Sport en Wedstrijden Koloniën Harddraverijen. De nieuwe baan „Woudesteijn" te Rotterdam hield Woensdag haar -eerste avond course, het eersvc nummer zou te zes uur worden ge- loopen en... juist op tijd begon de meeting ook. Eveneens werden de andere draverijen goed op tijd ge- loopen, alleen voor het laatste num mer werd een beetje getalmd, het geen het geheel ten goede kwam, want het was zeer gezellig op het terrein. Het publiek dat voor een dag in de week tamelijk goed opgekomen was, genoot volop van het prachtige zomeravondweder en het muziek korps zorgde door vroolijke deuntjes te spelen, voor een aangename stem ming. Van het begin tot zelfs na het ein de duurde deze gezelligheid voort. Zeer uitgebreid was het program ma niet, doch de vier nummers welke geloopen werden, waren beslist inte ressant te noemen. De heer Doeleman had geen onge- lukkigen dag in het eerste nummer, de Jupiter-prijs, zat hij achter Debu tant en was hij de eerste die over de streep ging in 3.451/5 de 2120 meter afleggend. Prinses Wanda (2045) was tweede, Glen Abdullah (2030) derde en Redstar (2195) vierde prijswinner. Glen, die een tijdlang de leiding had, begon, zooals gewoonlijk, het geval is met dit paard, op het einde sterk te verminderen en was het hierdoor nog voor Alkemade moge lijk de plaats te loopen. Corrie (2200 Meter van start) van den heer Koster, was hoog favoriet in den Venus-prijs, en het scheen warempel of de ,,Bookjes" hierin een -goed gezicht hadden gehad. Het meer ingewijd gedeelte van het weddend publiek gaf den Stal Schuijl met Earl Roseberry (2250 en 25) en Mon- dragon (2350) meer kans, doch van beide bleek dat zij niet goed hadden gezien, want ook hier weder behaal de Doeleman een mooie overwinning met Jim Wilkes Jr. de 2475 meter 'zuiver dravende in 3.593/5, hetgeen een kilometertijd is van ruim 1.34, zeker een mooien tijd, de favoriet van de Bookjes was nog tweede en Earl Roseberry derde.Napoleon (2275) bleef weer eens een oogenblikje staan, Maggie E. had een malheur gehad in den waggon, doch Sake bad te voren de jury hiermede in kennis -gesteld, in de course bleek ook wel, dat er iets niet in orde was, het was de Maggie niet van gewoonlijkzij werd dan ook, nadat dit nummer ge- loopen was, geschrapt voor den Sa- turnus-prijs. Mondragon en Moraingstar pres teerden in de course niets. De zeer trouwe Robert See Steel was een zeldzaam mooien winner in den Mars-prijs de 2920 meter loopend in 4.413/5. Abdul Ameer, ook (2920) geplaatst, trachtte wel aan Robert het hoofd te gieden, doch bij dit trachten bleef het, evenals bij het pogen van Uncle Sam's Pride om Robert bij wien hij meermalen .,opzij" was, voorbij te komen. Emmy Lou had in den be ginne de beenen er ook flink onder, doch spatte in den hoek weg, waar door veel terrein verloren ging, doch het gelukte Paul om de laatste ronde goed door te komen en nu kwam Emmy Lou in een verbazende rush opzetten. Uncle Sam werd wel zeer sterk aangespoord, doch de plaats was en bleef voor EmmyLou. Uncle Sam werd door de jury voor den derden prijs wegens onregelma tig draven gedisqualificeerd, hetgeen voor den heer W. Zuidmeer, die voorzitter is van het Harddraverij- Comité te Woudesteijn en eigenaar van Uncle Sam's Pride, wel niet aangenaam was, doch o. i. was het zeer goed gezien van de jury. Het weddend publiek kan althans van „Woudesteijn" niet zeggen, wat van andere banen wel eens wordt beweerd, wanneer bestuursleden daar zelve paarden laten mededingen. Ohdie gaat er toch niet uit want dat paard is van die en die. Men moet zelfs den schijn vermij den. Volgens bekendmaking op het bord zou J. Schippers Sr. Jonge Wil kes rijden „onder protest". Zooals onze lezers weten was Schippers ge disqualificeerd