RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. Raadsels. (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor onze Jeugd" lezen. De namen van de kinderen, die mij vóór Donderdag morgen oplossingen zenden, worden in het volgend nummer bekend ge maakt). 1. (Ingezonden door Stien van Maas.) Er stond een boer met ossen aan de markt. Spoedig kwam er een sla ger, die de helft van de ossen kocht en een halve Os toe. Darna kwam er een boertje en kocht eveneens de helft van de ossen en een halve toe. Ein delijk komt er een kok bij den boer en zegtik koop de helft van de ossen, die gij nog over hebt, mits ik een halve os toekrijg. Ook deze koop werd aangegaan en nu is de vraagHoeveel ossen heeft de boer aan de markt gebracht? 2. (Ingezonden door Rika Koele.n) Welke ezels eten niet? 3. (Ingezonden door Lize van Os.) Wat kunt ge uit deze letters maken? nsninaeltk 4. (Ingezonden door Nellie Modoo.) Mijn eerste kan men in de melk vinden. Mijn tweede wordt in de keuken gebruikt. Mijn geheel is een zeegat. 5. (Ingezonden door Maria Kenzen.) 8 7 4 is een herkauwend dier. Met 1 13 3 15 5 naait men. 11 2 10 13 is een meisjesnaam. 14 7 10 2 is ook een meisjesnaafh. 12 2 13 11 eet men op de boterham. 7 7 10 is een lichaamsdeel. 14 9 6 15 5 Tï^vïndt men op bed. Mijn gelfeeT Ts eèn kade in Haar lem. 6. (Ingezonden door Betsy van Wen- gen.) Welke koning heeft geen rijk? 7. (Ingezonden door Frits de Haan.) Wat maakt ge hieruit neakprkua 8. (Ingezonden door Louis de Lagh.) Zoek uit ieder der onderstaande zinnen een begraven land. I. Door spaarzaamheid was Frank rijk geworden. II. Geef even de rasp, An, je bent toch bij de- kast. 9. (Ingezonden door Lourens Visa- I rius.) Mijn eerste wordt dagelijks ge- j geten mijn tweede en derde vormen samen den naam van een plaats, 1 waar hard gewerkt wordt. In mijn geheel wordt mijn eerste bereid. 10. (Ingezonden door Christiaan van I Andel.) Welk gewicht moet de mensch heb ben om niet te vallen? Raadseloplossingen I De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn 1. Karpet 2. De weg. 3. In Utrecht zijn bijna alle men- schen knap, want er is maar één domen in Den Helder zijn bijna al- j le menschen dom, want daar is maar één helder. 4. Apeldoorn. 5. Verraad. 6. Voetbalwedstrijd. 7. Een. kooltje vuur. 8. Jansstraat. 9. Papentorenvest. j 10. Koloniaal Museum. Goede oplossingen ontving ik deze week van Gerard Hekkelman, 10Adriana de Roode, 9 Johan Germeraad, 10Leo- I nard Germeraad, 10; Izaak Smits, 6; Adriana van Zalen, 8Maria Ken- I zen, 9Gerard Joosten, 8Johanna en Marie Bijster, 4; Bernard Seders, 7Cathariena Kokkelkoren, 7Wim Germeraad, 10Albert Dernison, 6 j Mina Vink, 9Daniël Smits, 6Jo j Leyer, 9Wilhelmina Uitendaal, 6 I Dina Vester, 7Geertruida van den j Bosch, 6; een inzender zonder naam, 5Cornells Beinema, 9Trijntje de Roode, 9Herman PopeJier, 8Betsy van Wengen, 9Neeltje Bouman, 7 Hendrik Groeneveld, 9Rika Koelen, 5Sietse Beinema, 6Hendrik Bou man 7Ali Popelier, 8Gerda Groe neveld, 9. Herman de Lagh, Willemtien van Beynen, Cornells Prent, Agnes van den Berg, Theo van Buschbach, Hen- drika Koelen, Antje van den Nieu- wenhuyzen, Rinske Petri en Cornelis Rademaker. De prijs is verloot tusschen Corne lis Prent en Willemien van Beynen, en is ten deel gevallen aan WILLEMIEN VAN BEYNEN, En ben je niet in slaap gevallen, toen jo weer goed en wel in de tram zat? Wat een vragen! Maar nu houd ik ook gauw op Dag Gerard Uitslag van den Kiearwedstrijd. Wel, wel, dat is me weer een heel