NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6815 Verschijnt dageiijto, ucnaive op zon- eri Feestdagen. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD Agent gevestigd is (kom der 1.20 ABONNEMENTEN PER DRïE MAANDENj Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek wa w gemeente) 1-30 Fran»."» oe? post dooi Nederland c s 1-65 Afzonderlijke nummers t 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, vow Haarlem0.37 s de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loffiffens Coster. Directeur J. C* PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Var» 1—5 regels 5C Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen ingenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.. Parijs, 3lbls Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 15 September. Café BrinkmanVergadering afd. Haarlem van <le Pensioensvereeni- ging voor Burgerlijke Rijks-Ambte naren, 8 uur. Protestantenbond: Vergadering af- deeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond. OM ONS HEEN FRANS NETSCHER ALS LETTER KUNDIGE. Toen ik Woensdagavond te Santpoort in de gezellige woning van den beer Frans Netscher zat, op bet punt hem over zijn letterkundige loopbaan te interviewen, kreeg ik een oogenblik een herinnering aan Robespierre, die nadat bij duizenden menschen op 't schavot had laten ombrengen, zelf zijn hoofd onder de valbijl laten moest. Netscher. die nu bijna tien jaar lang elke maand minstens éen bekende persoonlijkheid voor zijn Hollandsche Revue heeft geïnter viewd, zou nu datzelfde lot onder gaan. Daarmee houdt evenwel de over eenkomst met den Franschen revolu tieman ook op. Zooals hij daar in zijn serre voor mij zat, had Netscher niets moorddadigs. Integendeel er was iets rustigs in den vierkanten, blonden kop, met het korte haar, het kleine snorretje en de ietwat dieplig gende oogen, toen hij zat te vertel len van zijn letterkundige loopbaan; iets van den man van zelfvertrouwen, die in 't leven alleen op zijn eigen werkkracht heeft gesteund. Netscher is een en veertig jaar en in den Haag geboren. Daar heb ik hem ook voor 't eerst leeren kennen. Dat was in 1883, op den Rijkscursus voor stenografie, die gegeven werd door den directeur van de stenogra fische inrichting der Staten Generaal, den heer C. A. Steger. We waren daar met ons vieren Netscher, een redac teur van Rott. Nieuwsblad, nog een andere Hagenaar, die later, meen ik, in 't bierbrouwersbedrijf is overge gaan en ik. Laat ik ronduit erken nen dat Netscher van ons vieren de beste washij vatte het saaie streep jes en cirkeltjes teekenen van ons vieren "t ernstigst op en is dan ook de eenige geweest, die de stenogra fie een tijdlang in nuttige toepassing beeft gebracht, namelijk te Leiden, waar hij naderhand eenige jaren een stenografisch Raadsverslag heeft ge maakt. Als leerling van de Hoogere Bur gerschool in den Haag had hij les gehad o.a. van Jan ten Brink, die later professor in Leiden werd. Daar heeft Netscher samen met zijn vriend Couperus ook nog college geloopen en het was dan ook ten Brink, die zijn eerste schets uit de Tweede Ka mer opnam in het tijdschrift Neder land, dat „professor Jan" destijds met Schimmel redigeerde. Netscher gaf die onder den schuilnaam Van den Berg. Over die eerste „letter proeve" schreef destijds van Deijssel een waardeerend artikel in het Zon dagsblad van het dagblad „de Am sterdammer", dat later het groene Weekblad werd. Schetsen uit de Kamer, dat wil zeggen over de personen van de Ka merleden, waren destijds nog wat nieuws. Zulke beschouwingen over personen kende men wel uit Fran- sche bladen, maar in ons land, dacht men, pasten ze niet. Zoo dacht ook Mr. R. Macalester Loup, tegenwoor dig directeur van de Rijksverzeke- ringbank, toen hoofdredacteur van „Het Vaderland" er over. Toen Net scher hem op de journalistentribune, waar bij zich in stenografie oefends, een schets over Verniers van der Loeff aanbood, wees Macalester die af, ze verscheen toen in de Lantaarn, destijds