NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23© JaargaDg. No. 6827 ^e/seSiiJfit öageïiüU?, i/ehaive op Zon- en Feestdagea VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER ORIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)*1-30 Franc oer post door Nederlanda1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a 0.373 a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap l©arens Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM, AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer i22. Abonnementen en Advertenti6n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parffs, 31bt* Faubourg Montmartre. OM ONS HEEN. cxvn. DE DERDE SCHOOLTIJD. Sommige menschen vinden het, vrees ik, wel wat saai om te lezen over een onderwijs-aangelegenheid. Ik heb er ook wel eens hooren kla gen „met dat onderwijs is er altijd wat en als leek kun je er nooit goed uit wijs worden." Daar is wel wat van aan. Maar een onderwijs, dat jaar in jaar uit hetzelfde was, zou dan toch ook gauw een dor, ver steend onderwijs wezen. De begrip pen veranderen en het onderwijs ver andert mee. Vandaar, dat die eeuwi ge veranderingen nuttig en noodza kelijk zijn. En wat de duisterheid van de zaak voor een leek betreft, ja die is zeker niet weg te redeneeren. Maar wat doet iemand die in don ker loopt? Hij zoekt naar licht, dat is duidelijk. Welnu, zoo heb ik ook gedaan en met het licht van anderen gekregen, wil ik de quaestie van den derden schooltijd beschrijven. Want het is een quaestie, een waaraan de heele onderwijswereld te pas komt, de hoofden van scholen en Burgemeester en Wethouders en de onderwijzeressen en onderwijzers. Alleen het toezicht op 't onderwijs, de schoolopziener, staat aan den kant en ziet toe. Dat is 't wonderlijke van 't geval. Er i9 nog een komische kant ook aan de zaak, zooals straks wel blij ken zal Maar laat ik regelmatig vertellen. Die derde schooltijd dan is een over blijfsel van de oude avondschool en wordt dan ook nog wel zoo genoemd. Hij wordt gehouden tweemaal in de week, 's middags van half vijf tot zes, alleen voor de hoogste klassen en is er voor bestemd om de jongens teekenen en de meisjes handwerken te laten leeren. Overigens heerscht er een zekere vrijheid blijheid. De dagen waarop de derde schooltijd wordt gehouden zijn namelijk niet voorgeschreven, maar worden door de hoofden in overleg met hun medewerkende on derwijskrachten op 't best geregeld. Ook wordt er niet overal voor de jon gens teekenen gegeven, ik heb ge hoord dat ze op een van de scholen zich meer met lezen en rekenen be zig houden. Deze vrijheid blijheid strekt zich niet uit tot de onderwijzeressen en onderwijzers. Welbeschouwd zijn ze met dezen derden schooltijd noch vrij noch blij. Zij moeten dien name lijk geven zonder eenige extra ver goeding en het gevolg daarvan is, dat ze den last eerlijk verdeelen. Zijn er aan een school bijvoorbeeld zes on derwijzeressen en zes onderwijzers, dan verdeelen dezen de avondschool onder elkander. Op den eenen win- tercursus krijgen dus de jongens taal of teekenen of rekenen van zes on derwijzers en de meisjes haar hand werkles van zes onderwijzeressen. Hoe prachtig zoo'n stelsel werken moet en met welk een liefhebberij telkens de een het werkje van den ander overneemt, kan iedereen zich wel voorstellen. Wanneer een kind op de gewone dagschool om de twee maanden een anderen onderwijzer kreeg, zou iedereen moord en brand roepen, maar bij den derden school tijd blijft dat maar zoo