perklank konden loswerken moest worden toegeschreven aan de slecht bezette zaal, en de meer gebruikelijke smakeloosheid van de ouverture met ons Wilhelmus te besluiten aan... de gelegenheid. De volgende nummers en bovenal de „Meistersi-nger"-frag- menten gaven een beteren kijk op de capaciteiten van den heer Heucke- roth.. Ilij is ongetwijfeld een gerouti neerd leider en een ernstig, oprecht en warmvoelend kunstenaar, die in zijn directie niet zichzelf zoekt inte ressant te makenu maar eenvoudig streeft naar de meest ware, goede en schoone reproductie van het te ver tolken kunstwerk. Het orkest werkte onder zijn leiding met zijn gewone toewijding zoodat over de uitvoe ring als zoodanig weinig anders dan loffelijks valt te zeggen. De heer J. C. Tlerbschleb, die in Wagner's Preislied" op hoogst ver dienstelijke wijze de vioolsolo speel de. had daarvoor een hartelijke ova tie van de zijde der toehoorders in ontvangst te nemen. Nog moet ik vermelden, dat, voor den aanvang van het concert, door den Voorzitter der Vereeniging „Ko ninginnedag", den heer G. B. Crom- melin een warm woord van dank werd gesproken tot de personen en commissiën die de feestelijikheden van Donderdag hadden helpen voor bereiden waarop bet orkest een krachtig „Wilhelmus" aanstemde. PHILIP LOOTS. In de Groote of Sint Bavo Kerk werd hedenmorgen om 8 uur een bidstond gehouden, welke dooi- een groot aantal personen werd bijge woond. Als voorganger trad op Ds. C. J. van Paassen. Deze herdacht naar aanleiding van psalm 118 de welda den van God. waarvan ook deze dag getuigt. Voorts sprak zijn Eenv. den wensch uit, dat het drievoudig snoerGod, Oranje en Nederland, nimmer verbroken worde. Ook in het gebed gedacht Ds. Van Paassen de weldaden Gods, en smeekte 's Aller hoogste zegen af voor onze geliefde Vorstin en Haar Familie. Wat hebben ze gisterenmiddag naar de lucht gekeken de jonge zangers en zangeressen. Getuurd hebben ze na de ijle wolkjes, die zoo dreigend door de lucht raasden. Want bleven de wolken zich samenpakkeu, dan was er veel kans op, dat het evenals de vorige dagen met bakken uit den hemel zou gieten en dat betaeken.de geen aubade op de. Groote Markt, waarbij je zoo echt je jongens- en meisjespret kunt uitzingen, en datbe- teekende ook geen prettige feesten in den Hertenkamp waar je stoeiend en spelend een heelen morgen kunt doorbrengen. Maar gelukkig, toen ze vanmorgen opstonden, was het wel een sombere lucht, en la.g er wel wat nat op de straten, maar van "n stortbui, die het festijn zou doen afwimpelen was geen sprake. En toen om acht uur de onheil spellende witte vlaggetjes niet ver schenen. toen was Jong Holland van blijdschap opgetogen. Even na achten verschenen op de Groote Markt de voortrekkers van alle scholen binnen de ompaalde ruimte op de Markt. Dat waren jongens met bordjes op stokken, welke (le plaat sen aangaven die de verschillende scholen op de Groote Markt moesten innemen. Langzamerhand begon het omhei op het afgezette terrein levendig te worden. Met Oranje getooid^ kwamen dc Haarlemmers opzetten 'om den aanvang der feestelijkheden bij te wonen. Op het balcon kregen de Luthersche weezen een plaatsje. Daar kwam ook de muziektent aa.n. rellen door twee stevige paardenge- trokkea. Lang is er door de burgers naar verlangd, nu stond ze plotse ling voor ons. liet is een sierlijk houten muzie'k- tempeltje overwelft door geel-wit doek. Op hot boven front prijken de namen Robert, Brandts Buys en Viotta. In enkele oogenblikken waren de klappen omhoog en omlaag geslagen, rappe handen plaatsten er wat groene .planten omheen en zon was het mu- ziekge bouwt je gereed om de muzi kanten voor de eerste maal binnen zijn wanden to ontvangen. Inmiddels waren de verschillende scholen op het terrein aangekomen. Zingend en met de blijde driekleuren oranje-vlaggen zwaaiend trokken ze binnen de omheinde ruimte en namen de hun aangewezen