NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang No. 6792 Verschijnt dagelij':?, uehalvs op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN jSft AD VERTENTIËN: PER PR2E maanden! Van 1—5 regels 50 Cts,; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem -j 1-20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor ^^orpen 'n n om^re^ waar een Agent geves g is om er Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Fran?M)er post door Nederland l l l l I I I I I I I I I I l'öo Kleine advertentifin 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers £.02% VI Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% UUR de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap LdDarens Coster, Directeur J. C> FEEREBOOM. DrukkerijZuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenlandt Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN FJONESSuccParijs, 31^is Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 19 Augustus. Sociëteit VereenigingAlberts Frères Bioscoop-voorstellingen, 810£ u. IJ muiden Vertrek van het Engelsche Eskader. Heemstede (Terrein Spanjaardslaan): L awnt ennis-we ds trijde n. Buiteniaodsch Overzicht Hit OORLUU Het ontbreken van berichten van het oorlogsterrein schijnt er ander maal op te wijzen, dat de Japanners er zich. voor wachten 'eene actie te ondernemen. Zouden zij huiverig zijn om Line- vitsj aan te pakken Wij weten het niet, maar zóóveel is zeker, dat op dit oogenblik één tegenslag, één Russisch succes, de positie der Japanners te Portsmouth ten zeerste zou schade. Daarom wellicht wachten de Japan ners nog liever wat met nieuwe be wegingen, totdat de Vredes-conferen tie zal hebben beslist. In de Donderdagochtend, zitting van DE VREDESCONFERENTIE werd geen overeenstemming verkre gen over artikel negen, betreffende de betaling van een vergoeding aan Ja pan van geen van beide zijden wilde men iets toegeven. Het artikel is dus voorloopig ter zijde gelegd, na- dat dé geheele morgen met beraad slagingen er over was voorbijgegaan. De gevolmachtigden begonnen daar na de behandeling van het volgende artikel. Te half twee werd de zitting geschorst. Het is zeker, dat de nog te behan delen artikelen elf en twaalf betref fen de beperking van de Russische strijdkrachten ter zee in het verre Oosten en de verleening vanvisch- rechten aan Ja.pan langs de Russi sche kust van Wladiwostock tot de Behringzee. Artikel tien betreft de overgave van de Russische oorlogs schepen in vreemde havens geïter neer d. Het wordt steeds duidelijker dat de eenige weg om tot een schikking omtrent de twee voornaamste pun ten te komen deze is: Rusland erkent Japan's suzereimteit over Sachalin, Japan verbindt zich geen versterkin gen op het eiland aan te leggen of het voor militair strategische doelein den te. gebruiken en gelijke vissdhe- rij- en handelsrechten, te geven aan de onderdanen van heide staten. Ja pan ziet af van een schadeloosstel ling en stelt zich tevreden met de ver- goeding die het verkrijgt door den afstand van de pachtrechten op Liao- toeng en Port-Arthur en van den Chineeschen Oosterspoorweg en een vergoeding voor het onderhoud van 1,000,000 Russen. De conferentie werd te half zeven verdaagd. De correspondent van den „Lokal- anzeiger" te Portsmouth seint De woordvoerder van het Japansche gezantschap, de heer Sato, verklaar de mij van meening te zijn, dat de vrede zal worden gesloten. De heer Witte, kwam in zeer opgeruimde j «temming uit de vergaderinghij j antwoordde mij persoonlijk op de vraag of men het eens was gewor den over den Chineeschen Ooster-1 spoorweg met een onomwonden ja. Uit andere Russische bron verneem j ik, dat deze spoorweg tot