- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE DUBBELGANGER, 23e Jaargang. No. 6787 tfeimsMjffiU <4agtrbemalve @g> 'd/smsf sub PsssfoSsgtaii MAANDAG 14 AUGUSTUS 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: fèfeos ©C^Pis «EAANEJENs Van 1—5 „egels 50 Cts.r iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - 5; Haarlem van 1—5 regels Ó.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpers fira éaa omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der D. 6 gemeente) 0 0 e c c c t c ,4 1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post dooir Nederland c 1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. AEKmdefqke nummers - 9-SX 1 &SS3mBKi£&lW> Redactie gn Administratie; Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, vaot Haarlem 0-17;*^/y 7-^-t. YV< de omstreken en iranco per post „0.45 iBfaswommuiiaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster, Directeur J, C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handeisvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toè te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja. zefs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeisvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voondeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van f3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zich in <de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen ïn te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het hedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de h&eren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz. H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging Wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 5 ets, porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven In Maart en April 1905 zijn 61 vor deringen tot een bedrag van 1365.851/2 betaald, 11 vorderingen zijn uitgesteld. .Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht, hoek Soph*a. straat, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. innenland BONI Naar aanleiding van het bericht om trent het bezetten van Pasempa door onze troepen wordt onze aandacht van zeer bevoegde zijde gevestigd op de omstandigheid, dat aangezien die plaats reeds eenmaal, namelijk in i860 door onze troepen was genomen, er in het oog van den inlander een vloek op rust, zoodat het geheel in zijn gedachtengang ligt die plaats niet voor een tweede maal te versterken en te verdedigen, hoe stork de stelling strategisch ook moge zijn. Van dezelfde zijde wordt liet ge wicht van de onderwerping van zoo vele hoofden erkend, hoewel er voor gewaarschuwd wordt niet te hard en te spoedig victorie te roepen, aange zien het verzet, zoolang de vorst .nog in het bezit, der rijkssieraden is, niet mag gerekend worden gebroken te zijn. Gewezen wordt tevens op de waarschijnlijkheid, dat de zwaarst e taak ons zal wachten in het roovers- mest Lamoera. een bergachtige streek, die wel het Zwitserland van Celebes wordt genoemd. Zoolang er geen verbinding is tns- schen de troëpen te Paré-Paré en die in Boni. zoadat wij feitelijk baas zijn ook in liet binnenland, kunnen wij er ons nog niet op beroemen den toe stand meester te wezen. („N. Ct.") de nationale kiesrecht- BETOOGING. Het Nederlandsch kiesrechtcomité deelt het volgende mede Zooals reeds vermeld werd, heeft de burgemeester van Den Haag den optocht geweigerd. Omdat de optocht echter wel het belangrijkste is van de betooging, heeft het uitvoerend comité besloten, het elders' te probeeren. Zeer waar- schijnlijk zal de betooging nu plaats i hebben te Utrecht, en dan op hetzelf- i de terrein waar ook de meeting te- gen het Arbeidscontract werd ge hou- FEEST ÓP 31 AUGUSTUS. i Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin zal de Oranje-vereeniging te Apeldoorn ver- schillende feestelijkheden organisee- ren, waaraan een optocht van alle schoolkinderen in de gemeente voor af gaat. De feesten worden dit jaar