de auto tegen een der karren en kan telde, zoodat de vier inzittenden een ledlijke tuimeling maakten. Wonder boven wonder kwamen zij er zonder ernstige verwondingen af. De voorste wielen van de automo biel waren van de machine gebroken, de stuurstang verbogen en de lan taarn verhield. Het beschadigde ge vaarte werd Woensdagochtend per kar naar Arnhem gebracht. Uit de Maas nabij de Willemsbrug te Rotterdam is opgevischt het lijk van J. Veermans, schipper op de vrachtboot Nijverheid", thuis behoo- rende te Willemsstad. Koloniën INDISCHE OPVATTINGEN. In een verslag van de Indische Re kenkamer, den 12en Januari aan de Tweede Kamer ingediend en „reeds" den 26en Juli in handen van de ge- abonneerden op de „Handelingen en Bijlagen" gekomen, vinden wij een curieus staaltje van bemoeizucht, onder het opschrift„minder juist begrip omtrent de rechten en ver plichtingen der „Algemeene Reken kamer" (Dit opschrift is van de Re kenkamer zelvealdus schrijft het Hbld. De kapitein, eerstaanwezend, genie- officier te Soerabaja, werd ziek, aJzoo moest tijdelijk in zijn dienst worden voorzien. Het legerbestuur zond daar toe een kapitein van Batavia, ver moedelijk omdat deze op het oogen- blik daar het best konde worden ge mist. Toen een paar maanden later bleek dat 7de titularis zijn dienst niet zoude kunnen hervatten, waren defi nitieve voorzieningen noodigeen kapitein te Magelang werd «aar Soerabaja overgeplaatst, en zijn ambtgenoot, die den dienst had waar genomen, keerde terug naar zijn eigen standplaats. Dit alles, zou men zeggen, is zoo eenvoudig mogelijk. Maar de tijdelij ke zending had geld gekost, en nu achtte de Rekenkamer zich geroe pen, den legercommandant ter ver antwoording deze vragen te stellen Had de dienst te Soerabaja niet kun nen waargenomen worden door den aldaar bescheiden luitenant? Zoo neen, waarom dan niet dadelijk den kapitein uit Magelang gezonden, dan waren wat minder reiskosten noodig geweest De legercommandant antwoordde dat de belangen van den dienst de regelingen geëischt hadden zooals zij geschied waren. Met andere woor den, zeer beleefd dat zijn mijn za ken, niet die der Rekenkamer. Maar deze, den wenk niet begrij pende, vroeg nadere opheldering „op grond van welke redenen zouden de belangen van den dienst niet even goed zijn behartigd" indien op an dere wijze gehandeld was? Zij vor derde „alsnog zoodanige inlichtingen, als vereischt werden om de zaak vol ledig te kunnen beoordeelen De legercommandant had nogal natuurlijk daartegen bezwaren, en schreef nu een „geheime brief". De Rekenkamer, hiermede niet tevreden, „bracht toen de zaak voor bij de Re geering", en kreeg van deze een paar maanden later een „geheime brief", waarmede de zaak uit was. Zonder heel veel scherpzinnigheid kan men hieruit afleiden dat de In dische Rekenkamer den welverdien den deksel op den neus kreeg. Zij is toch niet geroepen, de handelingen der departementschefs handelin gen, geheel binnen hunne bevoegd heid vallende te beoordeelen? De geheime brieven liggen qp de griffie, ter kennisneming door de kamerleden, en blijven dus voor pro fane oogen verborgen. Wij zullen dus niet mee kunnen smullen van het op gediende maal, en kunnen alleen vaststellen dat er alweer heel wat .inkt vermorst is ten gevolge van de omstandigheid dat de Indische Re kenkamer zich de meerdere van den departementschef waande. Wij we ten niet, of dergelijke alhemoeiing ook in Nederland voorkomtmaar anders zouden wij zeggen echt In disch handen van... den gouverneur. J hij aan de N. R. Crt. mededeelde, be sloten den zetel van de door hem op gerichte Nieuwe Nederlandsche Ope ra te Rotterdam te vestigen. Van daar uit zal iiij twee maal per week Amsterdam bezoeken, en verder Den Haag, Leiden, Dordrecht, Breda