en had nu een bewijs dat zijn rijvergunning was terugge geven dit bewijs was geteekenddoor den heer De Kat van Hardinxveld, •hetgeen door een der heeren niet voldoend werd geacht In den Saturnus-prijs verschenen aan den start: Jonge Wilkes (3025), Don Quichotte (3075) Ward (3100) en Vent d'Ouest (3200 meter). Al heel gauw bemerkten wij, dat het geld op Kessler gereden door den heer Schonrock, stond, hij was dan ook hoog favoriet 70/40. Na het schot, het was een bijzonder goeden start, heeft het quintet alle de heeren er goed onder en onder de course werd door de Boekjes nog geroepen 2/1 het veld tegen Kessler, die spoedig de leiding over had genomen, doch toen kwam „het reuzenpaard", Vent d'Ouest, opzetten met een actie en een snelheid, die voor een liefhebber van schoon harddraven onbetaalbaar was en Doeleman pakt even voor de streep Kessler en passeert als eerste, onder luid bravo-geroep van het pu bliek, den rechter, Kessler tweede en Ward derde. Over het algemeen kan „Woude steijn" zeer tevreden zijn over zijn eerste Avondcourse. Zondag 13 Aug. namiddags half twee volgende course. VERKIEZINGEN VAN INLANDSCIIE BURGEMEESTERS. Het Nieuws van den Dag voor Ne- derlandsch Indië gaf onlangs het volgende verhaal Pa Nejam was sinds jaren dorps hoofd, en werd trouw bijgestaan door zijn schrijver Simin. Pa Nejam was rijk. Reeds in het eerste jaar van zijn bestuur had Si- min op zoo'n voordeelige wijze de landrente geïnd, dat, nadat de „Com pagnie" haar /6000 ontvangen had, er nog 1800 voor het dorpshoofd was overgebleven. Van het hoofd geld van de heerendienstplich tigen was bijna 500 overgeschoten... de bedrijfsbelasting was eveneens profijtelijk geweest, en aldus ging het jaar in, jaar uit. Fraaie rijstvelden, een drietal steenen huizen, een kist met rijksdaalders waren gaandeweg het loon geworden van zijn „arbeid", en eindelijk kwam hij op het stand punt dat hij niet meer behoefde te verlangen. Ilij vroeg ontslag als dorpshoofd, in de hoop dat zijn schoonzoon, Pa Soe, geroepen zoude worden de voordeelige affaire voort te zetten. De Europeesche bestuursambtena^ ren waren van den toestand volko men onkundig. Toen Pa Nejam zijn ontslag indiende, voegde de contro leur hem toe, dat hij best begrijpen kon dat Pa Nejam genoeg had van zijn baantjede 8 pCt. collecteloon van de belastingen brachten zoo weinig op. Pa Najam wist wel beter. De officieele inkomsten van het dorpshoofd waren slechts een drup pel aan den emmer. De (onwettige) verdiensten beliepen minstens ƒ1000 's jaars en de schoonzoon kon hem daarvan gemakkelijk, bij wijze van pensioen, /300 uitkeeren, wanneer liij nu tot dorpshoofd verkozen werd. In dezen geest werd tusschen schoonvader en schoonzoon een overeenkomst getroffen. Maar Simin, de dessaschrijver, bleek een ernstig tegencandidaat. Simin had, twintig jaren lang, de bevolking voor eigen rekening min stens evenzeer bestolen als zijn chef. Hij had al dien tijd zeer zuinig, ar moedig haast geleefdtoen de nieu we waterleiding gereed was gekomen had hij, met goedkeuring van het dorpshoofd, de landrente gaan in nen die het gouvernement voorloo- pig niet wilde ontvangen... Simin had geen sawahs, geen huizen, doch hij had tegen hooge rente natuurlijk, vele duizenden guldens uitstaan on der de inlandsche ambtenaren en onder de bevolking. Hij had dienten gevolge grootem invloed. Het districtshoofd brengt Pa Nejam een bezoekhet gesprek komt na tuurlijk op de verkiezingen, en de gastheer verneemt dat Simin cfe aan gewezen persoon isdeze is zoo ge heel op de hoogte van de toestanden, kent iedereen... Pa Nejam ziet in deze mededeeling slechts een middel van het districtshoofd, die in schul den stak, om aan geld te komenhij biedt hem