plaatsen in. Plotseling, liet was zoo ongeveer tien minuten over half negen gewor den, klonk van den omloop der grijze Sint Bavo plechtig het Wilhelmus van Nassauwe. Met ontblooten hoofde werd het geliefde Prinsenlied aange hoord. Daarna schalde Luthers „ELn feste Burg" over do Markt heen. „Nun dianket allen Gott" en de beide koralen „Gott des Himmels und der Ex-den" en „Alles ist an Gottes Segen" besloten den wijddngvollen aanvang van den feestdag. Daar verscheen de heer Robert op het podium, door een. luid gejuich en een blijgeestig vlaggengezwaai door de duizenden kleinen begroet. Met de hand. wuivend dankte de energieke leider der aubades zijn klei ne executanten. Een gebiedend tikken van dén diri- geerstaf maakte stilte, waarna demu- zikanten van hot Haarlemsch Muziek korps. die tri de tent hadden plaats genomen, de inleiding speelden van 't „Wien Neêrlandsch Bloed". Weldra vielen de jeugdige zangeróssen en zangers in on klonk het Volkslied de lucht in. Als tweede nummer ging het_nieu we lied van mevrouw Van Dorp „Na Vijf-en-twintig jaar". Vooral het tweede couplet Tooi Haar beeld opnieuw met kransen, 't Beeld van onze Koningin „Reeds mag het in zilver glanzen!" Jub'len wij met blijden zin! „Vijf-en-fwimig jaren lang Wa3 Zij land en volk ten zegen Klink' het jub'lend allerwegen, Ook in onzen blijden zang! (fris.) pakte. Na dit lied volgde een warm ap plaus. Daarna werd liet fiksche. kernachti ge „Marschlied" gezongen. waarna het oude „Wilhelmus" ten gehoore werd gebracht. Hiermede was de aubade geëindigd. Het vormde, evenals alle jaren, een mooi feestnummer. De aubade werd op het Stadhuis aangehoord door den Haarlemsehen burgemeester, die na afloop de<u lieer Robert bij zich liet ontbieden. NAAR DEN HERTENKAMP. In optocht, met vlaggen wuivend en luid-op zingend ging het nu dooi de dichte rijen cler menschen naai den Hertenkamp. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit van den28en Augustus zijn o.a. benoemd a. tot ridder in de orde van den Nederlandse-hen Leeuw, Mr. A. W. THöNE, auditeur-militair in het 4de militair arrondissement, tea- stand plaats Haarlem; b. tot ridder in de orde van Oranje- Nassaude heer J. C. MIKKERS, hoofd-commies ter Provinciale Griffie van Noord-Holland; de heer H. J. OVERBEEK, hoofd der 1ste Doopsge zinde School; en Mgr. B. DA3SKEL- MAN, kanunnik, deken en pastoor te- Haarlem. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Dins dag, 5 September 1905, des na middags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw inkomende leden. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 8. Benoeming twee Wethouders (aftreding Mr. Th. de Haan Hugen- holtz en Dr. H. D. Kruseman). 4. Voorstel B. en W.W. gratificatie kastelein Prinsenhof. 5. Id. id. adres Vereeniging „Haer- lem". subsidie uitgifte boekwerk. 6. Id. id. gedeeltelijke aanvaarding concessie gaslevering Schoten. 7. Commissie tot het ontwel-penen herzien van verordeningen, tegen welker overireding straf is bedreigd, vaststelling verordening krachtens art. 7, sub 4. der Drankwet. 8. Id. B. en W.W. intrekking Raadsbesluit d.d. 18 Mei 1S92 No. 3. 9. ld. id. gebruik lokaal Doelen. 10. Benoeming vaste commissiën. 11. ld. twee leden commissie voor de tramplannen (aftreding L. Modoo en A. Rïnkema. 12. ld. twee leden commissie brand verzekering gemeente-eigendommen (aftreding J. J. Groot en Mr. J. N. J. E. Thijssen). 13. Id. regent St. Elisabth's of Groo te Gasthuis (aftreding H. van den Berg). 14. Id. twee commissarissen Stads apotheek (aftreding J. Winkler en C G. Loomeijer Jr.) 15. Id. commissaris Bank van Lee ning (aftreding Mr. J. Spoor). 16. Id. lid commissie van toezicht Haarlem's muziekkorps (aftreding H. van den Berg). 17. Id. lid commissie van onderzoek Schutterij (aftreding J. Winkler). 