GEMEENTEVERSLAG, (Slot). In hot St. ELISABETH S OF GROOTE GASTHUIS wei-den gedurende 1904 1304 personen gedurende 38831 dagen verpleegd, tegen 1175 en 39111 in 1903 en 1129 en 39869 in 1902. Het gemiddeld aantal verpleegda- gen per patient bedroeg 29.85 dagen tegenover 33.27 dn 1903 en 35,30 in 1902 Van het aantal verpleegden zijn overleden in 1904 9.28 in 1903 9.61 en dn 1902 13.73 Wegens plaatsgebrek werden 133 personen naar andere gestichten ver wezen. In de barakken werden verpleegd 4 lijders aan typhus, 17 aan rook- vonk, 8 aan inazëlen, en 117 aan diphtheric. Het aantal operatiën bedroeg 348, tegen 271 in 1903 en 224 in 1902. In de heelkundige polikliniek wer den 12692 consultaten verstrekt, te gen 10658 in 1903 en 7218 in 1902. Wegens besmettelijk 'hoofdzeer wer den 4010 schoolgaande kinderen be handeld tegen 3867 in 1903 en 2145 in 1902. Het aantal patiënten aan de ge neeskundige polikliniek bedroeg 1242 tegen 876 in 1903 en 792 in 1902. Uit een afzonderlijk verslag van de geneeskundige af deeling blijkt dat op 1 Januari 1904 aanwezig waren45 (patiënten. In den loop van het jaar werden opgenomen 394 zieken, wat een totaal oplevert van 439, waaron der 149 kinderen beneden 14 jaar. Als genezen ontslagen werden 252 personen, verbeterd 39, overgeplaatst 12. vervoerd naar een krankzinnigen gesticht 5, overgebracht naar 't Bui tenhuis 2, tegen advies ontslagen 13, overleden 69, en op 81 December nog in beihandeling 47 patiënten. Deze 439 patiënten vereischten 17096 ver- pleegdagen, dus gemiddeld 3SI dag p. patiënt. Van de 69 overleden stierven er 13 binnen 48 uur na de opname, terwijl 16 patiënten aan tuberculose overleden. Vergiftigingen kwamen driemaal voor. Een kindje van twee jaar door •terpentijn, een kindje van jaar aan arsenicum en een man van 42 door sublimaat. Van allen werd de maag schoongeheveld. De personen werden na eenigen tijd als genezen ontslagen. Delirium alcoholicum kwam twee maal voor. Een lijder die jaren lang een geregeld verpleegde daar voor was, moest wegens plaatsgebrek naar een andere inrichting worden gedirigeerd, waar de dood hem uW zijn ellendig 'bestaan heeft verlost. In het afzonderlijk verslag van de Heelkundige afdeeling staat ver meldt dat op 1 Januari 1904 65 pa tiënten aanwezig waren. Gedurende het jaar werden 863 pa tiënten opgenomen. Het aantal ver- pleegdagen dezer 928 patiënten was 22733 of voor elk gemiddeld 24£. Er werden 348 operaties verricht en 151 gipsverbanden aangelegd. 117 patiënten lijdende aan diph theric werden in de barak verpleegd- Deze werden allen een of meermalen met seruminspuitingen behandeld. Wegens stikkïngsnood werden 34 kinderen behandeld. 12 maal werd de tracheotomie en 22 maal de intu- batie toegepast. 16 kinderen die aan diphtheric lij dende waren zijn overleden. Het aantal sterfgevallen bedroeg 49 waar onder begrepen zijn de sterfte onder de couveuse-kinderen en de diphthe- rie-lijders, ten bedrage van 30, zoo dat de sterfte op de ziekenzalen 19 was. Op de heelkundige polikliniek wer den aan patiënten, die uit de.gast hui sverpleging ontslagen waren, en aan patiënten ,die door doktoren naar deze instelling verwezen waren, 12692 consulten verstrekt. HET STEDELIJK MUSEUM bezit acht groote Doelen- en Regen tenstukken en twee der beste portret ten van Frans Hals. Voorts van Jan de Bray tien kloeke schilderijen van verschillende voorstelling. Van Cor- nelis van Haarlem acht, Van Maerten van Heemskerk zeven. Van Pie ter Grebber, Joannes Verspronck, Hen drik Vroom Haarlemsche schilders uit denzelfden kring en*ijd, stukken in merkwaardig aantal. De zalen en lokalen waarin liet Museum