NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6797 fesrecMjnö dage">;a, beBsaSv® ©p 2E®as= ea !Peso4iS£g®B= VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1905 £1 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT1ËN: PtSK KWB miaandens Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - c r c c Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regei V°°r emeSr 8 E^estigd .s (kom der Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 2'2?i£ vRedactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, vcor Haarlem r* s de omstreken en franco per post 0.45 tffitgihsommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster» Directeur J. C. PEEREBOOM* Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Ab'onnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Officieele berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. G der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op all ©werkdagen, van des voormiddags 8 tot des namiddags 2 uur. tot 5 September e. k. 's namiddags te 1 uur, ter Gemeente-secretarie (7de Afdee- ling) ter inzage zijn nedergelegd, de ingekomen verzoekschriften met de bijlagen van den Raad van Admi nistratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij om vergun ning tot uitbreiding van de Centrale Werkplaats dier Maatschappij in het perceel aan den Oudeweg No. 2. Kad. Sectie E No. 1946en van H. Franken Jr.. om vergunning tot uitbreiding van zijne bakkerij in het perceel aan de Lange Margare- thastraat No. 15, Kad. Sectie C No. 5502 door bijplaatsing van eenen oven en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 5 September e. k., en wel das namiddags te 1 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwa ren tegen het uitbreiden der inrich tingen in te brengen. Haarlem, 22 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L. S. PERS-OVERZICHT, VAN DONDERDAG 24 AUGUSTUS. DE CRISIS IN DE S. D. A. P. In een vorig overzicht ruimden wij plaats in voor het laatste woord van Mr. P. J. Troelstra over deze quaes- tie. Thans heeft ook diens tegenstan der. de lieer F. van der Goes, zijn slot artikel geschreven. Daarin laat hij uit komen dat hij wil eindigen met het uitspreken van de1 hoop, dat, wat Troelstra noemt een persoonlijken aanval, door cle partij niet als zooda nig zal worden opgevat, en schrijft verder ..Zien wij iemand in zijn positie dreigen met zich aan zijn werkzaam heid" in de partij te onttrekken, in dien niet een voorwaarde wordt ver vuld, die voor haar als geheel onaan nemelijk wordt beschouwd, clan is het uitbrengen van een met redenen om kleed protest toch waarlijk wel iets anders dan een louter persoonlijke aanval. Troelstra heeft- mijn opvatting van zijn woorden onjuist geheet en. echter zonder mijne redenen de on juiste voorstelling can zaken en do onbillijke behandeling van personen, te weerleggen. Het is vooral daarom, dat ik het voorstel herhaal, om de grieven van Troelstra tegen eeniige van cle ..N. Tijd"-redacteuro.n door een commissi o uit cle partij te doen onderzoeken. Er zijn beschuldigingen uitgesproken, die ik heb getracht, te ontzenuwen. Troel stra gaat er niet op in. Adderen, bin nen of buiten onze kringen, zullen herhalen, hebben ze reecis herhaal,!. In liet belang van de waarheid mag dit zoo niet blijven. Openhaar debat over dit punt wordt van dezen kant niet. verlangd. Wat hierbij geschiedt, is het kennisgeven aan cle partijge noot en van het voorstel, dat aan Troelstra zal worden gedaan.