werkje geweestIk zit nog midden in de teekendngen, of liever in de klcur- prenten, en ik heb ze allemaal al zoo dikwijls bekeken, dat ik ze heelemaal uit mijn hoofd weet i Maar, daarom weet ik toch nog niet aan wie ik de prijzen zal geven, want jullie kleuren allemaal zoo prachtig, dat ik heusch niet weet wie het het aller-aller-mooiste doet Maar kom-aan, dear schieten we niet mee opik zal maar eens begin nen met je te vertellen wie de zes- en zevenjarigen zijn, die aan dezen wed strijd hebben meegedaan, dan komt de rest van zelf. Het zijn: Marianne Povel, Jacob van den Berg, Anthonie Jansen, Hen- riëtte van Beynen, Cornelis Béh'age, Gerrit van Buschbach en Marietje Ra- husen. Ik ben maar aan 't loten gegaan tusschen Henriëtte van Beynen en Ma- rietje Rahusen, want die hadden heusch allebei even mooi gekleurd De gelukkige prijswinster' is MARIETJE RAHUSEN, oud 7 jaar, die tot prijs koos een jeu de grïice- spel. Verder verdienen Jacob van den Berg en Cornelis Behage een eervolle vermelding. 1 De achtjarigen zijn: Barbara Timmer, Herman Greeven, Christiemtje Sipkes, Benny Povel, Toosje Maas, Marietje Loots en Pau- lientje Martens. In deze afdeeling hebben Benny Po- vel en Marietje Loots om den prijs ge loot, en is de prijs te beurt gevallen aan BENNY POVEL. Zijn prijs bestaat uit een mooi boek in prachtband. Nu komen de negenjarigen aan de beurt. Dat zijn Bé Rahusen, Dina Vester. Mina Id- zenga, Thony van Buschbach, August Vollaerts, Zus Heringa, Paul van Lo- chem, Willem van "den Berg, Lucia Voetelink, Clara Povel, Jan Abeelen, Johan Poilé. Ik ben maar weer aan het loten ge gaan. De beste inzendingen waren van Paul van Lochem, Zus Heringa en Thony van Buschbach. Het lot besliste dezen keer ten gun ste van THONY VAN BUSCHBACH, en omdat hij geen prijs opgaf, heb ik ook voor hem een boek in prachtband uitgekozen. De inzendingen van Dina Vester en Willem van den Berg waren ook heel goed. We zijn nu genaderd tot de tien jarige iznenders, en wel George Mulder Lans, Lottie Knotten belt. Lourens Visarius, Betsy van den Berg, Cornelis van der Veldt, Ina Ra husen, Piet van Schooten, Marietje van den Nieuwenhuyzen, Horman Po pelier, Elizabeth Iiackfoort, Carl Hoes- hergen, Wim Germeraad, Tine Been, Hendrik Groeneveld. De prijs is in deze afdeeling toege kend aan HERMAN POPELIER, die een schilderdoos met waterverf koos. Maar ik mag niet vergeten nog een buitengewone vermelding te geven aan Piet van Schooten, Ina Rahusen en Hendrik Groeneveld Nukomen de elfjarigen. Dat zijn Betsy van W. Je raadsel is goed aangekomen, en ik wil het wel plaa- sen ook. Heb je al gezien, dat er vandaag een van de andere in onze rubriek staat? Je bent ingespannen i met je Hugo de Groot! Nu verheug die graag een pop als prijs zou heb-! [jj me ook al op veel brieven, dat 1 1 is immers de bedoeling? Ik moot dus De kleurplaat van Cornells Prent eigenlijk maar kopen, dat H go ae JCS u e Groot het niet heel lang makon tal 1 Verder mogen nog genoemd worden F mooip wensoh hè Rinske Petri, Theo van Buschbach en mooie wensen, ne Cornelis Rademaker, die ook heel Lo uis de L. Je plaatje mocht nog goed werk zonden. wel meedoen, al was het wat laat, De twaalfjarigen zijn: maar jammer genoeg kon het dezen Louis de Lagh, Hendrik Verbooy, heer niet voor een prijs in aanmer- Mini Martens, Gerard Joosten, Marie king komen Heb jo het erg druk van Beynen, W. J. Helminck, Helena met huiswerk en lessen, en hoe be- Voorderhaak, Jac. van der Bel, Alida valt de nieuwe school je