NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang No. 6786 Verschijnt dagesii';.-, üihaive op Zon- en Feestdagen, ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: PER PREE maanden; ^an 1—5 regels 5C Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1,20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Qroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. i'bs ISrAkA^ Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Fraiw* oer post door Nederland - i.j» j^J N3) r Afzonderlijke nummers B 2'o?i£ t f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor ^ea^^ek'en-en' fr"arlc0 'per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap laarans Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij' Zuider Buitenspaarne 6 Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle, Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. TToofdagentenvoor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pari/s, 31w® Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 12 Augustus. De KroonHaarlemsch Tooneei Voorstelling, 8 uur. 'Brongebouw Specialiteiten voorstel ling Gezelschap Henri ter Hall, 8 uur. "St. Bavo Coneert-Varié, 8 uur. Vereeniging Sp eciali teitenvo orsted- lingGezelschap Frits van Haar lem, 8 uur. Kleine VereenigingSpecialiteiten voorstelling, 8 uur. Schouwburg Raaks Stoel en Spree „De vijf stuivers van LavarècLe" 8 u. Schouwburg Parklaan; Ned. Tooneel- vereeniging „De Kilo metervreter", 8 uur. Groote MarktAlberts FrèresBios- co op-voor st elMng Ged. Oude GrachtLohoff's Phono- en Cinematograph. Koningstraat 37AFlora Tosea.- OM ONS HEEN 'lxxxvui. IS DE KERMIS VERANDERD EN ZAL ZE VERANDEREN? Het is merkwaardig om te zien, hoe de kermis, op den keper be schouwd, feitelijk nog precies is zoo als vijf en twintig jaar geleden. De hoofdzaak bleef dezelfde, alleen de vormen zijn veranderd. Tenten waar komedie gespeeld werd, waren er toen ook al, imet dit verschil alleen, dat toen meestal inferieure gezel schappen speeldende voorganger van Tewe. was de houten draaimolen met zijn stijve glasver siering, een rand met allerlei voorstellingen op de kap en waarin je draaien kon te gen betaling van een cent, in stijve houten bakjes of op leeuwen, tijgers en paarden, die hoegenaamd niet op hun collega's IrTHe natuur geleken. Tewe verlangt nu een dubbeltje of vijftien cent voor een rit en laat daar mee de liefhebbers het hooge pacht geld, dat luier van hem gevorderd wordt, betalen. Het zal misschien voor de kermisgangers een streelen- de gedachte wezen, dat zij, .in Tewe's paleis rondvliegende, naarstig arbei den ten voordeel© van Haarlem's gemeentekas. In éen opzicht was de ouderwet- sche draaimolen aardigerhij had een sleutel, dien je trekken kon. 'tWas eigenlijk heelemaal geen sleutel, maar 't werd door de draailustigen zoo ge noemd, het stuk hout, dat stevig in een ander, rond stuk hout was vast- geduwd en voor de neuzen van de ronddraaiers werd heen en weer ge slingerd.. Wie 't hout er uit trok, mocht nog eens gratis meedraaien. De kramen zijn evenmin veranderd. Koek en speelgoed worden er nog in •verkocht als een kwarteeuw geleden, alleen is het nieuwe artikel noga er bij gekomen en heeft zich in de laat ste jaren als de aristocraat onder de kramen met zijn electrisch licht en fraaie kleurenpracht naar voren ge drongen. En de poffer- en wafelkra men? Ze zijn nog precies zooals ze vroeger waren, met hun smalle, waggelende bankjes, typische gor dijntjes en (petroleumlampen. Alleen zijn de wafels verbazend in prijs ge stegen. Een kwarteeuw geleden kostten ze vijf centen per stuk, nu acht ik denk, dat aldus ook de wafeleters meewerken tot stijving van de fondsen van de gemeentekas. Dan de waarzegster. Ze was er vroeger, maar ze is er nu nog, alleen met dit verschil, dat er tegenwoordig het spiritisme, nog wel het Konink lijk spiritisme wordt bijgehaald. De glasblazer op de Gedempte Oude Gracht beoefent ook geen jong be drijf. Het