Orkest Steenman. Met een enkel woord wenschenwij de aandacht te vestigen op het or kest van muziekliefhebbers alhier, dat onder de bevoegde leiding van den heer Joh. Steenman zijn oefenin gen houdt en af en toe uitvoeringen geeft voor een liefdadig doel. Het bestaat nu reeds uit niet min der dan 36 violen, 8 alten, 2 cellen, 1 contrabas. 2 fluiten, 1 orgel en 2 piano's. Natuurlijk worden goede krachten nog zeer gewenscht, vooral violoncellisten. De eerste repetitie zal a. s. Zater dag 8 uur worden gehouden. De bedoeling van deze avonden is, goede muzikale krachten, zoowel jon. ge als oudere, tot een geheel te ver eenigen. en door ernstige studie de kennis van, en de liefde tot goede muziek te bevorderen. In studie wordt genomen 5 Smf. Beethoven, 5 Smf. Haydn, G. min Smf. Mozart, D-maj. Suite Bach. Serenade van Tschaikowsky. enz. Onze muzikale medewerker, de heer Philip Loots, liet zich in de courant van 4 April over dit orkest zeer gun stig uit. Hij zeide daarvan o. a. De symphonie in D dur No. 4 van Jos. Haydn, die het programma open de. genoot een vertolking, verre boven hetgeen men van een orkest, uit bij na uitsluitend zeer jeugdige krach ten samengesteld mocht verwachten. Tn menig onderdeel raakte de ge dachte aan dilettantisme geheel op den achtergrond en het geheel gaf een hoogst bevredigenden, artistie- ken indruk." HET REKENSOMMETJE. De Arnherasclie Rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de bekende zaak van C. Lijesen hoofd der chris telijke school te Beverwijk, beschul digd van beleediging van den onder wijzer E. de Boer, dien hij beschul digde het veel besproken rekensom metje te hebben opgegeven. In iiet breed gemotiveerde vonnis overwoog de rechtbank o. a. ten aan zien van de bekentenis van bekl. dat bekl. het ten laste gelegde heeft be kend behoudens de qualificatic van „socialistisch rekensommetje", ,-n plaats waarvan door hem van ,,het dikwijls gevarieerde rekensommetje" was gesproken. De rechtbank over woog, dat dit voorbehoud n:ets ter zake doet, dezelfde som wordt be doeld. Voorts werd overwogen, dat het geen betoog behoeft, dat allerminst is bewezen, wat bekl. had willen be wijzen nl. nóch het opgeven van de rekensom, nóch het opruien der ar beiders door den onderwijzer De Boer. In het vonnis wordt er verder op gewezen dat de bedoeling van bekl. duidelijk blijkt om de praatjes als waarheid aan te nemen en dat bekl. aan praatjes geloof heeft w i 1- len slaan en deze zonder ernstig onderzoek heeft gepubliceerd. De rechtbank nam als wettig en overtuigend bewezen aan, dat bekl. de eer en den goeden naam van den heer De Boer heeft aangerand. Ten aanzien van het verweer van bekl. dat hij zou gehandeld hebben in het algemeen belang, verklaarde de rechtbank dit beroep op het alge meen belang ongegrond. Naar de meening der rechtbank had bekl. moeten beginnen niet met een opper, vlakkig maar met een grondig on derzoek en oventueel een klacht bij schoolautoriteiten had moeten indie nen. Bekl.'s bewering is dat hij alleen zou gehandeld hebben als hij deed om Ds. Wielinga ter hulp te komen. Te dien aanzien overwoog de recht bank. dat afgezien of verdediging noodig was. bekl. geenszins daartoe was verplicht en aan ds. Wielinga had kunnen overlaten zich zelf te verdedigen. Bekl.. zelf onderwijzer, had naar het oordeel der rechtbank, iemand niet lichtzinnig moeten betichten, waardoor hij afkeurenswaardig han delde. De rechtbank veroordeelde beklaag de wegens smaadschrift tot /300boo- te. subsidiair een maand hechtenis. De eisch was 50. Voordrachten. Mejuffrouw Eva Westenberg, van Amsterdam, heeft het voornemen in het a. s. winterseizoen zes middag voordrachten te houden voor volwas senen en kinderen van 1016 jaar, over de sagen der Germaansche go