Rijwiel ontvreemd. Donderdagmorgen -is uit een berg- p'.aan iiet instituut „Prins" een r'.y:.' 1 ent vreemd. 2 y's t allen. Tejen een persoon is procos-ver baal opgemaakt wegens diefstal van ko per, ten nadeele van de H. IJ. S. M., terwijl een .ander is bekeurd wegens ontvreemding van eon hond en eenig geld. Muziek in don Hout. 39e Muziekuitvoering op Zondag 17 September, dea namiddags 21/2 uur, door het Haarl. Muziekkorps. Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. Krierus. 1. „Frères d'Armes". Morsch, Ta- ran. 2. Ouverturo „Rienzi", Wagner. 3. Balett „Henri VIII", Saint- •Saënt. 4. Fantaisle „Petit Faust", Hervé. 5. Ouverture „Le Grand Casimir", Lltolff. 6. Valse Rapide, Meister. 7. Grande fantaisie „Madame An- got", Lecocq. ARR.-RECHTBANK. (Zitting van Donderdag 14 September) (Vervolg). MISHANDELING DOOR EEN VELDWACHTER. In de namiddagzitting van de recht bank stond Donderdag terecht Dirk Schouten, veldwachter te Beverwijk, beschuldigd op 28 Mei j.l. Jan Tim mer zonder noodzaak te hebben mis handeld. Timmer was uit een café gekomen en zou, volgens zijn verklaring, zon der dronken to zijn geweest, door Schouten zijn beetgegrepen. Daarte gen had hij zich verzet en daarop had S. hem met gummistok en sabel zóó geslagen, dat hij een week niet kon arbeiden. Verschillende getuigen kwamen het slaan bevestigen. Het had op hen den Indruk gemaakt, dat dit ongemoti veerd hard gedaan werd en een der getuigen had nog gezegd„denk er om, 't is geen beest, maar een mensch I" De beklaagde hield vol uit zelfverde diging te hebben gehandeld. Hij zou, zonder gebruik te maken van zijn wa pens, Timmer geen baas zijn geble ven. De voor hem bezwarende verklarin gen afleggende getuigen qualificeerfc nij als dronkaards en politiehaters le klasse, die een complot hadden ge smeed om hem er in te helpen. Hij had geslagen en goéd raak ook, doch alleen oói zelf niet het kind der rekening te worden. Een paar getuigen décharge kwa men gunstige verklaringen van Schou ten afleggen en bevestigden diens ver haal omtrent het gebeurde. Was S. miet zoo opgetreden, dan zou Timmer, die reeds den gummistok te pakken had, den veldwachter zeker geheel hebben ontwapend. De officer achtte het goed, dat deze zaak openbaar was behandeld. Daar door was toch gebleken, dat beklaag de niet anders had gedaan dan zijn plicht, zijnde hij tot zijn optreden uit gelokt door Timmer zelf. Daarom requireetrde Z.E.A. vrij spraak. Uitspraak 21 September. R.-Kath. Volksbond. Maandag 18 September zal door de afdeeling Haarlem van bovengenoem- den Bond een algemeene vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de weleerw. heer L. van den Berg, adviseur der afdeeling. Tevens is het inleveren van candi- daten voor de periodieke verkiezing van 5 leden voor het hoofdbestuur. Aftredenden zijn do heeren Guskens, Brom, Broekhuijzen, Klein en Hooij. Deze zijn echter weder terstond her kiesbaar. Gevonden voorwerpen: een hondje, een parapluie, een breikous, een boezelaar en esn ladder. Benoemd. Naar wij vernemen is onze stadge noot, de heer A. v. d. Mohlen, be noemd tot waarnemend directeur van het fanfarecorps „Wilhelmina". van Santpoort. Inbraak. In den nacht van 1.1. Woensdag op Donderdag is ingebroken in de kiosk van ververschingen aan li€<t einde va.n den Dreef, tegenover de Meesterlotte- laan in den Haarlemmerhout. Met een valschen sleutel moet de kiosk zijn geopend en is daaruit ont vreemd een kistje met ongeveer 100 sigaren en twee pakjes chocolade. Ook heeft men de ongesloten toon banklade geopend, waaruit niets wordt vermist, wijl daarin geen geld aanwezig was. Leger en Vloot EEN GEDESERTEERDE LUITENANT. De luitenant, die den 23en Juli de serteerde, toen hij met een transport koloniale troepen uit Harderwijk naar Indiö als medegeleider moest vertrekken, heeft zich weder ter be schikking van de militaire overheid gesteld. Sport en Wedstrijden WIELRIJDEN. Major Taylor, de wereldberoemde neger-renner, heeft verklaard nooit meer op de baan te zullen uitkomen. Duitschland schijnt toch maar het eenige land te zijn, waar de rensport zich mag verheugen in een steeds toe- nemenden bloei. Nu weer wordt te Keulen een nieuw© wielerbaan, de tweede in die stad, gebouwd. 