panorama is er geweest, ■zoolang de kermis bestaat, de tenten inet rariteiten, imet zeldzame men sehen en dieren, evenzoo. Alleen -de dikke dame, vroeger een trouwe eomparante op de kermissen, wordt tegenwoordig geweerd, om redenen van moraliteit. Haar tegenhanger, de broodmagere liardlooper, wordt evenmin toegelaten. Wat de inrich ting betreft, kunnen we dus zeggen, dat de kermis bij uitstek een conser vatieve instelling is. En boe staat het met de bezoekers geschapen Gaan de menschen van allerlei rang .en stand ook nu nog naar de kermis zooals vroeger Ik geloof van wel. Natuurlijk zijn er veel families de stad uit, maar meer omdat het vacaniie, dan omdat het kermis is. Vijf en twintig jaar geleden werd er in den zomer nog niet zoo algemeen gereisd. Alleen maken de kermisbezoekers er in dezen tijd geen nachtwerk meer van. In de laatste jaren is het dui delijk zichtbaar, dat. op Donderdag en Zondagavond de drukte spoediger afloopt. Vroeger kon het op die druk ke avonden wel tot twee, drie uur durennu begint zoo om en bij mid dernacht de menigte al heel wat te verminderen. De menschen gaan be paald vroeger 'naar huis. De vraag, wat van de kermis in de naaste toekomst mag worden ver wacht, is niet gemakkelijk te beant woorden. Zooals de Haarlemsch© Ge meenteraad op dit oogenhlik is sa mengesteld, ziet het er niet naar uit, dat er een meerderheid zal worden gevonden voor gewelddadige afschaf fing van de kermis. Blijkbaar zien ook de principieele tegenstanders van de kermis dat zoo inalthans zij hebben de energieke en voortdurende pogingen om door kracht van adres sen van den Raad de afschaffing te verkrijgen, sinds eenige jaren ge- j staakt. Toch zijn er in den Raad zeker maar heel weinig besliste voorstan ders van de kermis, dat wil zeggen - die haar een goede, wenscheïijke en nuttige instelling vinden. De grootste meerderheid gaat uit van dit beginsel, dat zoolang er nog zooveel menschen zijn, die de kermis bezoe ken, het heter is, daar niet aan te tornen. „Moet de kermis dood", zoo redeneeren zij, „dan moet ze haar natuurlijken dood maar sterven." Dat .is de dood, door gebrek aan belangstelling. Onder hen, die zoo redeneeren, zijn er nog, die desnoods wel eerder de kermis zouden willen opheffen, wanneer er maar iets voor in de plaats gegeven kon worden. Zoover hebben zelfs de felste te genstanders het nog niet gebracht- En nu kan men dat van .een gedeelte ook niet verwachten, ik bedoel van de kermisbestrijders uit godsdienstig oogpunt, die ook tegen andere soor ten van feesten bezwaar hebben. Maai' zelfs wat ik zou willen noemen de economische bestrijders, die de kermis afkeuren, omdat ze veel geld kost en drankmisbruik uitlokt, ook zij kwamen tot dusver niet met een redelijk voorstel voor een ander alge meen volksfeest, dat de kermis be hoorlijk zou kunnen vervangen. En dat is ook geen wonder. Het is lang niet eenvoudig een feest te organi- seeren, dat liefst eenige dagen duurt, zoo is ingericht dat het iedereen vol doet, financieel bereikbaar is en ten slotte eenigszins in overeenstemming is met de traditie van de kermis. Want ook dat is een groote factor: de overlevering. Van geslacht tot ge slacht staat de kermis daar als een periode va.n vrijheid voor duizenden, die 't heele jaar door loopen in 't ga reel va.n verplichten arbeid, als een tijdperk van lach en pret in een jaar van zorg, als een soort van verbroederingsfeest zou ik zeg gen, omdat menschen van allerlei soort naast elkander in de poffer- kraam zitten en bij Tewe en waar al niet meer. Zoo heeft de kermis een eenigszins democratisch tintje, dat haar nu nog in 't leven helpt houden. Zoolang da.t andere volksfeest niet uitgevonden is, zie ik de kermis nog niet verdwijnen. Misschien zullen meer en meer de koek- en speelgoed- kramen afnemen, die hun reden van bestaan volkomen verloren hebben en te midden van onze talrijke banket bakkerswinkels, speelgoed en galan teriewinkels, een