NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1 23e Jaargang. No. 6822 VfflBeiufiBQ dagers, bsBsalve op 2osa= as PosaSiSagiSii ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN É?B3 E>R5E «6AANDEN8 Voor Haarlem 1.2Q Voor de dorpen Sn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post dooir Nederland D 1.65 Afzonderlijke nammers Q.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% s H de omstreken en franco per post 9 0.45 Uitgave der Vennootschap iourens Coster Directeur J= C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van i—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie so Administratie: Groote Houtstraat 55. la;!te!fs®mmunaaï Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkeriji Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Arr. Rechtbank {Vervolg der zitting van Donderdag 21 September). ZWARE MISHANDELING. De gedetineerde beklaagde D. Vlo om, oud 49 jaar, wonende te As sendelft, had zich te verantwoorden, terzake dat hij in den nacht van 12 op 13 Juli op den Krommeniërweg te Worm erve er den stoker D. Bruyn met een zakmes of ander scherp voorwerp eene levensgevaarlijke won de in de borst, en eene andere wonde aan het achterhoofd had toegebracht. Uit het getuigenverhoor bleek dat de mishandeling heeft plaats gehad tijdens de kermis. Zoowel de mis- j handelde als de dader waren met I eenige vrienden dien avond kermis j I gaan houden, en verkeerden allen j j onder den invloed van sterken drank. Toen is bij het naar huis gaan eenige ruzie ontstaan tusschen den beklaagde en Bruyn, bij welken twist de wonden moeten zijn toegebracht. Dr. P. C. Korteweg te Wormerveer j die den getroffene behandeld heeft, werd als deskundige gehoord en ver klaarde dat vooral de wonde aan de borst levensgevaarlijk was, maar dat deze gelukkig in betrekkelijk korten tijd normaal genezen was, en geen nadeelige gevolgen zal hebben. Verschillende getuigen werden ge- j boord die gezien hadden dat de da der met den mishandelde handge meen was. Een meisje heeft toen Vlo om hooren zeggen,,Zie zoo die heb ik goed geraakt". Beklaagde zeide zich niets daarvan te kunnen herinneren, aangezien hij dronken was geweest. Hij verklaarde evenwel dat hij dien avond een mes bij zich had gehad, hetwelk hij toen ook kwijt is geraakt. Het O. M. van oordeel zijnde dat het bewijs geleverd was, eischte we gens mishandeling zwaar lichame- lijk letsel tengevolge hebbende, een gevangenisstraf van 5 maanden, daarbij in aanmerking nemende de goede reputatie van den beklaagde. De verdediger Mr. van Meurs, achtte het bewijs niet geleverd, om dat de wonden evengoed kunnen zijn toegebracht door eenige andere per sonen, met wien Bruyn ook handge- meen is geweest. Pleiter vroeg derhalve vrfjspraak voor zijn cliënt. DIEFSTAL VAN TIMMERMANS GEREEDSCHAPPEN. Hiervoor stond terecht de 26-jarige M. Sprenger, wonende te Haarlem. Deze is op Maandag 7 Augustus een in aanbouw zijnd perceel 'aan de Westergracht binnengegaan en heeft j zich daar meester gemaakt van een tiental beitels. Deze gereedschappen heeft hij verkocht voor 1.50 aan een opkoopcr te Heemstede, waar ze ook in beslag genomen zijn. Tegen dezen beklaagde, welke zich geregeld aan dergelijke diefstallen schuldig maakt, eischte liet O. M 7 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. J. Lieftinck be-1 paalde zich er toe om namens zijn cliënt de clementie der Rechtbank in te roepen. EEN LADELICHTER. De negentienjarige koopman D. H. Ratut is op 18 Augustus in den win kel van JDoes te Zaandam gekomen en heeft daar uit de toonbanklade een bedrag van ƒ0.95 genomen, mei het doel zich dit geld toe te eigenen. Voor dezen diefstal hoorde de be klaagde, die ontkende, een gevange nisstraf van 7 maanden tegen zich 1 eischen. De verdediger Mr. Toeion van der Koog was n>et van beklaagdes schuld geheel overtuigd, daar de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat een ka meraad van Ratut meer van den diefstal weet. DIEFSTAL IN DE HAARLEMMERMEER. De zonder vaste