-' Reeds veel is er geschreven óver het al dan niet waar zijn van do feiten aangehaald in de artikelen over cle i BUITENHOF - CRISIS, welke geplaatst zijn in ,,Het Vader- land". „De Standaard" wijdt thans weer e enige kolommen aan deze zaak. i In cle inleiding zegt zij, dat slag op slag is gebleken hoe weinig inner lijke waarde deze mededeelingen van den diplomaat van dit liberale blad j hadden. Zij zou er dan ook niet aan i denken op dit geschrijf terug te ko- men. indien niet steeds duidelijker een niet zoo licht te tellen gevaar door deze Vaclerlandsche confabuJa- ties aan het licht ware getreden. Om dit te bewijzen, haalt zij aan, dat de diplomaat beweert twee brieven van Baron Melvil van Lynden ge richt aan cle Koningin, onder zijn oogen te hebben gehad. Dit zijn stuk ken, die steeds deu geheimen weg volgen en slechts onder de oogen ko men van hen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn. De diplomaat noemde zich een vriend van Baron Melvil van Lynden. Dit moest onwillekeurig den indruk wekken, alsof achter hem de oud-minister school, en alsof deze zich door hem poogde te rechtvaar digen. Hoewel zij daar niet aan ge loofde. acht zij het toch goed gezien van den oud-minister, dat hij", de ergernis moede, ten slotte aan deze gewaanden vriend den pas heeft af gesneden. De heer Van Lynden. de steller der stukken, gericht aan II. M. de Koningin heeft ze den di plomaat niet laten lezen. Maar hoe heeft hij deze, of de minuut ervan, dan te lezen gekregen, zoo vraagt „De Standaard". Rechtens kunnen ze onder geen an dere oogen zijn geweest dan van den steller, van de Koningin, van het Kabinet en van cle Ministers; tenzij, wat niet waarschijnlijk is. de heer Van Lynden ze op zijn Departement heeft laten overschrijven, m welk geval ze dan onder de oogen kun nen gekomen zijn van een enkel de- parten i entsambtenaar. Het kwaad zou dan moeten schui len. hetzij op het Kabinet der Ko ningin hetzij op het Departement van Buitenlandsche Zaken, en zoo doende geconstateerd zijn, dat uit een dezer beicle bureaux gewichtige stukken van een volstrekt geheim ka rakter aan derden, geheel onbevoeg den, ter inzage waren verstrekt. Is dit alles bluf puur verzonnen en gelogen, dan wil „De Standaard" verder niets meer zeggen. Maar be vatten deze artikelen bij veel ver- zonnes ook hier en daar juiste me dedeelingen. die uit geheime stuk ken zijn geput, dan staan wij hier zoo zegt het blad voor het ern stige feit, dat meer clan één staatsge heim geschonden is, en dat één der beide genoemde bureelen de gelegen heid bood, om van geheime staats stukken door onbevoegden inzage te doen nemen. Daarom dringt ..De Standaard" aan, dat de chefs van deze bureaux een onderzoek zullen instellen, waar met kwaad schuilen kan. Zijn er ver raders? Of zijn brieven geopend en weer loegezegeld, zoo vraagt zij. H. i. mag deze zaak niet onzeker blij ven. „Het Vaderland" heeft te diep op dezen vunzen bodem in gegraven, om de verzekering te geven, dat de bewering, als ware het verkrijgen van inzage van geheime stukkeu slechts een fanfaronnacle geweest. Voor cle rust zou dit zeer zeker ge- wenscht zijn, zoo schrijft dit anti revolutionaire offaan. Naast dit anti-revolutionaire blad, laakt het Christelijk Historische or gaan ..De Nederlander" de houding ar: l.'ii diplomaat van ..liet Yadcr- land", vooral omdat deze de verach telijke methode volgt, om die zaken in het debat te brengen, waartegen niemand clen Minister verdedigen mag. Ook de Amsterdammer (vrijzinnig democraat) kan de houding