verder? Nog Popelier, Mien Hermse, Leonard Ger- tijd over voor een nieuwen wedstrijd? meraad. Marie Vink, Arend Uitten- bogaard, Annie Been en Betsy Bles graaf. Hier was de beste inzending die van JACOBUS VAN DE BEL, Neeltje B. Wel Neeltje, wat ver tel jij me een boel moois over Zeist! Ik krijg heusch zin, om er ook eens te gaan kijken 1 Vind je dat geen goed plan Ik vind 'het erg knap van je. dat je geen een keer geval- die als prijs een boek in prachtband len bent, toen je van die gladde ber- ontvangt. gen afliep Dat was zeker een heele Een Eervolle Vermelding is hier be- toer, ia 't niet stemd voor Annie Been en Leonard Germeraad. Hendrik Gr. Vandaag zal ik Dertienjarige inzenders zijn aaa Gerda en Jan eens ieder een Willem Hommes, Jan Petri, Albeit briefje schrijven, maar nu moet je Dernison, Bernard Seders, Johan Gor- je volgenden brief ook eens meraad. Willem Lips, Ferdinand Ra-eerJlJ* vertellen, wat je leuker vindt demaker. Nelly Sevenhuysen, D. samen een briefje of ieder één Waar Möhlmann, Abram van Buschbach, ben je op school, en houd je veel Klaas Hulsbos, Cathariena Kokkelko-van gymnastiek Jammer, dat je ren en Cornelis van Dijk. geen prijs kreeg, maai* nu den volgen- Bij loting tusschen Nelly Sovenhuy-den keer maai- weer probeeren, wat sen, Cornelis van Dijk en Johan Ger-j zeg jij? meraad is de prijs aan J o P. Dat is me een pret-week ge- NELLY SEVENHUYSEN vveest, Jo Naar Amsterdam, om tien ten deel gevallen. 1 uur naar bed en in een automobiel Zij koos een tube-verfdoos of een'rijden! 't Kan niet op, hoor! Wat boek, maar ze mag mij eerst nog ébnswas nu wel 't prettigste van al die vertellen wat ze liever heeft! i dingen? „Ja", denkt Jo, „dat is een Ook zonden Jan Petri, Abram van moeilijke vraag, want Amsterdam Buschbach en Ferdinand Radémaker was heerlijk, en de automobiel nog bijzonder goed werk. Nu, vond je dat in 't eerst niet een Enten slotte de v eer ti on j ar i-beetje griezelig, zeg? En was die gen, namelijk kleine Bets ook mee Nu, dag hoor! Nelly de Munnik, Jozeph van Seg-i Veel groeten voor allemaal! gelen, Jo Daemen, Marie Groen ewe- gen, Nico Ockhuizem, Cornelis Ver-Joh a n G. Het doet me erg veel boov Piet Joosten en Johan Prins. plezier dat je het boek zoo mooi vindt. Hier is do prijs verloot tusschen vent, en ik vind het ook heel aardig Jozeph van Seggelen en Nico Ockliui- Yan je. dat je liet me wilde laten le- 7flh maar nat hnpft. rtiAT iwinr wurtl zen, maar dat hoeft niet, hoor, want ik keil het al. Ik dacht wel, dat je het bijzonder leuk zou vinden Toen je eenmaal aan het lezen was, kon je zeker bijna niet ophouden, is 't wel Ja, nu komt er do volgende week weer -(„„ujtcr een nieuwe wedstrijd; de prenten- En hiermede zijn de vijf-en-tachti0 boek-wadstriid is een buiienerewom inzendingen alle genoemd. NICO OCKHUIZEN, de gelukkige winner, ontvangt prijs een Engelsche dictionaire. boek-wedstrijd is een buitengewone -s. - - - wedstrijd, en ik ben blij, dat je er aan De wanners mogen hun Uijzen ko- mee(j00t. Vind je het niet een grappig men afhalen Woensdagmiddag tus- werj.jeik vind het prettig, dat je schen eén en twee uur. J al zoo flink aankomt. Nu maar flink En moet ik je nu tot slot nog eens melj. blijven drinken, hoor! Jammer, allemaal op het hart drukken, niet te- d t |ul,t ïan drieen eon prijs leurgesteld te zijn, wanneer je ook hebt J mual? als je w4er eeus iets wilt dezen keer niet gelukkig bent ge- ,6zen moat j,, het maar schrijven weest 1 Wel, wel, wat een lange brief weer! Houdt