gevestigd is, bevinden zich in behoorlijken staat van onderhoud, dank zij do goede zorgen van het bestuur der Gemeentewerken. Er was gehoopt, dat volgens toezegging in 1904 gordijnen zouden zijn ver nieuwd, maar dit is niet geschied, de uitblijving dezer hoog noodige ver betering wordt dan ook betreurd. DE SCHUURMAN SCHIMMEL VAN OU TEREN-STICHTING beeft 49 pupillen op inrichting van onderwijs geplaatst, 2 op de H. B. S. met 5-j. cursus, 4 op de H. B. S. mot 3-j. cursus, 24 op de Burger Avond school, 2 op de Ambachtsschool, 15 op de Vakteekenschool, 1 op de Mu ziekschool te Amsterdam en 1 op de School voor nuttige handwerken. Aan het verslag van het BURGERLIJK ARMBESTUUR ontleenen wij dat in het jaar 1904 •doorloopend ondersteund werden 55 gezinnen, bestaande uit 45 mannen, 53 vrouwen, 81 kinderen onder den leeftijd van 14 jaar en 1 daarboven, benevens 43 eenloopende personen, waarvan 11 mannen en 32 vrouwen. Totaal alzoo 223 personen, tegenover 193 dn 1903. Eens of meermalen wer den ondersteund 138 gezinnen, verte genwoordigende 107 mannen, 136 vrouwen en 472 kinderen benevens 46' eenloopende personen waarvan 18 mannen en 28 vrouwen. Te zamen dus 761 personen, tegenover 791 in 1903. Totaal ondersteund werden dus 984 personen, welk getal gelijk is aan dat van 1903, In het STADS- ARMEN- EN ZIEKENHUIS werden verpleegd 48 oude mannen, 18 oude vrouwen, 19 gebrekkige of ziekelijke mannen, 11 gebrekkige of ziekelijke vrouwen, 26 jongens en 26 meisjes. Te zamen alzoo 148 perso nen. Van die verpleegden hebben in den loop van 1904 het gesticht verla ten, 6 willekeurig. 11 naar een zie- keninrichting, 13 naar de ouders, 1 naar een ander gesticht, 1 op verzoek, 1 als milicien in dienst, 1 als dienst bode, 1 naar de kweekschool voor Zeevaart te Leiden, 1 in een andere betrekking, terwijl 10 personen, waarvan de oudste 81 en de jongste 52 was, overleden. Samen alzoo 46. Daaronder zijn acht kinderen, die tij delijk in een ziekeninrichting wer den verpleegd, maar weder hersteld zijn teruggekeerd. Deze- behooren dus niet medegeteld te worden, zoo dat het eigenlijke getal 38 is. Het ONDERZOEK VAN LEVENS MIDDELEN werd geregeld voortgezet. In het af- geloopen jaar werden onderzocht monsters van melk, gehakt, vleesch- preserveermiiddelen, worst, peper, steranijs, kaneel, rommelkruid, saf fraan, notemuskaat en spuitwater, terwijl bovendien nog een onderzoek plaats had naar aardewerk, 333 monsters melk werden on derzocht, waarvan 50 niet aan de eïschen der verordening voldeden. Het aantal monsters afgeroomde melk bedroeg 3, waarvan er een niet vol deed. Bij het bacteriologisch onder zoek van gepasteuriseerde melk bleek, dat van de 10 monsters 2 on voldoende gepasteuriseerd waren. De eerste reeks onderzoekingen naar gehakt had plaats van Juni tot September. In de maand Septem ber werd door B. en W. tot de vleeschkoopers een schrijven gericht, om hen te wijzen op het gevaar voor de gezondheid, dat ontstaan kan door het gebruik van preserveermid delen Onderzocht werden 31 monsters rundergehakt, waarvan 26 sulfiet be vatten, 2 monsters kalfsgehakt welke geen sulfiet bevatten, 11 monsters varkensgehakt, waarvan 6 sulfiet be vatten. De tweede reeks had plaats na de aanschrijving van B. en W. Toen werden onderzocht 19 monsters, waarvan 12 sulfiet bevatten. Naai- aanleiding van een onderzoek naar Vlees ch pres ervesrmi d- delen bleek dat van 18 monsters 2 geheel bleken te voldoen. In 13 soor ten kwam een meelsoort voor, terwijl eveneens in 13 monsters conserveer middelen werden aangetroffen, zoo- als zwavelig zuur, salpeterzure zou ten en boorzuur. Bij het bacteriolo gisoh onderzoek bleek dat van 18 monsters in 3 voorkwam Proteus Vulgaris Hauser, welke aanleiding kan geven tot vleeschvergiftiging en in 2 monsters bacillus coli communis. Eenmaal werd kennis gegeven van worstvergiftiging. Bij het ingesteld onderzoek bleek evenwel dat de voor raad, waarvan gebruikt was, niet meer bestond, zoodat de oorzaak aer ongesteldheid niet met zekerheid kon worden vastgesteld. 