lekker briesje maakte het verblijf aan dek dubbel aangenaam. De beide orkes ten van den heer Tracht wedijverden in de uitvoering van lustige wijsjes en de kinderen hadden veel pret. Zoo ging het door Spaarne, Zijka naal C, Noordzeekanaal, langs die schilderachtige Zaan, over het Alk- imaarder meer en Noord-Hollandsch Kanaal naar Alkmaar. Dat gedurende den tocht goed voor den inwendigen mensch gezorgd werd, spreekt van zelf. In Alkmaar ging het in optocht naar den Alk-- Boaarder Hout Voorop het nu volle dig corps van den heer Fuchs, bege leid door een paar dienaren van den heiligen Hermandad, die zich wel van hunne vriendelijkste zijde lieten zien. Na eene korte wandeling werd in café Brittanje de kinderen een ver snapering aangeboden, bestaande in een frisch glas limonade en daarna weer met volle muziek door Alkmaars straten naar de booten. Tot zoover had het weer zich goed gehouden, maar God Pluvius had reeds lang met nijdige blikken de vroolijke kinderschaar gadegeslagen en hij zond er eenige ferme buien op af. Maai* geen nood, alles in het ruim onder vroolijk gelach en men bleef droog, dat was hoofdzaak. Spoedig klaarde het weer op, de zon kwam zelfs door en onder een luid"hoera stormde alles weer naar boven. Steeds opgewekter werd de geest, de muziek had werk om boven de jube lende kinderstemmen uit -te komen en zoo arriveerde men te Haarlem, waar aan elk nog een flinken koek werd meegegeven. De kinderen had den, zooals met dit feest steeds het geval is, weer een uiterst prettigen dag gehad. Ond er O®s. Door ziekte van één der solisten is het concert door „Onder Ons", direc teur Heniï Pielage, te geven in de Groote Kerk, tot Vrijdagavond 4 Augustus uitgesteld. De Landweer. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de verlofgan gers der lichting 1897, voor zoover zij op 1 Augustus 1905 naar de Land weer overgaan, dat zij zich ingevolge •artikel 24 der Landweerwet, binnen 30 dagen na den dag van hun over- gang naar de Landweer (dus uiter-1 lijk op 31 Augustus a.s.) moeten aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats, onder overleg ging van den hun laatstelijk bij de Militie uitgereikten verlofpas (zak boekje). BLOEMBOLLENHANDEL. Volgens het verslag van den Bond van Blfiembollenhandelaren te Haar lem en omstreken over 1904, zijn in dat jaar naar het buitenland verzon den, van Juli tot October 7,214.853 ki logram bollen, en van October tot Januari 2,291.878 kilogram, dus 9,506,731 kilogram samen. In 1903 was het totaal 9,419,013 ki logram, zoodat de uitvoer weder is toegenomen. Gëd erallleerd. Hedenochtend te ongeveer 9 uur derailleerde op het Klokhuisplein door verzakking van don grond de electri- sche tram. Met een oponthoud van 5 minuten was de tram weer in de rfrtls ten kon de dienst zijn geregelden gang hébben. Gevonden voorwerpen: Een notitieboekje, een manchet knoop, een portemonnaie met geld, een medaillon, een spaarbankboekje, een bontje, een werkbroek, een post duif. D. I. U. Zondag 1.1. had de 33e jaarlijksche algemeene vergadering plaats der tooneelvereeniging „Door Inspan ning Uitspanning". Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de toestand der vereeniging als gun stig kan worden beschouwd. Aan de beurt van aftreden als be stuursleden waren de heeren C. de •Zwaan, H. v. Nimwegen en J. W. Groeneveldt Sr. welke allen weder herkozen werden. Besloten werd het a.s. seizoen weder de voorstellingen in den schouwburg te doen plaats vinden. De eerste voorstelling zal ge geven worden op 24 September as. Bij vonnissen van de Arr. Recht bank alhier dd. 26 Juli 1905 zijn in staat van faillissement verklaard Jan Maarse Willemszoon, bloemist te Aalsmeer. Willem van Leeuwen, bloemist te Aalsmeer. In beide faillissementen is Mr. J. D. Pasteur rechter-commissaris. Hij had het zoo warmt Dinsdagavond orn ongeveer zeven uur liöp een sjouwerman in beschon ken toestand op het Spaarne. Hij had het waarschijnlijk warm, en vond liet water zóó aanlokkelijk, dat hij er in sprong. De voorbijgangers schreeuw den om hulp, om den drenkeling te redden. Het bleek, dat de man een vrij goed zwemmer was, althans hij kon weer uit het water komen met behulp van eenige politieagenten, die hem een vaarboom toestaken. Nadat hij wéér dén vasten wal betreden had werd hij, van buiten en van binnen nat, door do dienaars van "Hen Heili gen Hermandad onder grooten toe loop van belangstellenden naar het politiebureau ter ontnuchtering over gebracht. STUKKEN VAN DEN RAAD. Markt gel d. B. en W. bieden den Raad een ontwerpverordening aan regelende de heffing en de invordering van marktgeld voor liet gebruik van den openbaren gemeentegrond op de Bo termarkt en de oud ijzermarkt De belasting dezer maakten, die resp. worden gehouden op de Boter markt en in de omgeving daarvan des Maandags en op de Oude Groen markt en het Klokhuisplein, eveneens des Maandags, bedraagt per markt dag voor elke oppervlakte van 1 vierk. M. of gedeelte daarvan 0.02J of in eens per jaar per 1 vierk. M. 1. De verordening treedt 1 Jan. 19D6 in werking. De Kermis. In de Sociëteit Ver.eeniging treedt gedurende de kermisweek het gunstig bekende Specialiteiten-gezelschap on der directie van Frits van Haarlem, op. Voorde leden Maandag-, Dinsdag en Zaterdagavond en Woensdagmid dag. Voor het publiek Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Za terdag, Zondag en Maandag 14 Augus tus. Pensioenverordening. Burg. en Weth. stellen voor I. Te brengen op: A. de staten, bedoeld bij de arti kelen 2 der verordeningen, regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en van pensioen aan weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren Gemeente-lichtfabriekende onder- opzichter v.oor de gemeente de ad junct-boekhouderde fabrieksbazen, de bode. Brandweerde magazijnmeester- brandspuitmaker de brandspuitma ker. Plantsoenende plantsoenarbeiders en de plantsoenbewakers. B. den staat, bedoeld bij art. 2 der verordening, regelende bet verleenen van pensioen aan weduwen en wee zen van gemeente-ambtenaren Ge me ent el i jke duin waterlei ding met daaraan verbonden laboratorium de ploegbaas voor de prise d'eau. II. Af te voeren van de staten, be doeld bij de artikelen 2 der verorde ningen, regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeen- ee-ambtenaren en van pensioen aan weduwen en weezen van gemeente ambtenaren Brandweerde brandspuitmakers. Plantsoenen de vaste arbeiders en de plantsoenbewakers. Ontslagen van rechtsver volging. Een winkelbediende te Haarlem is ter zake van diefstal drie maal ge pleegd, doch naar het oordeel van de .Rechtbank zonder oordeöl dés onder scheids, ontslagen van rechtsvervol ging met last tot opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht tot 20 Juni 1908. Eind-Examens H. B. S. Geslaagd zijn van den 3den groep: mej. N. A. Paret en mej. W. A. Went- holt te Den Helder, de heeren C- E. Jacobs, J. Hoek te Alkmaar; F. J. Buekers, W. Müllemeister A. G Nieuwenhuyzen Kruseman, J. de Kanter, W. J. H. v. Limburg Styrum en M. A. v. d. Boon. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Het schijnt niet ongewemscht de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat sedert 6 Juli 1.1. al hier van kracht is de volgende bepa ling in de Algemeen© Politie-verorde- ning: „Met boete van ten hoogste f5.— wordt, voor zoover daarin niet bij het Wetboek van Strafrecht is voorzien, gestraft de bestuurder van een hand wagen a. wanneer hij een hond, kleiner dan 50 c.M., gemeten vanaf de schoft tot aan den grond, als trekdier ge- bruikt b. wanneer hij een kreupelen hond als trekdier gebruikt." Het gebruik van kleine honden als trekdier is hierdoor voortaan strafbaar. HAARLEMMERLIEDE. Bij de Dinsdag alhier gehouden herstemming voor den gemeenteraad zijn gekozen de heeren M. W. van der Vlugt (aftr.) eh F. L. Faas, met 147 en 142 stemmen, tegen 140 en 132 op de tegen-candidaten. Onze burgemeester Jhr. W. Ph. Te- ding van Berkhout hervatte heden (Woensdag) na een verlof van twee maande® zijn ambt. IJ MUIDEN. Bij de Dinsdag gehouden herstem ming voor drie leden van den ge meenteraad van Vel zen werden ge kozen J E. Mulder (vrijz.-dem.) met 666 stemmen J. Falk (chr.-hist.) met 652 stemmen, K. Boekei (lib.) met 691 st. Op de heeren W. Pannekoek. A. Schoor! en J. M. Botteanane werden respectievelijk uitgebracht 535, 585 en 610 st. Bij die eerste stemming op 11 Juli werdén gekozen J. van Splunter (lib.) en C. P. van der Does (kath.) ZANDVOORT. Aangekomen badgasten R. G. Ookerse, Velp, Pension Vallo, 9 pers. L. Schumacher, Hannover, id. Fam. Scheffer, Nijmegen. id.,2p. F aan. Kettlitz, Utrecht, Hotel Zee- rust, 4 p. Fam, Steins, Scheveningen, Hotel Kurhaus. 2p. M. Hiltman. Zwolle, id. P. Pauer, id., id. L. Volkers, Amsterd., id. S. Wigersma, Leeuwarden, id, 2 p. A. H. W. Crommelin. Amsterd., Grand' Hotel. W. Alberda. id., id. J. A. van Sonsbeek, id., id., 2p. Mr. Gross. Darmstadt, id. I. Menhuis, Amsterd., id. Kurz, Noordwijk, id. Mevr. Willink, Winterswijk, Hotel Belvédère, 3 p. Mevr. Louis, Rheinpfalz, Hotel Beau Site. Mevr. Thomae, Hamburg, id. J. Gebhardt, Amsterd., Pension Beau Sejour, 6 p. G. L. Delbaere, id., Burg. Engel- bertstr. no. 11, 3 p. A. Menist, id., Koningstraat no. 22, 2 pers. Fam. BLeeker, Groningen, Pension Norma, 2 p. E. Mulder, Appingedam, id.A 2 p. W. von Decykewiez, Weenen, id. Wed. H. F. Schouten, Amsterd., Kanaalweg, 3 p. L. Siebert, Watergraafsmeer, Pen sion Suise, 4 p. S. L. Leemans. Amsterd., id., 2 p. E. Carlebach, Frankfort, id, Fam. Herwaarden, Naar den, Pen sion Seinpost, 4 p. N. W. Wesseling, Bloemendaal id. Fam. de Clarq, Hamburg, id., 2 p. Mej. v. d. Ploeg, Amsterd., Pension de Roos. Mej. Prinse Geerlings, id., id. Mej. Blankenzee, id., Haltestr. 15. Mej. Blom van Waalwijk, Url-.id. E. H. Wusten, Den Haag, Villa Francois, 4 pers. De heer Van Friesen, Dresden, Villa Magdalena. A. Booleman, Amsterd., Willem straat no. 17, 10 p. Fam. Furst, id., Spoorstraat no. 47, 6 pers. Fam. Danielson, id., Kanaalweg no. 27, 4 p. J. C. B. Mossel, Krommenie, Villa Lelia, 5 pers. Fam. Ten Bruggen Gate, Deal Haag, Villa Lichttoren, 6 p. Mej. v. d. Laan, Gorinchem, Villa Zorgvliedt. Mej. Br aakenburg, Middelburg id. Fam. Ascher, Amsterd., Hotel d'Orange, 2 p. J. Kaplan, Palembang, id., 2 p. M. P. Wensing, Arnhem, Pension Vallo. F. J. Dikkers, Arnhem, id., 2 p. Van Boelen Sandberg, Breda, id., 5 pers. Fam. Voorthuizen, Amsterd., id., 2 pers. Fam. Meiecr, id.. Hotel d'Orange 3p. Wikkevoort Crommelin, id., id. Mevr. Geer, Haarlem, id. - Fam. Harding, Frome, id., 2p. Q. Gail, Biebrick, id. Fam. Benjamins, Amsterd., id, 2p. L. Schurtzer, Weenen, id., 2 p. G. Cassirer, Berlijn, id, 4 p. Rauch, Wandsbek, id. I. Iordan, Essen, Hotel l'Ocean, 2 p. E .Neustadt, id., id., 5 p. F. Reichel, Leipzig, id., 3 p. I. Cohen van Straten, Amsterd., id., 4 pers. Ch. Mouton, Parijs, id., 2 p. Binnenland HOFBERICHTEN. Maandag begaf de minister van Waterstaat, mr. De Marez Oyens. zich naar Het Loo tot het hóuden van da gewone ministerieele conferentie met H. M. de Koningin. Tevens werd gisteren door H. M. beëedigd de nieuwbenoemde commis saris der Koningin in Utrecht, graaf Sehimmelpenninck waartoe de di recteur van het Kabinet der Ko ningin eveneens te® paleize Het Loo aanwezig was. Dinsdagmorgen heeft de Prins met de groothertogin van Mecklenburg en gevolg, in drie automobielen eén tocht ondernomen. DE CRISIS. Bij het bezoek van den vice-presi dent van den Raad van State, op Maandag, werd tën paleize bekend, dat de Koningin, zoo lang de crisis duurt, zich niet naar het buitenland zal begeven. Van Soestdijk keert Zij naar Het Loo terug. Maandag dineerde op bet paleis graaf Van Limburg Styrum uit Arn hem. KAMERVERKIEZING TE HELDER. Bij de Dinsdag te Helder gehouden verkiezing zijn officieel candidaat ge steld d)0 'heeren anr. Z. van den Bergh, te Amsterdam (vrijz.-dem.) en A. P. Staalman, te Helder (chr.- dem.). KAMERVERKIEZING TE ZUTPHEN. Officieel zijn Dinsdag bij den bur gemeester van Zutphen de volgende heeren candidaat gesteldF. Lief- tïnck, te Haarlem, lib.. W. P. G. Helsdingen te Arnhem, soc.-dem., en R. P. J. Tutein Nolthenius te Am sterdam, die zich nationaal liberaal noemt. Deze laatste is gesteld door eene groep van antir., r.-k., cbrist.- hist. en neutrale kiezers. De Centrale Antir. Kiesvereenigmg heeft besloten de candidatuur-Nol- thenius officieel te steunen. AANGEHOUDEN. De politie te Maastricht heeft aan gehouden een gepensionneerd onder officier, verdacht van diefstel van militaire kleedingstukken. DE JAVA-DIVISIE. De Java-divisie is van Suez vertrok ken naar Nederland. De „Piet Hein" en de „Evertsen" zijn van San Se bastian naar Bilbao vertrokken ter aanvulling van den kolenvoorraad. EDE ALS GARNIZOENSPLAATS. Zij, .die het stille Veluwsche dorpje. Ede eenige jaren geleden bezochten,1 zullen het Ede van thans, kruispunt van spoor- en tramwegen, ternauwer nood herkennen. Deed tot vóór korten tijd het vreemdelingenbezoek het dorp ai meer en meer in bloei toenemen, thans, door de a. s. vestiging van een garnizoen, heeft er een geheele metamorphose plaats. Naast het oude Ede verrijst een geheel nieuw dorp. Vlak bij het kruispunt der spoor- en tramwegen is men bezig een nieuw centrum van bevolking te scheppen, waarbij park-aanleg op den voor grond treedt. Door den gemeente raad werd een afzonderlijke conces- ciï gegeven voor het aanleggen van een waterleiding. Kant en klaar staat er reefis het naar alle eïsche® des tijds ingerichte Park-hotel. En overal is men bezig met het bouwen van woningen voor officieren en minde-1 ren. Doch op dit oogenhlik kan in de komende behoefte nog op verre na niet voorzien worden. lederen morgen worden de werklieden uit de omliggende geaneenten per spoor en tram aangevoerd, om Ede van een ouderwetsch Véluwsch dorpje tot een moderne stad te maken. EEN OUDSTRIJDER OVERLEDEN. Te Winschoten is Dinsdagmorgen overleden M. van der Hove, geboren 6 April 1810, oudstrijder van 1830. HET SPEELHOL IN DE VONDEL STRAAT TE AMSTERDAM. De toeloop van publiek voor het huis aan de Vondelstraat, waar de bekende „cercle" wordt gehouden, is des avonds nogal groot. Maandag avond zijn een paar dames die den „cercle" een tijd vertoefd had den, in weerwil van het optreden ider politie zeer bemoeilijkt. Gisteravond te ongeveer