NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang. No. 6802 Verschijnt dagelijka, behalve op Zon» eiï Feestdagen. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per üjrre maanden: Van 15 regels 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is om er Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franf^mspost dior' Nederland 1 I l 165 Kleine advertenüen 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzondernjkc nummers jmgk 7<rl)£vWRKm'IT Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>^ /AA - de omstreken en franco per post „0.45 intercommunaal Teletoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de7vén^tschapT(!wrinrCostêrr"Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenttén worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parps, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdag 31 Augustus. (Koninginnedag) Des Morgens. 8 uur Bidstond in de Groote Kerk. 8£ Koraalmuziek van den to ren der Groote of St. Bavo- kerk. 9 Aubade op de Groote Markt. 10 Kinderfeesten in den Her tenkamp. 10 Vulling van den luchtballon Kuko in den Hertenkamp. 10 Matinée Music ale. 10-12^.,, Festival op de Groote Markt •door verschillende zangver- eenigingen, harmonie- en fanfarekorpsen uit de pro vincie Noord-Holland. 10| Opstijging van den lucht ballon. Ballon j acht. Des Middags. 1^-2'A u. Concert in de Groote of St. Bavo-kerk. 2 Matinée van de vereeniging „Willen is Kunnen" in het Brongebouw. 2J Matinée van Haarl. Muziek korps^ in de Sociëteit „Trou moet Blij eken". 3£ Harddraverijen en Wedren nen in de Spanjaardslaan. Des Avonds. Illuminatie van het Raadhuis. 7-10 u. Voortzetting van het Festi val op de Groote Markt. Bidstond, in het Evangelisa tiegebouw Lange Margare- thastraat 34. 8J Concert van de muziekver- vereeniging „Harmonie" in het Brongbouw. 10J Vuurwerk en daarna bal in het Brongebouw. B ij ongunstige weersge stel diheid Geen Aubade. Geen Kinderfeesten. Festival in de concertzaal der Soc. „Vereeniging" en in de schouwburg zaal van „De Kroon". OM OM HEEN xcit. REISHERINNERINGEN. Als een droom gaat het lieflijke iThüringen weer aan de herinnering voorbij het vriendelijke Friedrich- roda met zijn tallooze hotels en pen sions, dat in den winter vijfduizend inwoners telt en 's zomers misschien wel driemaal zooveelhet mooie Blankenburg met zijn onvergelijke lijk panorama op het dal van da Schwarza.. het landelijke Ilmenau, waar het helaas regende, regende met vette stralen, .toen we er aan kwamen, regende toen we er heen gingen. Op straat was het er dus leeg, in de hot als des te voller en niet het minst van landigenooten. In mijn hotel logeerden er dien eenen nacht drie en veertig Hollanders Waaruit blijkt, dat men niet naar Thüringen behoeft te gaan, om zijn landaard te ontloopen. Den volgenden dag trok evenwel de grijze regennevel weg en het was een mooi schouwspel, de witte wolken tusschen de bergen te zien optrek ken, waar om zoo te zeggen de door brekende zon ze verslond. Na Blankenburg volgde een spoor- trais van ietwat langen adem. D© reis ging naai- de Sachsische Schweiz*, het Zwitserland van Saksen, dat voorhij Dresden pas begint en zich in Oostenrijk onder den naam van Böhmische Schweiz verder uitstrekt. Hier is geen sprake meer van door gaande sneltreinen de reis begint in een spoortreintje meteen grooten ben gel, een ding zooals in de F1 ie gen- de Blatter wordt beschreven, waarvan de reizigers even uitstappen om een bloempje te plukken of de machinist den postbode uitnoodigt om mes te rijden en ten antwoord krijgt„vandaag niet, ik heb haast!" En overstappen zonder eindte Ru- dolstadt, te Lösehwitz, te Gera, te Dresden 's Avonds, onder het genot van ©en KViener Schnitzel aan de oevers van de Elbe, hoor ik over Dresdensche gemeentezaken spreken. Eigenaardig, maar leerzaamDres den, met zijn mooien, breeden aan leg, gemakkelijke gea.sphalteerde stra ten, met zijn tallooze