kingen en de besluiten op te stellen en dit den leden van het partijbe stuur toe te renden. Worden dan geen wijzigingen van beteek^nis voor gesteld, dan zal het dagelijksch be stuur het résumé definitief vaststel len en publiceeren. Mochten deze ech ter wel worden voorgesteld, dan zul len deze eerst besproken worden in de volgende vergadering van bet par tijbestuur, waar dan de eindstem ming zal plaats hebben. (Dit résumé zal' zoo spoedig mogelijk worden ge publiceerd.) Nog werd besloten aan Schap'er të vragen, of hij aan het partijbestuur zou willen meedeelen op welke gron den hij tot de overtuiging is geko men, dat de meening in de partij om trent het ontwerp-Arbeidscontract op droevige wijze is tot stand gekomen. STIJLBLOEMPJE. Wederom heeft in onze ge meente een brandstichting plaats gehad, zonder dat een oog der wet er naar gekraaid heeft." ONGELUKKEN. Donderdagavond wertl dooi- pleeg ouders kennis gegeven, dat zij hun 8-jarig pleegzoontje vermisten. Vol gens verklaring van een schoolkame raadje zou het 'des middags in den Amstel te Amsterdam zijn verdronken. De politie heeft daarop nabij de Arn- stelschutsluizen na langdurig dreg gen het lijkje opgehaald. Te Winschoterzijl (Gr.) geraakten twee arbeiders onder vallende stapels hout bij den molen der familie Dal- tinga. Ze werden met groote moeite zwaar gekneusd onder 'het hout weggehaald. Leger en Vloot TOELATING EXAMEN CADETTENSCHOOL. De Staatscourant No. 216 bevat het verslag van het examen tot toelating, als cadet aan. de Cadettenschool invost het jaar 1905. naai De volgende opmerkingen der exa-j woestijn. Eerst waren we boven een meer naar de zon konden kijken. Wo overwonnen deze moeilijkheid door twee glazen boven elkaar te gebrui ken en zoodoende konden we niet alleen de steeds krachtiger wordends stralen zien, maai- ook photographie- eë nemen met berookte glazen van de lens. De eclips was 4 minuten na tweeën voorbij, en onmiddellijk daar op dreven we al dalende, maar dn horizontale richting af. Toen we door de wolken heengingen, dwarrelden sneeuwvlakken om ons heen. Te kwartier over twee toen we tot 3000 voet gedaald waren, bevonden we ons boven de zee, en werd een pho tographic genomen van Engeland. Door middel van de statoscoop, een zeer gevoelig instrument voor de waarneming van het stijgen en da len, konden we blijven drijven op een hoogte van ongeveer 3000 voet. Nu gingen we over tot het tweede doel van onzen tocht, we waren geen eclipsjagers meer, maar Kanaalover stekers. We wilden thans de tegen overliggende kust bereiken een werk, dat een zorgvuldig manoeu- vreeren vorderde en oogen blikken van grooten angst medebracht. We hadden als punt van uitgang de kust daar genomen, waar ze het verst van de overzijde verwijderd is, daar we den grootsten overtocht wilden be werkstelligen, die tot nu toe onder nomen was, en dat werd zeer be moeilijkt door de bewolkte lucht, niet alleen doordat we niet zoo ver konden zien als noodig was, maar ook door de wisseling van de at- mosplierische temperatuur, al naar we boven of onder de wolken kwa men, waardoor het dus noodig was onzen niet al te grooten voorraad bal last voortdurend aan te tasten. Toen wij op een hoogte van 5500 waren gekomen, leek het Ka naal onder ons een eenzame water- golvemnassa en konden we de zon men-commissie ontleenen we aan rapport; 1 zien, iets later op 8200 voet hoogte in Natuurkunde. Bij het examen in dit f vak werd opgemerkt, dat zeer vele*let sneeuwgebiéd, waar we de zee Candida ten het hoofdstuk over arbeidniet meer konden zien. Op een Imog en arbeidsvermogen geheel venvaar- i te van 10.500 voet werd de stilte al- loosd hadden. Ook wist nagenoeg nie-1 ieen verbroken door het verre gerom- inaind, dat de zwaartekracht eeneont-' mej vau <je zee bondene is van de algcmeene aan-, T, T 0v,n..n trekkingskracht. Velen kenden wel' Daar van Londen