't Kampioenschap van Amerika heeft Frank Kramer gewonnen. Hij won deze onderscheiding door 59 punten te behalen tegen Lawson48. Fenn 26 en Bedell 18. 't Is nu al voor do vijfdo maal. dat Kramer de zen titel behaald heeft. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder, verge zeld van den vorst en de vorstin van Waldeck bracht Woensdag een be zoek aan jhr. Roel te 's-Gravenland. Wij meldden, dat H. M. de Ko ningin-Moeder Woensdag door het fanfarekorps „Crescendo" in het park van Soestdijk een niatinée liet geven. Zulks geschiedde ter eene van den jongsten prins van Waldeck, die zijn verjaardag vierde. H. M. de Koningin arriveerde Don derdag met gevolg om half een per auto te Soestdijk. De Koningin-Moe der, de Vorst en de Vorstin van Wal deck verwelkomden H. M. op het bordes van het paleis. De Koningin vertrok te 5.15 weder per auto naar Het Loo. Op het bordes nam H. M. hartelijk afscheid van de Koningin-Moeder en van den vorst en de vorstin van Waldeck. DE KONINGIN-MOEDER NAAR MARKEN. Heden zal H. M. de Koningin- Moeder, vermoedelijk met haar gas ten, den vorst en de vorstin van Wal deck een bezoek brengen aan Marken, Volendam en Edam. Men maakt te Edam reeds toebereidselen voor dit hooge bezoek, zelfs de zoogenaamde trekschuit van schipper Nierop is op nieuw geschilderd en zal niet door één persoon, maar thans door een paard worden getrokken. De Koningin-Moeder komt te 2 uur des namiddags met de stoomboot „Ceres" te Volendam aan, komende van Marken. Volendam zal worden bezichtigd en daarna gaat het per trekschuit naar Edam, waar een be zoek, zal gebracht worden aan het stadhuis, de groote kerk en als de tijd het toelaat ook aan 't Museum. H. M. zal te 4 uur per extra-tram we der vertrekken. KONINKLIJK BEZOEK AAN MAASTRICHT. Hoewel de manoeuvres geëindigd zijn en de Koningin is vertrokken, blijven de Maastrichtenaren nog feestvieren. Behalve een paar bataljon, die Woensdagmiddag de stad verlieten, zijn al de militairen nog daar, wat veel drukte en vroolijkheid teweeg brengt. De Commissaris der Ko ningin gaf ook Woensdag een diner, waar 60 gasten aanzaten. Het ge meentebestuur liet bet geheele Vrijt hof illumineeren, terwijl de sociëteit „Momus" en andere aan het Vrijthof gelegen verenigingslokalen voor il luminatie gezorgd hadden. Te 10 uur hielr het comité der So ciëteit „Momus" receptie en ontving daar de hoofd- en andere officieren. Voorts verneemt men, dat aan ge neraal Kool het eereLidmaatschap der vereniging werd aangeboden. Van 9|lil uur was er muziek uitvoering op het Vrijthof. Onnoodig te zeggen, dat 'die druk bezocht werd. Ook werd er door de sociëteit „Mo mus" éen vuurwerk ontstoken, dat zeer goed slaagde en dat door den Prins met zijne tegenwoordigheid werd vereerd. Het slotstuk was een hulde aan de Koningin en den Prins. Na afloop van het Woensdag ge houden défilé deed H. M. de Ko ningin volgens het Hbld. de generaal Campbell mededeeling van Hare bij zonder tevredenheid over de voor beeldige houding der troepen. Inder daad verdiende die ook bewondering, want alle vermoeienis was vergeten toen men defileerde voor de lieftalli ge en heden zoo bijzonder vriende lijk uitziende jonge