Anit-Mttteliol Inschrijving Teekencursus. Advertentiën. CURSUS Levering van Fonrage. Aanbesteding. brengen wij den Landvoogd hiervoor hulde. En wij gevoelen daartoe des te meer behoefte, onulat de voorganger van gouverneur Lely ons omtrent dit punt niet erg heeft verwend. Oog, ooren en handen van den heer Lely richtten zich sedert hij den schepter van het bestuur over onze lco- zwaait. met zu'lk een belang stelling en doorwrochte kennis over en van de kolonie, met het doel hare productiviteit te verhoogen, als wij zelden van zijne voorgangers in den laatst en tijd hebben ondervonden- leder heeft gezien hoe rusteloos zijn streven is geweest om den kleinen landbouw tot groote productiviteit te voeren, hoe hij nog onlangs den groo- ten landbouw met die Bacove-verorde ning heeft trachten te redden van zijnen ondergang. En thans de goudindustrie... Kleine e<n groote landbouw en goud industrie, dat wil zeggen de bronnen van inkomsten der kolonie, worden dus door hem, koste wat lvet wil, ge voerd tot meerdere productiviteit. Wat wil men meer. Het zijn toch juist deze groote za ken, van welke het wel en wee van de kolonie afhangen, waarmede een gouverneur, van de hoogte waarop hij staat, zich in hoofdzaak heeft bezig te houden omdat worden de pro ductieve krachten der kolonip maar groot ontwikkeld, de heele kolonie daarbij noodwendig wel varen moet i maar niet met allerlei kleine zaken waaromtrent men dikwijls klaagt op zulk een wijze, alsof de bestuursma- chine drijven rnoet op de kurk van futiliteiten en bisbilles. Daarom moet het ook als een groot voorrecht worden beschouwd en de kolonie moet daarvoor dankbaar zijn dat gouverneur Lely een man is. die de gewichtige bestuurstaak als gouverneur anders opvat, zoo juist als een gouverneur cliende te) zijn - dan velen zouden wenschen, namelijk dat hij afdaalde om liet oor Ie leenen aan ailerlei kleine dingen, die met bloei en welvaart der kolonie abso luut niets te maken hebben, maar waarover slechts geklaagd wordt ter wille van het individu zonder aan het belang der kolonie te denken. Uit de Arbeiderswereld DE SOC. DEM. PARTIJ IN DUITSCHLAND. De Vorwarts maakt het verslag openbaai' van het bestuur van de so ciaal-democratische partij, dat op den .partijdag te Jena uitgebracht zal worden. In de niededeelingen over agitatie en organisatie zegt bet bestuur dat „om talenten verder te ontwikkelen, reeds in vele steden opleidingsinsti tuten zijn opgericht". Zoo is te Dus- seldorp een school voor agitators ge slicht en zijn. overeenkomstig het be sluit van den partijdag van Bremen, in verschillende districten partijsecre tarissen aangesteld. Sommige distric ten hebben uit eigen middelen leiders van de agitatie benoemd. Ook aan de schriftelijke propaganda is hard ge wekt. Op het platteland zijn in het afgeloopen jaar bijna 350.000 strooi biljetten onder veldarbeiders ver spreid. Vooral Mecklenburg is daar mee bedacht. De onderhandelingen met de Pool- sche sociaal-democraten hebben niet tot overeenstemming geleid. De afneming van het. aantal socia.