woonplaats zijnde 75-jarige F. Rick was op 21 Juli bij den doodgraver J. Boon in de Haar lemmermeer gekomen, waar hij als familielid eenigen tijd kwam door brengen. Toen diet echtpaar- Boon, beiden menschen van 70 jaar, ter ruste wa ren heeft Rick de ondankbare zich meester gemaakt van verschil lende gouden en zilveren voorwerpen, zooals een gouden kap met oorijzers, een bloedkoralen balsketting en een odeurflacon met zilveren stop. Beklaagde bekende het ten laste gelegde. Hij zeide des avonds feest gevierd te hebben en onder den in vloed van sterken drank te zijn ge raakt in welken toestand hij niet verantwoordelijk voor zijn daden is. De gestolen voorwerpen heeft de beklaagde in Amsterdam en in Rot terdam beleend en ook verkocht. Wegens diefstal eischte het O. M. tegen dezen beklaagde, die recidivist is, een gevangenisstraf van 1 jaar, er op wijzende dat dit een zeer laaghar tige diefstal is. De i^rdediger, Mr. J. Lieftinck, vroeg namens zijn cliënt clementie. UITSPRAKEN. F .F. C. de Valk, loopknecht te Haarlem, openbare schennis der eer baarheid een week gev. straf. W. de Ruiter, katoendrukker te Haaiiem, openbare schennis der eer baarheid, ƒ15 boete of 6 dagen hech tenis. W. de Jong zonder beroep te Haar lem, diefstal zonder oordeel des on- derscheids, ontslagen van rechtsver volging en plaatsing in een R. O. G. tot 20 April 1911. J. H. Dekker, los werkman te Haar lem», diefstal vee uit de weide, 2 jaar gevangenisstraf. P. Ofman, los werkman te Zaan dam, verduistering vrijgesproken. P. Ot-t, metselaar te Amsterdam, diefstal, 14 dagen gev.straf. B. Verdam, loodgieterskneebt te Haarlem verduistering, 2 weken gevangenisstraf. A. Sjollema en H. Mirck, beiden zonder beroep te Zaandam, diefstal, zonder oord. des ond., ontslagen va.n rechtsvervolging en plaatsing in eon R. O. G. de le tot 3 Aug. 1910, de 2e j tot 6 Juni 9112. A. Inberg, boerenknecht te Ouden- 1 dijk, oplichting, 14 dagen gev.straf. D. Schouten, gem. en onbez. Rijks veldwachter te Beverwijk, mishande ling, vrijgesproken. W. van der Zwet, arbeider te Noordwijkerhout, wederspannigheid, 14 dagen gev.straf. P. Klabou, vrijgesproken. W. A. Brienen, wed. J. Chrispijn, vrijgesproken. J. B. van Rooyen, vrij gesproken. G. Elsnerus, vrijgesproken. L. Reitsma, vrijgesproken. J. H. J. Burgers, ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. allen tappers te Haarlem, appèl Kantongerecht Haarlem drankwet- overtreding. Binnenland MIDDENSTANDSBOND. In de Dinsdag in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond der Ver- oenigingen van den Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand, onder voorzitterschap van den heer J. S. Meeuwsen, zijn de nieuw geko zen bestuursleden de beeren M. ten Cate te Winschoten, en W. H. Ne- denhoed, te Leeuwarden, geïnstal leerd. Hierna werd mededeeling ge daan, dat het bestuurslid J. H. Ak kerman s om gezondheidsredenen zijn functie bad neergelegd, en de heer Schönthaler wegens drukke bezighe den de op hem uitgebrachte keuze ais bestuurslid niet kon aanvaarden. Op de eerstvolgende algemeene vergade ring \an afgevaardigden zal in deze beide vacatures worden voorzien. Aan de orde was het voorstel van het dagelijksch bestuur om inzake „de eenheid van tijd" aan de Regee ring een adres te zenden met het verzoek (onder verwijzing naar vroe gere adressen en genomen besluiten van den Bond) zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de indiening vaneen desbetreffend wetsvoorstel, ten einde over geheel Nederland één wettigen tijd, en wel den Midden-Europeesche, ingevoerd te krijgen. Eveneens werd besloten aan de Re geering een adres te richten in zake een wetsartikel tot bestrijding der on eerlijke concurrentie en flesschen- trekkerïj, om een eventueele behan deling van de reeds vroeger inge diende artikelen 326 en 326bis van het Wetboek van Strafrecht, dan zoo spoedig mogelijk te doen plaats vin den, opdat de middenstand niet lan ger verstoken bijve van een wette lijke regeling dezer gua.est.ie. Ook met