winkels, Dres den gaat gebukt onder dezelfde kwaal, waarover wij overal in ons eigen land klagen. Twee jaar gele den is de gemeentelijke belasting er belangrijk verhoogd en verleden jaar opnieuw, waarvan het gevolg is ge weest, dat duizenden families uit net zoogenaamde Amerikanische S tad t vier tel, zoo genoemd om dat er veel Amerikanen en Engel- schen wonen, Dresden hebben verla ten. Het stemt zoo niet tot tevreden heid, dan toch tot berusting, dat wij in Nederland de eenigen niet zijn, die over belastingquaesties tobben Te Dresden heb ik den koning van Saksen gezien. Hij lijkt weinig op de portretten, die overal hangen en hem voorstellen als een wel dunharigen, maar toch jeugdig uitzien den man,, met een glimlach op 't gezicht, 's Morgens kwam hij van Pillnitz, waar legeroefeningen werden gehou den. Zooals hij daar te paard stap voets over de Elbebrug reed, met niemand dan zijn adjudant naast zich en gekleed in klein tenue, maak te hij den indruk van een gewoon officier, volstrekt niet van een vorst. De voetgangers op de brug, die altijd talrijk zijn, schenen zich wei- nig over zijn voorbijgaan te bekom- i meren. Hier en daar groette er een. Alleen bij den ingang van het Ko- j ninklijk -slot stond een dubbele rij menschen te wachten, die bij zijn nadering het hoofd ontblootten. Lang zaam voorbijrijdende hield hij den I vinger aan de uniformpet en ver- dween in het slot, naar men zeide voor een conferentie met de minis- ters van het koninklijk. Over Dresdensche musea kan men wel kolommen volschrijvenik zal den lezer niet vermoeien met een op- somming van de schatten in de ko ninklijke zilverkamer en de rijkdom- men aan tafelgoed, evenmin van de kostbaarheden die als staats-eigendom den nieuwsgierigen bezoeker worden vertoond. Voor wie van cijfers houdt kan het interessant wezen, dat de koninklijke hofhouding 35000 stuks damast als tafelgoed bezit, waaron- der er zijn uit de achttiende eeuwen 44 zilveren soepterrines van één soort. Merkwaardig is het, dat al die zilveren voorwerpen (er zijn er hon- derden bij' honderden) zijn verborgen in ongesloten kasten. Voor al te vlug- I vingerige bezoekers is men er blijk- baar niet bevreesd. Schandau, het mooi aan de Elbe gelegen plaatsje, is voor vele toeris ten het beginpunt van hun tocht door de Sachsische Schweiz. De flinke stoombooten brengen hen in een klein uurtje naar Wehlen, vanwaar de tocht kan beginnen naar een van 'de mooiste punten in het j bergland, de Bastei. I Hoog boven de rivier uit steken de rotsgroepen van de Bastei. Men is er op toeristen ingericht. Overal leuningen op de gevaarlijke plekken, midden in de zware steen en Bastei- brug die ongeveer een halve eeuw geleden daar gelegd is. Rondom al lerlei namen en inscripties op de rot sen, sommige zoo hoog, dat er lad ders aan te pas gekomen moeten zijn De oudste van die namen dateeren van 't begin van de negentiende eeuw, zoodat blijkbaar deze berg streek al sedert honderd jaar bij de toeristen in trek is geweest. Wie hier naar beneden kijkt, krijgt zeker die eigenaardig optrekkende rilling in de knieén ,die iemand bevangt als hij in een afgrond naar beneden ziet, en meer nog, wanneer zijn oog valt op een aan een stokje vroolijk uitwap perenden zakdoek, die op een oogen- schijnlijk volkomen onbereikbare rots is geplant. Welke waaghals dat ge daan heeft, weet niemand te zeggen. De Sachsische Schweiz is woester dan Thüringen, maar doet naar des kundigen me enen, vaker aan den Harz, dan aan Zwitserland denken. Wel wordt er veel van gewrichtenen spieren gevergd, van wie niet alles per rijtuig willen doen, bij 't dalen meer nog dan bij het stijgen. De Hockstein bijvoorbeeld kan langs houten traptreden worden afgedaald, maar deze gemakkelijke weg gaat zoover en zoo steil naar beneden, dat wie duizelig is er maar liever van daan moet blijven, vooral wanneer ten slotte de afgang in een nauwen rotskoker zonder leuningen