wonderlijken in druk maken. Maar de restde tenten, de pofferkramen, de biographen, die moderne panorama's, Tewe en 't ove rige zijn nog lang niet ten doode op geschreven. Tenzij, zoo als ik opmerkte, een ge nie iets beters vindt. Maar wie dat -verwacht, mag wel eens bedenken, dat bij allerlei gele genheden bazars, tentoonstellingen en zoo meer tot vermaak van de be zoekers juist wordt georganiseerd een kermesse d'été Btiiienlandscb Overzicht; l)K OOKLOO Volgens de laatste berichten hebben hevige, steeds aanhoudende regens j DEN ALGEMEENEN SLAG, dien men verwachtte, verdaagd. Op de wegen langs het Japansche front ligt het slijk 3 of 4 voet hoog. De rui terij van Miisjtsjenko is nog altijd in oostelijk Mongolië, zij tracht den lin kervleugel en de achterhoede van de Japanners te bestoken. Vijf-en-dertig Choeaugoezen in Rus- sischen dienst, die beproefden om te Jing-kou groote voorraden van de Ja panners in brand te stelten, zijn ont hoofd. Van SACHALIN is het volgende ambtélijke telegram te Tokio ontvangen „Generaal Liapoenof, de Russische militaire gouverneur, en vijf officieren van den staf zijn naar Ryltof ge bracht. waai' zij door den Xapanschen opperbevelhebber in een kerkgebouw begroet werden. De generaal meldde, dat een af dee ling van 2 officieren en 100 man, die naar Nioro waren gezonden, bevel hadden gekregen, om zich te komen overgeven. Het aantal gevangenen neemt toe. De ballingen schijnen los gelaten te zijn, voor de Japanners het eiland bezet hadden. Men vreest, dat zij de rust van de districten zullen verstoren." Een telegram uit WLADIWOSTOK meldt dat, volgens een bericht van de kustwacht aan clen mond van de Toe men, een groot Japansch oorlogs schip op een mijn geloopen en gezon ken is. Het schip was te ver van land af, dan dat men het kon herken nen. Omtrent DE VREDESONDERHAN DELINGEN wordt uit Portsmouth een viertal tele grammen geseind van den volgenden inhoud "*„De Japanners hebben de vredes voorwaarden schriftelijk aan de Rus sische gevolmachtigden meegedeeld. De Russen zullefn de vredesvoor waarden in overweging nemen en zoo spoedig mogelijk antwoorden. De con ferentie is daarom verdaagd. De conferentie duurde Donderdag twee uren en had een vriendschappe lijk verloop. Bij den aanvang bood de heer Witte den Japanners een diplo matieke nota aan betreffende de ver gissing der Japanners Woensdag bij de overhandiging der geloofsbrieven. Daar de Japanners geen bezwaren hadden, werd de nota in de officieele verslagen opgenomen. Officieel wordt van Russische zijde meegedeeld, dat de quaestie der vol machten zoo is geregeld, dat zij geen aanleiding meer kan geven tot moei lijkheden. De wisseling der geloofs brieven was slechts een vorm-quaestie daar belde partijen gelegenheid had- den de brieven na de conferentie te onderzoeken. i Te kwart voor een begaven de gevol- machtigden zich naar het marine-ma gazijn om te lunchen. De Russen trok ken zich terug om de vredesvoorwaar den te overwegen. De voorwaarden werkten naar Petersburg geseind, met de opmerkingen van den heer Witte hieromtrent. J. C. P. i Verklaard kan worden, dat de toon der zitting van dien aard was, dat jideze de hoop op een gunstigen afloop zeer versterkt. j Graaf Komura sprak hoogst ernstig I en verklaarde, dat de voorwaarden :van zijn regeering gematigd zijn. Hij hoopte dat deze voorwaarden een grondslag konden zijn voor de on.der- handelingen. De heer Witte sprak de- j zelfde verwachting uit en verklaarde j te wenschen, dat de onderhandelin gen zullen leiden tot den vrede." Omtrent het bezoek van DE FRANSCHE VLOOT in Engeland kan nog het volgende! worden medegedeeld „Tachtig Fransche officieren brach ten een bezoek aan Londen. Zij lunch ten op Guildhall. Er werd druk ge vlagd in verschillende straten. De burgemeester van Portsmouth bood een feest aan duizend Britscho en Fransche onderofficieren in de ma rine-kazerne aan. Admiraal Caillard beantwoordde een: toost op de Fran