95 Monsters peper werden onder zocht, waarvan 37 voldeden. De ove rige waren met meel vervalscht of bevatten aschgehalte. Voorts werden nog onderzocht5 monsters Steranijs, die alle voldeden; 4 monsters kaneel die eveneens vol deden 45 monsters rommelkruid, waarvan er 8 niet voldeden, wijl daar feminel in gevonden wend33 mon sters saffraan, waarvan er een ver valscht was met goudsbloemen, ter wijl meerdere monsters feminel be vatten; 5 monsters notemuskaat waar van er 4 inwendig beschimmeld wa ren 9 monsters spuitwa.ter, die alle voldoende bleken. Tevens werden on derzocht 23 monsters aardewerk, waarvan 13 loodhoudend waren. Tot de verkoopers van loodhoudend aar dewerk werden aanschrijvingen ge richt ,om hen te wijzen op het ge vaar, dat door het gebruik daarvan voor de gezondheid kan ontstaan. Hoewel niet tot de levensmiddelen in betrekking staande werd ook een onderzoek ingesteld naar 8 monsters behangselpapier. 4 waren arsenicum- houdend, terwijl in 3 monsters slechts siporen werden aangetroffen, doch in een was do hoeveelheid be langrijk. Fabrieks- en Handelsmer ken. In de Staatscourant zijn heden op genomen het fabrieks- on handels merk van Do firma Cohen en Van der Laan, te Haarlem. Soort der waren Reu zel, rundvet, cocosvet, margarine, talk, eetbare oliën en kaas. A. Cohen, handelende onder de fir ma Nederlandsche Aether en Essence- fabriek, te Haarlem. Soort der waren Essences, siropen, limonades, alco holvrije en alcoholhoudende likeuren, vruchtenwijnen on allo andere dran ken, die daarmede bereid kunnen wor den. Het merk bestaai uit het woord „Fructine". F a i 11 i s s e m e n t. Door do Rechtbank alhier is heden in staat van faillissement verklaard Wouter van Ommeren, caféhouder wonende te Haarlem. Rechter-comm. Mr. J. D. Pasteur. Been gebroken. Maandagmiddag waren eenige jon gens aan het spelen op den Scheep- makersdijk toen een van hen, J. Kloos genaamd, het ongeluk 'had te vallen, met dat gevolg dat hij zijn been brak. Per brancard is hij naar het gast huis overgebracht. Zwemmen in verboden water. Door 'de politie wordt jacht ge maakt op jongens die zich verstou ten te zwemmen in het water van het Zuider Buitenspaarne. Sedert 1.1. Za terdag is reeds een zestal jongens be keurd. Vlugschriften. Naar wij vernemen zal croor de Goh. Onth. Vereeniging „Door over tuiging sterk" alhier, met de a.s. kermis huis aan 'liuis 10.000 vlug schriften verspreid worden, getiteld „Uw oordeel over de drankellende". Militaire zaken. Hedenavond zal door 'het regiment infanterie alhier in garnizoen wor den uitgerukt tot het houden van een nachtelijke velddienstoefening. De miliciens der lichting 1902 van het regiment infanterie alhier in garnizoen, die van den 18 Juli j.l. af voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, worden den 5en Augustus a.s. weder in het genot van groot verlof8 gesteld. De kapitein Wonnink van het 2e bataljon van het korps te Hoorn is overgeplaatst naar Haarlem en zal ter vervanging van den gepensio neerden kapitein Klijnsma bestemd worden voor speciale diensten. Naar Artis. 