NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6779 Twscft^jjrt dage"lks, befcsJvs op 2©ss= ®e FaesSdstgsav VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1905 J3 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN p-13Dg ©KUB MAANDEN? Voor Haarlem L2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.3G Franco per post door Nederland 5 c 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad.- voor Haarlem 0.37% a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap L-ourens Coster, Directeur J. C. PÈEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 1—5 -.egels 50 Cts.: iedere rege! meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regeis ƒ0.75, elke regei meer 0.i5. Reclames 30 Cent per regel Groote Ietiers naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Pedactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. ÏEifersMnmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aaraenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sure., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Rechtszaken 1 De Moord bij Berg-en-Dal. Zevende dag (vervolg). De eerste dag der debatten is zeel- belangwekkend geweest, schrijft de correspondent van „Het Nieuws van den Dag". Mr. Paul Tschoffen, een der meest gezochte en bekwaamste jongere le den van de Luiksche balie, heeft met evenveel autoriteit als redenaarstalent met groote kracht van argumentatie en diep gevoel zijn pleidooi gehouden, dat één verpletterend requisitoir tegen den beschuldigde moet genoemd wor den. En wat voor Cherpion liet ergste is. dat is, dat hij zelf aan de beschuldi ging en aan de civiele partij het meest klemmende en onvoorziene ar gument heeft verschaft, Om zijn alibi op 18 Februari vast te stellen, be weerde beklaagde, dat hij op dien dag aan het station te Visé getuige was geweest van een standje. Dit feit werd gecontroleerd en als juist bevonden de verdediging scheen dus hier een machtig wapen in han den gekregen te hebben: maar owee... in één oogwenk is het heele argument vernietigd. Uit het pro ces-verbaal dei- gendarmerie te Visé toch blijkt offici eel, dat het feit heeft plaats gehad op 20 Februari, 's avonds tegen zes uur... het uur waarop Cherpion vol gens de beschuldiging het station Vise gepasseerd is, komende van Nijmegen en terugreizende naar Luik. Het was, toen Mr. Tschoffen tot dit belangrijk punt gekomen was, dat men Cherpion langzamerhand zijn ongeëvenaarde zelfbeheersching zag verlieten en de tranen in zijn oogen zag opwellen. In, welk een toestand moet de be klagenswaardige jongeman, wiens toe komst in ieder geval verbroken is. verkeeren Indien hij onschuldig is, hoe weinigen ontmoet men. die het gelooven, zijn advocaat zelfs heb ik dat nog niet liooren beweren, al leen dat hij volle vertrouwen had in de uitspraak der jury dan moet de marteling ontzetteind zijn. Indien hij schuldig is, dan moet wel de aan drang hem langzamerhand te mach tig worden om er een einde aan te maken en... de waarheid te zeggen, de vreesdlijke waarheid. Een coup de théétre.... een bekente nis op het laatste oogenblik, wordt dan ook door velen die ervaring heb ben van de rechtszaal, niet onwaar schijnlijk geachtde spanning ïs dan ook grooter dan op een der vorige dagen, het aantal advocaten is legio, zoowel als dat der journalisten en de dames... het is alsof zij eiken dag meer vriendinnen meêbrengen en de advocaten zijn te galant om langer te protesteeren tegen deze invasie in hun banken door de „dames difgrand monde". Ook de president van hei syndicaat der journalisten, onze sympathieke collega Noirfalise, heeft het opgegeven verder te trachten de pseudo- en amateur-journalisten te weren. Ma-. Tschoffen kwam, na de