isssss neur-generaal te rijden, wijl men toch niet te voet naar de audiëntie kon gaDit is, zal men uitroepen, gekken- werk En men wordt in die meening gesterkt, door de verklaring van de vrouw van den verdachte, die sedert nesreu of tien jaar met hem getrouwd ?sgdat de min kort geleden gevan- °hij in de S. XiS Staf treurig-lachwekken- de heoft ook deze zaak een ernstigen ^&En zelfs een zeer ernstigen kant, welke wij hier vrij van alle prang sabilophobie m het licht willen BtDeze man, deze goedaardige gek zoo men wil, verzamelde zonder «mg? moeite volgelingen rondom zich, lie den niet alleen uit Burtenzorg, maar van Pondok Tjina en Tjomas. Do lie den waren gewapend met knssen, en alle voorzien van djimats, die on kwetsbaarheid moesten waarborgen. 'Zii geloofden in de zending van den valschen profeot. blandetogs. E het ziin geen eenvoudige dessa-lieden die nooit iets meer gezien hebben van de wereld dan hun idyllische dessa- omgevimg, maar menschen die dik wijls met Europeanen in aanraking ziin gekomen. Een hunner is kort ge leien als nachtwaker der politie ont- alles heeft natuurlijk «n betee- keni«. Het inlandsche jongetje dat te Soemedang opstond als profort on middellijk gron'^/^S^'nDiokla „krankzinnige in de b™d ™Dl«W a-n 1 fit er de tweede op de helling van den-Merapl die beiden zich modoortf aanhang verwierven, het zijn synlP tomen waarméde rekening valt te houden. Het is gemakkelijk en voor griezelige menschen plezierig, derge S"ko velschijnselen te schets» beteckenende 'dingen, die loistreai geen dieper grond hebben en waan fehuwingen to schrijven op rekening van de overdreven vrees voor opstand. Het is gekkenwerk, zegt men, endaar- mAIaar daarmee is de zaak met uit. Wint het heeft wèl een beteekems, en JSfc e« a5e betëekenis dat deeer ste de beste gek, die zich in bet hoofd haalt, dat de Europeanen verjaagd moeten worden, aanstonds aanhan gers vindt. Het wijst, dunkt ons, og een verborgen haat, dat niet kunnen peilen. Het getuigt, aat de anders zoo rustige, indolente Ja vaan. de nuchtere, luchthartige Soen- danees alle gezond verstand verliezen foota er mlor sprake van is om de overheerschors te verdrijvendat wij 'gewantrouwd worden ondanks alLes, Op hetzelfde Buitenzorg, waar de inlander dagelijks getuige van onze macht en ons aanzien uucni te S jaren geleden de inlandsche hevolkvn0' van Soekasari. toen er een compagme soldaten in de buurt een nachboefehinghield. Tot voor enketo inrpn was het gewoonte dat, ais uc artillerie Buitenzorg doortrok, om te "Rakakan schietoefeningen te houden, hdandsche hoofden de soldaten vooraf trin-en om de bevolking K6™31'??'™ fen° dezelfde bevolking die ledeien Jeute Buitenzorg sol- flag -en ïeoer u«**4 ^tr»l^Sw.ön,zoo der bevolking Maar geen vrees alleenm^^^jdrtniglioden zoo- daarom hebben u voorkomen, «el beteekems En om tow dat ook deze mwiw» iets Buitenzorg woidt belliand-s ?«\derdS?naSrvan Kota Boot:, die be- aanhangers van den valscnen i feet. DE OORLOG OP CELEBES. Wij achten liet niet ondienstig nu de expeditie naar Celebes zeer de aandacht trekt eens na te gaan wat de aanleiding was, dat wij op dit „eiland het verleden van Neder- landsch Oost-Indië" met de vorsten in onmin geraakten. Wij ontl-eenen hiervoor het een en ander aan een artikel onlangs ver schenen in de Utr. Crt. Onze aanrakingen met het groote rijk van Boni, -op de oostkust van Celebes gelegen, dateeren van 1667, toen na eene 'door de Oost-Indische Compagnie gevoelden oorlog, met dat rijk een verbond weid