geredigeerd door Jan C. de Vos, Engelbert de GMteleux en Van Nouhuijs, en werd weldra door an dere schetsen gevolgd. Ook de Nieu we Rott. Courant nam er een paar als feuilleton op. Deze schetsen had den veel succes. De leden van de Ka mer zelf zaten met de Lantaarn in de vergaderzaal en lieten die elkaar kijken. „Hé, van Baar, van Baar 1" riep Lieftinck eens tot het typische kleine oude heertje, dat destijds al jarenlang lid van de Kamer was, „kijk eens wat ze van je zoggen Later zijn deze schetsen, geïllus treerd door Holswilder, verschenen in twee bundelsIn en om de Kamer en Uit ons Parlement. Inmiddels had Netscher ook nog ander letterkundig werk geleverd een studie over den toen in ons land weinig bekenden George Moore en een bundel „Studies naar het naakt Model", waarvan de eerste druk in den tijd van veertien dagen was uit verkocht. Een eigenaardige bijzonderheid is dit, dat betrekkelijk kort geleden, lang nadat ten Brinks bibliotheek na zijn overlijden onder den hamer was gekomen, een van Netschers vrienden op een boekenstalletje een exemplaar van de Studies vond, door 1 den schrijver aan ten Brink opge- dragen, en waarin deze zijn op- en aanmerkingen had aangeteekend. Dat exemplaar heeft Netscher nog in zijn bezit. j Met een bundel schetsen „Men- schen om Ons" had Netscher een eigenaardige ervaring. Zijn uitgever i failleerde kort na de uitgaaf en zoo had de schrijver het twijfelachtig genoegen ,zijn boek in honderden J exemplaren op een wagen door den I-Iaag te zien rondrijden, onder het geroep van den verkoop er „Men- 1 schen ,om ons heen van Netscher Een kwartje maarEen kwartje maar In 1893 gaf hij zijn roman in 2 dee- len Egoïsme, maar deze is alleen ge bleven. Romans zijn Netschers genre niet, hij is daarvoor te veel novellist en journalist. Zijn buitengewone be kwaamheid voor journalistiek werk is pas goed gebleken, toen hij met den Haarlemschen Uitgever Vincent Loosjes de Hollandsche Revue op- richtte, het merkwaardige tijdschrift, waarvan men zeggen kan, dat het een dagblad is in den vorm van een maandschrift. Onze" dagbladen ver dwijnen zoo gauw, ze worden niet bewaard, ze kunnen ook niet bewaard worden. En wie het deed, zou er tocli nog weinig aan hebben, omdait hij te midden van de voorbijvliegen de nieuwtjes, die slechts één enkelen dag beteekenis hebben, de meer se- rieuse dingen te moeilijk "kan terug vinden. Daaraan komt de Holl. Re vue tegemoetzij geeft een over zicht van de wereldgeschiedenis, van de letterkunde in binnen- en buiten land, vooral die van de tijdschriften: zij wijst bovendien elke maand een naar 't oordeel van den redacteur belangrijk boek aan (Het Boek van de Maand) en geeft uitvoerige bij- zondenheden over merkwaardige per- soonlijkheden. Het toeval heeft aan de oprichting van de Revue den eersten stoot geven. In 1895 stak Netscher naar Engeland over en trof daar op de boot den heer Loosjes aan. Daar, op •de Noordzee, werden voorloopige be sprekingen gehouden, die later in het hótel, na afloop van de dagtaak, werden voortgezet. En zoo verscheen 1 December 1895 het eerste nummer van 't tijdschrift, dat dadeirjk zoo veel succes had, dat na het eerste jaar het bestaan reeds verzekerd was. De Revue kan dus binnen enkele maan- den het jubileum vieren van haar i tienjarig bestaan. Het is bijna niet te gelooven, dat i dit kloeke maandschrift, dat geregeld meer dan honderd kolommen druks beslaat, het werk is van één man. Toch is het zooNetscher geeft de karakterschetsen, waarvoor hij dik wijls 'verre reizen maken en tal van besprekingen houden moet, Netscher geeft het overzicht van de tijdschrif ten en zoekt er 't belangrijkste uit, Netscher speurt in den maandelijk- schen stapel naar 't belangrijkste boek en geeft daar groote uittreksels uit, kortom de Hollandsche Revue is Netscher. En dat is dan ook de angst, die hem en zijn uitgever bo ven 't hoofd hangtdat hij eens ziek worden zou. In de afgeloopen tien jaar is dat nooit gebeurd. Toch is hij