totaal van 13081 man. Het is jammer, dat men niet op de noorclpier mag komen, daar deze halverwege door een hek afgesloten is, omdat men bezig is de pier te her etellen. Al vroeg in den morgen brachten de treinen veel volk aan om de in tocht der vloot te zien. Ook per fiets en te voet kwamen een aantal IJmuiden binnen. De H. IJ. S. M. heeft voor voldoend© materieel gezorgd. Langs de haven en het kanaal heb ben de ondernemende IJmuidenaars in allerijl tenten in elkaar geslagen ten einde de dorstige kelen der blue jackets en de niet minder dorstige Hollanders op een gepaste wijze te kunnen laven Men verwacht de vloot eerst tegen 12 uur. Daar onze verslaggever zich op zee bevond, toen de copy te IJmuiden werd afgehaald, kunnen wij omtrent de binnenkomst der vloot eerst in ons volgend nummer uitvoerige me de deelingen doen. Van Haarlem naar IJmuiden rijden op 16. 17 en 18 Augustus de treinen als volgt. Haarlem vertrek 5.38 6.55 7.28 8.02 9.31 9.50 9.57 11.04 12.37 2.18 3.57 5.03 5.53 7.29 10.08. IJmuiden vertrek 6.14 7.24 8.15 9.25 10.50 11.46 12.26 1.58 3.39 4.40 5.48 6.58 7.33 9.05 10.14 10.50. Een lastige zaak. Dezer dagen had de 18-jarige zoon van den vrachtrijder B. te Schoten, zonder zijn vader daarin te ken nen met zekeren L. een hit, toebehoorende aan B., tegen een wagen geruild. Toen L. van zijn z.g. recht wilde gebruik ma ken en de hit voor een wagenspan- de, kwam B. Een en ander veroor zaakte een groote volksoploop, zoo dat de politie zich deze zaak moest aantrekken, waarna de hit is uitge bannen. Echter wenschen B. en L. leder voor zich het eigendomsrecht nog over het dier uit te oefenen, zoo- dat deze zaak voorloopig nog niet in het reine is gebracht Muziekschool Toonkunst. De heer Gerard Zalsman zal niet langer leeraar blijven aan de Mu ziekschool der Maatij. tot Bevorde ring der Toonkunst afd. Haarlem. De heer Zalsman is lid geworden van het vocaalquartet te Frankfort, waar van o. a. ook mej. Anna Rappel deel uitmaakt. Dientengevolge zal de heer Zalsman veel op reis zijn. Aan den heer Z. werd tegen 15 Sept. a. s. op 2ijn verzoek eervol ontslag verleend, op welken datum de heer Z. naar Frankfort vertrekt om de eerste re petities van het vocaalquartet bij te wonen. Het bestuur van Toonkunst hoopt zoo spoedig mogelijk in de vacature aan de Muziekschool te voorzien. Artistieke reclame. In het Moravische Museum van Kunstnijverheid te Brtinn (Oosten rijk) zal eene tentoonstelling van ar tistieke reclame plaats hebben. Deze tentoonstelling zal bestaan uit plak katen, omslagen en titelbladen van boeken, titelbladen van muziekstuk ken, adreskaarten, alsmede aanbeve- lingskaarten voor diverse producten, en zal eene afzonderlijke Nederland- sche afdeeling bevatten, zoodat fir ma's hier te lande, die artistiek uit gevoerde reclame-biljetten ter beschik king hebben, kosteloos aan deze ten toonstelling kunnen deelnemen, mits zij van hun reclame-biljetten vóór 14 Sept. een exemplaar doen toekomen aan den directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, die voor de gezamenlijke verzending zal zorg dragen. Landweer. Bij de Landweer in het XXIIe dis trict is benoemd tot reserve-kapitein do kapitein dor dienstdoende schut terij H. D, Emrik te Haarlem. Process ie naar Kevelaar. Naar wij vernemen zal de Haarlem- 6che Processie naar Kevelaar, welke drie dagen duren zal. den vijfden Sep tember a. s. vertrekken. Collecte. A. c. Zondag zal in alle R.