..ER ZIJN NOG RECHTERS IN BERLIJN". Deze bekende woorden uit den tijd van Frederik den Groote en den mo lenaar van Sans Souci zijn dezer da gen bevestigd tegenover een naneef van den „ouden Frits", den tegen- woqrdigen Kroonprins. Deze is eigenaar van een Kroondo mein in Silezié en werd deswege in een arrondissementsbelasling op het inkomen aangeslagen voor 5000 mark. Hij meende niets verschuldigd te zijn omdat de leden van het Koninklijk huis bij de wetten op de rijks- en de gemeentelijke inkomstenbelasting zijn vrijgesteld. Zoowel de arrondissements-commis- sie, bij wie hij in verzet kwam, als liet provinciaal college te Breslan, in hooger beroep, verklaarden echter ddze bedenking ongegrond, omdat de wet op cle arr.-(Kreis)belasting die vrij stelling niet bevat. Ook het hoogste adm. gerechtshof te Berlijn heeft nu den Kroonprins in het ongelijk ge steld, ofschoon deze nog had aange voerd, dat de bedoelde belasting be staat in opcenten op de rijks-inkom stenbelasting en hij in deze niet be hoeft bij te dragen. EEN LAGE AANSLAG. Het „.Handelsblad van Antwerpen" meldt Op idle groote baan van Bergen naar Doornik houdt zekere Lecry met zijne kinderen een herberg. Zondagavond had hij nauwelijks zijn herberg geslo ten, toen twee geweerschoten door zij ne vensters g^iost werden. Lecry riep zijn zonen en ging buiten zien wat er gaande was. Hij zag op den dorpel zijner woning een wiekje branden. Denkende dat men een dynamiet- aanslag tegen de zijnen wilde plegen, doofde Leciy het vlammetje uit en ging de bom. een vierkante blikken doos, in een boschje achter zijne wo ning werpen. Weinige oogenblikken later ontplofte de bom met een vrease- lijken knal. De uitwerkselen der ont ploffing waren vreesélijk geweest. Ver scheidene boomen werden ontworteld en andere doorgebroken. Het parket van Doornik is ter plaat se geweest. Men verwacht aanhoudin gen, daar Lecry meent twee personen herkend te hebben. DE HONDERD WEDUWEN VAN LEROTHODIS. Dezer d'ageni is het machtige Basoe- to-hoofd, Lerothodis. gestorven; de man laat honderd trdurende weduwen achter. Z'n vader had indertijd 126 vrouwen en de nakomelingschap van 87 zoons en 87 dochters, wat nog eens de moeite waard is. De vrouwen van Lerothodis moesten binnen de muren van het dorp blijven, zij woonden in hutten, die het eigendom waren van het hoofd. De voornaamste vrouw van Lerothodis, de moeder van den troonopvolger, woonde in een steenen huis. Een dagbladcorrespondent, die Le rothodis kort voor zijn dood bezocht, vertelt, dat de vrouwen een bijzonder goedi leventje haddien. Het is eigen aardig ze te zien etenmessen en vor ken kennen ze niet, maar ze weten haai' vnigers zeer sierlijk te gebrui ken. I le gegaan. Voor 20 jaar reeds had hij 1 zich uit de zaken teruggetrokken kinderen had hij niet, doch hij was daarom te meer gehecht aan zijne vrouw. Op haar doodsbed beloofde hij haar, haar nooit te verlaten totdat de dood hen weer zou vereenigen. Hij liet, toen ze overleden was een prachtig mausoleum bouwen en bo ven den ingang het volgende af schrift plaatsenWie geen kennis zoekt kan verder gaan, degenen die liet geheim van het ieven in den dood wenschen te kennen, mogen af dalen. v Dagelijks daalde hijzelf in het graf gewelf af en bleef hij in de diepte gedurende een groot deel Van den dag. In Mei j.l. kreeg hij een beroerte. Thans is hij in den ouderdom van72 jaar overleden. TERECHTSTELLING. Omtrent de terechtstelling van vier matrozen van de Proeth op 10 dezer te Sewastopol verneemt het Journal, dat de mannen 's ochtends om zes uur naar het plein binnen 'het fort Konstantijn werden gebracht. Aan drie zijden hiervan