half tien, toen behalve een talrijk publiek ook de venters met 'de „Amsterdamsche Lantaarn" heel wat opschudding veroorzaakten, moesten e en heer en dame die het perceel verlieten krachtig door de po litie beschermd worden, waarbij de sabel getrokken werd. In het huis waren nog tal van be zoekers aanwezig, die een poos la ter ook aftrokken, doch waarbij het publiek, -dank zij waarschijnlijk der krachtige houding van de politie, zich niet zoo onhebbelijk betftQnde. De relletjes nemen een bedenkelijken omvang aan. Naar „De Echo" verneemt, waren de procureur-generaal en de officier van justitie alhier, gistere® op audi ëntie bij den Minister van Justitie tér bespreking va®, de mogelijkheid om het speelhol in de Vondelstraat te s'luite®. VAN KQRTEN DUUR. De onlangs te Rijswijk opgerichte automobiel-omnibusdienst naar 'sGra- venhage hééft thans, na af e® toe met meer of minder succes in werking te zijn geweest, zijn vervoer geheel ge staaktchauffeurs en conducteurs zijn met behoud van 14 dagen salaris ont slagen. DIENST GESTAAKT. De tramomnibus LoosduinenMon ster kon de concurrentie tegen de Westland.sche stoomtram niet volhou den en heeft dén dienst gestaakt. NED. ONDERW. GENOOTSCHAP. (Tweede Dag). Dinsdagmorgen weid. de vergade ring in de groote restauratiezaal van „Artis" te Amsterdam hervat. Afgedaan weiden een aantal voor stellen van huishoudelijken aard. Daarna, werden in geheime zitting de heer Joh. van Wulven, hoofd een er school te Laren (N.-H.), de heer A. J. Straatman, hoofd eener school te Amsterdam, en mejuffrouw. C. H. de Jong, hoofd, eener school te Amster dam, tot Eere-leden benoemd. In de namiddag-vergadering hield de heer H. W. J. A. Schook van Amsterdam een rede over: „De ge volgen der aangenomen wet tot wij ziging van eenige artikelen der wel op het L. O. Als een der gevolgen der wet noem de spreker, de samenwerking, die raar de heer Schook vertrouwde, zou ontstaan tusschen openbare en bijzondere onderwijzers. Verblijdend was ook de houding der linkerzijde, die van Troelstra tot Roëll zich verklaarde voor een klei ner aantal leerlingen per onderwij zer. Hierna kreeg het wooid de heer R. Casimir van Groningen, die de volgende vraag besprak „Is het mogelijk en wenschelijk, dat er een norm of normen vastge steld worde®, om te bepalen wat vol doend lager onderwijs is?" lo. Wanneer men onder het woord „voldoend' verstaat „voldoende aan cnze hoogste paedagogische idealen". 2o. Wanneer men „voldoend" wil opvatte®, als redelijkerwijs eischbaar ïn de huidige omstandigheden. Spr. achtte deze nader door hem toege lichte onderscheiding van „voldoend" van hoog belang Wat het eerste punt betreft zou spr. de vaststelling der normen wil len laten bestudeeren door een com missie uit het N. O. G. In zei eren zin geeft de pracfijk reeds gegevens, die in die richting wijzen. Een onderwijzersgezelschap in Amerika stelde een opvoedkundig credo samen, het strijdprogram van den Bond van N. O. wijst eenigszins in dezelfde richting, en de talrijke rapporten, door tal van afdeelingen van onderwijsorganisaties in 't licht gegeven omtrent enquêtes naar spraakgebrekkige kinderen, school artsen, wijzen er op, dat behoefte gevoeld wordt aan een dergelijke be handeling van zaken. De eenige oorzaak, waai'om spr. niet zou durven adviseeren dezen weg op te gaan, ligt in de nervus rerum de bedoelde commissie zou n.l. zich wel geheel mogen wijden aan haar taak en daarvoor zouden de noodige fondsen niet aanwezig zijn. Alleen als eens het Centraal Bu reau van Paedag. adviezen er zal zijn, gesteund door een ferme