- ■listische stemmen bij tusschenlijd- sche verkiezingen voor den Rijks dag. wordt kortweg geweten aan be tere verkiezingspropaganda van te genstanders en verslapping in de so cialistische beweging zelve. De anti socialistische pers spreekt dit laatste vierkant tegen. De sociaal-democra tie beeft bij verkiezingen zeker niet minder dan vroeger gewerkt met een heirleger van sprekers en drijvers. Met rneer voldoening gewaagt het verslag van de gemeenteverkiezingen, vooral in Wurtemburg, Saksen en de Thuringsche staten. Het bestuur noemt het een bedenkelijk verschijn sel dat men vaak beproefd heeft, „in plaats van door eerlijken strijd, door afspraken met tegenstanders in het bezit van mandaten te komen." (Het clericaal-socia.listisc.he bondgenoot schap in Beieren Het verslag trekt nog te velde tegen de wijziging van het kiesrecht in Hamburg en Lubeck, de behandeling van Jaurès door de Duitsche regee- ring en ten slotte ook tegen den vle gel a chti gen toon waarop men elkan der, hij verschil van meening, in de partijpers bestrijdt. Men zegt dat er te Jena voorstellen zullen inkomen om partijgenooten die andere, tegen beter weten in, smaden en bekladden, uit de partij te stooten. Gemengd Nieuws DICHTENDE GENERAALS. Het is meer vertoond, dat een „homme d'epée" een „homme de let tres" werd. met andere woordn:als het zwaard rust komt de pen tot haar recht. En zoo heeft het geen verwondering te wekken, dat in Mandsjoerije, waar twee legers reeds maanden lang werk loos tegenover elkaar staan, de pen nen op het papier worden gezet, nu de wapens niet gebruikt worden. Het zijn twee generaals van het Ja- pansche leger, die in poëtischen vorm hun correspondentie voeren, Kodama en Nogi. Beider groote eigenschappen als legerbevelhebber zijn bekend; het is daarom jammer, dat men zich slechts in de vertaling een oordeel kan vormen over hun belletristische gaven. Nogi zond zijn collega een gedicht, dat aldus ongeveer luidt: ,.In het noorden, oosten, zuiden en westen ben ik over velden, bergen en rivie ren getrokken; in het voorjaar, den zomer, den herfst en den winter heb ik de maan en de bloemen gezien anderhalf jaar zijn verloopen sedert de veldtocht begonnen is. manschap pen en paarden worden oud, toch blijft mijn geest krachtig; wanneer ik niet denk aan mijn thuis". Kodama antwoordt met het volgen de gedicht..Duizenden lijken bedek ken bergen en rivieren. Wanneer de verwoede veldslagen voorbij zijn, ko men de kinderen van het dorp ons bloemen verkoopen. Het voorjaar ging voorbij, de herfst, kwam, nog is mijn taak niet vervuld. Bijna twee jaar van den oorlog zijn nu vervlo gen. doch mijn geest verwijlt niet thuis". Beide versjes zijn ongetwijfeld goed bedoeld, en wie weet hoe mooi van klank en dhytme ze in hun oorspron kelijk Japansch zijn.... maar dit proefje van Japansch© generaals- poëzie kan ons niet bekoren. LIEFDE POSTE RESTANTE. In October j.l. verscheen in een Tjeechisch blad een advertentie, waarbij een ..candidaat in de medi cijnen" om zijn studie te kunnen vol brengen van een edeldenkende dame geld vroeg, „een later huwelijk niet uitgesloten". Spoedig kwamen niet minder dan 170 aanbiedingen van trouwlustige meisjes en weduwen in. Den geluk kigen adverteerder viel het moeilijk daaruit een keuze te doen en hij vroeg een vriend om raad. Zij beslo ten een der brieven te beantwoorden; de schrijfster daarvan had verzocht het antwoord te sturen poste restante te Chobzen. Zij kreeg een brief met een verzoek om 1600 kronen. Per om megaande kreeg hij dat geld en be gon voor liet examen te werken en slaagde. Met vreugde daarover werd een ontmoeting afgesproken in Par- dubïtz. waar de verliefden,, elkaar