je dapper, hoor, en begint k ï00re Moc m de met met verdrietig te kijken, want per - n_J?s slot van rekening kom je daar toch J niets verder mee, vind je wel? Maar Adriana van Z. Zoo'n dag naar wèl met volhouden, en daarom, om- Zandvoort is maar 'heerlijk, hè lve- dat je er zelf allemaal van overtuigd ken do konijnen niet gek, toen jij bent dat je met volhouden het verst daar zoo ineens tusschen ze instond komt, daarom hoop ik, dat je alle- Ze dachten zeker „Wat is dat nu maal mee zult doen aan den nieu- voor eeri raar konijnDenk je ook wen wedstrijd, did de volgende week niet? Ik vind het erg prettig, dat ik in de Courant komt te staan. Een weekje geduld dus nog En verder houdt je maar taai nu weer iedere week een brief krijg Dag! Brievenbus Bernard S. Nu, dat potslaan lijkt me al een heel leuk spel! En ben jij daar zoo'n baas in? Het lijkt me nog een heele kunst, maar als jij er zoo knap in bent, vind je hét zeker maar (Brieven aan de Redactie van de een kleinigheid om er een baggérma- Kinder-afdeeling moeten gezonden chine mee te verdienen, is 't niet?Tot worden aan Mej. M. C. van Doorn, de volgende "fceek, Bernard Sophiastraat No. 22, Haarlem.) .j M a r i a K. Ik wist niet, dat zoo n Gerard H. Mijn vriendje Gerard fs vandaag weer eens het eerst aan de beurt. Dat is eens net als vroe- moeite mee zou hebben Maar nu zal ik er aan denken, en het een beetje ge- ger hè? Wel, wel, wat heb jij het makkelijker voor je maken Is het nu prettig gehad in Artis Waren de goed Ik dacht gelukkig nog niet, dat olifanten grappig? En waarom vond je me vergat! Zijn de broertjes ook je die miereneter zoo naar? Was hij mee geweest naar Artis? Eu hebben niet vriendelijk genoeg tegen je de apen je hoed niet meegenomen J an A. Nu is Jan weer aan do beurt. Zoek maar gauw weer naar je naam, enhè, wat dom van me. want als je dit leest heb je je naam natuurlijk al gevonden! Je kunt prach tig brieven schrijven, hoor! Heb je nog meer broertjes en zusjes Nu nog een cijfertje achter je naam en dan weer tot de volgende week Da?, Jan 1 Henriëtte F. Ja, ik ben net ais in 't verhaaltje van plan, de gemaak te prentenboeken met Sint Nicolaas aan arme kinderen te geven. Aardig, hè En je mag de plaatjes gerust uitknippen en opplakken, als je dat mooier kunt dan teekenen Nu kan je dus dapper aan den gang gaan, hè Ik hoop, dat 't mooi uitvalt I z a a k Sm. Ik moest lachen om die groote lepel-geduld. Ik denk, dat je 't beste doet, ineens maar een heel soepbord te eten, denk je niet Of om 't uur een lepel, dat kan ook Maar 't komt er vast in, dat beloof ik je Is 't nu goed Dina V. Schrijf de antwoorden van de raadsels voortaan maar onder elkaar, Dina! Dat is gemakkelijker met nazienJe kunt al goed raden, hoorWat voor wedstrijd vind jij nu wel het aller-allerprettigste? Paul van L. Dank je wel voor do uitlegging, hoorIk beloof je, den volgenden keer zal ik om je kïkeriki- spel denken Want je doet aan den nieuwen wedstrijd toch zeker ook mee. is 't niet? In welke klas zit je eigen lijk Wilhelmina U. Nu een volgen den keer recht gaan zitten met schrij ven, en dan mooie, rechte regeltjes maken, hoorMoeder zal het wel heerlijk vinden dat je altijd zootrouw helpt. is 't niet? Ik vind het erg aar dig, dat je me asters wilt brengen ik houd er heel veel van Hoe moet ik je nu eigenlijk noemen? Voluit Wil helmina? Een prachtige naam, hoor! Albert D. Nu raak ik met je naam in de warEerst Albert, en nu B. Hoe kan dat nu uitkomen Ga je zoo het heele A-B-C door? Ik vind je