Maar, zai er iemand vragen, heb ben de hoofden van scholen dan nooit eens geprobeerd om daar verande ring in te brengen? Ik verzoek respect voor de hoofden. Ze hebben dat gedaan. Meermalen hebben ze betoogd, dat een derde schooltijd zóo geen nut had en dat :ze maar liever afgeschaft moest wor den. Die afschaffing stuitte evenwel af op de schoolcommissie. Dit waar dige college, waarvan ik heelemaal geen ander kwaad wil spreken, dan dat het toch waarschijnlijk iet3 min der van schoolzaken afweet dan de "hoofden, dit college dan was en corps op den derden schooltijd ge steld geraakt en koesterde hem met innige aanhankelijkheid. Vandaar allicht, dat de vorige wet houder van onderwijs een poging deed om hem in 't leven te houden en daartoe den eenigen logischen weg insloeg. Hij ontwierp het schoo- ne pla.n om de onderwijzeressen m ■onderwijzers," die er les aan zouden geven, te betalen. Daarbij zou dan de opvolging om de vijf of zes weken vervallen en éen zelfde onderwijzeres of onderwijzer den geheelen cursus door aan dezelfde klasse les geven. Een nobel idee, maar dat helaas niet tot uitvoering gekomen is. Was het j te duur Waarschijnlijk. In elk geval is er van de reorganisatie feol nu toe niets gekomen, zeer tot smart van de Commissie van Toezicht ,die zelfs neigingen aan den dag legde, omde j avondschool niet alleen den winter, 1 maar zelfs het heele jaar te laten betreft, onder de rest mee door Dit schoone tafreel is mij van den derden schooltijd opgehangen. Hij is dus, zou men zoo zeggen, een ding, zonder belang voor de kinderen, zon der aantrekkelijkheid voor de onder wijzers, onbetoezicht door de wet en den schoolopziener„kortom", ver klaarde mijn zegsman, „hij zou al lang dood wezen, als de schoolcom missie er niet tusschen zat J. C. P. doorduren. De hoofden schrikten daar Buitenlandsch overzicht toch van. „Als 't dan toch eenmaal moet, dan asjeblieft niet langer dan van September tot Mei" zeien ze. Deze regeling zou per school omstreeks ƒ500.kosten, met andere woorden in 't geheel een duizend of zes, zeven in 't jaar. Geen peulesohil dus, voor een be grooting, die toch de neiging heeft om van jaar tot jaar aan te groeien. En dat waarvoor Om te teekenen Ik doe zeker wel niemand te kort, wanneer ik zeg, dat betrekkelijk maar weinig klasse-onderwijzers in dit kunstvak zoover zijn gevorderd, dat zij daarvan den leerling nuttige kennis kunnen bijbrengen. De jon gens kunnen in Haarlem leeren tee kenen op een half dozijn scholen, die daarvoor speciaal zijn ingericht. Bo vendien is 't zeer de vraag, of het paedagogisch wel verdedigbaar is, om kinderen, die al vijf uur op de school banken hebben gezeten, bijna on middellijk na den tweeden schooltijd nog weer anderhalf uur in 't touw te houden. Er is in de wereld wel een strooming om de schooluren in te krimpen, niet om ze uit te breiden. Er wordt iets gemompeld van slöjd in den derden schooltijd, opdat de kinderen wat handigheid leeren. Mijn deskundige zegt, dat dit gekheid is voor jongens uit de hoogste klasse, die allemaal al een baas hebben en •handenarbeid genoeg. Nu is er nog iets dat maakt, dat er van dezen heelen derden schooltijd bitter weinig te verwachten is. De ouders kunnen er, meenen de hoof den, niet toe verplicht worden hun kinderen dien te laten bijwonen. De wet kent hem niet, spreekt van twee schooltijdenin het leerplan komt de heele derde schooltijd zelfs niet voor ,de schoolopziener bekommert er zich dus niet om en de wet op den leerplicht bemoeit