prikkelt men de kweekers niet om meer en beter te produceeren. Ln veie gevallen zijn invoerrechten een pre mie op de achterlijkheid van de in dustrie in 't eigen land. De strijd tusschen de natiën kan alleen dan met succes worden aangebonden, wanneer het* volk geprikkeld wordt tot onafgebroken arbeid. De Engelschc markt wordt voorzien van 1500 soorten van inlandsch fruit; maar evenals bij ons, laten sortee- ring en verpakking veel te wenschen over in deze opzichten zijn de Ame rikanen bijna alle landen voor. Dus beter sorteeren. Daarin kunnen onze kweekers nog wel een lesje nemen. Sonis denkt men, dat zij de kunst van sorteeren bijzonder goed verstaan; men vindt nl. maar al te dikwijls slecht fruit onder in de mand en liet goede bo venop. Dit bewijst, dat men gesor teerd heeft, zij het ook met een minder prijzenswaardig doel. Sommi ge kweekers denken, dat, als zij bv. 190 mooie appelen hebben en er nog 10 slechts bij doen, dit dan samen 200 mooie appelen wordt. Wat groote onnoozelheid toch Zou men nu werkelijk niet inzien, dat die 10 slechts ook de 190 andere in kwaliteit doen dalen De partij wordt wel grooter, doch w-int niet in Innerlijk gehalte. Ook de verpakking is gewoonlijk zeer primitief. Groote lompe man den. zelfs zakken worden gebruikt, om fruit van goede en beste kwaliteit te verzenden. Dan weten de Amerikanen het beter, die hun mooiste fruit in kisten verpakken. Elke appel peer, perzik of wat ook is een afzonderlijk ding, dat *een af zonderlijke behandeling vereischt. Hoe zal het publiek eerbied krijgen voor 't fruit, wanneer de kweekers zelf dit met nonchalance behandelen? DE EVERTSEN. Het pantserschip „Evertsen" is van IJ muiden te Helder aangekomen. ZONSVERDUISTERING EN VERST ANDSDONKERHE1D. Onder dit hoofd schrijft het ,,N. v. d. D." Vóór ruim derdehalve eeuw ging omtrent een zonsverduistering van de „eerwaerdige doktoren in de medicij nen" te München een schrijven uit, dat in onderscheiden landen en ste den de ronde deed, en ook in ons vaderland bekend werd. De inhoud er van, een staaltje van 't bijgeloof» dier dagen, luidt als volgt ,,Een ieder wordt bekend gemaakt en gewaarschuwd op wat maniere men zich zal moeten wachten en re- guleeren op den 12den Augustï 1654, aangaande de groote éclipsis. „In deze groote éclipsis zal men be vinden, dat de lucht, uitermate vurig zal zijn en groote vergiftigheid zal veroorzaken, waaruit zal. volgen al lerhande zwarigheid, zoo aan nien- 8chen als aan besten op het veld. Een ieder wordt vriendelijk gewaar schuwd deze hulpmiddelen bij de hand te nemen en zich hiernaar te reguleeren. .,Ten eersten, dat men zich twee dagen van to voren zal matig houden met eten en drinken. Ten tweeden, dat men terzelfder tijd de pillen van Emanuel lj zal ge bruiken. of. bij gebrek daarvan, Ve- netiaansche TJiriakel met sap van limoenen innemen. ..Ten derden zal men dezen dag met godzaRge werken doorbrengen, al§ bidden, en zoolang deze éclipsis duurt, zich wachten, dat men niet in de lucht komt, en de beesten op het veld inhalen, en dat men lette op vensteren en deuren of iets. dat lucht tot zicli trekt en zoo de vurige lucht uit de huizen te houden, en dat men make op dien dag als 't mogelijk is. en dat men zich wachte geen water op dien dag in huis te brengen, of de groente te gebruiken, al zoo alles op dien dag vergiftig zal zijn. ,,Ten vierden zal men op dien dag niet eten dan 's morgens vroeg wat ontbijten, en wachten zich van eten en drinken tot 's avonds, opdat men zich niet ongesteld make door 't zelve. ..Ten vijfden zal men zich wachten om allerlei ooft te plukken en te eten of in huis te brengen en hoeden zich voor de vurige ziekte, die 't zelve kan veroorzaken. Nog. dat men op dien dag en 's anderen daags daaraan zich matig moet houden van eten en drinken de mensehen bet vee ophalen en zetten ze in huis of op stal en laten ze niet eten van het vurige water en het ongezonde groen." 