enz. zitter van den landraad alhier schijnt Vooral van de laatsten in het zuiden zoodanigen raad niet ontvangen te des lands verwacht hij veel van ver hebben. want 'hij begaf zich gisteren schillende zijden is hem reeds steun met zijn fd griffier als gewoonlijktoegezegd. Het plan is. te trachten in den namiddag op dienstreis van een kapitaal van f 50.000 te plaatsen, Maros, Pangkadjeneen Segeri, en het verdeeld in 500 aandeelen, elk van is niet aan te nemen dat~hij zulk een 100, welke aandeelen weder in on raad in den wind zou slaan als hij •deraandeelen van 25 elk kunnen worden gesplitst. Deze ondecaandee- len kunnen ook tegen toegangsbewij zen worden ingewisseld. Binnenkort zal de lieer Van der Linden eene [brochure doen verschijnen, waarin hij zijne plannen nader uiteenzet. Voorts loopt het gerucht dat offi cieel aan reizende ambtenaren de raad-zou zijn gegeven .op hunne rei zen de meest mogelijke voorzichtig heid in acht te nemen, b.v. zoo min mogelijk bij avond te reizen. De voor dien gekregen had. Rechtszaken De moord bij Berg-en-Dal, NEGENDE DAG. (Zie Tweede Blad.) Bij de replieken verdedigt Advo. caat-generaal de rapporten der Duit- DE NIEUWE NACHTWACHTZAAL. I Met den bouw van de nieuwe Nacht wachtzaal aan de achterzijde van het Rijks-Museum te Amsterdam wordt flink voortgang gemaakt, zoo- sche geneesheeren en betoogt nader, dat men het werk met October a.s. dat hypothese omtrent ongeluk of onder den kap denkt te hebben, zelfmoord absurd zijn. Spr. doet een De uitbouw wordt 20.86 M. brééd eu laatste poging om Cherpion. hem her- springt 10.40 M. naar voren uit. Het innerend aan zijn vader en moeder, platte dak zal juist onder de thans aan het spreken te krijgen. Deze ant- betaande loggia komen te liggen, zoo- woordt echter: Ben nooit in Nijme- dat de tegel-tableaux zullen moeten gen of in de omgeving geweest. wegvallen. Het middelste blijft echter Mr. Preat eindigt met de jury ge- in den muur zitten en zal. door de recbtigheid te vragen. verbouwing komen m den muur van Om half vijf begint mr. Detry zijn e6n gang. die naar de nieuwe Nacht- tweeden termijn. Hij is zeer ner- wachtzaal voert. De zij-tableaux wor- veos. zijn toon is heftig, zijn taal 4on uitgebroken en zóó in den voor gezwollen en donderend zijn stem. Bevel van den uitbouw geplaatst, dat Hij houdt zijn stelling staande, zich zij zullen flankeeren het groote ven- beroepend op de corvphee der ge- ®^er (breedte 6.50 M., hoogte 4.40 M. rechtelijke geneeskunde Brouardel waardoor de Nachtwacht, die legen dat er geen misdaad, maar een on hnker-zijwand der zaal wordt ge- geluk heeft plaats gehad. PI. wijst Platst, ZIJn zij-verlichtmg zal ont- ten slotte op Cherpion's onberispe- va"S'®n- lijk verleden. Hij is overtuigd, dat - G.r°°* wordt de nieuwe Nachtwacht- de jury niet zaJ luisteren naar de z 111 ze zal slechts 8 M. breed- le feiten te> 11 M" lenFt6 611 5 62 M- hoo8^e 7a 1 zoodat er van copieeren in do oude zaal is er op liet oogenblik stem der wraak, doch naar de en haar geweten en Cherpion vriisprekiin. juist weder een schilder mee bezig Cherpion verklaart hieraan mets toe t veel komen zai. Voorde schil te voegen te hebben. Om half zes gaat de jury in raad- derij zelve zal echter dit mogen we na de zorgvuldige en langdurige proef- kamer. Na 20 minuten beraadslagen nemingen vanvachten - de nieuwe keert zij in de. zaal terug en even piaatang de juiste blijken te zijn. In het linker ge de dl te van den uit bouw, dus aan de westzijde, worden twee zaaltjes gebouwd, in één waar van de ..Staalmeesters" een plaats zal verkrijgen. Onder het groote venster der nieli- dat wil zeggen zullen Rem brandt en zijne leerlingen in beeld daarna het Hof. Het hoofd der jury leest het verdict voor. De uitspraak. De gezworenen