G em e e n t e 1 i c h t f a b r i e k en. Uit het verslag over 1904 blijkt, dat in 2 jaar ruim 5000 muntmeterleidin gen werden aangelegd. Het gasverbruik steeg van 588 5702.7 kub. Meter tot 7604014 kub. Meter in 1904; onder het laatstge noemde cijfer is 546076 voor openba re verlichting en 1065 voor illumi natie. Na rente en aflossing blijft een batig saldo voor de gasfabriek van 137.752.70 over, waarvan ƒ37 000 over 1905 blijft gereserveerd. De Electr. Centrale daarentegen heeft een nadeel ig saldo van 14024.241/2. Op 31 Dec. waren er 96 installaties op het net aangesloten. Herkozen. De heer B. Groenewegen alhier werd Woensdag herkozen als lid van het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Aannemersbond. Gevonden voorwerpen: Een stofbril van een chauffeur; lorgnet met etui, een zakboekje. W ij ontvingen het 23ste jaarverslag van de Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan Vallende ziekte, alhier. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Dinsdag bezochten de leden van de Bloemendaalsche Tuin- en Bosch- bouw-Vereeniging de kweekerijen der firma Groenewegen Zoon, de Bilt. Zij kwamen ongeveer 9 uur aan en werden verwelkomd door de firman ten zeiven, die met eenige he eren van het personeel vervolgens de be zoekers rondleiddende kweekerijen aan de Prinsenlaan werden het eerst bezichtigdvervolgens werd in Hotel Poll gedéjeuneerd, waarna de wan deling werd voortgezet Na onderweg nog een kijkje te zien de tegenwoordige woning die thans bestaat onvoldoende is. Aangezien er binnenkort in deze gemeente veel te bouwen valt en er veel werkzaamheden aan het bureau van Publieke Werken en Bouwtoe zicht zijn, werd besloten een tijdelijk opzichter aan te stellen, waarvoor een bedrag van ten hoogste 400 gul den werd toegestaan. Aangeboden werd de rekening van het Sc'haalarmbestuur, sluitende met een nadeel ig saldo van 962.08, die door een commissie zal onderzocht worden. Door de desbetreffende commissie, bestaande uit de heeren Wüste en Bus werd verslag uitgebracht over hun onderzoek van de gemeente-re kening over 1904 en de rekening van de gecontracteerde wegen voor IJmuiden eveneens over 1904. Daar deze commissie alles in orde bevonden had, werden deze rekenin- gen goedgekeurd. Voorts werd vastgesteld een sup pletoir© begrooting voor het dienst jaar 1905, ten bedrage van ƒ800. Als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Santpoort werd met algemeene stemmen benoemd mejuf- j frouw C. C. Hofman. Tevens werd eervol ontslag verleend aan den onderwijzer C. P. Amelun- j zen te Veisen, daar deze heer naar Indië vertrekt. In verband met de stichting van een rijkstuchtschool te Velseroord werd besloten een gedeelte van het Wijk aan Zeeër voetpad te verleg gen, althans wanneer daar geen be zwaren tegen zullen worden inge- bracht. Komen deze in dan zal de Raad nog nader moeten beslissen, j Als lid der plaatselijke schoolcom- j missie werd inplaats van den heer P. van Vliet benoemd de heer Zegel. De vergadering duurt voort. Binnenland H. M. de Koningin heeft aan H. K. H. de Groothertogin Marie van Meck- lenburg-Schwerin het Grootkruis ver leend in de Huisorde van Oranje. KON. BEZOEK AAN VLISSINGEN. In de zitting van den Vlissingschen Gemeenteraad van Woensdag is me degedeeld dat de Koningin voorne mens is zich op 28 Augustus naar die stad te begeven om een bezoek te brengen aan het uit Indië terugkee- rend eskaderen de plechtigheid zal bijwonen van het plaatsen van 2 oude kanonnen bij het standbeeld van De Ruyter. Te 10 uur komt de Koningin te Vlissingen aan en om 2 uur be geeft H. M zich aan boord van een der oorlogsschepen om naar den Hoek van Holland te