Bron gebouw. De Gymnastiekvereniging „Plato" tellende 80 leden en staande onder "directie van den heer Volkeït Hage, tal Zondagmiddag in het Bronge bouw een uitvoering geven tijdens de matinée van de Muziekvereeniging „Willen is Kunnen", directeur de heet D. Couwenhoven. Het programma voor deze feeste lijkheden, die te 2 uur aanvangen, is als volgt samengesteld Gymnastiekvereeniging „Plato". 1. Opmar6ch Dames- en Heeren- afdeeling. 2. Vrije oefeningen. Heeren-afdee ling. 8. Toestelturnen (klassikaal Barren) Dames-afdeeling. 4. Toestel turnen Heeren-afdeeling. Afd. A. HoogrekAfd. B. Hooge HarrenAfd. C. LaagnekAfd. D. Lage BarrenAfd. E. Paard. 5. Stokoefeningen Dames-afdeeling. 6. Spring-oefeningen Dames- en Heeren-afdeeling. 7. Afmarsch. Muziekvereeniging „Wil len is Kunnen". 1. „Immer schneidig", Marsch, R. FÖrster. 2. Ouverture Fantastique, A. Go- vaerts. 3. Polka voor 2 pistons (op ver- eoek) C. Curht.- 4. Fantaisie „La Speranza", A. Boscalli. 5. Koninginnen Marsch, D. Cou wenhoven. 6. Ouverture Marie Henriëtte". L. Montagne. 7. Finale aus der Oper „Zemire und Aior", L. Spohr. 8. Walzer, C. Faust. 9. Potpourri populaire No. 2. Re- naud. Brongebouw. Soirée door het Stafmuziekkorpg ,van het 4e Regiment Infanterie, (Lei. 'den). Luitenant-kapelmeester de heer W. van Erp. Programma 1. Blaze Away 1 Marche, Holzmann. 2. Ouverture „Les Diamant» de la Couronne". Auber. 3. „Toujours ou jamais", valse, Waldteufel. 4. Fantasie op J. Ofenbach's „Gran de Duchesse", Van Erp. 6. Ouverture „Raymond", Thomas. 6. „Mélodrame" et „Danse des Bac chantes" de l'opéra „Philémon et Baucis", Gounod. 7. a. Salut d'amour, Elgar; b. Loin du bal, Gillet. 8. Fantasie op Bizet's „Carmen' Coenen. BALLONJACHT 31 AUGUSTUS 1905. Door het bestuur der vereeniging „Koninginnedag" werden gisteravond (5 September 1905) togen half acht in de Sociëteit „Vereeniging" de perso nen opgeroepen, die deelnamen aan den ballon jacht. Van 35 jagers verschenen er 18 en deden zij uitvoerig verslag van hun wederwaardigheden. Sommigen liepen, anderen gingen per fiets, weer anderen per tandem of etoomfiets. Velen hadiden het reedis in de Haar lemmermeer opgegeven, ontmoedigd doordat de luchtreiziger, de heer Van Pottum, daar eensklaps tot op pl.m. 50 Metér daalde en men vermoedde, dat hij zou neerkomen, doch steeg on middellijk weer op. Alles rende het land op en wel in zulk een woeste vaart; dat een fiets tegen een motorfiets aan- reed en geheel vernield werd. Dit grapje herhaalde de heer Van Pottum drie keer, totdiat hij eindelijk te Heusden neerkwam, na soms ceno hoogte van circa 4000 M. bereikt te hebben. Een der jagers. N. Heems kerk, een jongmensch van circa 16 jaar. ging per fiets tot Gorinchem en had daar den ballon uit het oog ver loren. doordat hij achter de wolken ging. Ontmoedigd keerde hij naar Haarlem terug, alwaar hij des nachts, 1,0 3 uur aankwam. Hij had het goede idéé gehad aan het bestuur der ver eeniging „Koninginnedag" een tele gram uit Gorinchem te zenden. Een en ander overwegend, besloot de commissie aan Heemskerk een ex tra verguld zilveren medaille uit te reiken, om zijn doorzettingskracht en kranig rijden, hetgeen door alle aan wezigen met luid „hoera" werd beant woord. Daarop werden de uitgeloofde zil veren en bronzen medailles onder de andere deelnemers verloot, en kreeg de heer Bos, die naar Gouda por tan dem fietste, de zilverdn medaille, en de heer Ramakers, die hard loopend naar Hoofddorp ging. de bronzen me daille. Een verloren staking. Men schrijft uit Haarlem aan Het Volk Omtrent da opgeheven staking bij den sigarenfabrikant Voet kan ik me- dedeelen. dat er thans 7 personen aan den arbeid zijn, onder wie zich 4 menschen bevinden die tijdens de staking thuis werkten. Naar men mij mededeelde zullen er a.s. Maandag weder een tiental personen bijkomen. Van da slachtoffers zijn er reeds ve len naar andere plaatsen afgereisd, o.a. naar Hamburg, Emmerik en Dor drecht, terwijl ook enkelen hier een plaatsje hebben gekregen. Herhalings-oefeningen. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat bij Ministerieelc beschikking van 12 Augustus 1905 Hie Afdeeling No. 269 de datum van opkomst onder do wa penen voor herhalings-oefeningen voor de Isarëlietische milicien-verlof gangers die tegen 18 September, 9, 10 of 17 October a.s. voor gemelda oefeningen zijn opgeroepen, nader is vastgesteld op 23 October 1905. Drankbest r ij der 8. Met groote dankbaarheid maakt het bestuur van den diocesanen Bond van R. K. Drankbestrijders-verecnigingen in het Bisdom Haarlem melding van het feit. dat het van den bisschop van Haarlem een belangrijk bedrag in geld heeft ontvangen tot steunen voortzetting der werkzaamheden van dien bond. Architectura et Amicitia. In de vergadering van bovenge noemd genootschap, Woensdag in „Parkzicht" te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer H. P. Ber- lage gehouden, werd o. m. rapport uitgebracht omtrent de door het Ge nootschap ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan uitgeschreven eere prijsvraag voor een ontwerp van een Gouvernementsgebouw voor de provin cie Noord-Holland te Haarldm. De jury, bestaande uit do lieeren Van Bazel. Ingenohl, Salm, Jan Spriuger, mr. Land en Berlage, kwam in baar rapport na bespreking der 12 ingezonden ontwerpen „Wapen van Haarlem", „Holland". „Jubileum" „Achtvlak", „Vooruitgang", „Laboret Persever anti a", „Driehoek in een cir kel". „Haarlem", „Driehoek en cirkel in een vierkant", „Pax", „VW" en „Bouwcooperatie" tot de volgende conclusie De jury, gaarne hulde brengende aan den ijver, door de verschillende inzenders bij de beantwoording der prijsvraag aan den dag gelegd en daar bij erkennende de moeilijkheid eencr goede oplossing, betreurt evenwel, dat het succes dezer eere-prijsvraag, uit geschreven ter opluistering van de vie ring van het 50jarig bestaan van het Genootschap, niet geëvenredigd is aan de beteekenis van dit heuglijk feit. Uit de geleverde beschouwingen blijkt, dat de ingezonden ontwerpen zich kenmerken door onvoldoende, sommige zelfs door gebrekkige plan- verdeeling en dat evenmin gewezen kan worden op gelukkige resultaten ten opzichte van de architectonische en aesthetische oplossing van het uit wendige. In 't algemeen is ten duidelijkste gebleken, dat door de ontwerpen aan een economische en beknopte oplos sing van het vraagstuk geen genoeg zame aandacht is geschonken en in de geleverde ontwerpen de vereischte schaal en de noodige overeenstem ming wordt gemist met het eigenaar dige en intieme karakter der stad Haarlem, de plaats van die stichting voor het gebouw aangewezen. De jury vermeent aan geen der in gezonden ontwerpen een bekroning te moeten toekennen. In aanmerking ne mende den geleverden arbeid eawaar- deerende de eigenschappen in enkele ontwerpen aangewezen, stelt voor lo. aan het ontwerp „Haarlem" we gens de beknoptheid der planverdee- ling en wegens het intieme karakter der gevels, liet meest in overeenstem ming met den aanleg en bet karakter der stad, toe te kennen een premie van 10Ö 2o. wegens de eigenaardige verdien sten, welke zijn aan te wijzen in den aanleg der combinatie van Statenzaal, antichambre en vestiaires, in verband met den hoofdingang en trappenaan- leg, feitelijk te beschouwen als die kern van het plan, toe te kennen aan het plan „Holland" en aan het ontwerp „,WV" iéder een premie van ƒ100, en aan het ontwerp „Labor et Perseve- rantia" een premie van ƒ50; 3o. als waardeering van de eenvou dige en harmonïeuse conceptie der fa^do aan hdt ontwerp „Jubileum" toe te kennen een premie van ƒ50. Militaire Zaken. Heden werd in de Infanterie-kaier- ne alhier op plechtige wijze de bron