eindigt. De volgende tocht brengt ons op Oostenrijksch grondgebied. Hier zijn tal van mooie punten te bewonderen in deze massale rotsformaties. Wie er geweest zijn, herinneren zich de namen Kuh stall, Prebischtor, Rainwiese, Edmundsklamm. De laatste is een meertje tusschen rotsen, dat we met twintig personen in een puntig gevormde schuit over varen en waar de stuurman op een gegeven oogenblik een waterval laat springen ja op mijn woord laat springer^ door op de onnoozelste manier aan een touw te trekken. Hoe men er toe gekomen is om zulk een bespotting van de natuur in zoo'n mooie streek aan te leggen, is 'n raadsel. De man in Edmundsklamm is namelijk helaas de ©enige niet. Een halfuurtje van Schandau, bij een restauratie, plegen de koetsiers stil te houden en te zeggen „Meine Herrschaften, die WasserfalleDe verwonderde toerist ziet niets van een waterval, totdat een kleine jon gen haastig naar voren komt en aan een lang touw trekt. Plotseling bruist op den achtergrond een waterval:, die vier seconden duurt en dan ophoudt... de jongen komt een fooi aan 't rijtuig halen en de koetsier, die zijn vracht je graag een genoegen wil doen, roept„Du Junge, zieh' noch ein- mal", waarop de kinderlijke vertoo- ning wordt herhaald. En daar loopt nog een electrische tram naar toe Als men de streek flink in miscrediet wil brengen, moet men maar veel van die touwtjes- watervallen gaan aanleggen 's Avonds, na de vaart door Ed mundsklamm, begon het te gietrege- nen. Gelukkig was het doel van den tocht niet ver meer. Na een halfuurs- marsch over het bergpad werd Herrnkretschen bereikt, waar de E1 b e-D a- xn p f e r aanlegt, om reizi gers naar Schandau terug te varen. Negen dagen waren omgevlogen. Den tienden zat ik weer in den trein, die 's morgens te acht uur uit Dres den vertrokken, 's avonds omstreeks half zeven de Neder!andsche grenzen oversnort. Alleen in 't knooppunt Löhne hadden we van wagen moeten verwisselen. A d j eu, zooals de DuitsclfeïS zeg gen adjeu Thüringen, Sachsische Schweiz, adjeu vacantieNu is met een de zomer voorbij en begint wel dra weer het drukke winterwerk. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Vrede verzekerd. Ziedaar het heuglijke nieujvs. dat Dinsdagavond onverwacht uit Ports mouth kwam. Want wel haast nie mand zal na de weinig hoopvolle berichten der laatste dagen reeds zoo spoedig deze oplossing der moei lijkheid verwacht hebben. Het scheen tóch, dat beiden zoowel Rusland ais Japan hun laatste woord ge zegd hadden en dat een© verdere toe nadering zoo goed als tot 't onmoge lijke behoorde. Maar dè.arom nog meer was de vreugdevolle vredes-tijding op giste renavond eene groote en aangename verrassing voor de voorstanders van een langdurigen vrede. Japan, de overwinnaar, heeft door toe te geven op alle betwiste pun ten, den vrede mogelijk gemaakt, en zich daardoor zeker de achting van alle wel denkenden verworven Toen de tijding te PORTSMOUTH bekend werd heerschte daar groote geestdrift; de mannen schreeuwden en tierden, wierpen van opgewonden heid hun hoeden in de luchtde vrouwen weenden. Ongetwijfeld zullen ook in Japan en Rusland tranen worden gestort van aandoening, maar ook van ver bittering. Want de vrede zaJ aan de Russi sche natie, die in den beginne zeker gedacht had, dat den Japanners de vredesvoorwaarden te Tokio zouden worden voorgeschreven, geen vol doening schenken maar evenmin zal het Japansche volk, na de reeks van schitterende overwinningen, met de-1 zen afloop der Vredesconferentie te- vre den zijn. Voorzeker zal de Japansche Natie j SCHITTERENDER VOORWAARDEN j verwacht hebben. Echter mag niet worden vergeten, dat Rusland, hoewel herhaaldelijk geslagen, nog bij-lang niet versla-; gen was. De oorlog werd tot dusver nog steeds gevoerd in een gebied, ver van het eigenlijke Russische rijk ver-1 wijderd, in een gebied, wel door Rus sische troepen bezet, maar waarRus- land's souvereiniteitsrechten |ang niet onaangevochten waren. Het Russische rijk was nog intact, en Rusland had nog 'n groote leger, macht op de been, die het nog aan zienlijk zoude kunnen versterken, om hoop op succes te land den strijd voort te zetten. En mocht ook zijne armee in het Verre Oosten geslagen worden, het bleef sterk genoeg, om den krijg nog vele jaren te rekken en daardoor bet veel armere en minder weerstands vermogen bezittende Japan, uit te putten. Dit laatste vooral zal de Japansche vredesonderhandelaa?fe er toe geleid hebben, water in hun wijn te doen en sommige eischen te laten vallen. Het spreekt van zelf, dat een wa penstilstand nu onverwijld zal intre den en aan dezen moorddadigen oor log een einde maken, in welks beëin diging President Roosevelt een zoo krachtig aandeel genomen heeft. Volgens het ter conferentie verhan delde zal het vredesverdrag in hoofd zaak de volgende p«nten omvatten 1. Rusland ontruimt Mandsjoerije (ook Japan trekt zijn troepen uit dat land terug). 2. Mandsjoerije wordt aan China teruggeven. 3. Japan neemt Ru stand's pacht- verdrag over betreffende Liao-tong. 4. Port Arthur en Dalni worden aan Japan afgestaan. 5. Rusland geeft den spoorweg naar Port-Arthur prijs, maar behoudt de lijn over Charbin naar Wladiwostock. 6. Het zuidelijke deel van het eiland Sachalin wordt aan Japan afgestaan. 7. De Siberische kustwateren wor den voor de Japansche vischvangst opengesteld. 8. Rusland erkent Japan's protecto raat over Korea. Aan de reeks van telegrammen, die sedert Dinsdag uit Portsmouth de wereld zijn ingezonden ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden In een officieel bulletin wordt mee gedeeld. dat de conferentie tot vol komen overeenstemming kwam en besloot t© beginnen met het opstellen van het VREDESVERDRAG. Japan heeft op bijna alle betwistte punten toegegeven. Japan legde zieh neer bij het ultimatum van Rusland, dat er van de betaling eener schade loosstelling geen sprake kan zijn en dat de verdeeling van Sachalin moest plaats hebben zonder de betaling van een terugkoopsom. Japan gaf eveneens toe in de quaesties betreffende de geïnterneer de oorlogsschepen en de beperking van de Russische zeemacht in het Verre Oosten. De gevolmachtigden stelden hun keizers de onmiddellijke sluiting van een WAPENSTILSTAND voor. De heer Witte die onmiddellijk na de totstandkoming der overeenkomst werd geïnterviewd, zeide, dat hij ver baasd was over de gelukkige uit komst, die hij niet had durven ver moeden. In de ochtendzitting der conferentie had hij een geschreven Russisch ultimatum overhandigd, dat de Japanners tot zijn verwondering aanvaardden. Het resultaat, zeide hij, was EEN GROOTE ZEGEPRAAL voor Rusland. De heer Witte wees op de punten, door Rusland gewonnen, en verklaar de, dat hij alleen het zuidelijk deel van Sachalin afstond op last van den Tsaar. Wat betreft het bezoek van den fi nancier Van der Lip gaf de heer Witte te kennen, dat Rusland waar schijnlijk een vredesleening zal slui ten en hij verklaarde van oordeel te zijn, dat voor de vaststelling van de bijzonderheden van het vredesver drag eenigen tijd zal noodig zijn. Japansche correspondenten toonen zich WEINIG INGENOMEN met wat als basis voor de vredesver drag is overeengekomen. In de Vereenigde Staten is men daarover zeer tevreden en bewondert men de houding van President Roose velt, waaraan men de overeenstem ming algemeen meent te mogen toe schrijven. Toen het nieuws bekend werd luidden de kerkklokken en bleek de algemeen© vreugde nog uit vele andere teekenen. De overeenkomst betreffende Sa chalin verbiedt de beide regeeringen Sachalin van versterkingen te voor zien of voor strategische doeleinden te gebruiken, en verplicht Japaneven- eens het versterken van La Pérouse- straat tusschen Sachalin en Hokkai do na te laten. Het officieele verslag van de zit ting der conferentie van Dinsdagmid dag, door baron Sato bij zijn terug keer in het hotel