het oog op een eventueele wijziging van de wet op de perso- neele belasting werd besloten een adres te zenden aan den minister van financiën, onder verwijzing naar vroegere adressen van middenstands- vereenigingen en van het Bondscon- gres in 1904 te Utrecht, ten einde vrij stelling van personeele belasting te bepleiten voor winkels, kantoren, no- tels en restaurants. Hierna werden de beeren J. G. Meuwsen, Thijs Plet en J. Das Dzn. uitgenoodigd, als commissie van bet bondsbestuur, een particuliere audiëntie aan te vragen bij den mi nister van landbouw, handel en nij verheid, ter bespreking van verschil lende middonstandsbelangentevens werd namens bet geheele hoofdbe stuur aan genoemde heeren een spe ciale opdracht gegeven ten opzichte van de te behandelen punten in be doelde audiëntie. Aan het ministerie van buitenland- sche zaken zal het verzoek gericht worden door tusschenkomst van het Departement inlichtingen te ontvan gen in zake de maatregelen in het buitenland genomen ten opzichte van het coöperatie-vraagstuk en in zake de warenhuizen en de credietvoorzie- ningterwijl speciaal aan de Belgi- sche regeering het verzoek zal wor- J den gedaan door het bondsbestuur om inlichtingen te verstrekken om- trent hetgeen door de Belgische re- i geering is gedaan in zakehandels- onderwijs, boekhouden, administra tie en credietvoorziening voor den middenstand, en zulks naar aanlei ding van de mededeelingen van den heer Karei van der Cruyssen op het Bondscongres te Maastricht, namens de Belgische regeering gedaan. Als leden eenèr commissie tot re organisatie van de uitgave van het bondsblad werden benoemd de hee ren H. de Graaf te Dordrecht, J. W. F. Versterren te Roermond en J. C. van Vliet te Rotterdam, terwijl de neer W. H. Pederhoed als lid van het hoofdbestuur in deze commissie zal zitting nemen. Voorts werd overgegaan tot be noeming van leden eener commissie van propaganda (uitbreiding leden tal en versterking geldmiddelen) en daarin benoemd de heeren Hakn, Van Laar en Van der Velden allen te Amsterdam en de heer J. Das Dz. als lid van het hoofdbestuur. Ten slotte werd met algemeene stemmen een besluit genomen ten opzichte van de redactie van het bondsorgaan. Bij de rondvraag stelde het nieuwe bestuurslid de heer Nederhoed voor, om vanwege den Ned. Bond van Ver- eenigingen van den Handeldrij ven den en Industrieelen Middenstand in 1907 een middenstandstentoonstel- ling te organiseeren. Onder algemee ne instemming werd de heer Neder hoed uitgenoodigd op de eerstvolgen de bestuursvergadering zijn plannen hieromtrent nader te ontvouwen, ten einde daarna met kracht deze zaak- voor te bereiden. De voorzitter wees er in zijn slotwoord op, dat reeds bij de oprichting van den Bond deze quaestie voorzien werd en daarom in art. 3 der statuten onder de midd© len om het doel van den Bond te be reiken, werd opgenomen het orga niseeren van tentoonstellingen. maatregelen te nemen tegen het te snel rijden met motorrijwielen. Daar op is door den minister geantwoord, dat in de voorwaarden der vergun ningen tot het berijden van de rijks wegen met motorrijtuigen, krachtens art. 9 van liet Koninklijk besluit van 19 Jan. 1898 (Staatsblad No. 25) ver leend, tegen te snel rijden voorzie ningen zijn getroffen dat, wanneer van snel rijden plaat selijk bijzondere hinder wondt on dervonden, het tegengaan van over tredingen in de eerste plaats ligt op den weg der plaatselijke politie, die daartoe krachtens art. 10 van ge noemd Kon. besluit verplicht is dat verder de motor- en rijwielwet 1905 (Staatsblad No. 69), weker in voering eerlang te wachten is, tegen het rijden met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of veiligheid van hef verkeer wordt belemmerd of in ge vaar gebracht, blijkens de artikelen 15 en 18 strenge straffen bedreigt dat alzoo, waar door adressanten vermoedelijk wettelijke maatregelen worden verlangd, gemeend wordt, dat genoegzame voorzieningen zijn getroffen. EEN HISTORISCH GESCHENK. Door wijlen president