hartelijk kusten, zonder zich nog aan elkaar voor te stellen. Maar hij nam 1000 kronen mede naar Praag. Hij deed weer examen, weer werd er gekout (het was werke lijk een aardig meisje) en weerkreeg •hij 1000 kronen mee. Een medisch student heeft echter heel wat exa mens af te leggen en zoo zou hij het derde doen. maar had voor het exa men 1800 kronen noodig. Maar aan de post kon hij, toen hij het bedrag wilde gaan opnemen, zich niet legl- miteeren. doch dat was niet noodig. want de politie kende hem goed. Het was de 34-jarige gehuwde Ste- ban Kofz, iemand die al meermalen gestraft was. Zijn vriend was, net als hij, koopman. In vroolijk gezelschap hadden zij de 5400 kronen opggpiaakt en werden nu door de politie inge rekend. Beiden hebben hun oplich ting bekend. EEN DEENSCH TOONEELPROCES. Een initerdssant proces wordt op het oogenblik in Denemarken gevoerd. De onlangs overleden toonedlschrijver Gus'tav Esmann had kort vóór zijn dood den theater-directeur Julius Pe tersen den inhoud van zijn laatste dramatisch werk „Vader en Zoon" medegedeeld, en aangaande dat werk een contract met hem afgesloten. Toen Esmann gestorven was. bleek echter, dat. aan bedoeld stuk het der de bedrijf ontbrak. De eronevdger i j O ai jé De erven droegen toen Ejnar Chris ten sen op, liet ontbrekende, aan te vullen, en de opvoering van het vol tooide stuk werd reeds aangekondigd. Nu beweert echter een ander theater directeur. Albert Hélsengréen, de eige naar van het stuk te zijn. daar de er ven van Esmann liet aan hcim ver kocht hadden. Men tracht dezen dub belen verkoop te verklaren door het feilt, dat de ietwat nonchalante dichter dien eersten verkoop (aan Petersen) niet genoteerd heeft, en dat dus de erfgenamen bo-na-fide het drama aan Helsengreen hébben verkocht. Vooral voor heeren juristen een interessant geval. Men is 't er over eens, dat Peter sen rechtmatige eigenaar is van de eerste twee bedrijven en Helsengreen van het derde. Hoe 't ook zij. liet blijft een lastig geval. INHECHTENISNEMINGEN. De tallöoze inhechtenisnemingen van Armeniërs te Smyrna in verband met het vinden der bommen aldaar veroorzaken een bedenkelijke opwin ding onder de Mohammedaansche bevolking tegen de Armeniërs. Ver schillende vreemde consuls moeten reeds bij hun gezanten te Konstanti- nopel op het zenden van oorlogssche pen naar de Levant hebben aange drongen omdat zij vreezen voor uit spattingen. Te lnnsbrück en in de omgeving- hebben in den laatsten tijd tal van inhechtenisnemingen van Italianen plaats; meest zijn het bekende socia listische propagandisten. Men brengt deze maatregelen in verband met de aanstaande komst van den Keizer bij de manoeuvres in Zuid-TiroL INTERNATIONALE BANK. Volgens de Temps" zal in Marok ko een internationale bank worden opgericht, wier eerste werk zou zijn de leening van tien millioen, door Duitsche bankhuizen den Sultan be willigd, terug te betalen. VREESELIJK ONWEER Uit Zurich wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind Een vreeselijk on- weder woedde onlangs boven de kan tons Bern en Wallis. Aan de wijn bergen en oofttuinen in liet Rhóne- dal wend belangrijke schade toege- ric-ht. De Simplonpost moest uitspan nen en de paarden in veiligheid bren gen. Het telegrafisch verkeer is ver broken. INGESTORT. Te Bern is een deel van het in aan bouw zijnde magazijn van den stads