stonden honder den zeelieden der verschillende mui- terschepen. Deze toeschouwers van de executie der vier belhamels werden be waakt door drie bataljons infanterie met geladen geweer, die bevel had den bij de minste beweging op de zeelui te schieten. De overheid had de menschlievende gedachte gehad het vuurpeleton samen te stellen uit medemuitei's van de Proeth HANDIGE WISSELVERVALSCHING Een Parijsch koopman maakte on langs te Madrid kennis met een per soon, die hem verzocht voor hem te Parijs op het Comptoir d' Escompte een wissel te ontvangen, ter waarde van 40.000 fr., getrokken op de bank van Londen en Mexico. De koopman seinde naar Parijs aan het Comptoir d' Escompteeen teile gram verzekerde hem, dat de wissel geldig was. Hij gaf zijn nieuwen vriend 35.000 frs. en zou 5000 frs. krij gen voor zijne commissie, j Dezer dagen te Parijs teruggekomen zijnde, bood hij den wissel aan. die valsch bleek. De koopman liet het ontvangen telegram zienhet was eveneens valsch. Te Madrid had de koopman een hotelbediende naai' de telegraaf gezon den. Deze moet dus een medeplichtige van den bedrieger geweest zijn. deelnemen, ook dat is een gewoon verschijnselmaai- wel is bet iets nieuws, dat in tijd van vrede, een Servische commissie, bestaande nit officieren en een ingenieur, zelfs niet meer tegen aanranding beveiligd is. Dit verklaart de verontwaardiging in geheel Servië over de jongste grens conflicten. Onmiddellijke voldoening wordt dus door de waardigheid van Servië geéischt, opdat in de toekomst zuike feite nuiet weder voorkomen. Het Servisch blad maakt dan mel ding van de vertoogen door denSer. vischen gezant te Konstantinopel tot de Porie gericht en vervolgt dan Het is te hopen, dat de Porte bereid zal zijn' aan de eischen van Servië te voldoen. Blijft zij echter doof voor deze eischen, iclan zal Servië, hoe gaarne het ook de vriendschappelijke betrekkingen tot Turkije zou willen handhaven, genoodzaakt zijn over te gaan tot maatregelen die wellicht te betreuren zullen zijn, maar voor wel ker gevolgen Servië niet verantwoor delijk zal kunnen worden gesteld. Heel rooskleurig ziet de toestand op het Balkanschiereiland er dus niet uit. Ook langs de Bulgaarsche grens is het weder onrustig. De Turksche regeering heeft hier twaalf bataljons uit Anatolië samengetrokken. iemand gehad heeft, die uitliep op een gevocht. Toen heeft hij de gelofte afgelegd, dat hij voortaan eeuwig zou zwijgen. Kerknieuws ISADORA DUNCAN. Isadora Duncan, de bekende kunst danseres. ligt overhoop met de Prui sische justitie. Kort geleden is zij te Berlijn tot een hooge boete veroor deeld wegens belcediging van een deurwaarder. Van dit vonnis kwam zij in hooger beroep, maar toen haar zaak behan deld zou worden, bleef zij weg, zoodat verdaging werd besloten tot 18 Sep tember. Maandag is zij wederom niet verschenen en nu heeft het Gerechts hof nogmaals de behandeling ver daagd, met bevel dat de beklaagde met den sterken arm tot verschijning zal worden gedwongen. SPAANSCHE EMIGRATIE. REED DE ZONDERLING. Jonathan Reed, een meervoudig mil- lioeuair, die het grootste deel van de laatste twaalf jaren van zijn leven heeft doorgebracht in den grafkelder van zijn vrouw, is tnans ook terzie- CIIOLER1NE. Men meldt van de Duitsche grens ln de grensstad Bocholt (Pruisisch regeciringsdilslriet Münster) zijn in de laatste dagen veel kinderen aan cholerine gestorven. GRENSCONFLICTEN. De verontwaardiging in Servië over de grensoverschrijdingen van Alba- neezen en Turksche soldaten en de daaruit voortgekomen conflicten met de Servische grenswachters, blijft voortduren. Het regeeringsblad de „Odiek" schrijftij verwonderen