REM. GEREF. GEMEENTB. Zooals wij reeds in °tts vorig num mer in 't kort mededeelden, is aan de leden der Remonstrautsch-Gere-for meer de Gemeente te Haarlem, door het bestuur eene circulaire gezonden. De inhoud de-zer circulaire 's uit gezonderd het reeds in ons vorig pummer opgenomen gedeelte als volgt: Nu weldra het oogenblik daar zal zijn, waarop een einde zal komen aan de opwin-ding, vergoding en ver guizing in onze gemeente, acht het Bestuur het ziju plicht en zijn recht enkele woorden tot U te richten. Het wil niet in détails afdalen Yan hot geschil, dat er bestond riisschen den Predikant en het Bestuur. In de ledenvergadering van 29 Mei zijn die U medegedeeld slechts enkele feiten in chronologische volgorde mogen hier vermeld worden. lo. De meening, die langzamerhand rijpte bij het Bestuur, bij vele leden der gemeente en hij predikanten, die Ds.- Haentjens gehoord hadden, dat zijne opvatting omtrent sommige car- dinale punten bij zijne prediking eene andere was dan die van vier jaar ge leden. toen de gemeente hem hier riep." Die meening werd bij het Be stuur versterkt, toen onze Predikant ln zijn laatste oudejaarsavondtoe- Spraak o. a deze toespeling maakte „Mijne gemeente, nog staan Umoei lijke tijden te wachtenZij werd verzekerd op den eersten Paasch- morgenDs. Haentjens erkende toen, dat de vlag, waaronder hij nu voer, eene andere was dan die, waaronder hij hier kwam. 2o. De bestuursvergaderingen van 3 Mei IJ., waarin eene ernstige samen- epreking met den Predikant plaats had. Toen herhaalde Ds. Haentjens wat hij na de Paaschpreek gezegd had en hoopte, dat de gemeente ook het heil deelachtig zou worden, dat zijn hart had ondervonden. Het Be stuur, dat volgens art. 16 van ons Reglement moet waken voor de stof felijke en geestelijke belangen onzer Gemeente, stelde hem toen voor, de leden te doen uitspreken of zij hun Predikant in diens gewijzigde opvat tingen wilden volgen ja dan neen. Het meende en meent nog, dat indien Ds. Haentjens vier jaar geleden ver kondigd had. wat hij nu predikt, hij niet de gewenschte man zou geweest zijn voor de Remonstrantsch-Gerefor- meerde Gemeente te Haarlem. Om tot die uitspraak te kunnen komen, adviseerde het aan den Predikant zijn mandaat ter beschikking te stel len het Bestuur zou hem dan onmid dellijk op het. zestal plaatsen. Bleek het uit de stemming, dat de meerderheid der gemeente hem in zijn veranderde opinies volgen wilde, dan was het Bestuur bereid met Ds. Haentjens te blijven samenwerken en hem te steunen. Dit voorstel verwierp echter de Predikant. 3o. De weigering van Ds. Haentjens om de bestuursvergaderingen bij te wonen, waardoor 'het aan het Be stuur onmogelijk gemaakt werd door samenspreking met hem tot eene an dere oplossing te komen. 4o. De Algemeene Vergadering van 29 Mei, waarin het Bestuur een over zicht gaf van alles, wat er gebeurd was en zijn ontslag nam. omdat Ds. Haentjens samenwerking met het Be stuur weigerde. Dit gebrek aan sa menwerking moest op den duur de belangen der gemeente schaden en daarom wilde het Bestuur zijne plaats ruimen voor mannen, met wie de Pre dikant eventueel wél zou kunnen sa menwerken. 5o. Het aannemen met algemeene stemmen eener motie, voorgesteld door Mr. P. Tideman c. s.. waarin het Bestuur werd uitgenood!gd ,,op „zijn besluit om af te treden terug „te komen en de belangen der ge- „meente te blijven behartigen onder „meer door het hiervoren bedoeld ge- „schil overeenkomstig het algemeen „reglement der Broederschap, zoo „noodig tot in hoogste instantie, 4,door de daartoe aangewezen colle ges te doen beslissen". Het Bestuur aanvaardde die mo tie. belastte zich met de opdracht daarin gedaan en de voorstellers ver zochten het Bestuur aan de vergade ring geheimhouding op te leggen. Er werd toen besloten een kort commu niqué aan de bladen te zenden, waar door onjuiste courantenberichten zou den vermeden worden. 