beweeg reden van Cherpion tot zijn daad te hebben uiteengezet, tot de voorberei ding van de misdaad. Op aandrang van Cherpion maakt Marie Droixhe tegen den 13den haar koffers klaar zij zullen den volgenden dag naar Namur vertrekken. Cherpion maakt op zijn kamer de adressen klaarzij luiden Jules Cherpion, bureau res- i tant, Namur. Waartoe dit alleshij had immers met haar gebroken Cherpion ontkent het. en hij heeft gelijk want indien hij dat bekent, zou hij alles bekennen. Maar de fei- ten vernietigen hem, zoide pleiter. Men vindt later bij hem een adres, dat sprekend op het andere gelijkt, met rood lak er op. dat precies over eenstemt blijkens de expertise met het lak van de andere. Maar boven dien., het schrift is van hem en de kruiers deelen mede, dat hij gelast heeft de adressen van de koffers te scheuren. Uitvoerig stond spreker stil bij wat er gebeurd is tusschen den 14den en den 18den Februari. Den 14den was Marie Droixhe zeer ziek. Zij kon niet vertrekken. Haar hospita laat Cher pion waarschuwen. Merkwaardig, hij die ontkent met Marie Droixhe een afspraak gemaakt te hebben, die ont kent met haar te hebben willen trou wen, wordt aangetroffen precies op de plaats (Place du Théatrei. waar ze elkander rendez-vous hadden gege ven om samen te verirekken. Hij schrijft een briefje vol genegenheid en ongerustheid, 's Avonds komt hij zelfhij staat bij haar bed, hij om helst haar en zij zegt tot haar hos pita, die er bij tegenwoordig is: „Zon der mij zou hij niet kunnen leven en voor mij is hij, nu mijn moeder dood is, alles Den volgenden dag komt hij ha-ar weer bezoeken en gaat naar St.-Hu- bert, om aan zijn vroegere relatie voor goed een einde te maken; den 16dei. is zij weer beter on gaan zij samen uit. Den 17de,n gaat hij naar Brussel in verband met. de betrekking, die de regeering- hem heeft aangeboden. Èn zoo komt de noodlottige 18de Februari. Alles is gereed. Madllo Droixhe is geheel hersteld. Vroolijk. opgewonden zelfs, verlaat zij baarka mers. voor goed. 't Geluk is nabij. Zij gaat. naar het station Longdoz. waar Cherpion haar tegen elf uur zal vin den. In dien tusscbentijd neemt hij zijn laatste voorzorgen, om zelfs de herin nering aan zijn slachtoffer' te doen verdwijnen. De koffers zijn op veilige plaats geborgen, .Cherpion verlaat tegen 10 uur de Universiteit en kómt aan het station. Verschillende personen zien het paar daar. Zij herkennen later Cherpion hun verklaring is beslistliegen zij evenals al de kruiers'? Maar nu komt het mysterieuse. dat nooit zal worden opgehelderd, tenzij door Cherpion. Zi.i vertrekken niet naar Namen, maar naar Nederland. Heeft hij zijn ver loofde met nieuwe praatjes overreed om verandering in het reisplan te brengen 'Men weet het niet. Het slachtoffer kan niet meer spreken. Maar zooveel is zeker, dat Marie Droixhe alles deed wat Cherpion wil de zij vertrouwde zich aan hem toe twijfel en angst werden onderdrukt hij had haar geheel in zijn macht. Zij zijn in ieder geval vertrokken. Of Cherpion in Visé is uitgestapt en later haar nagereisd is naar Nijmegen, of zi.i samen zich hebben opgehouden in Visé of Maastricht. het doei er niet toe. Slechts dan zou hij gered zijn. in dien hij bewijzen kon dienzelfden dag in Luik te zijn teruggekeerd, maar het tegendeel is het geval. Hier kwam spreker tot het incident aan het station te Visé, bovenver meld. Op aangrijpende wijze werd nu door pleiter geschetst het drama, dat zich bij Nijmegen heeft afgespeeld, waarvan de détails reeds zoo menig maal zijn beschreven en gepreciseerd in deze verslagen. Onder do odelij k-" stilte boorden Hof en gezworenen en de heele zaal het aan. De President, zichtbaar bewogen. de tranen sprin gen: dien magistraat van