DE MISLUKTE MEETING TE i Aanbestedingen. SANTPOORT OP Donderdag 21 September 1905, Men schrijft uit Haarlem aan „Het1 J» voormiddag, te 11 uur zal door I den Commissaris der Koningin inde I provincie Noordholland aan het ge- begaven ons Zondagmiddag j>ouw van ^et Provinciaal Bestuur al- op gevaar af met een nat pak terug hier, worden aanbesteed te keeren naar Santpoort, om te zien' de levering van steenkolen tenbe- of er nu werkelijk een meeting plaats hoeve van de electrische centrale te zou vinden of niet. j ÏJmuiden, het stoompontveer te Vel- liet tegenbericht in hat Voiksdag- V«m en liet stoomgemaal te ScheUing- u.,1 .„„5 ..„„„«ie., (lat er ve- wonde, behoorende tot de werken tot blad deed ons veunoeden, dat er ve-,onderhoud verbetering len zouden zijn die het tegenbericht van h6t N'00rli2eekanaaJ; niet gelezen haddener waren er zelfs die hei tegenbericht niet recht het «P diepte brengen "van «enige vertrouwden. Op onzen weg kwamen jo^jf wii alreeds meetineganerers tegen die 6 wij alreeds meetinggangers tegen die op hun terugtocht warenenkelen riepen ons toe, keer maar terug het gaat niet doorEen ander zei weer „er is geen mensch". Wij peddelden echter door, om wat meer nog te we- het herstellen van stormschade aan de duinen op het eiland Terschel ling. (Raming 2270.) Examen Fransch, L. O. 's-Gravenhage, 29 Aug. Afgewezen ten. Even voor Santpoort kwam ons cand toegelaten 16, w. o. de hee- een ploeg van een man of 15 tege- ren A. Noë, Haarlem, en P. Bakker, moet, allemaal menschen die men Hillegom. altijd ziet op meetingen. Zij" hadden ook niet recht geweten hoe de zaak eigenlijk zat ?n daarom waren zij Koninginnedag. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waajrin wordt gezegd, dat toch even gaan kijken. Wij konden eT<mtueeUl wijzigingen in het feest- echter oak wel terugkeeren, want er programma in de trams zullen wor- was niemand van de propaganda- den bekend gemaakt en dat dehard- club die ons meer inlichtingen zou draverij op de Dreef plaats heeft. verschaffen, zoo zeide men ons. Hier- j mede niet tevreden, reden wij door Opsporing verzocht. tot aan Rozenstein waar de meeting Commissaris van Politie ver- plaats zou vinden. Hier ontmoetten opsporing en inhesla^emmg van d« navolgende voorwerpen, tus- wij i Amsterdammers, welke natuur- 3ch6n jq en Augustus lijk ook een vergeefsche reis hadden vreemd door middel van braak ten gemaakt. nadeele van den heer G.J. van Wave- Even spraken wij met de eigenares ren aan de Paviljoenslaan 5, waar van Rozenstein. Deze deelde ons me- van de daders vooralsnog onbekend de. dat de meeting te laat was aan- "ij?- gevraagd. Een van de huurders van Em Wane zUveKn soepterrine met het buiten (een \an het N. Hpropa sn^ee dekschaaltjes, rond gan<lacomité) zou verleden Zondag mel bewerkt randje, gekomen zijn om verder de zaak met Een glad ovaal zilveren vleesch- den kastelein te regelen. Hij was schaaltje. echter niet gekomen, en zoo dacht de Een glad zilveren sauskommetje, kastelem, dat de meeting niet door- zonder schotel. gin» I Een wit-glazen fijn geribt suiker- Toen hij uit da berichten vernam, j "Taf bl^ foSinTuïShotal- dat ei eon meeting plaats zou Mn tje met zilveren gesiceleerd hengsel, den, was de tijfl niet toereikend Een klein zilveren opengewerkt meer voor de aanvrage, die moest 5 mandje. dagen van te voren geschieden. i Een blauw porseleinen gebakschaal Alzoo togen wij op den terugweg, glad zilveren hengsel met pa- WTij kwamen toen nog een man tegen, reJjaJld- I van wian wij dachten betere iuHch- 5c^iti°Vaal ZÜV6ren °Pin««werM tingen te zullen verkrijgen betreffen- Twee zilveren servetringen, één ge- de het N. H. Propaganda-Comité. Op merkt G. J. v. W. en de andere H. onze vraag of hij er iets van wist, W. H.. de laatste bewerkt met ster zei hij „ja, dat is door omstandig- retjes. HILLEGOM. Gisteravond