6o. Teneinde te overwogen hoe de in de motie vervatte opdracht zou kunnen ten uitvoer gebracht worden, werd' tegen 8 Juni eene bestuursver gadering belegd. In die vergadering kwam ook Ds. Haentjens, die zei de", dat zijne tegenwoordigheid de betee- kenis had, dat hij aan het Bestuur de hand der verzoening wilde reiken; daarna deelde hij mede tot het be sluit te zijn gekomen, ontslag te ne men als Predikant onzer gemeente, „omdat hij was gaan inzien, dat de ze, en deze alleen uitspraak had te doen in zijne zaak". Rij monde van den voorzitter ver klaarde het Bestuur de toegestoken hand gaarne aan te nemen en zich er over te verheugen, dat Ds. Haent jens tot volkomen dezelfde meening was gekomen als die. welke het Be stuur van het begin der kwestie af, steeds had voorgestaan. Het nam de aanvraag om ontslag in behandeling, en nam met algemeene stemmen het ontslag aan. Het Bestuur beloofde de ze zaak, zoo pijnlijk voor Predikant, Bestuur en Gemeente, zoo spoedig mogelijk langs wattelijken weg te zullen beëindigen. Men mocht nu hopen, dat 'het inci- dent-Haeritjens voorloopig zou rusten en de gemeente na 15 September daarin na kalm overleg uitspraak doen. Helaas, dit heeft niet zoo mogen ZijnAnonieme stukken verschenen in de couranten en een comité vorm de zich met de bedoeling den Predi kant cn het Bestuur to bewegen do ontslagname als niet gedaan te be schouwen. Het Bestuur mocht op dit verzoek niet ingaanhet meende, dat de zaak nu in het juiste spoor was geleid en haar wettelijk verloop moest hebben, te meer daar het aan de Hooge Re geering en de Socioteits-Commissie reeds bericht van Ds Haentjens' ont slagname gezonden had, van do Re geering toezegging van het landstrac- tement ontvangen en met medewer king van Ds. Haentjens een consu lent benoemd had. De meening des Bestuur» scheen ook de opinie van Ds. Haentjens te zijn„immers op de uitdrukkelijke vraag, door een der bestuursleden in de vergadering van 23 Juli tot ZEd. gericht of hij zelf het wel aange naam zou vinden, als het Bestuur aan bovengenoemd verzoek voldeed, antwoordde hij ontkennend en ver klaarde als zijne meening. dat het gewenscht was de zaak nu geheel langs den regiementatren weg te be handelen. Het verdere beloop der zaak is U Voldoende gebleken uit eene circulai-' re, door het comité gezonden. Het Bestuur acht het ook zijn recht U deze regelen toe te zenden in allerlei gesprekken en ingezonden stukken toch heeft het blootgestaan aan beschuldigingen en verwijten, ja zelfs iheeft Mr. P. Tideman zich niet ontzien in de laatste aflevering van het Tijdschrift onzer Broederschap te beweren, dat het den Predikant ver ketterd had(?) Het Bestuur heeft gezwegen, hoe veel moeite het soms kostte, omdat het meende dat, door daartegen in te gaan. de zaak zelve, eerlijk en klaar opgezet en tot den einde toe doorge voerd, er slechts onder kon lijden. De bestuursleden werpen dan ook van zich de insinuaties, vervat in het schrijven van het comité ,,dat ons j „intiem gemeenteleven tengevolge i „van ongepaste, zeer eenzijdige en „onjuiste mededeelingen in sommige „persorganen het voorwerp is ge- I „weest van hoogst oppervlakkige be- oordeelingen en spotternij", i Immers, behalve het officieel com- muniqué omtrent de Alg. Vergade ring. heeft noch het Bestuur in zijn geheel, noch een zijner leden in het bijzonder, hetzij rechtstreeks, hetzij langs een omweg, medegewerkt om ongewonschte ruchtbaarheid te ge ven aan deze droeve zaak. Ten slotte willen wij nog mededee- len, dat Vrijdag a. s. tusschen 3 en 8 uur de stemming plaats heeft voor een tweetal uit het reeds medege deelde zestal. Een oude zaak in een nieu wen winkel. Mdndg voorbijganger zal in den laat- sten tijd even stil gehouden hebben op de RiYiervischmarkt, waar achter schuthok en steigerpalen het nieuwe gebouw verrees van den heer J. van der Laan. Nu het houtwerk aan de voorzijde verdwenen is, ziet men een mooien gevel in den geest der Hollandsche renaissance opgetrokken. De pui is van teakhout en verder van bak- en zandsteen. Boven de beide winkelrui ten prijkt in een tegel het woord Visehhandel. Hooger op vestigen de jaartallen 18311905 de aandacht