Haarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een, Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te namen Grootte der Advhoogstens zes regels 23e Jaargang. No. 6772 ^srsefetfntë dage^ks, beüiaüve op 2oss= en pess&dej^gst. DONDERDAG 27 JULI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB0& ©RDIB MAANDENs Voor Haarlem 0 e 0 1.20 Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland n 1.65 Afzonderlijke nummers e c c t 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad5 vcox Haarlem e..a 0.37% B K j, de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. Cc PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regei meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem van t—5 regels 0.75, elke regei meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel, klroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. teSsreonmjunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverlentiël- en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sure., Parijs, 31»iFaubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, Hom Betaling cl Contant gen als beide genoemden over een paar honderd deelnemers kunnen be schikken niettemin geeft elk naar vermogen iets karakteristieks, iets moois. Zoodat 't vaststaat,dat een geheel zal gevormd worden, imposant en eenig mooi iets wat zal ter zijde streven de beroemde optochten van j het naburige België in dezen ons 'Nederland 'steeds zoo \erre voor. J De verwachting dat duizenden (Vreemdelingen ziph zullen opmaken om 13 en 15 Augustus aan Maastricht een bezoek te brengen, zal ongetwij feld niet beschaamd worden. een minister krijgen, die vele bureau cratische malligheden over boord gooitdie, bovenal, een eind maakt aan alle noodelooze plagerij, en be grijpt, dat Oost-Indië het voornaamste deel van Nederland is? Binnenland NEDERL. ROOMSCH KATH. VOLKSBOND. BeschermheerZ. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. De zestiende algemeen© vergade ring van den Central en Raad wordt Zaterdag 26 en Zondag 27 Augustus 1905 te Amsterdam gehouden. Punten van behandeling zijn ,A. Zaterdag, des avonds 7 uur, in het Gildenhuis, Heerengracht 489. lo. Mededeelingen door het Cen- traal-Bestuur. 2o. Rekeningen verantwoording van den penningmeester. 3o. Verslag van de verificateurs, belast met het nazien der boeken van den penningmeester en van De Volks banier" over het boekjaar 1904. 4o. Verkiezing van vijf leden in het centraal bestuur, wegens periodieke aftreding der he erenCh. L. van de Bilt. C. J. Passtoors, J. W. Smit en C. J. Willemen en wegens ver trek van den heer Jac. P. van Term (tevens periodieke vacature). 5o. Vaststelling van de plaats dei- eerstvolgende algemeene vergadering. De afdeeling Haarlem stelt voor, de volgende algemeene vergadering bij uitzondering ditmaal te doen plaats hebben te Haarlem, als residentie van Z. D. H. den Bisschop, Bescherm heer van den Bond. 60. Behandeling van de vraag der afdeeling Amsterdam „Hoe is de verhouding tusschen de Diocesane Bonden en Afdeelingen eetnerzijds en de Vak-secretariaten an derzijds?" In te leiden door den heer P. B. Kok. B. Zondags des voormiddags 11 uur, in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand", Klove niersburgwal 87. Voorstellen van het centraal be stuur 7o. Bespreking omtrent de derde horhalingsoctfeningen der miliciens. In te leiden door de afdeeling Lei den. 8o. ..Is het houden van een Land dag in den Nod. R.-K. Volksbond wen- schelijk en uitvoerbaar?" In te leiden door den centraal-pre- sident. 9o. De verzekering tegen werkloos heid in den Ned. R.