naar S*10"3' formules en wetten, doch wisten, ze ham in uur waren gegaan, en we niet toe te passen. dus naar onze berekening 33 mijlen Aardrijkskunde. De meeste adspi- per uur hadden afgelegd, meenden iranten hebben zich niét op de hoogte we Fécamp de kust te zullen zien gesteld van de eischen genoemd m kwaJ.t r vler M toen we 10 puijt e van heit programma voor het. toelatingsexamen. j minuten na vieren begonnen te cra- Int den regel was voldoende werklen, konden we het water onder ons gemaakt van cle aardrijkskunde der hooren, maar niet zien, van wege wereldldeeletn en van Europa, terwijl het dichte wolkentapijt, waarboven de kennis van Nederland en zijne ko-.we on,s bevonden. Zeven en twintig GÏchiodSÏ Het examen in dit vakminuten na vieren zagen we plotse- gaf aanleiding tot de volgende opmer- hng de zee, maar als een onatzfen- kingen j bare watervlakte, en verkeerden we lo. over het algemeen hadden de hangen twijfel of we de overzijde adspiranten nog weimig begrip van wel zouci<;n bereiken. 8¥„ChSki;i]&eMo eeuw was W uur „adat we opgestegen wa door volen schromelijk verwaarloosd, meenden we het slaan van de vooral de laatste helft dier eeuwzee tegen de kust te hooren, m««ti 3o. bijna allen wisten zoo goed als konden we niets zien, en bleven we niets van de geschiedenis onzer ko-: aus jn pijnlijke onzekerheid. Na vijf loniën. minuten gingen we door een nevel, Nedërlandsche taal. Vele opstellen mochten als zoodanig voldoende, goed dIen we. evenwel zonder succes, met en zelfs zeer goed genoemd worden. In onze °°gen trachtten te doordringen, verscheidene kwamen echtdr groveTe 6 uur, we waren gedaald tot 3000 fouten tegen de regels der spelling en Voet, zagen we nog niets anders dan Iniiging voor. terwijl in bijna alle de cje uitgestrekte watermassa, maar "OO- zeer veel te wenschen. lijkheid m onze eenzaamheid. Nog Fransche taal. Het aantal Candida-eenigen tijd van angstige afwach ten, niet gewoon zich een weinig in ting, tot om half zeven het gezicht het Fransch uit te drukken en niet in van een schip ons bewees, dat we elaat eenvoudig Fransch te verstaan,t nlenschheid „aderden, was groot: ook liet de uitspraak dik-. wijls te wenschen. V.ssehersp.nken kwamen tn het Velen hadden geen kennis van de gezicht, waaruit we afleidden, dat eenvoudigste zaken, zelfs uit desyn-j we dicht bij de kust waren, maar taxis. zien konden we ze nog niet. Toen Engelsche taal. Tot. drieërlei opmer-het duisterder begon te worden, werd StSiS iamen' jd<3 Frena-camera zorgvuldig ingo- Vooreerst dat. ook daar waar de al- pakt, ten einde, zoo wij nat mochten gemeene kennis niet onvoldoende werd worden, toch de films van de zons- geaclit, een zeer scherp inzicht in de verduistering droog te houden. Toen weinige grammaticale moeilijkheden, i we zoo ver Waren, vroeg de heer Ij™» of wa „iet zijn zware laarzen ten zelfs met da gebruikelijkste idio- Waar zouden zetten om naar bene- men onbekend bleven en ten slotte", dat d.en te werpen, wanneer onze ballast de uitspraak, in het bijzonder de op was. klankvorming, over het algemeen ni- term ate slecht moest genoemd wor den. Met name de r. de stemhébbende th en slotmedeklinkers werden (be houdens eene enkele uitzondëriing) 6t.eeds verkeerd gevormd'. Dit. zeer belangrijk onderdeel der. «taalstudie scheen door verreweg dé meeste candxdaiten volkomen verwaar loosd to zijn. Wetenschappen. EEN MERKWAARDIGE LUCHTBALLONTOCHT. In zeven en een half uur hebben de beeren Frank Hedges Butler en Per- cival Spences, die uit een luchtballon de jongste zonsverduistering willen waarnemen, een weg afgelegd van 160 mijlen. Ze stegen op te Londen te iialf een en landden bij Caën in Normandie om 8 uur. De lieer Spences deelt over dien tocht met de „Vera", een ballon van 45.000 kubieke voet een van üb vloot van 18 ballons, die in de fa briek van de heeren Spencer ver- vaard'gd