-K. ker ken van het Bisdom Haarlem, de j aarlij ksche collecte gehouden wor- den voor den verderen afbouw der Kathedraal Kerk aan de Leidsche- vaart alhier. Gevonden voorwerpen. Een armband, een halsketting, een schort, een jas, een zwembroek, een hondenmuilkorf, een rijwielsleu tel. een kinderwagenkleedje, een oor belletje en twee houten hekjes. Br andje. Dinsdagavond om half tien had in een bewoond perceel op de Raam gracht bij twee oude menschen een binnenbrandje plaats, doordat een poes eein brandend theelichtje omver liep. In een oogwenk stond het tafel kleed in lichterlaaie. De oude vrouw gilde erbarmelijk, doch de man be hield gelukkig zijn tegenwoordigheid van geest en had het brandje 9poe>dig met water gebluscht. Letteren en Kunst Het gezelschap, waarmede Louis Bouwmeester in Indië (Batavia, Se- marang, Medan enz.) zal optreden, is als volgt saamgesteld Louis Bouw meester Louis Bouwmeester Jr.Ra- faël Bouwmeester; Jan Buderman, acteur en ex-tooneel-directeur van den Artis-Schouwburg Corns. Smits vroeger verbonden aan de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel en aan den Schouwburg te Gent; Brongers, Char les Gilhuys, Arnoldi, v. d. Nederland- sche Toon eol vereenigingAnt. Kihi- mel Guillaume Dullé en de dames SmitsGrader Henrielte Verschuur; Mary BeekmanCecile Carelsen Braakensiek. De heer Bouwmeester is nog in onderhandeling met oen viertal jon ge vrouwtjes en een drietal heeren. Als le administrateur is aan het ge zelschap verbondende heer Paul Billé. a.ls tweede de heer Vis. Binnenland HET NIEUWE KABINET. De Staatscourant meldt Het heeft Harer Majesteit der Ko ningin behaagd, bij besluit van 14 Augustus 1905 uo. 46, met ingang van 15 Augustus 1905 lo. op het daartoe door hem ge daan verzoek, den heer mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg eervol ont slag te verleenen als Minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Financiën, den heer mr. Th. DE MEESTER, oud-administrateur van de Generale Thesaurie bij het Depar tement van Financiën, vice-presi dent van den Raad van Neder- landsch-Indië alsmede, bij besluit van 15 Augus tus 1905 no. 27 lo. met ingang van 17 Augustus 1905. op het -daartoe door hen ge daan verzoek, een eervol ontslag t© verleenen aan de heeren mr. J. A. Loeff, als Minister van Justitie dr. A. Kuyper als Minister van Binnenlandsche Zaken vice-admiraal A. G. Ellis, als Mi nister van Marine, onder eervolle ont heffing van het beheer van het De partement van Buitenlandse'!© Za ken, ad interim Minister van Staat J. W. Bergan- sius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit, als Minis ter van Oorlog mr. J. C. de Marez Oyens, als Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid A. W. F. Idenburg, als Minister van Koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Hare Majesteit en aan den lande be wezen 2o. te benoemen, met ingang van 17 Augustus 1905 tot Minister van Buitenlandsche Za ken den heer jhr. mr. D. A. W. VAN TETS VAN GOUDRIAAN, Ha rer Majesteits buitengewoon gezant gevolmachtigd minister te Berlijn tot Minister van Justitie, den heer mr. E. E. VAN RAALTE, Rijks-advo caat en lid van de Tweede Kamer der Sta te-n-Generaal tot Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer mr. P. RINK, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot Minister van Marine, den kapi tein ter zee W. J. COHEN STUART tot Minister van Oorlog, den gene- raal-majoor H. P. STAAL, sous-chef van den generalen staf tot Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, den hoogleeraar J. KRAUS. rector-magnificus van d-e Technische Hoogeschool tot Minister van Koloniën, den heer mr. D. FOCK. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van Gedeputeerde Staten in de pro vincie Zuidholland. Heden Woensdag ontvangt de Ko ningin de nieuwbenoemde ministers ter bececüiging. De overdracht van de portefeuilles geschiedt Donderdag. Naar het ,.Alg. Hld.verneemt is het beslist uitgesloten, dat de heeren Fock en Van Kaalte een nieuwe can- didatuur voor de Kamer zullen aan vaarden en dus eventueel Minister- Kamerlid zullen worden. Daarvoor wordt door hen de vrij zinnige meerderheid te klein geacht. Immers zij zouden dan in voorkomen de gevallen voor het feit kunnen ko men te staan, dat hun stem den door slag zou moeten geven. „KONINGIN REGENTES De nachtmailboot „Koningin Re gentes" der Mij. Zeeland, die den I6en Juli in aanvaring is geweest met het Belgische stoomschip „Topa- ze", is hersteld in het droogdok te Rotterdam en zal op het laatst dezer week weer in dienst worden gesteld. KAMERVERKIEZINGEN. Nu mr. P. Rink benoemd is tot mi nister van Binnenlandsche Zaken en niet voor een nieuwen Kamerzetel wenscht in aanmerking te konysn, wordt in kringen te Arnhem waar men het weten kan, als candidaat voor de Tweede Kamer district Arn hem, genoemd mr. J. A. van Gilse (v. d.), hoofd-redacteur van de „Arnh. Courant. MINISTER ELLIS. De Minister van Marine, vice-admi raal Ellis, heeft gisteren afscheid ge nomen van de militaire en burgerlij ke chefs der afdeeling van zijn depar tement. NEDERLANDSCHE KRUISERS IN TANGER. Reuter seint uit Tanger d.d. gis teren Dc Nederl. kruisers ..Gelderland", ..Utrecht" en „Noordbrabant" kwa men hier vanmorgen aan. De gewone saluutschoten werden gewisseld. De schout-bij-nacht ging aan land en bracht een bezoek aan Mohammed el Torres met den Duitschen zaakge lastigde als vertegenwoordiger van Nederland. Hedenavond wordt in het Duitsche gezantschapshotel een diner aange boden. Morgen is er receptie. Het vertrek is bepaald op Donderdag. NEDERLAND IN DE MAROKKAAN- SCHE KWESTIE. Uit Tanger wordt aan de ..Matin" gemeld Men verwacht dat het eskader van Nederlandsche kruisers, dat uit Ned. Oost-Indië naar patria terug keert. hier deze week zal aankomen om een beleefdheidsbezoek te bren gen. Deze betooging is van meer belang dan men zoo dadelijk zou denken, want zij is geïnspireerd door keizer Wilhelm II, met het doel het begin sel van de open deur te bevestigen, de erkenning van de zelfstandigheid van den sultan te doen uitkomen en de solidariteit tusschen Nederland en Duitschland in de Marokkaansche kwestie te toonen. DE SHAH OP HET LOO. Uit Apeldoorn wordt gemeld De Shah van Perzië komt lOofll September op Het Loo. UIT DE STAATSCOURANT. De min. van marine brengt ter ken nis, dat in verband met den uitslag van het laatstelijk gehouden examen voor adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord, de hierna genoemde jongelin gen, gerangschikt naar de bij het examen gebleken kundigheden, voor eene benoeming als adelborst voor den zeedienst in aanmerking zijn gekomen J. D. Wolterbeek, A. Sannes, J. Fruin. F. M. Idzerda, J. H. de Vey Mestdag.h, J. W. Cohen Stuart, W- Lubberink, W. J. Rinkel, J. C. Knegt- mans, D. J. G. van Steenbergen, H. W. L. Schram, L. W. C. Koeman, H. van Eegben, A. K. Sieap, J. P. Se ret, J. Haremaker. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee H. Backer, 7 dezer te Reikiavik aangeko men, en is de divisie, bestaande uif Hr. Ms. pantser dek schepen „Gelder land", „Noordbrabant" en „Utrecht", onder bevel van den schout-bij-nacht J. G. Snethlage, 12 dezer van Algiers vertrokken. HAVENKWESTIE TE ZAANDAM. Men schrijft aan de Tel. De teerling is geworpen. De ge meenteraadsverkiezing is geëindigd en heeft met 405 van de 789 stemmen den zetel toegewezen aan den heer P. Pauw, aftredend lid, wethouder en voorstander van het groote haven plan. Derhalve valt hieruit af te leiden, dat 384 stemmen waren uitgebracht op deu heer A. J. van Wessem, libe raal, voorstander van beperkte ha venuitbreiding. Het district, dat tweemalen achter een een anti-havenman verkoos, heeft