niet wat we noemen een vlug werker. Zijn eigenaardige recht opstaande letters worden meer getee- kend dan geschreven. Snelschrijver mag hij zijn, snel schrijver is hij niet, maar wel een doorwerker, een die niet op- of omkijkt, die als 't moet 's morgens voor de Revue werkt en 's middags en dan 's avonds óok nog, die op dit oogenblik bezig is aan een karakterschets voor 't eerstko mende nummer en conferenties heeft bepaald voor 't dan volgende an een adres heeft opgespoord van een persoonlijkheid, die in 't Decsm- ber-nummer figureeren moet Een verbazende werker. Zelfs is bij een tijdlang tot 1899 toe, ook nog hoofdredacteur van de Kampioen ge weest, schreef politieke brieven aan de Locomotief, deed aan politiek. Maar den Kampioen moest bij toen toch opgeven, dat was voor één man te veel. Nu is de Revue zijn hoofdbezigheid. In die tien jaar heeft hij van heel wat bekende figuren in ons land tal van onbekende bijzonderheden mee gedeeld, en op vele hier minder be kende persoonlijkheden de aandacht gevestigd. Het is niet een van zijn geringste verdiensten, dat de Revue, hoewel ze door éen man geschreven wordt, altijd frisch heeft weten te blijven. Zelf schrijft hij dat gaarne ook toe aan de aangename samen werking met zijn uitgever, den heer Loosjes. Van zijn letterkundigen arbeid moet ik nog noemen den schetsen- bundel „Uit de Snijkamer", van het vorige jaar. Voor de Zwolsche Cou rant schrijft hij maandelijksche let terkundige overzichten. Zijn mede werking voor tooneelverslagen a;an dit blad is onzen lezers bekend. Nog eens Netscher is een werker. De stapel jaargangen van de Revue zal daarvan altijd getuigen, als een encyclopaedic die ze zijn van het eco nomisch ;en letterkundig leven in Ne derland. Heeft hij het denkbeeld voor. zijn tijdschrift ontleend aan het Engelsche Review of Reviews van den bekenden William Stead, de Re vue heeft reeds lang, wat inhoud en uitvoering betreft, haar model over troffen. J. C. P. Buitenlantbch Overzicht DE VREDE. De heeren Oranovaky en Foekoesji- ma, de Russische en Japansche ge volmachtigden voor de onderhande lingen over den wapenstilstand, kwa men Woensdag te 10 uur bijeen aan het Sjakoetzoe-station, 10 M. benoor den Sjantoefoe; de regeling der bij zonderheden van den wapenstil stand zal vermoedelijk een aantal da gen in beslag nemen. Intusschen brengen de Russen langs de geheele linie met de parlementaire vlag bezoeken aan de Japanners en toonen zich zeer vriendschappelijk te genover hunne oude vijanden. Volgens Engelsche berichtgevers, moet echter onder het leger groote ontevredenheid heerschen over <den uitslag der VREDESONDERHANDELINGEN te Portsmouth. Oak in Japan blijkt nog telkens hoe men algemeen den gesloten vrede betreurt. Woensdag kwamen nog een groot aantal burgemeesters uit verschillen de streken van Japan te Tokio aan, om den Mikado een verzoekschrift, tegen het vredesverdrag gericht, te overhandigen. Toen zij ten paleize toegelaten wil den worden, werd hun echter door gendarmen de boodschap overge bracht, dat zij dadelijk naar hun woonplaatsen moesten terugkeeren. De heeren voldeden daaraan zonder verzet. Volgens een correspondent van het Journal verlangen eenige afgevaar digden de instelling van een commis sie tot onderzoek van de jongste on geregeldheden. Het ontslag van Adasji, het hoofd der politie te Tokio, is door de re geering aangenomen. De bladen drin gen overigens aan op hervorming van het politiestelsel, in 't bijzonder de instelling van gemeentelijke po litie. Mgr. O'Connell, bisschop van Mai ne, heeft bekend gemaakt, dat hij den 14en dezer naar Japan vertrekt, waar hij met eene bijzonder© zen ding van Z. H. DEN PAUS is belast. Men denkt, dat de bis schop den Keizer van Japan de ge- lukwenschen van den Paus moet overbrengen, voor de wijze waarop Japan concessies heeft gedaan, hem danken voor de welwillende belang stelling, die hij heeft aan den dag gelegd voor de katholieken, en de hoop uitdrukken dat die belangstel ling zal