van den diplomaat niet goedkeuren en verwijt hem, evenals een vorigen keer, zijn lafheid, om anoniem met de zwaarste beschuldigingen voor dén dag te ko men, evenzoo zijn vriend, een oud- diplomaal in 's-Gravenhage. LIJK OPGEHAALD. Uit de Keulsche Vaart onder Water graafsmeer is Woensdagochtend opge haald liet lijk van een man, in wien is herkend de heer G. S., woonachtig! geweest iin de Govert Flinckstraat te Amsterdam. Het werd overgebracht naar het lijkenhuis aan de Linnaeus- kade. Binnenland DL ENGELSCHE VLOOT. De Lngelsohe vloot is bij haar ver blijf te IJmuiden, en bij het korte bezoek. dat eenige officieren hier te- lande aan wal hebben gebracht, zijn deze hoffelijk en gastvrij ontvangen, maar de ontvangst in Denemarken is toch, en er is reden voor, van heel anderen aard. Esbjerg, waar het es kader Zondag is aangekomen, is in feestdos. Eerepoorten staan opge richt, vlaggen hangen van de open bare gebouwen en de huizen uit, de incnschen dragen de Engelsche kleu ren, in winkeluitstallingen en vele plaatsen ziet men de Union Jack, duizenden menschen zijn te Esbjerg aangekomen en bezoeken de vloot. Men heeft in Denemarken veel op met Engeland, dat dan ook heel wat van den Deensclien uitvoer koopt. Dan is de koningin van Engeland de dochter van koning Christiaan, en prins Karei, de zoon van den kroon prins en genoemd als koning van Noorwegen, is met een dochter van dc koningin van Engeland getrouwd. Dat geeft ook een band, vooral in Denemarken, waar Jiet koningshuis geliefd is. Bovendien hebben de De nen cle heimelijke voldoening dat hoe hartelijker zij de Engelsche vloot in halen hoe meer zij de Duitsche hu ren er mee hinderen. De Engelschen zullen het dus in Denemarken wel goed hebben. BLIKSEM INGESLAGEN. Bij het hevige onweer, dat Dins dagnacht boven Amsterdam woedde sloeg de bliksem in het kabelhuisje van de gemeentelijke electriciteits- werken, staande aan de nieuwe brug over de Kostverloren vaart. Het he melvuur richtte in het huisje heel wat schade aan. Dit is reeds de twee- de maal dat dit huisje door den blik sem getroffen werd. seerd paspoort, zich per spoor naar Weeaien zou hebben begeven. Riparis, een Israëliet, zou Russisch handels man wezen. Signalementhaar en knevel kas tanjebruin, puntbaardje, clik en meer dan middelmatig lang, vleezige lip pen. Hij zou van Odessa afkomstig zijn. Hoewel niet bekend is dat bedoelde persoon zich naar Nederland zou heb ben begeven, wordt toch de aandacht op hem gevestigd. DE ZAAK TOERING. In verband met de zaak Turing, den milicien uit Utrecht, die 24 Juni per brancard naar het hospitaal ver eerd .aldaar eenige dagen daarna aan typhus overleed, kan de Avondp. verzekeren, dat de chef van het mili tair hospitaal zelf in functie was en zulks bleef tot 2 Juli. toen de bewas te milicien reeds overleden was. GOED AFGELOOPEN. Woensdag te half één ongeveer ri een der gebroeders Van dor Woerd-, stalhouders in de Albert Cuypstrant te Amsterdam, op t kantje af aan een groot gevaar ontsnapt. Rijdend met een. gelukkig ledig, rijtuig op den Weesperweg. een Imo gen dijk, langs cle Weespervaavt. loo- jend. schrikte zijn jong paard1, na dat juist een automobiel was gepas seerd voor een hondenkar, maakte een zijsprong en rolde mot rijtuig en bestuurder langs de steile helling om laag. Wonder boven wonder is alles goed afgeloopen. Het paard kwam in een sloot te land en bleek on bezeerd. Van 't. rijtuig is alleen hier en daar de verf beschadigd.. En Van der Woerdt zelf. hoewel lie vig geschrikt, is