gepubliceerd, luidt als volgt In de zitting van Dinsdagmiddag besprak de conferentie de bijzonder heden van het vredesverdrag. Men besloot de nadere uitwerking der be palingen toe te vertrouwen aan prof. De Martens en aan den heer Denni- son. adviseur van het Japansche mi nisterie van buitenlandsch© zaken, met de opdracht hun arbeid zoo spoe dig mogelijk ten einde te brengen. Baron Sato legde namens de Japa n sche gevolmachtigden de volgende Verklaring af „De beide vragen betreffende de slotregeling, met Sachalin en DE SCHADEVERGOEDING voor den oorlog zijn van den beginne af aan de punten geweest waarom trent een volkomen verschil van mee ning bestond. Het verschil van opinie ten opzichte van deze beide punten heeft dikwijls het voortduren van de conferentie in gevaar gebracht, doch Zijne Majesteit de keizer van Japan, toegevende aan wat menschel!ijklieid en beschaving gebiedt, heeft, in een stemming van volkomen verzoenings gezindheid en in het belang van den vrede de gevolmachtigden gemachtigd den eïsch van vergoeding der oorlogs kosten te laten valldn en toegestemd in een verdeeding van Sachalin, con dities die. van weerszijden aanneme lijk. Ivet thans mogelijk hebben, ge maakt het belangrijke werk der con ferentie tot een goed einde te bren gen." Witte zond een tölegram aan presi dent Roosevelt, waarin hij zegt, dat de geschiedenis hem den roem zal geven van den vrede van Portsmouth, en waarin hij de diepe erkentelijk heid van Rusland voor Roosevelt's initiatief te kennen geeft. Komoera was echter de eerste der gevolmachtigden, die den president van het tot stand komen van de over eenkomst, kennis gaf. doch hij bepaal de zich tot die kennisgeving, zonder meer. President Roosevelt zond telegram men met dankbetuigingen en geluk- wenschen aan beiden. Het AANGEVULDE VREDES VERDRAG wordt tegen het einde' der week ver wacht. Witte zegt. dat het practisch reeds in de verslagen der zittingen opgemaakt is, en slechts eenige nood zakelijke wijzigingen in den vorm be hoeft. Toegevoegd is een nieuwe clausule, waarin een handelsverdrag tusschen Japan en Rusland wordt voorbereid, waarbij ieder de voorrechten eener meest begunstigde natie verkrijgt. De ze clausule verplicht tot een open- deur-politiek. Goed ingelichte bank-speoiaiiteiten te New-York zijn van meening, dat, de vrede spoedig gevolgd zal worden door een Russiche en later door een Japan sche leening. De omvang hunner uit gaven is van grooten invloed geweest op de overeenstemming tusschen bei de volken. Men wedt, dat Rusland alle toebe reidselen getroffen heeft om een deel van de leening in de Verednigdo Sta ten te plaatsen, en men begrijpt zeer goed, dat Japan zint op mi Melen om zich meer geld te verschaffen, ten einde zijne binnenlandsche verplich tingen na te komen. Omtrent DEN TOESTAND IN RUSLAND meldt het Petersburgsche Telegraaf- agentschap De opperste krijgsraad behandelde Dinsdag het liooger beroep tegen het vonnis tegen Halperin en Ijalka, die door den krijgsraad to Odessa tot 20 en 13 jaren dwangarbeid zijn veroor deeld wegens de vervaardiging van ontplofbare stoffen. Tegen dit vonnis had de auditeur, die de doodstraf verlangde, hooger be roep aangeteekend. De eisch van het O. M. werd afgewezen en het vonnis van den krijgsraad te Odessa in dier voege gewijzigd, dat Halperin tot 35 jaren, Ijalka tot 10 jaren dwangar beid werd veroordedld. De gouverneur-generaal van WARSCHAU Maximowitsch heeft zijn ontèlag ge kregen. Vermoedelijk zal zijn adjunct- generaal Skalen tot zijn opvolger be noemd worden. DE FINSCHE TROEPEN. Op last van den Tsaar werden de Finsche garde-bataljons in den Joop defcer week ontbonden. DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE. De Sultan antwoordde den Fran- schen gezant te Fez dat hij Boumzian el Miliani blijft beschouwen als een zijner onderdanen en weigert hem in vrijheid te stellen. EEN CHINEESCH PARLEMENT. Het Chineesche gezantschap, dat een reis om de wereld zal maken ter be studeering van de parlementaire re- ge eringsstelsels zal een maand in Ja pan blijven en dan over de Vereenig de StateU naar Europa gaan. De Keizerin-weduwe is voornemens met nieuwjaar een decreet uit te vaar digen betreffende de instelling van een parlement binnen twaalf jaar. Stadsnieuws Muziekuitvoeringen in den Hout. 34e Muziekuitvöering op Donderdag 31 Augustus, des avonds 8 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps. Dir. luit.