18. Trekken afdeelingen. EEN WATERSNOOD IN MINIATUUR. E enigen tijd geleden werden de slooten voor de woningen aan den Rijksstraatweg te Schoten gedempt, zeer ten gerieve van de bewoners. In dezen tijd, dat Jupiter Pluvius, de rc-gengod. wat al te milddadig i9 met zijn goede gaven, wenschen vete bewoners den ouden toestand weer terug. Wat is n.l. liet geval'? Met het dempen der slooten is de weg daar ter plaatse wat opgehoogd, zoodat bij zeer nat weer het regenwater tot voor de deuren der woningen staat en zelfs naar binnen stroomt. Bij sommige huizen stroomde het water in den laten avond naar binnen. Daardoor, kon mén de bewoners in nachtgewaad bezig zien het water uit te hoozen om de woonkamer droog te houden. Vooral Dinsdagavond was het on gerief zeer groot. Er weid dan ook danig- gemopperd. De een zei, het ge meentebestuur had schuld, doordat de riolcering niet goed was gemaakt, de ander weet den ona angenamen toestand aan de huiseigenaren, die niet mede wilden werken met het Gemeentebestuur. Besloten is nu de lager liggende gedeelten op te hoogen. Het is te hopen, dat dit afdoende zal zijn om aan dit ongerief een einde te maken. Spoorwegklacht. J. v. V. schrijft in de ,.N. R. Ct." van Woensdagavond Beleefd verzoek ik u eenige plaats ruimte in uw geacht blad, waarvoor te voren mijn' dank. 21 Augustus reizende van Bergen- op-Zoom naar Geldermalsen mettrem No. 340, stapte in de coupé lste klas se, waarin ik gezeten was. aan't sta tion Rozendaal een Engelsche lieer in. Hot bleek mij uit eeniige inlichtingen, die genoemde reizigea- mij vroeg, dat hij 's morgens uit Haarlem was geko men en naar Keulen moest. Op mijn vraag hoe hij er toe gekomen was zulk een route te kiezen en niet direct via AmsterdamUtrecht te zijn gegaan, antwoordde hij, aan 't station Haar lem op 't bureau als snelste route gekregen te hebben naar Keulen van den be trokken ambtenaar Haarlem. Den Haag, Dordrecht, Rozendaal. Til burg, Boxtel. Wesel Vertrek Haa.r- letm v.m. 8 uur, aankomst Keulen n.m. 8 uur overstappen Rozendaal, en verder moest, naar inlichtingen dooi den stationschef te Breda verschaft, deze reiziger nog te Tilburg uitstappen en daar eenige uren wachten. Mijnheer de Redacteur, "TsTïet niet meer dan ergerlijk, dat het personeel te Haarlem in het plaatskaartenbu reau de reizigers zulk een route doet kiezen Genoemde reiziger heeft wel een zeer vreemde opvatting van I-Iol- landsch spoorpersoneel gekregen. Of lag hét somwijlen in de bedoeling de zen heer zoolang mogelijk op 't Ne- derlandsche spoorwegnet te doen rei zen Tk zend deze klacht, in. gemachtigd door genoemden reiziger, wiens naam ik aan cle maatschappij in kwestie, indien zulks gewenscht, zal noemen. Dat er geen vergissing of verkeerd verstaan van genoemden Engel sco rn an hier plaats heeft gehacl. bleek mij uit 't papiertje, waarop deze rou te (sic) door den Haarlemschen be ambte was geschreven. Indien men zelfs aan 't bureau van 't station op een dusdanige wijze wordt ingelicht, waar'moet men dan wel beter terecht komen i Bij een iïaar aanleiding hiervan door ons ingesteld onderzoek ver namen wij, dat het hoogst onwaar schijnlijk is dat een spoorweg ambtenaar eene dergelijke route had. opgegeven. De spoorweg-ambtenaar, die ons te woord stond, sprak als zijn meening uit, dat de Engelschniau zeer waarschijnlijk bij een ander dan bij iemand van het personeel inlichtin gen had gevraagd. Intusschen achtte hij het gewenscht dat de heer v. V. liet bewuste papier tje aan do Maatschappij zou over leggen, opdat zou kunnen blijken wie iu deze schuldig is. BRAND OP DE LEIDSCHE VAART. Woensdagavond omstreeks kwart over achten is brand uitgebroken in hel perceel Leiclschc Vaart No. 252, bewoond door den heer J. J. de Mon nik, min er aalwaterf abri k ant. De brand is uitgebroken in het ach tergedeelte van het benedenhuis, naar men vermoedt door het omvallen van een theelichtje. De heer De Munnik was met een wa gen met flssschen mineraalwater naar Zandvoort eu de vrouw dés huizes vertoefde buiten