te ruim 10 uur werd er brand gealarmeerd door het luiden der klok. Er was brand uitgebroken ten huize van den heer J. v. d. Jagt, Stationsweg. Met behulp der buren was men intusschen den brand meester geworden, zoodat de brand spuit onverrichter zake terugkeerde. De schade is zeer gering en beperk te zich tot het verbranden van eeni- ge huismeubelen. Door de laatste tram van Leiden is Maandagavond een tot nog toe on bekend manspersoon overreden. Ma chine en twee passagierswagens zijn over het lichaam gegaan, zoodat de dood spoedig na het ongeval volgde. Des avonds was de man, die langs de straat loopt te bedelen, op de ker mis alhier in staat van dronkenschap aangetroffen, zoodat er geen twijfel aan is, of de drank is hier de oor- zaak geweest. heden Maar wat zijn dan die omstandig heden vroegen wij. Ja, hij wist het wel, maar 't was niets anders dan een samenloop van omstandigheden; meer pleegde de man niet te zeggen." Wij hoorden later nog, dat despre- van een costuum. kers tijdig waren afgeseind. Diefstal. Villapark Duinlust. Door rt<m werkman 3. Perol is bij De Expl. Maats. Duiniust sendi 1 will hij Dinsdagavond in haaf be- ons een reclameboekje voor hare schonken toestand lag te slapen op Twee theelepeltjes van zilver met gedraaide steeltjes met molentjes. Twaalf Christoffel zilveren messen- leggers. I Twee Christoffel zilveren boter mesjes. Een grijs flanellen heeren-pantalon gronden te Santpoort, met zeven pho- een bank in het Kenaupark, is kwijt tos een situatiekaartje en een toe- geraakt cene portemonnaie met 2.50. lichtende beschrijving. geraakt cene portemonnaie met ƒ2.50. i Van dezen diefstal worden verdacht twee vrouwen, die nabij die bank zijn gezien. i Het boekje is, en terecht, flink op gevat en de tekst is dan ook op pas send papier goed gedrukt, jammer dat de afdrukken van de photos be- Dee '^'„f^ara Haarlem-Alkmaar neden het middelmatige bhj\en. Geen reed Dinsdag een paard van dé wed. van de zeven is scherp en goed van g. te Santpoort den kop geheel van licht. Waarlijk, het villapark Duin- den romp. Het dier stond voor liet lust is veel mooier, dan een vreem- hek van 't weiland, waar het gewoon- «deling bij 't zien van deze photos ^eP *-e grazen. idenken zou. STUKKEN VAN DEN RAAD. Gratific at ie. B. en W. stellen voor 70 beschik baar te stellen voor een gratificatie aan den kastelein van het Prinsenhof, voor de buitengewone diensten, wélke deze moet verrichten, omdat sinds 1902 in dit gebouw de zittingen van den Raad gehouden worden en sinds acht. maanden daar ook de huwe lijksvoltrekkingen plaats hébben ge had. Verhuring van een zaal. Voorts stellen B. en W. voor om aan J. M. Wentink te Amsterdam tot 15 Januari a.s. de groote zaal van ..Den Doélen" des Woensdagsavonds van 8 tot 10 uur te verhuren voor één gul den per avond. De zaal zal dan ge bruikt worden voor bet houden van een cursus ter opleiding voor het exa men tot verkorten diensttijd. Militaire Zaken. Gevonden voorwerpen: I Een 't'aèchje, een das met broche, een armband1, een medaillon, een ro-1 zenkrans, een verfschrapper en een laarsje. S c h i e t w e d s t r i j d. A.s. Zondag zal de scherpschutters- vereeniging ..Haarlem", ter viering van do verjaring van H. M. de Konin gin een onderlinge» schietwedstrijd houden op haar banen in café „De Foenix". op buks en cylindër-geweer. j Verschillende prijzen zijn hiervoor uit- geloofd. j D r. K u j p e r. A. s. Zondag zal in de Noorderkerk in de Ridderstraat alhier als voorgan ger optreden dr. Kuijper, predikant bij de Geretf. Gemeente te Makkum. i De Zonsverduistering. j Hedenmiddag van 12 u. 16 tot 2 uur 37 was het zonsverduistering. Op den bepaalden tijd schoof het zwarte Dinsdag 29 dezer had in de leger- maanvlak de zon langs en bereikte om plaats bij Müligên een oefening plaats ongeveer half twee den stand, waar