zen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant- majoor Van den Bergh van het regi ment Infanterie alhier in garnizoen. M i n n e 1 ij k.e schikking. Door Mr. Keyzer is namens Louis Bouwmeester eene minnelijke schik king aangeboden in de zaak tus- schen hem eh de schrijvers van eene revue, die met 1 Sept. zou worden op gevoerd. Er bestaat alle kans, dat do zaak zonder proces zal afloopen. Ontslagen. Met 15 Oct. worden er wederom 12 beambten (conducteurs en wagen voerders) wegens inkrimping van don dienst bij de E. S. M. ontslagen. Aanrij ding. Hedenmorgen werd in de Groote Houtstraat een bediende der firma H. T. Bak Zonen, die op een rijwiel was gezeten, door een rijtuig vaneen trouwstoet aangereden. De jongen, Joh. Schaap genaamd, kwam op den trottoirband terecht en was met meer in staat om te loopen. Na bij den heer Wierda te zijn binnengedragen, is de knaap naar zijn patroon ver voerd. die hem per rijtuig naar de polikliniek van het St. El is abet lis- Gasthuis liet overbrengen. Daar con stateerde de geneesheer, dat de kwet suren niet van dien aard waren, dat opneming in het Gasthuis noodzake lijk was. De jongen is daarop per rij tuig naar zijn woning in de Rave- lingsteeg vervoerd. Gevonden voorwerpen. Een taschje een rijwiel; een fox- terrier een vrouwenzak met inhoud; een potloodhouder en 3 melkbussen. Uit de Omstreken Koninginnedag te Heemstede. Onze correspondent meldt Door de Commissie tot viering van den Koninginnedag alhier, was be paald, dat dit jaar een kinderfeest zou gevierd worden. Reeds dagen te voren kon men aan de verheugde ge zichten der jonge Heemstedonaron zien, dat zij met dit besluit zeer in genomen waren. Reeds vroeg in den morgen wap perde van vele huizen de Nederland- scho driekleur en werden de gemeen- tenaren verrast op schoone koraal- muziek door Heemsteeds Fanfare corps Eensgezindheid, onder leiding van den heer Schouten, uit Haarlem, van den kerktoren ten gehoore ge bracht. Te halftien begon de kinderoptocht, die er alleraardigst uitzag. Een twaalftal jonge tamboers sloegen zóó kranig, alsof zij reeds eenige jaren bij do schutterij gediend hadden. Tal van jonge meisjes in het wit ge kleed, on bouquetjes in de hand, werden begeleid door een jeugdige «erewacht. In den stoet werd mede gedragen een prachtige bloemenmand die op het Raadhuis voor het beeld van de Koningin geplaatst werd. Ook een viertal prachtig versierde bok kenwagens namen deel aan den op tocht. Nadat voor het huis van den Bur gemeester, aan wiens ochtgenoote door de jongejuffrouw Agatha v. d. Berg een bouquet was aangeboden, werden door de kinderen eenige lie-, deren gezongen. Daarna ging 'tnaar het Raadhuis, waar met eene korte toespraak van de jongejuffrouw Cato Brouwer de bloemenmand werd aan geboden aan den Burgemeester. Vriendelijk bedankte de heer Mr. D. E. van' Lennep voor deze lieve at tentie ter eere van H. M. de Ko ningin. Hierna vertrok de stoet naar het Wilhebninaplein, om daar voorloopig te worden ontbonden. Vanmiddag zullen de kinderen op het feestterrein tegenover het Wapen van Heemstede een prettig feestje kunnen vieren. Aan allerlei wedstrij den kunnen zij deelnemen, terwijl aan een groot buffet allerlei versna peringen zijn te verkrijgen. Te vier uur zal de heer Don Bosco met zijn groot Marionettentheater de Heemsteedsche jeugd aangenaam be zighouden en zal dit een goed slot voor het kinderfeest zijn. Het Heemsteedsche Fanfarecorps is voornemens om hedenavond te acht uur een serenade te brengen aan den Eere-voorzitter van het Comité, Mr. D. E. van Lennep. HALFWEG. Woensdag aangevangen, zal alhier iedere week korenbeurs worden ge houden. Door de jongere kinderen der bijz. school werd Woensdag in het school gebouw feest gevierd, daar de oude ren een uitstapje naar Zandvoort had den gemaakt. Den geheelen dag wer den zij aangenaam