1) Onze tijd heeft Holloway- en Pink- en Nierpillen en Abdysiroop. VLEESCH VERGIFTIGING. In een gezin van den heer G. v. II. te Sloterdijk hebben zich gevallen van vleeschvergiftiging voorgedaan, naar het oordeel van den geneeskun dige H. Jongkind veroorzaakt door het eten van gehakt. De vrouw des huizes en het dochtertje, die zeer weinig van dat gehakt gebruikt had- I den zijn weer hersteld, doch de zwa- ger des heeren v. H. en de 'dienst- bode zijn thans nog onder behande ling van voormelden arts. De heer v. H. wai Donderdag van huis ge weest en liep daardoor vrij. Het res tant van het middageten wordt op last van den geneesheer scheikundig onderzocht. DE JAVA-DIVISIE. Vrijdagmorgen is de Java-divisie ter reede te Vlissingen gearriveerd. Daar de schepen eerst Donderdag avond laat te Vlissingen hadden kun nen zijn, kwamen zij des nachts bij den z.g. Wandelaar ten ankerbij aankomst werden Vrijdagmorgen sa luutschoten gelost. De schepen lig gen thans ter reede geankerd. Daar stond nu de onwillige koe al- ontdekt op een siuk land aan het zoo alleen voor het hek. 'eind van de De-Ja-Reyksde tegenover W ij als leeken, wilden gaarne we-1 den Meerweg. Een schuurtje nabij »P stuk, van zijne handelwijze, waarop hij ant-baande en h'ï eene voetbal vereem- woorddeferinS in gebruik tot berging van ma- 't Beessie zal zen eigen daar terieel, stond in lichte laaie. Zoowel gauw genoeg vervelen en dan zal hij de brandweer in de Prinsestraat als straks zijn kop wel buigen. 'die in de Daguerrestraat wenden ge- En toen de boer, na eenigen tijd aiarmeerd. Laatstgenoemde, met een gewacht te hebben, weer naar zijn, f ..beessie" ging en het losmaakte. za-| "genu a£eu liet eerst op het ter gen wij, tot onze groote verwonde- rein aanwezig, bluschte het vuur met ring, dat het zich thans, heel gewil-één straal. De brandweer uit de Prin- lig, door liet hek liet leidensestraat, inmiddels met een slangen- Zoo had de verstandige boer het on-1 wagen en stoomspuit uitgerukt, be- willige dier niet geslagen of ruw be handeld en toch had hij zijn zin ge kregen. BravoDie boer had tact („Utr. Ct.") loefde aan liet blusschingswerk geen deel te nemen. Het schuurtje is afge brand, terwijl nog eenige schade ontstond aan hout van bouwonder nemers op het stuk land aanwezig De oorzaak is onbekend. Vrijdag in den vroegen morgen is EEN ./5RAP". I Verleden week kwam er in de ad- I vertentiekolommen van het „N. v. F." een advertentie voor van de hard- draverij-vereeniging „Het Vosje." te Lemmer, waarin werd aangekondigd een harddraverij van paarden met prijzen ƒ200 etc. De advertentie was onderteekend door een der bestuurs leden. Thans blijkt echter, dat 't liet werk van een „grappenmaker" is geweest. De politie doet ijverig onder zoek om hem te vinden. (Leeuw. Ct.) EEN UITZICHTTOREN TE VALKENBURG. Uit Valkenburg schrijft men aan den „Limb. Koer." Op 31 Augustus a.s., op den ver jaardag onzer Koningin, zal de uit zichttoren gereed komen. Dag en nacht wordt daaraan ge werkt. De toren wordt 30 M. hoog en zal geheel uit ijzer geconstrueerd zijn. Onder den toren komt een Wee- ner café. Prachtig zal het gezicht zijn daar men op de verschillende plateaux over 13000 M. lengte het •prachtig Geuldalpanorama ziet. Van 1 Februari 1905 af is men aan beide zijden, Koepelgrot en Geule- merweggroeve begonnen den tunnel te breken, welke beide groeven ver eenigen zal. Dit was een zeer *«oei- lijk werk, doch liet is gelukt met nauwkeurige waterpassing en hoek meting, beide tunnels, welke een ge zamenlijke lengte van ruim 400 Me ter hebben, op een juist punt te ver eenigen. Op liet oogenblik is men al zoover gevorderd, dat de arbeiders, welke dag en nacht met 4 ploegen werken, elkander hooren fluiten, dus deze week hopen zij elkander de hand te drukken. Zeer vele moeilijkheden waren bij dezen tunnel te overwinnen, daar