tien mijlen j ten zuiden van Kharbin onder Japan.' sche controle zal komen en van daar tot Wladiwostock onder Russisch be heer zal blijven. Clémenceau schrijft in de Aurore over de aan Rusland toegeschreven WEIGERING, om land af te staan en een oorlogs vergoeding te betalen. Ook Frankrijk heeft bij het begin van .de onderhan delingen in 1871 die houding aange nomen, maar de gevallen zijn geens zins gelijk. Het eiland Sachalin valt niet te vergelijken met Elzas-Lotha- ringen. Wat de oorlogsvei'goedixigbe- treft, 'haar betalen staat gelijk met de erkenning dat men. verslagen is. Maar men vraagt- zich af. of men droomt, als men ziet dat de Russi sche gevolmachtigden weigeren al de nederlagen te tellen, waarvan hun r.eïs naar Amerika het gevolg is ged weest. Volgens den Times—correspondent te Tokio- tonnen DE JAPANSCHE BLADEN zich verbaasd over de gematigdheid der Japansche eischen. Zij betreuren dat niet de eisch is gesteld van de ontwapening van Wladiwostock. Wat Sachalin betreft, de Japansche pers betoogt, dat dit eiland feitelijk tot Japan behoort en dus de teruggave want dit zou de afstand van Sa chalin door Rusland eigenlijk zijn voor Rusland geen bezwaar 'kan heb ben. De voornaamste bladen verkla ren liever een voortzetting van den oorlog te zullen zien, dan eenige ver mindering van de Japansche eischen. Een duurzame vrede moet worden verkregen of anders liever geen vrede. De „Reiehsbote" deelt mede, dat de toestand in DE RUSSISCHE OOSTZEE- PROVINCIëN allertreurigst is. Groote benden trek ken het land door, overal geweldda digheden plegend, zonder dat hier iets tegen wordt gedaan. Vele landgoede ren en landhuizen zijn verwoest, de eigenaars worden verjaagd en soms gedood, kerken worden geplunderd. Men belet den landbouwers dfn oogst binnen te halen en mishandelt de geestelijken, Men is geen oogenblik zijn leven zeker. Volgens de Ostpr. Ztg." nemen vele in Koerland geves tigde Duitsche familiën naarDuitsch- landi de wijk. De politie deed tot dusver niets en schijnt zelfs in vele gevallen even als dat te Bakoe het geval was de geweldpleging te steunen. De gouverneur van Koerland schijnt echter ten slotte te hebben begrepen dat het zoo niet langer kon voort gaan. Hij heeft thans een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij ver klaart de orde met alle middelen te zullen herstellen en waarin hij dege nen, die zich aan ongeregeldheden schuldig maken bedreigt met een ver oordeeling tot de strengste straffen door de krijgsraden. Toen HET FRANSCHE ESKADER de haven van Portsmouth verliet, zond President Loubef een telegram aan koning Edward, waarin hij de zen dank betuigde voor het nieuwe bewijs van de tusschen beide landen bestaande vriendschap. Koning Ed ward antwoorddeEngeland en hij zelf waren verheugd aan de Fran- sche marine de vriendschap te kun nen hetoonen, die zij voor Frankrijk gevoelden. De: minister-president Rou- vier en lord Lansdowne wisselden eveneens hartelijke telegrammen, waarin zij verklaarden, dat de her- innering aan het bezoek te Ports- mouth onvergetelijk zou zijn. Admiraal Caillard is benoemd tot groobofficier van het Legioen van Eer. DE SCHEIDING VAN ZWEDEN EN NOORWEGEN. Het eindresultaat van de volks stemming in de Uniekwestie is het' volgende'368,200 stemmen waren voor de scheiding, 184 er tegen. Bij de jongste verkiezing voor het Storthing werden 236.641 stemmen uitgebracht. Aangaande DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE wordt nit Parijs dato 17 Aug. ge meld „Een nota van „Havas" geeft dui delijke inlichtingen over den stand der oiiiderlian delingen tusschen Duitschland en Frankrijk ten aanzien van Marokko. Terwijl de minister