bezig gehouden, flink onthaald en ontvingen allen een geschenk. HILLEGOM. Dinsdagavond werd aan den heer J. v. Waver en Pz., oud-lid van den Gemeenteraad, door eenige geestver wanten een schrijfbureau aangebo den als huldeblijk voor zijn 22-jarige loopbaan als lid van den Raad. ZANDVOORT. De kostelooze baden voor kinderen van ingezetenen zijn thans gesloten. In het geheel werden 3946 baden ge nomen. Het hoogste aantal per dag bedroeg 224, het kleinste aantal 14. Deze getallen waren in het vorige jaar respectievelijk 3942, 196 en 6. Door den onbezoldigden Rijksveld wachter J. v. Honschooten alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen B. v. d. A. te Hillegom wegens het vervoe ren van strikken in het jachtveld. VIJFHUIZEN. Bij den landbouwer P. J. Oostwou- der kwam Dinsdag een duif aanvlie gen, die blijkbaar vermoeid was en zich gemakkelijk liet grijpen. Het dier had 'n zilveren ring om den poot gemerkt 72,50 S. 50. Na eenmaal daar voer te hebben gehad blijft het beest trouw op de boerderij, waar het voor den eige naar zal worden bewaard. Letteren en Kunst Gemeentebelangen. Verschenen is het proefnummer van „Gemeentebelangen", een tijdschrift voor Gemeentebesturen en gemeente raadsleden onder redactie van. de hoeren Mr. Dr. J. H. van Zanten en J. II. Faber. Het doel van dit tijdschrift blijkt uit het artikel „Ter inleiding". Hier in wordt gezegd dat men van oordeel is dat er in ons land naast de bla den, welke de gemeentebesturen steu nen bij het administratieve deel van hun taak, n.l. ten opzichte van de uitvoering van wetten en de techniek der gemeentelijke wetgeving, nog plaats is voor een blad, dat zich spe ciaal ten dool stelt aan de leden van gemeenteraden en van dagalijksche besturen en aan gemeente-ambtena ren voorlichting te verschaffen ten opzichte van de gemeente-politie, cl. w. z. omtrent de wenschelijkheid, de doelmatigheid en den inhoud van al die maatregelen, welke liggen op 'het uitgestrekte terrein der gemeen telijke autonomie en die strekken om aan de ingezetenen de voordeelen en de voldoening te verschaffen, die door hen naar moderne begrippen door middel van de gemeente hunner inwoning behooren te worden en ook kunnen worden verkregen. Het tijdschrift verschijnt bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle en komt uit op den lsten en loden van elke maand. De prijs is /4.80 per jaar. Operette n-T heater. Dezen winter zal te Rotterdam een „Operetten und Possen-Ensemble" zich vestigen, dat geregeld voorstel lingen zal geven in den Tivofi-schouw- burg. Directeur is de heer Granzow, die met artiesten van verschillende D ui t- sehè theaters contract heeft gesloten, en met een repertoir van nieuwe stuk ken komtFlotte Weiber. Stabstrom- peter etc. De eerste voorstelling te Rotterdam is bepaald op 1 October. Van Rotter dam uit zal de heer Grauzow ver schillende steden van ons land be zoeken. 3 October heeft de eerste voorstel ling te Haarlem plaats. Financieele berichten Liquidatie. In de Woensdag te Haarlem gehou den buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der maat schappij „Lampe's modemagazijnen te' Tilburg", waarbij ook do obligatiehou ders waren uitgenoodigd. is besloten goed te keuren de liquidatie der zaken te Enschedé, Tilburg en Breda en den liquidatcur volledig to dechargeeren. Het kantoor der maatschappij is overgebracht van Tilburg naar Haar lem. Binnenland VERKIEZINGEN TE ROTTERDAM. De correspondent van. het „Algem. Hbld." schrijft d.d. 6 Sept. Het heeft zeer de aandacht getrok ken, dat de hoofdmannen van de so-, ciaal-democratein. die Dinsdagavond in verband met de Tweede Kamer-ver kiezingen hier het woord hebben ge voerd, vrijwel een démenti hébben ge geven aan de havenarbeidersvere eni- ging „Streven voor Verbetering", die onlangs een motie aannam, waarin werd uitgesproken dat