schouwburg ingestort. Het aantal slachtoffers van dit ongeluk is nog niet bekend, wel zijn reeds drie lijken gevonden en zijn vele zwaargewon den onder het puin weggehaald. VERGAAN? In een aan de P&rijsche politie ge richt telegram uit Bahia wordt, het vermoeden uitgesproken, dat tijdens de heftige stormen, die sedert eenige dagen aan de kusten van Brazilië woeden, het jacht „Catharina", waar op zich de voortvluchtige beambte van liet Comptoir d'Escompto, Gal- lay, bevindt, zou zijn gezonken. OUDE GENEESKUNDIGE WETTEN. De oudste code, regelende de prak tijk der geneeskunde, is die van Hammourabi van 2200 jaar voor Christus. Ze zou ons in den tegen- woordigen tijd. maar matig bevallen. Voor een succesvolle behandeling van een rijk man mocht men tien sikke len zilver vragen, maar als het een arme was, maar vijf. Als de eerste echter bezweek of door de behande ling een oog verloor, werd den arts een van zijn handen afgeslagen. Het overlijden van een slaaf had minder ernstige gevolgendie moest alleen maar vergoed worden. Voor hst ver lies van een slavenoog behoefde maar de helft van de waarde van dan dra ger te worden betaald. NIEUWE SPOORLIJN. Men meldt uit Bentheim Het Kreitsbestuur heeft verlof ge geven tot aanleg van den spoorweg van hier naar Gronau. De kosten worden geschat op 1.175.000 mark. EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. - Het was in den staat Texas. Een be woner van Boston rijdt met een klei nen wagen door het land, toen plot seling zijne opmerkzaamheid gaande gemaakt werd door een voorval, dat. hem het bloed in de aderen deed stol len. Op een veld staat een blanke, met een revolver in de li and, naast hem een neger, die jammerend onder be dreiging van den andere een graf delftDe Boston ner bij wien het rechtsgevoel sterk ontwikkeld was, stapt verontwaardigd uit den wagen. Wat doet u daar met den neger? Dat gaat u niets aan. U kunt naar den duivel loopen Ik wil weten wat hier gebeurt. Luister eens, jonge man, ik ben de gevaarlijkste persoon in de geheel©- plaats. Ik heb reeds zeventien blan- j ke iidooclgeschotenzonder ooit ver- oordeeld te zijn en wat negers be treft, daarvan schiet ik voor het ont: bijt zoovéél neer als ik verkies. Wat heeft die man u gedaan Hij is mij geld schuldig en kan mij niet betalen. Ik zal lrem daarom maar dooden. Maar eerst moet hij zijn eigen graf delven, opdat zijn lijk niet de ge heele omgeving verpest. Indien u dat doet, zal ik u aan- den galg brengen. En hoe zou u dat inpikken Indien er nog gerechtigheid is in den staat Texas, zal ik niet rusten, vóór dat ik u aan de galg zie ben gelen. Geef u geen vergeefsche moeite. De burgemeester hier is mijn oom, de rechter mijn zwager en geen der bu ren, die in de jury zitting nemen, zal heit wagen tegen mij te stómmen, daar hij weet. dat hij het onet zijn le ven zou moeten betalen. De neger was intusschen voor den blanke neergeknield en jammerde op erbarmelijke wijze om hulp. De Bostonner dacht eenige oogen- blikken na en zeide ten slotte Het schijnt dat in Texas geen ge rechtigheid is. Hoeveel is die man u schuldig? Tien dollars. De Bostonnen' tastte in zijn porte- mornaie, betaald'e de tien dollars en vervolgde zijn weg. In de volgende stad ontmoette hij eön stadgenoot, wien hij diep verontwaardigd de ge schiedenis vertelde. Deze barstte in lachen uit en nep Mijn vriend; wij