van buitenlandsche zaken zich bezig hield met de bestudeering van het program voor de conferentie ontving hij mededeeling van de stappen door den Duitschen gezant Von Tatten- bach te Fez gedaan ten behoeve van Duitsche firma's in zake den aanleg van een haven te Tanger en een belangrijke leaning aan den Magh- zen. Bij een bespreking met den Duit schen gezant te Parijs, prins Radolin vestigde de minister-president de aandacht van den gezant op deze stappen en hij deed hem in brieven van 28 en 31 Juli opmerkingen hier omtrent toekomen. Deze opmerkingen werden in een schrijven van 1 Aug. herhaald. De Fransche. gezant te Bei-lijn had tweemalen met den onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken een onderhoud. In een nota va.n 4 Augustus gaf prins Radolin inlich tingen en beloofde hij nadere mede deel ingen, zoodra berichten van graaf Tattenbach door de regeering zouden zijn ontvangen. De Fransche regee ring bleef het intusschen een onmid dellijk uitvloeisel van de op 8 Juli .gesloten overeenkomst achten, dat de vertegenwoordigers van beid.© lan den te Fez zich voortaan onthielden van elke bijzondere onderhandeling met den Maghzen. Men mag aannemen, dat de loopen de besprekingen een bevredigende op lossing der incidenten zullen brengen en den toestand het normale karakter z uilen her-geven. Stadsnieuws Militaire zaken. De vaandi-ig Ruth van het regi ment infanterie alhier in garnizoen is voor den tijd van 6 weken in wer- kelijken dienst gekomen. De adspirant-militie-luitenants bij het regiment infanterie alhier in gar nizoen, thans milicien-korporaal, zul len binnen enkele dagen bevorderd worden tot milicien sergeant. De reserve-sergeant Koopmans, be hoord hebbende tot het regiment in fanterie alhier in garnizoen is be noemd tot reserve 2e luitenant. Examen Gymnastiek L. O. Voor het te Utrecht gehouden exa men voor de acte Gymnastiek L. O. slaagden Donderdag onze stadgenoo- ten de heeren F. E. de Vries en J. M. van der Zanden. Geslaagd. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor de Boofdacte L. O. slaagde mejuffrouw E. A. Munk, te Hoofddorp. Het Engelsche Eskader. Admiraal Wilson en zijne officie ren zijn Donderdagvoormiddag uit IJmuiden te 's-Gravenhage aangeko men en werden op het perron der H. IJ. S. M. ontvangen door den mili tairen attaché en den marine-attaché bij het Britsche gezantschap aldaar. Allen droegen de kleine tenuezij reden in open rijtuigen de stad in. Admiraal Wilson begaf zich naar het Engelsche gezantschapshotel, waai' hij bleef tot even half een, om daarna in een open rijtuig met den Engelschen gezant Sir Henry Howard naar het „P&lacé-Hotel" te Scheve- ningen te rijden. Middelerwijl had ad miraal Wilson door een zijner adju danten zijn naamkaartje doen afge ven bij den Minister van Marine aan diens departement. Aan den lunch met den admiraal Wilson en de officieren, die den op perbevelhebber der Engelsche Ka- naalvloot naar Den Haag vergezel den, hem Donderdag in het Palace- Hotel" te Scheveningen door den Mi nister van Marine aangeboden, zaten behalve de gastheer aanin de eer ste plaats de vice-admiraaï Ellis, de afgetreden Minister van Max-ine, die, ook als tijdelijk Minister van Buiten landsche Zaken, de ontvangst van het eskader hier te lande had geregeld voorts de schout-bij-nacht Baroix Sweerts de Landas, commandant der Marine te Amsterdam kapitein ter zee Hissing, chef der afdeeling de fensie kapitein-luitenant ter zee Ba. x'on van Asbeek, chef van het perso neel, beiden aan bet Departement van Marine; kapitein-luitenant ter zee Smit, chef van het bureau van den Marine-Stafde luitenant ter zee le kl. De Ranitz, werkzaam aan het