aan den voet van den dijk beland, met slechts een pijn lijken schouder als herinnering aan tie geweldige buiteling. LAGE WATERSTAND. De waterstand in liet Winschoter- cliep is zóó laag, dat de stoomboot, varende van Sneek op Winschoten, de reis niet verder kan volbrengen dan tot Zuidbroek en aldaar moet lossen. Gemengd Nieuws EEN TREURIGE TOESTAND. Uit feevilla wordt aan de „Daily Mail" gemeld omtrent den sedert Mei du renden nood, dat de houding van de landbouwende bevolking steeds dreigender wordt Vierhonderd men schen, onder wie vele vrouwen trok ken naar Carmona en vroegen voor het raadhuis om werk en brood. Na dat de autoriteiten verklaard (hadden dat zij niets konden doen, werden de .menschen zoo opgewonden, dat de gendarmerie geroepen werd. Doch do stumperds waren te slap om tegen stand te bieden en werden dus kalm, zonder meer, weggedrongen. Veediefstallen zijn aan de orde van den dag. In Coronil leven de gegoede fami- liëri in voortdurenden angst. De hon gerenden worden door kwaadgezinde arbeiders opgestookt -tot het vragen van aalmoezen... met de revolver in de hand. Tot overmaat van ramp is nu de olijfoogst totaal mislukt. In een tuin met 4000 boomen is niet één olijf tot rijpheid gekomen. Een oud man viel dezer dagen in de buurt van feevilla van uitputting neer, juist toen hij de hand uitstak voor een aalmoes. Op l>2vel van den Koning is een aanvang gemaakt met den aanleg van verschillende straatwegen.. Daar door hebben, vele arbeiders in de dis- trieten Ossuna. Meru en Estepa. waar de nood het hoogst is, werk ge kregen. VAN HET VATICAAN. De paus hoeft, vacant ie gegeven aan bijna het geiieelo personeel in In'. Vaticaan. Ook alle geneesheer en van het Vaticaan. zelfs de pauselijke lijf arts, dr. Lappony, zijn naar buiten vertrokken. De paus schijnt zich rins volkomen gezond te gevoelen. DE A \NSLAG OP DEN TEEK SCI II V SULTAN. Door do Turksche regeering wordt medegedeeld dat een van do plegers van den aanslag op den Sultan/ge naamd Riparis. voorzien van een dóór het Russisch Consulaat voren gm- Leger en Vloot DE EVERTSEN. Het N. v. d. D. meldt, dat de Evert- sen Donderdag van Amsterdam naar Den Helder zal vertrekken. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 23 Augustus te 1£ uur. Afwezig zijn de heeren Van Sty- rum. Spoor. Welsenaar. Loomeyer, Van Lynden, Pahud de Mortangesen Sabelis. Punt 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. a. dat zijn ingekomen le. de ohtwerpbega'ooting der ge meente. dienst 190G, welke binnen enkele dagen in druk zal worden rondgezonden. b. dat zijn gesteld in handen van B en W. om advies le. een adres van de afdeeling Haar lem der Ned. Maatschappij van Tuin bouw en plantkunde, om ook voor 1906 ten behoeve van den Rijks4uin- bouw-wintercursus een subsidie ad f 100 te verleenen 2e. een nader voorstel van den heer L. Modoo om den prijs van het aan particulieren te leveren gas van 1 Ja nuari 1906 af, met 0.01 per kub. M. ie verlagen 3e. een adres van P. M. Mok. om het dubbele marktgeld te heffen van huiten de stad woonachtige kooplie den, die cle Botermarkt bezoeken. c. dat zijn ingekomen le. negen processen-verbaal betref fende afkeuring van vleesch. als on geschikt voor de consumptie; 2e. een adres van J. M. Cremers, om hem te herplaatsen in dienst der gemeente-lichtfabrieken. (B. en W. stellen voor genoemd adres in hun handen te stellen ter afdoening) Dit wordt goedgekeurd. 