-K. Volksbond. In te leiden door den heer J. W. Smit, lid van het centraal bestuur. lOo. Voorstel der afdeeling Schie dam ,,De drukking van den loonstan- daard ter oorzake van het jongens stelsel." In te leiden door den heer J. J. van Hees, llo. Voorstel der afdeeling Zaan dam „De centrale'raad legge elke afdee ling de verplichting op, om procents- ge-wijze een som geld te storten en daarvan te vormen een weerstands- kas, die gebruikt zal worden voor werkstakingen, het verstrekken van rentelooze voorschotten tot liet op richten van spaarbanken, teekenscho- len en voor andere sociale doelein den." 12o. Voorstel der afdeeling Heem stede I „Wenschelijk is het, dat. mot het oog op de aanstaande Ziektewet, de bestaande ziektekassen of ondersteu ningsfondsen gecentraliseerd worden tot een algemeene ziektekas." I DE HISTORISCHE OPTOCHT TE MAASTRICHT. Omstreeks half Augustus wordt te Maastricht eene historische optocht gehouden. i Door de allerwege bekende Konink lijke Zangvereeniging ,,De Mastreeeh- ter Staar" is een groep gekozen, harer waardig, namelijk de blijde inkomste van Karei V. Muzikanten en zangers, gildebroeders en magistraten, krijgs knechten en edelen vergezellen den hoofdpersoon (den heer Jos. Man-es), die op recht vorstelijke wijze zal ty peeren dezen heerscher. in wiens rijk de zon niet onderging. Deze groep, die zal uitmunten door rijkdom van costumes, is eene dei- hoofdgroepen "(door ongeveer 200 per sonen samengesteld) van do achttien, die den stoet zullen formeeren. Niet minder belangrijk zullen wor den die van de reuzenfabrieken ..De Sphinx": Uit de duizenden employe's en arbeiders dezer fabriek zijn voor eenige jaren gevormd een zang-, mu ziek- en tooneelvereeniging, eveneens genoemd ,.De Sphinx', en het zijn voornamelijk deze „sociëteiten", die onder bescherming der directie deze gelegenheid willen te baat nemen om den stichter der fabrieken te eeren. Door verschillende afdeelingen, in eigenaardige kleederdracht, zullen de onderscheidene werkzaamheden der fabrieken worden aanschouwelijk ge maakt terwijl een praalwagen de apo theose van den stichter voorstelt. Deze wagen, een pronkjuweel van grchitcctuur. hoog 9 meter, zal door twaalf paarden getrokken worden. Hei beeld van Petrus Regout, meer dan levensgroot, zal door allegorische fi guren omringd worden. Reeds maan den werk zijn aan dezen wagen alleen besteed. Mogen nu al niet alle voreenigin- MILITAIRE DIENSTPLICHT EN INDIë. i In het ..Hbld." komt het volgende ingezonden stuk voor. Dezer dagen was ik getuige van het j olgend gesprek En uw zoon is zoo geslaagd in het Inidisch G r oo tambten a a rs-examen Hij gaat nu zeker spoedig naar de Oost? i Neen. "t volgend jaar pas, hij moet hier eerst nog herhalingsoefe- ningen meemaken. j Hè? Ik dacht er in Indië zoon gebrek aan ambtenaren was? En wat heeft het Hollandsch leger aan één iets beter geoefend soldaat meer. als di'e toch naar do Oost gaat? Met. die praatjes houdt men zich hij ..Oorlog" niet op. Eerst .de" 'dienst, zeggen zij, en dan het genoe gen om als burgerlijk ambtenaar naar Indië te gaan. Maar dat is toch idioothet kost nog geld ook. om uw zoon gedurende zijn diensttijd te kleeden. te voeden, te verplegen, en als dat geld dan uit gegeven is, raakt men hem kwijt, i O, neen, als er oorlog komt, kan men hem naar Nederland oproepen, om het land te helpen verdedigen... j En dan zouden ze in Indië het maar zonder ambtenaren moeten stel len. Dat kan ..Oorlog' niet schelen. De consequentie. Mijnheer! Verbeeld u eens, dat alle 17.000 miliciens jaar lijks als ambtenaar naar de Oost gin gen. dan zaten wij geheel zonder le ger Hoe moeielijker men het hun maakt om er tusschen uit te trek ken, hoe beter. Maar dan maakt men den dienst plicht gehaat Dat kan „Oorlog óók niet sche len. In ons militair landje behoeft men evenmin rekening te houden mei do belangen der koloniën als met die der individuen. J Dat is waar daarom hebben we do militie-wet ook zóó ingericht, dat Indische ouders verstandig doen om, als ze hun kinderen eene Europeescho opvoeding willen geven, hen niet naar Nederland, maar b.v. naar de handelsschool te Osnabriick of naai de technische hoogeschool te Karlsru he, Zurich, enz. te zenden; ander^ loopen de jongens groot gevaar, een jaar in de kazerne terecht te komen, in plaats van te kunnen studeeren. Zoo maakt men den