't Was vanmorgen op het Houtplein bij het Heerenhek een drukte van belang 1 Ongeveer 350 kinderen, leer lingen der verschillende scholen, met hun onderwijzers en onderwijzeres sen, moesten zich eeai plaatsje verove ren in een zevental gereserveerde wa gens der E. S. M. om daarmede naar Amsterdam te rijden en een bezoek te brengen aan „Artis". De jeugdige Teizigers treffen geluk kig heerlijk weder, een der grootste factoren voor 't welslagen van een dergelijk uitstapje, zoodat zij 'onge twijfeld een aangenamen da.g zullen doorbrengen in de Hoofdstad, in de omgeving van leeuwen, tijgers, apen enz. De Vereeniging „Door Vermaak tot Nut", die elk jaar dit reisje organi seert etn bekostigt, zal dus ook dit maal van haar werk genoegen sma ken. De Kernen. Men weet, dat hij het onlangs door den Raad ingestelde werkliedenregle ment kernen zijn ingevoerd, die ge vormd zullen worden uit de verschil lende takken van dienst en die in bepaald omschreven gevallen ,o.a. bij straffen, aan het gemeentebestuur van hunne meening kunnen doen blijken. Deze kernen zijn nu gevormd en bestaan uit Voor de lichtfabrieken J. Blaser, A. van Meurs, J. Govert, J. Dick- mans en W. Bruggink. Voor de Plantsoenen J. Schoon, M. Ineke en K. Gerritse. Voor openbare werkenD. Hoenson voorzitter; Iv. Bijlsma, secretaris en C. G. in 't Veld. Voor de GemeentereinigingJ. de Vogel, voorzitterJ. van den Andel, secretaris; P. Landman, A. van Dijk en H. Warmerdam. Voor de Brugwachters W. Vrene- goor, voorzitter; H. Cobelens, secre taris en A. de Groot. In den Hout. 25e Muziekuitvoering, op Woens dag 2 Augustus des avonds te uur, door het Haarl. Muziekkorps. Dir.- luit.-kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Volksliederen. 2. Haarlemsche Schutterijmarsch, Kriens 3. Ouver- Tanze", Walzer, msclehel goBlEcm ture „Zampa", Hérald; 4. „Hofbal- Tanze", Walzer, Strauss; 5. Fantai- sie „La Fille du Régiment", Donizetti 6. Jubel-Ouverture, Weber 7. „Wie ner Mad'ln", Walzer, Ziehrer8, Fest-polona;ise, Kuhner9. Potpourri „Prins Methusalem", Strauss. Langs den weg. Maandagavond had op het Kenne- merplein het volgende voorval plaats. Een kleine jongen die een motorfiets zag naderen, wachtte deze op, om zoo mogelijk een of andere kwajon gensstreek uit te halen. Hij slaagde hier evenwel niet in, maar toeneen wielrijder gelijktijdig ipasseerde, wil de hij zich op dezen wreken, door naar diens rijwiel te schoppen. Bij deze voetbeweging geraakte de klomp van den deugniet tusschen de spaken van het voorwiel en werd hij zelf tegen den grond geworpen, waarbij hij zich eenigszins bezeerde. De wielrijder sprong af, om den klomp te verwijideren, waarop het pu bliek, denkend dat het zijn schuld was, hem te lijf wilde, hetgeen de fietser echter wist te voorkomen, met de bedreiging, dat men in dat geval met den klomp zou kennis maken. Ladelichters. Twee van de drie aangehouden Amsterdammers verdacht van 'dief stal van geld uit een toonbanklade bij den melkslijter C. van Eijk aan de Amsterdamstraat zijn ter beschik king van den Officier va.n Justitie naar het Huis va.n Bewaring overge bracht. Zij hebben vroeger reeds meermalen gevangenisstraf onder gaan. De derde is als minderjarige door de politie naar Amsterdam op transport gesteld om aan zijn ouders te worden overgegeven. 