langjarige ervaring in de oogen hield onafge broken zijn blikken gevestigd op Cherpion, wien het zweet van het aangezicht gudste en die lijkbleek was. Met treffenden climax somde plei ter de getuigen op, die Cherpion heb ben herkend als dengene, die met Ma rie Droixhe in Nijmegen heeft gelo geerd en vóór en na de misdaad bij den Duivelsberg is gezien de heer en mevrouw Mulder, de kellner, de menschen uit Berg-en-Dal, de douane ambtenaar, die zoo stellig was in zijn verklaringen en die beklaagde zoo goed had geobserveerd spreken al die menschen onwaarheid Ten slotte kwam pleiter tot hetgeen er na de misdaad is gebeurd. Spoedig had Cherpion zijn energie weer ver zameld, niemand had hem bespied het slachtoffer was doodnu moest hij alles op het spel zetten om door zijn kalmte zich te vodden. Maar plei ter trachtte aan te toorien hoe vruch teloos die pogingen zijn geweest. En zijn kalmte zal hem tot een verloren man maken. Zijn alibi heeft hij niet aannemelijk kunnen maken want, noodlottig voor hem: daar waar lui niet gezien wil worden (in Nijmegen; ziet men hem, en daar waar hij wèl gezien wil worden (in Luik) ziet men hem niet, zijn kennissen zoeken hem vergeefs. Op zijn kamers komt hij niet. Spreker herinnerde hierbij aan het getuigenis van Carüer. Eén van bei den deze heeft vroeger of nu gelo gen. In beide gevallen moet hij als getuige worden gedisqualificeerd. Er is trouwens geen twijfel, dat hij nu gelogen heeft om Cherpion te helpen, hij heeft zijn eer als soldaat te grab bel gegooid. Stuk voor stuk stelde pleiter de leu gens van Cherpion na de misdaad in h.et lichtzoo betreffende het niet kunnen spreken van het Vlaamsch. het verhaal over de geologische excur sies, het verzenden der steenen, den stok, enz. Heeft hij zichzelf ter be schikking- van de justitie gesteld, het is slechts geschied, omdat hij zeker wist, dat men hem toch arresteeren zou en hij-was gereed zijn verdedi ging was in elkaar gezet; zijn koel bloedigheid moest hem nu verder hel pen. Pleiter kwam nu tot zijn conclqsie en peroratie: zijn conclusie was, dat de dood van Marie Droixhe noch door een ongeluk, noch door zelfmo.ord kan veroorzaakt zijn. In beide geval len zou hij trouwens getuige er van geweest zijin. en haar voor zijn oogen hebben laten verdrinken, waardoor hij moraliter oven geschandvlekt zou zijn als door een veroordeeling. Maar daar over viel trouwens noch met Cherpion noch met zijn verdediger te discussi eeren zoolang hij alles ontkent ook dat hij Ie Nijmegen geweest is. Neen, van ongeluk noch zelfmoord is hier sprake. Marie Droixhe zat Cher pion in don weg, hij zou, hij wilde haar niet trouwen, de lafaard zij en hun kind stonden zijn toekomst in den weg, zij moesten verdwijnen. Zij had hem kunnen vervolgen wegens geschonden trouwbelofte: wegens val- sche brieven hij moest zich van haar ontdoenhij verdronk haar op de wreedste, de meest duivelsche ma nier. Pleiter was innig overtuigd, dat de gezworenen het „schuldig" over Cherpion zouden uitspreken, opdat het I Belgische volk niet zou geschokt, wor den in zijn vertrouwen, dat er nog recht, en gerechtigheid binnen zijn landpalen te vinden zijn. Van alle zijden liepen de confrères toe om Mr. Tschoffen geluk te wen- schen met zijn indrukwekkend plei dooi ook de vader van Marie Droixhe stamelde woorden van dank. i In het late middaguur (kwart voor zes Neder). tijd) maakte mr, Tréat, advocaat-generaal, nog een aanvang 'met zijn requisitoir, dat hij lieden' morgen te halftien zou voortzetten. Binnenland ENG.