er ons niet over, dat de Albaneezen de Servische grens schenden en op Servisch gebied moorden en plunde ren. Dit komt dagelijks voor. Men be hoeft zich er evenmin over te verwon deren, dat geregelde Turksche troepen aan de heldendaden der Albaneezen men, maar zij maakte geen goeden indruk op bet gezelschap. Wil u mij toestaan een feit te constateeren, zei Miss Meredith, plot seling naar voren tredende. Als u hoopt 'de schuld of onschuld van iemand vast te stellen door middel van deze klok, zal u zich stellig ver gissen. De klok is al eenige dagen lang in de war. Gisteren bleef zij staan. Ik hoorde mijn oom zeggen, dat zij naar Tiffany moest om gere pareerd te worden. Laat den bottelier eens halen of iemand anders, die deze kamer in orde heeft te houden, zei Mr. Fris- bïe. Niemand mag een woord in 't midden brengen, terwijl hij hier is. Ik wensck hem zelf te ondervragen en wil niet in de rede gevallen worden. Wij gingen allen achteruit en stilte heerschte in het, groote vertrek, dat er zoo wanordelijk uitzag, dat de binnentredende oude bottelier zuchtte toen zijn oog viel op de van zijn plaats gehaalde kleedjes, de omge keerde stoelen en de groote tafel overdekt met fijn porselein in kristal uit het buffet en de kasten. O, wat een rommell hiergrom de hij. Wat zou mijn meester -- Hij voleindigde den zin niet, maar wij allen begrepen hem. De rechter wees naar de klok. Wanneer werd zij het laatst op gewonden De oude man keek strak naar de klok. mompelde iets en schudde zijn hoofd. i Toen bleef zijn oog op Miss Mere dith rusten. Ik weet het niet meer, zeilde hij. Zij liep al dagen lang niet me©r, Miet- waar, juffrouw'? Ik gebruikte mijn horloge om op tijd de tafel te kunnen dekken. Waarom vraagt u dat, mijn heer Hij kreeg geen antwoord. I De politie begon hot vreemd te vin den, dat telkens een nieuw onderzoek gestuit, werd door de betuiging, dat men 't niet wist. Mr. Gillespie keek zeer teleurgesteld, zeer teleurgesteld inderdaad, toen hij tot de conclusie kwam, dat hij alleen Honderden Spanjaarden gaan hun vaderland verlaten om naar Zuid- Amerika te trekken. Vooral uit dd pro vincie Galicië emigreeren de bewo ners. Sommige dorpen worden geheel verlaten; den inwoners'zijn zoovele schoone beloften gedaan, dat ze- allen gezamenlijk naar het vreemde land trekken. De pers wekt de regeerinig op tot het nemen van maatregelen tegen dezen uittocht van het volk, die het land ruïneeren zal. EEN ZWIJGER. In het armenhuis te Winchester leeft ©en man van 50 a 60 jaar, dii'e sinds acht jaren niet gesproken heeft. Hij staat 's morgens op, kleedt zich aan, ontbijt met de anderen en gaai dan op bet land werkeri. Na bet mid dagmaal gaat bij weer op het land werken; 'savonds gaat hij tegelijk met de anderen slapen, maar praten doet hij nooit en hij antwoordt, alis hij wordt aangesproken, niet eens door gebaren. Toen voor drie jaar zijn moeder stierf, liet zij hem een klein erfenisje na, doch hij nam dit niet Ln ontvangst en antwoordde evenmin toen de ad vocaat hom de noodzakelijke vragen stelde. De reden van dit eigenaardig ge drag weet niemand. Men gelooft, dat hij eens booggaanden twist met zijn wijn zou moeten drinken, ging de bottelier voort, met een uitdrukking van melancholie op zijn gelaat, die. ons den indruk moest geven, dat hot treurige feit hem zeer diep getroffen had. Hij hief zijn glas op on hield liet lang omhoog, vóór d!at hij dronk. Ik denk, dat hij ieder der jonge mij n- heeren om beurten aankeek, maar ik durfde niet al te zeer naar hem kij ken, want er was iets plechtigs in zijn manier van doen. dat mij aau- deedik ben immers al zoo lang in deze familie en