dus thans met eene hoogst kleine meerderheid een havenman afge vaardigd. Dat dit resultaat is bereikt, is groo tend eels te danken aan de groote populariteit, waarin de heer Pauw zich mag verheugen, terwijl niet ontkend kan worden, dat de doorslag is gegeven door hen, die ten opzichte van de haven onverschillig zijn en dus hun stem uitbrachten op den candidaat die in hunne oogen het meest geschikt is om de gemeen tebelangen te behartigen, in dit geval de heer P. Pauw. Niet te ontkennen valt echter ook, dat de helft der bur gerij anti-havengezind is en dat deze met veel inspanning behaalde over winning der havenmannen slechts een matig succes is. Ook is vrij dui delijk bewezen, dat uw correspon dent verkeerd zag. toen hij meende eene kentering in de hoofden der kie zers, ten opzichte van de haven, te kunnen constateeren. Zaandam heeft twee avonden ach tereen feestgevierd. Eerst Maandag avond, toen op allerhande wijze, o.a. met lucifersdoosjes, ijswafels, ver lichte fietsen en o.a. ook met een ge- illumineerde trekschuit met een mu ziekgezelschap er op reclame werd gemaakt voor de beide candid aten voor de gemeenteraadsverkiezing: en daarna Dinsdagavond toen den heer Pauw door het muziekgezelschap „Excelsior' eene serenade werd ge- 1 bracht. De heer P. van Mever complimen teerde daarbij het gekozen raadslid namens een groot deel der burgerij, waarop deze verklaarde, dat hij zich gevleid gevoelde door de verkiezing, maar nog meer door de hem gebrach te hulde. Hij zei de daarvoor allen dank. Duizenden menschen waren op de been DE HISTORISCHE OPTOCHT TE MAASTRICHT OP 15 AUGUSTUS. Na één rustdag, die na den druk ken Zondag noodig was, is het van daag weer feest in de stad en wel dubbel feest, want de O. L. Vrouwe processie gaat uit en dan wemelt hot altijd van de bewoners der omliggen de plaatsen. In de straten, waar de processie voorbijtrekt, zijn alle win kelkasten ontruimd en in plaats daar van zijn planten, bloemen en heili genbeelden gekomen, waar tusschen kaarsen, die tijdens den duur der processie aangestoken worden. Man den vol bloemen en gekleurde papier tjes worden met kwistige hand voor de processie uitgestrooid. Om half elf begint de Hoogmis en nauwelijks is deze uit, of de proces sie wordt opgesteld. Ordelijk staan de toeschouwers aan weerszijden der straten geschaard. De weeskinderen, congregatiën en hooge geestelijken volgen elkander op en daarbij is de lange schaar in 't wit gekleed© kin deren, engeltjes en bruidjes genoemd, een alleraardigste en fraaie afwisse ling. Nauwelijks was de processie afge- loopen, of de deelnemers van den optocht maakten zich weer gereed. Om half drie begon deze zijn weg, ©enigszins anders dan dien van Zon dag en onder begunstiging van fraai weder (het was wel wat te warm) werd de opgegeven weg afgelegd. Ook nu weer liep alles in de beste orde van stapel. Nog was de feest vreugde niet uit. Een goed geslaagd concert in het Stadspark door het symphonie-orkest van de stedelijke muziekschool lokte zeer veel bezoe kers eu daarna was er nog illumina tie op het Vrijthof en reünie van de deelnemers aan den optocht. Het feest kan als goed geslaagd beschouwd worden en de vereeniging „Maas tricht Vooruit" met voldoening terug zien op haar werk. VAANDELUITREIKING. Aan de plechtige vaandeluitreiking door II. M. de Koningin op 4 Septem ber, te Milligen, zal een godsdienst- - oefening voorafgaan, welke 3 Septem ber plaats heeft. Deze wordt niet in de kerk te Apeldoorn, doch in het kamp gehouden en zal door H. M. de Ko ningin worden bijgewoond. De dienst wordt geleid door dr. Van der Flier, te 's-Gravenhage. PRIJSVRAAG CARNEGIE- STICHTING. Naar het N. v. d. D." meldt, wor den uit ons land