zijn, het volgende mede „Kort na twaalven, toen volgens de berekening de verduistering begon nen was. was de lucht met zware wolken bedekt en van de zon niets te zien. Er woei een herige wind. Maar vijf minuten voor eenen, we waren toen 4500 voet hoog, konden we de eclips «eer goed zien en namen we photographieën. Van af één uur tot 20 minuten na eenen konden we ze onafgebroken waarnemen, en namen we voortdu rend photographieën, tot we tot 6000 voet gestegen waren. Nu waren we zoo ver boven de wolken, dat we zelfs met onze donkere glazen niet Op 3700 voet maakte ik den heer Butler opmerkzaam op een donkere dikk'i streep voor ons uit, die zich eerst voordeed als een schaduw over de wateren met een witten rand. Voordat we echter konden uitmaken wat het eigenlijk was, kwamen wol ken aandrijven, die het gezicht be lemmerden, maar toen we nog wat gedaald waren, was elke twijfel op geheven we nadedren den vasten grond. Kwart voor achten zagen we de schittering van een vuurtoren. We daalden nog lager, en toen openden we, bij wijze van spreken, onze ar men voor degenen, die aan de kust ons stonden op te wachten. Rechtszaken VERDUISTERING IN HET GROOT. Voor het Haagsche gerechts/iof werd Donderdag behandeld de zaak van P. J. van Eijk, 46 jaar, zonder beroep, wonende te Leiden, door do Rechtbank te 's-Gravenhage vrijge sproken ter zake van verduistering van 250 obligatiën der Algemeeno Nederlandsche Maatschappij tot ex ploitalie van onroerende goederen benevens een groot aantal effecten, zoomede van de subsidiair ten laste gelegde oplichting. Blijkens liet rapport, uitgebracht door den raadsheer-rapporteur mr. Sterck, heeft bekl. opgericht de Leid- sclie Landbouwbank en de Algemee- ne Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, beide op zeer onsoliden grondslag. De laatste maatschappij is in 1904 failliet verklaard. Bedoelde Maat schappij had een aandeelenkapitaal van ƒ500.000, waarvan bekl. voor 490-000 aandeelen kreeg tegen in breng van een stuk land en 4 huizen te Leiden, alles zwaar verhypothe keerd. In een brandkast lag het geld van de Landbouwbank en de Maat- schappij door elkaar en als bekl. geld noodig had, putte hij uit die brand kast. De Maatschappij had 4i obli gaties uitgegeven, en bekl. heeft een aantal van die obligaties voor eigen schuld in onderpand gegeven. Van een betaalmeester te Assen wist. bekl. voorts 26.000 los te krijgen als sur plus voor den aankoop van ƒ75.000 effecten van eene Compagnie Auxi- 1 faire voor spoorwegaanleg. Later gaf bekl. 100 obligaties van de Maat schappij tot exploitatie van onroe rende goederen in onderpand voor fondsen door de zuster van den be taalmeester tot een bedrag van ruim ƒ50.000 afgestaan om daarvoor Ja- para-petroleumaandeelen te koopen, waarvan bekl. groote winsten voor spelde. Die fondsen heeft de betaal meester of zijn zuster echter nooit teruggekregen, want bekl. heeft ze gebruikt om er voor eigen rekening mede te speculeeren. Later heeft bekl. nog tweemaal ƒ50.000 weten los te krijgen van dezelfde personen on der bedriegelijke voorspellingen, en deze ten eigen bate gebruikt. Tot zijn verdediging had bekl. op gegeven dat hij meende dat hij als eenig aandeelhouder in de Maat schappij tot exploitatie van onroe rende goederen mètTMÏ5~_obligaties mocht doen wat hij wilde, en dafïiij de effecten had ontvangen om er za ken mede te doen. Tegen bekl. was 3 jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank had hem echter vrijge sproken, o.m. omdat niet bleek dat hem de effecten waren gegeven met verbod om ze te verkoopen of er za ken mede te doen. De officier van justitie was van die vrijspraak in hooger beroep geko men. Na uitvoerige behandeling dezer zaak, en nadat de slachtoffers van bekl. als getuigen waren gehoord, verklaarde de president te gelooven, dat bekl. zijn geld nog wel hier of daar zal hebben verborgen. Bekl deed beter, zijn slachtoffers daarvan schadeloos te stellen. Nog deelde bekl. mede, den 16en te zullen worden ontslagen uit de ge vangenis voor een gevangenisstraf va.n één jaar, hem door «de Rechtbank te Utrecht opgelegd. Adv.