er zich niet mee. Er wordt dan ook met wilde hand vrijaf gegeven aan wie er om vra gen en het moet al eens zijn voorge komen, dat een onderwijzeres, die haar plichtmatige 'handwerkles kwam geven, weer onverrichterzake kon heengaan wegens het ontbreken van leerlingen. Hierdoor ontstaan natuurlijk in complete klassen, zoodat het onmo gelijk is, het onderwijs in den derden schooltijd te laten aansluiten bij dat op de dagschool. Dit is de fameuse derde schooltijd, dien men nu wil gaan reorganisee- ren. Het blad van den Bond van Nederl. Onderwijzers afd. Haarlem Haarlems Onderwijs infor meerde den 17den September heel be langstellend, hoe het wel met die reorganisatie stond. Vier dagen la ter, 't is wel casuweel, kwam er een bericht van B. en W. aan de hoof den, dat voor dezen winter de avond school op dezelfde wijze zou worden voortgezet. Dus weer met elkaar op volgende onderwijskrachten, ieder een stuk en een brok, zooals tot dus ver, tegen betaling van nul gulden en nul centen per uur. Het enthousias me bij het onderwijzend personeel is zóo groot, dat bij de hespreking van de dagen waarop de lessen zouden worden gegeven, er een voorstelde „om den Dinsdag te nemen, dan ging er alvast éen dag af, voor den Sinterklaas De Bond is er zoowaar van ge schrokken. 'k Wil het graag geloo- ven. Een van de leden moet van plan wezen, om het Bestuur bij den Raad te laten verzoeken, voor den derden schooltijd geen cent toe te staan. Precies weet ik het niet en heel mak kelijk vind je, in de begrooting zulke dingen óok niet, maar mij is verze kerd, dat dit verzoek geen effect kan hebben, omdater nu ook al geen geld, voor uitgetrokken wordt, 't Gaat, wat schoolbehoeften en vuur en licht I 1 Na de behandeling, die den HÖNGAARSCHEN LEIDERS op den Hofburg ten deel is gevallen, is de verhouding tusschen den Kei- zer-Koning Frans Jozef en zijn Hon- gaarsche onderdanen zoo gespannen mogelijk geworden. De Oostenrijksche bladen verdedi gen het optreden van hun souverein. Zoo zegt bet „Fremdenblatt", dat voor de oogen van de geheele natie de keizer de regeering aan de leiders van de coalitie heeft aangeboden. Hij wenscht en is bereid een parlemen tair Kabinet te benoemen. Wat hij al leen vraagt is, dat het program van dat Kabinet niet zal ingaan tegen de grondwet en dat het de rechten van de Kroon zal eerbiedigen. Hij wil een waarborg hebben, dat de gemeenschapsbanden tusschen Oostenrijk en Hongarije zullen blij ven bestaan, maar geeft in alle ande re opzichten de coalitie de vrije hand. Kon de coalitie iets anders verwach ten Het „Neues Wiener Tageblatt" stelt de vraag „Wat is voor Hongarije te verkiezen, de onveranderlijke beslis sing van de kroon te aanvaarden, en de teugels van de regeering in han den te nemen, om een vooruitstre vend program uit te werken, of toe te geven aan den nationalen trots, en het slachtoffer te worden van afbre kende plannen, door naar het onbe reikbare te streven, en aldus de ramp, welke zich over het land uit breidt. te vergrooten. De „Neue Frefe Presse" beweert, dat, naar aller verwachting, de crisis zal voortduren en het conflict nog er ger zal worden. De gevolgen daarvan kunnen h. i. slechts groote ongerust heid baren in de harten van alle pa triotten. In de „Magyar Orszag" schrijft de heer Nicolas Barta, een bekend afge vaardigde Z. M. heeft de houdmg aangenomen van een keizer, en wel van een zegevierend keizer. Wat te Weenen is gebeurd, is krenkend, on uitgelokt en onbegrijpelijk. De gebeurtenissen van