rijks subsidie, zal men een stap verder zijn. Tooh wil spr. in overweging geven aan het hoofdbestuur, de nadere mo gelijkheid te onderzoeken van een paedagogisch strijdprogram voor het N. O. G. dat de normen bevatten moest van het onderwijs en de school, die voldoen zou aan de hoogste idea^ len der Nederl. onderwijzers^. Wat het tweede punt betreft achtte spr. de vaststelling wenschelijk van normen, die zullen bepalen, welke factoren voldoend lager onderwijs mogelijk maken. In zekeren zin plaatst ook de wet zich op dit stand punt, waar ze voorschriften geeft omtrent schoolbouw, opleiding, leef tijd enz. Van hoog belang zou spr. het ach ten, wanneer alle of zooveel moge lijk alle onderwijzersorganisatiea zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs het eens konden worden omtrent de te vervullen voor waarden voor goed onderwijs, al was het maar eerst omtrent de minimum, eischen. Spr. noemde er eenige van Aantal leerlingen per onderwijzer, leertijd, vacantieregeling, schoolge bouw, de opleiding der onderwijzers en hunne bezoldiging, leerplicht enz. Een dergelijk program zou te be schouwen zijn als een program van actie, getrokken uit liet in het eerste deel der rede genoemde beginsel program. i Hoewel spr. meende, dat de zaak nog meer breedvoerig onderzocht moet worden, is zijn voorloopige per soonlijke meening, dat de oplossing in deze richting moet gevonden wor den. Hierna werd overgegaan tot de be handeling va® den beschrijvingsbrief. Aangenomen werd o. m. een voorstel, dat het genootschap zal toetreden als „raadslid" van het Koloniaal Museum te Haarlem voor f 50 's jaars. In een ander voorstel werd die wen- schelijkheid uitgesproken van school- pauzen. i Aan het slot der vergadering werd door dien Leidschen afgevaardigde aan de he eren Zélvelder en Ketel aar dank gebracht voor de zware taak, die zij gehad hebben bij de bestrijding van de Lager Onderwijswet, van welke taalt zij zich zoo schitterend gekweten hebben. EXAMENS TOONKUNST. 's-Gravenhage, 25 Juli. Van de vijf candidaten zijn heden geslaagd voor koorgezang de dames L. S. A. Manssen, uit Zaandamen L. C. L. J. Hillebrand uit Amstérdam. ONVOORZICHTIG. Den 11 April had P. A. v. d. S., 30 jaar, stoker te Rotterdam, een schot gelost uit een met kogelpatronen ge laden flobertpistool op een hoed, die bij wijze van schijf aan boord van een in de Parkhaven liggende boot wa>s opgehangen op een dier Lantaarn- bakken. De boot Lag ongeveérTSO 60 meter uit den wal. Bij dit schieten nu had hij zich niet vergewist of aan den wal in de richting, waarin hij schoot, zich menschen bevonden. Het gevolg hiervan was, dat de kolen- werker M. Hoppelaar, die op de kade van die haven stond met een door hem bestuurden wagen, een kogel in een der oogen heeft gekrögen, waar door dit oog blind is geworden. Daar dit ongeval dus aan beklaag- 'de's schuld te wijten is, werd diens veroordeeïing gevraagd tot 1 maand hechtenis. EEN DIERENVRIEND. Onlangs verhuisde de heer R. A. van Haarlem naar Texel. Om bijzon dere redenen werd echter de hond niet medegenomen, maar onder de hoede gesteld van familieleden te Zaandam. Het 12-jarig zoontje van de® heer A. kon de® hond maar niet vergeten en Dinsdag stond hij onver wachts bij de familie te Zaandam op den vloer. Hij had juist geld genoeg gehad voor de overvaart van Texel naar Den Helder en liap van daar naar Alkmaar, waar hij 's nachts in een hooiberg kroop, om den volgenden ochtend zeer vroeg de reis weder te .voet te vervólgen naar Zaandam. Daar vond hij goed verzorgd zijn lieveling. Het laat zich denken, dat