ƒ500 aan op voorwaarde dat de candidatuur van Pa Soe krachtig wordt ondersteund, ge schenk en voorwaarde worden aan genomen. Op dezelfde wijze wordt ook de medewerking van het onder- districthoofd gekocht voor 100. Eenige dagen later had de verkie zing plaats, en toen bleek dat ook Simin niet had stil gezeten om stem men te wervenhij werd gekozen... met algemecne stemmen. Volgens de booze wereld ogk in landers spreken gaarne kwaad hadden districts- en onderdistricts hoofd met deze verkiezing al hunne schulden betaald. Pa Nejam en Pa Soe berustten schijnbaar gelaten in Allah's wilmaar kort na de benoe ming tot dessahoofd begon Simin te hoesten, bloed op te geven, te ver mageren. Binnen het jaar was hij dood. En nu aldus de tegenpartij uit den weg was geruimd, was Pa Soe de overwinnaar. Hij werd tot dorpshoofd gekozen en benoemd. Pa Soe werd op zijn beurt rijk, betaalde Pa Nejam trouw het bedongen pensioen, en van klachten over vexatie werd niets ver nomen. De ambtenaren wisten dus niet beter of de bevolking was tevre den onder de „onbaatzuchtige" kU ding van de immers door haar zelve aangewezen hoofdenPa Nejam, Si min, nu Pa Soe. En de bevolking bleef in hare bin nenkamer zuchten over de zware heffingen, door hare hoofden haar in naam van het machtige gouverne ment van Neder]andsch Indië opge legd. Zij wist misschien niet eens, dat die hoofden de belastingen ten eigen bate belangrijk verhoogden. Maar die dat wél weten, achten de zoogenaamd „vrije" verkiezingen der inlandsche burgemeesters „een ramp voor den inlander." en rijwielbel in liet stationsgebouw te Vlissingen; en voorts tot 2 maan den, de straf van vier maanden opge legd door de Middelburgsche recht bank aan een koopman, die een per soon in een herberg mishandeld had. De Moord bij Berg-en-Dal. Men seint aan het N. v. d. D. het volgende omtrent den tweeden dag dezer rechtzaak Te halftien wordt de zitting hervat. De belangstelling is nog grooterdan gisteren de banken der advocaten zijn geheel bezet door elegant ge- kleede dames; ofschoon de ruimego- thische gehoorzaal voorzien is van breede openslaande ramen, heerscht er een benauwde, stoffige atmosfeer. Schoon de algemeene opinie is, ook onder de leden der balie, dat het lot van beklaagde niet twijfelachtig is, blijft hij even kalmzijn ronde kin en vastgeklemde lippen verraden energie en vastberadenheid. Weer wordt appèl van getuigen ge houden en worden zij, die tegen he den opgeroepen zijn, uit de zaal ver. wijderd en, wie weet voor hoeveel uren in een kleine nevenzaal ge ïnterneerd. Het getuigenverhoor wordt vervol gens voortgezet, maar vooraf deelt de President mee, dat hij, naar aanlei ding van Cherpions bewering, om zijn aanwezigheid op 10 Februari op den weg van Visé naar Maastricht aannemelijk te maken dat hij eene stoomboot, genaamd „Camille" had zien passeeren door het Maaskanaal, een onderzoek dienaangaande heeft ingesteld. De sluismeestor erkent het bestaan van, die boot, doch verze kert, dat zij op 10 Februari niet is gepasseerd. Uit een officieel regis ter blijkt echter het tegendeel. Twee getuigen, voorzien van hunne be wijsstukken omtrent de«ze incidentee- le quaestie. zullen nog worden ge hoord. Nog deelt de President mee, dat het adres van den brief posto restan te. gisteren door de porterijen over gelegd. onderzocht zal worden door ren schriftkundige der justitie. GETUIGENVERHOOR. Als getuige wordt nu gehoord Mr. Thisquen, de rechter van instructie, die met het onderzoek van de zaak belast is geweest en nu omstandig toelicht wat de getuigen hem in hunne verhooren medegedeeld heb ben en wat Cherpion daarop aan te j merken had. Voor een goed deel stemde dit i overeen met wat wij gisteren reeds l vernamen bij