-gen. mr. Reitsma nam ver volgens zijn requisitoir. Op twee punten is naar-het oordeel van den officier van justitie het vonnis der Rechtbank onjuist gewezenlo. wat betreft de verduistering van de 200 onuitgegeven obligaties der Mij. tot exploitatie van onroerende goederen. Bekl. heeft verklaard zich als eige naar dier obligaties te mogen be- j schouwen, daar hij de bezittingen der ''maatschappij had ingtbraclN. Maar terecht merkt de officier van i justitie op, vooreerst dat bekl. wist I dat die inbreng zoo goed als waar- j deloos was. Ten tweede, dat bekl. niet- de eenige bezitter der aandee- len was. Toch heeft bekL over de 1 obligatiën beschikt en deze in onder- pand gegeven. 2o. Wat betreft de verduistering der twee partijen ef fecten, door bekl. ontvangen met de opdracht daarvoor Japara^aandeelen te koopen en in elk geval die effec ten op 9 "Februari 1904 terug te ge ven. Bekl. heeft hieraan niet vol daan de stukken zijn door hem ten eibate beleend, ze zijn niet door bekl. teruggegeven. Aanvankelijk meende de adv.-gen. dat liet zwaartepunt in deze zaak lag in de door bekl. gepleegde op lichting. Dit is ook: het misdadigste in de zaak. Bekl. heeft langzaam zijn net ten uitgespreid om de benadeelde getuigen in zijn macht te krijgen. Intusschen staat de verklaring van den benadeelden betaalmeester op zichzelf en kan deze dus niet leiden tot veroordeeling ter zake van op lichting. Wel daarentegen meende adv.-gen. dat het bewijs is geleverd va.n de ten Jaste gelegde 4 misdrijven va.n ver duistering en dat het daartegen door bekl. gepleegd verweer geen steek houdt. Waar bekl. overmorgen zal worden ontslagen, achtte adv.-gen. het ge- wenscht, maatregelen te nemen, op dat bekl. zich niet door de vlucht aan een veroordeeling zal onttrek ken. Gerequireerd werd derhalve ver oordeeling van bekl. tot twee jaar gevangenisstraf wegens 4 misdrijven van verduistering met bevel tot on middellijke gevangenneming. Bekl. hield een uitvoerige verdedi gingsrede waarin hij betoogde, dat niet ten laste gelegd is, waar, wan neer en wat verduisterd is. Ook ont kende bekl. de aanwezigheid der ele menten van het misdrijfverduiste ring. De directeur van de Maatschap pij tot exploitatie van onroerende goederen heeft steeds aan bekl. afge dragen de gelden, verkregen door de plaatsing der obligatiën. Bekl. was overtuigd de gelden ie verrekenen met zijne vorderingen ten laste der Maatschappij. Nooit is een bepaling gemaakt, waardoor bekl. in het be schikken over de obligatiën aan ban den werd gelegd. Het kantoor van bekl., belast met de plaatsing der obli gatiën was te beschouwen als neem- ster der obligatiën van de leening. Bekl. was slechts verplicht het mon- tant daarvan te verrekenen. Hij heeft de obligatiën geplaatst, zij het dan ook op een wijze die den officier van justitie niet bevalt. In de verrekening van het door bekl. verschuldigde werd bekl. verhinderd door het listiglijk uitgelokt faillissement van bekl. Weldoen is beklaagdes lust en leven geweest. Nooit heeft hij zich eens anders goed wederrechtelijk willen toeëigenen. Ook ontkende bekl. de aanwezigheid van de elementen van het misdrijf van oplichting, hem ten laste gelegd. En anet het ontbreken daarvan is ook vervallen de mogelijk heid van veroordeeling wegens ver duistering der effecten, hem verstrekt door de zuster van .den benadeelden betaalmeester. Bekl. zette uiteen, dat in het be wijs, door hem afgegeven voor de ontvangen effecten, geenszins gespro ken is van Japara-aandeelen. De president vroeg, bekl. in de rede vallende, hoe lang hij nog noodig had. Bekl. antwoordde, toch wel wat