Zaterdag hebben veler hoop vernietigd, maar ik geloof, dat de zege aan onze zij de zal zijn, omdat het recht aan onze zijde is. De „Hazauk", het orgaan van de agrariërs, roept uitWij zijn geheel verbaasd over de verpletterende woor den van den konmg. Zijn voorwaar den zijn even zoovele vierkante wei geringen, zoodat de slechtste ver wachtingen overtroffen zijn. De ko ninklijke kennisgeving bevat verder punten, welke onmogelijk kunnen worden overeengebracht met decon- stitutioneele rechten van Hongarije. In plaats van een boodschap van vre de, hebben de leiders van de Hongaar- sche parlementaire meerderheid een oorlogsverklaring ontvangen De „Frankf. Ztg." heeft uit Buda pest nog een particulier telegram ontvangen, waarin gezegd wordt, dat een vreedzame oplossing niet meer verwacht kan worden. Baron Fejer- vary zou de opdracht krijgen een ca binet d'affaires samen te stellen, en zelf daarvan de leiding te nemen. In de Woensdïëjf gehouden zitting van DE OOSTENRIJKSCHE KAMER laakte een aantal sprekers de beweer de tusschenkomst van den Minister- President inzake de invoering van het algemeen kiesrecht in Hongarije. De socialistische afgevaardigde Per. nerstorfer verklaarde, dat de Minis ter-President door zijne houding de arbeiders had beleedigd. De Minister- President diende te verhoeden, dat de revolutionnaire beweging uit Rus land zou overslaan naar Oostenrijk- Hongarije. Het conservatieve lid Syl via Taroeka, groot-grondbezitter, be tuigde" den Minister-President zijne erkentelijkheid voor de waakzaam heid, die hij betoonde. Hij gaf ook uiting aan zijn eerbiedige dankbaar heid jegens de Kroon, wijl deze geen concessies had gedaan in zake de eenheid tusschen leger en de monar chie. De volgende zitting zal plaats hebben op aanstaanden Vrijdag. Uit Budapest en Weenen komen verder dato 27 Sept. nog de volgende belangrijke telegrammen: De coalitie publiceerde een mani fest, waarin wordt verklaard, dat het 'programma der Kroon op verschil lende punten niet in overeenstem ming is met de Grondwet, voorname lijk het gedeelte, waarin gezegd wordt dat er nooit sprake wezen kan van concessies betreffende de invoering van het Hongaarsch als commando taal." ,,De Minister-President Fejervary werd door den Keizer ontvangende audiëntie duurde 11/2 uur. Donder dag zal de Minister opnieuw worden omvangen." „In politieke kringen hecht men groot gewicht aan de audiëntie, die de Keizer aan Minister Fejervary heeft verleend. De „Zeit" schrijft ..Men kan niet zeggen, welke beslui ten naar aanleiding van deze audiën tie zullen worden genomen, maar het staat vast, dat ze van buitengewoon gewicht voor Hongarije zullen zijn". Toen Maandagavond, tegen vijf uur, de overeenkomst van Carlstad inzake de ZWEEDSCH-NOORWEEGSCHE QUAESTIE bekend gemaakt werd, waren duizen den menschen in de hoofdstraten bij eengekomen. De menigte las de pro clamatie met kalmte en waardig heid. De Noorsche bladen zijn minder kalm. De „Intelligenssedilerne" schrijft „Het resultaat van de Carlstadt-con- ventie is werkelijk zeer ontstemmend. De voordeelen, die het arbitrage-ver drag geven kan, kunnen onmogelijk bij benadering zelfs een vergoeding genoemd worden. „Aftenposten" zegt: Zonder eenigen twijfel zal het voor stel tot ontbinding der Unie, zooals het thans luidt, aangenomen worden door den Noorschen Storthing. En zoo zal het ook wol gaan in den Zweedsche Rijksdag. De onafhanke lijkheid van Noorwegen hebben wij gewonnen, en het zal ons gelukken haar te behouden. Zij