voortduren. Omtrent de oorzaak van den onder gang van de MIKASA, het admiraalschip van Togo, is nog niets met zekerheid bekend. De mededeelingen daarover zijn nog zoo schaarsch, dat de deskundi- j gen zich nog geen denkbeeld kunnen j vormen van hetgeen er eigenlijk is gebeurd, maar ze wijzen er wel op, j dat bij de inrichting der moderne pantserschepen het haast onmogelijk is, dat een toevallig uitgebroken j brand groote afmetingen kan aanne- j men of naar de ammunitie-kamers overslaat. j Zou er dus moedwil in het spel zijn? De laatste berichten over DEN TOESTAND IN RUSLAND luiden weer wat geruststellender. Se dert Zondag is het te Bakoe eenigs- zins kalmer geworden, doch de za ken zijn nog alle gesloten. Do burgemeester en verschillende den van den raad van leden van den raad van TIFLIS hebben hun ambt nedergelegd als protest tege_n de bloedige onderdruk king van ue betooging van 11 Sept. door de troepen in het Raadhuis. Sen deputatie van landlieden uit het district Sangesoer verzocht gene raal Sjiriukin maatregelen te nemen tegen de oproerige Tartaren, die dor pen verwoesten en vrouwen rooven. Men protesteert vooral tegen de Tar- taarsche politie-ambtenaren, wier wijze van optreden het herstel van die rust onmogelijk maakt. De brand stichtingen en plunderingen in Ba- Lakhany en Bibtelbat zijn opgehou den, in deze plaatsen heerscht op het dögehblik rust. In DEN KAUKASUS is men echter nog in gespannen ver wachting, welke wending de zaken zullen neujAji in het plaatsje Gori, waar de revolutionnaire partij den priester op straffe des doods heeft verboden aan het graf van den voor eenige dagen overleden vroegeren gouverneur-generaal te Bakoe, prins Amilachwarci, gebeden te verrichten. Niemand waagt het 't sterfhuis te naderen. Het lijk zal derhalve naar Tiflis worden vervoerd, uit welke plaats reeds troepen ter bescherming zijn afgezonden. Er heerscht groote ongerustheid, men vreest dat er op den dag van de begrafenis van den prins, die de geheele bevolking tegen zich in het harnas heeft gejaagd, on lusten zullen uitbreken. De KEIZER VAN DUITSCHLAND heeft den Rijkskanselier Pring v. Bülow, die tot dusver kolonel k la suite was, tot generaal-majoor bevor derd. De „Köln. Zeit." laat zich naar aanleiding van die verhooging in rang aldus uit: Deze benoeming ligt geheel en al in de lijn van de ge wone militaire bevorderingen, maar kan tevens beschouwd worden als een nieuw bewijs, dat er ongestoor de harmonie heerscht tusschen Kei zer en rijkskanselier. Dit strekt ons tot groote voldoening in een tijd, dat de regeering staat voor een zware en ingewikkelde taak. Het is te hopen, dat deze harmonie binnen korten tijd zal leiden tot maatregelen, die nood zakelijk geacht mogen worden ter bevrijding van het volk uit den te- genwoordigen economisohen nood. Volgens een particulier telegram uit Boedapest aan de „Frankf. Ztg." heeft de KEIZER VAN OOSTENRIJK- HONGARIJE het program van actie van hetKabi- net-Fejervary niet .goedgekeurd, we- gens de bezwaren, die minister Gautsch opwierp en diende de heer Fejervary dus het ontslag van het ge- j heele ministerie in. Dit ontslag werd aangenomen. Met de officieele mede- deeling daarvan zal men echter nog eenigen tijd wachten. Het Noorsche „Morgenblad" ver klaart in een hoofdartikel over de onderhandelingen tusschen ZWEDEN EN NOORWEGEN dat Noorwegen bereid is de nieuwe vestingwerken te ontmantelen, ten einde blijk te geven van zijnen wensch naar vrede en zijn geneigd heid om met Zweden tot overeen stemming te geraken, maar dat geen kanon verplaatst en geen 6teen los- gehouwen zal worden, alvorens het arbitrage-verdrag is geteekend. „Verdens Gang" zegt, dat Noorwe gen, ter wille van den vrede Zweden als zijnde het grootere land. ver zoekt de waarborgen, d>e de arbitra ge aanbiedt, niet te weigeren. „Wij", zoo vervolgt het blad. „hebben alles gedaan wat in ons vermogen was, en zullen dus niet verantwoordelijk zijn als de fakkel van den oorlog op nieuw ontstoken