raadsel goed, maar ik kan je niet beloven, dat ik het dadelijk plaatst En voortaan hoef je alleen maar de oplossingen van je raadsels te schrij ven, dat is voldoende. Een heele uit legging, hè? Betsy v. d. B. Hoe ik zoo mooi kon raden, dat je veel van bloemen houdt Wol, omdat je een planten- trommel vroeg, dat is nogal eenvou dig, hè Of wilde je daar boterham men instoppen En de vorige week al een wedstrijd-uitslag? Lieve help, zoo gauw kan ik het nietDat mag jij me eens komen leeren Waar heb je zoo netjes schrijven geleerd Gerard J. Ik ben blij dat je me nu weer trouw iedere week een briefje wilt schrijven, en ik hoop dan ook. dat je niet vergeten zult liet weg te brengen. Dat mag wei. hè Ik was al bang dat je onze Zaterdagavond" vergatDe groeten voor Piet en voor jou Mina V. Zoo, zit je al in de ze vende klasNu, dan ben je al een heel eind, hoor En weet je nu ook al wat je gaat doen ais je van school af bent Ik ben altijd met jullie in de war, Marie, Mimi en Mina, maar dat is dan ook wel om in de war te raken, vind je niet? Herman de L. Wel, Herman, be valt het je goed in de zesde klas? Ja. je kleurplaat was in de verte mooier dan dicht-bij, daar heb je gelijk in Het speet me zoo, dat ik jullie ook geen prijs kon geven Hoe is 't met dat kleine dikke broertje van je Is hij nog allijd zoo nieuwsgierig naai den naam van de keukenmeid? Catharina K. Een heele verza meling vragen, en ik zal dus maar gauw aan het beantwoorden gaan Ja, je mag bekende versjes némen j voor het prentenboek, en de plaatjes mag je nateekenen. Eu verhaaltjes! mag je uit een ander boek nemen of j zelf bedenken, net zooals je wilt! Ja! zeker, mag je mij ook brieven schrij- ven zonder raadsels op te lossen1 Dacht je, dat dat onmogelijk was? Nu heb ik, geloof ik, al je vragen be antwoord. en daarom eindig ik met tot de volgende week Marie Gr. Wat zal die Maandag een prettige dag geweest zijn Ik kan me wel voorstellen, dat het een heele drukte was met Corrie en de kleino nichtjes er bijGelukkig maar, dat ik je nog net antwoorden kan. De Brievenbus was anders al een heel eind! op weg toen ik je brief kreeg Ja, over den prentenboek-wedstrijd vind je het antwoord wel in andere briefjes, alleen zal ik je nog vertellen, dat je de plaatjes niet zelf hoeft te kleuren, als je daar geen zin in hebt Pas jij ook wel eens op Mientje? Willem W. Nee, nu ik de reden wist vond ik het niet erg, dat je wat laat was met de inzending. Ben je nu weer heolemaal beter Ik hoop het maar, want ziek zijn is al heel verve lend, vind je niet? Veel groeten voor Marietje en ook voor jou I Gerda Gr. Ik had pret om het broertje van 8 maanden Nu, ik wil wel gelooven, dat hij nog een beetje te klein is om raadsels te raden! 'tls jammer, dat het dezen keer nog niet lukte met het drakpersje of *t boek van Robinson Crusoe, maar nu een volgenden keer maai- weer probeeren, wat zeg jij Wie loopt er nu van jullie tweeën 't hardste naar de bus als de courant komt? Herman P. Wel, Herman, zijn desommen zoo moeilijk? Nu, wie weet, misschien valt het nog wel mee! Die arme konijntjes, ik heb heusch medelijden met ze, jij niet? Het is maar gelukkig, dat ze zelf niet weten wat voor lot ze boven 't hoofd hangt Maak je ook wel eens verzen? „Er waren tien konijntjes" lijkt me anders een heel mooi begin, jou niet? Dag, prijswiuner Nelly de M. Ik ben blij, dat de chocolade lekker gesmaakt heeft, en dat je de boekjes aardig vond. Heb je ze al alle drie uit? Ja, die nieuwe wedstrijd is nu eens net iets voor