de stad. zoodat nie mand thuis was toen de brand begon. Van uit het kantoor der E. S. M. werd spoedig de politie in kennis ge steld met het feit. doch eerst tegen kwart voor negenen verscheen de po- lïtiespuit en om negen uur spuit X. Inmiddels stond liet achtergedeelte in lichtelaaie en werd weldra ook liet vooj-gedeedte van het huis aangetast. Toen de pohtiespuit was aangeko men en aan het water geven was. had een melkwagen het ongeluk tegen de brandkraan aan te rijden, waar door deze onklaar geraakte en de slang weer op een andere kraan moest worden geschroefd. Doordat er eerst een fiksche wind woei sloegen de vlammen, naar bui ten over de Leidsclie Vaart. Aan red den viel daardoor niet te denken. Al leen kon men de kippen uit een op bet erf staand kippenhok in veilig heid brengen. Het geheele huis brandde uit. Aan vankelijk was men nog bang, dat de belendende perceelen in brand zouden geraken, doch dit kon gelukkig voor komen worden. De heer De Munnik kwam juist bij het begin van den brand met zijn wa gen van Zandvoort terug. Omdat de draden der electrische tram hier voorbij hét huis loopen, moest men in de Centrale den stroom afsluiten. Daardoor stond ruim twin tig minuten het tramverkeer zoowel op de lijn Zandvoort, als op de Cein tuurbaan stil. Ook op het traject Hee renhekLange Brug kon niet gereden worden. Om tien uur rukte spuit X in. doch men bleef nog tot ruinn half twaalf water geven. Om kwart over elven vatte op de bovenverdieping het gas vlam. daar men de hoofdkraan niet liad kunnen afsluiten. Toen dit laat ste geschied was, waren de laatste vlammen weldra gedoofd. Op liet terrein van den brand waren o.a. aariweteig de directeur van Open bare Werken, de heer L, C. Dumont, en de directeur der waterleiding, de heer V. Havelaar. Om elf uur kwam de officier van justitie mr. J. de Vries van,Doesburgh met den rechter-commissaris mi-. Pa- tijn ter plaatse en stelde een onder zoek in, dat tot half twaalf duurde. Nader vernemen wij De heer De Munnik, bij wien giste renavond brand uitbrak en wiens liuis geheel is afgebrand, is op last van den officier van justitie alhier voor- loopig aangehouden en bevindt zich aan het bureau vain politie indeSme- destraat. Dd brand is ontstaan in het achter huis beneden, en is volgens verkla ring cler buren zóó schielijk toegeno men, dat in korten tijd liet gelxeele huis als het ware in lichtelaaie stond. Er is clan ook weinig gered kunnen worden. Alles is tegen brandschade verze kerd. Schooi en Kerk SALARISSEN VOOR ONDER WIJZERS. De afdceling Rotterdam van don Bond van Nederlamclsche Onderwijzers heeft tot 'den raad dezer gemeente een adi'ds gericht, houdende verzoek de „Verordening regelende de verdeelimg en bezoldiging der onderwijzers aan de openbare scholen voor lager onder wijs te Rotterdam" zoodanig te wijzi gen. dat le. de rangen van „eersten onder wijzer" en van „onderwijzer met ver plichte hoofdacte" vervallen; 2e. het aanvangssalaris aanmerke lijk worde verhoogd; 3e. de opklimming in 'salaris sneller plaats hebbe 4e. alle dienstjaren bij bet onderwijs buiten déze gemeente of bij het bij zonder onderwijs doorgebracht, mede tellen bij de vaststelling van het sa laris. Bij het adres zijn een mdmorie van toelichting en drie bijlagen gevoegd. Binnenland HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin-Moeder is Woensdagmiddag met den sneltrein van 12 u. 18 min. in een salonrijtuig te Apeldoorn aangekomen. Op het perron werd Zij ontvangen door H, M. de Koningin en Z. IC. I-I. Prins Hendrik en den burgemeester. Na een hartelijke begroeting werd in een la Daumont bespannen rijtuig naar Het Loo gereden. Een talrijke menigte in de omgeving van het sta tion begroette de Vorstelijke familie. De genoodigden voor het heden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. cle Koningin ten paleize Het Loo .te houden galadiner zijn de da mes en heeren en van het civiele en militaire huis; van de hofhouding van H. M. de Koningin-Moeder en de adjudanten van Z. K. H. den Prins; voorts cle voorzitters van de be^d? Kamers der Staten-Generaalde mi nisters, departementshoofdende vice-president van den Raad van Statede commissaris der Koningin in Gelderland. De stafmuziek van het 5de reg. in fanterie, in garnizoen te Amersfoort, zal gedurende het diner muziek uit voeren. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrij dag naar Soestdijk terugkeeren. KAMERVERKIEZINGEN. Uit Arnhem wordt geseind Op het laatste oogenblik heeft lieer Idenburg bedankt voor de can- I didatuur voor de Tweede Kamer, i Thans hebben cle coalitiepartijen candidaat gesteld mr. S. da Vries, uit j Amsterdam, tot September afgevaar- digde van het district Gouda. Woensdag zijn officieel te Rotter dam als candidaten voor de Tweede Kamer opgegeven voor district I de heeren S. van den Bergh Jr., Unie- liberaal, mr. D. P. D. Fabius, antir., en H. Spiekman, soc-dem. voor V. de heeren W. P. G. Helsdingen, soc.- clem., P. R. Mees. vrijz.-dem., enJac. P. van Term, katholiek. superieuren geacht was, laat een we duwe mót ze-s kinderen achter. HULDEBETUIGING. De Aigemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht te1 Den Haag heeft Woensdag liet volgende telegram van hulde en gelukwensch aan president Roosevelt verzonden Op hoogen prijs stellende wat UEd. hebt gedaan, om den vrede te be werken, wenseht de Alg. Bond Vrede door Recht, te 's-Gravenbage, u haar oprechte hulde vurige dankbetuiging en meest hartelijke gelukwenschen aan ie bieden. Maandagavond zal de heer K, J Eland, op verzoek van het comité ter bevordering zijner verkiezing tot lid der Tweede Kamer, in een openbar-e vergadering te Arnhem ,in Musis, I voor de kiezers optreden. EENE BROCHURE. In eene brochure, getiteld„De val van dr. A. Kuyper een zegen voor ons land en volk", betoogt de heer M. Beversluis, N. H. predikant te Ba- rendrecht, dat dr, Kuyper's val een zegen islo. omdat daardoor een dam is. opgeworpen tegen het veld- winnend clericalisme2o. omdat daardoor afbrenk is gedaan aan de heerschappij van het dogmatisme; 3o. omdat daardoor, naar hij wil ho pen, de macht van den partijhaat gebroken is en de weg gebaand tot eene verzoening der eikaar bestrij dende machten 4o. omdat daardoor de mogelijkheid, is ontstaan voor een Christelijk-liberaal streven. ROOMSOEZEN Het „Leidsch Dbl." bevat de vol gende waarschuwing, die ook voor Haarlem wel nuttig zou kunnen zijn of worden Zaterdag werden op de markt te Leiden te koop aangeboden room(?) soezen, nog wel met een suikerach tig poeder overstrooid, tegen tien voor oen dubbeltje. De zakjes gingen gril uit des koopmans handen over in die der lcoopers, meest kleine lui den, mannen, vrouwen en kinderen. Roomsoezen, op behoorlijke wijze bereid, kosten in een soliden banket- winkel 5a 6 cent per stuk, en deze prijs is te verklaren, ais men op de grondstoffen letroom, eieren, sui ker en bloem. Wat bier aangeboden wordt is na tuurlijk een surrogaat. Maar welke grondstoffen zijn er voor gebruikt? Dat is de zeer ernstige vraag. De dingen zijn uit Rotterdam aan gevoerd cle koopman moet markt- geld betalen, een daggeld verdienen, enz.; en dat moet alles nog af van de tien cents, die per zak worden ontvangen. Wanneer mén dit bedenkt, vraagt men zich af, of door het in consump tie brengen van zulke waar de volks gezondheid niet ernstig wordt be dreigd. Wij kunnen verzekeren, dat er in honderden gezinnen in Leiden en daar buiten deze soezen worden ver orberd. Iemand, die er nu al van ge bruikt had, cleelde ons mee. dat hij en zijn gezin er reeds in lichte mate onwel van waren geworden. Had. de stedelijke keuringsdienst er de hand niet' op kunnen leggen, en, vóór de verkoop toegelaten werd, deze waar onderzoeken Als traks ziekteverschijnselen door liet gebruik zich voordoen, is het te laat. Want dat