sche marime uitgebracht door den lord mayor. Hij betuigde zijn vreugde over de schitterende ontvangst, den Fran- schen door de groote en edele Brit- sche natie bereid en verklaarde, dat het Kanaal in stede van- Frankrijk en Engeland te scheiden, deze landen verbond. Donderdagmiddag is een receptie gehouden in do Fransche ambassade. Admiraal Caillard was met zijn offi cieren aanwezig, ook werden vele le den der Fransche kolonie opgemerkt. Des avonds gaf minister Lansdowne een feestmaal, waar admiraal Cail lard met vier-en-twintig Fransche of ficier-en, de Fransche gezant, vele le den der regeering en een aantal hoog geplaatste personen aanwezig waren. Te Portsmouth waren des middags een aantal Fransche zeelieden aan wal, zij werden door de Britsche zee lieden en de bevolking met geestdrift begroet. Men schijnt zich algemeen te verbroederen. Een sportfeest had plaats, waarbij 3000 zeelieden van bei de vloten aanwezig waren. Des avonds bood de burgemeester van Portsmouth op het stadhuis een feestmaal aan de Fransche officieren aan. De admiraliteit gaf een feest maal aan 500 Fransche en 500 Brit sche onderofficieren in de marine kazerne. De hartelijke en schitterende ont vangst van de Fransche zeelieden wordt in Frankrijk zeer gewaardeerd. Nooit, zegt de Eclair", bood eetu volk op hartelijker en grootscher wijze zijn vriendschap aande Britsche natie, bekend om haar schitterende en groot- sche gastvrijheid, heeft zich zelf over troffen, meant de ..Petit Parisien". De „Siècle" schrijft: Het is een gelukkige historische ge beurtenis, deze groote betooging van vriendschap tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië. Het is een gebeurte nis die ons vijftig jaren jonger maakt en ons herinnert aan de dagen van de Krim. Een Britsch verbond rijst, voor ons op in al zijn kracht naast het thans eenigszins lijdende Russische verbond. Een Britsch bondgenoot schap is het eenige dat. aan liberalen, aan intellectueel en, aan een republiek past. Andere Fransche bladen wijzen op het groot© belang voor den wereld vrede. dat een nauwere aaneenslui ting der beide groote West-Europee- sche mogendheden moet hebben. Zoo zegt Jaurès in de ..Humanité" Het zou een vreemde dwaling zijn in de ontmoeting der beide vloten een betooging te zien, die bij andere na tiën argwaan moet wekken. De groote betoogingen, die aan beide zij den van het Kanaal plaats hadden, drukken slechts de natuurlijke voldoening uit van de twee groote Europeesche de- mocratiën over een versterking van de vriendschappelijke toenadering, die reeds zoo gelukkige gevolgen had voor dm wereldvrede. De Lantern©" zegt met andere woorden ongeveer hetzelfde en wijst er nog op, dat de goede betrekkingen met Engeland, geen relden behoeven te zijn voor slechtere betrekkingen met Duitschland. „Onze staatkunde moet een staatkunde van den vrede zijn." En zoo als deze bladen spreken ook de andere. KEIZER WILHELM heeft te Gnesen. na afloop der groote manoeuvres aldaar, die hij had bijge woond1, weder eene redevoering ge houden, die nogal de aandacht trekt. Nadat de keizer voor de ontvangst hem te Gnesen bereid, bedankt had, sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de Duitsch© beschaving zich zoo moe dig, zij liet ook met moeite, baan breekt. Toch blijken er nog vele Poolsche onderdanen gevonden te worden, die er aan twijfelen, of zij wel bescher ming en recht zullen vinden onder de banier der Hohenzollern. ging de kei-: zer voort. Een opgewonden fantasie en het warm houden van geschied kundige herinneringen kan menig geestdriftig gemoed brengen tot het trekken van valsche gevolgtrekkingen. Iedere katholieke Pool behoort te we- ten, dat hij in de uitoefening van zijn godsdienst op geenerlei wijze wordt gehinderd dat hij evenwel achting en eerbied behoort te hebben voor an- j dersdenkenden. Van Duitsch© zijde mag het beschavingswerk niet. stil staan. Wie, als Duitscher, zonder grondbe zit of andere