gehou den op het terrein aan den Deven- terwegjwaar de jongste uitvoering j van het Ned. Gymnastiek-verboncl plaats vond. Hoogstwaarschijnlijk zullen er dit jaar ook wielerwedstrij den zijn. I Alg naar gewoonte zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins een bezoek aan het feestterrein brengen. terwijl ook de Koningin-Moeder dien 1 dag te Apeldoorn, verwacht wordt. EIGENAARDIGE MOEILIJKHEID Een hoogst eigenaardige moeilijk heid doet zich te Dordrecht voor. On- j ge veer vier jaar geleden werd een omstreeks 50-jarige Duitscher. di'e zijn intrek had genomen bij een se dert overleden koopvrouw ;n potten en pannen aan de Toren straat al daar, door een beroerte getroffen, en ter verpleging in het Ziekenhuis opgenomen, waar hij opnieuw een be roerte kreeg. De gevolgen 'daarvan waren eene gedeeltelijke verlamming, welke het noodig maakte, dat de man in vei»- j pleging gehouden werd, maar aan-1 gezien die toestand niet kon voort duren, daar de man in zooverre her steld is, dat hij zich, zij het ook met moeite, kan bewegen, werd be-1 sloten hem uit het Ziekenhuis, waar hij feitelijk niet meer behoorde, te ontslaan. Als vreemdeling zonder middelen, van bestaan, moet hij over de gren zen worden gezet, maar waar liij eigenlijk thuis behoort weet niemand want blijkbaar had hij een valschen naam opgegeven. Eerst noemde hij zich S., later weer H. In de vier jaar had hij ook nooit aan zijn vrouw, die ill Hannover moet wonen, geschre ven, en had ook deze, waarschijn lijk niet met zijn toestand bekend, niets van zich laten hooren, evenmin als zijn gehuwde kinderen die hij beweert te hebben. Daarom werd hij pea- vigelante naar het Huis van Be waring overgebracht, waar de hulp behoevende in de gemeenschappelijke cel werd geplaatst en daar afwacht, welke maatregelen de justitie zal ne men om hem naar zijn land terug te doen brengen. (D. Ct.) DE GRAANELEVATORS TE ROTTERDAM. Nadat voor een paar weken de nieuwe graanelevators werden aange wend om een kleine partij granen over te laden, zijn zij eerst Donder dag meer serieus in werking gesteld voor de lossing van het aangekomen Grieksche stoomschip „Charilaos Tricoupis" aan het adres der firma D. J. Theophilatos Co. De reden van het oponthoud is, dat de directie der werktuigen eerst getracht heeft samenwerking te zoeken met de stu wadoors en graanfactors in dezen zin, dat zij de elevators ter beschik king stelde tegen denzelfden prijs als tot dusver voor de lossing van gra nen moet worden betaald, zijnde pl. m. 41/2 pence per unit, waarbij dan 1/2 penny als commissie aan d'e stu wadoors zou worden gegeven. Laatst genoemden bobben daarin evénwel niet willen treden. De directie der elevators heeft daar op te kennen gegeven, dat zij dan zou overgaan tot lossing in eigen he lleer, dus buiten de stuwadoors om en het genoemde stoomschip is het eerste waarvoor gecontracteerd werd. Van stuwadoorszijde heeft het daarop niet aan pogingen ontbroken om deze wijze van lossing te keeren; men ging zelfs zoo ver, dat men aanbood om het schip voor bedui dend ïagere'n prijs te lossen dan tot dusver gebruikelijk. De cargadoors van het stoomschip zijn evenwel bij hun aanvankelijk plan gebleven. Het eigenaardige geval doet. zich dus voor, dat de eerste oppositie te gen de nieuwe werktuigen niet komt van werkmanszijde waarvoor aan vankelijk gevreesd werd maai-van werkgeverskant. Heftige concurrentie zal daarvan waarschijnlijk het ge volg zijn. Verdere tegenstand komt van de graancontroleurs, die naar het heet, voornemens moeten zijn, om de uit komsten der automatische weging reeds bij voorbaat te wraken. 