zoolang je nog op je bcenen kon begon Dame Fortuin het hof temaken van een aardig stapeltje „Blue Jays", slaan. i als jongste klerk bij Brown en WitteZoo kwam het ook uit. Juist toen Waar woont u eigenlijk? infor- hij als loopjongen bij een effectemna- hij aan de ontbijttafel wilde gaan zit- meerde. losjes, een dame. keiaar, die in een kwaden reuk stond, ten, bracht zijn vrouw den brief bin- Die vraag werd plotseling het brand- j En nu kan hij mij uitlachen, als ik men. punt aller belangstelling. Do meisjes door een mirakel ontsnap aan de wie- John's hart bonsde van de pret. Be- kregen een kleur, begonnen over ietslen van zijn Juggernautkar, en hij is vend opende hij het couvert en las anders en mama zag ineens, heel ver'mooi op weg mülionair te worden, den brief. in de zee. de rookpluim van een terwijl ik als eigenaar in naam van Ik heb ze, Mary, ik heb ze Twee Stoomboot [een manufacturenwinkeltje dicht voor honderd! Twee honderd aandeeltjes Op den Parkweg, zei de zoon,1 een faillissement sta. Trek daar nu voor... voor... met een stalen gezicht. 'eens 'n andere conclusie uit dan dat Zijn stem daalde van jubelende De familie herademde, de eer was hersens tegenwoordig geen markt- geestdrift ot een dof, heesch gemorn- geredwaarde hebben en eerlijkheid geen pel, en zijn oogen werden onhedl- Aan het strand werd dien dag van cent geeft. spellend, niets ^nders gesproken dan van dej Mary schrikte van deze beschouwing Wat beduidt dat?!... Twee dui- bevende huizen aan den Parkweg. gen. zeud-vijf-honderd sAvonds stond het bericht in de, Kom. John,, protesteerde zij, 1 Mary greep zijn arm en keek over krant, met bijzonderheden uit ver- ieder weet toch, dat eerlijk het langst ziin schouder in de nota. Toen ook zij trouwbare bron. Hél huis had, vol- duurt... de noodlottige cijfers zag, werd ze gens de bewoners, langdurig gebeefd.Humbugviel John haar in de bleék. zóó sterk zélfs, dat een kostbaar schil- rede; als ik, in plaats van strikt O- John! kermde zij. Ik wist derij van Bismarck maar beneden was eerlijk, net zoo'n schurk geweest was het wel! We zijn geruïneerd! gevallen. 1 als Snooks, dan zou ik misschien ookZe barstte in tranen uit. Dien avond hing in de villa's aan in een auto rijden met een Henry Houd toch je mond, vrouw, en den Parkweg geen schilderij meer Clay in mijn mond. laat mij even nadenkenbromde aan den muur. Kostbare doeken van. EerlijkheidIk verzeker je, Mary. J°hn, woest op de nota starend. 't Mesdag en Israels werden ingepakt en dat ik er genoeg van heb 'Is een grapt Wat zou het anders zijn naar de stad gestuurd Je kón nietJohn riep zij verschrikt, je Tweehonderd aandeelen van 12 shil- 'ris weten,Candelabres werden vast- wilt toch niet zeggen, dat je van plan Img en 6 stuivers is 125 pond, niet gesjord, glazen en porseleinen servie- bent, oneerlijk te worden Hoe komen ze er dan bij, mij twintig zen werden aan,touwtjes gebonden en Neen, dat juist niet, antwoordde maal zooveel te rekenen? Een rare opgehangen met voldoende spling. bij haastig. grap, lachte hij met hollen lach. Er durfde niemand naar bed, iedereen Zijn vrouw gaf een zucht van ver- 't Zou nog mooier geweest zijn, als ze wachtte met angst op de beving. De lichting. millioenen gerekend hadden. Ik ga vrouwen voelden en zagen het beslist, j Maar ik zou wel eens willen we- hun dat eens eventjes vertellen. i de mannen gaven gelijk om den ten, boe 't komt. dat Jameis zoo'n' Denk je heusch, dat 'tmaar een vrede. Maar toch was ieder teleurge- uilskuiken er gekomen is, terwijl ik grap is? vroeg het vrouwtje onnoo- 6teld. 