wordt. De hoofdbla den van de geheele wereld zijn het in deze met ons eens. Onze hoop wordt versterkt doordat de anzienlijkste Zweedsche organen zich ten gunste van een vredelieven de oplossing uitlaten. Niemand in Noorwegen wenscht een arbitrage-ver drag gewaarborgd te zien door andere mogendheden, waardoor de tusschen- komst van vreemden zou kunnen worden bevorderd. Noorwegen ziet het gevaar voor zulk een waarborg niet minder ernstig is dan Zweden". De Temps" meldt, dat er weereen bespreking heeft plaats gehad tus schen dr. Rosen en den heer Révoil, over de Duitsch-Fransche MAROKKO-QUAESTIE. Het onderhoud had een zeer gunstig resultaat. Enkele dor hangende ge schilpunten zijn nog niet behandeld. DB *l>eide onderhandelaars, die op zeer goeden voet staan, zijn overeengeko men absolute geheimhouding te be waren over hunne besprekingen. Aangaande DE CftOLERA deelt deÏHiitsche Staatscourant «rede, dat van Dinsdag tot Woefisdagmid- dag in Pruisen 15 nieuwe ziektege vallen en 4 sterfgevallen werden aan gegeven van Aziatische cholera. Ten slotte zij nog het een en ander medegedeeld over DE AARDBEVINGEN IN ITALIë Dinsdag is de Koning van Italië aan boord van zijn jacht het eiland Stromböli omgevarenhij ging aan land te Parghelia, waar 'hij te mid den van de bouwvallen een uur ver toefde en de ergst beschadigde plek ken bezichtigde. Vervolgens ging de Koning weer aan boord en stoomde naar Nicoteria, om van daar meteen automobiel naar Treparni te reizen. Daar stortten, juist gedurende het be zoek, eenige door de aardbeving be schadigde muren in. De Koning bracht nog een bezoek aan Filadel- fia en aan Pizzo, om daar het nu beschadigde slot te bezichtigen, waar Murat, toen hij van Corsica uit met een klein corps wilde landen, maar door een storm uit den koers ge raakt was, in hechtenis genomen, voor een krijgsraad gebracht, en doodgeschoten is. 's Avonds keerde de Koning, die overal hartelijk begroet was door de bevolking, naar zijn jacht terug. Woensdag is Catanzaro aan de beurt geweestdes morgens werd met een automobiel een bezoek gebracht aan de omstreken der stad. De Koning heeft naar minister For ti? geseind, om in naam der Ko ningin 50,000 lire te zijner beschik king te stellen, welke zullen gebruikt worden om de armste kinderen, wee zen geworden bij de ramp, in gegoe de families te plaatsen. De overheden van Olivadi en Dea- pia hebben om hulp geseind, daar de huizen, die nog stonden, door nieuwe schokken onbewoonbaar ge maakt zijn. Te Bisignago hebben nieuwe schok ken plaats gehad, die weer schade aanrichtten. In het district Cosenza zijn 41 gemeenten zwaar beschadigd. De bevolking slaapt nog in de open lucht. Uit Innsbruck werd Woensdag ge seind. dat in den afgeloopen nacht, om half twee. in het Arlberg-gebied een zware aardbeving met schokken en gerommel gevoeld is, die tien se conden duurde en zich van het zui den naar het noorden voortplantte. Stadsnieuws Aanbesteding. Op Donderdag 12 October te 11 uur, zal door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te Haarlem, wor den aanbesteed „het voortzetten en voltooien van den aanleg van een bestraat paar- denpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep, behoorende tot de groote Rijkswegen in de provincie N oord-Hoil and. Raming ƒ800. Aangehouden. Gisteren is hier aangehouden Pie- ter Johannes K., die, zooals door ons gisteren is gemeld zich had schuldig gemaakt aan diefstal van ƒ40 in de woning zijner moeder. Het grootste gedeelte van het geld had hij reeds opgemaakt. Ook is gebleken dat hij een hond had gestolen ten nadeele van zijn vader die hij heeft verkocht en de opbrengst verteerd. Toeval. Woensdagavond omstreeks uur had op den Kruisweg een oploop plaats, veroorzaakt doordat aldaar de 40-jarige koetsiersknecht Dirk Metz in de Ruysdaelstraat op straat was gevallen tengevolge van een zenuw toeval. Hij is overgebracht naar het hulpbureau van politie aan het sta- tion aldaar bijgekomen en naar zijn i woning overgebracht. „CRESCENDO" EN