gesloten. Herhaaldelijk ontstonden in den loop dei- jaren conflicten met de ontrouwe vorsten, door schending dei* bepalin gen van het verbond, tot in 1859 na een hardnekkigen strijd de invloed van Boni scheen gebroken te zijn. Gedurende de laatste jaren ontston den er weder herhaaldelijk moeilijk heden. Onze voornaamste grieven zijn de door den vorst gepleegde machts overschrijding zijn slecht bestuur over eigen onderdanen en zijn wei gering om mede te werken tot liet overdragen van het heffen van tol rechten aan het Indisch Gouverne ment. Sedert eenigen tijd toch is besloten om op Celebes, evenals elders in In- dië, in- en uitgaande rechten te hef fen. Te Makassar is alles gereed om tot die belasting over te gaan, doch het, is duidelijk, dat de handel te Makassar, dat tot nu toe nog eene zoogenaamde vrijhaven is, aanmer kelijk zou worden geschaad, als die rechten niet overal worden gelieven. Voor de in Makassar in te voeren goederen zou dan inkomend recht verschuldigd zijn, doch indien de overige kustplaatsen open bleven, zouden aldaar goederen zonder eenig recht kunnen worden gelost, waar door aan onze handelaren te Makas sar ernstige schade zou worden toe gebracht. Van trouw aan ons Gouvernement is bij den vorst van Boni al bitter woinig meer te bespeuren zijn eigen zoon voert allerlei strooptochten uit gewapenderhand mengt hij zich in de binnenlaxidsche aangelegenheden van naburige staatjes en ontziet zich niet om Boniërs, die op ons recht- streeksch gebied wonen, te gaan plunderen en te brandschatten. In de staatjes om Boni gelegen, heerschen toestanden, welke drin gend onze tusschenkomst eischen, teneinde aan al de schanddaden en ergerlijke wanordelijkheden afdoen de een eind te maken. Die toestan den in Midden-Celebes waar voort durend onrust lieerscht door oorlo gen, koppensnellerijen eu het brengen van menschenoffers, beletten het volk tot eenige ontwikkeling te komen. De meeste stammen van Midden- Celebes hehooren tot de To radja's, die, ondanks de eenheid van afstam ming, onderling zeer naijverig zijn, doch bijeengehouden worden door den heer des lands, die den titel van Da- toe draagt. De Toradja's zijn zeer ge hecht aan 'hun Datoevoor hen is hij het hoogste wat zij zich denken kunnen. Zooals nu 'de Toradja's nog van dezen Datoe afhangen en deze ons zoo onwelwillend gezind is, als hij aan onze bestuurs-amhtenaren her haaldelijk heeft getoond, valt er niet aan te twijfelen of wij zullen de To radja's vijandig tegenover ons krij gen. De Datoe zet de bevolking voort durend aan tot tochten voor het kop pensnellen, tot het offeren van men- schenlevens, tot het halen van sla ven uit de binnenlanden. De vertoogen door of namens den Gouverneur van Celebes herhaalde lijk tot dit potentaatje, van wien het wel en wee van geheel Midden-Cele- bes afhangt, gericht werden met smaad en hoon aan onze ambtenaren beantwoord. Het spreekt van zelf dat de kleine potentaatjes in. de binnenlanden in hunne houding nog gesterkt worden door het tartend optreden van den vorst van het machtige Boni. Hierdoor is op Celebes een alge- meene ziektetoestand, zooals men zegt, ontstaan, welke een krachtda dig ingrijpen onzer regeering noodza kelijk maakt. Het geheel e optreden onzer Regee ring heeft tot nu toe niet anders dan eene minnelijke, doch afdoende schik king, gebaseerd op de gesloten ver dragen, beoogd. Geduld en lankmoedigheid is met die inlandsche heerschers ên vorst jes genoeg gebruikt. Doch op alle tot den vorst van Boni gerichte