beiden zijn er in gëloopen, ik lieh namelijk die tien dollars óók reeds betaald. Klaarblijkelijk vertoonden de beide schurken dagelijks dezelfde scène en maakten daarbij goede zaken. EEN ONDERBROKEN HUWELIJK. Het is merkwaardig, dat sommige menschen altijd moeite hebben op tijd hier of daar te verschijnen waar ze moeten zijn. Altijd hapert er iets aan, waardoor ze te iaat komen. Op een eigenaardige manier werd dezer dagen zoo iemand door een geestdlijke van de St. Marys Church in Chelmsford gestraft, Lu welke kerk het. huwelijk van een paar jongelie- den zou plaats vinden. Om half drie' zou de plechtigheid beginnen. Mijn-! heer de bruidegom scheen echter niet met zijn toilet klaar te kannen komen hij kwam ten minste eerst zeven mi nuten voor drie. Na drie uur mag echter in Engeland geen huwelijk meer plaats hebben. De geestelijke ging nu zijn gang als of er niets gebeurd was. Hij las de gebruikelijke vermaning voor, stelde de gewone vragen, enz. Plotseling slaat bet torenuurwerk drie uur. Direct houdt, de geestelijke op en zegt dön deelnemers aan de plechtigheid, dal hij dezen dag niet verder kan gaan. Bruidspaar, bruids meisjes, vele bloedverwanten, vrien den. bekenden, allen waren zeer te leurgesteld. Maar er was niets aan t.e doen. /,e moesten zich in het onver anderlijke schikken en mochten den volgenden dag terugkeeren. TRAPPEN VAN DRAADGLAS De directeuren der groote spiegel- fabriek te St. Gobain in Zuid-Frank rijk. vestigen de aandacht op esn nieuwe -of liever tot nu toe verwaar loosde toepassing van het draadglas voor liet maken van trappen. Kelder en andere ruimten, welke onder trap pen van dit materiaal vervaardigd, gelegen zijn, worden, terwijl zij an- !ders zonder verdere verlichting duis ter waren, nu voldoende verlicht; bo vendien verschaffen de trappen van draadglas en grootere veiligheid dan houten trappen, daar zij hij brand niet -instorten, doch hoewel zij sprin gen, begaanbaar blijven. Ook de rook, welke bij een smeu lende of brandende houten trap zoo dikwijls den weg naar buiten voor de bewoners verspert, ontwikkelt zich bij deze soort van trappen natuurlijk niet, en zij kunnen, wat brandveilig heid betreft, op één lijn gesteld wor den met trappen van beton. Stoomvaartberichten Het si. Ophir, van Java naar Rot terdam, vertrok 25 Augustus van Padang. Het st. Lawoe van Java naar Rot terdam,, vertrok 25 Aug. van Perim. Het. st. Koning Willem II, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 24 Augustus van Genua. Het st Prinses Sophie, arriveerde 25 Augustus van Batavia te Amster dam. Het st. Amsteldijk, van Rotterdam naar Newport News, passeerde 25 Aug. v.m. 6.35 Dover. Het st. Osiris arriveerde 24 Aug. te Brindisi van Port Said, met de mails ex st. China, van Australië. •Het st. Timor, van Amsterdam n. Java, arriveerde 25 Aug. te Port-Said. Het st. Soeinbawa arriveerde 25 Aug. te Batavia van Amsterdam. Het st. Noord am, van New-York naar Rotterdam, passeerde 25 Aug. n.m. 1.45 Wight. Officieele berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet, Doen te weten, dat bij liunne be schikking van 24 Augustus j.l. hunne beslissing op het verzoek van J. A. Pool Jr.. om vergunning tot uitbrei ding van zijne inrichting voor ma chinale houtbewerking, door ver plaatsing van de koperslagerij naar eenen bijbouw nevens genoemde in richting, waarbij als beweegkracht de bestaande gasmotor van 13 p&ar- dekrachten zal worden gebezigd op i het terrein aan de Maerten van i Heemskerkstraat Kad. Sectie G No. 1169, is verdaagd voor den tijd van vier weken. Haarlem, 25 Augustus 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN B1LDERBEEK, l.