1 plaatje, om te dragen op de buik, j waardoor niet alleen de wormen wor- j den gedood, maar ook de stoffen en j zaaden, waaruit die voortkomen, wor- den ontlast en de dikte der buik ver dund dit middel is even zoo nuttig voor meerder Bejaarden als voor Kinderenen beide deze Middelen vroegtijdig gebruikt, behoed de kin deren voor de Engelsche ziekten en nemen ook de beginselen daar van i weg. Deze Middelen zijn ieder met 1 een gedrukt bericht voor 1 Gukten te bekoomen, behalven in alle de Hollandsehe Steeden, ook te Leeu warden bij W. Wigeri, Boekhande laar". AUTOMOBIEL-BRANDSPUIT. Rotterdam heeft thans ook zijn i eerste automobiel-brandspuit. Ue ma- 1 china is vervaardigd in de Kon. fa^ hriek van brandspuiten en reddings materiaal der firma A. Bikkers Zn. aldaar en wordt gestald in een daarvoor gebouwde bewaarplaats aan .bet Noordplein. slachtoffer van zijn beroep ig gewor den,, een welsprekend1 getuigenis af gelegde. Het kan de ,,Fr. Z." niet moeilijk vallen van andere zeebaden statistieken te verkrijgen om zelf na te gaan of er vele zijn die op zulk een lang tijdperk van ongestoprde vei ligheid kunnen terugzien. Dat het badpersoneel bij alle drie baden van de noodige reddingsmiddelen, zooals stangen met lange touwen en gordels (zij liggen steeds aan den waterkant) voorzien is en zich daarvan, gelijk het officieel bericht bewijst, ook op dien treurigen dag heeft bediend, be hoeft in een goed geregelde badplaats wel geen afzonderlijke vermelding. Een kalm. onpartijdig oordeel zal het stellig niet enkel aan toeval toe schrijven. dat hier 30 jaren zijnver- loopen zonder dat iemand verdron ken is.' LOSSEN VAN GRAAN. Donderdagmorgen werd in de Maas haven te Rotterdam de hulp ingeroe pen bij de lossing van een Grieksch stoomschip geladen met graan, dat des nachts was binnengekomen en met. behulp van de elevators gelost werd. Door de graan-controleurs was nl. namens den ontvanger geprotes teerd, aangezien de juiste telling bij de meting te wenschen zou laten. NATUURVERSCHIJNSELEN. Het onweer, dat Woensdagavond boven Arnhem woedde, ging verge zeld van verschillende natuurver- sehijnselen. In het begin, toen de bui nog ten Z. O. van de stad hing, werd men eerst hoog aan de lucht een z. g. n. vallende ster gewaar, die na een oogenblik verdween. Onge veer vijf minuten later werd in Z. O. richting, op ruim 20 gr. hoogte, een vuurbol zichtbaar, die eerst ongeveer 15 sec. onbeweeglijk in de lucht bleef hangen en toen tamelijk lang zaam daalde, waarbij zich in 6dee- len splitsend. Even daarna verscheen een tweede bol, die iets gropter was, nog langzamer daalde daarna eenigen tijd bleef hangen en toen uit elkaar barstte. Ten slotte zag men kort achter elkaar nog twee bollen, die wel kleiner waren, maar overigens zich als hun voorgangers gedroegen. Geen van alle vuurbollen scheen den grond te bereiken. (Arnh. Ct.) KWAKZALVERIJ. Een kwakzalversadvertentie uiteen Friesclie krant van 110 jaren gele den ,,De middelen, uitgevonden door een Gezelschap van Geleerden man nen, zijn drie gemaakte kraaien, aan een groene draad, die de jonge kinde ren worden om de hals gedaan, waar door tanden en kiezen spoediger en met minder- sin arte uit ko men, en waar door veel daar mede gepaard gaande stuipen en ziekten grootelijks worden verhoed of weggenomen. Als ook een gemaakte HET ONGELUK TE SCHEVENINGEN. Van den heer Goldbeck, directeur- generaal van :t Kurhaus te Soheve- ningen, komt in de ,,Frankf. Ztg." i een schrijven voor naar aanleiding j van het treurige ongeluk, dat er on langs is voorgekomen. De heer G. acht zich n.l, verplicht, tegenover de velerlei beweringen, als zou zijner zijds een onverantwoordelijke nala tigheid zijn begaan, op den voor grond te stellen, ..dat. dank.zij de voortreffelijke inrichting, de geschied- boeken der baden van Scheveningen in 30 zegge dertig jaren geen enkel doodelijk ongeluk, maar wel verschillende reddingen uit gevaar melden". ..En dit gevolg", zoo gaat hij voort hebben wij uit sluitend te danken aan ons uitne mend geoefend personeel, van welks dienstijver en plichtsbetrachting de verongelukte badman Toet, die een INBRAKEN. Door middel van braak zijn in den nacht v.an 2 op 3 Augustus j.l. ten nadeele van H. van der Slooten, Sweëlimckstraat 128, te 's-Gravenhage, ontvreemd 1 ovaal zilveren