onder leiding van den kolonel Nee te- op het grootste gedeelte van de zon son. welke oefening werd bijgewoond verduisterd was. door Z. K. H. Prins Hendrik der Ne- Langzaam werd het cirkelvlak dea der! an den. zon weer vollediger, totdat de verduis- tering om tien. minuten over half drie De miliciens der lichting 1900 van geëindigd was en die zonneschijf weer het regiment Infanterie al'hier in gar- ggj^eel normaal was. nizoen, zullen op den 9en September Ondanks de zware wolkensluiers was a. s. weder in het genot van groot de verduistering nu en dan goed te verlof worden gesteld. volgen. BEVERWIJK. Bij Koninklijk besluit van 25 Aug. is met ingang van 1 October 1905, be noemd tot directeur van het post-en telegraafkantoor te Beverwijk, de heer J. Gorter, thans in gelijke be trekking te Bolsward. HAARLEMMERMEER. Uitslag der herstemming voor 2 leden van den Raad te Haarlemmer meer, district III, vacaturen A. J. G. Timmermans en P. D. M. Schol- ten. GekozenJ. Kooy (lib.) met 222 stemmen, en L. v. Andel, (a.-r.). met 194 stemmen. Bij de eerste stemming kreeg J. Kooy 186 en L. v. Andel 149 stemmen. ZANDVOORT. De Haarlemsche afdeeling van den Ned. Zionistenhond hield Dinsdag avond in hotel Zeerust een propa- ganda-vergadering onder leiding van den heer Dr. M. Wolff uit Haarlem. De heer Dr. S. Franzie Berenstein hield een improvisatie over ,,in den Zionistischen stroom opwaarts". Spreker deelde mede het beloop van het 7de congres in Bazel en hoe al daar door het optreden van de Zio nisten Palestina als het uitverkoren land beschouwd wend. Hij trok te velde tegen de onware berichten die over dat congres de ronde gedaan hebben in de Nederlandsche bladen. Aan het debat werd deelgenomen door een drietal personen, n.l. de heeren de Haan, Trobitchee en Zwart- ser, die den spreker eenige vragen stelden. Laatstgenoemde bracht den spreker hulde voor zijne rede. Na dankbetuiging voor de opkomst werd de vergadering gesloten. Mej. M. E. Wüthrich, onderwijzeres aan school A alhier, heeft tegen 1 Nov. a.s. eervol ontslag aangevraagd uit hare genoemde betrekking. Aangekomen badgasten Fam. Jonker, Haarlem, Pension Beau Rivage, 3. j Dames de Haan, Leeuwarden, Kerkstraat No. 24, 2. Dames van Wigeheren, id. id. 2. Mevr. van Przedecke, Amsterdam, Hotel d'Orange, 1. Dr. Aug. Fanzen, Stuttgart, id. 1. F. Riedel, Keulen, Villa Groot Kijkduin, 2. Jongejuffr. Terpoorten, Amsterdam, idem, 1. Fam. Cornouth de Buysscher, Brussel, Hotel Kurhaus, 4. Mevr. T. Lamberts, Amsterdam, idem, 3. A. van Deventer, Zwolle, Groote Badhuis, 2. C. Eindhoven, id. id., 1. Baak Wolterbeeik ,den Haag id. 2. J. v. Leeuwen, id. Pension Suisse 4 F. Wendel, Enskichen, id. 3. L. Schaub, Viea-sen, Pension Beau Rivage, 7. A. Roelofs, Amsterdam, Groote Badhuis, 3. P. Bernhardt, Berlijn, Hotel Kur haus, 2. H. J. v. d. Weteringh, Arnhem, Pension Vallo, 2. Joh. de Klark, id. id. 2. J. Pleiter, Amsterdam, Zeestr. 47, 5. Ter Poorte, id., Pension de Roos, 1. De heer Keizer, id. id. 1. Mej. Benden id. id. 1- J. H. Scheltema, id. Hoogeweg 22, 5. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cent per regel. KANTONGERECHT. (Uitspraken. 30 Aug. 1905.) C. R. A. H. te Haarlem, overtr. Arbeidswet. 7 maal f2, of 7 maal 2 dagen hecht. J. S. te Haarlem, overtr. Jachtwet, ƒ10, of 4 dagen hecht. J. C. te Amsterdam en Ch. W. P. te Haarlem, overtr. Spoorwet, ieder ƒ3 of 3 dagen hecht. A. H. K.. te Haarlem, wegens straatschenderij ƒ10 of 3 dagen hecht. P. N. Z., te Zandvoort, en 2 ande ren, overtr. Wetb. van Strafr., ieder 2 of 2 dagen hecht. C. L., te Haarlem, overtr, Regl. o. d. Wegen in Noord-Holland, 2 of 2 dagen hecht. A. M. A. U. te Haarlem, en 10 an deren, overtr. Politieverordening Haarlem, no. 1 ƒ2 of 1 dag hecht, de anderen ieder ƒ1 of 1 dag hecht. .T. G. J. te Amsterdam, overtr. Pol.