vertoo gen, antwoordde hij steeds in de landsgebruiken geen verandering te willen brengen en alles bij het oude te laten. Ook outo eisch om tolrechten in. Boni te heffen, is likt Siléen in het geldelijk belang van dat rijk, doch steunt geheel rechtmatig op het met dat rijk gesloten contract. Artikel 21 van dat contract geeft aan ons Gouvernement het recht om de in Boni bestaande belastingen, en daartoe beliooren de in- en uitvoer rechten over te nemen, terwijl arti kel 22 van het contract luidt„De bestuurder en de landsgrooten van Boni verklaren in het bijzonder zich te onderwerpen aan alle regelingen, welke het Gouvernement van Neder landse h Indië nader mocht goedvin den vast te stellen, omtrent de exploi tatie van pachten en omtrent het heffen van rechten van de vaartui gen, welke de havens van Boni aan doen, zoomede van de aldaar in- en uitgevoerd wordende goederen." Het weigeren van de opvolging van zulke duidelijke bepalingen, stelt een formeele contractsbreuk daar en wordt hiertegen niet flink en krach tig opgetreden, dan is het met ons geheel© prestige op Celebes gedaan. Ongetwijfeld zal de strijd hevig zijn, want wij hebben hier met goed uitgeruste en krachtige mannen te doen. Veel offers zullen er vallen en veel bloed zal er vloeien, doch niet te vergeefs, omdat na den val van die gedemoraliseerde inlandsche vorsten ouder ons bestuur -de bevolking tot rust zal komen en eindelijk zal ver lost zijn van -bloeddorstige heer schers ,die hunne onderdanen uitzo gen en naar willekeur over hun le ven en bezittingen beschikten. Zonder twijfel staat ons een ge duchte oorlog te wachten met een fanatieke», talrijken en vermetelen vijand. Sport en Wedstrijden TEGEN HET WEDDEN. De nieuwe totalisatorwet in het Duitsche rijk is in werking getreden en erg inalsch zijn vele barer bepalin gen niet. Zoo is een straf bedreigd die op kan ioopen tot 6 maanden ge vangenis, tegen hem, die de bepalin gen der wet schendt, door o.a. aan •hot wedden bij de bookies'" op bui ten- en binnenlandsche rennen deel te nemen. De boeten zijn al evenmin laag zoo zijn sommige artikelen gesanctio neerd met een maximum van 1500 Mark. De regeering hoopt door deze regeling zoowel het bezoek aan de races te doen afnemen als haai'eigen inkomsten, die ze uit het wedden bij den totalisator trekt, te vergrooten. De nieuwo Duitsche wet op den to talisator heeft ten gevolge gehad, dat alle bureaux van dien aard voor de keuze zijn komen te staan óf hét Duitsche Rijk te verlaten, óf wel voor goed van dezen aardbodem te ver dwijnen. De kleinere bureaux zijn alle den laatsten weg opgegaan, maai de grootore, die maar niet zoo met één enkelen slag te nekken zijn, zijn bijna alle overgeplaatst naar Ne derland. Ons land. was al het asyl voor En- gelsche bookmakers en nu komen de- Duitsche wereldbureaux er ook nog bij! Gemengd Nieuws MAROKKO EN DE VREEMDELINGEN. In Marokko neemt de ontevreden heid op de vreemdelingen, vooral op de Franschen, met den dag toe. Een hooggeplaatste Moor deelde onlangs den correspondent van de ^Daily Mail" mede, dat de stammen langs •de kust zeer verbitterd zijn op de Franschen, die de internationale rechten met voeten treden en tegen over de bevolking een trotsche. uit dagende houding aannemen. De rui terij verzamelt zich bij de haven van Mogadon met de bedoeling zich te verzetten tegen iedere verdere schen ding van het Moorsche gebied. Een Fransch jacht, dat in Tanger en andere Marokkaansch© havens op metingen had gedaan, ten einde van de Maghzen