men gedurig op harden steen en aaixl- pijpen stuitte. Interessant is het in dezen tunnel te zien hoeveel rijkdom de Zuid-Lim- burgsche bodem aan delfstoffen be vat. Op Koningin's verjaardag, 31 Aug. zal de uitzichttoren met honderden verschillende kleuren van lichten ge ïllumineerd zijn en zullen groote- feesten plaats vinden. TERREIN VERKOCHT. Naar wij vernemen, is het terrein waarop de ijzerpletterij van de fir ma Enthoven in den Haag met bijbe- er brand uitgebroken in de nikkei- lioorendo fabrieken, woningen en fabriek van de heeren Van Welke sloppen zich bevindt, voor anderhalf Liesegang, Korte Bakkerstraat, te millioen gulden aan een bouwcom- Hilversum. binatie uit de hand verkocht. (N. C.) j in de machinekamer woedde het j vuur voornamelijk, en op de zolders die meerendeels uitbrandden. De wa- EEN WASCHMACHINE. De Amsterdamsen.» stadsreiniging tërcdiüsï is n j belan„ijk. Naar zal worden verrijkt met een nieuwe' machine, n.m.1. „een waschmachine voor asphaltwegen". Deze machine wij vernemen is de oorzaak ITet niet afsluiten van den gasmeter. Gedeel telijke assurantie dekt de schade. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per regel. GE BEHOEFT HAARLEM NIET TE I VERLATEN bestaat uit een grooten met water ge- vulden cylinder, die op een onderstel van een wagen rust, welke door een paard zal worden getrokken. Tevens is een inrichting gemaakt waardoor liet water uit dezen cylinder over de straat kan worden gesproeid. Achter aan het onderdeel bevindt °m U te overtuigen van iets dat gij zich een rol waarop ongeveer 6 caout- onder Uw bereik hebt. De open- chouc-platen spiraalvormig zijn aan- hartige verklaring van een inwoner gebracht. Door eerst het asphalt te van Haarlem boezemt iedereen be- hesproeien en daarna het vuil te ver- 'ano in, het komt. er niet op aa.n wijderen, worden de straten als 't welken leeftijd hij heeft of tot welk ware gewassehen. Wij kunnen nog geslacht hij behoort, verder melden dat verscheidene Duit-1 '^e heer J. llahn, Jacohstraat 9 te sche steden, o.a. Kaulen, zulke wasch- Haarlem, die vier-en-dertig jaar ge- niachines bezitten. (Tel.) meentelijk ambtenaar geweest is. zal IU waarschijnlijk wel bekend zijn. MISHANDELING. Ziehier wat hij ons zegtGeduren- Donderdag werd te Oostburg I ^en Inntsten tijd had ik veel te iemand in zijne woning door een be- (i'l^en aan een hevige pijn in de len- ruöht en gevaarlijk persoon met een <'en 1011 ondergedeelte van den mes deerlijk mishandeld. De wonden ri'£- Somtijds strekte deze pijn zich werden door een. dokter dichtgenaaid V'1 niaao en de smarten die De vermoedelijke dader is gearres- doorstaan, waren verschrik- teerd. ONGELUKKEN. Te Sneek is Donderdag een jon gen die op de treeplank van de stoomtram was gaan zitten, toen de tram in beweging kwam van de vf"*!"""»*» Dehmittehnge» die kelijk. Ik kon me heelemaal niet meer bukken, want nadat ik me bukte kon ik me niet meer opheffen, de pijn was dan niet om uit te hou den. Ik vreesde reeds dat deze ziekte mij ine de ton grave zou slepen, want plank geslingerd en met het hoofd tegen een muur terecht gekomen. Hij was terstond dood. ik had ondergaan, waren zonder succes gebleven; ik begon te wanho- pen. Toen ik me een doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen liet komen, Te Sas van Gent is een bootcom- had ik hierin niet bijzonder veel ver- mies tusschen een stoomboot en den trouwen, doch dit is beschaamd ge- .luismuur platgedrukt; hij was on- worden, want de eerste dagen dat middellijk een lijk. ik deze weldadige pillen innam, ge voelde ik reeds verlichting en toen ik één enkele doos geëindigd had, was ik volkomen genezen. Gaarne zal ik dit uitmuntend geneesmiddel aan lijders recommandeer en. 