Kruger, werd bij het verlaten van Harer Majesteits paiitserdekschip Gelderland aan den commandant, den toenmaligen kapi tein ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, thans schout-bij nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam, de stoeL door hem van Lorengo-Marques medegeno-, men en gedurende de reis van daar naar Marseille steeds gebruikt, als een herinnering aangeboden. De schout-bij-nacht, die van mee ning was, dat de stoel wegens de daaraan verbonden herinnering eer der voor eene plaats in eenige histo rische verzameling van het Rijk in aanmerking kwam, dan te worden opgenomen in een particulieren in boedel, heeft dezen ten geschenke aangeboden aan het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, te Amsterdam. Aan den schenker is hiervoor de bij zondere dank der Regeering betuigd. (St.-Ct.) TE SNEL RIJDEN MET MOTORRIJWIELEN. Door de beeren H. Johan Smid, te Laren, c.s. is een adres aan den mi nister van W. H. en N. gericht, waar in den minister verzocht wordt. KWARTJESVINDERS. - Met de grootste onbeschaamdheid blijken de kwartjesvinders hun winst gevend bedrijf ook in de spoortreinen nog voort te zetten. Een bewpner van Dordrecht, die daar Dinsdag -getuige van was, deelde aan de ,.D. Ct." het volgende mede To Utrecht stapte hij tegen 6 uur in een coupé 3e klasse van den trein naar Rotterdam, waar reeds drie Duitschers uit Keulen zaten. Even nadat hij plaats genomen had, kwa men nog twee man, vermoedelijk Duit schers, den coupé binnen, bijna op den voet gevolgd door een conduc teur, die meende dat zij aan zijne controle waren onsnapt. De eene vertoonde echter zijn kaartje terwijl de andere zijn abonnements kaart liet zien en op de vraag waar om hij op het laatste oogenblik van zitplaats was veranderd, antwoordde, dat hij eerst in een coupé niet rooken had gezeten, maar nu in een rook coupé was ovei-gestapt, wat hun toch volkomen vrij stond. Weldra zou echter blijken, wat de were reden dier verhuizing was. Nauwelijks was de trein weer in beweging, of er werd een gesprek aan geknoopt tusschen twee der jongelie den uit Keulen en de beide andere Duitsch sprekenden, terwijl de oude heer aanvankelijk in zijn hoekje een Engelsche courant bleef zitten lezen en onze stadgenoot bedaard toehoor der en toeschouwer bleef. Ai spoedig hadden de jongelieden verteld, dat zij op reis waren naar Londen via Hoek van Holland, terwijl de oude heer heden met de „Batavier" daar heen zou vertrekken. Voor de beide anderen scheen de kans dus gunstig om een slag te slaan. Op een oogenblik liet een hunner, schijnbaar heel toevallig, bij het uit halen van een zakdoek, een kaartspel op den grond vallen, dat door den an dere werd opgeraapt. Er ontstond een praatje over speelkaarten, er werden een paar grapjes met kaarten ver toond en aldra kwam de bekende truc der kwartjesvinders met de drie kaarten op de proppen. De een dezer beiden verspeelde al dadelijk vreese- lijk dom een rijksdaalder, welken de andere hem wüde teruggeven, maar de verliezer bedankte daarvoorhij was hem eerlijk verloren en zou hem ook wel eerlijk terugwinnen. De andere Duitschers, om wie het feitelijk t© doen was, vlogen toen in de val. De oude heer legde zijn cou rant neer en begon ook mee te raden, met het gevolg dat vóór men te Gou da was aangekomen, een der jongelui ongeveer 12 ponden sterling, de oude heer omstreeks 50 mark en de voor lokvogel spelende kwartjesvinder en kele tientallen guldens kwijt was. Aan het station Gouda werden de reizigers gewaarschuwd, dat er kwar tjesvinders irj. den trein waren on voor den Duitscher. die al het geld had ge wonnen was het toen tijd om te ver dwijnen, na nog de brutaliteit te heb ben gehad om den verliezers de liand te geven en goede reis toe te weai- schen. Zijn collega bleef, blijkbaar om geen argwaan te wekken, in den coupé zitten tot Rotterdam en maakte zich toen ook zoo spoedig mogelijk uit de voeten, zoodat, toen een conduc teur aan den coupé kwam vragen, of er ook iets bijzonders