hebben op beide vra- HM gen Is Cherpion schuldig aan moord? we"Nachtwachtzaal Heeft hij dien gepleegd met voorbe- aan de buitenzijde dachten rade? geantwoord: Ja! brandt en zijne L Het Hof heeft daarna, onder aan- houwwerk worden voorgesteld. Tevens neming van verzachtende omstandig- wordt de geheele uitbouw met heel heden. Cherpion veroordeeld tot d enigroepen versierd. Het werk wordt uitgevoerd in roode metselsteen, met st. Joire-stéen voor de kapiteel en en de banden en hardsteen voor de zwa re peilers. De middendoorgang onder de 7.aal wordt 8 M. breed, de twee zij-poorten elk 3 M.. terwijl het gewelf van de LEVENSLANGEN DWANGARBEID. I Cherpion bleef zijn onschuld vol- j houden. De emotie in de zaal was groot. DIEFSTAL IN „DE KRUISBERG". 1 Donderdag deed de vacantiekamer hoofdpoort zoodanig gemetseld wordt, der Rechtbank te Amsterdam uit- dat het gedicht, hetwelk nu onder het spraak in de zaak van den diefstal hoofd-tableau te lezen is. zichtbaar met inklimming in de directeurswo- blijft, ning van het Rijksopvoedingsgesticht Tot het nieuwe gedeelte zal toegang „De Kruisberg", gepleegd in den geven een deur in den linker-boven 'nacht van 14 op 15 Mei. hoek der oude Nachtwachtzaal, welke De vroegere verpleegden M. J. zaal overigens niet veranderd wordt. Schouten en Joh. Harms werden en dus het natuurlijke centrum Van schuldig verklaard aan dien diefstal het. Rijks-Museum blijft, door twee vereenigde personen met -- inklimming in den voor de nachtrust JOURNALISTIEK, bestemden tijd, onder de verzwarende In „Land en Volk" deelt de heer 'omstandigheid van herhaling van het M. van Raalt-e mede, dat hij om re- misdrijf, en veroordeeld overeenkom- denen van zuiver persoonlijken aard i stig den eisch van het O. M. tot vier als directeur-hoofdredacteur van Land 'jaren gevangenisstraf. on Volk aftreedt. Op zijn uitdrukke- i P. J. Schouten, een broeder van M. lijken wensch is hem door commissa- J. Schouten, en J. Jans werden we- rissen een eervol ontslag verleend. gens medeplichtigheid aan heling in Voorloopig zal de hoofdredactie door verband met deze zaak, resp. veroor- den heer J. E. van der Wielen, de di- deeld tot 3 en 6 maanden gevangenis- rectie der vennootschap Land en Volk straf. door den uitgever, den heer J. Hoek- De eisch was onderscheidenlijk 9 stra, worden waargenomen, maanden en een jaar. kaartje I Damnedmompelde de geslagen Engêlschman, „that is very stupid" maar hij troostte zich, dat het maar een Duitscher was, die hem een vlieg had afgevangen. Een Amerikaan had intusschen met een stalen gezicht het tooneeltje voor het loketje aangekekentoen de gelukkige Sakser hem voorbijkwam, sprak hij hem even aan, toen zag men ze kort onderhandelen, daarop kreeg de Amerikaan het kaartje van den Sakser voor een veelvoud van het bedrag, dat deze zoo juist voor het kaartje betaald had. En nu keek de Engelschinan groen van nijd. Want de -Sakser kocht een tweede kaartje en maakte toch de eerste reis naar boven, en de Amerikaan keerde aan station en Jungfrau den rug toe en. terugwandelend naar zijn hotel, knikte hij tevreden „Very good for my cabineta curiosity first class DE GELE KOORTS. Uit New-York wordt gemeld, dat daar twee schepen in quarantaine liggen, wijl liet vermoeden bestaat, dat aan boord gele koorts is uitge broken. De geneesheer met het onderzoek der 7.even verdachte matrozen belast, heeft nog niet met zekerheid de ge vreesde ziekte kunnen constateeren. Mat. spanning wordt de uitslag van zijn onderzoek tegemoet gezien, daar uit New-Orleans alle dagen telegram men komen van nieuwe gevallen. Volgens deze telegrammen staat niet alleen in New-Orleans, maar ook in andere steden, tengevolge van de qua rantaine. het handelsverkeer geheel stil. terwijl er bovendien