eigendom, naar het oos ten trekt, doet "te kort in zijn ver plichting jegens het vaderland. Voor de Duitsch© en Poolsche Ka- tholieken wil de keizer er aan herin neren. dat wijlen Paus Leo XIII, toen hij bij zijn laatste bezoek van den grijsaard afscheid nam, hem de beide handen drukte en hem zegende, hoewel hij protestant is. Daarbij gaf de Paus uit naam van de Duitsch e katholieken de verzekering, dat zij trouwe onderdanen van den keizer zouden zijn. De groote eerwaarde priester mag niet na zijn dood ge maakt worden tot een woordbreker tegenover den Duitschen Keizer. Duitschdr-zijn wil zeggen deelen in de beschaving en de vrijheid voor ieder zoowel in den godsdienst als in den geest en in den arbeid. De keizer dronk op de gelukkige toe komst van Gnesen en vertrok daarop naar Wilheümshöhe. Stadsnieuws De Kermis Kennis-Donderdag is een van de drukke dagen der kermiswepk. Traditioneel wordt de middag .in gezet met het vermaarde orgelcon cert, dat een groote menschenmenig- te naar de Sint Bavo trekt om het beroemde kerkorgel te hooren „don-j deren". Zoo ook ging het gisteren. Tegen twee uur stroomde de menschenzee i het kerkportaal binnen en stuwde zich j voort in de breede zuilengangen der Sint Bavo. Onder de ionen van Handels Hal lelujah schuifelde men naar de oude zeden, de zerken over om te zien en gezien te worden. Luisteren doet men op kermis-Don- derdag alleen, wanneer van het or gel de donder langs de hooge gewei- ven rolt. Langzaam aanrollend eerst, klimt het dondergeluid tot fortissi- mo, waarna het weer heel zacht weg sterft. Het nieuw-hers telde orgel on weerde ditmaal voor het eerst en deed het op den ouden trant. De heer Ezerman gaf ook nog een zestal oud- Hollandsche liederen ten beste, n.l. de bekende volksliederen van Vale rius. Toen het orgelconcert genoten was, traden de menschen de kerk j uit en de kermis op. Den geheelen middag was het vol op het kermisterrein. Ook des avonds heerschte er een gezellige drukte langs de kramen en tenten, niettegenstaande een groot deel der schouwburg- en andere ten ten van 811 uur een groote hoe veelheid menschen hadden opgeslokt. Na elven braken de menschenstroo- men uit de verschillende localiteiten los en maakten de kermisbezoekers nog een blijden ommegang over de Groote Markt en de Oude Gracht. Hier en daar knoopten zich de uit einden van een menschensliert aan elkander vast en maakten een vroo- lijk „patertje". Elders weer vormden de menschen een grooten prop om een hoofd-van-Jut-sIaander enhewon- 1 derden de sterkte van den man, die met forschen zwaai den voorhamer deed nederkomen op het stokje, dat .met 'n wel wat sterke verbeeldings kracht het hoofd van Jut wordt ge- noemd. Het leek ons toe, dat de drukte des j avonds eerder verminderde dan vori- i ge jaren. Alleen op de Groote Markt, het tegenwoordig kenniscentrum, was het nog laat druk. SOCIËTEIT VEREENIGING. Donderdagavond was de groote zaal flink bezet. De heer Van Haarlem had voor dien avond een nieuw nummer geëngageerd: een wedstrijd tusschen twee wielrijders op home trainers op 2 Engelsche mijlen 3218 meter) en een tusschen paard en wielrenner op een halve mijl. Het was een aardig schouwspel, daar het publiek de vorderingen van de kampioenen op een bord met groo te wijzers kon volgen.'De wielerwed strijd won Kreamer van Johnson en in de match tusschen paard en fiets werd de victorie behaald door John son op het paard, dat door Kreamer bereden werd. De home-trainer bestaat uit rollen, die met draden aan de wijzers ver bonden zijn. Het schijnt nog heel moeilijk, daarop te fietsen zonder vallen. Voor 't paard was er een vloertje opgelegd, 't Is een vréémd gezicht, het dier in gestrekte draf te zien loopen, zonder dat het vooruit komt, terwijl de wielrijder daarnaast, eveneens op dezelfde plek blijvende, als een bezetene aan 't trappen is. j DE KROON. Op veelvuldig verzoek ging Don- derdagavond opnieuw „Narciss" van Brackvogel. De zaal der „Kroon" was op alle rangen flink bezet en waar men aldus vertrouwen .mag, dat die allen liefde voor het drama koeste- ren, kan in waarheid getuigd worden dat hun dramatische zin i buitengewoon door deze prachtopvoe- j ring moet gestreeld zijn. Meesterlijk i en daarbij harmonisch samenspel ga- ven vooral te genieten Mevrouw Smits—Grader als Markiezin de Pompadour, Mej. H. Verschuur als Doris Quinault, de heer Louis Bouw meester in den titelrol en de heer Cor Smits als Hertog de Ghoiseuil, terwijl het spel der overigen het zijne bijdroeg tot een glorieus geheel. Voorzeker zal een gedeelte van de bewondering der talrijk aanwezigen mede de zeer fraaie costumes gegol den hebben. Al met al, een schoone avond èn voor spelers èn voor pu bliek. Hedenavond gaan Aan de Haven, tooneelspel van Henri Chevot, ge volgd doorMarcel, drama van Saudeau en Derourelle. NEDERLANDSCHE TOONEEL- VEREENIGING. Hoe zou het toch komen, dat „Bul- lekop" geen volle zalen trekt. Dat de schouwburgtent niet bij het kermis terrein ligt kan toch geen reden zijn. Het stuk zelf is een alleraardigst kermisstuk, dat de bezoekers in een voortdurende lachstemming houdt. Ook het spel der tooneelisten is zeer Wat wil men nog meer Op veelvuldig verzoek gaat Zater dag een herhaling van den „Kilome tervreter". Zondag, den dag der af- scheidsvoor stelling, wordt „Bulle- kop" weer voor het voetlicht ge bracht. De andere lokaliteiten waren alle dicht bezet. Zoo kon men b.v. bij Stoel en Spree geen plaatsje meer krijgen. „De vijf stuivers van Lava- rède" pakten als de vorige avonden. Ter Hall in het Brongebouw had ook veel bijval met zijn specialitei ten-nummers. Het concert-varié in Sint Bavo lok te wederom veel publiek. De beide bioscopen Alberts en Lo- hoff maakten uitstekende zaken. Bij Alberts stonden de menschen vaak een kwartier van te voren te wach ten. De zaal der Kleine Vereeniging was eveneens goed bezet. Niettegenstaande duizenden men schen, ook hoveniers van buiten, op de been waren, is de kermis Donder dag zoowel de dag als nacht rustig voorbijgegaan. Bijzonderheden daar op voorgevallen zijn niet te vermel den er heerschte een kalme, vroo- lijke geest, zoowel onder jong als oud. De tenten, kramen en andere verma kelijkheden hebben goede zaken ge maakt. Van zakkenrollerij is niets vernomen. Aanvaring. Donderdag om 7 uur toen de sleep boot de „Broedertrouw" uit het Noor- derspaarne kwam, kwam het vaar tuig met e en aid aai* liggend schip in botsing. Door den schok viel de vrouw voorover in het ruim. Aan hoofd en borst gewond, werd zij door haar zoons naar boven gedragen, waar zij door een geneesheer werd verbonden, en vervolgens naar het gasthuis ver voerd. Naar h et kamp. De kapitein T. L. van Wagtendonk is met een detachement, sterk 3 offi cieren em 100 onderofficieren en min deren, naar de legerplaats bij Milli- gen vertrokken voor het in gereedheid brengen van het kampement, dat 24 Augustus door het 10de regiment, in fanterie wordt betrokken. Request aan den Raad. Toen wij den 5den dezer den heer J. C. van der Horst, administrateur van de Ned. Tooneelvereeniging ont moetten, deelde deze ons reeds mee, dat waarschijnlijk bij den Raad zou worden gerequestreerd wegens het afstaan van een terrein voor schouw burgtent buiten de voorwaarden van aanbesteding om de bekende quaes tie-Van Gasteren. Thans is zoodanig request naar 't schijnt bij den Raad ingediend, op de gronden reeds Maandag in de ru briek Om ons Heen vermeld. Dinsdag 15 Augustus a.s. zal naar wij vernemen de Eerw. Heer J. Jans sen Schmidt in de kathedrale kerk aan de Leidscbevaart alhier de H. wijding van het Diaconaat ontvangen. Gereeds chap dief. Aangehouden is zekere S., 24 jaar zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal van het timmermansge reedschap in het in aanbouw zijnde perceel aan de Westergracht. Hij heeft reeds verschillende vonnissen onder gaan.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1