heeft ons of fers gekost, die wij liefst niet ge bracht hadden, doch, zooals professor Frithjof Nansen eens gezegd heeft, wanneer men van deemoedsvolle voor waarden van Noorwegen spreekt, dan vergeet men dat wij de grootste en meest vérgaande voorwaarde gesteld hebben de ontbinding der Unie. Het Zweedsche blad „Vört Land" protesteert dat Zweden toegegeven heeft in den eisch van de Kongsvin- vesting. Het zal der regeering moeilijk vallen in deze quaestie haar standpunt te verdedigen. In denzelfden geest schrijft „Stock- holms Dagblad" „Het bericht dat de nieuwe Kongsvinger vesting bestaan blijkt, zal ontstemming wekken. Ook al waren onze onderhandelaars van meening. dat deze versterking, ge ïsoleerd van de thans buitenste ves ting-linie, niet van zooveel beteeke- nis is, dat men daarvoor een oor log zou willen beginnen, Uit Berlijn wordt aan de „KöLn. Zeit." bericht, dat mon aldaar ver wachtte, dat heden de overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland in zake MAROKKO. te Parijs haar beslag zou krijgen. Reeds gisteren was uit het onderhoud tusschen den Franschen gezant Bil- hourd en den Rijkskanselier gebleken, dat alle zwarigheden uit den wegwa ren geruimd. Een vertegenwoordiger van Reuter had Woensdag een onderhoud mei burggraaf Hayashi, Japansch gezant in Engeland, en vroeg bij die gele genheid dien staatsman, hoe hij dacht over het nieuwe ENGELSCH-JAPANSCHE VERBOND. Z. E. antwoorddeHet verbond is een uitstekende waarborg tegen nieu we oneenigheden in het Verre Oosten. Wel is een blijvende vrede niet verze kerd, maar we kunnen aannemen, dat voor langen tijd rust aal heerschen. En dit is niet alleen in het belang van Engeland en Japan, maar van alle mogendheden, die politieke of handelsbelangen in dit gedeelte van de wereld hebben ja, zelfs voor al len, die het „status quo" bewaard wenschen te zien. Ik herhaal, het verdrag is een vaste waarborg voor den vrede en dat is de eenige bedoe ling. waarmede het gesloten is. De RUSSISCHE BLADEN deelen mee, dat de vorming van een kabinet aan Witte zal worden opge dragen. De „Roes" geeft alvast de volgende samenstelling Eerste-minister en bin- nenlandsche zaken Wittefinanciën Romanofjustitie baron Noldebui- tenlandsche zaken Lamsdorf; land bouw de adelsmaarschalk van Char- kof Soechomlinofoorlog Röddger marine Biriljofonderwijs de rector magnificus der hoogeschool te Mos kou prins Troebetzkoj en eeredienst (Heilige Synode) graaf Sjeremetjef. j De opstandelingen op KRETA zijn aan het onderhandelen over een leening van 100.000 francs, die hen in staat zal stellen het verzet vol te hou den. Ze hebben een serie postzegels uit gegeven, die natuurlijk door verza melaars met bijzondere graagte wor den gekocht. In den laatsten tijd. is een groot aantal Muzelmannen vermoord en de beys van Kanea hebben daarom aan de beschermende mogendheden drin gend verzocht him te hulp te ko men. Volgens de laatste opgave kwa men in PRUISEN voor vijf verdachte gevallen van cho lera, en twee sterfgevallen waar schijnlijk aan cholera. HET SUEZ-KANAAL GESLOTEN. Hedenochtend te negen uur zou de opruiming van het wrak van de „Chatham" plaats hebben. Gisteren werden door duikers in het ruim en in de romp van de „Chatham" dyna- mietpatronen- gepTaatst, die doorelec- trische draden verbanden zijn met een post op" zes kilometer van de plaats waar de „Chatham" gezonken is. Het drukken op een knop in dat 'station zal voldoende wezen om de ontploffing te doen plaats hebben. Onmiddellijk daarna zullen duikers aan liet werk gaan om de stukken van het schip op te ruimen. Men weet nog niet hoeveel tijd die arbeid zal duren, en hoe lang de scheepvaart in het Kanaa'l zal ge schorst zijn. Stadsnieuws H. S. V. „De Kampioen". Men schrijft ons Bovengenoemde vereeniging heeft thans het onderlinge nummer harer leden laten verrijden (15 deelnemers), met consolatiewedstrijd. Ie serie 1 J. Tulleken, n. g. De Ja ger. 2 e serie 1 Sluis, n. g. E eitjes. 