1 Heropend. Dezer dagen is het gerestaureerde café van de wed. M. Kuypers op het Stationsplein, heropend. Dit geschied de met eenige feestelijkheden. De zaal was keurig versierd met groen en bloemen. Te dier gelegenheid werd tevens een billard-seamce gegeven. De partij werd gespeeld tusschen prof. De Crauw en den heer Perquin. De laatste kreeg d© Helft dei- punten voor, maar moest het toch tegen den professor afleggen. Nadat deze partij geëindigd was, werden door den heer De Crauw eenige kunststooten verricht, waarover de tal rijke aanwezigen zeer verbaasd ston den, en den speler met luid applaus beloonden. Gouden bruiloft. De heer J. Huybers en echtgenoote wonende Jansstraat no. 2, vieren he den hun gouden bruiloft. Brandje. Maandagavond heeft een onbedui dend binnenbrandje plaats gehad in het perceel Gortesteeg 1. Kermis. Reeds kan men merken, dat de ker mis in aantocht is. Verschillende wagens met bouwmateriaal zijn Maandagavond reeds aangekomen. O. a. ook die van Victor Consael, wel ke op de Groote Markt zijn tenten zal opslaan. De directie van het Variété de Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat 77, heeft zich dit jaar met het oog op de Haarlemsche Kermis de moeite getroost, een programma sa men te stellen, dat niet anders kan dan de lachspieren van d© toehoor ders in beweging brengen. Men zie slechts de biljetten. Dadelijk trekt de plaat van de Unites Troupe de aan dacht. Onwillekeurig mpet men la chen of men wil of niet. Verder leest men ook den naam van den heer Louis Contran, den gevierden Holl. karakter komiek. Kortom het geheele programma is op lachen gebaseerd. Te verwachten is dus een groot succes. Men verzui- me niet de voorstellingen bij te wo nen. Tewe, De quaestie van 't staangeld voor den stoomcarousel schijnt opgelost. Althans Tewe komt welHij heeft dus minstens het verlangde minimum van ƒ4500 gestort. Maar wanneer en hoeveel precies konden we niet te weten komen. Dat zijn staatsgeheimen Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Donderdag 19 Augustus a.s. voor middags 10 uur zal kroosschouw wor den gedreven over den Schouwbroe- keifpolder onder deze gemeente. Maandagavond schrikte op den Rijksstraatweg een paard gespan nen voor een voertuig, voor een or gel, tengevolge waarvan .de voerman Roest van Z andvoort van den bok viel en hij zich zoodanig bezeerde, dat zijne overbrenging naar het Gast huis noodig bleek. De Eerwaarde heer Warning, ka pelaan aan de kerk Berkenrode al hier is door iden Bisscho|p van Haar lem benoemd tot kapelaan te Schie dam. SCHOTEN. Alweer die ih a r id r ij d e r s Maandagmiddag reed een wielrij der o>p den Schoterweg door onvoor zichtigheid een bej aaide vrouw aan, die dientengevolge vrij had. op de tramrails terecht kwam, aan de borst werd bezeerd en eene kleine hand- wonde opliep. Nadat door een dronk water de ze nuwen wat waren bedaard heeft zij haren weg weder vervolgd naar Haarlem. HAARLEMMERMEER. Hedenmorgen werd de brandweer te Hoofddorp weder gealarmeerd en trok spoedig uit. Weldra bleek dat de brand niet ernstig was en de spuit geen dienst behoefde te doen. Eene hooischelf bij G. Boogaart aan den IJ weg te Haarlemmermeer was in •brand geraakt door onbekende oor zaak, doch door toegeschoten hulp werden de gebouwen gespaard. SANDPOORT. Na een hevige worsteling wist Maandagnamiddag de rijksveldwach ter Van der Lee een drietal beruchte stroopers te vatten, die tijdens de feesten, op „Duin en Kruidberg" hun slag dachten te slaan. Een geweer werd in beslag geno men. ZANDVOORT. Door eene storing in de electrische geleiding heeft men Zondagavond te Zandvoort tot ongeveer 10 uur in don ker gezeten-, hetgeen vooral voor de café's, enz., zeer onaangenaam was. In de Passage, waar een groote toe vloed van bezoekers was. had men op elk tafeltje een brandende kaars ge plaatst. evenals in de tribune, waar de muziek speelde het geheel maakte een zeer phantastisch effect. Den 2en Augustus zal te Zandvoort. de verjaardag van de Koningin-Moe der gevierd worden. De fedsten zul len bestaan uit een wedstrijd in ves tingbouw op het strand ten Noorden van Café „Germania" 's middags wordt een feest georganiseerd voor kinderen van badgasten, dat zal. be staan uit een optocht naar de feest terreinen, wedstrijd in fietsrijden en touwtje-springen voor meisjes tot 16 jaar, ringwerpen, touwtje-knippen, touw-trekken, werpspel voor meisjes, rimgrijden op fietsen voor jongens en meisjes tot 16 jaar. 