Departement. De lunch droeg een zeer eenvoudig karakter. De admiraal dronk op de gezondheid der Koningin en der Ne derland sche marine, waarop de mi nister van marine de aangename" ge voelens onzer zeemacht vertolkte over het vex-e erend bezoek van dit gecleelto dei' Engelsche vloot aan ons land. Zijnerzijds dankte de vlootvoogd hierop voor de hoogst aangename ontvangst, die het eskader had on dervonden vanwege de Koningin en de Nederiandsche marine. Met den minister en den Engelschen gezant, zoomede vele vlagofficieren, vertrok de admiraal des middags per extra trein naar het Eoo. Met denzelfden trein reisde de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, de luitenant-generaal Dumonceau, de grootmeester baron Sirtema van Gro- vestins, de vice-admiraals El'lis enTa- dema, de schout-bij-nacht baron Sweerts en nog enkele vlagofficieren, mede aan het diner genoodigd, allen in groot kostuum of uniform. Op het perron woonden velen het vertrek van de officieren hij. Om ruim zes uur kwam de extra- trein met de Engelsche zeeofficieren op Het Loo aan. Op het pen-on waren geen autoxiteiten aanwezig. De gasten waren vergezeld van den chef van het Militaire Huis van H, M., generaal Dumonceau de Engelsche vlootvoogd was in klein tenue, de overige offi cieren in groot tenue. Op het bassecour werden de heeren ontvangen door den Ópper-Hofmaar schalk baron Clifford. Gedurende het diner speelde demu- ziek van het 5de regiment infanterie een ixxooi programma in een tent, op geslagen op het bassecour. Met een extra-trein vertrokken die gasten weder om 9 uur van Het Loo. Zooals we gisteren neg in een deei der oplaag konden" mededeel-en, werd door de sociëteit „Trou moet Blycken" een anatinée aangeboden aan de En gelsche officieren, waarbij de Konink lijke Marinekapel uit Den Helder zich deed hooren. Om half vier arriveer den. de gasten, 35 Engelsche en een 10-tal Hollandsche officieren per rij tuig. De muziek speelde toen eerst het Engelsche volkslied en daarna het „Wien Neeriamdsch bloed", bet- welk door de officieren alsook dooi de aanwezige leden van de sociëteit met ontbloot hoofd werd aangehoord. I Zoowel de Engelsche als Holland sche officieren waren in burger ge kleed. j Vooraf was een rijtoer gemaakt dooi de omstreken. Op Hartenlust werd geluncht. 1 Te IJmuiden was het Donderdag nog drukker dan den dag van de komst der vloot. Vooral in den mid dag brachten de treinen een groote massa, menschen aan. I De café's en verdere uitspannings plaatsen maken uitstekende zaken. 1 Mien kon het ook niet mooier tref fen. Het weer is niet te warm, waar door menigeen die anders tegen de ver moeienis zou opzien, nu een uitstapje naar IJmuiden. maakte. Al wat varen kon werd gisteren middag naar zee gebracht, om de vaar- en kijklustigen naar de vloot te brengen. Als een blijk van goede verstand houding tusschen directie en perso neel van de Zedvisscherij-Maatschap- pij De Kotter diene. dat de directie gisteren genoemd personeel een tocht je liet maken met de ..Luitdnant-Ge- neraal De Beer Poortugae'l". De drukte aan de stations te IJmui den, Veisen en Haarlem was 's avonds bijzonder groot. j In» den namiddag gingen de Engel- sche matrozen passagieren. De mees ten gingen weder naar Amsterdam of bleven in IJmuiden. Ook in Haarlem dwaalden eenige wijdgebroekte schepelingen rond, die natuurlijk veel bekijks hadden. Navy schrijft in het ..Hbld." het volgende over den ongeregeiden trei nenloop Eenige dagen vóór de komst van de Engelsche vloot te IJmuiden werd door de H. IJ. S. M. aangekondigd, dat Woensdag, Donderdag en Vrijdag verscheidene extra-treinen zouden loo- pen op de lijn IJmuiden—Amsterdam. Op de Engelsche vloot