- verordening Haarlem, vrijgesproken. H. R„ te Haarlem, en 5 anderen, overtr. Politieverordening Zandvoort, allen 1 of 1 dag hecht. F. M„ te Zandvoort, en 8 anderen wegens het venten met chocolade op het strand zonder vergunning van B. en W., resp. 0.50 en ƒ1, subs. 1 dag hecht. A. D.. te Velseroord. en 38 anderen wegens openbare dronkenschap, resp. ƒ2 en 1, subs. 1. 2 en 3 dagen hecht. Voor de twééd e maal in bloei! Bij den heer Buis, landbouwer. Kampersingel 28, staat de Gouden regen dit jaar voor de tweede maal in bloei. Examens hoofdact e. "s-Gravenhage, 28 en 29 Aug. Ge ëxamineerd 14 mann. adspiranten; teruggetrokken 2; afgewezen 6; toe gelaten 6. nl.P. J. Kostense, J. M. Droogendijk, beiden RotterdamJ. P. Flohil, J. van Oosten, beiden Brui- nisseJ. F. Kokshoorn, Voorburg, en J. L. Smits, 's-Gravenhage. Amsterdam, 28 en 29 Aug. Geëxa-« mineerd 14 candidatengeslaagd de heeren A. Bakker, W. Ph. van Mun ster en W. C. R. Elzinga, allen Haar lem. Uit de Omstreken Ververij en Chem, Wasscherij. 8K. HOUTSTRAAT 90 BROUWERSVAART 71 Reiaigsn en Verwen DAKiESCOSTUMES. Buiten Haarlem franco toezending. retour. Binnenland HEEMSTEDE. t Uit 'do Leidschevaart onder deze j gemeente zijn ten nadeele van II. D. te Haarlem, palingfuiken ontvreemd. Aan den Rijksstraatweg oostzijde tusschen de Kerklaan en de van Meylenweg wordt een villapark aan gelegd. KABINETSRAAD. De schrijver der „Brieven uit de Hofstad" in de „Aroh. Ct." deelt me de, dat hem verzekerd is, dat H. M. de Koningin, die aan de staatszaken veel zorg wijdt, voornemens is af en toe een Kabinetsraad bijeen te roepen en te preside oren. zoowel om zelve een vollediger overzicht van de alge- meone zaken te verkrijgen, als om de onderlinge samenwerking van de leden van het ministerie te bevorderen. ZONDAGSRUST. Naar aanleiding van een verzoek dei- winkelbedienden te Hengelo om Zon dagsrust, hebben de voornaamste win keliers aldaar besloten hun zaak des Zondags te sluiten met ingang van 10 September. DeKoninginteVlissingen Van heinde en ver waren de men sehen Dinsdag naar Vlissingen geko men, om de Koningin te zien, die de havenstad van Walcheren een bezoek bracht ten einde -de pa$ uit lndië te ruggekeerde 3ava-divisie te inspectee- ren en de onlangs uit de straat van Messina opgehaalde kanonnen, wel ke geplaatst zijn vóór het standbeeld van De Ruyter, te onthullen. Maandagavond reeds was het een drukte van belang in het anders zoo kalme stadje. Boerinnetjes in typi sche Zeeuwsche kleederdracht, Vla mingen uit België overgewipt, Noord- Brabanders van het vaste land, al len waren ze overgekomen om van de zoo zeldzaam voorkomende gelegen heid als het Koninginnebezofk tepro- fiteeren. Vlissingen was in feestkleedij. Eere poorten met kleurig vlaggendoek en vlaggemasten met mooie plantenver- sieringen tooiden den intochtsweg. Ook het perron en de wachtkamers waren keurig versierd. Te bestemder tijd reed de koninklij ke trein de veste binnen. De Vlissin. gers waren op hun post om de Ko ningin te ontvangen. Het stond er zeer vol. Op het eerste perron stond een compagnie eerewacht, met de muziek uit Bergen-op-Zoom, onder be vel van kapitein Van Munster. De ontvangst-salon, een mooi zaaltje, met rijke eikenhout-betimmering en prachtig geel koperen haardstel, was gemeubileerd met een fijn gesneden eikenhouten ameublement met lila satijnen bekleeding, teer mosgroene statiegordijnen versierden de deuren. Nadat H. M. en de Prins verwel komd waren en der Koningin een bloemruiker was aangeboden door de echtgenoote van den burgemeester, werden de aanwezige autoriteiten aan de Vorstelijke personen voorge steld. Daarna nam de tocht naar het standbeeld van De Ruyter een aan vang. Het weder was Hare Majesteit niet gunstig. Het regende als werd het met bakken van clen hemel gegoten. Des ondanks liet de Koningin den kap van het rijtuig open. Slechts in ge ringen