was voorgeval len, een ontkennend antwoord werd gegeven, daar de vogels toch reeds ge vlogen waren, zoodat men zich slechts noodeloos moeite op den hals zou halen. Dat de kwartjesvinders bij het trein personeel békend zijn, is zeker, voor reizigers die ze niet kennen, dione. dat het tweetal van Dinsdag middelmatig van lengte was en tamelijk flink ge bouwd. De een, een lokvogel, droeg een zwaren, ï-ossigen, de andere, de eigenlijke speler, die er minder net uitzag, een zwarten knevel. EEN MERKWAARDIGE HALO. Bij zwakken Oostelijken wind en prachtig weder, werd te Zutphen Woensdagnamiddag van 1 u. 35 m. tot 5 u. 40 m. een halo rondom de zon gezien, die zich door groote uit gebreidheid onderscheidde. Bijzonder merkwaardig was daar bij het voorkomen van een tweetal cirkelbogen van beduidende beteeke- nis, binnen den kleinen kring op twee en oen half en vier graden on geveer van diens binnenrand gelegen, die uiterst zelden worden gezien. Ook de kleine en de groote kring waren zichtbaar, alsmede de bovenraakboog aan eerstgenoemde en de linker bij zon. Deze zes onderdeelen van den halo waren gedurende een twintig tal minuten goed te onderscheiden, nu eens meer dan minder levendig, hoofdzakelijk rood, geel en violet ge kleurd. Vooral de helderheid der ■kleuren van den grooten kring, was, Feulilrtitn. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 17 Mijn kalme toon van spreken stel de haar gerust. De moeite, die ik mij gegeven had om mijn gevoelens te bedwingen, had kleur op mijn wangen gebracht en ik zag er waar schijnlijk minder spookachtig uit. Zij keerde zich met een glimlach om. Hélaas I haar gelaat herkreeg haar stralende uitdrukking en glansde van blijde verwachting toen zij de deur naderde. Nelly bracht mij mijn ontbijt en4k dwong mijzelf te eten. Mijn geest kreeg zijn evenwicht terug en mijn wil zijn kracht. Juist toen ik bezig was mijn servet op te vouwen, kwam Hvman binnen. Hij bracht mij een speciaal schoteltje, door Hope zelve klaar gemaakt. Maar ik kon bei niet eten. De gedachte kwam bij mij op, dat zij genoeg begrepen had, om te vermoeden, dat ik niets anders zou willexi eten dan wat door haarzelf klaargemaakt was. Toen Hyman weer wilde heengaan, vroeg ik hem. of gij allen wel waart. Zijn anb- woord was een verwonderd „ja". Waarop ik de opmerkmg waagde te maken, dat ik 's nachts iemand gehoord had. Dat was Miss Mere dith, verklaarde hij. Ik hoorde haar straks aan Mr. George vertellen, dat zij te ongeveer één uur aan uw deur had geluis terd, of u rustig sliep. Zij vertelde, dat zij 't gas weer had aangestoken, dat. in de hal was uitgedraaid. Deze qntdekking bracht jnij nog meer in de war. Het deed mij he ven, dat zij zoo dicht hij mijn ka mer zou zijn geweest op een voor mij zoo gevaarlijk en rampzalig oogenblikbovendien zou zij niet zoo gelukkig geweest zijn iets te zien van den man, die een oogen blik later uit mijn kleedkamer ge slopen was Geheel vervuld van een mogelijk heid. dat de heele kwestie opgehel derd zou kunnen worden, liet Ik Hy man stil heengaanen toen Hope terugkwam trok ik haar beslist en vriendelijk naar mij toe en zei glim lachend tot haar: Tk heb zooeven gehoord, hoe mijn dierbaar meisje waakt over den slaap van haar oom. Je hebt te veel zorg voor mij, ik heb liever, dat je slaapt. De kamer van George is op deze ver. dieping; laat hij 'snachts een oogje in 't zeil houden, als je ongerust bent. George zou nooit uit zichzelf wak ker kunnen blijven, zei ze. Ik kan u niet aan zijn teedere zorgen toever trouwen, hoe goed hij 't ook meent. Leigh ton. dan. Hij slaapt heel licht. Je hebt mij dikwijls verteld, hoe je hem tot drie uur in den mor gen op zijn kdmer heen en weer hadt hooren loopen. Maar nu slaapt hij beter. Alfred zou het kunnen doen meteen als hij thuiskomtmaar Alfred blijft niet meer zoo laat uit. Sinds u ziek is ge weest, komt hij veel meer op tijd thuis. Sprak er oprechtheid uit haar oogen? Ja. zij waren even helder als de Hemel, die er in weerkaatst werd. Ik greep haar