't was lang niet wat men, ge- mislukt ben. zei. dacht had. Nu echter de moeite was Mislukt, John Zeg dat niet. Wij 01 een domme vergissingwat gedaan, moest het huis maar beven bebben 't heel behoorlijk. ,zou 't anders kunnen zijn? Geef mijn ook. De Parkweg-bewoners vertelden ik herhaal: mislukt, koppigde jas eens aan! het rond, 'smorgens aan het strand. John. Maar je hebt nog niet ontbeten. Ze werden aangehoord, bewonderden Wat beteekenen mijn paar bon-' O, ik heb geen zin. Ik moet er ook hun kordaatheid werd geprezen. derci pond per jaar bij Snooks' tien-, toch 't mijne van hebben. Het is toch ze gingen naar hui's als helden. Dat duizen(i raar. Ik denk, dat ik hun de klandi- merkte een meneer van den Duinweg, t Mary hoofdschudde en lachte flauw- sie opzeg... Toe, mijn jas!... Dank je. Hij wou voorden Parkweg met on- |j^ Nu, dag, lieveling! derdoen. vertelde dat het nergens zoo, je zegt daar heel ernstige din-- Hij had zulk een haast om zijne beefde als bij hein, dat het huis ge- g.en van men6er Snooks. Zou hij grappeumakende kassiers te bereiken, woon stond te schudden en aan zijn beusch niet knapper zijn dan jij ge- dat hij een cab nam, geheel verge buurman vroeg hij hoe 't gesteld was i00p jk heb gehoord. itend, dat hij nog wel een uur tijd had met diens huis? I Houd je mond Mary! snauwde eer 't kantoor geopend werd, zoodat De buurman was blij, dat hij troe- John. Heb ik je niet gezegd, dat 't 'dj nog een poos moest wachten. 1 ven kon. 'allemaal schurkerij is? 'tls makkelijk1 Zoodra het kantoor geopend was, Dat beeft al een paar dagen zoo, genoeg, in de effecten een vermogen trad hij binnen en klampte Steele aan, dat de pannen rammelen op m'ndak, te verdienen, als je de principes tege- eeu flink en schrander uitziende jon- je raakt er aan gewoon en dan slaap met de winst opbergt... Ik denk ge man. Hij stelde zich vlug voor en je er doorheen. er hard over, het .hem eens te laten toonde de nota met een- lachend ge- In de krant kwam een groot bericht zien. voegde hij er peinzend bij. zicht, van het bevende huis -op den Durn-j Wat laten zien, John W-at beteekent dat aardigheidje weg. Dat, al ben ik niet rijk genoeg eigenlijk Toen wcu iedereen gebeefd zijn, het om lui op den openharen weg een Steele zag de nota in en keek toen was lang niet interessant te wonen in doodschrik op het lijf te jagen, 't niet met verbaasden blik naar zijn cliënt, een huis, dat stilstond. Achtereenvol- is uit gebrek aan handigheid. Wat scheelt er aan Voor zoo- geus werden alle straatjes, hoofdwe-ik... ik begrijp je niet, man. ver ik zien kan, is de nota in orde. gen en pleinen aangetast door de beef- Niet vroeg John met een grijns. Och kom schertste John, die het epidemie. Haast niemand maakte zich'Wel, ik zou bijvoorbeeld in goud- warm begon te krijgen. Kijk eens érnstig ongerust, klaagde of verhuis- mijne kunnen gaan doen net als hij. goed U heeft toch wel rekenen ge- de. Alleen de groote hotels aan het En pas heb je gezegd, dat het leerd, hoop ik? Kocht u ze niet voor etrand stonden onbeweeglijk. Maar schurkerij was! riep Mary, werkelijk 121/2? Ja of neen? epoedig vertrokken de meeste gasten, verschrikt. De verbazing van Steele week voor m Scheveningen te zijn geweest en Nu ja... maar 't hangt geheel af een vroolijkheid, die hij echter snel niet gebeefd te hebben, dat was een Van de manier. Ik droom er niet van, onderdrukte. schandaal, dat stond gelijk met Rome te doen in Snooks' geest. Hij be-1 U is toch zeker genoeg op de en den Paus. Rijke Amerikanen en schouwt hét publiek als een kudde 'hoogte van marktprijzen, meneer Bo- voorname Engelschen zochten naar de schapen, en hij scheert ze om zelf in wers, om te weten, dat 121/2 nietbe- meést bevende huizen, joegen de huur- berenvellen op zijn kar te zitten. Mijn duidt shillings en stuivers? Ponden, prijs tegen elkaar op en de rijksten motief is nobeler: ik wil den gier van man! lachte hij. trokken er triomfantelijk binnen. een Snooks een lesje geven in nede- j De voorgevoelens van John werden De eigenaars, tuk op groote win- righeid. zekerheid en die zekerheid maakte sten. zegden de huur op aan ongefor-j)e trek op Mary's gelaat werd don-hem duizelig. tuneerde bewoners en spijkerden groo- kerder. Ponden ponden herhaalde hij. te borden aan de deur, waarop in vijf jk wou liever, dat je 't niet deed. i Ja. ponden, zei Steele koel. talen te lezen stond een regelmatig John. Wij kunnen niets riskeeren. Dan ben ik