het verhoor. Volgens den rechter-commissaris gedroeg Mile Droixh'e zich, naar aller getuigenis, hoogst fatsoenlijk, j Intusschen verklaarde haar vroe- gere vriend Pernay. die hav trou- wen wilde, maar wiens echtscheiding nog niet was uitgesproken, dat het meisje zeer gepassionneerd was. Zij j had hem meermalen verzocht haar te bezoeken, maar hij had dit uit overtuiging geweigerd. Ook had hij haar vaak geld geleend en cadeau tjes gegeven, j Verder vertelt de rechter van in- i structie van de relaties en gedragin. I gen van Cherpion en madlle Droixhe. die steeds inniger werden en waarbij steeds van spoedig trouwen sprake was. j Belangrijker wordt dit verhoor als de getuige uitvoerig zijn bevindin- j gen meedeelt met zijn onderzoek in 1 loco op de plaats der misdaad, bij I Berg-en-Dal, in gezelschap van den Procureur-Generaal uit Kleef en den kapt. der marechaussee uit Nijme gen. Op de kaarten toont de Rechter commissaris aan. hoe onwaarschijn lijk 't was. dat Marie Droixhe in het water gevallen zou zijn. Er was trou wens weinig modder in den vijver, die zeer ondiep was en waarvan de oever iets hooger was dan het voet pad dat er omheen loopt. De jury volgt een 'en ander met belangstelling, maar Cherpion toont zich zeer onverschillig; hij weet im mers niets van wat er op die lugu bere plaats gebeurd is Hevige sensatie wekt 't ais de in beslag genomen planken van den koepel bij den Hexentanz voor den dag komen, waarop de naam Cher pion geschreven staat, met een schrift volkomen met het zijne overeenstem mende. Een andere plank, die sedert geverfd is, zal van de verf worden ontdaan, omdat vermoed wordt, dat daarop de naam Maria Droixhe voor komt. De President stelt beklaagde in de gelegenheid de plank van nabij te zien, doch stelt hem geen enkele vraag daaromtrent. Deze hoogst bezwarende omstan digheid maakt echter diepen indruk. nay, met de Nijmeegsche getuigen en de Luiksche kruiers, doch allen verklaarden beslist, dat geen dezer de metgezel van Mile Droixhe, noch degene die de koffers liet overbren gen, was. Na beëediging van de schriftkundi gen Wathoul en Beaufort, die in het Kabinet van den griffier aan het werk werden gezet, kon Mej. Arends worden gehoord met behulp vaneen gezworen tolk. die blijkbaar nog min der Hollandsch en Duitsch kan dan de President zelf. die hem herhaalde lijk corrigeert, en sommige leden der jury, die althans Vlaamsch kennen. Vrouw Arends woont aan den Groesbeekschenweg. juist waar de zij weg naar den Duivelsberg van den hoofdweg afgaat. Zij zag op 20Febr. 's morgens elf uur. h/?t paar het bosch in gaan. Een kwartier daarna kwam de man alleen er uit. hij liep zeer snel. Zij herkent Cherpion niet nauwkeurig, doch taille, houdingen gang komen geheel overeen, ook de kleeding. Francois Hamer en zijne zuster wo nen in Berg-en-Dal, aan den Nij- meegschen Straatweg. Zij hebben ook het paar gezien, doch den man niet bijzonder opgenomen. Het meisje trok de aandacht, omdat zij de rok ken bijzonder hoog had opgenomen en o-beenen had. Zij was dezelfde vrouw, die later uit den vijver is opgehaald. De heer was kleiner dan de dame. De President doet opmerken, dat Cherpion 1.G8 M. lang is, op pan toffels gemetenhet lijk van Mile Droixhe. zonder schoeisel en hoed is 1.60 M. Ook zij verklaren dat de houding en gang van Cherpion overeenstem men met die van den metgezel der dame. De eerste getuige a décharge wordt nu gehoord deurwaarder M. D. Teeuwissen, uit Nijmegen, die aan den procureur-genera al een verzegeld pakket overhandigt, waaruit tevoor schijn komen eenige stengels en bla deren van waterplanten, die de vori ge week op verzoek en in bij zijn van den verdediger uit d,en vijver bij Berg-en-Dal zijn geplukt van. den bo