Koningin. Da terugkeer in Maastricht, zoowel van Hare Majesteit als van den staf der divisie geleek wel een zegetocht. Dat Hare Majesteit werd toegejuicht en dat Haar warme ovaties werden gebracht spreekt van zelf, dat ge beurt in alle oorden van Nederland; in Zuid en Noord, in Oost en West. Dat echter ook de generaal en zijn staf met warmte werden toegejuicht bewijst wel dat men ook in Maas tricht san het leger een warm hart toedraagt. Een klein incident had nog plaats, toen de staf der divisie door de Kleine Sloot draafde. Bij het omgaan van een hoek sloeg de ma joor, chef van den staf, met zijn paard tegen den grond, maar geluk kig liep de zaak goed af. Met jeug dige vlugheid zat de majoof weer in den zadel, wat aan het talrijke pu bliek zelfs een kreet van bewonde ring ontlokte, en reed weer verder of er niets was gebeurd. Zoo zijn deze manoeuvre-dagen ook weer ten einde en zullen bij de mees ten een aangenomen, maar ook een natten indruk achterlaten. Moge er niet te veel rheumatiek uit voort vloeien Voordat de troepen naar de kwar tieren gingen of reeds per spoor ver trokken, werd hen een geruimen tijd rust gegeven gedurende welken tijd de navolgende dagorder werd voor gelezen Officieren, onderofficieren, korporaals en minóeren. Bij het einde der onder mijne lei ding gehouden manoeuvres is het mij eene behoefte u mijn dank te betui gen voor den ijver en de toewijding door u allen bij de oefeningen be toond. Niet slechts is er enkele da gen veel van uw krachten gevergd, maar ook het ongunstige weder maakte uwe taak dikwerf zwaar. Dat desondanks eene opgewekte stemming rich paarde aan een. goed en ordelijk gedrag in de kwartieren is esn bewijs, dat het Nederiandsche leger en speciaal de 3e divisie den roep van deugdelijkheid en toewij ding aan Vorstin en Vaderland ten volle verdient. Dat wij het voorrecht hsbben ge had om te mogen manoeuvreeren en defileeren voor Hare Majesteit de Koningin en voor Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, is een dubbele reden om de oefeningen te besluiten met een Leve de Ko ningin I De Generaal-Majoor, Leider der oefeningen. Stafkwartier Maastricht den 13en September 1905. ONDERSCHEIDINGEN. Hare Majesteit de Koningin heeft den heer A. H. van Vassen stations chef van de H. IJ. S. M., te Amster dam, en de heeren C. G. de Kok, sta tionschef van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, te Utrecht, en P. A. Sterk, stationschef van dezelfde maatschappij, te 's-Gra- venhage. benoemd tot ridders in de Huisorde van Oranje. ONTWERP-ARBEIDSWET. De Maatschappij van Nijverheid heeft aan de Tweede Kamer*een adres gericht, waarin rij, naar aanleiding van het ontwerp-Arbeidswet 1904 als hare meening te kennen geeft: lo. dat alle beperkende bepalingen omtrent den arbeidsduur van vol wassen arbeiders in de verschillende bedrijven voor eiken tak van indus trie op zichzelf behooren te wor den vastgesteld en zulks niet voor dat de door deze maatregelen te tref fen takken van bedrijf zullen rijn gehoord 2o. dat zij beter acht dat de Zon dagsrust buiten deze wet worde ge houden en daarmede gewacht wordt totdat de Zondagsrust opnieuw bij de wet geregeld zal wordendat, mocht nochtans aan regeling bij deze wet de voorkeur worden gegeven, dan a. de uitzonderingen, die in elk geval zullen moeten worden toege staan, in de wet behooren te worden genoemd b. aan den werkgever het recht moet worden verleend op eigen gezag des Zondags het noodige reparatie en 'dergelijk werk te doen verrichten, opdat de werkzaamheden in het hoofdbedrijf des Maandags onge stoord kunnen aanvangen c. de algemeen erkende Christelijke feestdagen niet met den Zondag ge lijk gesteld (moeten worden 3o. dat