op het bijna drie kwart eeuw bestaan der zaak. Is de indruk van buiten af dus zeer gunstig, aangenaam is ook het innerlijk van het gebouw. De flinke winkelruimte is aan vier zijden ommuurd door wit-getegelde wanden, wat vooral in een vischwin- kel, waar alles op. frischheid en net heid aankomt, zeer van pas is. Aan den achterwand is een groot tegeltableau van de Utrechtsche fa briek „Holland", betrekking hebben de op de vi'schvangst. Dit is een fraai uitgevoerd tegelwerk. Voor dezen muur bevindt zich de vischtafel. Dit is een tafel van En- gelsch fabrikaat, met spodlbakken, geheel van vuurklei, wegende onge veer 900 kilo. Naar de architect, de heer Van den Ban ons mededeelde, is de firma Van der Laan nu de eerste firma in ons land, d'ie een dergelijke vischtafel hóeft. Rechthoekig op deze vischtafel staan de toonbanken met bladen van melk- glas. Aan de nette Zoldering bemerkt men de electrisehe verlichting. In de uitstalkasten zijn twee kroon tjes. elk met 6 Tantalum-lampen, ter wijl midden in den winkel eveneens zoo n kroontje zijn licht verspreidt. Beneden den winkel zijn ruime en hooge kelders met ijzeren balken en gewelven gemetseld. Hier is een vischkelder met geasphalteerden vloer een kelder waar in grooto bakken de stokvisch wordt geweekt, een ijskast, een kelder voor zouteviseh Cn een boterkelder, die geheel van do overige vischkelders afgezonderd ligt. Het visehwater wordt door middel van een diaphragma-pomp uit de kel ders in het riool gepompt. Ook zijn hier de afvoerbuizen aan gebracht voor de vischtafel, die dus rechtstreeks loost op het buiten/riool. Den heer J. van den Ban, archi tect en der firma Schiphorst en Phi lips, die het kloeke gebouw in onge veer vijf maanden bouwden, komt lof toe voor het sierlijke bouwwerk, dat ongetwijfeld dit stadsgedeelte zeer heeft vermooid. heeft verfraaid. I Den heer Van der Laan wenschen iwij veel succès toe, nu hij zijn oude [zaak lieden Donderdagavond in den nieuwen winkel heropent. Milit. ver e eniginge n. Als voorzitter van de „Centrale R.-K. Militairen-Vereeniging in het bisdom Haarlem" is opgetreden kolonel Van Steenhardt Carré, te Haarlem secre taris-penningmeester is dr. Ilenri Nuyens, te Westwoud. „Bo ef j e". „Boefje" heeft gisterenavond heel weinig publiek getrokken. Toch werd telkens het spel der tooneelisten met applaus beloond. Vooral de redevoe ringen van den democratischen werk gever over de maatschappij gaven aanleiding tot applaus. KANTONGERECHT. In de Woensdagmiddag gehouden terechtzitting had zich nog te ver antwoorden de Haagsche hotelhouder G. van 't Riet. Het O. M. had hem bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij op 8 September j.l. als bestuurder van een automobiel op een der rijks wegen rijdende, bij bet achterop rij den en passeeren van een ander voertuig niet links maar rechts van den weg gereden heeft. Uit liet getuigenverhoor bleek, dat liet feit plaats gehad heeft op den Wagenweg nabij de Spanjaardslaan en dat het andere rijtuig de bestel wagen- van de Haarlemsche kruide- niersfiima Leupen was. De beklaagde beweerde, dat hij niet schuldig was aan het ten laste gelegde. Hij reed, zooals hij zelde, in de richting van Heemstede en zag toen midden op den weg den met een paard hespannen wagen rijden. Na eerst eenige keeren op zijn signaal hoorn gehlazen te hebben trachtte hij den wagen, die niettegenstaande zijn waarschuwen midden op den weg bleef rijden, links dus niet rechts van den weg te passeeren. Juist toen hij dit deed keerde de wagen om, met het gevolg dat een aanran ding plaats had. De auto kwam aan den kant van den weg in de modder terecht, terwijl de kruidenierswagen kantelde en het paard met een wonde aan den nek eveneens viel. Beide voertuigen werden daarbij ernstig beschadigd. Deze lezing van het gebeurde werd door de getuigen bevestigd. De koetsier van den wagen ver klaarde tevens, dat hij het getoeter der auto niet had gehoord, wat wel licht te wijten is aan het rammelen van zijn voertuig. Het O. M. achtte toch dat er