stevenen. SCHOTEN. Woensdagavond vergaderde die Raad der gemeente Schoten onder hebben genomen ui de magazijnen voorzitterschap van den burgemees- van tuinbou wgereedschappen der ter. Na het voorlezen der notulen firma Blass Groenewegen, werd j werd voortgegaan met de behande- daarop de kweekerij aan den ling van ie ontwerp-bouwverorde- Utrcchtschen Straatweg „Linnaeus" ning. Alle artikels werden onveran- bezocht derd goedgekeurd op één na. Jammer, dat intusschen de tijd ,In he' artikel dat bestaande wo- ningen onbewoonbaar verklaart, wan- zoover gevorderd was, dat een bezoek ne(® zij nlet één kam6r b6vattenvan aan de kweekeri] „Het Klooster een ,hMgle ïaB ten minste 2.5 M„ achterwege moest blijven. '.werd. omdat men vermoedde, dat er De heeren Groenewegen mochten te veel woningen aan deze voorwaar de voldoening smaken, dat allen vol- de niet zouden voldoen, zoodanig ge daan waren Wijrigd, dat B. en W. in bijzondere Zooals bekend, is deze vereeniging gs1,aJtlmte® hoog-'e vtm 210 M' kun" van tuin. en bosebbazen nog jong, j ni^"de^tehandoling der artikelen maar zeer krachtig voorzitter is de Werd de geheele verordening in stem heer Wallenburg, secretaris de heer nijng gebracht en goedgekeurd". Zij Uiterwijk en penningmeester de heer zal in werking treden op 1 September Van Holland, allen namen, die op aanstaande. tuinbouwgebied een goeden klank Nadat nog eenige af- en overschrij. KONINKLIJK BEZOEK TE LEEUWARDEN. Door H. M. de Koningin was de wensch kenbaar gemaakt om tijdens haar bezoek aan Friesland proeven te zien van Friesche kunstnijverheid. Ten einde aan dien wensch gevolg te kunnen geven heeft zich te Leeu warden een© commissie gevormd om eene tentoonstelling va.n Friesche kunstnijverheid-producten te organi- seeren gedurende de dagen, dat H. M. aldaar vertoeft. Deze commissie bestaat uit mevr. de douairière bsse. A. van Harinxma thoe Slootten, geb. bsse. Collot d'Escury, mevr. F. van Eijsinga, geb. Rinia van Nauta, jonkvr. A. A. van Eijsinga en de hee ren R. Bloembergen Ezn., mr. W. B. Buma en A. J. Brouwer. Zij heeft eene circulaire gericht tot eenige bekende kunstnijveren"in de provincie Friesland en zal in den loop dezer week met hen eene be spreking houden, hoe het best de zaak tot een goed einde kan worden gebracht, („Leeuw. Ct.") POSTZEGELS VAN 10. Het verkrijgbaar stellen van post zegels van 10 wordt vertraagd, om dat men nog altijd zoekende is naar de goede kleur. op 25 Februari plaats, omdat deze da- tuin valt op een Zondag, hetgeen be zwaar oplevert zoowel te Monniken dam als voor de reis van vele afge vaardigden. GELD.-OVERIJS. MIJ. VAN LANDBOUW. Het programma der groote Land bouwtentoonstelling, welke in Augus tus a. s. te Zutphen vanwege de Geld. Overijss. Mij. van Landbouw wordt gehouden, bevat o. m. het volgende: Den 7en Augustus 's avonds te ze ven uur worden het hoofdbestuur, het dagelijksch bestuur en de afge vaardigden der Maatschappij ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen, waarna denzelfden avond de vergadering van het hoofdbestuur wordt gehouden. Den volgenden dag heeft de alge meene vergadering van de Geld. Overijsedsche Maatschappij van Land bouw plaats. 