de opdracht te verkrijgen tot verbetering van de havens is te Mogador aangekomen' en heeft daar gemeten en gepeild in de baai. Dit heeft groote verbittering gewekt bij •de bewoners, die de ingenieurs nut steenen wierpen en dreigden hen dood te schieten, zoo ze aan wal kwa men. SHAH EN RADIUM. De Shah, die gaarne den indruk maakt een verlicht man to zijn, gaf in Parijs zijn voornemen te kennen, eens kennis te maken met den ra- diumontdekker Curie. De heer Curie werd dus beleefd uitgenoodigd, den shah in diens hotel te willen komen bezoeken. De weetgierigheid van den souverein zou bevredigd worden, want Curie maakte een buiging en zei zoo iets van „Uw wenschismijn hevel", maar hij voegde er hij, dat het in het salon te licht was voor zijn demonstraties, en dat men zich naar een donkerder kamer had te begeven. Een donkere kamer? En de Shall keek zijn groot-vizier aan en deze keek ook dadelijk donker. In een donkere kamerEn men haalde er den Perzischen gezant te Parijs hij, en ook den politie-inspecteur Paoli, die in het bijzonder is aangewezen om te Parijs vertoevende vreemde potentaten te bewaken. Diens gunstig advies gaf 'den door slag en men 'daalde af in de kelders van het hotel, waar zich de kluizen bevinden voor de waarden der gas ten. Het was er zóó donker, dat zeirs Curie niet beter wens ellén kon. En zoo ving hij aanstonds aan met een Inleidende verhandeling over zijn radium, Maar nog had hij geen derde ge deelte van zijn voordracht voltooier, toen plotseling, eerst in het Perzisch, daarna in het Fransch, een angst- stem riep; „Licht... Meer licht!" hetzelfde woord, dat Goethe, hoewel onder andere omstandigheden, eens gebruikte. De heer Paoli noch Curie waren in staat, den Shah en zijn gevolg te kal meer en zelfs het licht van het ijlings gedemonstreerde radium was on machtig- om de Perzen voldoende ie verlichten. En zoo draalde men het knopje van het electrische licht maar weer om. De heer Curie hield het slot van zijn voordracht verder voor zich doch, nu in liet volle licht van zijn soevereiniteit, trad Muzaffer-ed-Din op den geleerde toe en verzekerde 'hem, da.t hij dit historische oogen- blik nooit zou vergeten, en dat hij, de Shall, wel zorg zou dragen, dat iedereen in Teheran van de wonderen van het radium zou vernemen. De heer Curie moet bij deze woor den gebogen hebben, getroffen door zooveel verlichtheid van dezen vorst. DE RUSSISCHE RECHTER. Er wordt zooveel kwaad gezegd van den Russisch en staatsambtenaar dat het goed doet, ook eens een ge val te kunnen meedeelen van zijn zeldzame onbaatzuchtigheid. Het geldt hier een Russischen rechter een ambtenaar anders, die al niet veel minder dan de rest den naam heeft omkoopbaar te zijn een rechter, di$ als voorbeeld kan gestekt worden van wijsheid, onomkoopbaar heid en vriendschap, drie schoone •deugden te gelijk. De koopman Apraxin had een be langrijk proces te voeren met den koopman Bobrykinde rechter, die recht had te spreken, was Apraxins, beste vriend. En daar vriendschap in Rusland zich laat gelden én Apra- xin's zaak er goed voorstond, was er voor dezen laatste geen reden iets anders te verwachten dan een voor- them gunstige uitspraak. De verbazing van Apraxin was dan ook groot, toen zijn vriend de rech ter anders besliste. Hij sprak hem er over aan. De rechter liet hem een groote geldsom zien en zeide „Dit heeft uw tegenpartij mij gegeven" „Wat riep 'de man van het verloren proces minachtend, „gij hebt u laten om- koopen om uw besten vriend te