denleer. Aangevangen wordt met de „Ring der Nibelüngen. De voordrachten zul len plaats hebben in het Bronge bouw. Het Spoorwegongeluk te Purmerend. De heer en mevrouw Clarion, die na het spoorwegongeluk nog steeds in het Ziekenhuis te Purmerend wer den verpleegd, keeren heden naar hun woonplaats te Bennebroek terug. De heer Clarion kan thans met be hulp van twee stokken een weinig loopenmevrouw Clarion, wier voet dagelijks tweemaal gemasseerd wordt moet nog steeds het bed houden. Uit Purmerend wordt thans gemeld dat de heer Clarion en echtgenoote het gasthuis aldaar heden verlieten, maar dat zij echter op verre na nog niet hersteld zijn. Per ziekenwagen van de Hollandsche Spoor werden zij naar hunne woonplaats Bennebroek vervoerd, waar ze verder door dr. Kou- wenaar aldaar zullen behandeld worden. Geen collecte. Het bestuur van de afdeeling Haar lem der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging heeft gemeend het besluit van do laat ste ledenvergadering, om 10 October een algemeene collecte te gaan hou den voor het Christelijk Nationaal Onderwijs in Zuid-Afrika, niet to moe ten uitvoeren. Dit besluit toch was genomen, voordat de geruchten van het overgaan van het Christelijk Na tionaal Onderwijs, ook in Transvaal, in handen van do Engclsche Regee ring tot een vast bericht werden met bijzonderheden van het capitulatie verdrag er bij. In deze omstandigheden zou een al gemeene collecte niet tot de fantasie van de bevolking spreken, wat toch het geval moet zijn, wil ze slagen. Aanbestedi ng. Hedenmorgen werd door den archi tect J. A. Traanberg alhier aanbe steed •het bouwen van een wagenmakers werkplaats met bovenwoning aan het Prinsenbolwerk no. 18. Ingeschreven werd door J. W. Schuil, Groningen f 4560 Iiaarl. Coöp. Bouwersbond 4444 \YH. Neuteboom Zn. 4146 J. en S. YVinnubst 4225 Gebr. Verduin, Bloemendaal 4300 P. Boks ,3946 J. A. Lukas 4633 W. A. v. Zanten 4525 P. de Lugt 4140 J. Nonnekes C. Rol 4175 H. v. lieerden „4045 H. A. Emmerik 4825 W. Hoek enJ. Overtoom „4206 A. Heins 4490 A. N. Cornelissen 4076 T. M. v. Deursen 3888 J. Turkenburg cn v. d. Ham... „4149 C. Groot Czn„4387 G. L. Zantvoort 5190 De overige inschrijvers wonen te Haarlem. Hedenmorgen had aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. de aanwijzing plaats voor de aanbe steding van het overkappen van enkele sporen aan genoemde Werk plaats. Raming f 92.000. Donderdag wordt den Burgemees ter door de Wethouders, den Gemeen te-Ontvanger en den Gemeente-Se cretaris een diner aangeboden in ho tel Funckler. Eervol ontslagen, j Naar wij vernemen is de heer N. Schrama, spuitgast bij spu't 3 van de stedelijke brandweer, na 30 jaren als zoodanig dienst gedaan te heb ben eervol ontslagen onder toekem- ning van f 100 gratificatie. H. Mis. A. 9. Donderdag zal te half tien de H. Mis worden opgedragen op het R. K. Kerkhof St. Barbara. H. S. V. „De Kampioen". Het lid dezer vereeniging H. Schou ten behaalde Zondag te Arnhem in de 300 M. spurt-race den lsten prijs. Een horloge, een muts, en een zakje 'P[03 19OT Binnenland ATJEH EN BORNEO. Blijkens uit Indië ontvangen tele- graphische berichten, zijn, sedert de jongste mededeelingen in de „Ned. Staatse." van 5 September 1905, no. 207, bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en Onderhoorigheden gesneuveld, de sergeanten J. de Boer (no. 33549) en J. Schmidlen (no. 34568) zwaar gewond, de 2de-luitenant der infanterie J. H. W. Sikman en de ser geant C. H. R. Hemmerling (no. 43642) licht gewond, de fuseliers H. J. C. Vanhoey (no. 48075) en J. Miedema (no. 43672). en onbeduidend gewond, de lste-luite- nant der infanterie W. van Holst Pel- lekaan ,en b. op Borneo gesneuveld, de lste-luitenant der infanterie W. H. Vink en de sergeant D. Oostrum (no. 40268). (St.