servetring, met, ge- kartelden rand 1 rend zilveren servetring, gemerkt M. V.: 3 zilveren vingerdoekringetjes 1 defecte gouden zegelring niet zwarten steen; 1 goudeai' daniesring met vijf gra naten 1 gouden dasspeld met parel 10 zilveren smalle en dunne arm banden 1 paar gouden oorbelletjes met bloedkoraal 1 Indische kris 1 glazen eau-cie-cologneflacon met zilveren dop, voet en plaatje 1 zilveren slot van een kerkboek, voorstellende een Bijbel 1 zilveren pepermuntdoos, op het deksel bewerkt met eikeltjes en ruit jes 1 zilveren vingerhoed-doosje, in den vorm van een ei. va© binnen gevoerd met blauw fluweel 2 gouden broches, bestaande uit blaadjes, op elk blaadje een knopje, in het midden een rosei. Van dezen diefstal worden verdacht twee mannen, pl.m. 30 en 16 jaren. De oudste gekleed met geelachtig sporthemd, donkere broek en jockey pet. flink en gezet postuur. De jongste gekleed met donkere colbertjas e:i broek en pet op. De commissaris van politie der 4de afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt opsporing en- inbeslagneming van de voorwerpen, en, zoo mogelijk, aan houding en voor hem geleiding der verdachten en bericht. Tijdens de afwezigheid der bewo ners is Donderdag door middel van opensluiting diefstal gepleegd ten huize van een bewoner van do le Oos terparkstraat te Amsterdam. Vermist.,worden een trom/mei, waar in een spaarbankboekje, twee gouden damesringen, twee Braziliaansche ef fecten ieder groot 20 pond sterling en genummerd 11905 en 11906, een snoer bloedkoralen, twee zilveren broches, vier rijksdaalders en twee gulden. BLIKSEM INGESLAGEN. Donderdagavond omstreeks 10 uur sloeg de bliksem in de zesroedige ko renberg bij de boerderij 't Hof te Hoog-Keppel waarin ongeveer 300 vim rogge was geborgen. De berg brandde geheel af. eigen sjees aanvaardde hij 's avonds opgewekt de terugreis. Zijn paard was ma.k, kende den stal en daarop vertrouwende ging de boer dutten. Het paardje had schijnbaar den stal vergeten .draafde hom voorbij, een zijweg in totdat het niet verder kon. Voor zich de Schoterlandsche Compagnonsvaart links de schut sluis, rechts de sluiswachterswoning. De hoer wordt door het stappen wak ker, meent dat hij thuis is, springt uit de sjees en komt met de leidselsin •de hand in de schutsluis terecht. Door het trekken aan de leidsels komt ook het gerij in de sluis. Het was één uur 's nachts, geen mensch meer op; een benauwde posi tie voor den hoer. Hij schreeuwt uit alle macht, er komt redding. Alles wordt op het droge gebracht en wonder boven wonder, er mankeert niets aan. Enkel een bad genomen de boer was nu voorgoed wakker. ONGELUKKEN. lloe gevaarlijk het toch is op of van een in gang zijn den. electri se hen tramwagen te springen bleek wederom voor de zooveelste maal Don derdagavond te Amsterdam. Een diamantbewerker, P. Monné ge naamd, sprong nl. van den motor wagen geraakte onder den bijwagen en moest zwaar gewond naar het Wilhelmina-Gasthuis worden ver voerd. Vrijdagochtend vroeg is de man overleden. Een 10-jarigen jongen, die bij het Zeeburgerpad te Amsterdam tegen de j spoorbrug was opgeklommen, wer- den door een passeerenden trein de vingers van een zijner handen afge- I reden, terwijl hij bovendien een sclie- j del wond kreeg. De knaap is per I brancard naar het gasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. Met de sleepboot Neptunus is Vrij dagmorgen aan de _Oo ster kade teAm- sterdam aangebracht de schippers- jongen J. Dekker, uit Sliedrecht, wien aan boord van een baggermo- len van den heer G. H. van Hattum in de Lek nabij Lekkerkerk hetrech- terbeen nagenoeg is afgeknepen door een staaldraad, waartusschen hij rnet 'dat been beklemd raakte. De jongen is naar liet Ziekenhuis ver voerd. IN DE SCHUTSLUIS. Hij was naar de landbouwtentoon stelling te Wolvega geweest, zijne koeien waren bekroond en op zijn PERS-OVERZICHT. Van Zaterdag 12 Augustus, j DE crisis in DE s. D. A. p. Mr. P. J. Troelstra blijft natuurlijk i den