geen hulp zou worden verleend aan de liberale col-, lega's van de liberale cargadoors, in dien voor een bepaald tijdstip niet ge- trdden was in haar voorstellen om trent loonregeling in den havenar beid. Do heer Troelstra meende, dat. in de motie de quaestïe onzuiver werd gesteld. De heer Spiekman, ofschoon door den heer Van den Bergh daartoe in do gelegenheid gesteld, liet de zaak geheel rusten. Wij vernemen nu ook dat <le heer A. C. Wessels, vooratter van de ge noemde havenarbeidersvereeniging, in het aannemen der motie aanleiding heeft gevonden zijn functie als zoodd- nig neer te leggen, omdat hij liet ver keerd achtte de politiek in de vakver- eeniging te betrekken. Uit een en ander valt af te leiden dat onder de arbeiders zelf volstrekt geen eensgezindheid in deze b&staat. Wat de Verkiezing voor de Provin ciale Staten betreft, wordt algemeen betreurd, dat de beide liberale kies- vereënigingen die thans schouder aan schouder moeten werken om voor de Tweede Kamer te slagen, voor het gc westelijk bewind togen elkander over zijn gaan sitaan en elk een eigen ean- didaat hebben aangewezen. Dat leed wezen is te grootër. nu van weerszij den wordt erkend, dat ieder der ge noemde candidaten volkomen waardig is om in de Staten zitting te nemen en ook gaarne zou zijn gesteund, in dien men tijdig v.an elkanders bedoe lingen op de hoogte was geweest. Het verschil schijnt daan ook zuiver hieruit voort te vloeden, dat bij de voorbereiding iets gehaperd heeft, ter wijl men thans van weerskanten niets terug heet te kunnen netoen. Onder die omstandigheden hopen de vrijzin nigen buiten de eigenlijke leiding der kiesvereenigihg staande doch voor vie de liberale zaak in het algemeen meer waard' is dia.n de meerdere of mindere gebondenheid dér kiesveree- nigingen, dat nu de laatsten. niet meer terug kunnen, van een der twee can didaten het initiatief zal uitgaan om de eensgezindheid te herstellen, door zich zelf voor de zaak op te offeren en te verzoeken geen stemmen op hem uit te brengen. EEN VORSTELIJK HUWELIJK. Van De Steeg (Rheden) schrijft men aan „Het N. v. d. D." over het dezer dagen vermelde huwelijk van gravin Mechtild Bentinck met den. Duitschen erfgraaf Von Castell Rü- denhausen nog het volgende Een fraaie poort was opgesteld aan het einde van de laan, welke van het kasteel uitkomt op den hoofdweg en Honderden belangstellenden had den zich reeds tijdig opgesteld in de Middachter allee, want 'de rijwegen naar het kasteel waren afgezet, een uitstekende maatregel, om gedrang en daardoor verwarring te voorko men. Den geheelen morgen reden de équipages af en aan om de hooge gasten af te halen, tot dat te elf uur het burgerlijk huwelijk op het kas teel werd voltrokken. Inmiddels had de kerk te Ellecom, waar de kerke lijke inzegening zou plaats „hebben, zich gevuld met geno'odigden enen- kelen. die een kaart hadden kunnen krijgen. Ook de omtrek van de kerk was af gezet, de rijtuigen mochten slechts van één kant naderen, zoodat alles in de volmaakste orde geschiedde. Voor den hoofdingang was een lange vestiaire van linnen gemaakt, ae vloer belegd met loopers en de wan den rijkelijk met bloemen versierd, deze was enkel bestemd om den bruid stoet binnen te laten. Ook de kerk vati binnen was smaakvol en rijk versierd en toch in stemming geKou- den geen bonte overvloed of hinder lijke kleurenpracht. Boven het spreek gestoelte en in het midden der kerk daalden van het gewelf groene slin gers naar de wanden, kruislings om vlochten met linten, blauw en wit en rood en wit. de kleuren van de beide adellijke geslachten. Uit de middelste groene bogen hing een groote korf aan koorden, over vloeiende van lelies en fijne groene takken, hier en daar vazen niet los- geschikte langstengelige asters, de eikenhouten grafelijke bank met groene, fijne slingers, opgehouden door