-Ct.) CERAM. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den militairen commandant van Amboina en Ternate zijn bij den op- marsch naar en de inneming van de Negory Honitetoe, op West-Ceram (waar in den laatsten tijd onrust on der de Alfoeren werd waargenomen) gewond (sedert overleden) twee Euro- peesche fuseliers, en licht gewond een officier en twee Europeesche min dere militairen. straf, doch betreurde het, dat de wet niet toeliet tegen dezen onverlaat een veel zwaardere straf te eischen. EEN ZEEHOND. In het afgesloten deel van de Maas bij Nederhemert vertoonde zich de zer dagen een zeehond. Verscheide ne pogingen om hem te bemachtigen werden in 't werk gesteld, doch zij bleken vruchteloos. PROPAGANDIST GEWORDEN. De heer W. P. G. Helsdingen is, nu de kiezers te Lochem hem niet meer naar de Tweede Kamer hebben afgevaardigd, door de S. D. A. P. wederom aangewezen als propagan dist voor Gelderland. ONGELUKKEN. Naar het gemeente-ziekenhuis te Den Haag is overgebracht een werk man, die onder de gemeente Voor burg door een gasontploffing bij de werken voor den aanleg van de Zuid- holla.ndsche clectrische spoor blind was geworden. Men meldt uit Heerlen Dinsdagochtend had op de kolen mijn Laura en Vereeniging een ern stig ongeluk plaats. Bij de onder- grondsche werkzaamheden zijn tien personen in de zich in de mijn bevin dende watermassa verdronken. Bij het afzenden van dit bericht zijn reeds drie personen levenloos^ opge haald. en een zakje met geld. Twee ingezonden stukken moeten tot morgen blijven liggen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Dezer dagen is van wege de onder- afdeeling „Kenriemerland" van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond een schietwedstrijd op de revol ver gehouden in de duinen van mevr. Van der VlietBorski, daartoe bereid willig afgestaan. Ook deze tweede schietwedstrijd kan als welgeslaagd beschauwd worden. Aan den wedstrijd hebben 23 leden deelgenomen en door velen werd met flinke geoefendheid en juistheid van het wapen gebruik gemaakt, zoodat menige fraaie prijs werd behaald. Door het bestuur waren voor dit doel 15 prijzen gekocht, terwijl een prijs was ontvangen van den heer v. d. B. te Bloemendaal. De prijzen werden respectievelijk door de volgende hoeren gewonnen J. van Keulen, H. I-Ieitlager, J. Bak ker, C. de Jong, H. Albers, C. Schu- rink, W. Lokerse, W. Schotvanger. H. Kats. E. Walter, J. Louisse, J. Jansen, J. de Vries, A. Lokerse, L. Ple ging en F. van Gulick. Na afloop van den schietwedstrijd werden de prijzen, met een toepasse lijk woord van den voorzitter, aan de winners uitgereikt in het café van den heer Casse, waar tevens door den correspondent A an den Alg. Ned. Po litiebond, den heer H. Kats, namens het hoofdbestuur van den bond. drie dienstmedailles werden uitgereikt, en wel aan J. Wezenaar de gouden me daille, aan J. Bakker de zilveren en aan P. van Nobelen de bronzen. Door den correspondent werden de drie politiemannen, op wier borsten de medailles prijkten, toegesproken en geluk gewenscht met hun onder scheidingen, tevens bracht hij hulde aan den Alg. Ned. Politiebond, die in dezen doet, wat Rijk en gemeenten behoorden te doen. Na een -couplet van het „Wilhel mus" te hebben gezongen, werd deze feestelijke samenkomst door den voor zitter gesloten. VELSEN. DE VELSER VOETBRUG. De Velser voetbrug, waarvan het opruimen op 20 December 1900 werd aanbesteed, die in hot jaar 1902 had moeten zijn opgeruimd, waarvan de opruiming de vorige week opnieuw werd aanbesteed, zal vermoedelijk op geruimd worden, zegt de „Tel." Men was tenminste Dinsdagmorgen bezig met het in elkaar zetten van een keet. vlak bij de brug, op den noordelijken oever van het Noordzee-kanaal. Ten zij het bouwen van