mate beschut door een dunnen mantel en een parasol trotseerde Zij de regenvlagen en reed te midden van het zeer geestdriftige publiek naar de rotonde, waar het admiraalsbeeld is opgesteld. Terwijl de regenbuien nog in hevig heid toenamen, trok H. M. haarman- tel uit en sloeg haar parasol neer. Onder een schier eindeloos gejubel betrad de Koningin de estrade. Deze was als het ware overstroomd door den regen. Hier nam de Voystin het woord en hield de volgende redevoe ring Officieren, onderofficieren en sche pelingen van de Koninklijke Neder landsche Marine. Wij allen zijn hier samengekomen om hulde te brengen aan ons roem rijk verleden, dat zeker niet het minst in den persoon van Admiraal De Ruyter voortleeft in ons aller harten. Wij staan aan den voet van het gedenkteeken van hem, die tot de grootste onzer zeehelden behoorde, die de woorden „Ik wil mijn leven wagen waar de Staten hunne vlag betrouwen", eens door hem gespro ken. door de daad heeft bevestigd, waar hij voor het vaderland zijn le ven liet ten gevolge van de bekomen wonden in den slag bij Messina. De hulde, hem toegebracht door de plaatsing bij zijn standbeeld van een tweetal vuurmonden, behoord heb bende aan de admiraliteit, is voor zeker de eervolste welke men dezen grooten vlootvoogd had kunnen toe brengen. Deze kanonnen, welke eer tijds deel uitmaakten van de bewa pening van de vloot der Zeven Ge westen, zijn destijds voor ons in de Middellandsche Zee verloren gegaan en hebben meer dan twee eeuwen op haren bodem gerust. Door de „Zee land" onlangs op hare thuisreis me degevoerd, kon hun geene Betere be stemming worden toegewezen, dan den zeeheld te eeren die, dank de on verbeterlijke toewijding zijner onder bevelhebbers, in het wellicht moeilijk ste tijdperk in de geschiedenis van het Nederlandsche volk zooveel bij bracht tot redding van het te land en ter zee bedreigde vaderland. Moge deze aag bij u allen, die tot de zeemacht behooren, de herinne ring verlevendigen aan het overwe gend aandeel, welke onze oorlogs vloot gehad heeft aan de wordingen de grootheid van het Nederlandsche volk, dat zijne vlag met, Gods hulp steeds door die vloot met eere zag hoog houden, zoowel in tijden van oorlog, als in dagen van vrede. Ik acht mij gelukkig de scheeps macht in o ogenschouw te nemen, wel ke hier op de reede ligt en onder welke zich de divisie bevindt, welke in het vaderland is teruggekeerd na inspannenden en Jangdurigen dienst in onze koloniën en waarvan de be manning zoovele blijken van onver- moéiden ijver en van toewijding heeft gegeven. Deze heeft opnieuw bewe zen, dat nimmer tevergeefs een be roep kan worden gedaan op de voor treffelijke plichtsbetrachting der zee macht, waarvan zoo menige bladzijde uit de geschiedenis van onze over- zeesche bezittingen getuigt en die van haar vaak zware offers vorderde, een plichtsbetrachting welke mij met recht matigen trots vervult en mij de overtuiging schenkt, dat de roemvol le traditiën onzer zeehelden en hun geest van gehoorzaamheid, voortva rendheid en moed in u voortleven. Met het oog op God gericht en bouwende op uwe toewijding, zie ik met vertrouwen de toekomst voor ons vaderland tegemoet. Hierna had de onthulling der ka nonnen plaats. De twee oude kanonnen die op de Rotonde zijn geplaatst, zijn opgesteld op rolpaarden door het gemeentebe stuur vervaardigd, zoodat het stand beeld thans door deze aan weerszij den is geflankeerd. De kanonnen heb ben, hoewel ze twee en halve eeuw onder water hebben gelegen, den tand des tij cis goed doorstaan. Zij zijn als 'het ware nog in geheel on geschonden staat. Zooals bekend zijn ze in de straat van Messina opge- vischt en dragen de jaartellen 1617 en 1622. Rechts van het standbeeld is ge plaatst het kanon No. 1617. dat tot opschrift draagt„Anno domini 1617 die admiraliteit, tot Amstelredam Carhardvs