9 Aug. wordt de tentoonstelling of ficieel geopend door den heer H. J. j Lovink. directeur-generaal van Land- bouw. In den morgen van dien dag wordt een begin gemaakt met het keuren der ingezonden dieren. De paarden zijn het eerst aan de beurt. H. M. de Koningin-Moeder komt de tentoonstelling op Donderdag 10 Augustus bezoeken. Op Vrijdag 11 Aug. d. a. v. is er wedstrijd: in hoef-1 beslag en 's namiddags concours-hip- pique. Zaterdag 12 Aug. a. s. wordt de tentoonstelling 's namiddags te vijf uur gesloten. Gedurende bovengenoemde dagen zullen er verschillende concerten ge geven en eene kermesse d'été ge houden worden. wapperden de vlaggen van de ver schillende huisjes, in de straatjes stonden gemoedelijke oude vrouwtjes met elkander te redeneeren en door den hoofdingang was het een alge meen geloop van komende en ver trekkende menschen. Het was dan ook al een heel bij zonder geval. Een der bewoonsters, mej. Alida Anna Bekkering, was dien dag honderd jaar geworden en genoot natuurlijk de algemeene be langstelling. Den geheelen dag door kwamen talrijke vrienden en bekenden felici- teeren, en het voor haren leeftijd nog krasse moedertje ontving ze. allien. Zij zat in een grooten leuningstoel eenigszins voorov er gebogen, met de linkerhand onder het hoofd. Zoo nu en dan fluisterde zij eenige woord jes, verder zat zij maar stil toe te kijken, verwonderd over al die men schen, die allemaal waren gekomen om haar te spreken, om haar te zien. Ook de kerk had1 haar niet vergeten. Des morgens vroeg werd n.l. te barer eere in de Begijnen-Kerk een misge lezen, geleid door den heer- Klönne, rector van het Begijnenhof, terwijl het altaar smaakvol versierd was. Zooals men ziet, men had het vrouw tje niet vergeten. BONI. Blijkens bij de Regeering ontvan gen telegram zijn de bij kaap Putiro gelande troepen wegens terreinbezwa- ren en watergebrek weder ingescheept en wordt nu te Badjowa geland. DE VONDELKERK TE AMSTER DAM. Het houten hulpdak, dat na den to renbrand liet midden van het kerkge bouw dekte, is thans verwijderd en met het plaatsen van het houten; ge raamte voor den torenbouw een aan vang gemaakt. ringen op de gerneenterekening ge daan waren, werd de vergadering ge sloten. hebben. Ook „Vollenhoven" stond op het programma, waar zij ontvangen wer den door den heer Roodheuveldeze i bezienswaardige buitenplaats van 1 BEVERWIJK, mevr. wed. Kluppel blijf! steeds voor Het negenjarig zoontje van den tuinbouwers mede een der groote ^eer v- d- te Beverwijk wasmet aantrekkelijkheden van de Utrecht- ,nc' orrTnr sche environs. VELSEN. Vergadering van den Ra.ad der ge meente Velsen op Donderdag 27 .Juli des voormiddags te 11 uur. Voorzitter de burgemeester. De notulen van de vorige vergade ring werden voorgelezen en goedge keurd Onder de ingekomen stukken was een adres van eenige ingezetenen wonende in de nabijheid der vuilnis belt waarin wordt gewezen op den onhoudbaren toestand van dezen belt, omdat er onaangename en voor de gezondheid schadelijke dampen opstijgen, en aangedrongen wordt op verbetering. De VOORZ. deelde mede, dat 'de ge meente-opzichter reeds last gekregen heeft orn de zaak te onderzoeken, zoo dat weldra de noodige maatregelen genomen zullen worden. Het adres werd hierop in handen gesteld van de commissie van Publieke Werken. Door een commissie bestaande uit de heeren Wüste, Schuitenmaker en Goedhart werden de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden de haeren Van der Does, Van Splunter en Boe kei, en van de nieuw gekozen leden de heeren Mulder en Valk. Deze ge loofsbrieven werden in orde bevon den, waarom tot toelating werd be sloten. De herkozen leden waren aan wezig en namen weer zitting, terwijl d© nieuw gekozen leden niet tegen woord tg waren. Van den inspecteur van politie D. de Ridder was een schrijven ingeko men om verhooging van zijn bezoldi ging. B. en W. waren van oordeel dat een verhooging billijk is, maar wilden dit uitstellen tot de binnen kort te behandelen begrooting. Aldus weid door den Raad besloten. Evenzoo werd gehandeld met een adres van P. Bleyleven, klerk ter secretarie, die per adres vrzocht heeft om een toelage op zijn salaris. Beslqoten werd om aan