dem. De bedoeling is natuurlijk aan te toonen, dat het gras, hetwelk Mile Droixhe in de hand hield, van dezelfde soort was en dus niet van den rand van den vijver was. waar door het vermoeden zou vervallen, dat het slachtoffer moeite gedaan heeft zich te redden. Deze overtuigingsstukken worden met toestemming van het Hof bij de proces-stukken gevoegd, evenals eeni ge processen-verbaal van bevindingen van advocaat Detry met twee getui gen bij het onderzoek van den vijver en zijne omgeving. Een botanicus zal deze planten microscopisch on derzoeken voor de justitie. De volgende getuige, Joan Sanders, arbeider "te Weijler, die tegenwoordig Rechtszaken Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Woensdag het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij twee kooplieden te Vlaardingen ieder tot 6 maanden gevangenisstraf wer den veroordeeld wegens diefstal van vaten haring ten nadeele eener Vlaar- dingsche reederij. Het openbaar ministerie had in de zitting van veertien dagen geleden stVafverzwaring tot 1 jaar gevorderd. Het hof verminderde tot 8 dagen de 2 maanden gevangenisstraf, op gelegd door de rechtbank te Middel burg aan een sjouwer, vroeger koet sier bij d© S. S. te Vlissingen, we gens diefstal van een rijwiellantaarn j Van een uur tot drie uur tien wordt de zitting geschorst, opdat het Hof en Jury tijd hebben om te mid dagmalen. Het verhoor wordt dan weer hervat. Vrouw Arends, uit Gro'esbeek. is aan de beurt, maar de beëedigde translateur is er nog niet. en het vrouwtje spreekt niets dan haar grensdialect, een mengelmoes van Duitsch en Geldersch. De verdediger stelt den President van het Hof voor, dat men een ver slaggever zal Verzoeken de verkla ringen van vrouw Arends t'e vertol ken. Het Hof moet hiertegen bezwaar maken, omdat de wet voorschrijft, dat de vertaler Belg moet zijn. Vrouw Arends moet dus jvachten, en het verhoor van den rechter van instructie Thisquen wordt hervat. Deze toont uitvoerig aan. dat Cher pion niet op zijne kamers kan zijn geweest in de dagen van 18 tot 21 Februari. Zijne lamp, als overtui- gingstuk aanwezig, heeft niet ge brand. Bovendien had zijne hospita door de inrichting van het huis hem moeten zien. Dan geeft de rechter een levendige beschrijving van het heen en weer gesjouw met de koffers van het eene Luiksche station naar het andere. Ónder de in beslaggenomen boeken op de kamer van Cherpion bevinden zich zoodanige, waaruit blijkt, dat Cherpion wel degelijk Vlaamsch ken de hij houdt zich maar zoo of hij 't niet begrijpt. De r,ech ter-commissaris confron teerde verschillende personen, die ver dacht konden- worden, als bijv. Pir- gen, Dusart verder ongeschikt werd verklaard als jury-lid en zijne ver vanging werd gelast door den plaats vervanger Springuel, Burgemeester van Lanten. Onder de grootste sensatie verliet Dusart spotlachend de rechtzaal en word de zitting verdaagd tot Don. derdagochtend half tien. School en Kerk G ODSD1ENSTONDKRWIJ ZERS De verceniging van godsdienston derwijzers bij de Ne l. Herv. Kerk nietd te 's-Gravenhage hare 33ste al gemeene vergadering-, onder leiding van den heer J. Beumer van Utrecht. Uit het versiig van den secreta ris ,den heer 11. Bremer, van Haar lem, bleek, Jai dr. Veveenig'ng h» den loop van net jaar vier barer leden tlocr den dood verloren had, zoodat 2ij bij het opmaken van "du veralsg 107 telde, met 7 aïdeelingen, n.l. te Amsterdam HaarlemLeiden, Hil versum—Amersfoort Utrecht, Zwolle, Arnhem en Groningen. Over het al gemeen zijn de afdeelingen bloeiende. De financicele staten van de Ver- eeniging en van het fonds voor uit- keering hij overlijden werden door de penningmeesters de heeren P. Mettau van Amsterdam, en J. F. Sievers van