tot mededinging in do prijsvraag naar het Vredespaleis uitgenoodigd de architecten Eduard Cuypers en Jan Springer, beiden te Amsterdam. DE ZAAK-TOERING. De heer H. Toering te Utrecht heeft liet volgende request gezonden aan den minister van oorlog. Mijn zoon, dienende te Utrecht 9e reg. inf. 4e bat. Ie comp. was met wettig verlof thuis bij zijne ouders. Reeds den avond van aankomst (24 Juli j.l.) was hij onwel. Den volgen- den morgen ontbood ik onzen huis dokter Van Zadelhoff, alhier. I Deze constateerde dat zijn ziek-zijn van dien aard was, dat hij het bed moest houden, schreef medicamenten voor en gaf ons een attest, waaruit duidelijk bleek, dat mijn zoon ziek I was en het bed moest houden. Dat attest is door mijnen schoon- I zoon W. D. Hoimanu, afgegeven aan de wacht der kazerne alhier. Er is Maandagmorgen een jeugdig officier van gezondheid gezonden, die mijn zoon moest onderzoeken Óp de bede van mijne vrouw, om mijn zoon thuis te laten, daar de be handelende geneesheer had gelast hem in *t bed te houden, zeide de mil. dokter zijn beste voorspraak te zullen doen. Doch ongeveer één uur daarna ver- schenen hospitaalsoldaten, die mijn zieken zoon gelastten op te staan, zich in uniform te kleeden >en mee te gaan.Het vervoer geschiedde per bran card, doch zonder dokters opzicht. Ik was niet thuisonze huisdokter Van Zadelhoff is niet eens in kennis geste ld er van en mijn vrouws smeek beden baatten niets. De doctoren constateerden hooge koortsen en longontsteking, en onze huisdokter twijfelde zelfs of het geen typhusgeval kon worden. Steeds slechter wordende, is mijn zoon Idske na zeven dagenTn het mi litair hospitaal te Utrecht gestorven. Mag een militair met verlof (korter of langer doet er niet toe) ziek, dood ziek, uit zijn warm bed gehaald wor den om een half uur langen tocht per brancard te maken, tegen de or ders van den behandelenden genees heer Ik verzoek ernstig en met aandrang aan Uwe Excellentie om hier den schuldige te willen straffen en om maatregelen te willen nemen, dat dergelijke ruwe daden niet herhaald kunnen worden bij anderen. Een attest van den behandelenden (toch beëedigdenarts is steeds vol doende waar het opkomst van verlof gangers betreft, en hier had onze arts nog wel uitdrukkelijk in zijn at test vermeld, dat mijn zoon Idske niet vervoerd kon worden. Hei „N. v. d- D." onderzocht deze zaak en vernam nog het volgende: Dr. H. Zeehuizen, arts, dirigeerend officier van gezondheid 3e kl., en, naar men zegt, destijds tijdelijk chef van het militair hospitaal te Utrecht heeft aan dr. Van Zadelhoff verklaard geen attest te hebben gezienen daarom heeft deze laatste zich per soonlijk niet officieel villen bekla gen Met tér. Van Zadelhoff is omtrent het vervoeren van Idske Toering niet vooraf in overleg getreden. Toen hij den patiënt kwam bezoeken, vond hij het bed ledig. De zieke Idske Toering heeft aan het bevel om op te staan en zich in uniform te kleeden, zoo ziek als hij was, zwijgend voldaan. En naar aanleiding van boven-1 staande resultaten stelt het blad deze vragen le. Waar is het attest van dr. Van Zadelhoff gebleven? 2e. Waarom heeft de officier van gezondheid, die Toering bezocht, het vervoering niet beslist ontraden 3e. Wie heeft het vervoer gelast 4o. Op welken grond heeft dr. Zee huizen, of de andere autoriteit, die het bevel voerde, het vervoer gelast? 