de ontmoeting tusschen die twee al lerhartelijkst zal zijn geweest. Dat de ouders van den knaap in vreeselijken angst over zijn raadselachtig ver- diwijnen zullen verkeerd hebben, ligt voor de hand. Onder behoorlijk gelei dié, doch zonder hond, is de jeugdige held Dinsdag weder naar Texel ver trokken. BEROOFD. De dief, die den heer M. de Hondt te Milaan in den trein hestal, is een Italiaan, Emilio Corsi, die lang in 't buitenland heeft vertoefd. De porte feuille met nagenoeg hét volledig be drag van het gestolen geld is bij hem gevonden. De diefstal had plaats toen de trein al stil stond voor het station, op het oogenblik, dat do heer De Hondt zich gereed maakte met zijn koffertje den coupé te verlaten. Een der drie mede reizigers had hem plotseling in den nek stijf vast gegrepen en de porte feuille uit den binnenjaszak genomen; de twee anderen begunstigden zijn vlucht door den eigenaar van het geld die poogde den dief in tö halen, in den weg te komen. Doordat het num mer van het rijtuig, waarmee deze 'n goed! heenkomen had gezocht, toe vallig gezien was, heeft men hém kun nen pakken. Zijn medeplichtigen zijn verdwenen. ZONDERLINGE BERGPLAATS. Men schrijft aan de Tel. Een zonderlinge bergplaats voor patronen houdt men er te Veendam op na. Op de algemeen© begraaf plaats is eenige ruimte in het lijken huisje aan het Rijk verhuurd voor het berge® van 45000 patronen ten behoeve der landweer. De geruststel lende verzekering kon gegeven "wor de®. dat in het lijkenhuisje geen dooden, slachtoffers van de patronen, zouden komen. RIJWIELDIEF. Een man, die in de Beurspassage te Amsterdam een rijwiel, dat daar een oogenblik was neergezet, wegnam, is door den eigenaar •"-©grepen en aan de politie overgeleverd. ONGELUK IN EEN AUTO. Dinsdagmiddag heeft bij Schollen- brug onder de gemeente Water graafsmeer, de 16-jarige Justus van Aken, knecht van den heer Jan Mul der nit de v. Ostad est raat 183, bij het besturen van een automobiel, het ongeluk gehad door het terugslaan van de rem den pols middendoor te breken. 1 Hij werd bij mevr. De Waal bin nengebracht en verbonden waarna hij met een andere automobiel van den heer Mulder naar het Gasthuis werd gebracht. Nadat hem daar een gipsverband was aangelegd, werd hij naar zijn woning vervoerd. Een belangrijke Inbraak te Middelburg, Gisterennacht is te Middelburge*j buitengewoon brutale inbraak me diefstal gepleegd in de welbekend villa van den heer H. A. van Adr, chem Boogaert op het Bolwerk acl) ter de gasfabriek. De dieven vermoedelijk zijn h^ twee personen geweest hebbei eerst getracht door den tuin en h^ onderhuis binnen te komen, war; vóór den kelderingang was het gra platgetrapt en werden een aanta; klein model afgebrande lucifers gs vonden. Wijl die kelder voorzien ij van door metalen staven verdedigdj vensters, is de poging om daardoo binnen te komen, opgegevenme| heeft toen door verbreking van dl glasruit der kelderdeur het slot daai! van open weten te krijgen en is zoj binnen gekomen. Een verder binnen gaan in het huis werd echter vef hinderd doordat de deur, die er heet leidde, aan de binnen (huis) zijdl stevig was afgesloten. De dieven schijnen toen zich naaj de voordeur te hebben begeven en die op welke manier is niet na te gaar maar vermoedelijk met valsche sleu te'ls, geopend te hebben. Eenmaal binnen, hebben de die! ven zich blijkbaar direct begevei naar de beneden .middenkamer, waas zij, om zoo te zeggen, alles hebbes over 'hoop gehaald. De schrijftafel van den heer des huizes is met geweld opengebroken wat erin was ,is over den vloer