band tusschen moederland en kolonie losserwat kan de Indische jongen, in het bui tenland opgevoed, voor Nederland ge voelen. dat hem hier het verblijf ont zegt Dat kan ..Oorlog" heel erna al niet schelen. De „bepalingen". ja. in een ander land zou men. veranderen, als zij niet deugen w ij zeggen zij zijn goed, anders hadden wij ze niet gemaakt. Maar dat is bekrompen... dat is reactionnair... dat is.... Ho lio. gij wilt toch niet Het Ge zag ondermijnen? Neen. daarvoor zorgt men bij Oorlog zelf wel. Zullen we nu eens DESERTIE VAN DE VISSCHERSVLOOT. In het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage werd Zondag een vergadering gehouden van het hoofd bestuur der Vereeniging ter bevorde ring der Nederlandsche Visscherij met een aantal reeders der verschil lende visschersplaatsen ter bespre king van maatregelen, te treffen ter beteugeling van de toenemende de sertie bij de zee visscherij. De voorzitter der vereeniging. de heer T. A. O. de Ridder, burgemees ter van Katwijk, wees er op, dat het alleen de bedoeling was op deze bij eenkomst besprekingen uit te lokken van practischen aard. De wet van 1881 ter beteugeling der desertie vol doet niet aan de eischen. Niet bij de aanmonstering alleen, maar ook bij den terugkeer uit zee. komen mis bruiken voor, die zeer nadeelig niet slechts voor de reeders zijn. maar ook voor de visschersbevolkingen in de verschillende plaatsen. De voorzitter meende, dat vooral de nadruk dient gelegd op de toe passing van de wet van 1881 door den rechter. Het was niet de bedoe ling van den spreker critiek te oefe nen op de rechterlijke uitspraken, maar hij wilde er toch op wijzen, dat de toenemende desertie voorna melijk haar oorzaak vindt in de ge ringe straffen aan de deserteurs op gelegd. Nadut nog geruimen tijd over deze kwestie van gedachten was gewis seld, werd door den heer L. J. van Gelderen te Vlaardingen, mede na- i mens de hoeren J. M. de Niet, te Scheveningen, G. Vriens te Vlaardin- j gen en K. Poortman te Maassluis, een motie voorgesteld, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat aan de regeering een adres wor de gericht, onderteekend door zoo mogelijk alle Nederlandsche roede- rijen, om de Regeering te wijzen op liet groot aantal deserties van schepelin- gen op de Nederlandsche visschers- j vaartuigendie gepaard gaan met groote financieele nadoelen van het vïsschersbedrijfen daaraan vast te knoopen het verzoek om de cfc*!.»;-- treffende wet zoo spoedig mogelijk i in dier voege te herzien, dat de straf op desertie verzwaard- worde en do visschersvloot ten opzichte van I aanmonstering en desertie niet bij de koopvaardij ten achter worde ge- iteld. Deze motie werd met algemeene j stemmen aangenomen en de vergade- i ring daarna gesloten. b. papier van één kleur, geglansd, vermeld in no. 300 parg. b van het -douanetarief, ter vervaardiging van chromolithographieën. Deze vrije invoer kan alleen plaats vinden bij eene hoeveelheid van 1000 oka's minimum en 5000 oka'a maximum 1 oka is 1.280 gram-, langs de douanekantoren van Pi raeus, Patras, Syra, Corfu en Volo. terwijl de wederuitvoer van de met bedoeld karton en papier vervaardig de voorwerpen moet geschieden binnen 6 maanden, en waarbij voor verlies 5 pet. in mindering gebracht wordt. (St.ct.) INVOERRECHTEN IN GRIEKEN LAND. Met verwijzing naar de me de-de e- ling, voorkomende in no. 15 van de' Staatscourant van 18 Januari 1905, brengt de min. van buit. zaken ter kennis, dat de daarin bedoelde vrij stelling van invoerrechten thans i krachtens het Griekse'ie Kon. besl. \an 24 Juni 7 dezer, ook verleend is voor a. karton van één kleur, slechts aan êêne zijde geglansd, vermeld in no. 304 parg. a. van het douanetarief, ter vervaardiging van chromolitho- graphische doosjes voor tabak en si garetten HET PAALTJE VAN OOSTERL1TTENS. Men schrijft uit Oosterlittens aan de N. C. Het verhaal van den vindingrijken correspondent van het Nieuwsblad voor Sliedrecht en Omstreken betref