Arnhem, uitgebracht. De Vereeniging heeft een batig saldo van 401.84. De heer N. de Bode, van Zwolle, lid van het fondsbestuur, en de heer P. Mettau van Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur, werden met alge meene stemmen herkozen en namen de benoeming aan. Door de vergadering werd bepaald dat de volgende algemeene vergade ring D. V. te Meppel zal worden ge houden. Gemengd Nieuws GROOTE PETROLEU.MBRAND. Te Humble in Texas zijn elf groote petroleumtanks, bevattende 25 mil- lioen barrels, afgebrand, nadat de bliksem er in was geslagen. Ilettoo- neel van den brand beslaat een op pervlakte van niet meer dan een vierkante mijlalles wat daar op stond, is echter vernield, ook de wo ningen van eenige honderden werk lieden. Zoo ver men kon nagaan zijn twaalf dezer omgekomen. ERNSTIG ZIEK. De president van Haïti ligt ernstig ziek te Port-au-Princezijn hooge leeftijd laat geen hoop tot genezing vwq0 over. Er zijn zeven candidaten voor was bij het vinden van het lijk, ver- het presidentschap en men vreest, dat tolt zijne waarnemingen. Het lijk. dood van den president het sig- MV'll' zijn voor "ft revolutie. water^geraa^t/fon OPGRAVINGEN IN DENEMARKEN, had ze er gemakkelijk uit kunnen I Op «e» landgoed m Denemarken komen. zijn belangrijke vondsten gedaan Nieolaas Middendorp, door de ver j men heeft daar n.l. een heele grafka- dediger gedagvaard. ïs de vorige mer ontdekt, welke een groot aantal week. in tegenwoordigheid van Mr. j (305) voorwerpen, als vuursteenen Detry en deurwaarder Teeuwissen, I bijl speerpunten, barnsteenen sie- m den vijver gesprongen en is door en yMr den vijver geloopen. De vijver was nu 1.30 a 1.40 M. diep. Modder is er bijna niet in; waterplanten zijn al leen aan de overzijde van de plaats, waar het slachtoffer gevonden is. De volgende getuige is de gerech telijke geneesheer Dr. Gorin. d:e, zonder in appreciaties te treden, ex pliceert de theorie van Brouardel, dat vrouwelijken van verdronkenen meestal op den rug, mannelijken meestal op de voorzijde liggende gevonden worden, eene theorie, die op statistische gegevens berust. Voorts acht getuige de bewering van Duitsche doctoren, dat zelfmoord uit gesloten zou zijn. niet onaantastbaar. Getuige, die zelf een onderzoek in loco heeft ingesteld, is echter ook van meening, dat een ongeluk >s uitge sloten. INCIDENT. Bij het hooren van den volgenden getuige doet zich een zeer zeldzaam en schokkend incident voor. Deze getuige, Hubert Willems, heeft het lijk gevonden en vertelt zijne bevin dingen, die geheel overeenstemmen met de verklaringen van Johan San ders. Een der juty-leden, M. Dusart, in genieur van beroep, die reeds meer malen tendentieuze vragen bad ge steld, welke het vermoeden wekten van gunstige gezindheid jegens den beklaagde, wenschte van dezen ge tuige te vernemen, of hij ook den wandelstok gevonden had met de initialen J. C. De President achtte deze vraag thans niet aan de orde, waarop het lid der jury plotseling op beftigen toon uitriep„Cette canne sort du magasin". Deze krasse verdachtmaking wekte hevige emotie onder de rechters en de jury, zoowel als onder alle aan wezigen. De President bewaarde volkomen zijne kalmte en vroeg Dusart nader zijne woorden te preciseeren. daar't den schijn had, alsof hij wilde bewe ren, dat de ter overtuiging aanwezi ge stok niet dezelfde was als die bij den vijver gevonden is, waarop Du sart antwoordde: „Mes paroles ont trahi ma pensée". De President vermaande daarop het lid der jury om zich te bepalen tot het stellen van vragen, maaral le beschouwingen na te laten. De Procureur-Generaal verrees nu van zijn zetel en eischte op veront waardigden toon, dat het Hof Dusart verder ongeschikt zou verklaren in de jury te zitten en