ver- oordeelen?" „Gij, onnoozele", ant woordde de wijze rechter, „wanneer ik dit geschenk geweigerd had en het vonnis gewezen had ten uwen gun ste, dan zou uw tegenpartij met het zelfde geld den hoogeren rechter heb ben omgekocht en gij zoudt uw pro ces in Ihoogere instantie verloren hebben. Neem. nu liet geld van uw tegenpartij en koop gij daarmee het Hof van Appèl omzoo wint gij uw proces, en het kost u niets". EEN PROCLAMATIE VAN Z. M. JACQUES I. De heer Jacques Lebaudy Z. M. Jacques I, keizer van de Sahara, heeft het volgende merkwaardige ul timatum geriolit aan het departe ment van buitenlandsche zaken te Parijs. „Nota door Z.Exc. Said pacha, mi nister voor de buitenlandsche betrek kingen van de Sahara, aan Z.Exc. Maurice Bouvier, minister van bui tenlandsche zaken der Fransche Re publiek. Deze nota heeft ten doen de talrij ke grieven samen te vatten die de re geering van Z. M. Jacques I heeft te gen de regeering der Fransche repu bliek, de Fransche rechters en de tal rijke Fransche schuldenaren van Zij ne Majesteit. Het is juist 2 jaar geleden, dat het keizerrijk van de Sahara door mijn doorluchtigen meester werd gegrond vest. Het feit dat hij keizer van de Saha ra, onafhankelijk souverein, is gewor den is volstrekt geen reden om hem zijne roerende en onroerende goede ren in Frankrijk te onthouden. In alle beschaafde landen hebben vreemdelingen het recht van bezit en moet hun eigendom geëerbiedigd wor den krachtens het volkenrecht. Frankrijk is klaarblijkelijk geen be schaafd land, want gedreven door de allerlaagste gevoelens organiseer en en bevorderen de Fransche ministers en rechters de stelselmatige plunde ring van de bezittingen van Z. M. in Frankrijk." (Dan volgt een opsomming van de beschuldigingen, die Jacques I heeft iu te brengen tegen zijne schuldena ren en tegen de rechters, die hen in het gelijk hebben gesteld.) Het ultimatum eindigt dan als volgt „Dg regeering van Z. M. Jacques I heeft de eer aan de Fransche regiee- ring mede te deelen lo. Z. M. Jacques I, in zijn hoeda nigheid van onafhankelijk souverein, heeft op de planeet dezelfde rechten als andere onafhankelijke souverei- nen. 2o. Z. M. staat onder de jurisdictie van geen enkelen anderen souverein. 3o. Wanneer Z. M. het slachtoffer is van de vijandelijke of onwaardige behandeling van andere menschelijke wezens, die deze planeet, bewonen, alleenstaande personen of groepen, vereenigd in stammen, clans, repu blieken enz. zal ide regeering van Z. M. hare toevlucht nemen tot repre saille maatregelen tegen hen, die vij andig tegen hem zijn opgetreden en wel, over de geheele oppervlakte van den aardbol. 4o. In zijn betrekkingen met de an dere bewoners van de planeet dan zijne onderdanen erkent Z. M. geen ander recht dan dat. hetwelk ge woonlijk wordt aangeduid met den naam volkenrecht. 5o. De regeering van Z. M. weigert in het vervolg de bevoegdheid der Fransche rechtbanken te erkennen en laat haar de Vöiiè verantwoorde lijkheid voor hare daden. Als de Franschen zich behoorlijk gedragen en aan Z. M. alles terugge ven, wat hem toebehoort, zal alles uit zijn. Z. M. zal zich niet verder bemoeien met Frankrijk, dat immers slechts een kleine ruimte inneemt op de pla neet en voortgaan met het bescha vingswerk, dat hij voor het welzijn van de menscbheid heeft onderno men. Wanneer daarentegen de Franschen zich gedragen als struik- of strand- roovers, zal Z. M. de maatregelen nemen, waartoe .de vorsten in een dergelijk geval overgaan, in overeen stemming met het