zij voor sommige takken van nijverheid ernstige bezwaren en kosten verwacht van de verhooging van de leeftijdsgrens van jeugdige personen, in verband met de vermin dering van het aantal arbeidsuren, en dat zij, zoo daartoe wordt over gegaan, moet aandringen op een splitsing van jeugdige personen in de categorie van 12, 13 en 14 en een van 15 en 16 jaar. Voor de eerstbe- doelden ware dan de arbeidsduur zoo mogelijk nog verder in te korten, terwijl dan voor de tweede categorie de arbeidsduur in bepaalde bedrijyen op ten hoogste 11 uren bepaald kan blijven 4o. dat zij voorts van meening is, dat ten opzichte der- overtredingen de arbeider mede aansprakelijk kan wor den gesteld, volgens het beginsel straf wie schuld heeft 5o. dat zij er ten slotte op aan dringt, behalve de Zondagsrust ook het Leerlingwezen buiten deze wet te houden en dit belangrijk onderdeel afzonderlijk te regelen. Adressant meent deze bezwaren alsnog onder de aandacht der Kamer te moeten brengen, vertrouwend dat daarmede bij de toekomstige behan deling van het ontwerp rekening zal worden gehouden. COMMISSARIS DER KONINGIN IN FRIESLAND. Uit goede bron verneemt een cor respondent der Tel. dat mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten met ingang van 1 Januari a.s. ontslag za.l aanvragen als Commissaris der Koningin in de provincie Friesland KAMERVERKIEZINGEN. De uilslag van de herstemmingen voor de Tweede Kamer, Donderdag gehouden, is Rotterdam I. Uitgebracht 5883 geldige stemmen, waarvan op den heer S. van den Bergh (lib.) 2998 en op den heer mr. D. P. D. Fabius (a.-r.) 2885, zoodat gekozen Is de heer S. VAN DEN BERGH. Rotterdam V. Uitgebracht 3725 geldige stemmen, waarvan op den heer P. R. Mees (vrijz.-dem.) 2249 en op don heer Jac. P. van Term (r.-k.) 1476, zoodat ge kozen is de heer P. R. MEES. ARNHEM. Uitgebracht 5339 geldige stemmen, waarvan 2935 op den heer K. Eland (lib.) en 2404 op den heer mr. S. de Vries Czn. (a.-r.), zoodat gekozen is de heer K. ELAND. De correspondent van het Hbld. te Rotterdam seint Hot spreekt vanzelf, dat de vrijzin nige overwinning wederom gevierd is in het Poolsch Koffiehuis, hetwelk reeds zoo dikwijls het tooneel van de trouwzwering aan de liberale idee mocht zijn. Ook nu natuurlijk weer veel warmte, want al mocht de zege »n het eerste district niet schitterend zijn, toch is vandaag weer gebleken cfaf dit district een duwtje kan ver- cfragen nu het eenmaal aan de ker- kölijken is ontworsteld, zelfs het stel len van een candidaat die er niet voor aangewezen lijkt. Volkomen te recht heeft dan ook de heer Van den Bergh gisteravond in zijn speech tot de aanwezigen vooropgesteld dat er inderdaad reden was voor gejuich, omdat de vrijzinnige beginselen op nieuw hobben gezegevierd en het nieuwe Ministerie een overwinning had bevochten. Hij voor zich, nog een geheel nieuw man, dl© zijn spo ren op parlementair gebied moest verdienen, voelde de groote verant woordelijkheid van de taak op rijn schouders gelegd en door hem aan vaardhij, de eenvoudige koopman tusschen zooveel illustre mannen, maar desniettemin hoopte 'hij als koopman geen onwaardige vertegen woordiger van deze koopstad te zul len blijken. Hij gaf daarbij de ver zekering, dat het nieuwe Ministerie op zijn steun zal kunnen rekenen, dat Ministerie dat zal zijn een na tionaal Ministerie, dat de sociale wet ten zal brengen zoo vurig verlangd en den naam van den vrijen handel zal Hooghouden. Ook de heeT Mees verklaarde dat mandaat niet te hebben gezocht en het aDeen te hebben aanvaard na rijpe overweging en overleg met zijn politieke vrienden, schoon beseffende dat zijn partij menschen telde meer aangewezen voor deze taak dan hij. Intusschen hij had zich geen vrij man gevoeld en besloten de taak op zich te nemen als consequentie van rijn in 1894 aangenomen houding. Natuurlijk dat nog menig ander woord gesproken werd, waarin de werkers van dezen en zooveel andere dagen dankbaar werden herdacht PROV. STATEN VERKIEZING TE AMSTERDAM. De Donderdag gehouden herstem mingen te Amsterdam hadden den volgenden uitslag Provinciale Staten district II Am sterdam. Aantal geldige stemmen 2298; J. Douwes (antirev.)) 