hem zou ver vangen door den eersten plaatsver vanger. Onmiddellijk ging nu het Hof in raadkamer om over dit incident te beslissen, dat inmiddels druk bespro ken werd door de overige rechterlij ke ambtenaren, zoomede in de ban ken van balie en pers. Na 25 minuten keerde het Hof te rug en las de President een arrest van het Hof voor, waarbij, overwe gende, dat het lid der jury Dusart in strijd bad gehandeld met de wet door zijne insinueerende opmerkln- wetenschap van zeer veel belang zijn. Ze zullen in het nationaal museum geplaatst worden. EEN ACETYLEENGAS- ONTPLOFFING. In het niet ver van Innsbruck ge legen Hotel Dolomitenhof, waar de koning van Saksen op't oogenbük zich ophoudt, heeft een ontploffing van acetyleengas plaats gehad. De keuken is vernield en drie personen zijn zwaar gekwetst. ALPENONGELUK. De 20-jarige gids Frans Cordelia is Zondag neergestort in het westelijk •deel van de Cavellaza-groep in Tirol (YValsch-tirol). Hij was aan 't pluk ken van edelweisz .De dood tradon middellijk in. NAAR DEN NOORDPOOL Na steenkool te hebben ingenomen heeft luitenant Peary Nova Scotla verlaten om zijn poolreis te aan vaarden; in Februari hoopt hij den Noordpool bereikt te hebben. De be manning bestaat in hoofdzaak uit zeelieden van Newfoundland. Het schip is veertien dagen op het reisplan ten achter en dit gevoegd bij de ijshindernis langs de kust van Labrador maakt, dat de kans gering is. dat do expeditie nog dezen"zome>r de noordelijkste ijsstreken zal berei ken. DE DUITSCHERS IN DEN STILLEN OCEAAN. Een stoomschip te Sydney aange komen van de Admiraliteitseilanden, meldt dat men daar pogingen in net werk stelt om een strafkolonie op de eilanden in te richten mei het doel de groep te koloniseeren en den Duit sch en invloed in den Stillen Oceaan uit te breiden. De Duitschors in Nieuw Guinee en Nieuw Britannië zijn daar echter niets op gesteld en in een vergade ring te Herbertshobe gehouden" i9 besloten een protest te richten tot den rijkskanselier. HET JUBILEUM VAN HET „LOUVRE". Als men in Parijs van het ..Louvre" spreekt, meent men niet het kunst museum, maar het reusachtige waren huis van dien naam, dat reeds voor vijftig jaren in de onmiddellijke nabij heid van het eigenlijke Louvre werd gesticht. Het getuigt van de populari teit van dit magazijn, dat 111 het eer ste jaar reeds met een balans sloot van 6 millioen francs. Tegenwoordig heeft het echter een dagelijkschen om zet van zes millioen. De „Magasins du Louvre" hebben in de geschiedenis van de ontwikkeling van de winkels te Parijs, ja, in geheel Frankrijk, eör gewichtige rol gespeeld. Toen het warenhuis in den. zomer van 1855 werd geopend, lieerschte in Parijs een crisis in het vak. die de gemoederen erg in beweging bracht. ..Wij zullen industrie, handel en cre- diet tot nieuw leven brongen zei den de scheppers van het ..Louvre", do heeren Chaucherd en Heriot. Men hidld ze voor lichtzinnige grondleg gers, van dat soort handelslieden, die do crisis hadden veroorzaakt-. De beide heeren bekommerden zich .echter niet om do praatjes. Van be- 1 gin af aan legden ze hun ondeme ming op groote schaal aan. Voor mi!- lioonon goederen kochten ze in de fabrieken van Frankrijk, bestelden nieuwe textielstoffon. trachtten spe cialiteiten te worden in verschillend^ goederen, riepen nieuwe modes in he ioven, gaven aan talrijke takken van kunstnijverheid een nieuwe vlucht er lokten door een v£fi£gcr ongekend reclame geheel Parijs in hun verkoop zalen. Zoo brachten ze in weinig maanden tot stand, wat vroeger aan do bemoeiingen der vereenigde Pari] sche banken niet was geluktze ga ven nieuw leven aan het vertrouwen in den Parijschen groothandel. D-' schitterende balans van het eerst - jaar vormde de basis voor een ver dere, geweldige vlucht van de reuzen taak. die heden vierduizend personen bezighoudt Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 27 Juli. M. Vrij en A. M. van Brus se!. P. C. Heemskerk en C. Kolde- rie. G. Robberegt en M. G. Veen. GETROUWD 27 Juli. J. G. Cramer en M. Tv! Wiegant. -- II. J. Afman en M p. né. W. C. v. <1. Mark en K. Twisl: BEVALLEN 27 Juli. M. J. Schëffer—Jonfc< r, A. W. v. tl. Bogaavdt—Baars. z. OVERLEDEN: 25 Juli. A. J. van Oostveen—Que*? 