jóu dat zal eon heerlijke bezigheid zijn, hè? Ben je er al aan begonnen? Die Kareitje is een kleino grappenma ker hij denkt zeker, dat die venster bank er voor zijn pleizier is om op te gaan zitten Groeien de poesen nog steeds niet? Nu, dag Nel, veel groe ten, hoor I Rika K. Dat was een mooie af spraak met Coba 't Spijt me erg, dat de traktatie er nu bij inschiet, maar die moet je nu maar tot een volgen den keer Ixiwaren. Denk je ook niet, dat dat hot beste is? Nu ben ik erg benieuwd oT de ..Zaterdagavond" er dezen keer vroeg is. Ben je erg onge duldig geweest? Sietse B. Zoos ben jij een echt Haarlemmertje Dan weet je hier ze ker ook wel goed den weg, is 'tniet? En nu moet je me nog edns vertellen, wie van jullie drietjes nu eigenlijk de oudste is. Cornelis, of Aga, of jij Annie en Tine B. Of ik het goed vind, dat jullie ook meedoen aan de wedstrijden Wel, Zusjes, ik vind het uitstekend Ik hoop, dat we nog heel veed brieven aan elkaar zullen schrijven, jullie ook niet? Hendrik B. Wel, Hendrik, wat heb jij me een mooi versje gestuurd Het is erg aardig, hoorMaar voor ik het in onze rubriek zet, moet je me toch eens vertellen, of je liet zelf gemaakt hebtWil je dat doen Ali P. Ali komt dezen keer achter aan. Maar dat is niet heel erg, is 't wel Vind je hot niet aardig, dat Herman eon prijs verdiend heeft?Nu hoop ik, dat jij met een volgenden wedstrijd eens gelukkig bent! En wie of het eigenlijk het mooist gedaan hebben Wel, de prijswinners, natuur lijk En do jongens en meisjes die met ze geloot hebbenWas dat je bedoe ling M. C. VAN DOORN. maatregelen tot de overwintering ge nomen. waarbij men het geluk had, achtergelaten voorraden van vroege re expedities te vinden. Op een stei- len heuvel trof men een Hinken voor raad kolen aan, die in den hard be vroren grond begraven was. De mannen droegen de kolen op den rug naar beneden. Fiala bereidde zich voor naar het Abruzzenkamp terug te keeren met de bedoeling in 1905 nogmaals een Pooltocht te be proeven. Met den tweeden officier J. J. Peters en een slede-colonne bereik te hij den 9 November 1904 het kamp bij maanlicht. De tocht, die den 9en September begonnen was, was zeer gevaarlijk geweest en had met aller lei tegenspoed te kampen gehad, ter wijl het grootste gedeelte in de duis ternis moest worden afgelegd. Bij hetZieglerskamp op het Algiers- eiland, werd halt gemaakt en een man, wiens voeten bevroren waren, met een ander tot zijn bijstand ach tergelaten. Ten slotte moest in diepe duisternis eén met drijfijs bedekte zeeëngte worden overgetrokken. Nu en dan viel een man of een hond in een ijsgat, of stiet zich aan een har den ijswand terwijl de spits der co lonne vruchteloos naar een vasten ijsbodem zocht. Bij het overtrekken van den ijsberg op Hooken-eiland, vielen twee mannen in een Kloef en bleven 20 meter diep tusschen de ijs- wanden bekneld hangen. De redding was zeer moeilijk, een man werd daarbij gewond en moest voor den verderen tocht op een slede worden vastgebonden. Bij den terugkeer in het Abruzzenkamp vernam Fiala, dat Sigurd Myhre, een Noorsch stoker van de vergane „America" aan een natuurlijke oorzaak overleden was. Men maakte zicli gereed den eerst- volgenden tocht naar het noorden in Februari te wagen, maar het we der was in het voorjaar van 1905 even slecht als in het vorige jaar en verijdelde tot 16 Maart den tocht. Toen brak men naar het Noorden op, maar dwaalde naar het Oosten af. Het ijs was erger dan in het vorig»» jaar en men kwam slechts langzaam