fende een gevonden schat van onge veer f50.000, bracht ons onwillekeu rig in de gedachte een curieus legen darisch verhaal, dat ons in 't Friesch werd opgedisciit waarvan de titel luidt„Het paaltje van Oosterlit tens". De inhoud van dit verhaal komt in hoofdzaak hierop neer Er woonde eens te Oosterlittens een schoenma ker met een talrijk gezin, die niet tegenstaande hij hard werkte, toch niet in bijzonder goeden doen ver keerde. Als een idee fixe lag het den armen man echter bij, dat hij door een of ander toeval plotseling rijk zou worden. En toen hij nu drie nachten achtereen, in een droom, een vrouw met een witte muts op het hoofd aan, de deur zag verschijnen, die hem telkens voorspelde „dat nlj in Amsterdam op de Amstelbrug zijn geluk zou vinden", begreep hij, dat daar iets achter zat. Hij .had er geen rust of duur bij, totdat hij op een goeden morgen aan zijn vrouw, aan wie hij den droom had verteld, maar die hem eenvoudigweg uitlachte, zijn vast staand besluit mededeelde, om naar Amsterdam te gaan. Wat zijn vrouw er ook tegen inbracht, baas schoen maker liet zicJi niet van zijn stuk brengen, 'hij stapte weldra te Harlin- gen op ifet beurtschip (stoomschepen voeren er toen nog niet) en kwam goed en wel te Amsterdam aan. Pas had hij daar voet aan wal gezet of liet. zich naar de Amstelbrug gelerden waar hij den ganschen dag bleef. Hij keek eohter wel wat op zijn neus toen aan het eind van den dag er nog niets bijzonders was voorgeval len. Den volgenden dag ging het desgelijks, er viel niets voor, dat .hem kon interesseeren. Reeds bijna moedeloos ging hij dien avond weer naar zijn logement-, doch hij besloot het nog één dag te proheeren. Ook dien dag was reeds bijna verstreken en hij stond reeds op het punt om naar huis te gaan, even wijs als hij was gekomen, toen er een bedelaar op hem afkwam, die hem vroeg wat hij toch wel den ganschen dag op de brug zocht. Gramstorig antwoordde -de schoenmaker hem, dat hij hierme de niets te maken had. Doch daar de bedelaar steeds aan hield en zich niet liet afschepen, ver telde de schoenmaker hom ten slotte zijn droom, maar hij vertelde er niet bij waar hij woonde. „Als gij hier niets anders hebt te doen", zeide daarop de bedelaar, „zou ik r.,aax weer naar huis gaan. Ik heb zelf ook eens drie nachten achtereen ge droomdIk was in Friesland, meen de ik, in een dorp dat Oosterlittens heet. Daar stond ik op het erf van een schoenmaker in het bleekveld een paaltje met een gedraaid vaasje er bovenop. En toen droomde ik, dat ik dat paaltje uit den grond, haalde en er een ketel met geld onder vond. Maar nu zou ik toch wel krankzinnig wezen als 't mij inviel om daarheen te gaan en dat te gaan onderzoeken. En daarom, als gij niets anders te Amsterdam te doen hebt, zou ik maar stilletjes weer terugkeeren." „Ja. dat zal het beste wol zijn", zeide de schoenmaker, die den schijn aannam zoo bedaard te zijn alsof er niets gebeurd was, maar die inwen- .dig geheel van streek was. Immers ook op zijn bleekveld stond precies zulk een paaltje, en zoodra lïij kon, maakte hij dat hij weer thuiskwam. Toen zijn vrouw vernam dat hij niets gevonden had wilde zij hem onmiddellijk aan het opgestapelde lapwerk hebben. En „baas" wilde ook direct aan 't werk gaan, maai' niet met de schoenen, doch aan 't graven in het bleekveld. Zijn vrouw dacht dat iiij volslagen krankzinnig was geworden. „Baas' stoorde zich echter nergens aan hij spitte met alle ijver en had weldra het paaltje uit den grond. En wat zat er onder? Een ketel met geld Toen had het werkelijk weinig ge scheld, of beiden „baas" en vrouw waren gek geworden van vreugde... Na ©enigszins tot bedaren gekomen te zijn, overlegden ze dat niemand er iets van mocht weten. Zij schaften zich enkel voor en na enkele nieuwe meubels en kleeren aan; ook nam „baas" een knecht, een weelde voor hem; die er te vo ren bij lange na niet op staan kon, doch voor het overige bleef alles, zoo als het geweest was, zoodat de men- schen