te mogen doorspreken, waar de officier van justitie zich maanden op deze zaak heeft voorbereid. De president merkte op, dat dan de zaak op een volgenden dag zou kunnen worden voortgezet, wanneer bekl. nog veel tijd noodig had. Het was reeds laat. „Dat begrijp ik", antwoordde bekl. „met het oog op uw leeftijd Na in Raadkamer te zijn aange gaan, beval het Hof de gevangenne ming van bekl., wanneer deze den 16 September a.s. ui! zijn arrest zal zijn ontslagen dat hij thans onder gaat, j Hierop werd te 6 uur de zitting j verdaagd tot Zaterdag a.s. 10 uur. Bekl. kan dan zijn verdedigingsrede voortzetten. DIEFSTAL. Voor het gerechtshof te 's-Graven- J hage werd behandeld de zaak van P. B. So etc man en C. J. M. Witjens, graancontroleurs te Rotterdam, ver- i oordeeld resp. tot drie en twee jaren gevangenisstraf wegens diefstal in vereeniging van 4000 K.G. katoen- pittenmeel (100 balsn) bestemd voor eene firma te Rotterdam. Voor de rechtbank te Rotterdam hacl de eerste bekl. bekend, de twee de echter ontkende, na aanvankelijk voor clen inspecteur van politie eene bekentenis te hebben afgelegd. Uit het verhoor van den bedoelden in specteur als getuige voor het Hof bleek dat de graancontroleursfirma, waarvan id© tweede bekl. deel uit maakte, 'hoogst ongunstig bekend stond wegens vele, vroeger door die firma gepleegde verduisteringen. De werklieden, met de lossing belast, moesten zich tot die verduisteringen leenen, daar zij anders geen werk meer bij da firma kregen. De tweede bekl. hield vol, dat hem zijn bekentenis was afgedwongen, daar men hem niet naar huis wiiae laten gaan, vóór hij een volledige be kentenis had afgelegd. Deze bewe ring werd door den inspecteur echter pertinent tegengesproken. Uit het voorgelezen proces-verbaal van de bekentenis van den eersten bekl. bleek dat de gestolen partij voor 240 was van de hand gedaan. Niet minder dan 14 getuigen wer den in deze zaak gehoord. Adv.-gen. mr. W. Reitsma zeide o.a. dat de onderhevige zaak opnieuw een treurig licht heeft verspreid over de havendiefstallen te Rotterdam, waartoe zelfs groote firma's haar medewerking blijken te verleenen. Zeer terecht treft de rechtbank der gelijke diefstallen zwaar, waar het openbaar belang daarbij zoo nauw betrokken is. Nog onlangs zijn door de Duitsche Kamer van Koophandel, te Keulen, tot onze regeering vertoo- gen gericht om dergelijke diefstallen te beperken. Werd het. vertrouwen van het. buitenland in onze havens geschokt, dan zou dit een nationale ramp moeten heeten. Adv.-gen. achtte daarom de opge iegde straf niet te zwaar en requi- reerde mitsdien bevestiging van het vonnis quo, met wijziging wat de bewijsvoering betreft. Koloniën BONI. Omtrent de bezetting van Watampo ne schreef die correspondent van het „B. N." nog het volgende: Volgens uitlating der achtergeble venen moet liet verlaten van Watam poné in hoofdzaak worden toegeschre ven aan de uitwerking van het mari- nevuur op den 28steai Juli. Want ter wijl alles den 28ston te Watamponé beraadslaagde over de vraag, of het wenschelijk was, de compenie daar weerstand te bieden, kwamen een paar zware granaten der marine te Watamponé terecht, waar zij kort vóór en achter de missigit sprongen. De moreele uitwerking dier schoten moet- ontzettend zijn geweest. Allen zagen hierin een vingerwijzing van hoogere machten, dat alle verzet nutteloos zou zijn. zoodat tot een spoedigen terug tocht werd besloten. Tijdens den aanval op Badjowé schijnt één der familieleden van den vorst met een aanzienlijke macht nog van Wataanponé op weg te zijn geto gen om den- bedreigde kampong hulp te bieden. Hij keerde echter met den meesten spoed naar Watamponé terug waar zijn komst de algemeene con sternatie nog vermeerderde. Met liet volste recht mag worden be weerd,dat met één slag de grootste kracht van den vijand is gebroken. Het geregelde leger is bijna