strikken in de kleuren. Een groot heraldisch schild, voor deze ge legenheid vervaardigd, bevattende de beide familiewapens van Aldenburg Bentinck en Von Castell Rüdenburg sen, sierde de eene zijde. Voor het preekgestoelte was een klein altaar opgericht, rijk versierd met Ooster- sche tapijten, de vloer belegd met donkerblauw in het midden een donker roodbonte looper, alles in harmonie. De wachtenden zaten reeds een uur toen de stoet aaiikwam, het bruids rijtuig, bespannen met vier paarden en gereden a Ia Daumont. geëscor teerd door de eerewacht, het laatst. Onder de tonen van het orgel traden de paren binnen. De bruid in een toilet van witte moiré-zijde, getooid met een myrtenkrans, waaruit van achteren in sierlijke plooien de kan ten sluier neerviel, bet. gelaat vrijla tende de bruidegom in de uniform van ritmeester der Ulanen. De kerk dienst werd geopend en ook verder geleid door ds. Van Arkel. van Elle com, terwijl de huwelijksinzegening plaats had door een Duitschen predi kant uit de Heimat van den bruide gom. Plechtig zong de gemeente de voor deze gelegenheid uitgekozen gezan gen, plechtig en verrassend zong het koor achter in de kerk en te half twee was de band gelegd, wettelijk en kerkelijk, die Gravin Mechtild bindt aan graaf Von Castell Riiden- hausen. In draf reed de vorstelijke stoet naar het slot terug, onder de poort door, die in getrouwe nabootsing van de verdwenen slotpoort, datee ronde uit 1609 en 15 M. hoog, aan het einde der brug was verrezen. Op het slotplein was de eerewacht opgesteld, het muziekkorps speelde, en de gasten traden het kasteel bin nen, waar een dejeuner hen wachtte. Door ongeveer 270 inwoners van De Steeg, Ellecom en Havikkerwaard was in de bruidsdagen een geschenk in zilver aangeboden met een daarbij behoorend album. Eenige photografen namen ijverig kiekjes. PROTESTBEWEGING. Men schrijft uit 's-Gravenhage Er wordt door klerken der postel- rijen en telegrafie, die voor commies- titulair in aanmerking komen, eene ernstige beweging op touw gezet, om bij de Koningin, de Staten-Generaal en de Regeoring, probest aan te tee- kenen, tegen het voorloopig slechts benoemen van 61 commiezen-titulair, niettegenstaande bij de behandeling van de suppletoir© begrooting door de Regeering werd medegedeeld. dat voor die benoeming op 1 Juli j.l. 150 klerken iii aanmerking zouden komen en werd dientengevolge het daarvoor noodige bedrag door de Kamers toegestaan. In het bijzonder zal er ook gewezen worden op de hooge kosten, waarom tal van Merken gejaagd zijn. door ver plaatsing naar kantoren, waar eon commies-titulair tot de organisatie behoort, zonder dat de benoeming daartoe volgde. HOOGE VARKENSPRUZEN. Zooals wij eenige dagen geleden hebben medegedeeld, zijn te Amster dam een aantal varkensslachterijen gesloten, zegt de „Tel,", daar hët be drijf, met het oog op de hooge prij zen van de ter markt aangevoerde varkens, niet winstgevend meer was, en er steeds met verlies werd gewerkt. Een der oorzaken van den huidigen toestand is, naar de meening van iemand, die op de hoogte van den handel is, wel te zoeken bij de var kensfokkers. Wij hebben een tijdperk achter den rug, waarin het fokken van varkens niet loonicnd was en de biggen bijna voor niets werden weg gegeven. Hierdoor had men geen lust zich verder op de teelt toe te leggen, zoo dat na e enigen tijd de aanvoeren van varkens teT markt steeds kleiner wer den, hetgeen natuurlijk onmiddellijk op de prijzen werkte. Nu wij hoogere prijzen hebben verkregen, zullen de fokkers de varkensteelt weer ter fóamd nemen, zoodat wij over eenigen tijd weer groot ere aanvoeren zullen krij gen. Ook de steeds toenemende vraag voor Engeland en Duitschland heeft tot de verhooging meegewerkt. Bij vermeerderde teelt en dienten gevolge grootere aanvoeren moeten de prijzen weer terugloopen. 