's Avonds kinder bal en te 10 uur vuurwerk, waarna voor de ouderen gelegenheid zal zijn een dansje te maken. Binnenland HOFBERICHTEN. De beide Koninginnen woonden Zondagvoormiddag de godsdienst oefening hij in de kerk te Baara on der gehoor van ds. G. Hulsman van Groningen. Woensdag, op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, is er een diner ten Paleize te Soestdijk, waar aan o.a. genoodigd zijn de leden van het Huis van H. M. de Ko ningin-Moeder en de oudere leden van het Huis van H. M. de Koningin. KONINKLIJK BEZOEK. Omtrent het bezoek van H. M. deKo- ningin met Z. K. H. den Prins der Nederlanden en H. K. H. de Groot hertogin van Mecklenburg, wordt na der gemeld Een havenstoomboot van Amster dam bracht te half één het Vorste lijk Gezelschap op het eiland. Hoe wel in den beginne niemand zich hiervan bewust was, verspreidde de mare zich al gauw als een loopend vuurtje onder de bevolking. Het be zoek duurde tot half drie, waarna de boot van Monnikendam via Broek in Waterland, naar Amsterdam ver trok. Per motorbootje aldaar aangeko men, stapten de Hooge Bezoekers op 't Stationsplein aan wal en begaven zich te voet naar de Koninklijke wachtkamer. Het op 't perron uitge legde tapijt trok de aandacht der aanwezige reizigers, die zich bij het vertrek van H. M. en Gezelschap aan weerszijden schaarden en eer biedig groetten. Te 5.24 spoortijd vertrok de trein. Te 6.20 te Baarn aangekomen, reed 't Hooge Gezelschap in twee hofrij- tuigen naar Soestdijk. Het was een verwonderlijke paniek toen de Markers, nadat H. M. met Z. K. H. den Prins, de Groother togin van Mecklenburg, graaf Du- monceau en verder gevolg reeds een kwartier op Marken waren en een paar huisjes bezocht hadden, ontdek ten, dat de Koningin op hun eiland was. Eerst vertrouwden zij het niet, want die jonge, lieve verschijning, zou dat onze Majesteit kunnen zijn, maar zie, de burgemeester kwam er bij, die zoo heel diep en herhaalde malen boog, ja dat kon niet an ders, Zij was het, en een stroom, van opwinding doortrilde het voor het Koninklijke Huis zoo gevoelige hart, en bracht aller zenuwen in spanning. Het was een leuke offerte vaneen Marker vrouwtje, die H. M. niet ken nende, aan de juffrouw vroeg, of Zij niet eens haar huisje wilde zien, wat natuurlijk bereidwillig werd aan genomen. De kerk, een leelijke sta-in-den-weg, werd, onder geleide van den heer J. d'e Ridder, burgemeester, kort be zichtigd, om een bezoek aan het wel bekende huis, nog in vroegeren toe stand gehouden, van Altena, te gaan zien. De vrouw was, vóórdat H. M. kwam, zóó onthutst, dat op het be richt, dat hare dochter omtrent de komst van de Koningin bracht, zij uitriep O God. mijn hart En toen was het een drukte om toch alles te laten zien wat mooi was dat moeder en dochter, om strijd aa^ de mouwen van H. M. trokken, om1 het bruidsgewaad van een paar eeuwen herwaarts en gedragen door bet- en nog eens betovergrootmoeder te vertoonen, met alle attributen, die er bij waren, zoodat H. M. geen oogen genoeg had om dat alles dn. korten tijd te aanschouwen en te be wonderen. V.reemd was het, dat daar juist een Fransche dame za.t, die, niets van al die drukte begrijpende, en geen besef had, dat zij in gezel schap van de Koningin was, zoo on verstoorbaar bleef ziten en tegen den Prins en het gevolg maar glimlachte. Vervolgens