geheel verloopen, en, wat verder gedurende deze expeditie ook nog moge geschie den. op een geregeld volgehouden ver zet zal waarschijnlijk slechts op één punt. moeten worden gerekend. Voortdurend melden zich nu troepen Boniërs aan. die aan den krijg tegen het gouvernement niet verder wen-. schen deel te nemen. En, wat een goed teeken is, het zijn niet altijd de kleine luiden, die zich komen mel den. Het bivak, thans door den troep te Watamponé betrokken, is heel wat be ter dan dat te Badjowé. De huizen grootor en luchtiger en van beter ma teriaal vervaardigd, terwijl een kleine kali, op korten afstand van het bivak, badgelegenheid aanbiedt. De bevelhebber met zijn staf zijn gelogeerd in het vroeger door den vorst bewoonde huis. Een paar ver vallen, witst eenen muren vóór de vor stelijke woning geven een weinig ma- jesteueuzen indruk van liet geheeil. In de wonig van don. poenggawa vond nnen, tegen de wanden geplaatst, een groot aantal geweerrekken. Zeker heeft zelden een vijand den krijg tegen ons gouvernement begon nen, die, wiat bewapening en munitie betreft, beter was uitgerust dan Boni's vorst, In één der versterkingen bij Bena werden bijvoorbeeld gevonden scher pe patronen voor het Mauser repeteer- pistool. en scherpe patronen, zooals thans bij ons léger in gebruik zijn. En in een inlandsche woning, waar een compagnie van het negende ba- taillom gehuisvest is, vond men in één der tafelladen niet minder dan 500 scherpe patronen voor het Beaumont- geweermet het merk P. W. Op de pakjes, waarin deze patronen waren verpakt, stond althans die tjap. Den 31sten Juli maakten onze troe pen eens verkenning tot kampong Pa- lakka, gelegen aan den weg, die naar Pasernpa voert. Nergens een spoor van verzet, terwijl ook hier alle woningen veriaten werden bevonden. Op dezen tocht hadden we nog een buitenkansje. Men vond in Palakka. netjes in kistjes verpakt, ruim 50.000 scherpe Beaumont-patronen. Hetlieele zaakje werd vernietigd daar de vondst voor het gouvernement niet de minste waarde heeft. Bij de tochten, thans in den omtrek van Watamponé gemaakt, vond men nu en dan roode vlaggetjes, door den vijand op enkele plaatsen bevöstigd. Het doel, dat de Boniër met liet-plan ten dier vlaggetjes had, was niets an ders. dan onze troepen op zekere mo menten goed onder vuur te nemen. Genesteld in hdt voorterrein, waren hem de afstanden, van zijn stand plaats tot. de besproken vlaggetjes he kend. Onder dagteekening van 6 Augustus schreef dezelfde correspondent Een eigenaardig mengelmoes van alledaagsche voorwerpen en artikelen der meest verfijnde weelde, zietdaar, wat men vond in de woning van Bo ni's vorst. Naast onkostbaar aar dé- werk, dames-nécessaires, naast oude prullen lag een servies, veiwaardigd bij de firma Begeer te Utrecht, vroe ger als geschenk van H. M. de Konin gin naar Boni gezonden. Dan een groot aantal kasten, met glazen deu ren. versierd met houtsnijwerk, en.... last not least.... een oude1 phonograaf, natuurlijk „made in Germany Bij het zien dier verzameling onge-' lijksoortige eenheden kwam me on willekeurig het: „sic transit gloria mundi" in d'ein geest. j Het is geen vorstelijk verblijf, die woning des he'eron Lapawawooi. Een vrij lang gebouw, op palen met steenen toegangstrap, een vloer, ge deeltelijk van gespleten haanboe. ge deeltelijk van planken vervaardigd, i het geheel door hel geschilderde tus- schenschotten in een drietal vertrek- ken verdeeld. Men schijnt vroeger zwanger te zijn gegaan van plannen, om den geheelen kraton te doen ver vangen door een steenen. Evenwel heeft men het toen niet verder gebracht dan tot een enkelen, witsteenen muur die, vóór den kraton staande, droevige getuigenis aflegt, van dezen oosterschen revolutiebouw.1 Een andere woning, nogal groot en goed gemeubeld, is die van den poeng- gawa. Daar. nog meer dan in het vor stelijk