heer F. van der Goes het ant- woord niet schuldig op de vier arti- kelen in „Het Volk". De schrijver I verwijt den lieer Van der Goes de be- staande tegenstellingen meer dan noodig te hebben verscherpt en een j fel venijn in de debatten en in den ouderlingen geest in do partij te heb ben doen druppelen. Mr. Troelstra had van den heer Van der Goes, Jn wien hij op theoretisch gebied steeds zijn meerdere heeft gezien, iets an ders verwacht. „Historisch-materi&listdsch toch is deze methode zeker niet. Zij behoort meer thuis in de radikale beweging van vroeger misschien ook in de lite raire beweging der Tachtigers, in den tijd van haar verloop, dan in de sociaaldemocratische. ,,Ik sta thans voor de vraag zoo schrijft Mr. Troelstra of ik een debat, op dit terrein overgebracht, Fenilleiois. door KATHER. CECIL THURSTONE. 55) Hij ging naar de tafel, nam het leegc glas en vulde het met water en whiskytoen liep hij naar den 6choorstee.Tumantel, waar hét glazen kokertje mot de tabletten lag. Hij wachtte even, keek nog eens naar het Bed en vroeg toen op korten tooji Hoeveel Chilcotë hief zijn hoofd opzijn gezicht was akelig vertrokken, maai de koortsige schittering van zijn oogem was nog toegenomen. Vijf, zeide hij zeer beslist, vijf Vijf Onwillekeurig liet Loder zijn hand met het kokertje zinken. Door een vroegere vertrouwelijke medédeelmg van Chilcote wist hij, hoeveel morphi ne iedere tablet bevatteen hij be greep, dat vijf tabletten, zoo al niet bepaald gevaarlijk, dan toch een veel te groote dosis was, zelfs voor iemand die aan het morphinegebruik gewend was. Een oogenblik stoiid hij besluiteloos toen zegevierde de overheerscliende .trek in zijn natuur de onbewuste zelfzucht, waarop zijn geheele karak- ter gebaseërd was. Het was afkeurens- j waardig, het was misschien wel mïs- Idadig aan het verzoek te voldoen van reen man, die zich naar lichaam en geest in zulk een droeven toestand bevond. j Maar de natuurwetten dringen ieder i levend wezen om te' begeeren, te grij pen en vast te houden. Als een blik semstraal ging het hem door 't hoofd, dat. hij den tijd zou winnen, dien hij noodig had, als hij toegaf aan den hedmelijken drang, dien hij ternau wernood langer weeirstaan kon. Hij keek naar Chilcote, naar dat verval len, uiterlijk, die rustelooze, koortsige oogen, en toen zag hij plotseling zich zelf in een visioen. een visioen van dagenlangen, inspannen den, on vermoeider! arbeid, van langzaam ontwakende eerzucht, van haast be reikte heerschappij. Met een snelle beweging liet hij één voor één de vijf tabletten in liet glas vallen. HOOFDSTUK XXV, i Als Loder eenmaal een bepaalden stap in een richting had genomen, lag het niet in zijn aard om te wen schen, dat hij dien ongedaan kon ma ken. Zijn gezicht drukte groote vast beradenheid uit, toen hij de kamer deur achter zicli dichttrok en met rus- tigen tred de trap afging en liet. stille pleintje overstak. Er was een sterke wil toe noodig om de gedachte aan Chilcote, zijn treurigen toestand, zijn droeve omgeving van zich af te zet ten maar een geheele hel van zulke visioenen zou hem dien morgen niet verschrikt hebben, toen. hij, door nie mand opgemerkt, het pleintje had ver laten, met de oude boomen, het gras en 't slechte plaveisel hem alle zoo welbekend, maar geen aangename herinneringen wekkend en langs The Strand voortschreed naar de plaats, waar hij leven en hand'elen kon. Hij verhaastte onwillekeurig zijne schreden en. zijn stap was veerkrach tiger dan ooit. Nu voelde hij pas in welk een pijnigende onzekerheid hij da tien laatste dagen geleefd had, die onnatuurlijke spanning; die steeds terug gedrongen, maar voortdurend wederkeerende angst van teruggeroe pen te worden, en de daaruitvolgen- de onrust, waarmee hij niet alleen zijn zwaren arbeid verricht had, maar waarin hij ook geleefd had, al was- hij zich daar niet volkomen bewust van geweest. Toen hij zich nu zoo voortspoedde kwam de natuurlijke reactie, die zich uitte