'N NATTE NACHT IN DE KAZERNE. Het tooneel stelt voor een soldaten- kamer bij nacht. Alles is in diepe rust* Buiten begint het te regenen. Eerst langzaam aan..., langzaam aan..., dan harder, steeds hartrer, eindelijk stortregenen, met „baSken van den hemel"... De soldaten-kamer ligt onder het •dak en de zoldering, waaraan de tand des tijds z'n knaging heeft doen ge voelen, is tegen al het stroomende en neer-gietende regenwater niet be stand. Het begint te lekken op de ka mer. .Eerst langzaam aan... langzaam aan... dan harder, steeds harder: eindelijk straal-lekken... Met gonzend gebrom wordt 'n man netje wakker... Pats... 'n frissche golf regen in z'n slaapgezicht... Verdui veld... Hij is 'r direct uit, Z'n dekens zijn gedoopt... Z'n krib staat midden in zee. Het begint te leven op de ka mer. Eerst langzaam aan.... langzaam aan.... dan harder, steeds harder: eindelijk niéts dan leven. Eén voor één worden Mars' zonen gewekt door 'n dartele waterstraal. Het is kermis op de kompie... Sokken drijven in zee, schoenen, die onder de krib staan, slingeren mee in 't golf-beweeg... Ilièr lac-hen en gejoel, daar vloeken en zuchten... Tot Pluvius zich ontfermt. Do re gen vermindert. Het lekken even eens. Natte dekens worden droog-ge- slagen, de kribben onder de lekkende plekken vandaan gesjouwd naar 't midden van de kamer. Hoe laat is't? Twee uur. Nog drie uurtjes „maf fen"... En de mannetjes kruipen zalig weer weg onder de be-waterstraalde wolletjes. Eén voor één. Slaap-verra- dend neus-geluid gaat door de kamer. Eerst langzaam aan..., langzaam aan..., dan harder, steeds harder: eindelijk niets dan slaapverradend neusgeluid... Tel. EEN BLOEDIG DRAMA. In het Roermondsche veld onder Roermond, had gisterenavond om streeks 7 uur een bloedig drama plaats. Op den Gebroekerweg toen J. B. P., van zijn werk huiswaarts keerde, ont moette hij zijn halven broeder Jos. P. Eerstgenoemde deed aan laatstge noemde den goeden avondgroet, deze laatste in plaats van dien groet te beantwoorden, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op <len eerste yhetwelk echter zijn doel miste. Toen Jos. P., een tweede schot wil de lossen, sprong zijn broeder op hem toe, pakte zijne hand waarin hij den revolver vast had, en duwde hem vervolgens achterover op den grond. Alstoen ontstond tusschen hen een verwoede worsteling. Inlusschen kwam de 14-jarige zoon van J. B. P.. te hulp en slaagde met veel moeite ar in den woesteling in bedwang te houden totdat de ont boden marechaussees der brigade alhier aankwamen, hem arresteerden en naar hunne kazerne overbrach ten. Jos. P., die bij de worsteling ver schillende wonden aan 't hoofd had bekomen, en beide oogen dik opge zwollen had, was onkenbaar, door dat zijn aangezicht met bloed en slijk was overdekt. Jos, P. werd daarna door broeders Camilianen per draagbaar naar hun ne kliniek overgebracht, om daar te worden verbonden en verpleegd. Naar men verneemt zouden de geestvermogens van Jos. P. niet nor maal zijn. (L. K.) DE MOORD TE TILBURG. Uit het te Tilburg door den com missaris van politie, den heer Caarls, ingestelde onderzoek in zake den al daar gepleegden moord is het volgen de gebleken Omstreeks twee uur in den nacht keerden zekere Jansen en zijne vrouw, in gezelschap van L. van den Broek, allen wonende in de Oranjestraat, luid zingende van de kermis huis waarts. Bij ihet echtpaar Jansen woonde als kostganger zekere van de Pol, die reeds geruimen tijd met van den Broek op gespannen voet leefde. Beiden, onder invloed van sterken drank, geraakten toen in twist, waar bij v. d- P. een mes te voorschijn haalde en het zijn tegenstander tot tweemaal toe in de rechterborst stak. Terstond werd de politie gewaar* schuwd en geestelijke en geneeskun dige hulp ingeroepen. Deze laatste kon echter jjjet meer baten. Een kwartier later gaf de ongeluk