Kostervs me fecit Amstel redam, 3460 (zijnde dit cijfer een op gaaf van hei gewicht in oude Hol- landsche ponden.) Het ter linkerzijde opgestelde kanon, van 1622, bevat het i volgende „Admiraliteit residerende j tot Rotterdam Ao. 1622 Arent Van der Pvt me fecit Rotterdami 1622, 2954." I Het inspecteeren van de eerewacht enz. had geheel in den vorm plaats. Niets werd om 't weder bekort. De I Koningin liet zich vervolgens de offi cieren van het Indisch eskader voor stellen door den schout-bij-nacht Snethlage. ook den Prins werden de ze personen voorgesteld, i Hierna bezichtigde H. M. de oude kanonnen; daalde na een kort ge sprek met den schoutbij-nacht we der omlaag en nam plaats in het a la daumont bespannen rijtuig. I Wederom werd de kap neergesla gen en voort ging het tusschen bree- de rijen menschen naar heit station terug. Op het perron ontbood H. M. enkele autoriteiten en overhandigde per soonlijk met enkele woorden de hun toegekende onderscheidingen. De burgemeester, jhr. mr. van Doorn van Koudekerke werd bevorderd tot offi cier van de Oranje-Nassau-orde ma joor H. Spruyt, garnizoens:comman- dant, ontving de officiers-orde van Oranje-Nassaude officier van ge zondheid le klasse P. A. Ziegeleren de commissaris van politie J. C. Fa- noy werden benoemd tot ridder van die orde. Verder werd nog aan den heer D. L. van der Zwaai, werk baas bij de Maatsch. Zeeland, de eere medaille in zilver van die orde toegekend. Vervolgens namen de Koningin en de Prins afscheid van de op het per ron aanwezige autoriteiten en bega ven zij zich naar de vorstelijke wachtkamer. Middelerwijl werd H. M. nog een bloemstuk aangeboden door een dochtertje van den heer De Meester, directeur van de Zeeland. In de vorstelijke wachtkamer ont ving H. M. .den, Spaanschen gezant, die daar met de etat-major van het Spaansche oorlogsschip tegenwoordig was. H. M. en de Prins onderhielden zich enkele oogenblikken met den gezant en de officieren, en de Ko ningin overhandigde aan den Spaan schen admiraal het grootkruis der Oranje Nassau-orde en aan den com mandant het commandeurskruis. Door de hal begaven de Vorstelijke personen zich vervolgens naar de ponton, waar die „Utrecht" gemeerd lag. Op de ponton werd de Koningin aan de staatsietrap ontvangen door den commandant van de Utrecht, na dat eerst afscheid was genomen van de civiele autoriteiten. Zoodra H. M. I aan boord was, werd 'de Koninklijke standaard in top geheschen, en de op het voordek opgestelde stafmuziek speelde het Wilhelmus. Na een korte begroeting van de op het dek ge schaarde officieren, trok Hare Majes teit zich in de voor de Vorstin inge richte kajuit van den schout-bij-nacht terug, om zich te verkleeden. De Prins begaf zich aanstonds naar de com mando-brug, waar de Vorstin nu wel dra ook verscheen in een eenvoudig tegen het barre weer beter bestand toilet. Op de reede lag liet Spaansche oor logsschip voor anker, gepavoiseerd, evenals de schepen der pas thuisge- keerde Ja va-divisie de Gelderland en de Noord-Brabant, waarbij de Rei- nier Claeszen, de Piet Hein, de Zee hond en eenige torpedobooten ter op luistering mede in linie opgesteld la gen. En zoodra de Utrecht op de ree kwam en om de schépen heen voer, werden overal de vijf-en-dertig sa luutschoten gelost, welk eerbetoon bij het weer naar binnen gaan werd her haald, terwijl de schepelingen para deerden én joelden. En lachende hoog de Koningin onvermoeid voor deze hulde, waar ze hoog stond in weer en wind. De Koningin had aan den schout bij-nacht gevraagd „Wat zoudt u als divisie-comman dant gelasten als ik niet aan boord was wel varen of niet En de schout-bij-nacht „Ja, Majesteit, als mijn chef mij beval om naar dén IIoek-van-Holland te stoomen. zou ik mij geen oogen- blik bedenkenMaar er staat "een zware zee. Majesteit, en de wind is nu pal noordwest, en 't is daar