P. J. Ghat- telion, deurwaarder der plaatselijke belasting, een vergoeding van 50 gul den toe te kennen voor zijn bemoei ingen bij onverhaalbare posten. Een adres van de timmerlieden organisaties te IJmuiden om bepa- ling van een minimum loon van ƒ0.25 per uur en een maximum arbeids duur van 10 uur per dag bij den aanstaanden schoolbouw te IJmui den en te Velseroord, werd gestold in handen van de Commissie voor Publieke Werken om het te overwegen en te onderzoeken. Besloten werd een stukje grond bij de begraafplaats aan te koopen be stemd voor den doodgraver, aange- een paar vriendjes Woensdagmiddag te Wijk aan Zefe gaan baden. Opeen- maal verdween 'hij in de diepte om niet weder boven te komen. De vriendjes konden hem niet helpen en brachten na eenig wachten zijne kleeren naar huis. Pogingen om het lijk te vinden hadden tot hiertoe geen resultaat. Aan den heer F. W. Helmers, van Beverwijk is door de technische hoo- geschool te Hannover het diploma van werktuigkundig ingenieur uitge reikt. Het plan bestaat den 2den Augus tus te Wijk aan Zee niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Eenige bad gasten hebben zich tot een commis sie gevormd om kinderspelen enz. te doen houden. Aan den burgemeester dezer ge meente is verlof verleend om zich gedurende 3 weken ingaande 14 Aug. a.s., buiten deze gemeente op te houden. HEEMSTEDE. Tot onderwijzeres aan de school van het parochiaal kerkbestuur van den H. Bonifacius „St. Barbara- school" Eikenweg 11 te Amsterdam is benoemd mej. C. M. H. T. Samuel te Heemstede. SLOTEN. In den Grooten IJpolder onder de ze gemeente vertoond zich de aardap pelziekte, die reeds in meerdere vel den is geconstateerd. HAARLEMMERMEER. Aangehouden. Zekere K. Kuiper van beroep hor logemaker en gesignaleerd in 't po litieblad, sedert Juni voortvluchtig uit de strafkolonie Veenhuïzenwaar hij nog jaar verblijven moest, is door de "-gemeente-politie te Haar lemmermeer aan de Hoofdvaart aan gehouden, in verzekerde bewaring gesteld en verder ter beschikking der justitie gesteld om opgezonden to worden. HAARLEMMERLIEDE. Onze corr. schrijft Aangaande den j.l. Dinsdag alhier plaats gehad hebbenden brand ver nemen wij nog, dat een begin van brand door den bewoner werd ge- bluscht. Later brak opnieuw brand uit en toen waren het eenige kerk gangers. die daartoe uit de kerk ge roepen. door hun gemeenschappelijk optreden, den brand bluschten en rich ter overtuiging zelfs op den zolder begavenen 10 minuten na hun vertrek brak de brand opnieuw uit, thans met het bekende gevolg. Van inboedel noch groote invantaris is iets gered. Alles Is bij de Vesta verzekerd. ONTSNAPT. Woensdagmiddag ongeveer drie uur zijn uit het huis van bewaring te Middelburg twee gedetineerden ontvlucht. Zij zijn vermoedelijk over den muur van de groote wandelplaats geklom men, terwijl de schildwacht zich aan de andere zijde bevond. Men vermoedt, dat zij zich in de richting van Vlissingen hebben be geven. („Midd. Ct.") HET TWEEDE SLACHTOFFER. De treinopzichter die bij het onge val op 20 dezer met de tram te Eg- mond aan Zee ernstige verwondin gen bekwam, is - in het St. Elisa beth's gesticht te Alkmaar aan de bekomen wonden overleden. j JAN NIEUWENHUYZEN. In de Mededeelingen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen komt het volgende bericht voor over de herdenking van den 100-jarigen sterfdag van Jan Nieuwenhuyzen, den stichter der Maatschappij, die 25 Fe bruari 1806 te Monnikendam overle den en aldaar begraven is in de Her- vormde Kerk, in het graf daartoe door de Maatschappij aangekocht, waarvan een eenvoudig gedenkteeken, in den muur der kerk aangebracht, de plaats aanwijst. Het bestuur is voornemens, de „her denking van den 100-jarigen sterfdag van den stichter der Maatschappij te doen geschieden op Dinsdag 27 Fe bruari 1906, als stemming makende in leiding tot. de algemeene vergadering, die op Woensdag 28 Februari zal wor den gehouden en waarin o.a. voorstel len zullen worden behandeld tot het. voorzien in de behoeften van lager onderwijs in den geest der Maat schappij voor zoover de werking van de gewijzigde onderwijswet van 1905 daartoe aanleiding mocht geven. Deze herdenking" zal bestaan in een bedevaart naar en het leggen van een krans op het graf van Jan Nieuwen huyzen door het hoofdbestuur, in te genwoordigheid van de besturen der departementen Monnikendam, Edam en Amsterdam en van die afgevaar digden ter algemeene vei'gadering, welke zich daartoe vóór een nader op te geven datum bij het hoofdbestuur aanmelden. Dit zal geschieden in den namiddag van 27 Februari, na aan komst. der treinen uit het noorden en 'zuiden des lands, zoadat men geza- manlijk per N. H. stoomtram naar Monnikendam kan reizen, i Bij de kra.nslegging zal een korte toespraak gehouden worden door den voorzitter der Maatschappij, terwijl de noodige medewerking zal worden ge vraagd voor de bespeling va.n het orgel en de uitvoering van een paar zang nummers in de kerk te Monniken dam. 1 Voorts zal op den avond van 27 Februari in. het Concertgebouw te Am sterdam gehouden worden een ge dachtenisrede door dr. D. Bos te Winschoten. Deze rede zal worden af gewisseld door de kooruitvoering van een cantate, onder leiding van den heer Daniël de Lange, en van een paar andere zang- en orkestnummers j Tot deze avond-samenkomst zullen worden uitgenoodigd alle afgevaar digden ter algemeene vergadering van 28 Februari, de leden der departemen ten Amsterdam, Monnikendam en Edam, elk met eene dame. Voorts zal zij, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, toegankelijk zijn voor alle leden der Maatschappij, die zich daartoe vóór een nader op te geven datum aanmelden. Do uitvoering van de cantate van 1884, bij gelegenheid va.n het 100-jarig bestaan der Maatschappij, wordt wel- ilicht herhaald, omdat defee cantate toen zooveel bijval heeft gevonden, j Voorts stelt het hoofdbestuur zich voor, op 27 Februari in het Concert gebouw een tentoonstelling te arran ge eren van de uitgaven dör Maat schappij .van de portretten van Jan en Martinus Nieuwenhuyzen en van de bij onderscheidene gelegenheden geslagen gedenkpenningen. Eindelijk zal tegen 25 Fébruari 1906 een historisch gedenkschrift verschij nen betreffende de stichters der Maa t schappij en hun werk. waarin ook on derscheidene illustratiëu zullen wor- den opgenomen. Tot de herdenking op 27 Februari zullen dd naaste bloedverwanten van Jan Nieuwenhuyzeu: worden uitge- 'noodigd. Deze herdenking heeft niet VOOR HANDELSREIZIGERS. De Ned. Bond van Handelsreizigers die thans ruim 600 leden telt, heeft ;n zijn te Arnhem gehouden vergadering o.a. besloten tot oprichting van een bureau van advies, uitsluitend voor bondsleden, dit laatste voorloopig bij wijze van proef op beperkten voet. HUISHOUDKUNDIGE TENTOONST. TE ANTWERPEN. De Min. van Buiteiü. Zaken brengt ter kennis, dat te Antwerpen, gedu rende de maanden April en Mei 1906, eene internationale tentoonstel ling op huishoudkudig gebied (expo sition internationale d'éeonomie do- mestique) zal gehouden worden, on der de bescherming der Belgische Re geering en der provincie en stad Antwerpen. De consul-generaal aldaar, die deel uitmaakt van het beschermingscomx- té van genoemd© tentoonstelling, is gaarne bereid aan belanghebbenden- den alle mogelijke desbetreffende in lichtingen te Ver schaffen. („St.