-DEENSCH-HOLL. ZOMER- BIJEENKOMSTEN. lieden ving te Amsterdam de tweede Engelsch-Deensch-Hollandsche zomer- bijeenkomst aan; de vergaderingen zullen worden gehouden in bet ge bouw der Vrije Gemeente. Dit congres, bijgewoond door een groot aantal personen, zal duren tot den lOen Augustus en worden afge wisseld door excursies naar verschil lende in den omtrek van Amsterdam gelegen plaatsen. Het doel dezer bijeenkomst is lo. vollediger kennis te verkrijgen omtrent bet karakter, zeden en ge woonten van het volk 2o. de goede verstandhouding tus schen de drie volken te bevorderen. Dit doel zal men trachten te bereiken door bet houden van lezingen over verschillende onderwerpen van weten schap, litteratuur en kunst; door het bezoeken van plaatsen van nationale eigenaardigheid, die voor vreemdelin gen niet altijd openstaan door gezel lige bijeenkomsten met mannen en vrouwen van beteekenis en door uit stapjes. De eerste dezer bijeenkomsten is liet vorige jaar gehouden te Kopenhagen, waar toen Carl Thalbitzer veel bij droeg tot het succès dezer congressen, door o. m. in het „Akademisk Fo reign hl att" de verbroedering onder studenten warm aan te bevelen en den oproep daartoe in het zooeven genoemde blad voor de Nederlandsche studenten in het Hollandsch te stel len. Als sprekers voor deze tweede bij eenkomst zijn uitgenoodigd de hee- renII. A. Verweij, dr. J. M. Hoog vliet, II. P. Berlage, O. Kamerlingh Onnes, Henri Polak, P. H. Hugen- liollz, L. Simons, dr. Joh. de Jong. JUB1LEE-J. H. ADDICKS. Onder blijken van hartelijke be langstelling en sympathie herdacht Dinsdag >de 'lieer J. H. Addicks, de stads-klokkenist te Amserdam den dag waarop hij voor 50 jaren werd aangezocht, de verzorging van de stadsklokken op zich te nemen. Se dert dat jaar, 1845, werd den heer Addicks bij iedere inschrijving (die om de drie jaar wordt gehouden) dit werk gegundwel een bewijs, dat zijn arbeid door het Gemeentebestuur up iioogen prijs werd gesteld. De waardige grijsaard, thans 86 jaar oud, denkt nog aan geen rust, is nog vol ambitie en schetste ons Dins dag zijn 50-jarige loopbaan met een vuur, dat hem menig jongere zou benijden. Namens het dagelijkscli bestuur van Amsterdam zond mr. J. N. van Hall, waarn. burgemeester, een geluk- wensch, terwijl voorts brieven en te legrammen toevloeiden, zelfs van over de grenzen. Toen wij heengingen, vroeg ons de jubilaris dringend „maak het kort in uw krant, Lk ben niet op die drukte 'gesteld." Daarom volstaan we met hetgeen we hier schreven. Hbld. •gengesticht voor den proeftijd van J één jaar, ter zake van den doodslag I in de Scheveningsche Boschjes. I Dit hooger. beroep houdt verband met de omstandigheid, dat de medi sche overwegingen oen voornaam aan- j deel hebben gehad in het gewezen vonnis, waarom het van belang wordt geacht deze zaak ook aan het oordeel van een hooger rechtscollege te onder werpen. Letteren en Kunst gouverneur van Celebes, C. A. Kroe- sen. EXAMENS. De 26ste jaarlijksche examens der Ne d erl ands ch e T o onku n s t en a ars-V er- eeniging zijn Dinsdag te 's-Grqvenha- ge in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor piano (Lager Onderwijs) de da mes II. de Vries, uit Rotterdam en A. D. E. B. van der Velde, uit Haarlem, en de heer J. H. van de Water, uit Utrecht. Koloniën MOORD IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. I Op last van hooger autoriteit is dc .officier van justitie bij de Haagsche i Rechtbank in appèl gegaan van het 'vonnis, gewezen tegen Marius Brou wers, ontslagen van rechtsvervolging en geplaatst in een Rijkskrankzinni- UIT BONI. Een der medewerkers van het Hbl. heeft bij dern administrateur van do Paketvaart-Maatschappij inlichtingen gevraagd omtrent het aandeel door de Paketvaart-Maatschappij in de expe ditie naar Boni genomen. Hij vernam dat de troepen oor spronkelijk door acht schepen der Pa ketvaart zijn overgebracht. Na de mis lukte