volkenrecht." ITALIAAN SCHE VRIJAGE, 's Lands wijs, 's lands eer zal men denken als men verneemt op welke wijze zekere Salvatori Ninciano te Castellamare naar de hand van de schoone Paolina de Ponti dong. Eenige jaren reeds trachtte hij haar liefde te verwerven, door haar naar Napolitaansche zeden niet een scheer mes de wang- open te snijden- Het resultaat van die beminnelijke daajd was, negentien maanden gevangenis. Ontslagen uit de gevangenis volgde een poging orn het hart van Paolina te vermurven, door met een hoeveel heid dynamiet de deur van hare wo ning uit elkaar te laten springen. Resultaat een tweede portie van 19 maanden. Toen een dolk als werk tuig, waarmee Salvatori de wegnaar het hart van Paolina zocht. Nog eens 19 maanden (Let op den zin voor sym metrie van de Ttaliaansche rechters) Ten vierdetwee geweerschoten, waardoor Paolina aan arm en slaap gewond werd. Resultaatnog onbe kend. Merr verwacht echter dat Pao lina aan zooveel opofferende liefde geen weerstand meer zal kunnen bieden. KEIZER WILHELM NAAR DENEMARKEN. Keizer Wilhelm gaf Woensdag middag aan het Deensche hof bericht •dat 'hij den koning van Denemarken binnenkort wenscht te bezoeken. REGENSEIZOEN. De correspondent van de Roeskoi Slowo in Mandsjoerije seint, dat het regenseizoen aangevangen is en de wegen en bruggen bijna niet meer gebruikt kunnen worden do modder bereikt op sommige plaatsen mans hoogte. DE SCHEIDING TUSSCHEN KERK EN STAAT. Een gevolg va.n de in Frankrijk tot stand gekomen scheiding tusschen Kerk en Staat is op het feest van den 14en Juli in... Konstantinopel te con- statecren geweestTerwijl tot dus verre bij deze gelegenheid de gezant van den Heiligen Stoel in die stad bij de receptie in het Fransche ge zantschap een zeer voorname plaats •innam, heeft ditmaal 'de nieuwe pau selijke gezant, Mgr. Tacci, vermoe delijk op grond van hem uit het Va- tikaan gegeven instructies, zich eerst een uur na afloop der officieele re ceptie tot het brengen van zijn ge- lukwensch vertoond. Achterwege bleef nu natuurlijk ook de gebruikelijke zinspeling op de bescherming van de katholieken in het- oosten door Frank rijk. In de toespraak van den gezant tot de leden der Fransche kolonie te Konstantinopel bleef dientengevolge ook de gewone vermelding van de aanwezigheid der pauselijke verte gen wooidigers en ide dank voor diens komst achterwege. Uit Rome wordt aan de „Éclair" medegedeeld, dat de paus van plan zou zijn in een geschrift zijn meening kenbaar te maken betreffende de quaestie van scheiding van kerk en staat in Frankrijk. Dinsdagnamiddag is een velorijder, aldus meldt het Hblcl. v. Antw., op den Macadamweg tusschen Oosten de en Blankenberghe, door eene auto mobiel overreden. Hij werd in eene villa gebracht en gaf er spoedig den geest. De veron gelukte is niet bekend, zijn rijwiel droeg de plaat 13968, Brabant. De automobiel, dragende plaat 966, Nederland, werd gevoerd door baron X... van Antwerpen Een schrikkelijk ongeluk gebeurde op den weg tusschen Spa en Re- mouchamps. Een automobiel, bereden door den stoker, drie heeren en een da.me, rol de in eene diepte van 6 meters. Drie inzittenden werden zwaar ge kwetst baron de Potesta, van Ho*- malle, bij Ho ei, en de lieer en me vrouw Örban. De tossreand van alle drie is zeer gevaarlijk. Men vermoedt dat het ongeluk ge beurde door het hersten van een der wielbanden. EEN MIJNRAMP. De slachtoffers van de ramp in de mijn Borussia, bij Dortmund, zijn, nadat Zaterdag nog 22 lijken bij elkaar gevonden