-Ct.") VERPLETTERD. Een ontzettend ongeluk had Woens dagmorgen plaats aan boord van het Engelsche stoomschip „Storfond", lig gende aan boei 8 tegenover de Wil lemskade in de rivier De Maas te Rotterdam. Te 6 uur had de nachtploeg den arbeid geëindigd en zou door de dag- ploeg worden. afgelost. De gereed schappen werden in een ijzeren los hak met. een winch uit het ruim ge haald. Toen de laatste bak werd opgehe- schen bevonden zich nog in het ruim de twee werklieden Van Hilke Her- risma en P. Eijgenraam. Zonder voorkennis van den winch- man namen beiden in den bakplaats. De winchman haalde met veel vaart de bak op, die door slingeren tegen den onderkant van het dek stootte. De beide mannen, die in den bak zaten, gaven een vers chi'ilcke 1 i j ken Schreeuw, waardoor de winchman zoodanig schrikte, dat hij de winch plotseling losliet. De bak geraakte uit de haken en stortte met de belde mannen en het ingeladen gereedschap met groot ge weld naar beneden. De beide ongelukkigen werden in vreeselijk verminkten toestand onder in het ruim gevonden. Van Eijgenraam was het achter hoofd verpletterd en was reeds dood, terwijl Herrisma eveneens zwaar ver minkt was aan hoofd, rechtervoet, rechterpols en inwendig. De gewonde werd per raderbran- card naar het Ziekenhuis vervoerd, terwijl het lijk van Eijgenraam naar de echtelijke woning werd overge bracht. Hij laat eene weduwe met vier kin deren na. ne gelegenheid gehad om de gegrond heid van de klachten van den heer Henri Polak door aanschouwing- ta leeren kennen. Niet zonder ongerustheid vroegen buurtbewoners zich af wat gebeurd zou zijn, indien de brand wat later ware uitgebroken en ook de brand weerwagens hadden moeten, wach ten Dinsdagnacht te ongeveer half vier ontstond een geweldige brand in de stoom-leder- en bindriemenfabriek van den heer J. J. van Dooren te Waalwijk. De brandweer was spoe dig ter plaatse, maar kon niet belet ten, dat in een uur tijd de fabriek met annexe gebouwen, alle machine rieën, een groote voorraadt huiden, leder, benoodigdheden en materialen een prooi der vlammen werden. In dien korten tijd was aUes met den grond gelijk gemaakt. Het aanwezig zijn van allerlei vetten en smeersels, voor het bedrijf benoodigd, deed in korten tijd den brand zulk een aan vang aannemen, dat noch aan blus- scben noch iets redden, te denken viel. Dank zij de volmaakte stilte en het bespuiten, konden de aangrenzende huizen, waarvan verschillende met riet gedekt, nog behouden worden in 't tegenovergestelde geval ware de ramp niet te overzien geweest, zoo fel greep het vernielend, element om zich been. De schade is groot, maar wordt gedekt door assurantie bij de Mij. Utrecht, en tegen schade in het bedrijf en het loon van 't aanzienlij ke personeel bij de Mij. Labor te 's-Gravenhage. De oorzaak moet vonden worden in het vallen van vuur uit den droogoven op den van vet doordrongen vloei-. Een knecht was des nachts 3 uur vuur komen aanmaken, en terwijl deze zich even verwijderde was 't. reeds aan het branden geraakt. In allerhaast waar. schuwde hij patroon en buren, maar te laat. alles stond direct in vlam. Letteren en Kunst BRIEVEN VAN DE DAMES WOLFF EN DEKEN. Dr. Joh. Dyserinck heeft aan de Koninklijke Bibliotheek ide 23 brie ven geschonken, door Bet je Wolff geb. Bekker aan lxaar vriend mr. H. Noordkerk, advocaat te Amsterdam, geschreven. Er is nog een eigenaar dig gedicht van Bet je bij, benevens drie brieven van Aagje Deken, aan den boekhandelaar A. Loosjes te Haarlem en den heer Schoon gericht. BATIG SALDO. ..Het N. v. N." weet mede tedee- len, dat de gemeenterekening van Amsterdam over 1904 moet sluiten met een batig saldo van om en nabij een millioen. Verleden jaar bedroeg het saldo