werden in groeten getale dienstregelingen vei-- strekt, waarop met rooden inkt was aangegeven de express-treinen, welke noch te Haarlem, noch ergens anders zouden stoppen. Blijkbaar had de H. IJ. S. M. goede voornemens, maar 't uitvoeren daarvan bleek zelfs voorzoo een groote maatschappij onmogelijk. Gister (Woensdag) avond met vele Engelsche officieren en minderen te 11 uur uit Amsterdam willende ver trekken, kwamen we te 5 min. vóór 11 voor niet verlichte wagonsde lo comotief kwam pas over elf daarvoor en we vex-trokken weer een kwartier te laat, met het bemoedigende gezeg de van den conducteur, dat de machi nist met één machine voor zoo'xx lan- igen trein wel niet hard zou kunnen j rijden. En daar gingexi we, langzaam den weg overkruipende, in de rich- ting van IJmuiden. Vóór Haarlem nam de ware ellende echter eerst een aanvang. Twee maal stoppen vóór het station, wachten en nog eens wachten, tot eindelijk xxxet een matig gaixgetje Haax-lem gepas- seerd werd. Bij Velsen stopte de trein, tegen de dienstregeling in. tot het laden van eenige goederen daarna werd gerangeerd en kwam de trein zoodoende 40 minuten te laat in IJmuiden aan. Het gevolg was. dat de officieren en minderen, welke op de laatste sloep gerekend lx add en, de ze niet meer vonden. Goede raad was nu duur, waar het aantal hotels ixi IJmuiden klein is. Na lang zoeken werd er eindelijk een sleepboot gevon den, waarvan de kapitein bereid was ons tegen f 2 per persoon aan boord te brengen. Onnoodig te zeggen, dat dit den mindeiren schepelingen abso luut niet convenieerde en zij genood zaakt waren den nacht aan den wal te blijven, de stumperds Is het niet ergériijk, dat door de slechte regdliing der treinen ieder op kosten werd gejaagd', waar de vloot op de reede zeer zeker haar sloepen- dienst wel naar de treinen zal rege len De indruk, dien de Engelsche officieren van onzen treinenloop ge kregen hebben, is dan ook beneden kritiek. De maatschappij had beter gedaan een beetje minder drukte te maken van zijn extra treinen en goed te zorgen voor een geregelde verinai- dingDe exploitatie van hef, publiek is ïxieruit weder eens goed gebleken Men seint ons uit IJmuiden Hedenmiddag van 25 uur werd aan de sluizen een concert gegeven door de Engelsche stafmuziek, j Om 8 uur wordt hedenavond door de vloot met zoeklicht gewerkt. Aan boord van de Good Hope, het j admiraalschip der kruiserdivisie, ia teen korporaal overleden. De begrafe- i nis zal Zaterdagmorgen met milt» taire eer geschieden. Het vertrek der vloot is als volgt geregeldOm half acht verlaten Za terdagmorgen de torpedobooten de haven. Om half negen lichten de slag schepen het anker, terwijl de kruiser divisie vertrekt ua den afloop der be grafenis. Het Postkantoor te IJmuiden ver zond gisteren niet minder dan 23000 prentbi'ief kaarten. Nieuwe Harddravers. De stal Lijnkamp heoft wederom uitbreiding ondergaan. Aangekocht 1 zijn van den heer A. A. van den Berg de twee-jarige bruine hengst j ..Arak" van Rijstvolet uit Molwa, ge- boren 28 Februari 1903. Ixxgeschreven onder No. 726, en do twee-jarige zwarte of zwartbruine merrie ..Cleri- mondine" van Clerimond uit Maria geboren 2 Mei 1903. Ingeschreven on der No. 730. Bekroond. Op de j.l. gehouden groote land bouwtentoonstelling te Wolvega (Friesland) werden de volgende Haar lemmers met hun konijnen bekroond: L. Veldpoorten, len prijs, Black-and tan voedster2en prijs Hollandses voedster, zwart, en C. C. Timmerman eervolle vermelding, collectie brand- neuzen. Examen F r a ns c h L. O. Voor dit examen te 's-Gravenhage gehouden slaagde onze stadgenoot de heer D. Inklaar. Louis Bouwmeester naar Indië. Louis Bouwmeester gaat ons