verblijf, heerschte wanorde. Men scheen alle mogelijke kostbaar heden te hebben willen medenemen, doch het snelle oprukken der troepen, na den val van Badjowé. scheen dit voornemen te hebben verijdeld. Alleen liet kostbaarste werd weggevoerd, en het overige vernield, oni het den ge- haten Hollander niet in handen te la ten vallen. Een zeer grooten bultzak liet de poengg-awa achter, doch. waarop meer prijs werd gesteld, was de vondst van een vrij belangrijke partij buskruit, oude geweren, voorwerpen tot bet ver vaardigen van munitie, en wat dies meer zij. Zóó druk schijnt de poeng- gawa het met zijn vlucht niet te heb ben gehad1, of hij heeft nog kans ge zien, aille meer moderne vuurwapenen te doen wegvoeren. Een flinke partij arak in steenen vaten aangetroffen vóór de woning van den vorst, legde geen schitterend getuigenis af va.n de wi jze, waarop de koran ter hoofdplaats wordt nage leefd. Gemengd Nieuws ten te ontsnappen kort ma zijne in hechtenisneming. 's Avonds te 11 uur werd hij weer aangehouden in dé buurt van zijne woning, maar hij wierp den agent op den grond en vluchtte voor de tweede maal. Men, denkt, dat hij er in ge slaagd is België te bereiken. ECHTSCHEIDINGSPROCES. Het echtscheidingsproces, door prins Philip van Coburg-Kohary te gen de ontvluchte prinses Louise, de dochter van koning Leopold, inge steld, geeft aanleiding tot een ge schil over rechterlijke bevoegdheid. De prins heeft zijn vordering te Co- burg aanhangig gemaakt, maar de prinses beweert, dat alleen een Hon- gaarsche rechtbank bevoegd is. De prins is nl. Hongaairseh burger, is ook lid van de Kamer der Magnaten en generaal in Hongaarschen dïenst. De prinses is dus door haar huwe lijk een Hongaarsche geworden en volgens het burgerlijk wetboek van Hongarije moet de echtscheiding van Hongaarsche burgers door een Hon gaarsche rechtbank worden uitgespro ken om geldig te zijn. Als de Co- burgsche recïïter het huwelijk voor ontbonden verklaart, zou het In Hon garije (waar de prins groote goede ren bezit, afkomstig van zijn groot moeder, een prinses Kohary) nog al tijd als bestaande worden beschouwd. DE HANDEL IN DE KAAP LIGT STIL. De depressie in alle takken van han del in de Kaapkolonie, voornamelijk in de zeehavens, is verschrikkelijk. Elke wéék gaan er meer firma's bankroet. De groote handelshuizen in de city hebben hun personeel vermin derd en de salarissen van de over blijven den verlaagd. De straten zijn gevuld nietwerkloo- zen, de bedelaars nemen eiken dag in aantal toe. en van diefstal en inbraak hoort men meer dan ooit te voren. De particuliere liefdadigheid kan in al de ellende niet voorzien. De regeering, de kerken, het Leger des Heils en andere instellingen doen, wat zij kunnen om hulp te verschaf fen. doch dit belet niet, dat honderden half-verhongerden zich voortsleopen langs den weg eni slapen op de hellin gen van den Tafelberg of langs de kust. DE TOESTAND IS VERANDERD. Onlangs deelden wij mede, dat een Fransche vee-arts te Tanger aan den arm 'gewond werd door een steen worp. Volgens de Temps" was de dader een krankzinnige inboorling wiens bewakers hem rustig zijn gang lieten gaan en zelfs tijdens h£t voor val een vijandige houding aannamen. De Fransche gezant protesteerde des. wege. bij de plaatselijke autoriteiten, "kreeg echter tot nu toe geen genoeg doening. De Temps" merkt in dit verband op, dat wanneer twee jaren, geleden een lid van het Fransche gezant schap onder gelijke omstandigheden door een krankzinnigen inboorling aangevallen wa.s, de Fransche verte genwoordiger nog op denzelfden dag de gevangenneming van den dader en de betaling van 1000 francs boete verkregen zou hebben. MELK EN ROODVONK. In Cambridge kwam onlangs een kleine roodvonk-epidemie voor van 7S gevallen, vooral onder studenten, en de oorzaak daarvoor kon in niets an ders gevonden worden dan in de melk. De bron