die keet in ver band mocht staan met nieuwe proef nemingen met de pont. Vijf jaar nadat bij de wet de nood zakelijkheid van haar opruiming was erkend, ligt de brug nog steeds tot schade van de scheepvaart in den toe gangsweg van Amsterdam naar zee. Dat noemt men op z'n Hollandsch haast u langzaam. SANTPOORT. Voor de met Januari ontstaande va cature van prödikant bij de Nederl. Herv. Gemeente is het volgende zestal opgemaaktW. Bax Jr. te Venhuizen; Buisman te 's-HeerenbergVan Iter- son te Gorredijk; Rutgers van der Loeff te 's-Hertogenbosch Zijpkens te Krommenie en Voorduin te Naarden. Tot leden van den kerkoraad der Nederl. Herv. Gemeente zijn gekozen de heeren Hnzevoot en Enscrink. De van ouds bekende hooi- en strooliandel van Bakker en Kuiper is aangekocht door den heer J- Lim- 'jach, eigenaar van het hotel „De Wijman" alhier. VAN EEN GEMEENTE-SECRETARIS De zitting van den gemeenteraad van Stoppeldijk (Zeel.) van Vrijdag 1.1. gaf tot levendige discussie aan leiding. In de zitting van 5 Septem ber was n.l. de gemeente-secretaris voor een maand geschorst, omdat hij zonder verlof de raadszitting niet bij woonde. De voorzitter stelde voor den secre taris definitief niet eervol te ontslaan wijl het gebleken was, dat ook gedu rende dezen schorsingstijd, de secre taris zich nog voortdurend in herber gen ophoudt en hij veel misbruik maakt van sterken drank, waardoor hij zijn werk niet naar behooren ver richt, wat duidelijk bleek uit de her haaldelijk daarover inkomende klach ten. Verschillende leden waren het niet eens met den voorzitter, op wiens handelingen als hoofd der gemeente zij ook nog al wat aan te merken hadden, en wilden daarom den se- cretaris nog niet ontslaan, doch het I nog eens met hem aanzien. Het eind van de discussie was, dat eerst het voorstel om de schorsing van den secretaris met een maand te verlengen en daarna over te gaan tot definitief ontslag, werd verwor pen met 4 tegeu 3 stemmen, waarna werd besloten dat de raad bij het minste verzuim, door den secretaris gepleegd, hem onmiddellijk definitief zal ontslaan. DE SLUITING VAN HET SUEZ-KANAAL. Sedert het Suezkanaal voor het la ten springen van de Chatham geslo ten is, is het stoomschip Victoria van de Engelsche P. O. Lijn de eerste postboot, die uit het Oosten te Suez is aangekomen. Men vermoedt, dat de brievenmalen met den spoorweg naar Alexandri doorgezonden en vandaar verder naar Brindisi ver scheept zullen worden. BRUTALE RECLAME. Men meldt ons In de étalage-kast van een bar bierswinkel op een der voormaals def tige grachten van Den Haag kan men te midden eener stellage flacons „.we reldberoemd haarwater" het portret van den „uitvinder-fabrikant". een onzer hoogleeraren in de faculteit derletteren tentoongesteld zien. Z.H.Gel., dien wij wél kennen als 'n knap historicus, maar over wiens befaamdheid als „haarwater-uitvin der" we nimmer hoorden, zal zich door die onverwachte promotie wel bijzonder gestreeld voelen, te meer waar zijn portret prijkt op eem biljet, geniaal kakographisch en uitmuntend door snorkende reclame. Daaruit verklaart zich dan ook de „welwillende toestemming" aldus het reclame-biljet door Z.H.Gel. tot de expositie van zijn portret ver leend. Kan 't brutaler („Vad.") BRUTALE DIEFSTAL. Men meldt uit Nieuw-Helvoet Alhier is bij R. Touw op klaarlich ten dag. terwijl de bewoners afwezig waren, inbraak met diefstal gepleegd. Nadat de dief zich toegang tot hot huis had weten te verschaffen, heeft, hij met den sleutel, die achter de klok lag, de kast geopend en het daarin liggende geld, een bedrag van ruim 20, dat Touw de vorige week voor zijn verkochte aardappelen bad ont vangen, uit ontvreemd. De zaak is in handen van do politie gegeven, door wie een onderzoek is ingesteld. INBRAKEN. Men