3e. een adres van M. v. Grift, hou dende verzoek haar verlof ingevolge de Drankwet te verleenen voor het perceel Oranjeboomstraat 138. (B. en W. stellen oor dit stuk in hun han den te stellen ter afdoening) Alzoo geschiedt. 4e. een voorstel van B. en W.. om aan de Vereeniging „Haarlem" voor elk clcr jaren 1906 en 1907 een sub sidie van f 250 toe te kennen voor een uit te geven gevelcatalogus, en zulks naar aanleiding van een daar toe door de Vereeniging ingediend adres a. dat cloor den lieer Commissaris der Koningin in deze provincie zijn benoemd tot buitengewoon gemeente veldwachter B. J. Beunder. agent van politie, en P. G. Kruyer. noodhulp brugwachter, en ais zoodanig ontsla gen J. C. Kossen en J. Sterk, eervol ontslagen politie-agenten, en A. R. Straatman, ontslagen klerk bij de po litie e. dat cloor B. en W. bij besluit vau 8 Augustus jl. aan M. M. Ver schuur, weduwe van J. Th. Martin, in leven hoofdmachinist der gemeen telijke duin waterleiding. een pen sioen is verleend van 450 'sjaars; f. dat B. en W. naar aanleiding van een cloor den heer J. J. Sneltjea in de voorlaatste Raadsvergadering gedane vraag om cle electriscli© straatbooglampen in plaats van te middernacht een half uur later te doen blusschen, de wenschelijkheid daarvan hebben overwogen, doch dat het hun voorshands niet wenschelijk i voorkomt de lampen langer te laten branden 9. dat B. en W. voorstellen het schrijven van het Internationaal Con gres tot bevordering der wereldhuis- houdkunde om toezending van ver slagen van inrichtingen van onder wijs en het zenden van afgevaardig den naar liet Congres in hun handen te stellen ter afdoening. Naar de meening van B. en W. ligt deelneming aan het Congres minder op den weg van het gemeentebe stuur. Het is hun voornemen de stuk ken te zenden aan de Commissie van toezicht op het Koloniaal Museum, teneinde daarmede naar welgevallen te handelen. i. dat B. en W. intrekken hun voorstel d.d. 20 Juni jl. tot onbewoon baarverklaring van de perceelen Es- schilderstraat nos. 1 on la, daar die perceelen thans van goecl drinkwater zijn voorzien; j. dat B. en W. onder intrekking van hun voorstel, dd. 14 Juli jl. voor stellen het verzoekschrift, van G. de Vleeschhoiiwer, om ontheffing van cle verplichting tot het hebben van een beerput ten behoeve van een perceel aan de Zuiderstraat no. 9, te bouwen privaat, op grond van art. 6G der Bouwverordening, in hun handen te stellen ter afdoening. De VOORZ. doet mededeeling, dat ingekomen is een telegram van dank betuiging van den Kamerheer van II. M. de Koningin-Moeder voor den telegrafischen gelukwensch H. M.ge zonden op den 2den Augustus 1.1. Naar aanleiding van een adres van de bewoners van den Schotersingel, waarin geklaagd wordt over den stank van liet water van den Schoter singel, die ontstaan is door den geleg- don dam voor de spoorwogwerken, vraagt de heer VAN DEN BERG om rekening te houden met den wensch van adressanten en hoopt, dat de be woners spoedig van dien stank zul len verlost worden. De heer STOLP meent, dat wan neer aan Openbare Werken vroeger maatregelen waren genomen, de stank wel vermeden zou zijn. De heer DE BREUK zegt, dat dit jaar den stank minder is. Aan Open bare Werken valt niets te verwijten, daar deze afdeeling niet wist, dat de afdamming dit jaar moest geschie den. Spreker erkent, dat de stank wordt veroorzaakt door de versperring der circulatie. De heer STOLP houdt zijn meening vol, dat men aan Ope nbare Werken wel had kunnen weten, dat dit werk dit jaar zou moeten geschieden. De VOORZ. zegt naar aanleiding van een gesprek, dat hij meende, dat