'I LXTOONSTELLIXG HUISVLIJT. Voor de tentoonstelling van huis vlijt te Vlissingen zijn door de jury toegekend 6 eereprijzen 9 eerste prij zen en 40 eervolle vermeldingen. DIE BOER HAD TACT Als de koeien eene' weide hebben kaal gegeten, worden ze meestal, zoo- j als men weet, in eene andere wei ge bracht, waar, hun weer volop voedsel wacht. Ze schijnen echter niet altijd gaar-i he hunne afgegraasde wei te verlaten. Dat bleek ons gisteren, toen we dat verweiden van nabij konden gade slaan (in de buurt van Wostbroek). Na zeer veel moeite gelukte het den boer de koeien eindelijk alle, op ééne na, door liet hek te krijgen. Die eene koe wilde er maar heele maal niet door. Vlak bij het hek bleef ze onbeweeglijk staan en halstarrig weigerde ze, het voorbeeld van de an dere koeien te volgen. 't Was zeker een moeilijk geval, maar de boer wist raad Hij was een dierenvriend en had dus een afkeer van slaan. Daarom nam hij zijn toevlucht tot een echt paédagogischen maatregel. Hij sloot namelijk het hek en .maakte heel kalmpjes het touw. dat de koe om de horens had. aan het hek vast, waar na hij doodbedaard naar zijn kortbij- gelegen tuin stapte en er ging arbei den. BRANDEN. Men schrijft uit Barneveld Waarschijnlijk ten gevolge van kwaadwilligheid, is Donderdag op de eventueel© boerderij van de Landkolonievan lk ondergeteekende verklaar dat het het Leger des Heils een hevige brand bovenstaande waar is en machtig U uitgebroken, waardoor vier gevulde het publiek te maken op elke wijze hooi- en korenbergen een prooi der'die "LT goeddunkt, vlammen gewonden zijn. Met veel j Met is rugpijn, waarmede liet ge- moeite daagde de brandweer er in vaar een aanvang neemt. Rugpijn is de nabij liggende boerderij „De Groo- het. eerste en zekere teeken van nier- te Batelaar" te behouden. ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pil- Men vermoedt dat de brand ge- len genezen de pijn in den rug, ter- sticht is door een vroegeren ver- wijl ze de nieren in orde brengen pleegde, die nog even te voren in die zich daaronder bevinden, want beschonken toestand de Landkolonie inderdaad zijn het de nieren, die de bezocht had. pijn veroorzaken en niet de rug. I Verzeker U dat men U de echte Te Nieuwediep woedde Donderdag- Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, nacht een hevige brand op de scheepsdezelfde die de heer Hahn gehad werf „De Lastdrager" aan de binnen-heeft Zij zijn te Haarlem verkrijg baren. Ontstaan in eene der groote baar bij de heeren K. VAN EDEN, werkloodsen op het terrein aan de Spaarne 38, J. J. GöPPINGER. Groo- werf. deelde 'de brand zich spoedig te Houtstraat 147a en J. VAN GULIK mede aan de overige loodsen en kap- Zijlstraat 98. Toezending geschiedt pen, die weldra een vuurzee gelijk franco na ontvangst van postwissel aren. Gedurende 3 uren woedde het ƒ1.75 voor één of ƒ10.— voor zes vuur over een oppervlakte van meer dan 1000 vierk. meters. Om halfzes was de brandweer, die met 13 slan gen werkte, den brand meester. Ver nield werden 4 loodsen, waarvan twee werkplaatsen en een overdek- kingskap met vele lichte vaartuigen, een groote voorraad houtwaren, ge reedschappen en haringtonnen. Be halve het gereedschap der arbeiders was alles verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks halftwee werd te 's-Gravenhage een uitslaande brand doozen. PERS-OVERZICHT, VAN ZATERDAG 26 AUGUSTUS. DE BUITENHOF-CRISIS. „Het Vaderland" plaatst een schrij ven uit den Taunus, gericht aan „De Standaard", welke, gelijk wij in een onzer vorige overzichten aanhaalden, had betoogd, dat de medededingen van „Het Vaderland" moesten te dan ken zijn aan officieele' stukken in In t bezit van het Kabinet der Koningin of van het departement van Buitenland- sche Zaken. In dit schrijven wordt tot gerust stelling van „De Standaard" ver klaard. dat nóch over het Kabinet der Koningin, noch over hc* Kabinet van Buiteiilandsche Zaken ook maar de lichtste verdenking van onbescheiden heid met staatsgeheimen mag zwe ven geen ambtenaar dier Kabdnetteh heeft aan