3e serie 1 v. d. Zon, n. g. De Haas. 4e serie 1 v. Goor, n. g. Krul. Finale 1 J. Tulleken, 2 v. d. Zon, n. g. 3 Sluis, 4 v. Goor. Consolatie. Hierbij startten nog H. Schouten en M. Dorst, die te laat waren voor No. 1. Ie serie 1 Krul, n. g. Beversluis. 2e serie 1 De Haas, n. g. Bootse- laar. I 3o serie 1 Schouten, n. g. De Jager. 4e serie 1 Klundert, n. g. De Vaal. Finale: 1 H. Schouten, 2 De Haas, 3 Krul, n. g. 4 Klundert Deze wedstrijd gaf ons vele verras singen. Schouten, een nieuweling, reed er De Haas uit, terwijl De Jager dezen keer niet te zien was. Ook van Goor schijnt voor dit jaar niet meer te kunnen, daar hij zich door Sluis liet kloppen. De Vaal zal beter doen lange af standen te rijden, daar z'n beentjes voor „sprinten" niet vlug genoeg schijnen, en een beetje corpulentie kan hij wel missen Hopen we dat allen met de a.s. kam pioenschap-wedstrijden zich laten in schrijven. en dan het beste beentje vóór zullen zetten. Eene expositie. In den kunsthandel van den heer Gunning, Groote Houtstraat, is inde étalage geëxposeerd een groot schil derij "van den jonggestorven leerling van Jaap Maris, Rudolph Haak. De nabeelding is een Riviergezicht. Dit werk is van een ruime wijdheid. De ze wijdheid is een groote eigenschap. Van den schilder, immers ook een vorig, hier tentoongesteld doek, had dit in groote mate. Hier, op dit wa ter. is deze ruimte van een ijle fijn heid. Heel fijn is het water, het rim pelt schier niet een enkele plooi, dio in schuimig wit uitvlakt. Een stad. een lichte, stad, trillicht in de verte, heel ver. Er Is een weiland punt met boerderij halverwege. Er massaat een zwaarbezeild schip dicht bij. Heel in het ruime bezeilen kleine schuiten de vlakte. Het stuk is van fijnheid teer, maar onsterk. De lucht is te veel naar den meester, zonder zijn krachtzij lijkt naar sommige van een anderen volger, bij diens riviergezichten. Dit is zwakker dan De Bock's, het is fijner ruimte van beiden bijna ge- fijk! Cd. K. Begrootingsvergade ringen. De afdeelingen van den Raad zul len 2 October rle begrooting voor 1906 onderzoeken. HET TOON EEL. .HOFGUNST' DOOR DE KON. VER. „HET NEDERL. TOONEEL". Een zéér goed bezette zaal zouden de Haarlemmers eindelijk den weg naar den schouwburg weer gaan vin den, nu zij aan de zaal der „Kroon" geaklimatiseerd zijn? een aardig stuk en een triomf voor Emma Morel dat heeft ons de avond van Woens dag gebrachtdat kenmerkte de opening van. het abonnementsseizoen in de Spaarnestad. Een triomf voor Emma Morel, ja, dat is „Hofgunst", het nieuwe stuk van Von Trotha, dat ze zelf uit het Duitsch vertaald heeft en waarin zij de hoofdrol speelt, geworden. De inhoud van dit Duitsche blijspel is een paar dagen geleden reeds in dit blad vermeld, en we behoeven er hier dus niets meer van te zeggen. En de waarde van het stuk Och. laten wij 't dien goeden me neer Von Trotha toch maar niet te lastig maken, 't Is er hem immers al leen maar om te doen geweest het is aan het heele stuk te merken om eens eenige aardige tooneeltjes te halen uit zijn