in een sterk ge voel van zekerheid en vertrouwen, een heerlijk, en vast bewustzijn van tijdelijke vrijheid, waarvoor geen prijs hem op dat .oogenblik te hoog scheen. Het oogenblik. waarvoor hij sinds het contract met Chilcote ^onbewust ge leefd had, naderde en het lag in zijn macht het te grijpen. De wandeling van Clifford's Inn naar Grosvernor Square was lang ge noeg om hem zijn kalmte temig te ge ven, die hij door het bezoek aan Chil cote verloren had, en voor dat welbekende huis in het gezicht kwam, voelde hij zich lichamelijk en geeste lijk genoeg opgewekt en gesterkt om Eve in cle ontbijtkamer op te zoeken waar zij. dat wist hij instinctmatig, hem zeker wachten zou. Zoo overwon hij dus de hindernis, die bijna zijn ondergang geweest was en hij was in staat, nu eenmaal het gevaar was geweken en achter hem lag, '.t geheel en al uit zijn gedachten te verbannen. Van het oogenblik af, dat hij in Chilcote's huis terugge keerd was, kwam geen weifeling aan zichzelf, geen schaduw van twijfel zijn geest Verontrusten. Zijn gedach ten over de zaak waren eenvoudig. Hij had met hart. en ziel een gelegen heid gewenscht om zich te doen gel den er was een hinderpaal opgere zen, die hem de gelegenheid, toen deze zich aanbood, dreigde te ontrooven, en hij had met het recht van den sterkste, de hinderpaal op zijde gewor pen. Dit feit zou hem, wanneer het h,em aan moed .ontbrak om de hem opge legde taak te vervullen, een hart on der den riem hebben gestoken want de man, die één moeilijkheid te boven is gekomen, voelt de kracht in zich om er twintig te overwinnen. liet was op dien dag, bij de her vatting der zittingen, dat Fraide's aanval gedaan zou worden. Geduren de de tien dagen, die verloopen wa ren, sinds het bericht van het gebeur de met da karavanen in Peirzië Enge land bereikt had, was er door de ar tikels in cle couranten der Tory-partij eene algemeeno verontwaardiging on der het publiek opgewekt, en deze ge beurtenis zou nu liet feit zijn, waarop Loder's aanval tegen de regeering steunde, want, zooals Lakeley op merkte ,,in de schaal van cle publie ke opinie legt een do ode Engélschman meer gewicht dan alle Oostersche quaesties samen." Er was overeengekomen, dat Loder, na eenige vragen, die in cle ochtend zitting zouden gedaan worden, de re geering zou intevpelleeren over de ge vaarlijke positie van Engel-and's on derdanen in het district Meshed en daar xeertig personen gevonden wa ren am zijn verzoek te steunen, was de weg voor hem open om itL^o avondzitting zijn motie in te dienen. Terstond nadat Loder ontlieten Jjad. begaf hij zich naar zijn studeerka mer. om zijn rede nog eens door te zien. voor dat een vroege partijverga- dering hem weder uit zijn huis riep. Maar opnieuw zouden de omstandig heden zijn plannen wijzigen. Nauwelijks had hij zijn aanteeke- ningen gerangschikt en zich wat ge- j makkelijker neergezet in den stoel voor Chilcote's lessenaar, of Ren- wick trad de kamer binnen met het zelfde voorkomen van gewicht, dat hij reeds meer bij een dergelijke aange legenheid vertoond had. - Een brief van mijnheer Fr aide, mijnheer. Maar er wordt niet op ant woord gewacht. Loder hield den brief in zijn hand, totdat de knecht de kamer verlaten had en opende hem toen haastig. „Waarde Chilcote", las hij, .La keley ontvangt daar juist een be langrijk bericht uit Meshed niet officieel, maar daarom toch niet minder alarmeerend. L)e vijande lijke handelingen van Russen te genover Engelsche kooplieden ne men hand over hand toe, en de autoriteit van het Consulaat wordt met minachting behandeld. Ter wijl een mogelijke bevestiging van deze tijdingen venvacht wordt, zou ik je aanraden, er vast reke ning meo te houden mot hot nog op je speech. Door de houding aan te nomen, alsof het bericht je ver raste. maak je je positie sterker. Ik zal je mijn opinie nader uit eenzetten, als we elkaar vanmid dag zien. t.t HERBERT FR AIDE."

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5