een verloren manIk bevend huis te hum*. i O, ik heb een paar pond liggen, kan die niet betalen O, Mary, wat In haast, vóór het seizoen geheel zei John luchtig. En van risico is ben ik dom geweest! ten einde liep, werd een reuzenhotel geen sprake, ate je je hersens maarWaarom verkoopt u ze niel gebouwd van hydraulisch geperste gebruikt. weer gom-elastiek, met speciaal ingerichte, Maar je hebt geen verstand van John voelde zich verlicht door .deze beef-hallen. Amerikaansche ridders goudmijnen en al die nare dingen. Be- oplossing van het probleem. and ruttérs rezen uit den grond als denk eens, hoeveel lui er arm door O, daar dacht ik niet aanZeker. Kaddestoelen, schreven geleerde ver- geworden zijn. Doe 't niet, lieve man, wil ik ze verkoopenWilt u het als 't andelingen en vonden de beefbaden anders u belieft doen dadelijk? uit als middel tegen neurasthenie, 't Ta-ta-tasuste John, je mocht Ik zal u er uit redden, sprak Was een evenement, edn nieuw soort toch wel een beetje op mijn gezond Steele ernstig; maai* u moogt u sport, door de dames beoefend in het verstand vertrouwen. Er is een sy- wel voorbereiden op een klein ver- „Maison tremblante". steem om te speculeeren, en het is lies. Garni. Kurhaus, Oranje- en Palace- doodeenvoudigje koopt bij rijzende Verlies hotel waren leeg, de zee was veria- en verkoopt bij dalende markt. Ieder-! John's gericht betrok opnieuw, ten. 'een kan 't, maai" de domooren die zich Ja de „Bleu Javs" zijn gisteren Scheveningen had een nieuwe at- door Snoofas en consorten laten villen, teruggeloopen in de nabeurs en ze tractiej weten 't niet. zullen vandaag wel flauwer zijn. Maar 't Werd groot aangeplakt. In de Mary was echter niet overtuigd Ze wacht, ik zal even telefoneeren, dan buiten!andsche bladen reusachtige ad- wilde nog iets tegenwerpen, doch John weten wij het dadelijk, vertenties. dat 't, na vele mislukte po- viel haar alweer in de rede: s Hij deed het en wendde zich spoe- gingen, technici gelukt was ook het Neem bijvoorbeeld de „Blue dig weer tot John. Kurhaus te doen beven en dat het Jays". Ik heb die toevallig nagegaan. 't Is jammer, zei hij deelnemend; zich recommandeerde in de gunst van Een week geleden stonden de aandeeze worden nu al verhandeld tot 11. weleer. Brochures werden verspreid len tien en een kwart. Dat is het werk van Snooks en zijn over de beteekenis van Scheveningen i Wat beteekent dat. John kliek. Neem inijn raad aan en ver- als bad- en beef plaats. Cliché's van —Dat beteekent: tien shilling en koop dadelijk; ze zullen nog meer naar de laatste eischen ingerichte le-, drie stuivers, verklaarde John met het dalen. dikanten op rolletjes werden afge- air van een schoolmeester, die al zïjn John zag groen. Hij had snel zijn drukt. Een nieuwe industrie van geduldjnoodig heeft voor een traag- gedachten laten gaan en begreep, dat 6laapkamer-ameublementen ontstond, begrijpend kind. Dan vervolgde hij zijn positie wanhopig vvas. Tegen de muren werden sierlijke sta- Ik zei bij mij zelfdie gaan om- Drie honderd pond zuchtte hij. len veeren aangebracht om het stooten boog en dri, dagen later stonden Plus de kosten, verbeterde de ef- Dat gaat zoo geregeld zijn gang; je windt je niet op, je komt er toch. En nu moet jij je vingers branden aan mijn aandeelen FoeiIk schaam mij over je Ga in godsnaam weghijgde John, of... ik vermoord je! Ik ben geruïneerd, en dat is jouw schuld, Snooks. Snooks schudde van den lach. Ik vroeg je toch niet, die aan deelen te koopen? Als je mij geraad pleegd had, zou ik gezegd hebben blijf van al dat goedje af. Jij bent geen man om te spec u le eren, John. En buitendien, die „Blue Jays" deu gen neit, hoorHoeveel had ik er John's woede was bekoeld in on macht hij voelde zich zwak en hul peloos, en 't kostte Snooks geen moei te, hem te doen opbiechten. De finan cier luisterde met een hard glim lachje. Hoor eens, Bowel's, ik heb niet 1 veel tijd maar, om onze oude vriend schap en omdat het gedeeltelijk mijn schuld is, neem ik ze van je voor 121/2 of 