1184 stemmen mr. M. Mendels, (soc.-dem.) 1114 stem men. Gèkozen J. Douwes. District IX Amsterdam. Aantal gel dige stemmen 5064. Tyo H. van Eeg- hen (anti-rev.) 2112 stemmen1; Th. M. Ketelaar (vrijz.-dem.) 2952 stemmen. Gekozen Th. M. Ketelaar. Gemeenteraad. District II Amster dam. Aantal geldige stemmen 2124. W. F. Bijvoet Jr. (lib.) 1244 stemmen.; F. J. A. M. Wierdels (kath.) 880 stem men. GekozenW. F. Bijvoet Jr. ONEERLIJKE STRIJDMIDDELEN. Dezer dagen werd aan het Vad. een en ander gemeld van' de oneerlijke strijdmiddelen, in het district Zeve naar gebruikt bij de verkiezing voor de Prov. Staten. Thans is,naar aan het blad bericht wordt, nog het vol gende aan het licht gekomen. De gekozene is ridder v. d. Schue- ren, voorzitter van den Boerenbond. Personen, die lid van deni Boeren bond zijnde, zich hadden voorgeno men, voor den tegen-candidaat, mr. Van Nispen, te werken, kregen van het afdeeüngsbestuur bericht, dat, wanneer ze hun voornemen uitvoer den, zij als lid van den Boerenbond zouden worden geschorst. HOOGE WATERSTAND. Men schrijft uit Oijen De Maas is in 24 uur tijds ruim 11/2 meter gewassen en de was houdt aan. Enkele laag gelegen uiterwaar den zijn reedg overstroomd, zoodat er veel nagras en andere producten, zoo als garst. aardappelen en suikerbie ten verloren gaan. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN. De staking breidt zich uit. Men weet, dat de Algemeene Pa- troonsvereeniging in haar vergade ring van Dinsdagavond besloot, het werk van den heer Schut over te nemen, d. w. z., verschillend© leden, daartoe bij loting aan te wijzen, ma ken met hun werklieden het werk af. dat door de staking stil ligt. Opgemerkt moet worden, dat werk lieden. die op een werk arbeiden, dat door stakipg stil ligt, tóch in dienst zijn van hun eigen patroon, door de zen betaald worden, en dus niet door den patroon, bij wien gestaakt wordt. Gistermiddag dan, stelden de daar voor aangewezen patroons hun werk lieden, metselaar* en sjouwerlieden, van dit besluit in kennis en wezen uit hun personeel elk een man aan, die heden, Vrijdagochtend op het werk van den heer Schut, aan de Kon. Fabriek van Spoorwegmateriaal aan den arbeid zou gaan. Bij de meeste patroons weigerden, zoo niet allen, dan toch het meerendeel "der werklieden. Er waren echter ook eeni ge patroons, die een werkman van hun personeel bereid vonden bij den heer Schut te gaan werken. Alle werklieden, die weigerden zijn ontslagen, zoodat thans weer tal van metselaars en opperlieden bij de staking betrokken zijn. Er zijn pa troons, waar geen enkel metselaar en opperman meer werkt. Nu zullen heden de patroons we derom vergaderen en dan komen an deren van hen aan de beurt, om een werkman op het werk van den heer Schut te laten arbeiden. Natuurlijk zullen er werklieden weigerachtig zijn, die dan eveneens ontslagen wor den. Dus de staking zal rich dan weer uitbreiden. Zoodra nu de Patroonsvereeniging constateert, dat zij niet bij machte is. Tiet werk, dat door staking stil ligt. over te nemen, zoodat dit op ordelijke wijze kan hervat worden, dan proclameert zij de uitsluiting, na dat zij aan de stakende werklieden een ullimatulTT van acht dagen ge steld heeft. Te verwachten is dusnog meer uitbreiding