werden, nu op drie na geborgen. De deskundigen zijn van meening, dat de mijnwerkers, onverhoeds door vergiftige gassen overvallen, onmid dellijk allen gestorven zijn. VERGELIJKING TUSSCHEN DUIT SCHE EN FRANSCHE SOLDATEN. Generaal Lacroix, commandant ran het 4de legercorps te Lyon, die, zoo als men weet, Frankrijk vertegen woordigde bij de huwelijksplechtig heid van den kroonprins van Duitsch- land hield na een wapenschouwing de volgende toespraak tot de troe pen „Soldaten! Ik heb gedurende mijn reis naar Berlijn den Duitschen sol daat goed kunnen waarnemen en heb bevonden, dat hij goed gedisciplineerd en een vreeselijk tegenstander is voor een vijand, die tegen hem zal moeten strijden. Na mijn terugkeer in Frank rijk heb ik oplettend den Franschen soldaat gadegeslagen. Ik wilde eene vergelijking maken en kan luide ver klaren, dat de vergelijking in uw voordeel uitvalt. Want ik kan met ge noegen constateeren dat uwe mili taire eigenschappen niet achterstaan bij die van de Duitsche soldaten. De zen zouden in u tegenstanders vin den, die hunner waardig zijn." DE AANSLAG OP DEN SULTAN. Te Konstantinopel en in de omstrek ken wondt het onderzoek naar den dader van den aanslag op den sul tan nog steeds voortgezèt. Bulgaren, Armeniërs en een aantal Mohamme danen zijn in 'hechtenis genomen. De wacht voor Yildiz Kiosk is beduidend versterkt. ZEE-INVLOED VAN HET ZEMSTWC-cuNGRES. Het bezoek, dat de Tsaar binnen kort zou brengen aan Moskou, gaat niet door, en wel als gevolg van de jongste besluiten van het Zemstwo- congres. Prins Sergius Troebetzkoï, een vao de hoofdmannen der gematigde revo lutionairen, heeft van het Wof een wenk gekregen, dat hij wel zou doen, een drietal maanden in den vreemde te gaan reizen. Men beschouwt dezen prins als tussclienpersoon van den landadel en de zemstwo'sdoor den prins te verwijderen hoopt men in regoeringskiïngen een deel van den landadel weer de partij van den Tsaar te zien kiezen. MUITENDE MATROZEN. Do Russische politie tracht op al lerlei slinksche wijzen de muitende matrozen van de Potemkin. die zich nog steeds In Roemenië bevinden, naar Rusland terug te lokkengeen middel is haar daar te slecht voor. Door de ouders laten zij brieven schrijven om de matrozen tot terug keer te bewegenzelfs aetten spion nen een feestmaal te Galatz optouw, waaraan zij vijftien der ex-matrozen noodigden, die in de fabriek van Götz aldaar werktenzij lieten de mannen zich dronken drinken en speelden ze toen aan de Russische overheid in handen. Er zijn tal van Russische spionnen in Galatz en Boe karest, ook vele vrouwelijke. De Roemeensche overheid en be volking stelt alle mogelijke middelen in het werk om de Russen voor het gevaar, dat hen bedreigt, te behoe den. De regeering laat streng toe zicht houden op de vreemdelingenen reizigers, en de burgers richten co mités van steun op. DE TOESTAND IN ODESSA. Over den toestand in Odessa vei neemt men nog weinig geruststellei de berichtenhet ernstigste is we dat de politie blijft voortgaan de lx volking op te zetten tegen de Israi lieten. En graaf Alexis Ignatief gaa daarin voor. Hij heeft de voornaan ste Israëlieten uit de stad bij zie ontboden en hun meegedeeld, dat al zij de jeugd niet beletten aan da- rt volutionnaire beweging' deel te n< men, hij in de stad geen steen o den andere zou laten. Vier redacteurs van de Novosti, t •Odessa verschijnend, zijn met hui vrouwen gevangen genomen. De overheid van Odessa gaat in middels voort, gebruik te maken vai den staat van beleg