5e. Waarom is er van te voren met dr. Van Zadelhoff geen overleg ge pleegd Die vijf vragen zegt het „Nieuws" nog ten slotte eischen afdoend en liefst spoedig antwoord. „ZooaJs de zaak er tot heden toe uitziet, is zij bron van felle verontwaardiging. Die verontwaardiging moet natuur lijk worden beheerscht. tot ook andere partij aan het woord is ge weest. Maar dat moet niet te lang duren. De natie moet zeker zijn, dat er in Nederland geen menschen macht heb ben over leven en dood hunner mede- inenschen, zonder tevens te beschik ken over die fijnheid van geest, die waarborgt tegen ondoordachte toe passing van reglementen en verza king van het onbeschreven mensche- lijk recht." DE BEVENDE HUIZEN. In de Maandag gehouden vergade ring van den Haagschen gemeente raad is langdurig gediscussieerd naar aanleiding van het rapport van den directeur der gemeentewerken over de trillingen in de huizen te Schevenin- gen. Besloten werd aan B. en W- over te laten, het door hen reeds be gonnen onderzoek voort te zetten zonder zooals de heer Kolkman aan vankelijk wenschte, een speciale we tenschappelijke commissie in te stel len. Door de vereeniging „Schevemn- gen s Belang is aan den gemeente raad van 's-Gravenhage een adres verzonden, naar aanleiding van de verschijnselen, welke zich in de laat ste maanden te Scheveningen in en kele perceelen. staande aan verschil lende straten, voordoen. De vereeni ging wijst er op, dat het aantal van die perceelen nog betrekkelijk klein is ,maar steeds toeneemt en vele in gezetenen zich over deze zaak zeer ongerust maken. Met het oog op de nadeeiige gevol gen. welke het voortduren van dezen toestand moet hebben, verzoekt "de vereeniging den Raad, in het alge meen belang, dat spoedig een com missie worde benoemd, die de zaak grondig onderzoekt, opdat de oorzaak van bovengenoemde verschijnselen worde ontdekt en zoo mogelijk weg genomen, eer liet kwaad nog grooter afmetingen heeft verkregen. SCHAARSCHTE VAN DRINKWATER Hoewel overal zeer geklaagd wordt over de schaarschte van drinkwater, zoo is toch nog niet algemeen be kend, dat vanuit Den Helder het duinwater (leidingwater) per motor vervoerd wordt naar Schagen en om streken en aldaar verkocht wordt voor vijf en dertig cent de twee emmers van gewone grootte. EEN DROEVIG ONGELUK. Omtrent het verdrinken van den kwartiermeester, beh oorend e tot de equipage van Ilr. Ms. „Evertsdn". in volle zee, wordt medegedeeld, dat deze onder-officier wel degelijk door bet personeel der reddingsboot van het schip is opgehaald, doch dat ondanks het aanwenden van alle middelen, de levensgeesten niet meer op te wekken waren. Hij is vermoedelijk door uit putting van krachten gestorven. Het lijk is te Lerwick begraven, wiet alleen met de eerbewijzen van de equi page van Hi-. Ms. ..Evertsen", doch ook onder veel deelneming van En- gelsche zijde. O.a. was van het stad huis te Lerwick de Nederlandschet^lag halfstok geheschen en een detache ment van een Engelsche kanonneer boot begeleidde de lijkbaar naar het graf waarop cloor de Engelsche ka meraden een krans werd gelegd. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Op den We erd singel tegenover de Nieuwekade te Utrecht had Maandag avond omstreeks 10 uur een ongeval plaats mét een automobiel, die kee- ren wilde, doch plotseling naar den waterkant ging en tusschen den kade muur en aldaar vastgemeerd liggende vaartuigen terecht kwam. Zóó was het gebeurde niet opgemerkt, of reeds kwam van verschillende zijden hulp opdagen. Door middel van een andere schuit mocht het na veel moeite ge lukken de automobiel weder op den beganen grond te brengen. Wonder boven wonder had de ma chine niet geleden. Bovendien had de bestuurder geen letsel bekomen, zoo dat de tocht weldra weder kon wor den aangevangen. EEN DROEVIG GEVAL. Ter aanvulling en verbetering van een bericht onder het opschrift „Droevig Sterfgeval", overgenomen uit de „Leeuw. Ct." meldt men uit de beste bron het volgende Mej. Steensma heeft Vrijdagmor gen (4 Aug.), bij het verplegen van een