onbevoegden inzage van stukken behoeven te verleenen, geen schending van het brievengeheSm was noodig om over „De Buitenhof-crisis" de wetenschap der bekende mededeö- lingen te verschaffen. Voorts noodigt de schrijver „De Standaard" uit te bewijzen, dat aan die meWedfeelingen laster zou kleven, en gaat voort „„De Standaard" meent, dat dr. Kuyper zich niet mag en kan uitspre ken. Maar juist door die bewering laat men hem stilzwijgend antwoorden, bijv., om dit punt te noemen, dat zijn réizen wel van diplom-atieken aard zijn geweest en daarom buiten twijfel niet zonder gevaar. Wat toch ware gemakkelijker dan te betuigen die reizen waren geheel private, snoep reisjes, welke de gemeenschap niet aangaan Wat eenvoudiger dan bijv. te ver klaren de minister Melvil van Lyn- den beseliïkte wel over een personeel even bekwaam en voldoend als gerid derd; do heer Weckerlin schoot in het verschuldigd ontzag voor den chef. tot voorlichting van wiens bureelen hij optrad, geenszins te kort de lieer Van Heekeren werd niet ver leid om zijn chef een valstrik te span nen". „De Tijd" wijdt eenige regelen aan deze quaestle, warin deze zegt „De toon van dit schrijven (bedoeld wondt hot schrijven uit Taunus) is. vooral in den aanhef, volkomen in overeenstemming met de onbe schaamdheid van den „diplomaat", die hier aan 't woord is. De inhoud is hoogstens onbevredigend. De' ont kenning. dat liier óf aan mystificatie öf aan onbescheidenheid moet ge dacht worden, volstrekt niet gemoti veerd. Wij moeten die ontkenningeven als de rest eenvoudig aanvaarden lou ter op gezag van een onbekende, die al heel weinig vertrouwen bleek te verdienen. Zelfs een nadere verklaring blijft achterwege. „Dr. Kuyper kan en mag zich niet uitspreken" ais hij 't kon en moclu zou hij 'twill.en? Zou hij höt niet beneden zich moeten achten om in openbare discussie te treden met een tegenstander als deze Zou nu zijn woord geloofd worden, terwijl men aan zijne vroegere verklaringen zoo weinig waarde hechtte? Verbeeld U, dat de eerste de beste anonymus het in zijn macht had om de Regeering tot allerlei verklaringen te dwingen alleen door de bedreiging, dat baar stilzwijgen als eon bewijs voor de waarheid van zijne „onthul lingen" zal worden aangezien Deze „diplomaat" is even naïef als onbe schaamd." DE CRISIS IN DE S. D. A. P. In „Het Volk" antwoordt Mr. P. J. Troelstra aan den heer F. v. d. Goes, dat hij diens voorstel om de juistheid zijner tegen de groep-,,De Nieuwe Tijd" aangevoerde grieven door eene commissie te laten onderzoeken, on aannemelijk acht, omdat zij z. i. een te beperkt mandaat zou hebben. „Wel zou het „zegt de heer Troel stra", om het doel, waarmede ik de discussie heb ondernomen, zoo goed mogelijk te bereiken, misschien over weging verdienen, dat er een commis sie werd benoemd, die die verschillen de door ons ter sprake gebrachte pun ten zakelijk formuleert; ons in de ge legenheid stelt, daarover alsnog het onze te zeggen ook andere partijge- nooten, die zij meent bijv. ter beoor deeling van door ons in 't debat ge brachte feiten te moeten hooren. vóór zich doet komen en ten slotte eon be knopt. maar volledig en zakelijk rap port uitbrengt, dat tijdig vóór het con gres ter toelichting der leden kan vei- schijnen." Dit rapport zal, meent hij, dan in hoofdzaak moeten loopen over „de kwestie van Het Volk (waar bij ook mijn „ultimatum" dient be handeld te worden) en het optreden en de positie der intellectueelen in tU Partij waarbij dan óók mijne grie ven tegen de N. T.