meldt uit Hoorn: Een 2-tal dieven, id e ook schuldig moeten zijn aan inbraken te Alkmaar en Limmen, wilden alhier een woning binnensluipen, toen zij door de politie werden opgemerkt. Na veel moeite gelukte het beiden te arresteeren. SPOORWEGEN IN DE HAARLEM MERMEER. Naar uit goede bron aan het „Leid- sche Dagblad" wordt medegedeeld, zijn de terreinen, die door de Hol landsche Electrische Spoorweg-Maat schappij aan de oostelijke grens der gemeente Leiden, ten behoeve der door die Maatschappij ontworpen spoorwegen in de Haarlemmermeer en omgeving gekocht zijn, slechts voor één jaar verhuurd. De aanleg der bedoelde spoorwegen zal, zoodra do Rijkssubsidie en de onteigeningswet zijn verkregen, zoo veel mogelijk worden bespoedigd. HET AFLOOPEN VAN DE „NIEUW-AM STERDAM". Omtrent het afloopen van het s.s. „Nieuw Amsterdam" te Belfast op Donderdag 1.1. wordt van de meest bevoegde zijde medegedeeld, dat het afloopen zelf op de meest gunstige wijze geschiedde en er geen sprake van geweest is, dat het stoomschip ook slechts een oogenblik is blijven steken of eenige schade hoe gering ook daarbij opliep. Bij het later ver halen naar dc kraan, voor het inzet ten der ketels en machines, is het schip door een windstoot rondge zwaaid. waarbij het tegen de kade aandreef zonder zelf averij te beko men. doch eenige schade veroorzaak te aan de kade. MEINEED. De Rotterdamsche rechtbank sprak Dinsdag A. R„ 21 jaar, boomkwee- ker te Boskoop, die verdacht werd van meineed voor het kantongerecht te Gouda in een drankwetsovertre- ding, vrij. EEN WREEDAARD. Te Rotterdam stond Dinsdag o. m. terecht de 54-jarige brandersknecht J. Koppenhagen, wonende te Schie dam, die de wreedheid had zijnon hond levend te villen. Het O. M. eischte drie maanden gevangenis GEBREK AAN HALVE-STUIVER- STUKKEN Reeds meerdere malen waren we ge tuige van 't volgende 'n Electrische tram (te Amsterdam'; stopt in een of ander volkrijk stads gedeelte. Een of meer personen stor- men op den conducteur af met het verzoek, twee en een halve- of vijf centen te willen inwisselen tegen één of twee halve stuiverstukken. Waartoe dit Men wil de muntgas meter doen functionneeren, doch mist de daartoe vereischte geldstukken. En wijl 't pasjestarief van de tram het overgroot deel dier veel te schaarsch voorkomende munten opslokt, moet menigeen de straat op, om zijn voor verlichting beschikbare centjes op die wijze om te zetten in muntgasmeter materiaal. Zijn er mi^chien te weinig halve stuiverstukken in omloop? („Tel.") VERVROEGDE WINKELSLUITING. In de Dinsdagavond gehouden alge meene vergadering van de Algemee ne Winkeliers-Vereeniging maakte de quaestie der vervroegde winkelslui ting, die ook weldra in den Raad der gemeente zal worden behandeld, een onderwerp van bespreking uit. Na uitvoerige discussie verklaarden zich 76 tegen, 56 vóór een wettelijk geregeld sluitingsuur. Ten slotte werd ook de 9-uur-slui- ting aangenomen. Het bestuur zal zich nu met ande re middenstancjsvereenigingen in ver binding stellen. DE KONINGIN EN DE SCHOOR STEENVEGERS. Men schrijft uit Zwolle Bij het bezoek van H. M. de Konin gin-Moeder van Italië aan deze stad. had een aardig voorval plaats. Toen H. M. namelijk gisterochtend in gezelschap van den heer F. A. Hoefer enkele gebouwen bezichtigde, en uit het vrouwenhuis komende, over de Melkmarkt wandelde, kwamen daar toevallig een paar schoorsteen vegertjes voorbij, de oudste weliswaar een Hollander van geboorte, maar door vaders afkomst toch van onvei-- dachten Italiaahschen bloede en de jongste, een knaap van veertien a vijf tien jaar, een echte zoon van het zon nige Zuiden. H. M.. blijkbaar door den heer Hoefer op het tweetal attent gemaakt, liet dp beide mannekes door een hofdame ontbieden en onderhield