kind, een trap van dat k'nd te gen de buik gekregen, waarop zich den volgenden dag verschijnselen van apendicitis (blindedarmontsteking) voordeeden, die zich zoo ernstig lie ten aanzien, dat reeds den daarop volgenden Maandag opnemmg in een ziekenhuis noodig werd geacht, waar ze jl. Dinsdag werd geopereerd en den Donderdag daarop is bezwe ken. Zuster Steensma was bekend als een flinke, hulpvaardige pleegzuster, die hare zware taak met veel opge wektheid vervulde. Ongeveer 5 jaar, waarvan de laatste jaren als le ver pleegster. is ze in het Binnen-Gast- huis werkzaam geweest en menig her stelde patiënt heeft hare afdeeling verlaten met een dankbare herinne ring aan de altijd opgewekte zuster. In Juni van dit jaar werd zij uit verkoren voor de betrekking van ver pleegster bij den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, waar zij zich ook, gedurende den korten tijd, dat het haar werd gegeven, haar liefde- vollen arbeid op dat terrein voort te zetten, getuige de zeer waardeerende woorden van den directeur van den gem. geneeskundigen dienst, heden morgen bij haar open graf gesproken heeft doen kennen als een flinke pleegzuster, een gezellig kameraad en een nuttig mensch in de samenle ving. INGESTORT. Men schrijft uit Huissen Het onderzoek, dat door de justitie, vergezeld van twee bouwkundigen, is ingesteld naar de vermoedelijke oor zaak van de instorting van het in aanbouw zijnd huis op j.l. Vrijdag, heeft aan het licht gebracht, dat deze moet worden toegeschreven aan het breken van een ijzer dn staaf, die aan de gebinten bevestigd was. Toen deze eenmaal gebroken was, kwam er be weging in de kap en het muurwerk, en volgden de andere staven, die naar het oordeel der deskundigen te dun waren en geen weerstandsvermogen genoeg bezaten om de zware kap te houden. EEN KLOEK ZWEMMER. Door de Maatschappij ..HetZeebad" te Schëveningen is bij de zeebad-in richting aldaar, tot badman-zwemmer aangesteld do zeeman v. d. Klaauw, ter vervanging van den badman zwemmer Toet. Van der Klaauw. be kend als een geducht zwemmer, ver kreeg zijne aanstelling o.a. na het af leggen van eon zwemproef in open zee, waarbij hij zich ongeveer 600 M. van de kust verwijderde, alzoo 200 M. verder dan liet wandelhoofd. Het is deze badman-zwemmer, wel ken de bemanning van den schokker dien dag eerst voor een zeehond, la ter voor een roekeloos bader van de heerenbadendie de waarschuwingen van het badpersoneel in den wind bad geslagen, aanzag. TOCH GESNAPT. Door de politie is gevankelijk naar Zwolle overgebracht R. Tien, van Staphorst, die tot 1 jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens mishan deling van zijn broeder Geert. Eerst heeft R. Tien zich eenigen tijd in Duitschland opgehouden on in de laat ste drie weken te Staphorst, verbor gen in de bosschen. Aldaar werd heim door zijne familie het noodige tot le vensonderhoud gebracht, totdat hij door den rijksveldwachter werd opge merkt. KONIJNEN EN LICHT. Nu het primo Augustus de rijwielen dds avonds weder van een brandende lantaarn moeten zijn voorzien, is het opmerkelijk hoe de jonge konijnen op de kustwegen door de bosschen van Bakkeveen en Olterterp (Fr.) worden overreden, da'ar deze didren de ge woonte hebben tegen het licht van de lantaarn in te loopen of wel, rustende op den w-eg, de verlichting eene aan gename verschijning vindende, zich zonder eenig vermoeden laten overrij den wat evenwel nog niet altijd der. dood van het beest tengevolge heeft. DE "WONDERDOKTER. Men schrijft uit Ginneken aan „L. en V." De wonderdokter, die sinds een jaar hier zijn tenten heeft opgesla gen. ontving Maandas- zijn 10.000en patiënt. De wachtkamer en de stoel, waarop deze zieke, een oude boer, moest