werden de beide scholen bezocht, om, na een kort bezoek aan het huis van den burgemeester, weer naar de boot terug te keeren, alwaar nu honderden, waaronder massa's kinderen, aanwezig waren, die onder wuiven en hoera-geroep getuigenis van vreugde en enthusiasme aan den dag legden. Dat vertrek was werkelijk een eenig gezicht, dat blijkbaar H. M. zeer aan trok. De dag was ook verrukkelijk mooi, een heerlijk windje, zonne schijn, niet al te veel. en daarbij do holle kleuren van de Marker klee ding, die aan alles een bijzonder aantrekkelijken t>'nt gaven. Het hooge gezelschap stoomde ver der langs Monnikendam naar Broek en Waterland .waar de burgermeester de heer Wijnveldt. H. M. opwachtte, om ook daar de verschillende be zienswaardigheden in oogen schouw te nemen. Jammer dat de tijd te kort was. En zoo voer de boot, begeleid door •gezang hoerageroep en wuiven weer haar Amsterdam terug, om de hooge bezoekers verder per trein naar Soestdijk terug te brengen. DE CRISIS. Mr. Smeenge deelde in een gesprek mede, dat aan den oud-minister mr. Cort v. d. Linden de vorming van een nieuw ministerie is-opgedragen, als staande buiten de partijen. (Tel.) GEEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van de Minis ters van Marine en Financiën zullen deze week niet plaats hebben. NAAR SOESTDIJK. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, heeft zich Maan dagmiddag naar Soestdijk begeven, ter gewone a.udiëntie hij II. M. de 'Koningin. AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS. Nu dr. Blooker, als lid van de Tweede Kamer gekozen, bedanken zaJ als wethouder voor het armwe zen enz. wordt als zijn opvolger ge noemd dr. Josephus Jitta. Mr. Heemskerk moet zich, naar wordt medegedeeld, hebben uitgela ten, dat hij niet langer tegelijk wet houder en Kamerlid wenscht te zijn. Weshalve hij bedanken zou als wet houder Tel. 1 j HET BEVENDE SCHEVENINGEN. De schrijver Horman Heijermans is kwaad. Hij gelooft niet, dat het beven van de huizen te Scheveningen komt door de electi-ische centrale en eischt in een ingezonden stuk in 't „Han delsblad", dat de ware redien ge noemd zal worden. „Waarom- sust men?" zoo vraagt hij. „Waarom behandelt men deze zeer gewichtige zaak, die toch voor ons, bewoners, misschen noodlottig kan worden, op zulle een lichtzinnige wijze „Is dat om de badplaats te sauvee- ren? In het belang van ons allen dring ik op een dadelijk onderzoek aan, een onderzoek, dat geen dag meer mag wachten. Wij willen volledig gerust gesteld worden, of dadelijk aangespoord onze huizen te verlaten. Als ik valsch alarm maak is dat in het algemeen belang. Maar ik maak beslist geen valsch alarm. Wie is verantwoordelijk?" Of voor deze gebiedendewijs enkel voud de autoriteiten even hard zullen staan beven als de huizen te Scheve ningen voor de onbekende oorzaak, be twijfelt ieder, die wel edns van Ne derlandsche leukheid hoorde. Toch moet dat trillen groote afme tingen hebben aangenomen. De heer Pb. J. Hamers te Scheve ningen dealt in „Architectura" zijn ervaringen aldus mee „Wanneer men in de kamer rond ziet, bemerkt men, dat alle hangende of licht staande voorwerpen in be weging zijn, ik vermeed alle tocht, eenige palmen staan onafgebroken te wuiven; zit ik op een stoel, dan wieg ik zacht zwervend hoon en weer, het water in mijn karaf is in schomme lende beweging, een paar beeldjes op den schoorsteen (een steenen popje op een schommel) zijn onafgebroken in beweging, begeef ik mij te bed, dan wieg ik zeer merkbaar hoen en weer, zóó zelfs, dat ik duidelijk hot ledi kant zich zie verplaatsen en zoo be weegt zich alles, en waar men ook zit, voelt