kwaad binnenvallen met dit weea\" Dit was toch wel duidelijk, al had de zeeman niet gezegd, dat het niet kón. En zoo was dan beslotende „Utrecht"' zou die reede langs stoomen om de daar buiten liggende schepen der divisie heen. en daarna terugkee ren. Hoosregens, nijdige vlagen, die gieren door de touwen, en een bruine zee, waardoor 't vlaggeschip telkens wordt opgenomen en met zijn neus in de diepte gegooid. Maai- Nederland's Koningin staat op de commandobrug; de gracieuse figuur van de jonge Vorstin, slank in een grijzen regen mantel. met de hand aan den een- voudigen stroohoed, zien we grijs staan op het grijze pantserdekschip, hoog tegen de grijze rafelluchten, en als op een wip zien we Haar op en neer wiegen op liet zwiepende gevaar te. De barre buien slaan Haar het ge zicht blozend de heftige duikelwin- den rollen aan on schieten uit tegen Haar teère gestalte. Maar de Vorstin heeft er lust in, Zij lacht er om met jongen moed én onderhoudt zich vroo- iijk met Prins Hendrik, den schout bij-nacht en de officieren, die, het. goud druipende, de steken verflenst. Haar omringen. „Tjonge, tjonge", zeggen opgewon den de Jantjes, die rillen van do kou na de hitte in de Roode Zee; wat een kranigheid voor een vrouw in zulk vies weer." De muziek jaagt jolige marschén door 't stormgebries heen. De Konink lijke standaard met de vimpels klap peren, of ze weg willen vliegen. Op dek waad je niét de voeten door 't regenwater, en alles glimt in de grau wigheid. Maar met echten levenslust in de oogen iaat Haré Majesteit den kruitdamp van de saluutschoten op zich aan waaien, en lachend staat Zij te buigen voor 't gejoel van de wie gende schepen der divisie aan de reé, de Jantjes in touwen en ra's, bulde rend hun hoezee's over 't geklots van 't water. En in hét kille regenweer, in het astrantige woeste waaiweer op liet stampende schip, vergeten officieren en de bemanning te kldumen en te rillen, vergeten zij 't hunkeron naar moeder de wouw en de kinders, die zij vier jaar lang in de tropen heb ben gemist, omdat ze vervuild 2ijn van geeötdrift door 't dappere gedrag van hun Wilhelmina. daar boven op de brug. Ook de Spanjolen, die we! eens anders hebben gekeken, zien we met verbaasde gezichten uitzien van de „Pnkisesa dé Asturias". Opgewonden zwaaien zij de mutsen, terwijl 't Wil- hdlmuis weerklinkt van hun boord. De witte schuimwiggen schieten bar aan uit zee, de loodsen schudden hun hoofd, maar onversaagd stoomt de .Utrecht" naar buiten, de Java-divisie langs, zwaait dan en onder kanonge bulder keert het vlaggeschip terug naar dén wal. Het was te rauw, te bruin. De schout-bij-nacht wa<s er in geslaagd, Hare Majesteit te overtui gen, 'dat heit roekeloos zou zijn. nu de kust langs te Stoomen en vooral om binnen te vallen' in den Hoek. Daarom wordt dé lunch, die schout-bij-nacht Snethlage de Koningin en den Prins aanbiedt in de longroom van de offi cieren, nu gebruikt, gemeerd aan den wal. Het plan van den Hoek is opge geven. Om drie uur vertrekt de extra- trein weer terug naai" Het Loo. Maar het scheepsvolk is er verbou wereerd van geraakt, een jonge Ko ningin, die op een oorlogsschip uit toog naar de zee en fier en onaan doenlijk stond op de brug bij zulk kwaadaardig weer. De Koningin van Holland gaf aan dé vloot een voor beeld van stoutheid, met een inne mend, lachend gezicht en een blozen de kleur op de wangen; 't Was ongeveer één uur toen de „Utrecht" weer vastgemeerd lag aan den ponton. En de officieren hun drui pend goud van epauletten en kragen wat afgedroogd, en daar zat rnen reeds aan in de officiérs-kmgroom, en de Koningin zoo frisch met "de roode kleur van het gevecht tegen den storm op de wangen, eü zoo blij en gezond de blauwe oogen, die de zee hadden gezien. Toen, aan tafel, sprak schout-bij nacht Snethlage de hooge gasten toe „Van de vergunning van