plaats nemen, waren met groen en bloemen versierd en de man kredg van den wonderdokter een kistje sigaren ten geschenke. Tal van bewonderaars en herstelde zieken hadden den wonderdokter bloe men en cadeaux gezonden. MOORDAANSLAG. Zondagavond om ruim 11 uur zijn de herbergier Petersen op de Koorn- markt te Tiel en zijn vrouw dooreen zekeren Van B. zoodanig met een mes gesneden, dat dadelijke hulp van dr. Ter Braak hoog noodig was. De aanleiding moet worden gezocht in een vroegere liefdesbetrekking tus schen Van B. en de zuster van Pe tersen. HISTORISCH. In eene gemeente in Zeeland bleek, bij de beproeving der brandspuit, dat dit instrument met wind mee pl.m. 3 M. ver spoot, terwijl er met tegen wind geen water kwam. Op de raads vergadering werd besloten het instru ment maar af te schaffen als er brand was, kwam men meestal te laat. en de meeste huizen en hofste den waren tóch geassureerd DE SCHILDERIJEN DIEFSTAL. De Maandag te Terneuzen gearres teerde Victor Nihoul, verdacht be trokken te zijn bij den schilderijen diefstal te Middelburg, is Dinsdag morgen voor den officier van justi tie geleid en na verhoor onmiddel lijk op vrije voeten gesteld. SPOORLOOS VERDWENEN. Een onderofficier van het Holland- sche leger, die in een huis der An- nessenstraat te Antwerpen was afge stapt. is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. De onderofficier heeft in dit huis zijn sabel achtergelaten. (H. v. Antw.) GEMAKKELIJK. De torenklok te Zevenhuizen (bij Gouda) tracht liet allen menschen naar den zin te maken. Geheel uit eigen beweging wijst zij mi Green- wichtijd aan. terwijl het slagwerk den Amsterdamschen tijd aangeeft. VROUWELIJKE BANDIET. Op den weg tusschen Hoend'erloo en Apeldoorn is Zaterdag een wielrijd- ster door een haveloos gokleede vrouw aangehouden en genoodzaakt geld te geven. Der politie is het mogen gelukken de daderes op te sporen. ONGELUKKEN. Zendag is in de Laurens Reaal- straat te Utrecht een kind overreden door een coupé, waarin dï. G. van G. was gezeten. De kleine werd onmid dellijk met hetzelfde rijtuig naar het ziekenhuis gereden en daar s avonds nog geopereerd. Niettegenstaande direct alle moge lijke pogingen in het werk zijn ge steld om het kind te behouden, is het dien zelfden avond, tengevolge van de bekomen kneuzingen in den buik, overleden. Het 12-jarig zoontje van den dag- looner D. te Slenaken (Limburg) nam van een kastje een geladen geweer en begaf zich daarmede naar buiten. Nauwelijks aan de deur zijnde, kwam een zijner speelmakkers, het zesjarig zoontje van Th. aan. een schot volg de en trof het zoontje van Th. Het kind stortte neder en was een lijk. („'s-Hert. Ct.") In de Eerste Laurierdwarsstraat te Amsterdam is een 51-jarige vrouw van de trap harer woning gevallen, tenge volge waarvan zij is overleden. De 16-jarige W. te Nes (N.-H.) is bij het zwemmen verdronken. BRAND. In de Weverstraat te Den Burg, op Texel, is brand uitgebroken in een door vier gezinnen bewoond huis. Er kon weinig gered worden. Gelukkig konden alle bewoners ontkomen. De brandweer slaagde er in de be lendende gebouwen te bewaren. Ver zekering dekt de schade. Sport en Wedstrijden WIELRIJDER Hieronder volgen de uitslagen der voornaamste races, welke Zondag op de diverse plaatsen in het buitenland gereden werden P a r i j s. Op de Pare des Princesbaan won Rettich een course de primes voor Ingold en Danjou. De uurwedstrijd waaraan Gougolz, Lorgeou, Simar, Butler en Bruni deelnamen, eindigde in een overwinning van den Zwitser Lorgeou, de Fransche demo-fond spe cialiteit bleef twee banen achter en Nat. Bulter kwam op de derde plaats met 10 ronden verschil.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2