door den automobilist een overtreding had plaats gehad, daar z. i. de auto eerst rechts van den weg had willen pas seeren, doch toen, wegens het om- keeren van den wagen, op het laat ste oogenblik naai' links is uitgewe ken. Voorts nog latende doorscheme ren, dat hij cr van overtuigd was, dat achter dit proces een civiele vor dering school, eischte het een hoeve van 10 gulden, subsidiair 2 dagen hechtenis. Z. E. A. zei voorts nog, dat hij wel verwachtte dat van den Kan tonrechter een wijsprekend vonnis zou volgen, maar achtte het toch zijn plicht, om een veroordeeling te re quire eren. De verdediger van beklaagde, Mr. Th. de Haan Hugenholtz pleitte vrij spraak, daar z. i. het bewijs niet s geleverd, omdat er eenvoudig geen strafbaar feit was gepleegd. De beklaagde is naar bepaling der verordening links van den weg uitgeweken. De Kantonrechter bepaalde de uit spraak in deze zaak op Woensdag a;s. Schutterij. Op zijn verzoek is aan dean heer H. D. Emrik, kapitein bij de schutterij alhier, eervol ontslag verleend. Bazar D i ac o n es s enhuis. Hedenmiddag van 2—5 uur werd in het Diakonessenhuis de jaarlijk- sche bazar gehouden ten voordeelo van het zusterfonds en van het fonds tot stichting van een Vrijbed. Vanavond is de bazar nog geopend van 6—8 uur. Gevonden voorwerpen: een boterhammandje, een muilkorf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cents per regel. Ischillende noodige uitgaven, kanwor- geroep van: „Een spook! Spook! dear voorzien. Spook I". Geheven worden volgens do begroo- De zaalk was, zoaals boven omscbret- ting 40 opcenten op de hoofdsom dier ven, spoedig opgehelderd en de ver- belasting op de gebouwde eigendom- schrikte wouw kom haar meubeltjes men, 10 op die der belasting op der op gaan wrijven, die tamelijk onder ongebouwde eigendommen en 35 op het roet waren gekomen door dit voor die der belasting op het "personeel, te haar zoo angstige schoorsteenvegers- aamen 30.607.411/2. bedrijf. 1 De hoofdelijke omslag is geraamd-! op f15.000, evenals voor 1905; debe-! De gemeentehjgrooUng voor 1906 lasting op de honden op f 900. dc op- eindcijfer van /91.618.90 brengst van vergunningsrecht f 50 in ontvangst en uitgaaf, hooger en wel op fl4ül>; sproeigeld' Ala buitengewone uitgaven staan 1 en reinigiuigsbelastiug zijn resprctie- uitgetrokkende verbouwing der O. ivelijk geraamd op fïOO (dat ia f 50School, de aankoop van liet huis hooger) en f2900 (dat is f900 hooger van den heer H. Veldhui]zen van Zan- dan het vorige jaar). on bestrating der Meerstraat. i De schoolgelden worden f 100 lager. Wegens het heorechen van besmet- geraamd1, namelijk op f900. telijke ziekte in de woning van liet De vergoeding van het Rijk mzake j,ooW der o. L. School, is tot tijdelijk j het gewone onderwijs wordt geraamd hoofdonderwijzer aan die school be- ,op 8115, inzake het herhalingonder- noemd de heer J. v. d. Vlugt, onder wijs op 150. 'wijzer te Heemstede. De bijdrage der exploitatie van bouwterreinen bij evemtueele overne-SCHOTEN mime in onderhoud van door hen aam- gelelde wegen, zijkanten eb voetpa-' Door den Raad dezer gemeente is den, enz., komt voor het eerst op de besloten tot aankoop van het ohbe- begroo ting voor en wordt geraamd bouwde perceel naast de school in op 380. -r-,. deze gemeente Sectie B No. 1379 groot De vergoeding van A. eigendom van den heer Van Waveren te Haarlem voor de som voor onkosten van i van' den ligger der wegen en voetpa- den komt eveneens voor het eerst voor van 7o37.50. op de begrooting met eën bedrag vam Deze aankoop is geschied om tot f_690.eene uitbreiding der O. L. School te geraken en eene onderwijzerswoning te houwen. De kerkelijke grensregeling tusschen de Geref. Gemeente Amsterdam geleden en de uitsluiting in de nouw- vakken duurt onverminderd voort, ja zal zich oneer en meer uitbreiden, ten zij de metselaars en opperlieden liuim- no besmetting-theorie laten varen. Naar „Het Volk" verneemt, bestaat bij het bestuur der Bouwvakfederatie het plan, stampen te doen hij de Alge meene