de werkzaamheden eerder zouden ge schied zijn. De heer DE BREUK voegt nog aan het door hem gezegde toe, dat al was er gebaggerd, daardoor de stank toch- niet voorkomen zou zijn. Het adres wordt gesteld in handen van B. en W. Een adres van Dr. J. Huizinga, houdende aanvraag om eervol ont slag als leeraar aan de H. B. S. Hei ontslag wordt verleend. FeiiüSeton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 65) Een oogenblik stond Loder daar ven,wat hij hoorde. Toen. langzaam ven,*wt hij hoorde. Toen, langzaam' drong de waarheid tot hem door. Je weet het? herhaalde hij. Je weet het Zonder te antwoorden ging zij naar een ouderwetsch kastje, dat tusschen de armen stond, deed een lade er in open en haalde daar een vel papier uit. op een paar plaatsen gekreukt en aan den eenen kant dicht be schreven. Zij trad er mee op hem toe en hield het hem voor. Hij tiajn het, las het gedeeltelijk en keek toen op. Lang bleven hun blikken in elkan der rustenhet was alsof zij zwlj- gen cl in eikaars harten keken en daar de hartstochten, do tegenstrij digheden. de tekortkomingen zagen, die elk menschenleven bevat. In die oogenblikken va.n stilte kwamen zij elkander nader dan zij door een stroom van woorden hadden kunnen doen. Er werd geen vergiffenis ge vraagd. geen biecht afgelegd in dat diepe, welsprekende zwijgen zagen zij beiden alles en begrepen zij alles. Toen ik vanmorgen de ontbijt kamer binnenkwam, zeide Eve einde lijk, en zag. dat Lillian dat telegram las. was niets verder van me, dan de gedachte, dat ik haar voorbeeld zou volgen. Het. was pas later, pas toen h ij in de kamer kwam pas toen ik zag, dat jij. zaoals ik geloofde, weer vervallen yvaart in 't geen ik zoo veracht, dat ik bemerkte hoe echt menschel ijk ik in werkelijkheid ben. Toen ik 'hen hoorde lachen en praten, voelde ik plotseling, dat. ik zoo alleen was, zoo vreeselijk alleen. Ik ik geloof, dat ik op dat oogenblik ja- lo'ersch was.... Zij hield op met spreken en lachte even. zenuwachtig. Eve! Maar dadelijk ging zij verder Ik voelde op dat oogenblik geheel anders dan ik -vroeger ooit gedaan had, zeide zij; Ik dacht niet aan din gen als eergevoel, dat alles was me onverschillig. Toen zij de kamer uit waren gegaan, was 't me. alsof ik iets miste. -- iets dat zij bezaten. O, je weet niet, wat een vrouw voelt.» als zij jaloersch is! Weer zweeg ze even. Toen viel me plotseling dat te legram in en Lillian's glimlach vol zelfvoldoening en plezier, toen zij het las. Wat het was dat me naar 't bureau deed gaan weel ik niet, maar ik volgde 't gevoel, dat me er heen dreef, en nam het telegram op. In een oogwenk had ik genoeg gezien, om 't onmogelijk te maken het pa pier verder ongelezen weer neer te leggen. Het mag laag, het mag eer loos geweest zijn, wat ik deed. 'k geloof, da; geen vrouw ter wereld an ders gehandeld zou hebben. Met net papier stijf in mijn hand geklemd, ging ik naar mijn eigen kamer. Zij zweeg en keek hem aan; haai-: adem ging snel, 't was of haar oogen grooter schenen dan anders. 