landing te Patiro zijn opnieuw 3 Paketvaartscbepen ingehuurd. De landing heeft plaats gehad in Paket- vaartsloepen, gecommandeerd door stuurlieden en machinisten en be mand door matrozen der Paketvaart- maatschappij, die zich voor dat ge- i vaarlijke werk vrijwillig beschikbaar stelden. De hoofdagent, de heer Taylor, was bij de expeditie tegenwoordig en sein de van daar dat deze niet militaire bemanningen zich onder het vuur boorbeeldig hebben gedragen. Een matroos is gesneuveld en twee gewond. Wij meenen, zegt het Hbld., dat, wanneer de tijd daar is om voor be toonden trouw on moed onderschei dingen en belooningen uit te reiken, deze vrijwilligers van do Indische handelsvloot niet vergeten mogen worden. vUit do Mail). Het Bt. Nwsbl. schrijft Nog vóórdat het eerste schot tegen Boni gevallen is, heeft de regeering uitgemaakt, wat met Boni en de ove rige in verzet zijnde staatjes na af- loop der expeditie zal worden gedaan. Het rijk van Boni en de aangren zende rijkjes worden geannexeerd en onder rechtstreeksch bestuur ge bracht. Zij zullen verdeeld worden in twee adsisient-residenties, een waar van hoofdzakelijk Boni zal omvatten. Zelfs de keuze van de aanstaande bestuursambtenaren heeft reeds plaats gehad. Van de thans in Zuid-Celebes dienende ambtenaren vindt de gou- i verneur-generaal er geen geschikt om j een pas onderworpen gebied met krachtige hand te besturen. Zoo iemand acht de gouverneur-generaal "den adsistent-resldent van Groot-An- j jer W J. F. Vermeulen en deze zal dan ook aangewezen worden, om de toekomstige adsislent-residontie Boni to besturen. De keuze van een adsis- tent voor de tweede, nieuw te vormen afdeeling wordt overgelaten aan den Volgens de courant is de controleur van Takalar op weg naar Makasser, terwijl hij in een bendy reed, door Goareezen onaangenaam bejegend. De weg, dien hij bereed is gouverne- mentsgebied, maar loopt door Goasch territoir, en de optredende Goaree zen stonden aan weerskanten van den weg met onthloote lansen, den con troleur uitjouwende. Do kruik gaat te water, zoolang tot zij breekt. Woensdag j.l. vertrokken te 4 uur 's namiddags de pantserschepen Hol land en Zeeland met den resident Brugman aan boord naar Boni om het ultimatum over te brengen. Het pantserschip De Ruijter kon eerst te gen 7 uur 's avonds volgen, omdat het op de reede van Makasser den ankerketting van het s.s. Japara in de schroef had gekregen en die averij niet spoedig kon worden gerepareerd. Menig inlander ziet in die averij het bewijs dat de expeditie tegen Boni niet geschiedt, met den wil der goden. Eerst den 4en Juli a,s. wordt de Zwaan te Makasser terugverwacht met bericht of het ultimatum al dan niet is aangenomen. Vervolg Gemeenteraad. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een adres van G. Schoorl en an deren, houdende klacht over den on aangenamer stank, dien de Schoter- singel verspreidt. 2o. een adres van II. van Lunen burg en anderen, houdende verzoek, om bij de in hst voorstel van B._ en W. genoemde straten, die electrisch zullen worden verlicht, ook de Sme- destraat te voegen. 3e. een adres van J. Willems en an deren om ook de Gierstraat to nemen in het plan van uitbreiding der elec triseh e straatverlichting. 4o. een adres van J. Hekman, hou dende verzoek om het bouwplan Ce- ciliasteeg No. 1 goed to keuren. 5e. een voorstel van den heer L. Mo- doo om den prijs voor het aan parti culieren te leveren gas te bepalen op /0.06 per M3. B. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van den Secretaris- Generaal van het Internationale con gres ter bevordering der Wereldhuis- houdkunde te Brussel, houdende ver zoek om toezending van verslagen van inrichtingen van onderwijs, als mede liet zenden van afgevaardigden naar dit congres. 