13, 't cijfer waartoe ik ze had willen opdrijven, eér de bom barstte. Met 't verschil kan je de on kosten betaeln en nog wat overhou den. Maar je belooft mij, nooit weer... goed dan Ik zie Steele wel vandaag en maak 't met hem af. Neen, geen dank. Bonjour Jack-staarde hem na, kmpoogend als een man, die uit inktzwarte duis ternis plotseling in 't volle daglicht komt. En van harte zegende hij Snooks. Toen dacht hij, voor 't eerst dien morgen, aan zijn kabnen, be scheiden winkel. tegen te gaan en men zoekt nog steeds naar het allernieuwste... („N. R. Ct.") SPECULEEREN. ze op 12, nu op 121/2. Als ik er een fectenman. week geleden honderd van had ge-1 Ik zou ze niet bij elkaar kunnen kocht, dan had ik vandaag een pro- krijgen, al gold het mijn leven Is fijtje van laat eens kijken ik heb gedaan met mij 't op mijn manchet geschreven 11 Dat is uw eigen zaak, sprak pond en 5 shilling. Verbeeld je, Mary, Steele scherper. 't Is ongetwijfeld in één wéék... En ze gaan nog meer een treurig gevalmaar wij mogen omhoogze loopen wel tot 20. Nu, hoe van nzen regel niet afwijken. Als u vindt je dat? niet betaald heeft op den vervaldag, John keek zegevierend naar zijne zullen wij ons genoodzaakt zien, vrouw. Zij zag hem aan met gloeien- maatregelen te nemen. U permitteert, de wangen en groote oogen. Haartwij- dat ik aan mijn werk ga? Morgen, fel en vrees waren snel verdwenen meneer De arme John maakte een bekla- 's Avonds, op wég naar Huïs,~ ont kwam John Bovvers ternauwernood eene ongevvenschte aanraking met een ici cii vima JBLu mooie automobiel en onwillekeurig orujer Kaars echtgenoots meésterïijke - gunde hij een weinig ynendölijken uitlegging van de kunst van specu- genswaardigem aftocht. Hij was vol blik aan de menschön, die er in za- jeeren en voor haar geeri. rezen, in wroeging over de ramp, die hij bracht wn. Zijn oogen ontmoetten the van een ver verschiet, streelende vizioenen over het hoofd van zijn lief vrouwtje, den heer, dac naast den chauffeur van zijden blouses mooie piano's en door zijn dommen mispas op het ge- ■nr 1 T U I 1 u 'villa's aan zee vaarlijk terrein der speculatie. Dood j' -riep deze. hem her- j q j0]in stamelde zij in blijde gaan leek hem begeerlijk, dn laffe ge- kennend, ik zie dat je nog vlug ter ontroering. dat is prachtig. En-weet dachten kwamen bij hem op. £.n J**11*- T je zeker, dat er geen risico is -O. kon hij dien Snooks maar eens Do kar stoof verder en John ver-1 Feitelijk niemendal, lieve. Geef te pakken krijgen, dien vampyr. de mij een maand tijd, en je zult wat oorzaak van al zijn ellende, zien wenschte den bestuurder in stilte. Er was een steek in dat compliment; want John's lichaam was in den laat- sten tijd sterker in omvang toegeno men dan zijn kapitaal. Snooks, bromde hij de auto ach terna. je bont een schurk. I I Snooks repte zich in opgewekten Na zijn kas te hebben geraadpleegd staat naar de Beurs, toen hij John besloot John 200 ..Blue Jays" te koo- naar buiten zag wankelen uit het Hij vergat het incident niet en thuis pen, in plaats van 100; de verlokking kantoor van Hardy en Steele, een ge- bij de thert was hij stil en somber, van dubbele winst was onvvèerstaan- slagen man. De financier stapte wat Zijn lief, geduldig vrouwtje zei niets. baar. Nog voor hij te bed ging schreef vlugger om hem in te halen, maai' sloeg hem met aandacht gade, hij zijn order aan de heeren Hardy Hé, John. ik zie jou niet dikwijls zo wist bij ervaring, dat het bgter en Steele, een welbekend kantoor, eii in deze gevaarlijke buurt. Toch geen was hem in zulk eene stemming niet den volgenden morgen naar zijn zaak onraad, hoop ik? te storen. Eerst toén de theeboel op- gaande, postte hij den brief. Die stem had 't effect van een uit geruimd was. verbrak hij de stilte. j Den gehoelen dag droomde hij gou- daging. 