van het aantal werklie den bij de staking betrokken, en als gevolg, dat misschien reed* heden daaruit kan voortkomen, het ultima tum voor de uitsluiting. Ons bericht aangaande den toe stand op het werk bij de Zoutkeets gracht. eischt eenige verduidelijking. Toen de werkstaking onder de heiers uitbrak, nu een vijftal weken gele den, legden ook de werklieden van den heibaas H. J. Meekers, die op dat werk bezig was, den arbeid neer. De Heibazen-patroons-vereeniging die voor den heibaas op het werk van den heer Schut gedurende_de sta king een ploeg heiers hacf weten te vinden (waardoor deze put „besmet" werd verklaard), verschaften daarna ook "den heer Meekers dezen ploeg, die daar than© nog werkt, onder politie toezicht (Tel.) Donderdagmorgen vergaderden in de „Karseboom" te Amsterdam de ge combineerde besturen van de Grond- werkers-patroons Vereeniging, welke insluit de Heipatroons, met de be sturen van de hei werker s-vereenigin gen, in welke bijeenkomst het con flict weer uitvoerig besproken werd. Alle voorstellen door de patroons gesteld, werden, zonder eenig tegen voorstel van de rijde der werklieden, door dezen van de hand gewezen. Deze voorstellen wilden in hoofd zaak vaststellen de arbeidsvoorwaar den. ter bevrediging van beide par tijen, naar het bestuur der patroons vereeniging mededeelde. De patroons weigerden in te gaan op den eisch 'der arbeiders om een 6en man te plaatsen aan de heistel ling, terwijl zij zich eveneens hét recht voorbehielden het aantal werk lieden en de wijze van werken zel- ven te regelen. Aan een werk bij de Zoutkeets gracht zijn de heiers weer aan het werk gegaan. Tegen eventueele mo lestaties van de zijde der nog in staking zijnde heiers worden ze door een sterke poli tie-afdeeling beschermd. In het Oosterpark-kwartier hebben stakende heiers een gemeenen streek uitgehaald. Drie hunner lokten een niet-stakenden vakgenoot uit zijn wo ning, onder voorwendsel dat zijn pa troon hem spreken moest. Buiten ge komen werd de man door het drie tal mishandeld. De politie onderzoekt deze zaak. EENE RUMOERIGE RAADSZITTING TE ZAANDAM. De raad was Donderdagavond vol tallig in buitengewone zitting bijeen. De publieke tribune kon slechts een klein deel van de personen bevatten, die zich om toelating aanmeldden. Er was op het Stadhuisplein zoo'n ge drang voor de buitendeur van het ge bouw, dat er een ruit werd ingedrukt en van enkelen de kleederen scheur den. De vergadering was zeer heftig en in een paar uur werdeaii vrij wat on verkwikkelijke dingen gezegd, over en weer. Het liep 90ms zeer hoog, de par lementaire vormen werden soms uit het oog verloren. Zooals men weet. zou Donderdag de heer De Vries amtwoord van B. enW. ontvangen op de door hem gestelde serie vragen in zake de havenplannen op 5 September. Vooraf echter kwam de niet-herkiezing van den heer Laten- stein als wethouder tér sprake, vooral naar aanleiding van door de negen raadsleden gepubliceerde feiten en het daarop door den heer Latenstedn ge geven antwoord. De wethouder Windhouwer trad in eene zakelijke beschouwing, waaruit hij wilde bewijzen, dat de heer Laten- stein in den laatsten tijd telkens of althans meer dan eens van front was veranderd. Eenige feiten uit de wet houdersvergaderingen deden dienst om aan het betoog kracht bij te zet ten. De hedr Latenstein bleef bet ant woord niet schuldig en trachtte zich volkomen te rechtvaardigen.Hij maak te den burgemeester er een verwijt van, dat deze heeft getracht even vóór 5 September hem om te koo- pen, welke omstandigheid vooral in een bericht van het „N. v. d. D." vrij duidelijk in het licht is gesteld. De heer Latenstedn was van mee ning, dat de hooge regeering hierin wel