vooruit. Men had veel moeite zich een weg te banen en de met honden bespannen sleden voort te krijgen. Dikke sneeuw, ontelbare open water vlakten en nevel belemmerden den tocht. Hoe meer men het noorden na derde, hoe grooter de hindernissen werden. Het ijs was in voortdurende beweging en brak telkens af. Ten slotte begon men ook gebrek aan le vensmiddelen te krijgen en toen achtte Fiala^ het zijn plicht terug te keeren. In het hoofdkamp aangeko men, zond hij een colonne uit om te jagen, teneinde voorraad voor den winter op te doen en tegelijkertijd naar een schip uit te zien. In den namiddags van Zondag 30 Juli j.l. kwam deze colonne met goede tijding j in het kamp terughet bevrijdings schip was bij Kaap Dillon aangeko INVLOED VAN ROOKEN. Te Glasgow hebben hot gemeentebe stuur en de schoolraad een onderzoek ingesteld naar den invloed van het rooken door kinderen op hunne gees telijke ontwikkeling. Zij namen daarvoor een dc-r grootste openbare scholen en daarbij bleek, dat de kinderen, die als sterke rookers bekend stonden, ook allen achterlijk waren. Naar aanleiding hiervan heb ben zij door middel van de gezanten en consuls oen onderzoek ingesteld naar de wetgeving in verschillende landen tegen het rooken door kinde ren. In de Vereenigde Staten is in de meeste staten het rooken aan kinde ren beneden een bepaalden leeftijd verboden. In 1901 was dit verbod van de toenmalige bevolking van 76,358,501 bij 65,898,009 ingevoerd. In de Engel sche koloniën Tasmanië en Prins Edu- ard-eiland is het verboden aan kindek- ren heneden de 13 jaren, in Nieuw- Brunswijk, Noord-Westelijk Canada, Britsch C-olumbië en Kaapland bene den 16 jarenkortelings op de Ka naaleilanden en op het eiland Man, onder de 14 jaren. In Noorwegen kan het bij plaatse lijke verordening verboden worden aan kinderen beneden de 15 jaren, doch de gemeenten hebben van deze bevoegdheid tot nog toe geen gebruik gemaakt. In Oostenrijk is het rooken verbo den aan de leerlingen der lagere klas sen van de burgerlijke en militaire scholen, doch meer als een maatregel van orde dan van hygiëne. In Duitschland wordt in de militai re school het rooken aan de onderof ficieren beperkt toegelaten, aan de ca detten verboden. In Spanje wordt, ook zonder ver bod, beneden den leeftijd van 15 jaren niet gerookt. In Portugal is het rooken aan boord bij oefeningen strafbaar zoowel voor officieren als cadetten. Overigens is het rooken van sigaretten in a.lle klas sen en op eiken leeftijd vrij alge meen. In Italië is in de zeevaartkundige en de militaire scholen het rooken ge oorloofd in de uren van uitspanning Pijpen rooken is verboden. Rooken is verboden in scholen, maar er bestaan geen bepalingen voor hoogescholen en seminariën. In Japan is het rooken verboden aan jongelieden beneden de 20 jaren. Ouders of voogden en ook de verkoo- per van de tabak worden bij overtre ding beboet. In de andere landen bestaan geen beperkende of verbodsbepalingen. (Lancet.) DE GESCHIEDENIS VAN EEN ORCHIDEE. De orchideeën-vrienden hebben zich onlangs zeer verheugd over het te rugvinden van een verdwenen orchi- deeënsoort,, die men sedert 50 jaar tevergeefs had gezocht; haar naam luidt Cypripedium Fairieanum en zij behoort tot een in Assam in 1857 bij eengebrachte verzameling, die in dat jaar naar Londen kwam en op een veiling bij Stevens door zekeren heer Fairie gekocht en sedert naar hem genoemd werd. De plant bloeide won derschoon en in de geheele orchi- deeënliteratuur werd zij geprezen als een der