't Is toch vreemd, Mary, begon den droomen, vol trots, dat hij en John stootte een verwensching uit hij op wonderlijken toon, dat de Mary nu mooi op weg waren rijk te en minachtend bliksemden zijn oogen. menschen, die succès verdienen in de worden. Hij was nu heelemaal niet Laat mij gaan, zwendelaar! wereld, het gewoonlijk niet hebben, meer boos op Snooks; hij dacht met Wat drommel!... terwijl lui zonder hersens of opvoe- een zeker hooghartig medelijden aan Snooks stond een oogenblik ver ding geld bij hoopen krijgen en den hem want hij was overtuigd, dat ze stelddoch zijn slimheid begreep het weg onveilig maken met hun auto's elkaar weldra zouden ontmoeten in 6poedig. voor eerlijke, fatsoenlijke lui een financieele worsteling, waarbij Ah zoo! Ben je een van de Ja, dat is heel vreemd, stomdo roekeloos zelfvertrouwen Snooks vischjes? Ja. die „Blue Jays" is goed Mary toe. onvermijdelijk zou moeten buigen voor aas! Neem bijvoorbeeld dien James puur intellect Bowers. John wilde zich loswringen uit Snooks eens. Wij hebben samen op 's Avonds thuis komend, vond hij hand. die vriendschappelijk zijn arm school gegaan. Zonder bluf durf ik een brief van het effectenkantoor, dat had omvat en deze hield in dö greep zeggen, dat ik altijd een der eersten de order was ontvangen en hij lachte van een athleet. van de klas was en Snooks stond be- bij het vooruitzicht, dat de morgen- Foei, jongenspotte hijje kend als een stommeling. Wij kwa- post waarschijnlijk 't welkome nieuws valt me tegen. Ik heb jo zoo dikwijls men vrijwel gelijktijdig te Londen. Ik zou brengen, dat hij eigenaar was benijd om je kalme, solide zaakje. SCHRIJVERS OVER HET ROOKEN. Wanneer men eene. dame (pardon, niet alle) de vraag zou doen, hoe zij over het rooken denkt, dan zou haar antwoord kort en bondig dit wezen „Rooken meneetrneem me niet kwalijk, maar ik vind het iets afschu welijks." Maar niet alleen dames, ook onder de mannen zijn er, die liet rooken voor eene uitvinding des duivels hou den, maai' zoo erg is het toch heusch niet. Voor dezen keer zullen wij dé dames eens achterstellen en een paar schrij vers aan het woord laten. Voor eem- gen tijd werd er door de „Vereeni- ging tegen misbruik van tabak" te Pa rijs eene prijsvraag uitgeschreven. Wij zullen thans het oordeel van eenige Fransche schrijvers van naam aanhalen en wél op grond van door hen eigenhandig geschreven brieven. Taine schrijft „Inderdaad, ik rook sigaretten. Het is een tijdverdrijf voor de oogenblik- ken, waarin mijn hersens rust ne men, maar het is toch ook gevaarlijk, zooals veile voorbeelden bewijzen. Zoo gij er u zelf op toelegt dit te onder zoeken, gunt ge er een uitstekend ver slag van leveren, als ge de brieven verzamelt uit Duitschland. Holland, België. Engeland, Amerika, en Oosten rijk, waar nog meer gerookt wordt dan in Frankrijk. I André Theuriet zegt 't volgende „Ik was nooit lid van eene „Veree- niging tegen misbruik van tabak", en wel om de eenvoudige reden, dat ik zelf een hartstochtelijk rooker ben. Voor twee jaar vroeg mij de presi dent van zulk eene vereeuigLng eene novelle te schrijven, waarin het lijden van een hartstochtelijk rooker moest worden geschilderd. Ik deed het en ontving, onwaardige, die ik was. eene zilveren medaille van de Vereeniging., Dat was de eenige band tussc-hen mij en mijn tegenpartij, de niet-rookers." Emile Zola zegt ..Ik héb geen bepaald idee over het rooken. Persoonlijk heb ik voor een jaar of tien, op raad van mijn dokter, i het rooken gelaten. Die onthouding was echter de zwaarste strijd mijns levens. Om echter aan te nemen, dat het gebruik van tabak een slechten invloed heeft op letterkundigen arbeid, daarvoor moeten degelijke bewijzen worden geleverd. Ik ken groote schrij vers, die hartstochtelijk rooken. doch er zich volkomen wel bij bevinden en ik betreur dan ook ten zeerste, dat ik het rooken heb afgewend." Frangois Coppée begint zijn schrij ven met de woorden „Ik ben een hartstochtelijk rooker, meneer!" Dan vervolgt hij „Van af mijn achttiende jaar (en ik ben zes-en-veertig) heb ik den geheelen dag een sigaret in den mond. Nooit irookte ik een sigaar of pijp, maar al- I tijd eene sigaret. Ik stak haar aan, maar wierp haar na. den