zich een oogenblik zeer vriendelijk met hen. Zij informeerde naar de af komst van de twee. naar de geboorte plaats enz., en toen de oudste op de gestelde vragen behoorlijk geant woord had, stelde zij beiden een dou- -ceurtje ter hand, waarmee ze den dag zolcer goed hebben gemaakt. Het was een alleraardigst tafereel tje, dat natuurlijk levendige belang stelling vond. Het kleine Italiaantje. Giacoma Mordasini is zijn naam, was er wel een beetje onthutst van. De schoone Italiaansche klanken, die an ders zoo vlug en aardig van zijn lip pen rolden, bleven hem in de keel steken. Had hij het ook kunnen droo- men hier op deze plaats, ver van zijn vaderland, in zijn smoeselig schoor- steenvegerspakje zoo in eens voor zijn Koningin te komen te staan lanter kwam hij wat op dreef en hoffelijk buigend, nam hij afscheid van H. M„ die nu hare wandeling vervolgde. EEN SPOOK. Sinds eenige dagen vertoonde zich des avonds nabij den molen, staande in de Zoetensteeg te Ambt-Almelo. een spook. Velen sloeg de schrik om het lijf, zoodra de witte gedaante zich liet zien. Het was eigenaardig, dat, wanneer de molenaar het geweer aan legde, het spook zich liet vallen. Gisteravond, omstreeks acht uur, werd het door den gemeen te-veld wachter Klaassen gegrepen. Bij on derzoek bleek het een vroegere knecht van den molenaar, S. genaamd, te zijn. In de Zoetensteeg is thans de rust hersteld. SLIM BEDACHT Bij het werk aan de Maashaven te Rotterdam staat een keet waarvan de politie vermoedde dat daarin wel eens een borreltje getapt werd. Maar hoe dat te constateeren Bij de keet lag een kleine hond. en zoodra kwam er een agent in de buurt dan maak te het dier zulk een geweld, dat de boel opgeruimd was eer de agent binnen kwam. Ieder ander liet de hond naderen zonder daarvan notitie te nemen. Zaterdag was de hond even binnen om te eten, en in dat korte oogenblikje kwam een hoofd agent de keet binnen. Wel liet de hond zijn waf waf hooren, maar te laat. De overtreding was gezien, en proces-verbaal werd opgemaakt. VERMIST. Maandagmiddag kwam te Urk te legrafisch bericht dot Willem, de Boer. een 28-jarige gehuwde ris- schersknecht en met zijn vaartuig lig gende in de Scheveninger haven, dat vaartuig in den namiddag van j.L Zaterdag verliet en tot nog toe wordt vermist. Algemeen wordt geklaagd dat de vaartuigen, liggende in die haven, door de sterke deining steeds in beweging zijn. Men vreest dat De Boer terugkeerende en zich aan boord willende begeven, ongezien in de haven is gevallen en verdronken. SMOKKELARIJEN. De bekeuringen wegens fraudulau- zen invoer van suiker, wijn en gedis tilleerd uit Pruisen langs den Rijn houden nog maar steeds aan. Het is bekend, dat schippers, naar gelang van de grootte van hun gezin en van de bemanning van het schip, een be hoorlijke hoeveelheid van die accijns- goederen als provisie vrij aan boord mogen hebben, maar dikwijls wordt gepoogd een grootere hoeveelheid dan deze op sluiksche wijze ons land binnen te voeren. In den laatsten tijd evenwel, nu vele schippers, door schade en schan de wijs geworden, hun verplichtin gen in deze getrouw nakomen, komt het meermalen voor, dat zij het slachtoffer worden van het scheeps volk. Tracht dit toch op eigen gele genheid te smokkelen, dan wordt de gezagvoerder geverbaliseerd. Immers, volgens de wet is hij voor zijn volk verantwoordelijk, ook dan, wanneer eenigerlei fraude buiten zijn voorkennis geschiedt. GEWETENSWROEGING De ontvanger der successierechten no. 1 te Rotterdam verzoekt mede te deelen, dat door hem per aangetee- kenden brief ƒ200 is ontvangen voor te weinig betaalde vermogensbelas ting over 1905. OP ZIJN HOOFD NAAR HUIS. Tegen beurstijd zag men Dinsdag middag op de Noordblaak te Rotter dam een man op zijn hoofd loopen of