eens aanleiding kon vinden den burgemeester onder handen te nemen, terwijl hij (de hoer Latenstein) be dankte voor een woord van dank en hulde, zoo de voorzitter daartoe het plan mocht hebben. In diens mond had dat woord hoegenaamd geene waarde Het spreekt van zelf, dat ook de; burgemeester toen het woord nam en onder aanhaling van allerlei feiten en omstandigheden verklaarde, dat het hem in de laatste wethoudersvergade ringen voor 5 September alleen te dom is geweest den heer Latenstein tot het doen van eenige concessies te bewe gen, in welk geval zijn herbenoeming vrij zeker zou zijn geweest. De heer Eilmann kon dit onderschrij ven, in verband met het bezoek, dat hij vóór laatst gem el den datum den heer Latenstein op verzoek van eenige mede-leden bracht en niet als afgezant van den burgemeester, wat de oucl-wethouder beweerde. Ook mr. Mendels trad iin het debat, verzoeningsgezind, maar hij wist do gemoederen, hoewel al wat kalmer, toch niet tot bedaren te brengen door sluiting van het debat ion den vorm eeuer motie aan te bevelen, werd zijn doel althans niet bereikt, jvant toen de heer Do Vries er zich tegen verklaarde, nam hij die terug. Daarna begonnen de sluizen der wel sprekendheid zich opnieuw te openen, zonder dat men veel verder kwam, tot eindelijk een motie van den heer Brinkman in discussie en in stemming kwam, de strekking hebbende om af keuring uit te spreken over den hoo- gen toon en het driest optreden van de negen raadsleden, die ontslag heb ben genomen. Deze motie werd met 12 tegen zeven stemmen verworpen. Blijkbaar hadden de heeren inge zien, dat het aannemen dezer motie, waartoe do meeirderheid de macht had, opnieuw olie in het vuur zou werpen en een drietal hunner stemde, na motiveering hunner stem, met de minderheid mede, zoodat de motie met. 12 tegen 7 stemmen werd verworpen-. De heeren Mendels. Verkade en dr. E. -van de Stadt stemden met de min derheid mede. Vervolgens kwamen de vragen over de havenkwestie aan de orde. Op vier onschuldige vragen gaf de voorzitter antwoord, o.a., dat de tee- keningen enz. ter secretarie ter inzage lagen, dat de eerste termijn der geld- leenïng was opgenomen, enz. Op de andere zeven kon hij echter geen antwoord geven, omdat de uit voering der plannen dusdanig ver traagd was. dat er eigenlijk niets te melden viel. terwijl elke verklaring, daaromtrent tegen hot gemeentebe lang zou zijn. i De heer De Vries vroeg toen inlich tingen in geheime zitting, waarop de voorzitter verklaarde, ook daarin niets naders te kunnen mededcclen, het geen den heer De Vries do opmerking ontlokte, dat hij van den secretaris een copie van het antwoord verlang de en dat hij zich bij do autoriteiten zou beklagen, dat hem, als raadslid, inlichtingen waren geweigerd. Ten slotte werd door den hoer De Vries aanmerking gemaakt wegens overtreding van het reglement van or de, terwijl de heer Mendels zijne ver wondering uitsprak, dat de voorzittor in de vorige zitting kon toelaten', dat de motie van de minderheid in stem ming werd gebracht. Beide partijen staan dus nog even. verbitterd tegenover elkander. BOOMENWEE. Onder het opschrift „Boomenwee", schrijft „Land en Volk" het volgende: „De electrische tram, vinding van iden modernen tijd, vordert slacht offers. Op den Princessewal worden de boomen gesnoeid om straks voor den broeden beugel de noodige vrijheid v.an beweging te laten. Onvermijdelijk. Toegegeven maar fraai is an ders. En zoo hier althans de ontsiering, de verminking geen al te groote ver houdingen aanneemtop de Wal- deck-Pyrmontkade zijn al eenige der betrekkelijk jonge boomen gevallen en in de Groothertoginnelaan zal er duchtig gekapt moeten worden. Wat er van terecht zal