derden of vierden trek weer weg. Ik bevind mij er niet wel bij, dat moet ik beken nen, maai- mijn zwak gestel schrijf lik niet aan het rooken toe. Integen deel, het wekt op tot denken en droo men, en voor een schrijver zijn die Kvoorden onafscheidelijk aan elkaar verbonden." I Alexander Dumas Jr. schrijft, dat. als iemand hem iets vroeg over roo ken, hij ze naar Augieür en Feuilliet kou verwijzen, die groote rookers zijn. [„Ik zegt hij ben gelukkig laat begonnen te rooken en hield op. toen lik bemerkte, dat "Eet "bij mij duizelig- Iheid begon te veroorzaken, maai' na jeene onthouding van ongeveer zes fmaanden. kwam deze niet meer voor. iDo tabak is, volgens mijne zienswij- ]ze, naast den alcohol, de vreeselijkste vijand voor het denkvermogen. Nie mand zal het echter gelukken het [rooken in het algemeen tegen te gaan, te meer daar het grootste deel der mannen er voor is. En toch zal dat meerendeel moeten toestdmmen, dat de borstkwaal veelal ontstaat door jhet gebruik van tabak." Ziehier was Octave Feuillet zegt „Ik was een groote rooker en had verbazend veel moeite het rooken af te lieren. Voqi- eenige jaren werd ik er toe gedwongen en wel door mijn zenuwen. Ik schreef dien toestand niet aan do nicotine toe en toch was dit inderdaad het geval. Een feit is het, dat het rooken op zenuwachtige men schen van groot en invloed is. Het be gint met duizeligheid en eindigt met voortdurende slapeloosheid. De geest wordt er bovendien zeer door ver zwakt en men is gedwongen tegen zijn wil er tegen te strijden, iets wat ontegenzeggelijk vermoeit en het ver stand verstompt." Zoo denken er Fransche schrijvers over, die ('t zij er uitdrukkelijk bijge voegd) het tuig van de Fransche re- ge erin g te rooken kregen. Wij weten 'evenwel beter. Een lekkere sigaar op zijn tijd is heerlijk en scherpt eer het verstand en verrijkt de verbeelding, dan dat zij schadelijk werken zou. DE KONING VAN SPANJE. Door Marry Spencer Warren wordt over defcen jongste onder de gekroon de hoofden van de wereld een schets geleverd1, waaraan hier het een en ander ontleend zij. Over zijn jeugd wordt weinig bij zonders medegedeeldhet schijnt, dat zijn opvoeding, onder de voogdij van zijn moeder, zeer streng was. Men veraam zeer weinig van ham tot zijn meerderjarigheidsverklaringhetgeen toont, dat zijn opvoeders, wat dit deel van hun taak" betreft, eene ver standige opvatting hadden. Na de aanvaarding der regeering bleek al dra, dat de Koning noch een nul was, noch aan den leiband wenschte te loopen van zijn ministers. Hij verlangde van alles op de hoogte te worden gebracht, en gehouden. Eens of twee maal per week woont hij de zittingen bij van den Staats raad, en er gaat geen dag voorbij, of hij ontvangt zijn eerste-minister op audiëntie, de andere ministers zoo dikwijls als noodig is. De jonge Koning komt gaarne di rect in aanraking met zijn volkon verwacht brengt hij bezoeken aan groote of kleine fabrieken, waar hij zich nauwkeurig van alles op de hoog te stelt. Voor den landbouw interes seert hij zich zeer, hij houdt van den boerenstand ook menig bezoek bracht hij aan de verschillende ertsmijnen van zijn land. Ook is hij een echt sol daat en evenals de Duitsche keizer paradeert hij gaarne met zijn troe pen. Als jongen voerde hij reeds het bevel over een eigen jongens-regiment en het spélen van de „Marcia Reale" 1 door zijn lijfwacht lokt hem dikwijls voor de vensters van zijtn paleis. Hij stelt vee! belang in vesting bouw, studeerde vlijtig in scheeps techniek en volgde met aandacht ver schillende militaire oefeningen, het liefst die van snelvuurbatterijen. Dan is hij ook aardig thuis staatswetenschap, geschiedenis, na tuurkunde en taktiek. In zijn talenis hij zelfs zeer goed onderlegdvloei end schrijft en spreekt hij Duitsch, Engelsch, Fransch en Italiaansch. Hij is een vroom katholiek; zijn leermeester was kardinaal Merry del Val... Zijn levenswijze is voor een jongen man zeer regelmatighij is vroeg op, gaat meestal niet te laat naar bed. Zijn