het bocht moet zijn, dat is in ieder geval zeker. EEN LUCHTBALLON. Dinsdagavond circa half zeven kwam bezijden Weiten (L.) in een stuk weiland een luchtballon neer, waarin een persoon was gezeten. Daar de korf was vastgeraakt in puntdraad, sloeg de ballon heen en weer, zoodat de reiziger er niet uit kon. Deze schreeuwde vreeselijk om hulp. In een minimum van tijd wa ren honderden nieuwsgierigen ter plaatse en hielpen den luchtreiziger ui t den benard en toestand. Naar hij ons mededeelde, was hij 5.25 des namiddags te Luik opgelaten. Hij kon dus des avonds nog in Luik aan komen. (L. K.) op maar hij was weer gevangene; tal van sterke mannen hadden hem beetzij bevoelden hem, betastten hem, wreven zijn boenen, zijn flan ken, konden geen wondje aan hem ontdekken. En tóch hij was leeJijk te land gekomen. In zijn verblindheid, had hij niet den lantaarnpaal gezien, die op de Achtergracht stond bij het poli tic-posthuis en hij was er tegen opge- loopen nèèn maar, ik dacht dat ze allebei aan p-uzelementen zouden gaan", zei cle juffrouw, die er vl'è/k bij had gestaan en nóg, op 'r been en stond te beven van 'den schrik, „maar een paard schijnt tóch ster ker te zijn dan zoo'n ding. Kijk er is, de lantaarn stuk. heelemaal, en de heele paal bijna door midden gebro ken. Jongcs. jonges, wat d£èd die 'n smak. Hij lag pardoes, maar nu heb be ze 'm. Gelukkig dat ie geen onge lukkon het gemaakt. Zoo'n lantaarn. de stad het cente genog, "meer as ik. weet u". En hij. het paard, hij liet zich door z'n baas, die ondertusschen fas ko men aanhollen, weer als een lamme tje naar stal brengen. Kalm, alsof er niets gebeurd was, maar uit het kwispelen niet zijn. kort-geknipten staart zou men gezegd hebben, dat hij dachtEnfin, ze hebben me weer. Maar toch lollig er even al leen van door geweest". (Hbld.) MISHANDELING. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Weert het mes_ we der duchtig huisgehouden, ill. werden W. L. Op 't R„ arbeider twee sneden of steken op het hoofd en twee sneden of steken op don. rech- terbovenarm toegebracht, tengevolge waarvan cleze levensgevaarlijke won den heeft bekomen. De vermoedelijke dader, M. N. oud 22 jaren, arbeider is door de marechaussees aangehou den. (L. K.) CELEBES. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen de volgende tele grammen van dón gouverneur-gene raal van Nedërlandsch-Indië, betref fende het gewapend optilden in Zuicl- Celabes. I. Voorzieningen voor het landsbe stuur van Boni zijn door den gou verneur van Celebes getroffen. Majoor Anten met standplaats Watampone is voorloopig civiel gezaghebber. De vorst is uitgeweken naar Sidengring. Onze troepenmacht is te Pampa noea, van waar de aanvang van de actie tégen Wadjo, Soppeng en Lamoeroe ge schiedt. De bevolking is vredelievend. De bezetting van Parepare is opgerukt naar Masepe. II. De troepenmacht, van Parepare uitgerukt, ontmoette heftigen tegen stand en vermeesterde verschillende stellingen. De vijiand he/eft, 30 dooden en gewonden, veel wapens en voorra.- d'en achtergelaten. Doorgerukt naar Pabarassang. Onzerzijds werden ge wond 2 officieren. 1 Europcesch en 8 Amboineesche mindere militairen. UITLEVERINGSCONTRACT. Op 26 Augustus is te Athene tus- 6chen Nederland en Griekenland een verdrag gesloten tot wederzij dscbeuit- 1 eve ring van misdadigers. (St.