niet veel kans bestaat, dat de epidemie spoe dig onderdrukt zal worden. ïn den staat Mississippi worden zeer strenge quarantaine maatregelen genomen de grens, waarbinnen de ziekte tot nu toe beperkt is, wordt door met geladen geweren bewapen de beambten bewaakt. Vijf burgers uit Camberton. van wie men ver moedde, dat zij door de ziekte waren aangetast, en die daarom in een in richting ter obstructie werden gehou den, wisten daaruit te ontvluchten. Toen zij de bovengenoemde gewa pende wachters wilden passeeren, vuurden deze, waardoor twee hunner werden gedood en de drie. anderen gewond. Volgens de laatste berichten uit New-Orleans zijn daar weer 42 nieu we gevallen geconstateerd waarvan er 6 een doodelijken afloop hadden. De quarant aine-booten van de Mis sissippi hebben achttien visschersboo. ten uit Louisiana genomen en de be manning er van op Ship-eiland op gesloten en de booten overgeleverd aan de douane-kotters der Vereenig de Staten. Tengevolge daarvan dreigt een bot sing, daar men in Louisiana beweert dat de patrouilleerende booten op het grondgebied van Louisiana zijn bin nengedrongen. Do gouverneur van Louisiana her.ó geprotesteerd bij de overheid \an' den staat Mississippi en bij de bonds- regeering. Een correspondent zegt, dat Loui siana een kleine boot, bemand met officieren, zal uitrusten met houwit sers om de rechten van Louisiana te beschermen. EEN NEDERLANDSCH FORT CHABROL. Gemengd Nieuws UIT ZUID-CELEBES. Uit Makassar schrijft men van 24 Juni aan het Soer. Hbd. Tot geruststelling van de hier nog steeds „in beroering" zijnde gemoede ren, publiceeren de plaatselijke bla den eene door den radja van Goa uit gevaardigde verordening, woordelijk luidende als volgt 1. Geen van de Goareezen mag ver huizen naar een ander landwie dit overtreden mocht, wordt zijn huis verbrand en mag niet weer in het rijk van Goa terugkeeren. 2. De Goareezen mogen niet onder elkaar spreken over hetgeen tusschen Goa en het gouvernement is beslist; overteding hiervan wordt met gevan genis gestraft. 3. Alle goederen, ingepakt en vast gebonden, moeten opengemaakt wor den ten teeken dat zij niet zullen worden weggebracht. De tweede bepaling vooral, en meer in het bijzonder de woorden „over hetgeen tusschen Goa en het gouver nement is beslist" geven te denken. Er is dan toch blijkbaar iets beslist tusschen Goa en het Gouvernement. Het gerucht loopt dat de radja van Goa allerlei stukken van correspon dentie heeft gesteld in handen van den vice-consul voor Engeland hier ter stede, met verzoek eens aan de Britscho regeering te doen weten hoe de Nederlandsch-Indische regee ring een onafhankelijk vorst, die een contract met die regeering heeft ge sloten, bejegent. Erg veel resultaten zal de radja niet zien want bedoelde vice-consul stelde naar men ver telt die stukken onmiddellijk in Voor de rechtbank te Zwolle had; AAN DE RUSSISCHE GRENS, zich Donderdag te verantwoorden de I oensdagochtend is bij de Russr 1 andbouwer G. B. v. 't O., te Ave- sche grens een dertienjarig meisje, reest. Zooals destijds door ons werd dat met andere kinderen op een veld gemeld, heeft deze, toen op last van bezig was om aren te lezen, door een de justitie, een door hem, trots her- Russisch en grenssoldaat op Pruisisch haalde waarschuwing, weden-echte. bied (looclgeschoten. liet kind had lijk over de langs zijn perceelenloo- i pende vaart aangelegd» W dam B®d!,an- "'a' 'Eet ,T i verwijderd werden, van uit zijn wo- j mocht, De soldaat heeft zich óf op ning eenige geweerschoten gelost op een onbegrijpelijke wijze moeten ver- de veldwachters, die bij het sloopings-gissen, óf heeft in eon toestand ver werk tegenwoordig waren. Hij ge- keerd, waarin hij niet wist wat hij droeg zich daarbij zoo wederspannig j deed