80 j.. Zoetestraat. 25 Juli. 11. F ten Heuvel. 58 j„ Spaarne. 26Jui: J. C. v. Eijk, 13 m d„ Berckheijde- straat. EEN NOTA DER ITALIAANSCHE REGEERING. Volgens de ..Petit Bleu" heeft d Italiaansche regeering aan de Porte een scherpe nota gezonden, waarin voldoening wordt geëischt voor plun deringen, door onderdanen van den Sultan gepleegd op de Roode Zee. SPAANSCHE POLITIEK. De Spaansche conservatief-liberale groep, die de politiek van Villaverde volgt, heeft een partij verklaring af gelegd, w aarin gesproken wordt van reorganisatie der financiën en van de voortbrengende bedrijven des lands. Het manifest is geteekenddoor Gaset. Cobian. Cortezo en Andrade. Het stuk maakt weinig indruk, maar het verscherpt de scheiding tusschen de twee conservatieve partijen. de neo-katholieke. geleid door Maura, en de bovenbedoelde. DE VOORDEELIGE KOELIES. Uit het officieele verslag van de Ka mer voor de goudmijnen in Trans vaal blijkt, dat ten gevolge van hot gebruik van Chineesche werkkrach ten gedurende het afgeloopen boek jaar (geëindigd 30 Juni) voor 201/2 millioen ponq sterling aan goud is gedolven, omstreeks voor 81/2 mil lioen meer dan in het voorafgaande jaar. DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE. De algemeene opinie te Fez is, dat de v re en wie gezanten op heftige op positie zullen stuiten indien zij zullen trachten, den sultan er toe te bren gen het programma voor do confe rentie aan te nemen, zooals men nu bezig is, dit te Parijs samen te stel len. Het wordt iederen dag duidelij ker. dat de maghzen op geen enkele wijze ernstige hervormingen wenscht, bovenal indien de uitvoering daarvan woidt toevertrouwd aan Europeanen Zeer zeker is een lange strijd te voor zien. 379e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 7 Juli. Ie Klasse 4e Lijst. No. 17076 5000. Nos. 8761 en 11078 elk ƒ10'). No. 18065 200. No. 6906 400. 62 414 890 915 1537 1759 2415 2472 3067 3104 3125 3168 3228 3698 Prijzen van ƒ20 3967 6851 9778 13567 4233 Ö920 9986 13711 4318 7248 10550 13783 -1420 7412 10706 13917 4781 7601 10984 14333 4SS0 7614 11167 14600 5351 8224 11544 14906 5504 8873 12110 11961 5660 8957 13014 15159 5748 9011 13187 15569 5935 9228 13372 15737 6382 9240 13425 15745 6530 9541 13494 16141 6625 9612 13505 16321 16311 16407 16501 16518 16519 16568 17201 17241 17394 17614 17694 1785! 18174 18213 13220 18281 18382 18574, 18970 1905? 19968 20272 20714 20872 20988 le Klasse 3e Lijst1211 ontbreekt, Telegrammen TOKIO, 27 Juli. (Reuter.) De Ja panners hebben op 25 Juli. Alexan- drowsk op Sachalin (aan de west- kust) bezet. Stoomvaartberichten Het st. Gedé, van Rotterdam naar Java, arriveerde 25 Juli to Port Said Het st. Sindoro, van Rotterdam n. Java, vertrok 26 Juli van Southamp ton. Het st. Bali, van Batavia naar Am sterdam, vertrok 25 Juli van Mar seille. Het st. Prins Hendrik, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 25 Juli te Genua. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Juli te Suez. Het st. Prins Maurits vertrok 26 Juli van Amsterdam naar Parama ribo. Het st. Goentoer, van, Java naar Rotterdam, vertrok 26 Juli van Ba tavia. Het st. Rhipeus arriveerde 20 Juli te Batavia van Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3