-kapelmeester C. P, W. Kriens. 1. Volksliederen. 2. Haarlemsche - Schutterijmarsch, Kriens. 3. Jubel-Ouverture, Weber. 4. Serenade voor Piston-Solo. Eilen- berg. Uat te voeren door den heer Speets. 5.„ Morgenbl&tter". Walzer, Strauss 6. Fantaisie aus der Operette „Der Carnaval in Rom", Strauss. 7. Ouverture „Zampa". Hérold. 8. „La Chanson des Nids". Polka voor 2 klarinetten Solo, Buot. Uitte voeren door de heeren Nel en Bor- lee., 9. „An der schonen biauen Donau". Walzer. Strauss. 10. Rondo pour Picolo Solo, Donjon. Uit te voeren door den heer George Schmidt. 11. .Offenbachiana". Potpourri, Con- radi. DE INBRAAK TE BLOEMENDAAL. Dinsdag is, op aanwijzing vaneen opkooper te Rotterdam, aldaar aan gehouden V. d. B„ verdacht van den diefstal met inbraak bij den heerJ. F. Rootlieb. Stationsweg te Bloemen- daal. De verdachte, wiens signalement overeenkomt met het door de politie opgegevene werd van Rotterdam naar Haarlem overgebracht en daar ge confronteerd met de inbrengster van de bank van leeuing, waar de inbre ker den morgen na den diefstal een deel van het gestolene verpand.de. Deze heeft in V. d. B. den bedoel den persoon herkend. Des avonds om zeven uur is de man op het politie-posthuis te Over- veen geconfronteerd met den heer Rootlieb, -die hem echter niet kon her kennen. daar hij den inbreker niet heeft gezien. Vanmorgen vroeg is de inspecteur der Bloemendaalsche politie met den aangehoudene naar Den Haag vertrokken om aldaar een nader onderzoek in te stellen. De in breker heeft daar n.l. in een winkel een doos gekocht op den morgen na den diefstal en heeft iemand aange nomen om de rest van het zilver te beieenen. De lieer Rootlieb, dien we vanmid dag over de aanhouding spraken, deelde ons nog het volgende mede De inbreker heeft des morgens vóór het beleende zilver f 5 ontvangen en is daarvoor naar Den Haag gereisd. Daar heeft hij, zooals we reeds meld den, de rest van het zilver beleend en wel voor ongeveer ƒ65. Het- lommerdbriefje heeft hij daarop verkocht aan den opkooper in Rot terdam. Den heer Rootlieb is daarna gevraagd of hij het zilver terugwilde koopen voor de som, waarvoor het beleend is en of hij tevens het be- leenbriefje wiide inlossen. De heer Rootlieb stemde in het eer ste toe. doch weigerde het lommerd briefje terug te koopen. V. d. B. heeft zich na dien tijd schuldig gemaakt aan een nieuwe in braak te Oestgeest bij Leiden. Ook het bij deze inbraak gestolene werd be leend en V. d. B. trachtte ook nu weer het lommerdbriefje bij den ge noemden opkooper te verkoopen. Deze heeft dit echter geweigerd en de po litie verwittigd, waarop deze de man arresteerde. Ook andere personen moeten den verdachte aan gestalte en houding hebben herkend als <le man. dien zij op den avond voor den diefstal te Bloemendaal hebben gezien. Koloniaal Museum. Verschenen ds een vlugblad met proeven van Nederlandsche Batik techniek in liet laboratorium van het Koloniaal Museum te Haarlem. Ook is verschenen een beschrijving en afbeelding van den malaria-mus kiet, tevens wenken ter voorkoming en bestrijding van malaria. Beide vlugbladen zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar. Ned. Herv. Zangkoor ,,Har- pe Davids". Naar men ons meldt, zullm de bei de genoemde Chr. Zangvereenigin gen voortaan één koor vormen, dat den naam zal dragen vanNeder- duitsch Hervormd Zangkoor Harpe Davids.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1