vei spreid en een bedrag van fi2.90 aai geld, benevens een antiek goudei borloge, weggenomen. In een lade van die schrijftafel la| gen de sleutels van de brandkast ii een verzegeld pakket; dat pakket ij opengemaakt en de sleutels zijn op de tafel gelegd. Er is echter geet gebruik van gemaakt om de brand' kast te openen. Al de overige kasten zijn nagesnulj feld en de inhoud ervan Lag in chaoj ■tische wanorde op de tafel en op fles grond. Overal waren sporen van kaarsvel en dezelfde lucifers, als voor het huil werden gevonden, lagen ook daar. Verder hebben de inbrekers zich ba diend van de op een schoteltje lig gende sigaretten, want hier en daai werden afgebrande stompjes er vat gevonden. Aan den wand der kamer hingeij vier familieportretten, drie van da mes en een van een heer, waarvan er twee geschilderd zijn door Larj g'-llière en een zeer hooge waar& bezitten moeten. Deze vier schilderijen zijn door dl dieven uit de lijsten genomen; eeij ervan is uit het raam gesneden, d( andere zijn met de ramen medegef nomen. De dieven zijn blijkbaar op hun ge mak geweest, want zij hebben ui een andere kamer twee stoelen ge haald en, daarop staande, de koordei van twee der schilderijen aan eem zijde afgesneden en toen de schilde rijen afgenomen. Op die stoelen zijn duidelijk de af drukken van .hunne voeten zichtbaar evenals kiezel, dat er op wijst dat zi •in den tuin moeten geweest zijn. Eigenaardig is dat de schilderij ei hingen in een entourage van porse leinen borden en dat die ongescihon den zijn blijven hangen. In de woon •kamer hebben de dieven het buffet dat niet afgesloten was, geopend ei daaruit een koek weggenomen waar van later een stuk in de keuken ii terug gevonden. In dit buffet bevond zich eenij huishondzilver, dat echter niet ii den smaak der dieven schijnt teziji gevallenzij lieten dit. liggen. Op de slaapkamer van den he© des huizes zijn de twee laden vai een waschtafel geopend en doorzocht daaruit wordt echter niets vermist. In de slaapkamer van de dochtei is het bed, dat opgemaakt was, ge héél afgehaald, zijn lakens en de kens over den grond gesmeten en ii de waschtafel geopend. Daaruit zijD gestolen een emiall-medaillon met eei tak van brillanten, een brillantei speld en twee gouden armbanden. Ook in den salon zijn de dieven ge weestdaar is uit een zilver- en por seleinkastje, dat werd opengebroken ontvreemd eenige namaak antiek zil veren lepels en een loderijndoosje Eenig zilver kinderspeelgoed en por selein, dat om zoo te zeggen voor he grijpen lag, is onaangeroerd gela ten. Op een overgang is een linnenkas opengemaakt en het er z'ch in be vindende linnengoed over den grom verspreid. Voor zoover bekend, word daar niets vermist. De dieven hebben het gansche hui doorzocht. Zij hebben ook de deur van dei wijnkelder opengebroken en daarui een flesch wijn genomen, die zij, ine twee glazen uit de keukenkast ge haald, hebben geledigd. Bij die gla zen werd ook het overschot van d< koek gevonden. Vast staat dat diefstal in den afge loopen nacht moet gepleegd zijn ei wel op grond van het feit dat, waai de familie op Domburg vertoeft, d< vrouw die met het toezicht op he huis is belast, Zondagochtend nogii de woning is geweest en alles in beste orde heeft bevonden. Toen zi; gisterochtend in het huis kwam werd de diefstal ontdekt. De dieven hebben, om zeker te zijn •dat van buiten geen licht door d< -ramen zou schijnen deze gesloten en zich, zooals blijkt uit de sporen, met kaarslicht georiënteerd. Onze indruk is dat de inbrekers niet

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2