-Ct.) Letteren en Kunst SCHILDERKUNST. Zondag 3 Sept. zal in het Wijnhuis te Zutphen een tentoonstelling wor den geopend van schilderijen van A. L. Koster te Haarlem (bloembollen- velden). A. H. Koning te Ede (land schap) en C. Breitenstein te Velzen (marines en havens). Leger en Vloot VAANDELUITREIKING. Tijdens de vaan del uitreiking te Mil- ligen 7.ullen geen militaire-autoritei- ten aanwezig zijn, doch alleen debe trokken officieren van de regimen ten. TE WATER GERAAKT, j Men meldt uit Hazerswoude aa.n het '..L. D.", dat de brigadier-rijksveld wachter J. C. van Dijk aldaar, op zijn fiets de brug van den heer A. Brobbel Dorsman afkomende, door de duisternis misleid in liet water gere den en verdronken is. Even te voren was hij bij een landbouwer geweest, die hem nog geraden had even te wachten totdat de bui voorbij was, maar hij antwoordde, dat hij te vier uur weer op surveillance moest, zoo dat hij naar huis ging. Een zoon van een dichtbij wonen-' den boer was in de onmiddellijke na- bijheid1, toen het ongeval gebeurde, maar vóór dat hij lantaarns en mate riaal had gehaald, was de veldwach ter bezweken. De ongelukkige, die om zijn recht schapenheid en trouwe plichtsbetrach ting bij iedereen, maar vooral bij zijn VAN EEN HOLLEND PAARD. Hij had er genoeg van. Dag in, dag uit in het tuig; gedwongen te gaan, niet waar hij wilde, doch waar die man op den bok hem verkoos heen te lei-den, omdat die hem nu eenmaal in z'n macht had door dat akelige stuk metaal in zijn, mond dèt begon hem te vervelen. Als hij zijn kans schoon zag, dèn.... En eindelijk brak dat oogenblik aan. Hij stond Dinsdagmiddag onge veer half zes op den Binnen-Amstel voor een koetsje en de man op den bok had hern een oogenblik de teu gels over het lichaam gegooid en was van zijn hooge zitplaats op straat gekomen. „Nu of nooit", dacht hij. Eén fer me ruk en hij had de strengen los gescheurd en vóór zijn menschelijke plaaggeest van de ontsteltenis had kunnen bekomen, was hij e-r van door gegaa-n. „Ratte-klek-ratte-kJek-ratte-klek". kletterde hij over de keiende hoo ge brug over de Prinsengracht af. De menschen liepen uit; wie hem aan zagen komen, de strenge slinge rend langs zijn lendenhet hoofd stel scheef langs zijn hoofd; de leid sels hengelende over de -straat, vlo gen op zijde; vrouwen krijschten, kinderen gilden, mannen holden hem na, tule om hem te grijpen. Hij stoorde er zich niet aan. De vrijheid gaf hem als 't ware vleuge len het geschreeuw en gejoel wond hem, op spoorde 'hem aan nóg meer te toonen wat hij kon, nu geen leid sels hem dwongen. En als ze hem te na zouden durven komen wee hen I hij zou hen dan doen kennis maken met zijn sterke achterbeenen, dat het hun heugen zou. En voort holde hij, voort langs den Binnen-Amstel. Op eens, rechts op de Achtergracht, hoorde hij muziek, muziek van een draaiorgel. Of dèi hem aantrok, dè.n wel of hij opeens een onbedwingbaren lust gevoelde schrik en ontsteltenis te brengen on der de vele kinderen, die dansten om het .straat-instrument wie zal 't zeggen. Een feit is, dat hij op ééns rechts af draaide, de Achtergracht op. Harder gilden de ontstelde vrou wen luider schreeuwden de man nen uitéén stoven de kinderep in bangen schrik en de orgeldraaier trok met een rük zijn kostbaren broodwinner op zij en deed de mu ziek zwijgen. De menschen stonden duizend ang sten uit.... wèt zou er gebeuren wiè zou hij slachtoffer maken? Wiè Daar op eenmaal hoorde men gerinkinkeJ van brekend glasen zag men hem neerstorten, verward in de teugels, de strengen gesmakt op zijn flanken. Hij spartelde met de beenenhij voelde zijn vrijheid be dreigd op eens stond hij weer recht ARTIS. I Een mooie zorndr, vooral voor „Ar- tis", schrijft O. in de „Tel.". Men kan het den dieren aanzien, dat zij het lang naar hun zin hebben ge1'ad. Bui- ten zijn allen, -die in e dn park kun nen ronclloopen, zonder de aigemeene veiligheid in gevaar te brengen. Het streven van dón directeur ia dan ook blijkbaar van „Artis" een „Jardin d' acclimiatation" te maken, in den waren zin dós woords, en dit streven wordt met succes bekroond, want men ziet op en te op tropische beesten met kennelijk genoegen van de vrije lucht van, ons allesbehalve tropisch klimaat profiteer en. De giraffen, de gemaande mieren eter, de orang-oetang wandelden zelfs op den ietwat najaarschen dag van Vrijdag j.l. lustig in de open lucht. Sloeg de heel jonge orang-oetang een enkele maal zijn zaklinnen met grappig gebaar oui zich heen. dian