ANDRIESSEN. Nu juist, nu 't omstreeks dertig jaren geleden is dat Andriessen met eenige ambitieuze zangers „Crescen do" oprichtte, vond hij redenen om te bedanken. Veel heeft hij in dien tijd gedaan. „Crescendo" is veertien maal bekroond van de wedstrijden thuisgekomen, en meermalen met den eersten prijs. Groot succes had hij met „Crescendo" op t concours van Zang en Vriendschap in 1890 in Haarlem, daar werden toen behaald de eerste prijs, de eere-prijs en nog een derde voor prima vista-zang. Dat Andriessen met ijver en talent werkte .bewijst ook, dat hij in die zelfde jaren als directeur van „Ce cilia" in Amsterdam (wat hij ook nu nog is) ook die liedertafel twaalf prij zen deed behalen, en ook meermalen den eersten. Zoo bracht hij ook „Haarlemsch Zanggenot" driemaal bekroond te rug, en tegelijker tijd ook eenmaal i in Amsterdam Musis Sacrum"; door te veel bezigheden moest hij aan dit j mannenkoor zijn ontslag nemen. 1 Bij elkander genomen is dus An- driessen in die dertig jaren ook der- tigmaal bekroond. Zijns inziens heeft dat trouwens minder waarde dan de concerten die hij in die jaren heeft gegeven, vooral die waarop zijn geliefkoosde compo sitie Columbus" werd ten gehoore gebracht niet mannen als Blaau- waart en Rogmans en zooveel andere uitvoeringen. Wij hebben hem gevraagd waar om hij zijn ontslag nam. Zijn ant woord was„Ik heb op zaugwed- strijden genoeg getoond wat ik kon „doende hedendaagsche manier „van naar wedstrijden gaan, kanen „wil ik niet meemaken. Het kost te „veel geld om genoeg zangers te „krijgen. Van succes is men dan „nog niet eens zoo verzekerd, maar „wel van de schuld waar men de „zangvereeniging inbrengt. Daar- „voor heb ik ten minste Crescendo „bewaard. Verder weid mijn wijze „van werken door de zangers van „Crescendo beloond met weinig of „geen ambitie, alleen om die ondahk- baarheid heb ik bedankt." Voor dertig jaar heeft Andriessen door de oprichting van Crescendo en den wedijver, die op 't gebied van den zang daaruit voortsproot, inderdaad den zangers nieuwe geestdrift bijge bracht, en als wij ons 't laatste con cert van Crescendo in herinnering roepen, toen wij Andriessen hoorden uitvoeren het schoone werk van zijn zoon Willem „De Guldene Sporen Slag", een werk dat door onzen mu- zikalen medewerker, den heer Ph. Loots, zoo hoog gewaardeerd werd, dan mogen wij zeggen, dat Andries sen Crescendo dertig jaren eervol heeft geleid en meer toewijding ver diend, dan zijn zangers hem gegeven hebben. Opening. Wederom is de tweede Groote Hout straat een prachtigen winkel rijker geworden. Onder de bekwame leiding van den aannemer Filips is namelijk het per ceel. alwaar vroeger het filiaal van .Hollandia" gevestigd was. geheel naar de eischen des tijds ingericht voor den heer Van der Goes, wiens zaak in luxe- en huishoudelijke arti kelen, lederwerken, byouterièn, enz., voorheen gevestigd was op de Groote Markt, en welke zaak, thans geheel vernieuwd en uitgebreid. Woensdag avond geopend werd. De winkel mag eerust als een aan winst voor de Groote Houtstraat gere kend worden, daar deze met zijn prachtige etalage een schitterend ef fect maakt, zoodat vele wandelaars dan ook een kijkje namen. Vooral des avonds bij de ruime ver lichting komen de^artikelen goed tot hun recht. Doch niet alleen do etala ge, de geheele winkel is prachtig ver licht, waardoor het geheel een aange- namen indruk maakt. Voegen we hier nog bij, dat de heer Van der Goes alles tegen concurreo- rende prijzen levert, dan kan het haast niet anders, of deze zaak zal succès hebben. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit blad voorkomende ad vertentie. Besmettel ij ke ziekt e_n. In de week van Woensdag 6 toten met Dinsdag 12 September 1905 zijn te Haarlem 3 gevallen van diphtheritis en 1 geval van roodvonk voorgeko men. Te Heemstede 1 geval van typhus en febris typhoïdea. Te Sloten eveneens 1 geval van typhus en febris typhoïdea.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1