prachtigste onder de be staande soorten. Nog eenige soortge lijke planten werden later weliswaar gevonden, doch daarna gelukte het niemand, nieuwre exemplaren te vin den, en sedert vijftig jaar zijn alle pogingen daartoe in het werk gesteld vergeefs gebleven. Langzamerhand word de voorraad dezer planten, die zich in Engeland bevond, kleiner, en ten slotte bleef er slechts één plant over, een niet al te groot exemplaar, dat niettemin den trots vormde van den voorzitter der Koninklijke Engel9ch© vereeni- ging van Tuinbouw, Sir Trevor Law rence. Maar zijn bezit was al te kostbaar; want men meende toen nog. dat een orchidee als tropenplant veel warm te noodig had, zoödat men deze bloe men met veel te veel kashitte ten doode deed verdorren daarenboven ihad men de beroemde Fairieorchidee door kruisingen, waarvoor de plant uitstekend geschikt was, nog zeer verzwakt. Zoo stonden de vooruit zichten voor de instandhouding van deze zeldzame soort zeer slecht Tot een lid der expeditie in Thibet het vorige jaar een geheel boschje van deze planten bijeen vond, ze naar Calcutta zond, vanwaar ze wer den opgezonden naar Kew. Binnen eenige weken zijn 180 exemplaren van de lang verdwenen soort onder den hamer gekomen. Het blijft inmiddels een zeldzame plant en een kostbaar bezit voor de 181 eigenaars, want er zullen wel weer vijftig jaar verloopen, eer men in Thibet rustig aan het oi'chideeën zoeken kan -gaan en militaire expe dities rust men voor zulk een schoon doel zoo maar niet uit. streken zijn. In Egypte wasschen de mannen voor .hun gezinnen. Zij staan aan den oever van een vijver of wel van stroo- meixl water en slaan het natte goed tegen gladde, ronde steenen. Door deze wijze van wasschen gaat het vuil er wel uit, dat is zeker, maar het goed heeft er vreeselijk onder te lijden en gevolg is, dat er spoedig gaten in komen. Fransche vrouwen wasschen bijna op dezelfde wijze, maar in plaats van te staan, knielen zij. Ook zij gebrul- j ken soms steenen en gladds nouten I stokken om er het vuil uit te krijgen, i Voor zij ze uitwasschen, tornen de I Japaneezen hun vuile kleeren altijd losDe wasch gaat altijd buitenshuis en geschiedt in een tobbe, ter grootte van een flinke Hollandsche braad- HOE ZIJ DE WASCH DOEN! Bijtfa ieder volk op aarde heeft een verschillende methode om de wasch te doen. De Koreaansche waschvrouwen zijn missch'en de meest hardwerkende van allen, daar de mannen bijzondere wijde broeken en ook andere kleeren van hetzelfde slag dra gen De vrouwen wasschen altijd in koud water, meestal in een stroo- mende rivier of beek en zóó lang wrij ven zij de kleeren met een gladden stok, tot zij er uitzien, alsof zij ge- I pan. In den regel wrijven zij met de i hand over het goed tot het schoon is, maar dikwijls, als het goed erg vuil is, wordt van een buitengewoon grij- i ze zeep gebruik gemaakt en trappen i zij op het goed met hun bloote voe- I ten. Ons gewone strijken kent men I daar niet. Het goed wondt op een groote, vlakke plank uitgespreid en dan in de zon te drogen gelegd, die de rimpels er uit wegneemt. Chineesche vrouwen, dat wil zeg- gen, vrouwen uit de lagere standen, wier voeten niet gebonden zijn, tre- den er met hun bloote voeten op. Evenals hun Japansche zusters, ge- bruiken zij zeer kleine tobben. In sommige plaatsen in Schotland gebruiken de vrouwen bij het was schen eveneens hun voeten. Maar toch hebben zij groote tobben en overvloed van zeep en warm water.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9