-groep nader onder zocht en toegelicht kunnen worden, evenals de eigenlijke aanleiding tot liet ctebatde aanvallen van Panne koek en Van der Goes op de Partij- organen in zake de herstemmingen.;" WAAROM Mr. BORGESIUS GEEN MINISTER WERD. In de „Enkhuizer Ct." zet Prins Joris (als hoedanig de heer Roodhuij- zen wordt genoemd) de redenen uit een, waarom de heer Borgesius geen zitting nam in liet ministerie. Hij schrijft „De eerste is, dat Enkhuizen dan gevaar zou hebben geloopen, verloren te gaan. Toch ligt naar onze beschei den meening in de wankelheid an den Enkhuizer zetel niet de hoofdre den van de gedragslijn van den pre- micr. De hoofdreden meenen wij t< vinden in de overtuiging, dat ons va derland boven alles rustTïelioeft na de felle ophitsing tegen elkander van zo nen van datzelfde vaderland, doordr. Kuyper's antithese. Kon die rust komen, als de leider van de oppositie) tegen dr. Kuyper op diens zetel plaats naimImmers neen. Op ieder uur van den dag zouden de anti-revolutiónnaire Kamerleden het voor hen droeve schouwspel moeten ontwaren, dat op de plaats van den „dierbare" zijn overwinnaar had plaats genomen wiens hart zou bij zooveel jammer niet breken Laten wij toch niet vergeten dat de opposi tie) tegen het Kuyperianisme opstand tegen God zelf is genoemd door een an ti-revo luitiionma i r Nu komt op Kuyper's plaats een man zonder politieke antecerenten. de voorloopige minister-president heetft ze niet, welk een schoonen staat van dienst hij ook achter zich moge heb ben. (Van een voortdurenden presi dent. van den ministerraad kan onder een vrijzinnig bestuur natuurlijk in geen velden of wegen sprake zijn. „Het Vaderland" heeft dan ook wel gelijk, als het zijne goedkeuring over het feit, dat de heer Borgesius niet zelf één der zetels bezet, daaraan ont leent, dat het ministerie nu gespeend zal zijn aan een scherp parlementair en politiek karakter." Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. Miss Keilerman, de Australische, Mew en Burgess zijn Donderdag te Dover in zee gestoken en van dit trio zitten zoowel de zwemster als Mew, weer veilig en wel aan de En- gelsche zijde van riet KanaaL De „miss" moest het na 6 uur gezwom men te hebben opgeven wegens een aanval van zeeziekte en Mew had er om 1 u. 20 m. in den namiddag ge noeg van. Een doodelijke vermoettt- heid was de oorzaak van zijn falen. Burgess is te veel afgezakt naar het Oosten, zoodat men ook op zijn wel slagen weinig hoop heeft. Later op den dag startte ook Monty Holbein. PAARDEN. Eon rumoerig tooneeltje heeft zich afgespeeld op de renbaan te Buda pest. Wegens een of andere oorzaak weigerden do meeste eigenaars hun paarden to laten starten, zoodat in verscheidene nummers niet meer dan een tweetal paarden over de baan ging. 't Publiek op de goedkoope ran gen was hierover niet gesticht en uit te zijn toorn in alderiei krachtige" be woordingen aan liet adres van de Jockeyclub. 't lichaam, dat deze mee ting georganiseerd had. De president dei' club trachtte, ge a deist eer d door een hoofdofficier der huzaren, het tu mult tot bedaren te brengen, edoch 1 beiden beleefden niet veel pleiziervan hunne goede bedoelingen. Met stokslagen werden beiden ont vangen en toen do politie eindelijk ter hulpe was gesneld en beiden bevrijd had, miste graaf Batthya<ny zijn be wustzijn, terwijl de officier een paar ongeschonden ribben te kort kwam. TOETBAL. De voetbalclub Tiibantia te Henge lo zal ter gelegenheid van haar vijf jarig bestaan den 24sten September en den 2en October sportfeesten or ganiseren, bestaande uit voetbalwed strijden op den eersten Zondag en de finale en verschillende athletische wedstrijden op den tweeden Zondag. Een gecombineerd elftal van Tuban- tia te Hengelo en een der Enscheaê- sche votbalclubs vertrekt 20 Septem ber naar Osnabrück om daar een wedstrijd te houden tegen Osna brück 1895. (Het Sportbl.) Koloniën ONZE WEST. Paramaribo, 6 Aug. HET BESTUUR VAN GOUVERNEUR LELY. Omtrent het bestuur van den gou verneur Lely schrijft de ,,N. Sur. Ct." o. a. „De pas door den gouverneur aan de Koloniale Staten ingediende ont- werp-verordening „tot aanvulling en verhooging van de voorloopig vastge stelde koloniale huishoudelijke begroo ting voor het dienstjaar 1906". voor een