Uwe Ma jesteit, om eetn. kort woord aan het dé jeuner te spreken, maak ik gaarne gebruik door Uwe Majesteit en Z. K. H. den Prins der Nederlanden wel kom te heeften aan boord van de ..Utrecht". Ik breng u mijn oprechten dank, ook namens de opvarenden van de divisie voor de eer van het Vor stelijk bezoek. Dit hernieuwd bewijs van Uwe belangstelling in de Konink lijke Marine stellen wij allen op Imo gen prijs en daardoor zullen zeker de handen versterkt, worden, die de Ne derlandsche marine met Uwe Majes teit verbinden. Moge het U gegeven zijn, nog vele jaren in vréde en voor spoed het geliefde vaderland te regee- ren, en U kracht en gezondheid "ge schonken worden bij déze moeilijke taak." En toen antwoordde de Koningin met Haar eenvoudig „Ik dank u", zoo kalm en vast gezegd, zooals ze daar den heelon ochtend gestaan had op de commandobrug, waar het wee!" te keer ging als een oordeel, en daarbij dank te ze haar Schout-bii-nacht „voor de gevoelens, die u vertolkt namens mij ne marind." En op dit m ij n e werd even de kleib- toon gelegd. Het Vorstelijk paar onderhield zich innemend met a.Üe aanzittenden, en reikte persoonlijk aan den schout-bij- nacht J. G. Snethlage (divisie-com mandant), het kommandeurs-kruis in de Orde van Oranje-Nassau uitver der het officiers-kruis aan kapitein luitenant ter zee G. C. D. baron van Hardenbroek van Ammerstol fvlagge- kapitein), en het ridderkruis a an 1 ui- tenant. ter zee 1ste klasse K. F. Sluys (adjudant van den divisie-comman dant). Na afloop van het dejeuner onder- Méld het Vorstelijk paar zich met alle aan boord zijnde officieren, die twee aan twee in de kajuit van den com mandant ontvangen werden. Toen gingen Hare Majesteit en Prins Hendrik hét geheele schip rond, waar bij de Koningin in den zielceboeg bloemen schonk aan de zieke schepe lingen. En te kwart over vieren namen de Koninklijke gasten een hartelijk af scheid en verlieten onder het traditio- neele eerbetoon het vlaggeschip. Da delijk werden toen op de „Utrecht" de pavoiseer-vlaggen weer geheschen, en nu loste ook zij haar 35 saluut schoten. Daar bij het vertrek van H. M. dé Koningin het weer wat gunstiger was geworden, droeg Zij Haar adjudant in buitengewonen dienst, den vice-admi- raal Ellis en den adjudant Jhr. Von MüMen op, een bezoek af té leggen aan boord van het Spaansche oorlogs schip „Princessa de Asturias". Weer Sloeg de regen neer in vlagen, toen hot Vorstelijk paar terugreed naar het station, om. na een kort op onthoud in de wachtkamer, in te stij gen in den Koninklijken trein. Een daverend gejuich steeg op te klokke vier uur spoorlij d reed de trein af. Voor hot portier van Haar rijtuig stond de Koningin te wuiven, zoolang wij zien konden. In den trein werd een algemeene maaltijd gebruikt, die geëindigd was vóór Rotterdam, waar langs de terugkeer naar het Loo ge schiedde. H. M. hééft 1000 geschonken aan de armen, van Vlissingen en 150 aan het politiefoiids. De Java-divisie verliet om half ze ven de reede van Vlissingen met be stemming naar Nieuwediep. De aan de Schelde gebouwde onder- zeesche torpedoboot heeft gisteren op de reede manoeuvres gehouden. De Koningin en Prins Hendrik volgden met belangstelling deze manoeuvres, uitgevoerd onder leiding van den lui tenant ter zee lsté klasse P. Koster on den Amerikaanschen ingenieur Hay, die toezicht op den bouw heeft gehouden. Het viel hij deze manoeu vres op. dat de eerste onderzeesche boot zich veel zeewaardiger gedroeg dan de gewone oppervlak-torpedoboo ten. BEZOEK H. M. DE KONINGIN MOEDER. Een tweetal inrichtingen te Hilver sum mochten zich Dinsdag in hoog bezoek verhöugen. H. M. de Koningin- Moeder, vergezeld van freule Van de Poll, arriveerde, in weerwil van het weinig zornersch weder, per landauer, ongeveer half vijf, ten einde een be-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2