gegeveneen plat tel ands-freuletje, een flapuitje, dat het hart op de tong heeft, een oprecht kind met een eerlijk karakter aan een Hof met zijn vormen, gekuip, geïntri- ge er te brengen, en dan allerlei bot singen gelukkig alleen van komi- schen aard te voorschijn te roepen, het geheel gekruid met één of twee vrijagetjes, die natuurlijk goed afloo- pen. Karakterteekening, zielsanalyse en a'l die mooiigheid meer, die men in edn sérieus stuk van een kunststre- ver zoekt en verwacht allons done die goeje meneer Von Trotha heeft daar heelemaal niet om gedacht. Zoo hoog vliegt hij niet. Hij heeft ons aul- leen maar eens een avondje willen amuseeren, en daar is hij heel goed in geslaagdlaten we dus tevreden zijn, want er is al genoeg verdienste in zoo iets goed te kunnen doen. Ja, laten we 't nóg maar eens her halen want het is zoo prettig dat van een jong artiest te kunnen zeg gen het is een triomf geweest voor Emmo Morel, en, laten we er onmid dellijk aan toevoegen, een welver diend succès. Ze speelde de rol van het platte- lands-freuletje, van het adellijk Ma dame Sans-Gênetje, van de oprechte flapuit, die van hofmanieren en hof- intriges niets weet, en daardoor tel kens tegen de étiquette zondigt heel lief. pittig en frisch en met entrain, ze gaf pétillant spel te zien't leefde alles. Alleraardigst was ze, wanneer zij er haar opmerkingen uitflapte, en dan, merkende iets verkeerds gezegd te hebben, ze weer wilde inslikken en haar hand op den mond leide scène met den vorst, zonder dat ze weet, wie hij is, was heel ongekun steld en pakte besthaar lachen, haar kijken, haar blijheid en de overgan gen naar meer ernst, wanneer ze ein delijk in moeilijkheden denkt te ko men, en haar blij uitschateren nadat ze van de vorstin-moeder haar congé als hofdame heeft gekregen 't was alles best, kostelijk, en vol nuances en goed gedane overgangen. Geen wonder, dat na elk bedrijf het scherm weer voor haar op moest, en dat ze zelfs meermalen bij open scherm luid applaus vond. Het Nederlandsch" heeft in Emma Morel een zéép goede kracht, dat "t wel op prijs mag stellen. En 't is te hopen voor haar en het tooneel, dat er tegen gewaakt zal worden, dat ze nu niet door jaloezietjes en intrigetjes naar de kleinere rolletjes terug ge drongen wordt, want niet alleen aan de Duitsche hoven wordt er geïntri geerd En de andere medespelers en speelsters moeten wij ze op een rijtje opnoemen met een goed- of ai- keurend woord achter hun naam? Ach, dat is immers niet noodig, en we kunnen toch volstaan met de al- gemeene verklaring, dat ze allen naar hun krachten tot het succès van den avond bijdroegenalle rollen in het stuk dienen er immers toch slechts voor om de rol van Emma Morel be ter te doen uitkomen en concentree- ren zich om haar. Blij waren we weer eens in de kleinere rollen ook spel te zien van menschen van be schaving en manierenBouwmees- ter's hulp voor die rolletjes had in den laatsten tijd ons niet verwend', zoo archi-burgerlijk als 't was. Laten we alleen nog vermelden, dat mevrouw Van Korlaar. door wier ongesteldheid „Hofgunst" de vorige week niet kon doorgaan, weer her steld was, en dat. ofschoon een ande re naam op het programma prijkte, zij 'zeide rol van Gravin Birkenfeld toch weer vervulde. En do régie van dit stuk met zijn liofmilieu Och, op een dorp van Kerm erne in land komt men minder met Duitsche prinsen en vorstinnen in aanraking, en als de heer De Leur. als régisseur

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1