-S. Financieele berichten STAKING VAN BETALING. Volgens een gerucht op de graan- beurs te Einden is de groote firma H. Samson te Nord'en failliet. De firma had aanzienlijke contracten voor Rus sische Juli-gerst loopen. wélke zij, in de overtuiging, dat in Juli nog geen nieuwe gerst geleverd kon worden, had gesloten. Bij den vroegen oogst werden echter talrijke contracten uit gevoerd, waarbij zware verliezen ge leden werden. Bij deze staking van betaling zijn bijna alle teHamburg gevestigde agen ten betrokken één firma alleen met 25000 ton. De engagementen worden op totaal 140.000 ton geraamd. Naar nog gemeld wordt hebben de vier leden "der firma H. Samson. te Norden, in Oost-Friesland, die hare betaling gestaakt hefeft, op de beurs te Rotterdam twijfelachtige handelin gen niet documenten uitgevoerd waardoor eenige Hollandsche firma's ten zeerste zouden benadéeld zijn. Door deze staking van betaling wordt ook de bankiersfirma. Jos. Kop pel, te Nordën, in moeilijkheden ge bracht, terwijl eveneens eenige klei nere kooplieden en bankiers, te Nor den getroffen zijn. De Osffriesische Bank. te Leer. de Nordener Bank, te Norden en de Bergisch-Markische Bank,te Duisburg, die de documenten beleénd hebben, zouden voor hunne vorderingen ten volle gedekt zijn. FAILLISSEMENT VAN DER MANDELE Zn. Men meldt uit Delft De heeren inrs. H. de Ranitz. W. de Rid-iir er« J. D Veegens te 's-Gra- venhage deelen den concurrenten schuldeischers in het faillissement Van der Mandele Zn. mede, dat alsnog over 1 hunner vorderingen kan worden beschikt, waardoor dan totaal 38 zal zijn uitbetaald. Het thans nog te ontvangen be drag zal. indien al iets, toch minder dan 1 bedragen. In het geheel zal echter ongeveer 4% minder ontvangen worden, welke terugslag zijn grond vindt in de mal versatiën. door deu gewezen curator in de- faillissementen der Delftsche distilleerderij en van de heeren L. A. en V. van Meerten gepleegd, waar door van de groote vorderingen der voormalige firma Van der Mandele Zonen in beide laatstgenoemde faillissementen niets terecht komt, terwijl de uitkeeringen in het eerst- gemeldö minder bedragen dan an ders liet geval zou zijn geweest. Burgerlijke Stand. HEEMSTEDE. OndertrouwdJ. A. A. van der Veldt en C. A. Raaijmakers. A. Kres en C. P. Koek. W. G. Hage man en W. C. Mertens. - P, War merdam en A. A. Schouten. Getrouwd A. Elfering en M. Ker sten. H. J. van Honschoten en M. de Boer. Bevallen: M. K. EijhuizenSoehz. A. van Doornikde Vries z. M. C. BronkhorstMi-eg z. Overleden A. C. C. Linn, 65 j. N. de Jong, 3 jaar. HILLEGOM. OndertrouwdF. M. Meijer en B. van Wave ren. Getrouwd C. v. Dijk en J. Sloot weg. Bevallen J. v d. Werff—Bakker z. C. J. Stijnman—Olsthoorn z. J. v. Dij k—Broekmeyer z. M. de Jong v. d. Jagt z. G. v. d. Vooren Kohier d. G. v. Tol—Mulder z. L. C. Schilpzand—Eeffers d. H. M. v. d. Werff—Hopman d. H. Schnie- dewindv. d. Kwaak d. Overleden H. E. J. Hopman, 3 m. J. de Jong, 5 m. IX J. Hey, 44 j. HAARLEM MERLIE DE EN SPAARNWOUDE. 