in Odessa om ui de stad te verbannen alle burgers wien liberale beginselen werden to< geschreven. Het is dan ook geen wonder, da tal van geruchten loopen, dat ee aanslag tegen het leven van den goi verneur Neidhardt wordt gesmeed. SPOORWEG-ONGELUK. Bij Altenbeken in Westfalen is ee personentrein ontspoord tengevolg van een instorting in de tunne Twaalf menschen zijn gewond. D sohade aan het materiaal is aar zienlijk. De tuimel is over eei afstand van 80 meter vernield. D beide sporen zijn over een afstan van twintig meter versperd. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN. De Standard beweert dat de Rus sische ministerraad! belangrijke wi zigingen heeft gebracht in het on werp-Boelyghin. De te benoeme voorzitter van de Volksvertegel woordiging zou vervangen zijn doe een te verkiezen voorzitter en voor zouden alle bepalingen ten nadeel der Israëlieten geschrapt zijn. Dit alles zal echter het ontwerp-Bo< lyghin niet aannemelijker makei Immers de hoofdzaak, een uitslu tend raadgevende volksvertegel woordiging in plaats van een wetg vende is door deze wijzigingen oi aangetast gebleven. En daarom ga; 't juist. EEN LOOZE SPECHT. Uit St. Joachimsthal werd geschr venAan de straat, die naar Gotte gab voert, heeft in het voorjaar ee bont spechtenpaar in een hollen v< gelbessenboom niet ver van den sta* vijver zijn huisje ingericht en op de bodem van de holte zijn nest g houwd, dat ongeveer 30 c.M. benede de opening ligt, waardoor de vogel in- en uitvliegen. Toen nu vooreen ge dagen de jonge spechten zoov< waren, 'dat ze konden beginnen vliegen, konden ze het te hoog gel gen vlieggat niet bereiken, waaro: ze ongewoon hard begonnen schreeuwen en de opmerkzaamhei der voorbijgangers trokken. Vad< specht wist evenwel toch raad. H was namelijk zoo loos, dat hij ong veer ter hoogte van het nest een igat hamerde, waardoor zijn jongt de verheide vrijheid verkregen, zo dat ze met de eerste vliegoefeningc konden beginne» Stoomvaartberichten Het st. Gedé, van Rotterdam na Java, vertrok 26 Juli van Suez. Het st. Oranje Nassau arriveer 26 Juli van est-Indië te New-York. Varia MODERNE DIENSTBODE. A. Je keukenmeid is weg hé B. Ja, maar ze heeft m'n vroi een mooi getuigschrift gegeven. HIJ WAS TE VLUG. Iloe ben je toch zoo die betiv king als chef de bureau aan diekra kwijtgeraakt Dat zal ik je zeggen. De hoofd dacteur had een kolom vol biïev geschreven van oude en getrou lezers en abonué's. waarin hulde w< betuigd over 'de wijze, waarop o feestnummer was geredigeerd. die heb ik er bij ongeluk een d voor dat nummer ingezet. VERKEERD BEGREPEN. Chef. Maar, mijnheer Z., schaa ge u niet, om reeds s morgens a; geschoten op kantoor te komen X. Dat moet u me hik n kwalijk nemen, patroon; de cl ter heeft me 'n drankje voorgesch ven, dat ik hik niet nu c h t mag innemen GEPAST ANTWOORD. A. Zeg eens, wat is dat toch v 'n gekrakeel en geschreeuw in de mer hiernaast B. Och, daar zijn eenige hee bijeen, die een nieuwe vereenigiug 't leven willen roepen! IN DEN KRIJG. Majoor „Ik stond verbaasd over de dapj heid van deze manschappen. D maal in het veldwerk gekomen, v •den zij er telkens weer uitgeworp en de vierde maal drongen ze er der in door Kapitein. „Niet te verwonder de helft der compagnie bestaat handelsreizigers LUST TOT WERKEN. Vrouw. Niet alleen, dat n man niets verdient, maar nu bef hij me ook af te ranselen. Buurvrouw. Wees blijDa een toeken, dat do lust tot wei weer in hem ontwaakt.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6