liefhebberijen zijn vele; en zijn arbeidsuren wisselt hij af met mu ziek, teekenen, schermen, boksen, schieten; hij is een goed ruiter, een handig chauffeur. Dan is hij verzame laar van munten en postzegels. En als hij uit wandelen gaat, vergeet hij nooit zijn hand-camera. Voor een jongen koning, die pas negentietn jaar is, schijnt dit alles al aardig wat. j ZIGEUNERS IN HONGARIJE. Tot dusver wordt in Hongarije, evenals in de BaJkanlandeu aan de zigeuners toegestaan geheel en al als vrij volk te leven. Zij kunnen tot gee- nerlei militaire of andere diensten worden gedwongen, en zijn als 't J ware een staat in den Staat. Hongarije heeft het niet zeer benij- denswaardig voorrecht, ruim 200.000 van die zigeuners onder zijne bevol- i king te tellen. Zoodra de winter in aantocht is. ziet men bijna die gehee- le massa het land verlaten en wor den andere landen met hun bezoek „vereerd". Maar begint weer de zo mer. dan komen zij in haveloozen en vervuilden toestand weder in het land. De mannen spelen viool of fluit sommigen oefenen eenig bedrijf uit doch over diet algemeen trachten zij op andere wijze aan den kost te ko men. De vrouwen zijn in het alge meen waarzegsters, en de kinderen groeien op zonder maar een schijn van opvoeding te krijgen. En zonder nu bepaald als straatroovers te werk te gaan, zijn mannen en vrouwen er steeds op uit, om vast te houden wat maar in hun handen kan vallen, paarden, gevogelte en soms zelfs kleine kinderen. Hierin nu zal hoogstwaarschijnlijk verbetering komen, wanneer uitvoe ring wordt gegeven aan de maatrege len, die de Hongaansche Regeering, op aansporing van de Hongaarsche maatschappij van landbouw, voor bereidt. De kinderen der zigeuners zullen, van hun zevende jaar af, van Staats wege worden opgevoed. Het zal den zigeuners niet meer veroorloofd zijn een vrij" bedelaars leven te leiden. Zij, die toch daarme de voortgaan zullen worden gestraft door inbeslagneming van hunne paar den en wagens. Aan de rondzwervende zigeuners zal geen patent meer als handwerks man of los koopman worden uitge reikt. Ieder zigeuner moet een vaste woon plaats in een gemeente hebben. Die zich geen vaste woonplaats gekozen hebben .worden geacht hun domicilie te hebben in de plaats waar zij het langst verblijf hebben gehouden. Eenmaal hot land verlaten hebben de, zullen de zigeuners niet meer in Hongarije mogen terugkeeren. Tenslotte zullen bijzondere ambte naren worden aangesteld, om toe zicht te houden op alles wat do zi geuners betreft. Wanneer deze maatregelen flink in toepassing worden gebracht, mag men vernachten dat er ook elders niet meer zal te klagen zijn. In de afdeeling onzer Kamer werd bij de bespreking van het met Duitschland gesloten vestigingsver drag de wenschelijkheid geuit van een speciale voorziening ten aanzien der behandeling van de zigeunerben den, die in het grensverkeer dikwijls zoo grooten last veroorzaken. Onze regeering meende echter, dat het niet mogelijk was voor deze benden eene bijzondere regeling in het leven te roepen. Maar nu gaat het Hongaar sche gouvernement de zigeuners vast leggen, en dat zal denkelijk wel hel pen. UITSTAPJES IN DEN DROOM. Een uitstapjes te maken, al is het dan ook maar voor enkele dogen, is tegenwoordig zoo kostbaar niet meer. Met een vacantie-kaart kan men, aJs men derde klasse wil rijzen, zelfs al voor twee gulden van het eene einde van ons land tot het andere reizen en goedkoope hotels en pensions zijn overal te vinden. Voor de vacantie- menschen is onze twintigste eeuw een ware uitkomst. Maar toch zijn er nog altijd zeer veel menschen, die zich zelfs zulke be- scheidenlijke uitgaven niet kunnen veroorloven, of weer andere, die in hun betrekking geen verlof kunnen krijgen of om hun zaken niet weg kunnen uit do heete stad. Om ook >cLie wat van den vacantie- tijd te doen genieten, heeft een ver bazend rijk man hij zal waar schijnlijk wel weer in Amerika wo nen een goedkoop middel uitge dacht. Hij gaat uit van de veronderstel ling, dat de menseh ook in