crediet van ƒ20.000 voor „opne mingen bezuiden Kadjoe in \erband. met. de bepaling van het eindpunt van den thans in aanleg zij inden spoor weg", toont voor de zooveedste maal met welk edn open oog en oor gou verneur Lely allies waarneemt, wat het waarachtige belang- der kolonie aan gaat. En als die waarneming heeft plaats gehad, dan strekt hij de hand uit om te doen wat gedaan moet worden. Dankbaar nu hieromtrent gestemd. vrees, dat de buitenwereld te weten zal komen hoe 't met hem gesteld is. Als je 't hem duidelijk maakt, dat je zijn geheim kent. dan kan je hem geheeJ en al naar je wil laten han delen. Het was om je dit te vragen, om dit van je af te smeeken, dat ik vanavond hier ben gekomen. Ik weet, dat hetgeen ik van je verwacht, de kracht van elke andere vrouw te bo ven zou gaan. Maar jij kunt, wat geen andere vrouw ter wereld zou kunnen. Eve riep hij plotseling heftig uit, zie je niet, dat het een gebie dende plicht is, het eenige, dat ons beiden redden kan Hij zweeg en opnieuw heerschteer éen pijnlijke stilte. Toen kwam Eve, evenals eei-st. instinctmatig naar hem toe, maar ditmaal met langzamen, onzekeren tred. Zij stak haar hand uit als om troost en steun te zoeken; ün toen zij voelde, hoe zijn vingers de hare omklemden, 9tond zij een oogenblik onbeweeglijk, kracht vin dend in zijne aanraking. Ik begrijp het. zeide zij einde lijk langzaam en moede. Ik begrijp het. Wanneer wil je me bij hem brengen Een oogenblik zweeg Loderhij durfde zijn eigen stem niet vertrou wen toen antwoordde hij haastigen bijna fluisterend Nu. nu dadelijk, als ik mag. En en denk er aan, dat ik weet, wat liet je kost. I Alsof hij bang was, dat zijn eigen moed hem zou begeven, liet hij haar hand los, liep naar de canapee waarop een lange, donkere avond mantel lag. dien zij bij haar thuis komst had afgedaan nam dien en sloeg hem haar om. Toen ging hij naar de deur, opende deze en bleef staan, terwijl zij langs hem heen de corridor betrad. Zwijgend gingen zij de trap af; ln de vestibule nam Loder hoed en over. jas, Crapham kwam haastig toege schoten om zijn diensten aan te bie den. Maar Loder zond hem kortaf weg en met iets van de sluwheid, die Chilcote's régime onder het dienst personeel had aangekweekt, ver dween hij. Loder trad haastig vooruit en open de de voordeur. Maar op den drem pel bleef hij staan. Dit was zijn eer ste oogenblik van aarzeling, het eenige oogenblik waarin de natuur in opstand kwam tegen het zoo laat ontwaakte geweten. Een oogenblik stond hij daar, roerloos, en het valt te betwijfelen, of zelfs Eve het hope- looze van zijn resignatie volkomen wist te peilen, de zwartheid van den nacht, dien zich voor hem uitstrekte. Achter hem lag allesvoor hem niets. Dat „alles" werd gesymboli seerd door het rijke huis. de eerbie dige bedienden, de voor hem haast ontontbeeriijke atmosfeer van verant- wom'delijkheid. Dat „niets" werd weergegeven door de breede. publieke straat, de voorbijgangers, allen on- l>ewusi van zijn bestaan, en er du» geen oogenblik belang in stellend. Als een indringer was hij dit huis binnengekomenals een indringer had hij er geleefd, gewerkt en ge toond wat hij konals een indrin ger verdween hij nu weer in de som bere wereld van onvervuld verlangen en onvoldane eerzucht. Hij stond daar hoog opgericht als altijdzijn slanke, krachtige gestalte teekendr- zich scherp af tegen de hel. der verlichte vestibule. Toen maakte het lot. of het toeval, een e.ind aan zijn strijd. Een leeg rijtuig kwam den hoek van het plein omde koetsier zag hem staan en hief vragend zijn zweep op, en onwillekeurig knikte Loder toestemmend. Een oogenblik latei-had hij Eve in 't rijtuig geholpen. - Middle Temple Lane, zeide hij, toen hij zelf zijn voet op de tred© zette. Middle Temple Lane is tcgen- •er Clifford's Inn, vervolgde hij tot Eve, terwijl hij naast haar plaats nam. Als we daar zijn, hebben we al