liever zich met kleine sprongetjes voortbewegen. Het was de Deen Bap tist Gronwell, de zoogenaamde kop- looper, een circuusartist. Er ontstond een oploop en de politie kwam er aan te pas. Ze nam den koplooper, die weigerde op gewone wijze zijn weg te vervolgen, mee naar het bureau in de Pauwensteeg, om een einde aan het gedrang te maken. De Deen gaf te kennen, dat het een weddenschap gold, waarbij hij aangenomen had van de Blaak op zijn hoofd naar huis te wandelen. DOODSLAG. Omtrent den moord, die te Baarle Nassau zou zijn gepleegd, verneemt men nader Uit andere berichten blijkt, dat in Baarle-Hertog. op Belgisch grondge bied, kermis is en dat verschillende polderwerkers uit Baarle-Nassau, die daar in de buurt werkzaam zijn.de kermis bezochten. Daarvan teruggekomen, ontstond in een der keten ruzie, waarbij eene vrouw, die tusschenbeide wilde ko men, door een polderwerker mishan deld werd. Haar echtgenoot kwam tusschenbeide. greep eerst een hak mes. wat hem afgenomen werd, en nam daarna een bierüeschje, waar mede hij den aanvaller Feijneman op het hoofd sloeg, zoodat deze het bewustzijn verloor. Maandagmorgen gaf Feijneman. zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, den geest. Rechtszaken. DE DIEVEN UIT DE DRIEHOEK STRAAT. (Vervolg Tweede Blad). De heer R. Boppe, boekhouder te Freiburg in Baden, verklaart, dat zijn fabriek uitsluitend aan den heer Elsenburg de aanwezige sloten lever- do. Er wordt maar één slot van elk formaat geleverd en er kunnen geen twee sloten door eenzelfden sleutel geopend worden. De boekhouder A. N. J. A. Moni- chard deelde als getuige mede, dat zijn patroon De Vlaming gedurende zes maanden het vorkooplokaal in de Willebrordusstraat hoeft geëxploi teerd. Op 15 November en 13 Decem ber werd er veiling gehouden, doch er waren geen 9loten of kleerhaken bij28 December werd er in „Fras- cati" een veiling gehouden, terwijl de goederen in de Willebrordusstraat te zien waren. Er waren kleerhaken bij. maar geen sloten. Na dien tijd is er in „Frascati" een veiling gehouden uitsluitend van microscopen. 16 Fe bruari werd er in de Willebrordus straat weer een veiling gehouden. Er waren 3 dozijn kastsloten bij, maar geen sloten als ter terechtzitting aan wezig. Later heeft er op 6 April nog een veiling plaats gehad in de Wille brordusstraat. Getuige heeft de be klaagden nooit in het verkooplokaal aanwezig gezien. In gelijken geest verklaarden ook andere getuigen. De bovenbewoners van het perceel op het Rokin, waarin de heer Elsen burg in October 1904 zijn winkel had, vonden 's ochtends 6 a 7 uur de deur van het onbewoonde benedenhuis ge opend, waarop de politie werd ge waarschuwd. Het getuigenverhoor was eerst bij vieren afgeloopen, waarop werd over gegaan tot het lezen van de door beklaagden in de instructie afgelegde verklaringen. Vervolgens kreeg het O. M„ waar genomen door rar. Baart de la Faille, het woord tot het netmen van zijn REQUISITOIR. Een hier ter stede in den avond van 10 Maart 1.1. gepleegd gruwelijk mis drijf, dat overigens geen verband houdt met don diefstal, waarvoor de beklaagden thans terecht staan bracht de justitie, zei spr., op het gelukkige denkbeeld een huiszoeking te doen in perceel Driehoekstraat 18. Die gedach te was een gelukkige, omdat toen door de justitie en de politie gevon den zijn tal vajn goederen, en daaron der ook, met uitzondering van twee, de voorwerpen ter auditia aanwëzig. Zijn die voorwerpen, de sloten en sleu tels afkomstig uit het magazijn Rokin 126? Ja. alle. misschien bijna alle voorwerpen zijn door dien eigenaar herkend als de zijne en de vertegen woordiger der firma Cromer. Heeft de diefstal plaats gehad Ja, 's nachts één uur werd de deur van het maga zijn goed en deugdelijk gesloten, maar 's ochtends