1 Van 't eerste woord tot 't laatste' had hij geen seconde zijn blik van haar agfewend en zoodra zij zweeg, kwam hij met een vraag, een vraag, die hij niet bij machte was terug te houden. Hij had in die enkele oogen blikken veel geleerd. Al de gevolg trekkingen. die hij na Lillian's be kentenis gemaakt had. zijn vrees, zijn bezorgdheid waren te niet ge daan. Hij had de ware beteekenis begrepen van Lillian's luchtige onver schilligheid de onverschilligheid van een wispelturige, oppervlakkige natuur, die. beroofd van een deug delijk wapen om kwaad te doen. al gauw genoeg heeft van een spel. dat. om met succes gespeeld te worden, veel moeilijkheden en bezwaren mee zou brengen. Ilij had dat alles in één oogwenk begrepenmaar toon Eve ophield met spreken, was de vraag, die als vanzelf op zijn lippen Dankbaarheid, herhaalde hij langzaam. Uit het bewustzijn van verantwoordelijkheid, dat sinds eeni ge uren bij hem ontwaakt was, wa- kwam, absoluut niet in verband met j ren medegevoel, medebegrijpen. me de groote, zoo juist gedane ontdek- delijden geboren. Hij had Eve nog king. j nooit gezien, zooals hij haar nu zag Eve. zeide hij, zeg me, wat Je en aan het innig medelijden paarde eerste gedachte was! Je eerste ge- I zich een pijnlijk gevoel van verwijt, dachte na den schok van dat tele-1 als hij dacht aan haar jeugd, de i gram, en de verbazing erover, toen jeugd.' die sommige vrouwen behou- toen ik je in je herinnering kwam. den. al staan zij midden in 't ver- Opnieuw heerschte er een oogen- I keer van de wereld, als de omsian- blik stilte, maar slechts zeer kort. digheden hen voel hebben doen zien. Toen zag Eve hem ernstig en open maar weinig hebben doen óndervin- aan. Dezelfde trots en waardigheid, den. dezelfde onbeschrijfelijke teederheid, Dankbaarheid? herhaalde hij op waarmede zijn eerste bede om lrulp ongCloovigen toon. beantwoord was, lag weer op haar' Een lichte glimlach speelde om haar gezicht. Mijn eerste gedachte was een groote dankbaarheid. zeid>- zij een voudig. Een dankbaarheid die jij en die geen enkele man kunnen begrijpen. ooit zou i HOOFDSTUK XXXII. lippen, Ja. antwoordde zij zacht, dank baarheid. dat mijn geloof niet mis plaatst is geweest. Zij zeide dit eenvoudig en op een toon van vertrouwen, maar haar woorden troffen Loder meer dan eenige beschuldiging had kunnen doen. Langzaam kwam hij een paar Toen Eve dit gezegd had. sloeg zij passen naderbij, haar oogen niet neer. Er lag voor Eve. zeide hij op ontróerenden haar noch in haar woorden, noch in loon, je weet niet wat je zegt. haar gedachten iets. waarover zij ook Zij had haar oogen neergeslagen, maar een zweem van schaamte be- toen hij op haar toetrad nu keek zi.i hoefde te voelen; maar voor I.odor snel weer op. Voor het eerst sinds hij lag in beide een gevaarlijke betee- j de kamer binnen was gekomen, ver- kenis. scheen er een lichte trek van twijfel en angst op haar gezicht. Waarom vroeg zij. Ik ik be- j grijp je niet. Een i >ogenbük bleef hij zwijgen, i Hij had gedacht, dat zijn eerste be- kontenis het zwaagste zou zijn, nu scheen het hem toe. dat deze moei- lijkheid onoverkomelijk was. Ik ben vanavond hier gekomen, om je iojs te zeggen, begon hij ein delijk. maar ik heb nog pas de helft gezegd van tgeen ik zeggen moet... De helft Ja. de helft. Hij herhaalde dat woord snel en vermeed het daarbij haar aan te zien. Toen, de noodzakelijkheid voelende haar duidelijk te maken, wat er in hem omging, vervolgde hij haastig Een bedrog als 'i mijne heeft maar een rechtvaardiging; een onbe grijpelijke vermetelheid. Als een maal die vermetelheid geschokt wordt is de macht weg. Om die vermetel heid verder onmogelijk he maken, om je de waarheid te zeggen en ze daar door onmogelijk he maken, kwam >k vanavond hier. Het feit, ■dat je 't aJ wist, maakt de zaak gemakkelijk vooi me. maar verandert er niets aan. Evc hief haar hoofd op: maar hr ging vastberaden voort zonder da' hij t scheen te bemerken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5