Overigens is de Russische grens- en had zijne woning zoodanig in wacjR ;n prilisen berucht om hare staat van tegenweer gebracht, da* de herinnering aan het bekende fort Chabrol in ietwat bescheiden vang weer verlevendigd werd. Een 24-tal getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De officier van justitie, meenende, dat gepleegd is de poging tot moord, het bedreigen enz., eischte een gevan genisstraf van 4 jaren. De verdediger mr. H. van derVeg- te. vertrouwt dat de rechtbank dezen beklaagde, die men als het ware tot de gepleegde feiten gebracht heeft, rechtvaardig zaJ vonnissen en dan vreest spreker den uitslag niet. Na replieken van den officier en verdediger wordt .de uitspraak be paald op 16 dezer. 4 ZAKKENROLLERS. Door do vacantiekamer der Recht bank te Amsterdam werden Donder dag veroordeeld J. H. Merkel bag (re cidivist) tot anderhalf jaar gevange nisstraf en C. den Broeder en H. J. Gerber ieder tot zes maanden gevan genisstraf, in verband met het rollen van twee horloges in den avond van de verkiezingen vóór de bureelen van „Het Nieuws van den Dag" en het ..Algemeen Handelsblad". euveldaden en haar gering ontzag voor de grens. MISS ROOSEVELT OP REIS. Miss Roosevelt, de dochter van den president der Vereenigde Staten, en de heer Taft hebben Japan verlaten en begeven zich thans naar Manilla. Een groote menigte ambtenaren en anderen deden hen uitgeleide. De heer Taft sprak zijn dank uit voor de har telijke ontvangst, die hun bij vorst en volk ten deel was gevallen, en waar in hij het bewijs zag van de groote sympathie, die de Mikado en zijn volk voor Amerika koesteren. Letteren en Kunst EXAMENS. De 26e Jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonlcunstenaarsver- eeniging zijn Donderdag te 's-Gr«v- venhage in het lokaal „Pulchri Stu dio" voortgezet. Van de 5 candidaten is geslaagd voor piano (Lager Onderwijs) mejuf frouw C. J. de Wekker uit Leiden. DE NIEUWE OPERA. De heer Van der Linden heeft, naat OP DEN NIEUWEN JUNGFRAU- SPOORWEG. De vorige w.eelt heeft de opening plaats gehad van het nieuwe Jung- frau-spoorlijntje, dat van het station Eigerwand, midden in een langen tunnel, zuidwaarts loopt naar het nieuwe station Eismeer, met prachtig uitzicht over reusachtige gletschers. Den 25sten Juli zou het publiek ue eerste reis mogen meemaken. En deze tocht bleek genoegzame aantrekkingskracht te bezitten om toeristen uit alle deelen van Zwitser land te zaam te brengenin het sta tionsgebouwtje van de Scheidegg ver drong men zich, om de éérste reis mee te makendat was de toeristen eer Er waren Engelschen, Duitschers Amerikanen vooral, die elkaar be- j loerden, hakend naar dezen primeur, om de nieuwe Jungfrau-lijn het eerst j bereden te hebben. De beste plaatsen hadden een Engêlschman en een Sakser, gedrongen vlak voor het nog gesloten plaatskaartenloketje, de een j meteen twintig-mark-stuk in de hand, i de ander met een lapje van 500 frs. Toen het loketje eindelijk openging lagen de 20 mark en 500 frs. tegelijk voor den bureaulist, te gelijk met de zenuwachtig voorgedragen vraag naar en kaartje voor „Eismeer." De theorie van de zwakste poging en het grootste resultaat bewees hier weer haar waarheid een 20-mark- tuk laat zich vlugger wisselen dan een papiertje van 500 frs. en de Sakser had het eerste Jungfrau- I.ESSEN UIT DEN OORLOG. Volgens de „Indépendance" zal de Duitsche generale staf. die met groo te belangstelling de maatregelen he«;ft gevolgd door de Japansche legers genomen om hunne bewegingen ge heim te houden, bij de aanstaande groote herfstmanoeuvres in den berg- achtigen Taunus, de in den Rus sisch-Japansch'en oorlog opgedane - n dervindingen aan de praktijk trach ten te toetsen. In de laatste 8 dagen der ma noeuvres zal men nog verder