werd zo geopend ge vonden. Wie zijn de bedrijvers ge weest van dien diefstal? Beklaagden. De sleutels zijn gevonden in de werk plaats van de beide beklaagden, die in gebreke blijven een plausibele re den op te geven, waarom zij in het bezit der vermiste voorwerpen zijn kunnen treden. Het gaat niet aan om zooals Jean doet, enkel te zeggen dat hij van iets weetbeter doet Fritz, die een opgave doet, jammer echter, dat ze ten eenenmale wordt tegengespro ken door de getuigen. Maar er is meer. Het staat vast dat de deur van het magazijn geopend is geworden met een looper. Nu is er in de woning van beklaagden in de voorkamer on der een luikje, een looper gevonden', waarmede de deur van het magazijn kan: worden geopend. Niet alleen het overtuigend bewijs, maar ook het wettig bewijs acht spr. geleverd. Bij de vraag welke straf hun moet worden opgelegd, moet minder rekening gehouden worden met de waarde der gestolen voorwerpen. Die waarde is betrekkelijk gering. Wel moet rekening gehouden worden met den misdadigen aanleg, het misdadi ge karakter der beide beklaagden. Dit blijkt ten duidelijkste uit den aard van het gestolenesleutels en sloten, die moesten dienen als studiemateri aal voor het maken van nieuwe sleu tels, teneinde brandkasten en gecom pliceerde sloten te kunnen openen. Ook met het oog op de antecedenten is een zware straf noodzakelijk. Be klaagden zijn voor de samenleving hoogst gevaarlijke individuen. In Jean ziet spr. een gewoonte-mis dadiger een onverbeterlijke in Fritz ziet spr. ook een misdadiger, maar toch ook de zwakkeling, die zich heeft laten meetronen door de slechte raad- geringen van zijn broer. In 18991904 toen Jean zijn misdaad in de gevan genis boette, heeft Fritz een blanco strafregister. Hij eischt tegen Jean 8 jaren en te gen Fritz 5 jaren gevangenisstraf met aftrek van vier maanden preventieve hechtenis. De zware eisch van 8 en 5 jaar ge vangenisstraf werd door de beide be klaagden, Jean en Fritz Wagenaar, zonder zichtbare aandoening aange hoord. Als ze uitgesproken is, krijgen de verdedigers, nirs. Th. Muller Massis en E. M. Meyers, het woord, respec tievelijk voor den eersten en den twee den beklaagde. Zij wesen er op, dat de verdediging niet genoeg van deze beklaagden afweet, daar haar de in zage van het proces-verbaal van het eerste verhoor, dal. de beklaagden hebben ondergaan, door het Openbaar Ministerie is geweigerd geworden, en concludeerden tot vrijspraak. Beklaagden' bleven bij hun ontken- tenis. Uitspraak 17 October a.s. VRIJGESPROKEN. De Rechtbank te Zierikzee deed Dinsdag uitspraak in de den 22en Sept. behandelde zaken tegen drie Zierikzeeënaars. beklaagd van belee diging van jhr. mr. Pompe vanMeer- dervoort tijdens zijn Tweede-Kamer lidmaatschap. Allen werden vrijge sproken. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 4 Oc tober des namiddags te li uur. VoorzitterJhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Afwezig de heerenVan Styrum, Van den Berg en Rasch. Punt 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Op 20 September hebben B. en W. de kas van den gemeente-ontvanger nagezien en in orde bevonden. In kas was en behoorde toen te wezen een som van 830.535.611/2. Kennisgeving. De heer M. G. A. Nennstiel, onder wijzer aan de opleidingsschool vooi jongens tot het Middelbaar en Hoo- ger Onderwijs, verzoekt eervol ont slag wegens zijn benoeming tot hoofd der O. L. school te Niekerk. Verleend. De heer VAN DE KAMP doet een vraag naar aanleiding van de opne ming van de kas van het pensioen fonds voor ambtenaren. De VOORZITTER zal in do volgen de vergadering van antwoord dienen. Punt 2. B. en W. stellen voor het le supple toire kohier van de plaatselijke di-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2