ruim zeven ton. EEN BOUWVALLIG VIADUCT. Woensdagavond' te half zeven is aan de Westzijde van het spoorweg viaduct bij den Oostertoegang te Amsterdam weder een stuk zerksteen naar beneden gevallen en op den openbaren weg terecht gekomen. VERDRONKEN. Woensdag is in de Zuiderzee bij Hardexwijk de 18-jarige visscher W. Brummie, die op de garnalenvangst was, bij het overstappen in eene an dere schuit, over boord gevallen en verdronken. Te 8 uur Dinsdagavond is nabij het Kralingscheveer te Rotterdam, in een zijkanaal, op de Maas ui tl o opende, bij het zwemmen verdronken de 10-jax-ige A. W. B. Twee kameraadjes, de 7-jari- ge A. L. en de 9-jarige P. van Z., die zich met hem te water begaven, zagen B., die zich te ver van den wal ver- wij derde, in de diepte Verdwijnen. Zij i riepen om hulp, waarop eenige bur gers en. een politieagent toeschoten, die na ongeveer tien minuten gedregd te hebben, de drenkeling boven water brachten. Tevergeefs is toen getracht het bewustzijn op te wekken. STEENKOLEN. I Te Stein (L.) is een eerste steenko- lenlaag ontdekt van zeldzame dikte. Dit heuglijk nieuws werd in d>en omtrek door het uitsteken der natio nale driekleur bekend gemaakt. EXAMENS DER NEDERL TOON- KUNSTENAARS-VEREENIGING. Van de 5 candi daten zijn Woensdag te 's-Gravenhage geslaagd voor Piano (Lager Onderwijs) en Koorgezang mejuffrouw N. Riem uit 's-Gravenhage, en voor Koorge zang de dames J. Zeverijn, uit Lei den, en G. S. de Vries, uit Amster dam. VEEARTSENIJKUNDE. De Maatschappij ter bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland zal haar 46e algemeene vergadering houden te Utrecht op 22 en 23 Sep tember in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. De eerste bij eenkomst heeft Vrijdag te 7 uur 's avonds plaats. DE TRAM. De bronzen nummerplaten van de wagenbestuurders der gemeente tram te Amsterdam, waarop het num mer zeer moeilijk te onderscheiden was, zijn thans door blauwwitte di to's vervangen waarop het zwarte nummer met witten achtergrond zeer duidelijk uitkomt. DRENTHE VOORUIT! Nu Drenthe, de zoolang en in zoo menig opzicht verwaarloosde provin cie, langzamerhand verrijkt wordt met meerdere spoor- en tramwegen, neemt vooral in de oostelijke doorpen, schrijft men aan de N. R. Ct., het verkeer van agenten en reizigers van Hollandsche huizen zeer too. In me nig heide- of veendorp, waar men tot nu toe niet dacht aan de oprichting van een hotel, begint de behoefte daaraan zich te doen gevoelen. In plaatsen als Coevorden b.v. wor den alreeds hotels bijgebouwd en in de dorpen opent deze of gene café houder op bescheiden schaal gelegen heid tot logies. Dit is alzoo de vrucht van 't verbe terd verkeer. EEN HONDERDJARIGE. Het anders zoo stille en kalme Be gijnhof te Amsterdam was Woensdag vol leven en beweging. Vroolijk HEVIGE BRAND. Omstreekg halftien Woensdagavond! werd de brandweer -opgeroepen om haar hulp te verleenen bij een zwa- ren brand, die was uitgebroken aan de Vrolikstraat no. 141 te Amster dam- Op het eerste bovenhuis van dit huis woont de rechercheur der poli tie Cohen. Diens kinderen, eenoogen- blik alleen gelaten, trokken de petro leumlamp van tafel en stichtten daar door brand. In een oogwenk stond de kamer in lichterlaaie on sloegen de vlammen door naar het 2e en het 3e bovenhuis, zoo snel, dat de be woners zich amper konden redden. Drie hoog woonde de familie Lebon, een gezin met negen kinderen, van wie er twee reeds te bed lagen. Toen vader en moeder de zeven andere kin deren gered hadden, snelde een hun ner, een twaalfjarig jongetje, die de beide andere kinderen nog miste, door de vlammen, die reeds de trap hadden bereikt, naar bo-ven en liet zijn broertjes