te Oosterlittens geloofden, dat de schoenmakersfamilie langzamer hand in eenigszins betere positie kwam. De ketel, welke „baas" in de bleek onder het paaltje gevonden had, werd in de huishouding als theeketel gebruikt. Ze had deze bij zonderheid, dat er een opschrift op stond, dat intusschen noch de schoen maker, noch diens vrouw, noch ook de buren, die er toevallig opmerk zaam op werden, konden verklaren. Dit bleef zoo, totdat in den herfst de predikant op huisbezoek kwam. Ook deze zag de ketel en het opschrift, en vroeg, hoe men aan dien ketel kwam. „Och", zeide de schoenmaker nu als telkens, wanneer men deze ge wichtige vraag deed, „wij hebben hein eens te Leeuwarden gekocht op ..de Brol" het marktplein voor uit- dragerswaren op de weekmarkt, maar zeg ons toch wat het opschrift beteekent." „Dat is een Latijnsohe inscriptie", antwoordde de predikant, „welke vertaald aldus luidt „Onder deze ketel zit nog een ketel." Maar wat Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 40) Sakeley nam hem nog steeds op met kennelijke voldoeningtoen wierp hij zijn sigaar weg, en zeide Beste kerel, er zal een bres er gens komen en Fraide zegt, dat jij de man bent, die er in zal stappen en hem op zal vullen 1 Vijf jaar gele den heb je met dien speech van je een mooie belofte gegeven en zoo'n reputatie blijft iemand aankleven, ook als hij lui wordt en niets meer uitvoert. Het valt niet te ontkennen dat je leelijk achteruitgekrabbeld bent. vervolgde hij, toen Loder een beweging maakte, waaruit bleek, dat hem de voorafgaande woorden on aangenaam troffen, maar zoo'n tijd van niets doen kan tot verschillende resultaten leidende een verstompt erdoor, de ander komt erdoor tot rijpheid. Ik had je. eerlijk gezegd, a'. zoowat opgegeven, maar de laat ste twee maanden ben ik van ge dachten veranderd. Loder bewoog zich onrustig opzijn stoel, bestormd als hij werd door tal van emoties. Elk woord, dat Sa keley zeide. prikkelde zijn trots. Wel vroeg hij, en dus? Sakeley glimlachte. We weten immers dat het ministe rie Sefborough hm topzwaars, zeide hij. Sefborough houwt zijn kaartenhuis een verdieping te hoog, t Is nu do waag maar, waardoor bet evenwicht verloren zal gaan. Het kan 't leger zijn, natuurlijk, of het onderwijs, maar i kan ook heel goed een quaestie van buitenlandsche po- litiek wezen. I Zij keken elkaar aan en die blik J zeide. dat zij elkaar begrepen. Je weet evengoed als ik, dat het do quaestie niet is of Rusland Per- zië binnentrekt, maai* wel of Rus- j land Perzië weer uitgaat, als die Hazaras onderworpen zijn. Ik wed om al wat je wilt. Chilcote. dat wc binnen een week bericht hebben, dat de opstand onderdrukt is. maar dat Rusland, inplaats van terug te trek ken, die verleidelijke twintig mijlen er nog maar bij heeft genomen en zich nu lekker verschanst heeft te Meshed. zoo is liet immers zestig jaar geleden te Ashurada ook ge gaan. De verhoogde kleur op Sakeley'sle- vendig, energisch gezicht en zijn schitterende blauwe oogen verrieden, hoe warm zijn belangstelling in de zaak was. Als dat gebeurt voor dePaasch- vacantie. dan kan de eerste spijkei- geslagen worden voor een motie toi schorsing. En als de rechte man dat doet op de rechte manier, dan ver wed ik er mijn hoofd onder, dat liet een nagel in Sefborough's doodkist zal zijn. Loder zat roerloos voor zich uit ie staren. Allerlei mogelijkheden, die hem deden duizelen, kwamen bij hem op. Plotseling was al het onwezen lijke der laatste maanden werkelijk heid geworden; een tastbare recht vaardiging van zichzelf en van zijn bedrog zou misschien mogelijk zijn. Met was alles zoo overweldigend, dat hij zich eveneens naar voren hoog, zijn ellebogen op de schrijftafel liet rusten en zijn gezicht tusschen zijn handen nam. Gedurende eenige oogenblikken zeide Sakeley niets. Voor hem was zijn blad en de politieke partij, die het vertegenwoordigde 't uitsluitend voorwerp van zijn belangstelling personen en persoonlijke belangen moesten daarbij