leen The Strand maar over te steken. Eve knikte even. ten teeken. dat zij het begreep. Na een paar minuten was de defti- gen de aanraking met het wiel te be- ge omgeving van Grosvenor Square veiligen, keek hij haar voor 't eerst overgegaan in de drukkere ©n luid- aan, sinds zij zich op weg hadden ruchtige van Piccadillij maar of de begeven. En wat hij zag, deed zijn koetsier was uiterst voorzichtig, óf hart ineenkrimpen. Hij had welver- het paard was vermoeid, want zij wacht, dat haar lijden op hare trek- kwamen slechts zeer langzaam voor- j ken zou zijn te lezen, maar de uit- uit in de volle straten. Voor de bei- drukking, die hij er op waarnam, de menschen die daar stil, zwijgenddeed meer dan alleen zieleJijden ver naast elkaar zaten, was die langza- j onderstellen. me rit onduldbaar. Oe noodelooze De zachte blos. die gewoonlijk aan voorzichtigheid, waarmee het rijtuig haar schoonheid een liefelijke beko- zich voortbewoog was hun als hetring bijzette, was weggevaagd als nog nauwer aanhalen van een touw, na een langdurige ziekte; en bij de dat al tot op het uiterste gespannen j doodsbleek© wangen leken haar don- is; toen spraken zij geen van beiden, j kerblauwe oogen. haar zwart haar omdat zij geen van beiden den moed j en wenkbrauwen zoo angstwekkend vonden een woord te uiten. Een paar somber, dat haar geheele gezichtsuit maal maakte Loder een gebaar, alsof i drukking er door veranderd was. Een hij de stilte wilde verbreken, maarhuivering, niet alleen door wroe- t.nrh vnlcr/Jp ar ov>pn o-pluid Hii 7.a+ ei no- vorm toch volgde er geen geluid. Hij zat voortdurend eenigszins voorovergebo gen strak voor zich uit te staren ter wijl zijn beide ineengeklemde han den op zijn knie rustten. Geen enkele maal gedurende den vrij langen rit durfde hij een blik op Eve te wer- ging veroorzaakt, maar ook door den angst, dien hij om haar voelde liep hem door de leden. Gehoor ge vende aan den drang van zijn hart, raakte hij haar arm aan. Eve. begon hij op zekeren toon. maar wat hij verder wilde zeggen. pen, hoewel hij haar lichtste bewc-bleef onuitgesproken. Zonder een ging. het minste geritsel van haar J woord, bijna zonder zich te bewegen, japon duidelijk waarnam met zijn keek zij hem aan, en er lag iets in door zijn gespannen zenuwen zoozeer haar oogen dat hem tot zwijgen gescherpte zintuigen. drong. Die eene blik zeide hem ar Toen zij eindelijk bij Middle Temple wat zij gewenscht had alles, waar- Lane stilhielden, stapte hij haastig van zij afstand had gedaan de uit het rijtuig. En toen hij zich werk. grootheid van het offer, dat zij wilde tuigelijkomkeerde om haar japon te- brengen en de beweegreden, die haar tot dat offer had gebracht. En lood zwaar drukte het bevel op hem, dat berouw en medelijden hier beide even nietig even misplaatst waren. Zwijgend trad zij ter zijde, totdat hij het rijtuig had weggezonden. Et- lag voor hen beiden iets symbolisch, iets profetisch in dat wegzenden van het rijtuig, dat hen samen hierheen had gebracht. Onwillekeurig en bij na onbewust kwamen zij dichter naar 'elkaar toe, toen het paard omkeerde en bleven zij het rijtuig nastaren, terwijl het de stille donkere straat weer uitreed, naar de helder ver lichte, levendige omgeving toe, die zij hadden verlaten. Eindelijk wendden zij zich instinctmatig tot elkaar. Kom, zeide Loder. Kom, 't zijn nog maar een paar passen, aan den anderen kant van de straat. Fleet Street is gewoonlijk doodstil, als Tiet uur van middernacht gesla gen is, en Eve had geen geleide of bescherming noodig, toen zij het pla veisel van de breede straat oversta ken, dat in 't licht van de lantaarns glinsterde als ijs. Zij liepen lang zaam, eenigszins van elkaar verwij derd. want de angst voor physieke aanraking die zij ook in 't rijtuig hadden gevoeld, schoen zich op nieuw aan hem mee te deelen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6