langs d!e trap naar beneden glijden, w«,ar ze door de ouders werden opgevangen. Een der kleinen bekwam da.arbij een weinig letsel, echter niet van ernstigen aard. De brandweer tastte het vuur met groote kracht aan, doch kon niet ver hinderen, dat de drie bovenverdiepin gen geheel uitbrandden. De schade wordt door verzekering gedekt. Van den brand z©lt hebben, teekent het Hbld. hierbij aan, wij niets ge zien, dank zij het hardnekkig lang sluiten van de spoorwegovergangen over het terrein van het Weespex-- poort-Station. Zelfs een stoomspuit en de commandant der brandweer hebben daarvoor eenigen tijd moeten wachten, gelukkig niet zoolang als anderen, anders had (1e brand wel licht een nog bedenkelijker omvang gekregen. Aan den overgang voor de Ruyschstraat hebben wij twintig volle minuten staan wachten en hadden daarbij gelegenheid tweemalen te kunnen waarnemen, dat dê boomen vijf minuten lang gesloten, bleven, hoewel er niets passeerdte zelfs geen enkele locomotief. Hadden de Raadsleden zich naar dezen brand begeven, zij hadden tevens een schoo. Leger en Vloot BENOEMINGEN. Bij Koninklijk besluit vau 25 Juli 1905 no. 60 zijn benoemd, met in gang van 1 Augustus 1905 bij het wapen der infanterie tot kapitein, de eerste luitenants van dat wapen, H. G. Polvliet, op non-activiteit wegens tijdelijke on gesteldheid, en J. Kerkhof f, gedeta cheerd bij de landmacht in West- In dië bij het 3de regiment tot kapitein, de eerste luitenant P. C. Meijer, van het 6de regiment; tot eei'ste luitenant, de tweede lui tenant J. F. Wichman, van het korps; bij het 5de regiment tot eerste-luitenant, de tweede lui tenants J. H. A. L. Strijhosch en R, J. Hoffmann, beiden van het korps bij het 6de regiment tot eerste luitenant, de tweede lui tenant J. A. J. M. Schotman, van het korps; bij het 8ste regiment: tot kapitein, de eerste luitenants J. Smelt, van het 7de regiment, en A. S. Vorstman, vair het korps bij het 10e regiment tot kapitein, de eerste luitenants E, H. baron van Ittersum van het 11e regiment en J. H. de Haas van het 6de regiment, gedetacheerd bij dei staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen tot eerste luitenant, de tweede lui tenant C. J. M. van Blijenburgh, van het koi-ps bij het wapen der cavalerie tot eerste luitenant bij het 1ste re glment huzaren, de tweede luite nants H. D. Simon en C. S. SixmE baron van Heemstra, beiden van he korps bij het 2e regiment huzaren, d< tweede luitenant P. H. M. Teupken, van bet korps bij het 3de regiment huzaren, de tweede luitenants H. J. van Rijssen en H. A. M. 'Sassen, beiden van hei korps bij 'het wapen der artillerie tot eerste luitenant bij het 3e ïegi m,ent veld-artillerie, de tweede luite nant J. P. de Man, van het korps bij het 1ste regiment vesting-artil lerie, de tweede luitenant D. van Riemsdijk, van het korps; bij het 2de regiment vesting-artil lerie, de tweede luitenants W. Sillevis, S. Schilderman, Th. J. H Steur en J. P. Enklaar, allen van hei korps bij het 3e regiment vesting-artil lerie de tweed© luitenant J. W. Pep pelman van Kampen, van het korps bij het 4de regiment vesting-artil lerie, de tweede luitenants F. S Op ten Noort, J. H. Westerveld, J. H. Roog en W. M. Visser, allen van hel korps bij het korps pantserfort-artilleriE de tweede luitenant B. Portheine, van het korps; bij de instructie-compagnie, de tweede luitenant J. Oostrijck van di« compagnie bij het korps torpedisten, de twee de luitenant W. R. van der Weids van dat korps bij het wapen der genie tot eerste luitenant bij het regiment genietroepen ,de tweede-luitenants J. N. Schreuder en R. Bossert, beider van het korps.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2