kige na veel bloedverlies den geest. Denzelfden nacht werden echt paar J. en v. d. P. gearresteerd. In de woning van J. nam de politie een met bloed bevlekt knipmes in beslag. Om één uur kwam de justitie uit Breda tot het houden van de lijk schouwing in het Gasthuis. Daarbij bleek, dat twee ribben en de daarach ter liggende long geheel waren door stoken. Het onderzoek, dat inmiddels ter- der werd voortgezet, heeft geleid tot het vermoeden ,dat v. d. P. de dader is. Jansen en zijne vrouw zijn dan ook in den loop van den dag op vrije voeten gesteld. De vermoedelijke dader is 24 jaar en staat ongunstig bekend. Zijne moe der, die niet met hem samenwoonde, had hij voor eenige jaren bijna twee vingers afgesneden. Ook de verslage- ne, 22 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, stond niet gunstig aangeschreven. OPLICHTERS. Een aantal winkeliers te Neuzen zijn het slachtoffer geworden van een tweetal gezinnen, wier hoofden, polderwerkers, zich met een aantal kostgangers daar voor eenige weken vestigden en, na aanzienlijke schuld gemaakt te hebben, met de noorder zon vertrokken, zonder betaling. Da tusschenkomst der politie is ingeroe pen, maar 't is te vreezen dat dit niet baten zal. INBRAAK, Door een bewoner van de Olden- barneveldtstraat te Amsterdam, Is aangifte gedaan, dat men Woensdag avond. terwijl hij uit en niemand thuis was, zijn huisdeur heeft ontslo ten en een bedrag van 116 weggeno men. DE ZAANDAMSCHE HAVEN QUAE STIE. De he eren Pauw en Verkade beiden hunne benoeming tot wethouders hebben aangenomen. Zeer waar schijnlijk zullen nu de negen anti havenmannen hun ontslag als ffd van den Raad nemen. PROPAGANDA-TOCHT. Woensdagavond werd in district I te Rotterdam ten gunste van de can- didatuur v. d. Bergh een nropaganda- tocht gehouden, die in elk opzicht aan het doel heeft beantwoord. Voorafgegaan door 4 voorrijders te paard, geheel in gala, ging de stoet, bestaande uit een zeer groot aantal fietsrijders, allen met lampions, eeni ge rijtuigen, automobiel een omni bus alles van transparanten voorzien, door het district Rotterdam I. Er bleef letterlijk geen straat onbezocht. De stoet, die een prachtig effect rrtalakte, werd langs den ge»he fitten we" Juidle toegejuicht. GEDETACHEERD. De 2e-luitenants der genie W. Wins en J. J. S. Branidsma blijven tot Oc tober gedetacheerd bij den staf van dat. wapen te Haarlem. Z'N GELD TERUG. Aan de Kamper Ct. hebben, we in dertijd een bericht ontleend omtrent hetgeen de lieer Dikkers, te Kampen, met zijn automobiel aan een Duitsch grensstation was overkomen. Dit blad meldt thans, dat de heer D., na twee maanden, zijn geld heeft teruggekre gen. In een van het Königl. Haupt Zoll-Amt te Nordhorn uitgegaan schrijven wordt „Herrn Bankier Mel- chior Dikkers" bericht, dat de Prui sische minister van financiën, in overeenstemming met de vaa Nord horn gedane voorstellen, de terugbe taling gelast heeft der 261.85 M. Tege^ lijkertijd werd een postwissel tot dat bedrag door den heer Dikkers ont vangen. MOORD. In den nacht van. Donderdag op.Vrij dag kwamen do zoon en de dochter van een landbouwer te Lombeek van een naburige kermis, die zij bij bloed verwanten hadden gevierd. In dc keuken hunner woning geko men, ging de zoon naar buiten, om een glas water te drinken, en gedu rende dien tijd sloop een onbekende het vertrek binnen, waar het meisje zich bevond. Haar hulpgeroep joeg den indringer op de vlucht, doch hij verschool zich achter een graanmijt.. Do broeder en ook de dienstboden, die door hot ge rucht gewekt waren, zochten naar hem. terwijl liet meisje op den deur drempel stond. Eensklaps klonk een schothet meisje kreeg de lading in de borsten stortte doodelijk gewond neer. De dader is, ondanks alle zoeken, onvindbaar gebleven. („Prov. N.-B. Ct.")

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2