18—25 Augustus 1905. ONDERTROUWD G. Verhoef en K. Kooijman. BEVALLEN A. C. van GilsRijnardus, d. M. TilburgVink, d. A. Groene wegen Hooggreef, levenl. z. OVERLEDEN J. Polderman, d., 14 d. SPAARNDAM. BEVALLEN M. Kleijn—Pot, d. BEVERWIJK. Getrouwd J. G. van Leeuwen en J. H. v. d. Eijnde. Bevallen A. M. VeldtSchuyt z. S. J. HoflandPletting d. Th. LangendijkMulder d. A. von Bruck d. G. Heuner d. W. Klay- boerMajoor z. OverledenL. Ebmeij-en, 38 jaar, ongeh. B. J. Gottmer. 42 j. geh. met M. C. Muller. HAARLEMMERMEER. OndertrouwdJ. Schuit .en T. Granneman. Getrouwd, G. v. Aalst en A. van Someren. Bevallen: W. v. AndelOttevanger d. A. v. Braak—Koopmans d. M. Barendregtv. Driel z. P. Jo- renMasbergen d. en z. T. Bakker de Jong d. G. Spruitenburg van 't Zelfde d. M.~fle Reus Krijgsman z. T. ZwetslootWage naar z. end. G. Ton—Haarman d. M. H. KuperMastenbroek d. M. M. de VliegerBaars d. A. M. Mei landWi-tteman z. C. Dekker de Gier z. Overleden N. Maaskant. 73 j. A. Buis, 69 j. J. W. Wakker 10 w. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 A u g u t u s. GROOTE KERK. Vroegpreek 7 ure, Ds. van Paassen. Voorm. 10 ure Ds. Knottenbelt, 's Avonds 6 ure, Ds. Bal, pred. te Meerenberg. Donderdag 31 Augustus: Verjaar dag van H. M. de KoninginVoorm. 8 ure, Ds. Weener. Bidstond. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure Ds. "waan. JANSKERK. Voorm. 10 ure Ds. Veen. BAKENESSER KERK. (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure de heer Hilbrander. EGLISE WALLONE. 10£ heures, Mr. Martin Dupont. GEREFORMEERDE KERKEN. (Ged. Oude Gracht). Voorm, 10 ure Ds. Mulder, 's Avonds 5J ure Ds. Mulder. Eben Haëzer Kerk. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure Ds. Tibben. 's Avonds 5£ ure Ds. Tibben. Noorderker k. (Ridderstraat). 's Morgens 10 uur Ds. W. Ringnalda 's Avonds 6 uur dezelfde. CHRISTELIJK GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat.) V.m. 10 ure Godsdienstoefening, 's Avonds 5i ure Godsdienstoef. LUTHÉRSCHE KERK. V.m. 10 ure Ds. H. C. Lohr. Ev. Lut-h pred. te Rotterdam. KERK DER VEREEN. DOOPSGEZ. Voorm. 10 ure Ds. Elhorst. REMONSTRANTSCH GEREF. Voorm. 10 ure, Geen dienst. KERK DER BROEDERGEMEENTE V.m. 10 ure do. heer M. L. Frankena Evangelist te Luinjeberd. BAPTISTE GEMEENTE. Lokaal Stoofsteeg 6. V.m. 10 uur Openb. Samenkomst. Nam. 12 ure Zondagsschool. Nam. 6 uur Avondmaal. Dinsdagavond 8 uur Evangelische Samenkomst, spreker de heer G. de Wilde, van Sneek. Woensdagavond 8 uuir als voren. EVANGELISATIE-GEBOUW. Lange Margarethastr. 34. Voorm. 10 uur H. J. Bosch. 's Nam. 124 uur Zondagschool, 's Avonds 6 uur H. J. Bosch. Maandagavond 8 uur Jongedoch- terskrans. Dinsdagavond 81/2 uur Bijbelbespre king. Donderdagavond 8A uur Bidstond voor de Koningin. HERSTELD APOST. ZENDINGGEM Drappenierstraat 11. V.m. 10 uur en 's avonds 5 uur. Woensdag 3 uur Kinderleering. BENNEBROEK. V.m. 10 ure, Geen dienst. .s Avonds 7 ure Ds. Blanson Henke- mans, predikant te Zaandam. BLOEMEN DAAL. Voorm. 10 ure Ds. van Leeuwen. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure Ds. Haksteen, Emer. pred, te Haarlem. HILLEGOM. Voorm. 91/2 ure, Ds. Meerburg. Nam. 24 ure. Ds. Meerburg, HOUTRIJK EN POLANKN. Voorm. 10 ure Ds. Baljon. SANTPOORT. Voorm. 10 ure Ds. Kutsch Lojenga. SPAARNDAM. V.m. 10 ure Ds. S. Baljon. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Mevjes VELSEN. Geen opgave ontvangen. DMUIDEN Vm. 10 ure Ds. H. H. Barger, pred. te Utrecht. Voorm. 