gaan; de twee legers zullen zoov.el moge lijk in den toestand worien ge-* bracht, zooals hij ineen werkelijker oorlog heerscht. De journalisten zul len de bewegingen volgen, die door de legerhoofden gemaakt zullen wr r- den. Deze zullen ook het echt heb ben alle maatregelen te nemen, die hun nuttig voorkomen om de grootte en de samenstelling hunner leger macht te verbergen en ze ki nncn zich door spionnen doen inlichten over die van den vijand. Daarom 'zal de sterkte der legers ut?i eens voor al worden vastgesteld, maar gewijzigd kunnen worden naar tic opvatting van het hoof d-com m an do der manoeuvres. OPSTOOTJES TE LONDEN. De stelselmatige opruiing der werkloozen leidde Dinsdag te Londen tot ongeregeldheden. Door de stra- den trok een stoet voorafgegaan door een banier met het opschrift„Wc eischön een wet op de werkeloos heid". De betoogers belemmerden het straatverkeer, zoodat de politie de straat moest schoonvegen. Er werd hevig gevochten. Een aantal perso nen werden naar ziekenhuizen ver voerd, drie leiders werden gearres teerd. HET GROOTE LOT. De beide weeskinderen, die in Pa rijs hebben geholpen bij de trekking der pers-loterij, zijn door de winster van den hoofdprijs ten bedrage van een millioen francs, de marketenstér Hofer uit Sedan, geadopteerd. HET GESCHENK VAN DEN VILDER. Als vloerkleeden worden nogal eens voorwerpen gebruikt, waaraan een stukje herinnering verbonden is. Ja gers op groot wild zetten thuis hun schoenen graag op een leeuwen-, be ren-, of bisonhuiden was het wild niet groot, aan is toch de herinne-' ring aan het jachtavontuur voldoen de bewaard in een wolfs-vossc-n-. of hertenhuid. Er zijn zelfs hondenlief hebbers. die de herinnering aan den gestorven hond levendig houden door zijn huid op den grond te leggen. Maar wat er op dit gebied bedacht werd, is weer wat heel nieuws. In de salons van den president der Fran- sche Republiek en in het paleis van den koning van Spanje zal binnen kort een paardenhuid den vloer dek- ken. En als de heer Loubet of koning Alfons er op kijken, zullen zij een stukje herinnering voor zich hebben, want de twee huiden behoorden aan de twee kurassierspaarden die gedood werden bij den aanslag tegen koning Alfons op den hoek van do Rue de Rohan tijdens zijn jongste bezoek aan Parijs. De paarden vingen de scher ven van de bom op en redden dus het leven van den president en zijn ko ninklijken gast. Men kan dus niet zeg gen, dat de dieren voor niets naast het galarijtuig gedraafd hebben. Een paardenvilder kocht de twee doode paarden en looide hun huiden, waarbij hij wel zorg droeg, dat de gaten, door een der bomscherven ge maakt, goed te zien bleven. En nu heeft de leerlooier een brief geschreven aan don koning van Span je, waarbij hij Z. M. een der paar denhuiden aanbiedthet ander krijgt president Loubet cadeau. Van den Koning heeft de looier al antwoord gekregen Z. M. neemt het geschenk van den fijm-gevoeligen vil der gaarne aan. KEIZER WILHELM OP REIS. Keizer Wilhelm is Donderdagmor gen te tien uur aan boord van de ..Hohenzollern" van Kopenhagen naar Sassnitz (eiland Rügen) vertrokken. STAKING IN WEST-AUSTRALIë. Een uitgebreide staking dreigt uit te breken in de goudmijnen Bij Perth (West-Australië) ten gevolge van de verlaging van de loonen van sommi ge klassen van werklieden. Verschil lende mijnen zijn reeds gesloten. UIT KAMEROEN. Uit Berlijn wordt bericht, dat Wit- booi, het hoofd der opstandelingen in Kameroen, die op Engelsch gebied was gevlucht, er in geslaagd is met zijn partijgangers, verdeeld in kleine troepjes, zijn oude schuilhoeken we der te bereiken en dat andere hoof den van opstandelingen zich daar bij hem hebben gevoegd. PER BALLON OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Dit i$ het