hand en deed een gewaagde opmerking. Wie was vannacht gelijk met je op? Ik ben zeker, dat ik iemand in de hal hoorde juist omstreeks het oogen. blik. dat jij het gas weer aanstak. Had u 't dus gemerkt van 'tgas? vroeg zij. Het rook heel sterk. Maar ik ontmoette niemand in de hal. Ik vermoed, dat u zich dat verbeeld heeft. oom. Misschien 1 mompelde ik. en ik ver baasde mij, hoe de volgende vraag mij over de lippen durfde komen. Wanneer ging je naar boven? O, direct. Toen u rustig was, ver loor ik geen oogenblik meer. Het was koud in de gangen Hyman had de ventilator opengelaten en het zoe ken naar een lucifer had mij koud gemaakt. Was de deur van Leighton open vroeg ik dadelijk. Of hoorde je een deur dicht doen, toen je naar boven ging Zij boog zich over mij en keek mij angstig in 't gelaat. Waarom doet u mij zooveel vra gen, oom en op zoo harden toon Zou er eenig kwaad in steken als mijn neven op waren geweest en ik ze tegengekomen was Gewoonlijk niet. Maar vannacht Nu kreeg mijn zwakheid de over hand. Ik moest mijn geheim doelen, al was 't alleen uit een oogpunt van veiligheidik kon niet ademhalen onder 't vreeselijk gewicht van deze onzekerheid. En zij begreep, dat ik iets vreese- lijks had te vertellendat zag ik aan de angstige uitdrukking van haar ge laat en voelde ik aan den krampach- tigen druk van haar hand. Ik vergat haar jeugd, vergat het besluit, dat ik genomen had in de stilte van den nacht, en fluisterend deed ik haar het verhaal van de schande van ons huis. Toen ik haar vertelde van den aanslag op mijn leven, liet zij een angstige kreet hooren en nooit zal ik haar oogen vergeten, toen zij lang zaam uit haar gebukte houding op kwam en mijn eigen gedachten in woorden bracht door de vraag Wie? Zoons, ik kon niet antwoorden op die vraag en ik kan 't nog niet. Spoedig daarna kwaamt ge alle drie binnen en ieder uwer had iets te zeg gen over mijn slechten nacht, waar door ik er zoo vermoeid uitzag. En ik durfde niet in uw oogen lezen. Toen ik van aangezicht tot aange zicht tegenover u stond, scheen ik terug te schrikken voor het antwoord op deze afschuwelijke vraag. Misschien omdat ik van u allen evenveel houd. Misschien omdat ik het beeld uwer moeder om u heen zag zweven en het mij heiligschen nis toescheen zulk een vraag te doen, terwijl haar lieve, oprechte oogen op mij gericht waren. Hoe het zij, toen Hope weer bij mij kwam, was ik nog niets verder gekomen met het antwoord op de gewichtige vraag. Zij wa# vol vertrouwenz ijgeloofde in den onschuld van den man. dien zij beminde, maar zij wilde mij niet zeg gen, wien uwer zij zoo liefhad. En ik kon niet anders dan gissingen maken. Maar zelfs dit geloof begon wat van zijn kracht te verliezen, toen wij samen spraken, en ik begreep spoedig uit de argumenten, die zij gebruikte, dat rust en vertrouwen nooit meer haar deel zou zijn zoolang niet zeker uitgemaakt was, wie harer neven dezen misdaad bedreven had. Voor mij is er nooit meer rust mo gelijk. Ik zal vanavond ieder uwer duizend dollars geven ter eere van de herinnering aan mijn huwelijks dag en misschien wordt daardoor het geweten wakker van hem, die mijn geld moer liefheeft dan mijn leven. Vervolgens zal ik, ofschoon ik mijn testament niet denk te veranderen, rondstrooien, dat ik verschillende ver liezen geleden heb, die slechts door een gelukkige speculatie goed ge maakt kunnen worden en zien of ik dooi; deze middelen den hebzucht niet bedwingen kan, die mij bijna het leven gekost heeft, zoodat mij een langer bestaan verzekerd wordt, waardoor ik zelf in staat zal zijn Het zwarte schaap van de witte te schei den. Maar als deze maatregelen fa len. als ik veroordeeld ben als slacht offer te vallen van de onbekende hand. die dreigend tegen mij is op geheven. als de waakzaamheid van Hope en mijn eigen oplettendheid de herhaling van den aanslag niet kun nen voorkomen, dan moet de geza menlijke lezing van dezen brief de straf van den eenen schuldige zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5