mem zeer duidelijk den grond onder zich in beweging. Ik bracht op verschillende plaa-tsen in de kamer slingertjes aan. Na ze zooveel mogelijk in rust te hebben gebracht en ik mij totaal niet bewoog en alles lm het geheele huis en ook op straat zeer rustig was (het was avond) deelde zich spoedig een slin gerende beweging aan de schommel tjes mede. Nu waren bij deze slinger tjes^, welke aan 2 draadjes hingen, en wel zoodanig, dat elk slingertje naar één kant op kon schommelen het volgende deed zich voor De twee slingertjes elk aan één draad, schommelden hevig en weken van 2 tot pl.m. 7 m.M. uit bet lood en beide in dezelfde richting als die der 2 reeds genoemde., terwijl het an dere zenuwachtige._schokken vertoon de. Na dit 7 avonden achtereen te hebben nagegaan:, kreeg ilt dezelfde .schommelrichting en deze was lood recht op de zeer dichtbij gelegen zee." De heer Hamers brengt oólc de cen trale ter sprake, waarop de beer Groe- neveld van antwoord dient, die veron derstelt, dat de gasmotoren, die de dynamo's drijven, de oorzaak van 't beven kunnen zijn Ook al geen waarschijnlijke oplos sing, dunkt ons. Zóó slecht gefundeerd' kunnen de gasmotoren, in een ge meentelijke centrale toch niet zijn GEDENKTEEKEN VOOR KONINGIN EMMA. Naar het Hbld. verneemt is H. M. •da Koningin-Moeder uitgenoodigd tot bijwoning van het gedenkteeken te har er eere te onthullen op het Regen- tesseplein te 's-Gravenhage, doch heeft Zij voor die uitnoodiging be dankt. De regelingscommissie heeft zich gewend tot de Koningin en Prins Hendrik met hetzelfde verzoek, doch nog geen antwoord ontvangen. Te vens is aan H. M. overgelaten een datum voor de onthulling vast te I stellen. Er bestaat kans dat die zal i samenvallen met het bezoek van den Shah van Perzië aan. de residentie. Het ligt niet in de bedoeling van de commissie de onthulling met groot vertoon te doen plaats hebben. Men denkt over een kinderkoor of iets dergelijks .Van de militaire autori teiten zullen slechts de gouverneur van de residentie en de corpscom- mandanten uitgenoodigd worden. Van militair vertoon is geen sprake. PROVINCIALE STATEN. De verkiezing in twee vacatures der Provinciale Staten van Noord-Holland (Amsterdam) district II (F. G. Mei link), en district IX (C. V. Gerritsen), is bepaald op 22 Augustus en dé stem ming en herstemming, zoo noodig op 4 en 14 September. OVERLEDEN. Een telegram uit Mannheim meldt, dat de beer S. Hartogensis, consul- generaal der Nederlanden te Mann heim en lid vaar den ï-aad van toe zicht van verschillende! bankinstellin gen, aldaar overleden is. DE PANTSER-DIVISIE. De divisie van drie pantserscliepen, uit Indië op terugreis naar Neder land, zal niet, zooals aanvankelijk be paald was, te Nieuwe diep aankomen, doch in het laatst van Augustus te Vlissingem binnenvallen, alwaar de ooTlogsschelpe.n door H. M. de Konin gin begroet worden. H. M. komt per spoor van Het Loo te Vlissingen aan, maar stelt zich voor bij gunstig weder van Vlissin gen naar den Hoek van Holland den tocht over zee te nrakeai en aldaar op den trein te gaan naar Het Loo. BONI. In Den Haag is Maandag het vol gende officieele bericht ontvangen Heden op 28 dezer hooft te Bona (noordelijk va.n Badjoewe) de landing onzer troepen plaats gehad onder be scherming van het geschutvuur van zeven schepen en van gewapende sloe pen. Alle versterkingen te Bona wer den stormenderhand genomen. De uit Lonrae opgedrongen vijand werd verdreven en liet 256 dooden en gewonden liggen. Bivalcs werden betrokken, op de kuststrook tusschen Bena Lonrae en Badjoewe. Het debarkement werd voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2