den slaap een zekeren invloed op zijn wil kan uitoefenen, welke veronderstelling hij grondt op het feit, dat men des morgens kan ontwaken, op het uur, waarop men zich den avond te voren heeft voorgenomen op te staan. Waarom, zegt, hij, zou men zich nu ook niet 's avonds kunnen voor nemen, den volgenden morgen in vroolijke stemming te ontwaken en zijn ergernis van den vorigen dag te vergeten En zoo kan men, ook op den aard der droomen, invloed uitoefenen. Ver onderstelt, dat iemand bij groote hitte in de stad moet blijven, om welke reden dan ook en hij wil zich dan ten minste 's nachts een uitstap je veroorloven in de koele dreven van het droomenland. Hij moet dan 's avonds de vensters van zijn slaap kamer wijd openzetten, zich meteen dunne deken toedekken en dan half de oogen sluiten, zijn gedachten van zonneschijn en onbewoikten hemel af wenden en die concentreeren op een groote, open zee. de koele zeebries schijnbaar inademen, de borst uit zetten en zichzelf zoodoend door zelf- suggestie verplaatsen naar het rust oord. Slaapt hij dan in, dan meent hij op het water te wiegen en zal hij ontwaken met het gevoel, alsof hij zoo juist een versterkend had geno men heeft. Men mag het gelouven of niet, zegt de man, die deze nachtelijke slaap- reisjes zegt te hebben uitgevonden, maai' ik verzeker u, dat menschen die verschiillende nachten achtereen zulk een reis in het droomenland ge maakt hebben, een gebruinde ge laatskleur kregen, zooals men die door zeewind en zonneschijn krijgt. Zoo moesten ook menschen, die aan slapeloosheid lijden, niet door eento nig tellen hun gedachten nog meer in de war brengen, maar hun gedach ten concentreeren op een eenzaam en stil duin-landschap of op een uitge strekte vlakte, zoodat een waas van moeheid over hen komt 't Is allemaal wel gemakkelijk ge zegd, maar of het ook zoo gemakke lijk kan worden opgevolgd, is een andere kwestie. Enfin, men kan 't probeeren. EEN OUDE ROMEfNSCHE STAD. Bij West Meon, in het Engelschs Graafschap Hampshire, heeft men op eigenaardige wijze de overblijfselen eener oud-Romeinsche stad ontdekt. De heer Bradley, directeur eener school aldaar, kocht onlangs een exemplaar eener zeer oude zeer zeldzaam geworden geschiedenis van Hampshire. Het hoek bevatte aanwijzingen om trent een Romeinsche stad, welke 'ge staan moest hebben op de plaats, waar nu het landgoed Broodwook is. De heer Bradley begon daar ter stond onderzoekingen van den grond en bij de eerste opgravingen bleek reeds dat zijn vermoeden juist was- Men vond drie fraaie schaakboreE- achtige vloersteen en, gelijk die, waarmede het atrium van eeh Ro mein sch huis werd geplaveid, en bij verdere opgravingen werden de grondslagen eener groote Romein sche villa te voorschijn gebracht. Het meest belangwekkende der tot dusverre gevonden voorwerpen is een koperen urn, waarin dag en nacht een vuur ter eere van Vesta (de godin van den huiselijken haard) placht te branden. Men heeft groote verwachtingen van de uitkomsten der verdere op gravingen. OOK EEN EXCUUS. Onlangs overleed in Engeland ze kere lieer Giles Holloway, die gerui- men tijd op een der Britsche Zuid- zee-eilanden onder de inboorlingen was werkzaam geweest als belasting gaarder. Holloway placht steeds met zeker vermaak een anecdote te vertellen, welke hier volgt Op een goeden dag kwam een d» belastingschuldige inboorlingen-hoof-^ den eenige dagen te laat zijn opwach ting maken om de belasting af te dragen. Naar de reden dezer vertra ging gevraagd, antwoordde het hoofd ongeveer het volgende „Juist wilde ik van huis gaan om bij u te komen, toen mijn eerste-mi nister betrapt werd op een minne- koozerij met een van mijn vrouwen. Hij werd natuurlijk op staanden voet veroordeelden ik ben gebleven om mijn portie van hem op te eten. Wij zijn er drie dagen mee bezig geweest en gisteren was hij pas op." Natuurlijk vergaf Holloway den hoofdman die zoo gegronde redenen voor zijn te laat komen kon laten gelden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6