2e. een schrijven van mej. H. Smits, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Tweede Burgerschool. 3e. negen processen-verbaal van den keurmeester van liet slachtvee, enz. betreffende afkeuring van vee, als on geschikt voor de consumtie. 4e. een adres van het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrie school, houdende aanbieding van het verslag dier inrichting over 1904, als mede verzoek om een jaarlijksche sub sidie van ƒ1800. C. Dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie tot buiten gewoon gemeente-veldwachter is be noemd A. R. Straatman, klerk bij de politie en als zoodanig ontslagen D. Oskam, ontslagen agent van politie en M. Jonker, ontslagen noodhulp-brug wachter. FeufHeton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 47) Dat was dan ook de oorzaak, dat hij terstond en met eenigen nadruk antwoordde Ja, ik dineer vandaag bij La- keley. Toen hij dit zeide en de beteekenis van zijn woorden tot haar doordrong kwam er een blijde uitdrukking op haai- gezicht. Met Mr. Lakeley zeide zij. Daar ben ik blij om,v.heel blij Dat is een een heele stap vooruit I Zij glimlachte, en uit dien glim lach sprak warme sympathie. Loder voelde zijn bloed sneller door, zijn aderen gaan. Bij haar woorden werd zijn geheime eerzucht nog meer aangewakkerd. Ja, zeide hij, ja, dat is een heele stap En met een glimlach tot afscheid keerde hij zich om, deed de deur open' en ging naar buiten. Het verwarmende gevoel, waarmede hij het huis verlaten had, trilde nog na, toen hij Cadogan Gardens bereik te en de stoep opging van het huis, dat hij zocht; en wel zoo sterk, dat hij onwillekeurig een oogenblik wachtte, voor hij op de electrisclie bel drukte. Maar toen kreeg het doel van zijn bezoek de overhand en hij zetie zijn ringer op het- knopje. Die handeling had iets abrupts en pas toen de bel overging, trof liet hem. dat het huis er anders uitzag, dan hij het zich had voorgesteld. De deur was wit; het handvatsol en de deurknop waren van massief zilver. Het eerste stelde hem teleur omtrent Lakeiey's smaak, heit tweede vond hii een belachelijke verzoeking van het behoeftige menschdom. Hij keek weer naar het nommer van het huis, maar het staarde hem overtuigend aan. Toen ging de deur open. Hij was zoo getroffen door het con trast van die deur met het denkbeeld, dat hij zich van Lakeiey's karakter had gemaakt, dat hij daarover pein zende do vestibule binnentrad zonder de gebruikelijke voorafgaande vraag naar den bewoner. Zich dit plotseling bedenkende, keer de hij zich om naar den knecht, maar deze voorkwam hem door te zeggen In het witte salon, mijnheer. Mag ik uw overjas aannemen? De rustige zekerheid van den huis knecht verraste hem. Zij was in zeke ren zin een nieuwe teleurstelling voor hem, daayhij deze deftige omgeving zoo weinig in overeenstemming vomi met dan levendagen, eenvoudigen, za- kel ij ken Lakeley\ Onder dezen indruk liet hij zich hoed eu overjas afnemen en volgde hij den knecht de trap op. Toen hij op het portaal stond, dacht hij er weer over den naam van zijn gastheer te zeggen, maar op hetzelfde oogenblik ging de knecht haastig een paar passen vooruit en wierp met een snelle, vlugge beweging een deur open. Mr. Chilcote, diende hij aan met zachte, beschöiden stem. Loder's eerste indruk was die van een buitengewoon weelderig salon in zachte tinten en bijna in schemerdon- Kler gehuld. Toen werd elke indruk van uiterlijke dingen plotseling weg- gevaagd. Een ondeelbaar oogenblik stond hij op den drempel, terwijl de kamer niets scheen te bevatten dan een ge stalte, die bij het hooren van Chil- cote's naam langzaam oprees van een sofa; toen trad