voor eenigen tijd verlaten om zijn fortuin te beproeven in onze Indiën. Deze tij ding. aldus schrijft de N. R. Ct., heeft in sommige couranten beschou wingen uitgelokt, die ons diep heb ben bedroefd en waartegen wij de be hoefte gevoelen een woord van ern- stig vex-zet te doen hooren. Wij laten Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. .60) Maar Loder viel hem in de rede. Vraag of ze me ontvangen kan, zeide hij. De knecht liet geen verwondering blijken. Hij wierp de deur van een der kamer,s wijd open en zeide Wil U even wachten in de witte kamer mijnheer, dan zal ik mevrouw gaan zeggen, dat u er is. Chilcote was klaarblijkelijk een be zoeker, die dikwijls kwam en een streepje voor had hij anderen. Zoo betrad dus Loder voor de twee de maal het huis, dat hem zoo vreemd was en hem toch door alle herinneringen, die het bij hem op riep, weer bekend toescheen. Toen hij in de witte kamer was gelaten, had hij alle gelegenheid zijn omgeving op te nemen. Het wag een mooie, ruime kamer, zeer weelderig inge richt, maar niet met een weelde, die het oog beleedigt. Elk voorwerp had en bezat waarde. De atmosfeer was te vx*oxxwelijk om hem aan te trekken, maar hij kon niet nalaten den fijnen smaak en de artisticiteit te bewonderecn, die uit dö geheele omgeving spraken. Terwijl hij dat deed, ging de deur open en kwam Lillian binnen. Zij droeg dezelfde japon van licht grijs laken met het prachtige blauw- vossenbont, die zij aan had gehad op den dag, toen zij met Chilcote in het Park had getoerd, en ze was juist bezig met haar handschoenen aan te trekken. Zoodra zij de deur dicht had gedaan, bleef ze staan, keek naar Loder en lachte even op de haar eigen luidruchtige manier. Ik dacht wel, dat jij liet zoudt zijn, zeide zij en bij die raadselach tige woorden sloeg ze coquet haar oogen naar hem op. Loder kwam naar haar toe. Verwachtte je me dan vroeg hij voorzichtig het terrein verkennend. Zij glimlachte. Waarom zou ik je verwachten Integendeelik wou juist graag van je hooren, waarom je hier bent. Even wachtte hijtoen antwoordde hij op denzelfden luidruchtigen toon, dien zij aansloeg Wel, laten we zeggen, dat ik mijn digestiebezoek breng voor het di ner van verleden week. ik ben op die punten nog oudexwetsch. Zij keek hem opnieuw glimlachend aan't was duidelijk, dat zij zich' bijzonder amuseerde. Beste Jack. ze legde eeneigen- aardigèn nadruk op zijn naam. Ik had er geen flauw idee van, dat je zoo punctueel waart. Ik dacht eigen lijk. dat 't woord „bohémien" meer op je van toepassing was. Loder voelde zich uit het veld ge slagen. Of zij trachtte, evenals hijzelf uit te visschen wat zij vermoedde maar niet zeker wist, of zij speel de willens en wetens met hem. In zijn besluiteloosheid, wat op haar laatste woorden te antwoorden, keek hij de kamer door en liet eindelijk zijn oogen op den haard rusten. Lillian volgde zijn blik. Wil je niet gaan zitten? zeide zij, naar de canapee wijzende. Ik beloof je, dat ik je geen cigarette op zal dringen. Ilc zal je niet eens vra gen, je handschoenen uit te trekken! Loder bleef onbeweeglijk staan. Hij wist niet hoe te handelen. Het was ongeveer veertien dagen geleden, dat hij Lillian gezien had en in.dientus- schentijd was haar houding tegenover hem anders geworden en die verande ring bracht hem in de war. Het kon de pbiiosofie zijn van een vrouw, die zich nu zij zich ervan bewust was, geen gelijke wapens te hebben terugtrekt uit een strijd, waarvan zij het hopelooze heeft ingezien; het kon ook het katachtige verlangen zijn om met hem te spelen nu zij zekerheid had. Hij wierp een snellen blik op het fijnbesneden gezicht, de groene oogen die een klein weinïgje