komen Zullen d© boomen, aan één zijde sterk besnoeid, er gaan uitzien als een man wiens baard aan één kant geknipt is? Dan maar liever heele- inaal omvsr Het vooruitzicht is uit een esthe tisch oogpunt diet aanlokkelijk. En zal men ds symetri© in eere houden, dan dreigt er van de boo men niet veel over te blijven. De voorstelling, dat de trolley- of beugeltram veel van ons Tiaagsch mooi bederven zou, gaat al in ver vulling. Maar men heeft ons ook voorspeld, dat we er aan wennen zullen. Misschien gaan we het ten slotte nog wel mooi vinden óók. Alleen die arme boomen Met een kleine wijziging is het bo venstaande zeker ook op Amsterdam en op menige andere gemeente toe passelijk. GROEPSVERTEGENWOORDIGING STAATSSPOOR. Bij de op 9 dezer gehouden slam ming zijn in de vertegenwoordiging voor groep II aambtenaren en schrij vers behoorende tot het centraal bu reau en de bureaux van de eerstaan wezend ambtenaren op de lijnen) gekozen tot leden de heerenA. Harms en J. A. Rosenveldt, klerken telegrafist; P. de Haan, S. Green berg en J. M. de Koning, klerken, allen te Utrechttot plaatsvervan gende leden de heerenF. T. M. Henrar en G- J. Blaauw, klerken te Zutphen Th. de Wit, klerk te Utrecht P. G. van den Doorn, schrijver te Utrecht. EEN MINDER GEWENSCHTE KLANT. Een horloge-magazijn, Binnen- Oranjestraat 4 te Amsterdam kreeg Donderdagmiddag bezoek van een klant, die heel handig een horloge wist te verduisteren. De magazijn houder had het echter bemerkt, waar schuwde zijn vrouw, die den „klant" aan den praat hield, en spoedde zich naar de politie. De dief kreeg er de lucht van en ging aan den haal, doch een drietal burgers achtervolg den hem en zorgden er voor dat hij ingerekend werd. DIE ARME HONDJES. Het begint te Scheveningen erger nis te verwekken, dat de electrische tram zooveel honden overrijdt. Er gaat schier geen dag voorbij, of de meest onsmakelijke tooneelen doen zich te dien opzichte voor. VORSTELIJKE GIFT. Het Ned. Herv. Diaconessenhui te Arnhem heeft voor het zusterfonds van H. M. de Koningin-Moeder een gift van f 100 ontvangen. DE ARRESTATIE VAN DOMELA NIEUWENHUIS. Het „Volksdagblad" vermeddt het telegram van .de Frankfurter Zeitung uit Keulen, waarin wordt medege deeld, dat de heer Domela Nieuwen huis nog gevangen wordt gehouden, en dat de Keulsche politie heeft voorgesteld hem als „lastigen Auslan- den" (lastige vreemdeling) over de grenzen te zetten. Dit tetlegram geeft 'het blad aanleiding tot het schrijven van onderstaande regelen „De Keulsche bladen vermelden niets meer omtrent deze arrestatie. Zouden zij zich schamen En zou onze Regeering nu niet eens protesteeren tegen die op wet noch grondwet berustende beneming der persoonlijke vrijheid Of is 't ook ten onzen reeds zoo ver gekomen, dat onze minister van justitie het met de Duitsche politie ke politie Hierover eens is, dat een vrije socialist vogelvrij Ts en behoort te zijn? Wij wachten nu al sedert eergiste ren op publiceering van de redenen van Nieuwenhuis' gevangenneming. Volgens een gerucht zou hij vesting straf in Duitschland te goed hebben. Voor „Bebel"- of „Kautsky-beleedi- ging" soms? Wij vernamen, dat Nieuwenhuis op reis was naar Dr. R. Michels, die sociaal-demokraat is en te Marburg woont. Vermoedelijk zal hij dezen nu wel niet op den vrijen Duit- schen bodem kunnen begroeten." DE ZAAK PATJENS-HERTZ. Naar men weet, heeft de justitie in deze zaak een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de verklaring van den gasfitter Hertz, dat de direc teur der gasfabriek ,de heer Paijens, hean bij het toedienen eener berisping zou hebben mishandeld. Het onderzoek moet nu. naar wij uit

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2