ieder der jonge mijn- hoeren heb ik als baby in de armen gehad. Eindelijk dronk hij staande zijn glas leeg. Maar daar kan geen kwaad bij geweest zijn, lieeren, waait ik dronk later zelf de flesch leeg en ik ben zoo gezond als een visch, zoo- als u ziet. i Des te erger 1 Houd je inoaid zoo klonk een toornige stem van ifit die hal. Met je vervelend© gebabbel en getctem maak jo de zaak nog veel ingewikkelder. De rechter zond den bottelier weg. I De atmosfeer van het huis werd nu 'drukkend, zelfs voor mij, en voor bet KATHEDRALE KERK ST. BAVO. A.s. Zondag plechtige viering van den Pati'oon Heilige dezer kerk. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond te 7 uur het Lof. Vrijdag feest van den II. Michael, gez. it. Mis 8 uur. A.s. Zondag feest van den II. Rosen- krans, patroonfeest dezer parochie. Catechismus volgens gewoonte. PAROCHIEKERK VAN DE II. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdagavond half 8 uur Lof ter ©ere van St. Antonius. Donderdagavond half 8 uur Lof van het Allerh. Sacrament. Donderdag 9 uur H. Mis voor de le den der Broederschap van O. L. Vr. v Altijdd. Bijstand. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdagavond half 8 liet Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 liet Lof Ier eere van het H. Sacrament. Zaterdagnarn. gelegenheid om te biechten van 49 uur. In deze week ioderen dag 12 uur de Catechismus. 1 De H.H. Missen in de week half acht en negen uur. PAROCHIEKERK VAN DEN II. JOSEPH. Donderdag 7 uur Lof. Vrijdag feest van den H. Aartsengel Michael, dag van devotie, te 8 uur de gezongen H. Mis. Zaterdag te kwart oven- 8 uur de II. Mis voor de bekeering der zondaars in de Kapel van O. L. Vr. van Haar lem. Te 6 uur Lof en van 5 tol 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen on de Catechismus op de gewone uren. KERK VAN IIET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag half 8 gezongen II. Mks ter eere van den II. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijdag te half acht gezongen II. Mis, ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 urn' Lof. Zaterdagavond van 5 tot half 10 ge legenheid om te biechten. Zondag (1 October) de ILII. Missen te 7, 9 en baüf 11 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN II. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag te 8 uur gezongen II. Mis ter eere van den IJ. Antonius van Pa dua. 'sAvonds te 7 uur Lof en Verga dering dar Broederschap van den H. Antonius. Vrijdag te half 8 voor de levende- en te 8 uur gezongen II. Mis voor de overledene Leden der 3de Orde van den H. Franciscus. 's Avonds te 7 uur Lof en Oefening van den H. Kruis weg. Zondag 1 October, \s avonds te 7 uur opening der Octobermaand met I plechtig Lof en Predikatie. 1 („N. H. CV' eerst voelde ik het vertangen in rnij opkomen er niets meer mee te ma ken te hebben, en zeker zou ik aan Mien drang gehoor gegeven hebben, had niet mijn angst om Miss Mere- i ditli aan haar eigen gedachten over te laten, mij daarvan teruggehouden. Jfntusschen deelde de rechter zijne bevélen uit. Dakin, vraag de lieeren boven of zij voor een paar minuten weer be neden willen komen. Dr. Bennett, liet lijk van uw patiënt kan nu wegge bracht worden. All, daar zijn ze weer, nep hij uit, toen men Leigh ton de trap hoor de afkomen. IHs nu de beide andere zoons van den overledene ook naar mijn woor den willen luisteren, voor een oogen- blik, moet ik zoggen, dat ik hot mijn plicht acht onder de bestaande om standigheden een jury te benoemen, eu een gerechtertijk onderzoek over den diood mm Mr. Gillespie t,ei gelas ten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6