achterstaan. Dat Chilcote zich bewust was van de schitterende varrière, die wellicht voor hem zou zijn weggelegd, was niet meer dan natuurlijk. dat hij dat bewustzijn toonde door een ge- pasten ernst was niet meer dan be hoorlijk. Een paar seconden liet hij Loder rustig aan zijn gedachten over. inaar toen werd hem mei zijnleven- digen. altijd tot werken en handelen g< neigden geest de stilte onverdraag lijk. Hij nam zijn potlood en tikte er inee op de schrijftafel. Chilcote, zeide hij, en plotseling vloog er een uitdrukking van angst over zijn gezicht, je twijfelt toch niet aan jezelf? Bij 't geluid van zijn stem. hief Leder zijn gezicht op; liet wasbleek, maar er sprak energie en vastbera denheid uit zijn trekken. Neen, Sakeley. zeide hij lang zaam en ernstig, dit is geen oogen- bjik, waarop een man aan zichzelf twijfelt. HOOFDSTUK XIX. En zoo geschiedde het. dat Loder van de eene verantwoordelijkheid werd bevrijd, om een andere op zijn schouders te nemen. Van den morgen van 27 Maart af, toen Sakeley hem op het bureau van de .St. George's Gazette" zijn politiek programma ont vouwd had, tot in den namiddag van 1 April was hij plotseling "een dei belangrijkste figuren in de actie, die zich ontwikkelde in de conserve!' ve kringen. Met de scherpzinnigheid, waar hij bekend om was. had Sakeley dien morgen den spijker op den kop ge slagen en de gebeurtenissen. die gevolgd waren, hadden zijn voorspel lingen bewaarheid. Fraide nad Rusland's houding geen seconde uit t oog verloren en intus schen rustig ziju krachten opgesteld en zijn positie versterkt met een ge bruik maken van do gelegenheid, zoo. als alleen een groot staatsman doen kan, en voor Loder vormden de emi nente hoedanighedendoor zijn leider in die dagen ten toon gespreid het onderwerp van een studie, die hem geheel in beslag nam. De gedachte, aan Chilcote had hij op zijde gezet; aan zijn eigen positie en de gevaren die hij dagelijks liep, dacht hij evenmin hij gaf zonder voorbehoud al zijn tijd, zijn kennis en zijn werkkracht aan de zaak, die zijnge- heelo persoon eischte. Het wa§ oe» groot voorrecht voor hem, dat hij in die dagen voortdu rend persoonlijk in aanraking met Fraide kwam: hij kroeg menige niet hoog genoeg te schatten tes in de kunst van regeeren en organiseeren in de/e vijf dagen gedurende welke do takt Uk van een geheel o- partij afhankelijk was van een klein be richt uit een land duizenden mijlen ver. Want als Rusland de oproerige Hazaras onderwierp en als" rustbe. waarder en vredestichter weer terug trok over de grenzen, dan zou het politieke strijdperk niet bestreden worden. Maar wanneer de beweging, dcor Sakeley voorspeld, een voldon gen feit werd, voordat het Parlement tegen Paschen uiteenging, dan moest de eerste uitval in het gevecht, dat gedurende de nu volgende zitting zou gehouden worden, onvermijdelijk worden gedaan. Intusschen bevond zich de leider van de oppositie in een .moeilijken toestandhij moest wachten, waken, in stilte gadeslaan en toch zijn waardigheid bewaren. Op den middag van den Sisten Maart gaf Loder gehoor aan een reeds meermalen verschoven invitatie om met de Fraide's te lunchen. Door eenige mededeelingen uit Mark werd hij verhinderd op het bepaalde uur aanwezig te zijn, en toen hij een weinig over zijn tijd het salon bin nentrad, vond hij daar den gastheer o;i de gastvrouw met Eve. Zoodra zij hem zagen, staakten zij hun ge sprek en alle drie wendden zij hun blik naar hem. Het eerste oogenblik had hij er een vaag bewustzijn van. dat hij "met ge paste Beleefdheid en vriendelijkheid op Lady Sarah's hartelijke begroe ting antwoordde; maar wel wist hij heel goed. dat onmiddellijk daarop zijn oogen Eve zochten en dat hij een griote verrassing en voldoening voelde, toen hij haar zag. Een oogen blik dacht hij..hoe zou haar hou ding tegen me wezen, nu ik haar na dat laatste veelzeggende onderhoud vermeden heb. (Wordt ve.rvoJedh

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5