van herkomst was echter uit stekend. maar hij nader onderzoek bleek, dat men in de melkinrichting toevallig een exti^i voorraad gekocht had van iemand, rlie weer uit allerlei andere bronnen zijn melk betrok, om dat hij zelf geen koeien had. Bij een van die leveranciers was een melker ontdekt, die pas roodvonk gehad had en nog in het ontvell ings-stadium verkeerde. Toen deze melk verder van aankoop werd uitgesloten, hield de verspreiding der ziekte aanstonds op. DE DIEF IN HET FRANSCHE OORLOGSMINISTERIE. Het gerucht, dat in 't Fransche mi nisterie van Oorlog documenten zijn gestolen, betreffende de landsverdedi ging. schijnt valsch te zijn. Er zijn diefstallen gepleegd, maar van veel onschuldiger aard, van post zegels. geld, potloorlen. pennen, enz. Dit duurde reéds een boelen tijd en niettegenstaande strenge waakzaam heid, kon men den schuldige niet ont dekken. Eindelijk heeft men hem liet rapt. 't Is een soldaat van het 103(le linie-re giment. zekere Marcel BerUielot. Men onderzocht zijn zakken en hij had weer voor 650 francs postzegels mee- genomen. Berthelot heeft evenwel we KROONPRINS GEORGE VAN SERVIë. We KéKBen Vroeger al eens ver teld", welk een ondernemende geest er ih den Zateruag meerde^rrrïg ver klaarden kroonprins George schuilt. Het was naar aanleiding van een snoepreisje dat de knaap met een „tingeltangeleuse", zooals men te Belgrado zegt, naar Boedapest of Weenen 'maakte. Mag men brieven uit Belgrado gelooven, dan geeft de Kroonprins ook op vele andere wij zen blijk, dat hij niet aan den band vul loopen. Zoo was zijn eerste daad Zaterdag, zoodra hij meerderjarig was, om tegen den uitdrukkelijken wil zijns vaders een automobiel van 100 P. K. te bestellen. Vóór dezen be hielp de prins voor zijn sportlievende neigingen hoofdzakelijk met paarden, waarop hij overigens terdege thuis is. Zoo reed hij met zijn gouverneur den Franschen majoor Lavasseur, dien hij gaarne een poets hakte. Op dien wandelrit joeg de prins eens klaps in razenden ren door—velden en bosschen, maar de majoor stond zijn man. Den volgenden keer bereikte prins George echter beter zijn doel plotseling nam hij een ongeveer 2 meter hoogen muur, waarop zijn gou verneur niet bedacht was, dan ook viel en zich ernstig bezeerde. Bij den Koning kan de prins geea kwaad doen. Dat geeft hem den moed' tot streken als de volgende. Toen hij als jongen van 16 jaar een café chantant-dame het hof maak te, begaf hij zich hij voorkeur opliet tooneel. Nadat hem dit verboden was en de kapelmeester hem een nieuwe poging wild© beletten, sloeg- hij de- zêü Tïën deege champagne-flcsch op ifet hoofd stuk. Hij werd er daarop uitgegooid. Een ander keer deed hij; met een paar kornuiten een aanval op een klooster, schoot er een waakhond neer en slechts door haar uiterst tactvol optreden voorkwam de abdis erger. Zoo zijn er tallooze voorbeel den van 'sprinsen bandeloosheid. Nu is de prins ongetwijfeld jong. Maar van zijn oom Arsène, een der bekendste Parijsche boulevardiers, weet men sedert lang, dat den Kara- george's zulke manieren in 't bloed zitten. Servië heeft echter te veel ge had van de buitensporigheden op elk gebied van een Milan en een Alexan der dan dat het nog lang de oogen zou sluiten voor een wijze van doen, die de menschen nu al zenuwachtig maakt als ze bedenken, dat het hun aanstaande koning is, die er zich aan schuldig maakt. De prins, die een flinkgebouwde, knappe jonge man is, zon anders door zijn ontwïjfelbaren moed en an dere eigenschappen zeker wel de har ten zijner landgenooten kunnen vin nen. Maar de zwakheid des vaders heeft de goede grondslagen op de cadettenschool te Petersburg gelegd grootendeels te niet gedaan. PERS-OVERZICHT. VAN VRIJDAG 15 SEPTEMBER. MARINE-PLANNEN. De zee-oorlogen der laatste jaren, en in zonderheid de jongste tusschen

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6