eenige avontuurlijke won der, dat door menschen ondernomen kon worden, maar dat de vooruit ziende Jules Verne nog niet beschre ven heefthet is waar, hij liet vijf menschen in een luchtballon dwars over Afrika reizen maar dwars over den Atlantischen Oceaan lijkt nog iets griezeligers. i Of het mogelijk zal zijn? Eenmaal zeker, en er is geen reden, waarom een heden levend menschengeslachi het niet beleven zou. Maar zooveel weet wel haast iedereen van lucht scheepvaart, dat zoo'n tocht op het oogenblik nog een waaghalzerij is. Misschien wil juist daarom Louis Godard het plan ondernemen. Het Kanaal, de Noord- en Oostzee, onlangs nu ook ten deele de Mid- dellandsche Zee, zijn per luchtballon overgestoken maar het blijven ae'u nautische proefjes vergeleken bij d'en tocht over den wereld-oceaan tus schen Europa en Amerika. Louis Godard heeft een bekenden naam als luchtschippervier jaar geleden reeds, toen Santos Dumont om den Eiffel toren stuurde, kwam hij op het denkbeeld van zijn Oce aan-tocht. En sedert is hij bez'gaan de toebereidselen voor zijn reis. Als richting had hij eerst Amerika- Europa gekozenwijlen professor Elisée Réclus en professor Berget meenden, dat de omgekeerde rich ting de voorkeur verdiende met het oog op de heorschende luchtstroo- mingenen onlangs heeft Godard aan deze route zelf de voorkeur ee geven. Een luchtballon, opstijgende ïr. Washington of New-York, zou onge veer 5000 kilometer hebben af te leg gen om het tegenoverliggende land van Europa te bereiken bij gunst'gen wind zou een ballon ge middeld met een snelheid van 50 ki. lometer per uur voortdrijven in vu r dagen en 4 uur zou dan do over tocht te volbrengen zijn. Maar Go- dard rust zich zekerheidshal /e uit om ongeveer 12 dagen drijver c? tc blijven. Zijn ballon zal 12,750 kubieke meter groot worden met een draagvermo gen van 14.000 kilogram; voor gas verlies onderweg zullen acht reserve- ballons worden meegenomen j EEN GEVAARLIJKE SPORT. Een nieuwe sport, die zeer gevaar lijk is en misschien juist daarom graag beoefend wordt door de Engel- schd en Zwitsersche sportsmen, is het jagen op adelaren. In den Laat st en tijd probeeren de Alpen-toeristen Ti tegen de meest barre rotsen, waar de adolardn bij voorkeur nestelen, op de klauteren, om to trachten de jon gen mee te nemen. i In het Berneroberland hebben deze pogingen aanleiding gegeven tot ge vechten tusschen die dieren en de menschen. Het spreekt natuurlijk van zelf. dat zij hun jongen verdédigen. Toch is het aan een Engêlschman ge lukt, in het Engadin een jongen ade laar te vangen. 1-let nest was op een hoog in do wolken op-stekend punt gebouwd en werd door een daarover hangenden rots als beschermd. Na een gevaar lijken en uiterst moeilijken tocht ge lukte het den jager bij het nest te komen en na een gevecht met den zich flink verdedigenden jongen adelaar werd liet dier gevangen genomen en naar heneden gebracht. Een andere adelaarsvanger werd, toen hij twee jonge dieren uit hun nest wilde halen, door het ouder paar overvallen en met zoo'n kracht aangegrepen, dat hij van do rots stortte on zware kneuzingen opliep. Een van zijn begeleiders schoot hot dier, dat een vleugelbreedte van zeven voet had, dood. En nog verzekeren de liefhebbers van deze nieuwe sport, dat zij tot een van de interessantste behoort Ingezonden Van ingezonden stukken, ge plaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet terug gegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aan sprakelijk. DE E. S. M Dankbaar mogen wij de E. S. M. zijn voor haar uitstekend vervoermid del, dat de aoofdstad des lands en de provinciale hoofdstad met onze zee badplaats verbindt. Vaak maak ik van hare welingerichte wagens ge bruik en steeds is het mij een waar genoegen, onhoorbaar