schuins ston den, den weeken mond, die aan 't ge heele gezicht, iets onbetrouwbaars gaf, als men 't wel beschouwde, en terstond helde hij over naar de laat ste veronderstelling. Plotseling was hij ervan overtuigd, dat zij het tele gram bezaten met die overtuiging kwam de wensch bij hem op, te we ten of achter haar onschuldig glim lachje boosaardigheid verborgen lag, of dat zij zich eenvoudig amuseerde in zijn gezelschap. Toen je zoometeen de kamer in- kwaamt. zeide hij 'kalm, zeide je Ik dacht, dat jij 't zoudt zijn! Waar om zeide je dat? Weer glimlachte zij, denzelfden glimlach, die boosaardigheid of een voudig een zeker genoegen kon be- teekenen. O, antwoordde ze, ik meexxde al leen maar, dat het niet Jack Chilcote was, dien ik verwachtte te zullen zien, hoewel men mij gezegd had, dat Jack Chilcote naar me had gevraagd. Na die woorden volgde er weer een pauze. Loder verkeerde in een moeilijke positie. Hoewel hij er in stinctmatig van overtuigd was, dat zij, sterk ais zij zich voelde in'tbe zit van haar bewijs, genoot vaxx zijn pijnlijke onzekerheid, hunkerde hij toch naar haar erkenning va.n het feit, waardoor tenminste ahn dieo.n- zekerheid een eind zou komexi. Daar om begon hij opnieuw Weet je. waarom ik eigenlijk kom Lillian sloeg met een onschuldig gezichtje haar oogen naar hem op. 't Is zoo moeilijk om ergens ze ker van te zijn in deze wereld, zeide ze, maar men heeft altijd de vrijheid; er naar te raden. Opnieuw was ze hem le slim af. Haar houding was wel niet bepaald de houding van iemand, die de troe ven in handen heeft, maar toch Hij keek haar nog eens scherp aan. Vrouwen waren altijd min of meer onbegrijpelijke wezens voor hem ge weest; hij voelde zich het meest op zijn gemak het sterkst, in 't gezel schap van mannen. Ten volle ervan bewust dat zij in 't voordeel was, ma,ar toch vastbesloten zijn doel te bereiken, waagde hij een laatste po ging. Hoe heb je je vanmorgen op Grosvernor Square geamuseerd, voor Eve binnenkwam? vroeg hij. Het was een zeer onbeleefde vraag, maar 't was een rechtstreeksche poging om achter de waarheid te komen. Lillian knoopte haar handschoen dicht. Zij keek niet op bij zijn vraag, maar haar vingers staakten dienge- wichtigen arbeid. Een oogenblik stond zij onbeweeglijk, toen sloeg zij langzaam haar oógeix naar hem op. O, zeide zij op haar liefsten toon, dan heb ik toch goed geraden! Je bent hier om er achter te komen of ik in de ontbijtkamer zat met I mijn handen in mijn schoot, of dat ik rondliep en me intusschen zoo goed mogelijk probeerde te amu- seeren. Loder kreeg een kleur van ergernis. Bij eiken blik, elk woord vond hij Lil lian weerzinwekkender. Geen micros coop koxx haar beter voor hem ont leed hebben dan zijn eigen oogen het doden maar dit was het oogenblik niet voor porsoonlijke antipathieën andei'e belangen dan de zijne ston den op 't spel. Vastbesloten keek hij haar strak aan. Dan moet ik nog eens mijn eer ste vraag herhalen. Waaroxxi zeide je: ,,Ik dacht, dafc jij het zoudt zijn?" Zijn blik deed haar haar zekerheid eenigszins verliezenzij lachte een weinig verlegen. Omdat ik 't weet. Hoe weet je het? Omdat.... begon ze; toen lachte ze opnieuw. Omdat, vervolgde zij nu haastig, alsof er opeens een nieuw denkbeeld bij haar opkwam. Jack Chilcote het heel duidelijk had ge maakt voor iedereen, die vandaag te gen twaalf uur in zijn ontbijtkamer was, dat jij het zoudt zijn en niet hij, die vanmiddag zijn plaats zoudt in nemen. 't Is allemaal goed en wel om over eer te praten, maar als je in een leege kamer komt en je ziet oen telegram zoo lang als een brief open op een bureau liggen.... (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1