vond' diit zijn oorzaak in de schier to tale afwezigheid van haren op zijn jeugdig lichaampje. Zijn oudere ver wanten, die flink begroeid zijn, von den liet op liet Holland'sche gras even prettig als een kalf uit den Beeim- stdr. Van die huurlieden in den winter tuin van deze boschmenschen. ver dient hier vooral onder de aandacht gebracht te worden een Maki-soort, de Kwatta, natuurlijk aks alle Maki's van Madagascar. Het is eön bijzonder fraai dier, rose-grijs het lijf, en met sterk sprekende witte en zwarte ringen om den langbehaarden staart. Minder mooi, maar niet minden^ zeld zaam zijn zijn lamdgenooten, de Knaag-maki, met zijn pikzwarte livrei, en de Dwerg-ruaki. een geel bruin grijs diertje, niet grooter dan een rat, die in de serre bij de Roofdieren-ga lerij zijn gehuisvest, waar ook de aan hen verwante Groote Galago, van Oost-Afrika, en de zwarte Beermarter, uit Indië een reus onder de mar ters wonen. De Galago behoort evenals do Maki's tot de half-apen, heeft knokige band- pooten, die in vorm een overgang tot de pooten der eekhoren vertoonen, zeer groote oogen, een ronden kop met ronde bladvormige ooren, eenzachten, dichtbehaarden, warm bruin-gelen pels, en de grootte van een kleine kat. Van katten gesproken. De familie dezer dieren in „Artis" is, naar men weet, verrijkt met een paar zeldzame leden, de Sneeuwluipaarden of Irbis- sen, van Midden-Azië. Het zijn prachtige dieren, asch- grauw van kleur, met witten huik, borst en keel, licht geél-bruxne sche mering op den rug, grijze wolkvonni- ge vlekken, door een zwarten band omgeven op de zijden en' den staart, en donkere, kleine vlekken op rug, kop en pooten. Hdt haar is lang en wolligaan den kop draagt het eene exemplaar een fraaien. witten baard, terwijl beide zeer lange zwaarbeifiaar de staarten hebben. Ook opvallend bij hen is de Meur d er oogen, die blauw grijs is, en het forsch uitzien der poo ten, misschien een gevolg van hun zware beharing. Door het lange, dich te haar verkrijgen hun bewegingen een eigenaardige sierlijkheid1. Te midden der tropische roofdieren zijn zij edn geheel aparte verschijning doch wij hopen. dat. zij als zoodanig niet lang alleen zullen' zijn en een Mimaatgenoot mogen, krijgen in den, Siberischen tijger, een niet mind-er schoon en merkwaardig dier. Nu even verteld, idat het jonge Poe- matje (Juli 1.1. geboren) 't uitstekend maakt en veel bekijks heeft, melt zijn gevlekte en -gestreepte ldee'dij en zijn jolige sprongetjes van jonge kat, en dan de Kruipdüeren-gaJerij betreden, om er dón Wenkbrauw-kaaiman, uit Zuid-Amerika te beschouwen, en goed op diens steak geprononceerden wenk brauwboog en diens forsch e gestalte te letten: den Langneus-krokodil, uit West-Afrika, met zijn langen, dunnen bek, met aan het einde naar boven omgebogen neus, een blik te gunnen; eens te zien hoe leelijk de Japanscho schildpadden zijn met een kop, even misvormd als die van de mannen in hun land den Lachkikvorseh (Rana esculenta var. ridibunda), brullend te hooren lachen, en te gaan kijken naar de Aegeus page, (Papilis Ae- geus), den zei dz am dn vlinder uit Australië. Het bekijken is deze dubbel waard o,m zijn grootte, hij is ruim 10 centimeter breed en circa 15 centime-, ter hoog (natuurlijk mét uitgespreide vleugels), en. nog meer om zijn fraai heid de boven-vleugels asch-grauw, naar liet lijf in donker bruin over gaande, de onder-vleugels wit met edn zeer breeden, donker bruinen rand, waarop eenige groote, roode en een paar Meinere blauwe oogen staan. Van de andere insec,ten_ bezie men andermaal die toch zoo eigenaardige Wandelende takken (uit Indië, Zuid- Europa, uit Noord-Amerika), de uitko mende Doodskopvlinders en den Groo- ten Surinaamschen Duizendpoot, edn beest om van te droomen. DE ZONSVERDUISTERING. Uit Burgos wordt gemeld dat de waarnemingen der Ned. commissie goed geslaagd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2