voort te glij den tusschen de hooge duinen en dichte bosschen, door de drukke stra ten in beide steden en de groene velden, die zich aan beide kanten van den rijksstraatweg ver uitstrekken. De zitplaatsen zijn geriefelijk en wil men genieten van <le buitenlucht, de ruime balcons bieden ons eene uitste kende gelegenheid. Dit voor zoover het de passagiers betreft. De conducteurs genieten na tuurlijk van hetzelfde mooie uitzicht. Als de kaartjes geknipt en de gelden ontvangen zijn, dan is hun werk ge daan, dan staan zij met hunne ar men over elkaar, vaak meer dan 12 maal dit traject afleggend. En, Mijn heer de Redacteur, dan duurt zulk een rit vaak lang, want 12 maal per dag hetzelfde panorama, dat doet de belangstelling langzamerhand ver dwijnen. Het doel van mijn schrijven is n.L dit Zou de heer Directeur die bekend staat zeer humaan te zijn, niet zoo beleefd willen zijn, eens in overwe ging te nemen of er mogelijkheid be staat voor de conducteurs exp de ach- terbalcons. daar waar de bordjes de plaats van de conducteurs aangeven, kleine klapbankjes te laten maken, opdat deze wanneer hun werk afge- loopen is, eenige rust kunnen nemen. Bij voorbaat zeg ik U mijnheer de Redacteur dank voor de plaatsing van deze regelen, waarmede U ook de conducteurs ter wille zult zijn. Hoogachtend, Uw dw dr.. PAL. Telegrammen TOKIO. 4 Aug. (Reuter.) Helgroot ste gedeelte van het. Russisch garni zoen op Saehalin heeft zich op 31 Juli overgegeven. HET DUITSCHE ESKADER IN ZWEDEN. STOCKHOLM. 4 Aug. (Reuter.) Bij het feestmaal dat gisteravond in het koninklijk paleis ter eere der offi- eieren van het Duitsche eskader werd gegeven, bracht dc Koning een toast uit op den Duitschen Keizer, waarin hij zijn dankbaarheid uitsprak voor de vriendschap, >die de Keizer hem sinds zijn troonsbeklimming had be- 1 wezen. Daarna toastte de Koning op de Duitsche marine. Admiraal Kos ter antwoordde met een toast op den Koning van Zweden en Noorwegen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd4 Aug. W. de Graal en A. M. Hollander, Bevallen 3 Aug. W. C. Vermeer— Verzcilberg z. i Aug. M. Witkamp Toonstra z. -- Aug. A. Wijnands j Verhage z. 3 Aug. C. W. Meins- ma-—Petri d. 4 Aug. A. Prevost Dirks d. 1 Aug. G. M. E. van WaardDreijer z. Overleden 2 Aug. M. M. v. Leeu wen, 8 m. d. Min derbroeder steeg, Officieele berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, van 26 Juli j.l. aan A. de Haan to Heemstede vergunning is verleend tot uitbreiding van eene in richting voor machinale houtbewer king op een terrein gedeeltelijk onder Haarlem kad. sectie I, No. 1010, en gedeeltelijk onder Heemstede kad. Sectie B No. 217. Haarlem. 3 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Marktnieuws Aangevoerd op 3 Aug. 320 H.L. aardappelen, verkocht 240 II.L, f2 f'S.öO11 II.L. appelen, verkocht 7 II.L., f 816: 38 II.L, peren, ver kocht 30 II.L.. f7—12; 1500 bloem- koolèn, verkocht 1500. ƒ4—12; 1000 roode kooien, verkocht 800, f 57 270 witte kooien, verkocht 270, ƒ35; 3O0 savoye kooien, verkocht 300, ƒ3— 5; 570 mnd. snijboonen, verkocht 570 mnd.. ƒ1.15—1.40: 1200 mnd. hee- reboonen. verkocht 1200 mnd.. ƒ0.50 1.10; 1000 bos wortelen, verkocht 1000 bos, ƒ3—4. Stoomvaartberichten Het st Kediri, van Rotterdam naar Java, vertrok 2 Augustus van La Ro ebelle. Het st. Bali arriveerde 3 Augustus van Batavia te Amsterdam. Het st. Soembawa, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Augustus van Suez. Het st. Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Augustus te Singapore. Het st. Sindoro, van Rotterdam n. Java. vertrok 3 Augustus van Mar seille. Het stoomschip Prins Frederik Hen drik vertrok 2 Augustus van New- York naar West-Indifi,

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3