10 ure Ds. Creutzberg, pred. te Wijk aan Zee en Duin. Apostolische Zending-Gemeente. Voorm. 10 ure en 'sav. 5 ure. in de AMBACdTSSCaOJL. tot deelname aan de lessen voor hen, die voor het eerst de lessen wenschen te volgen, op Dinsdag en Woensdag 5 en 6 Sept. •Voor hm, die den vorigen cursus reeds volgden op Donderdag en Vrijdag 7 en 8 Sept, telkens des avonds van 749 uur aan het gebouw der ambachtsschool. Aanvang der lessen MAANDAG 2 OCTOBER a.s. Zij die voor het eerst tot de lessen wenschen toegelaten te worden, moe ten den leeftijd van 13 jaar bereikt hebben en bij eenig ambacht ge plaatst zijn. Het schoolgeld bedraagt 5-(met inbegrip van teekenpapier) per leer ling, te voldoen in twee termijnen. Zie verder de aanplakbiljetten. HET BESTUUR. voor JONGENS. Woensdag- en Za terdagmiddag. Opleiding voor Bur geravondschool, Ambachtsschool, liefhebberijteeEenen enz. Lessen in perspectief en vakteekenen enz. aan ambachtsleerlingen. Privaatlessen. De nieuwe cursus ter opleiding voor de akte teeltenen L. O. begint met September. J. F. NUIJENS. Leeraar M. O. Warmoesstraat 12 rood. Vereeniging van Kantaor- en Henüelsbedienden TE HAARLEM. Afdeeling Onderwijs OPENING der nieuwe Cursussen in de MODERNE TALEN en BOEKHOU DEN opl September 1905. Het onderwijs heeït ten doel oplei ding voor een diploma en voor de praktijk. Aangifte tot deelname vóór 31 AU GUSTUS bij één der ondergeteeken- den H. C. VOETELINK, Jordensstraat 44. W. C. KORNMANN, Tetterodefetraat 80. tot opleiding voor de akte van Hoofdonderwijzer en Hoofd onderwijzeres te Haarlem, Aanvang van den nieuwen Cursus ZATERDAG 9 SEPTEMBER. Onderwijzers en Onderwijzeressen, die aan den Cursus wenschen deel te nemen, kunnen zich daarvoor aanmel den vóór 1 September bij den Directeur van den Cursus, R. BROERE. De Garnizoens-Commandant te Haarlem zal op VRIJDAG 1 SEPTEM BER e.k. des middags te 12 ure te zijnen bureele (Groote Markt No. 17) onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar aanbesteden De levering van Dooi, van Stroo, van Haver en van Tnrf- strooise', ten behoeve Tan de paarden bij de troepen, die gedurende het tijdvak van 1 November 1905 tot en met 81 October 1905 alhier aanwezig zullen zijn. De aandacht van gegad'gden wordt er op gevestigd dat de inschrijvings- biljetten voor de levering van de ar tikelen HOOI, STROO en HAVER, prijsopgaven moeten inhouden voor de levering van elk artikel afzon derlijk en voor de levering van de drie artikelen gezamenlijk, als mede dat de biljetten, welke prijsop gaven bevatten voor meer dan één ar tikel, en waaruit niet blijkt of voor elk artikel afzonderlijk of voor de arti kelen gezamenlijk, wordt ingeschre ven, buiten aanmerking kunnen wor den gelaten. De Algemeene Voorwaarden voor <re aanbesteding en levering van fou- rage, vastgesteld bij de dezerzijdsche beschikking van 21 Juni 1900, Vie Afd. No. 38, zijn, met de wijzigingen van 18 Juli 1901, Vie Afd. No. 86, van 22 Mei 1902, Vie Afd. No. 63 en van 22 Mei 1905, Vie Afd. No. 7, tegen den prijs van vijftien cents 0.15) per exemplaar verkrijgbaar bij de firma de GEBROEDERS VAN CLEEF te 's-Gravenhage. Nadere inlichtingen nopens de Ie- veringen kunnen op het bureel van den aanbesteder worden ingewonnen. Haarlem, Augustus 1905. De Kolonel, Garnizoens-Commandant NEETESON.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 7