hij met een kalmte, die hem zelf ongeloofelijk voorkwam. de kamer binnen. Hij had natuurlijk den aftocht kun nen blazen en zoo veel dingen kun nen voorkomen. Maar het leven is vol van dingen, die men had kunnen j doen. en den aftocht te blazen is voor een sterken man een allesbehal ve aanlokkelijk voorbeeld. Zijn eerste ingeving was altijd een moeilijkheid onder de oogen te zien en ook nu handelde hij naar die eerste inge ving. Lillian was langzaam opgestaan en toen hij nader kwam, stak zij hem haai- hand toe. Jack, zeide zij met een tecdere uitdrukking in haar stèm. hoe lief van je, dat je cr om gedacht hebt. De stem en de woorden kwamen met groote duidelijkheid tot hem, en terwijl zij dat deden, werd één onze kerheid voor goed voor hem opgehel derd de vraag, in welke verhou- ding zij en Chilcote tot elkaar stom- den. Die opheldering bracht de ge dachte aan Eve mede, en daardoor zijn eigen moeilijke positie een oogen blik over het hoofd ziende, kwam er een harde, strenge uitdrukking op zijn gezicht. Lillian deed alsof zij die uitdruk king niet zag. Zij nam zijn hand en glimlachte. Die glimlach had iets on- gemeen bekoorlijks. --En je bent zoo mooi op tijd '.zei de ze. Maar je handen zijn koud. Kom wat dichter bij 't vuur. Loder voelde niet. dat zijn handen koud waren, maar hij liet zich lijd zaam mee naar het vuur trekken. 1 Het eene eind van de canapé werd verlicht door het zacht vlammende vuur in den haard, het andere lag in 't halfdonker. i Door een gelukkig toeval koos Lil lian het verlichte stuk voor zich zelf en bood haar gast het andere aan. Met een gevoel van verademing zette hij zich neer-. Ilier behoefde hij ten minste niet bang te zijn voor ontdek king. Een oogenblik zwegen zij beiden, toen wendde zij zich tot hem met do vraag Wil je niet rooken Alles in de kamer was ontzenuwend het flauwe vuur in den haard, dat op dezen warmen dag beslist overbo dig was, de geur der witte rozen in de vazen op tafel en schoorsteen, en Lillian's vleiend-toere stem. Met een gevoel van een benauwen den druk op hoofd en borst ging hij rechtop zitten en trok hij zijn schou ders naar achteren. Neen. zeide hij, ik rook nu lie ver niet. Zij kwam wat dichter naar hem toe. Jack-lief, zeide zij. zeg nu niet. dat je in een sombere stemming bent! Zeg nu niet, dat je van plan bent je oordeel over het geval weer te verda gen Zij sloeg haar oogen naar hem op en lachte even. Loder had er geen flauw begrip van, wat er van hom verlangd werd. Opnieuw volgde een stilte. Lillian j wachtte geduldig e enige seconden toen fronste zij plotseling haar voor- hoofd en stond op. Zij had. zooals zoo veel indolente menschen, een zekere' hoofdigheid en nu zij Chilcote weer aan zich gebonden had nu zij haar recht orn over hem te bevelen weer had bevestigd, kwam haar oorspron kelijk verlangen weer naar hoven. 't Zij hij kóól of belangstellend, on verschillig of aandachtig naar haar luisterde, luisteren moest Hij enhaar van dienst zijn met zijn scherpzin nigheid. Zij trad op het vuur toe en bleef er een oogenblik in kijkentoen keerde zij langzaam maar vast besloten naar de canapé terug en nam haar plaats weer in. Jack, begon ze op lieven toon, er is me iets heel bijzonders overko men. Jij moet er eenig licht op wer pen je weet niet, hoe ik daar naar verlang. Er volgde weer een oogenblik van stilte, waarin zij de kant op haar toi let glad streek. Toen keek zij weer naar hem op. Heb ik je wel eens verteld, vroeg zo zonder eenigen overgang, dat eens een spoorwegongeluk meege maakt heb. op een klein Ttaliaansch lijntje, eeuwen voordat ik je kende? Loder zeide niets, maar zij deed als of ze zijn zwijgen niet merkte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5