Patroousvereeniging, om een einde te maken aan het „onwaardig spel" dör lieierspatroons, die eiken dag „nieuwe middeltjes" aanwenden om de ondea'liamdeMngon te vertra gen. DE HOUDING VAN „HET VOLK". Op de gisteravond gehouden verga dering van de federatie Amsterdam der Sociaal-Democratische Arbeiders partij werd besloten liet voorstel van den hedr J. C. Ceton, waarin decze urgentie vroeg voor een interpellatie tot het bestuur te richten, over de stappen, welke gedaan zijn tegen de desorganisatie door de redactie van „Het Volk" gewelvt inzake steun aan. de bouwvakarbeiders tot een vodgen- de vergadering uit te stellen. Tot candidaat voor het voorzitter schap van de Partij (vacature P. L. Tak) werd gekozen de lieer F. M. Wi- baut. EEN GESCHIL. B. UITGAVEN. De uitgaven zijn voor 1906-geraaand op een bedrag van 93.924.32, tegen 80.697.02 voor 1905. De onvoorziene uitgaven worden geraamd op 2469.95. ,o hier is niet opgelost kunnen worden Voor de ambtenaren en beambten toestand blijft dus als voorheen, ter Secretarie is voorgesteld ƒ2300. J Een ontstane vacature bij de Woensdagmiddag werd dóór een ambtenaren achten B. en W. niet i noodig om te doen vervullen. Voor een eventueel aan te stellen 4den ambtenaar voor het bijhouden der be volkingsregisters enz. wordt f 250 ge- zestal aangeschoten lotelingen uit Haarlem in de woning van den heer van S. een ruit ingeduwd. De politie bemoeide er zich mee, vraagd. De bezoldigingen der ambte-en onder een luid gejoel der straat naren van den Burgerlijken Stand jeugd werden de belhamels ter be- zijn voorgesteld op 400, 100 en 50 gtemder plaatse gebracht. 'sjaars. Voorgesteld wordt de bezoldiging IJPOLDER. van den opzichter voorgemeente-D(J der beetwortelen geeft re- we^en inrichtingen van ƒ900 ©p den tevredenheidgemiddeld ƒ1000 te brengen. Diens werkzaamhe- 45 000 K.G. per H.A., met een suiker- den zijn sedert zijn aanstelling zoo _ehaUe van 14 a pj procent. uitgebreid, dat B. en W. een jaar- x lijksche verhooging tot een maximum HALFWEG. van ƒ1200 billijk achten. j bieriiuishouder H. in den Hout- Voor het onderhoud van de wegen rakpolder is bekeurd wegens het tap- wordt 9500 uitgetrokken. pen Van sterken drank, zonder daar- De jaarwedden van de agenten van voor vergunning te bezitten. politie (behalve die van den inspec- teur) bedragen 4750 tegen 44621/2 j ZANDVOORT. Ve'Taarwedden dor veldwachters' DeZen winter zullen in „Ons Huis zijn samen f1100. De kosten voor de negen lezingen gehouden worden, nachtwakers worden begroot op een som van ƒ2500 tegen ƒ2275 in 1905.; OVERVEEN. De renten der geldleeningen bedra- j Een postkantoor te Overveen. gen ƒ3520. De aflossingen zijn 5000 j-)e Rijksbouwmeester heeft een De P?st onvoorziene uitgaven is sohrijven gazonden aan den Raad Sr» ot nnde^osten0 der gemeente Bloemendaal, dat het kan wórden overgeschreven. door de gemeente aan het Rijk aan- geboden terrein voor een te bouwen Opnieuw staat de post kosten voor ^)<;tkantof.r te Qverveen weeens be- een nieuwe begraafplaat? voor „me- postkantoor te Overveen wegensne morie" uitgetrokken, niettegenstaan- Perkte breedte en diepte utiliteitebe- de. zegt de toelichting, den minwaar- zwaren oplevert. Deze bezwaren zou- digen toestand der gemeentelijke be- den echter opgeheven kunnen wor- graafplaats te Overveen en der hij- den, indien het gebouw op 2 M. in- zondere te Bloemendaal bij den Raad plaats van op 4 M. van <]en Bloe- VOHetm|ïvoIif<d^San is, dat velen 1 mendaalschen weg zon kunnen ge- zich elders buiten do gemeente graf- plaatst worden, ruimten verzekeren. Z j Wij zouden thans een bepaalde op-1 - innCnsSfiu dracht van den Raad wenschen. zeg-1 gen B. en W. en liefst een zoodanige. waarbij wij ons zouden kunnen ver- zekerd houden, dat invloeden van sommige, daarvan bij vorige pogin gen niet afkeerig gebleken ingezete nen, niet zullen gelden. 1 In de raadsvergadering van Dinx- perloo van 5 September werd offi cieel besproken het geschil dat tus- j schen den burgemeester en den on- dernemer van het feestgebouw be stond,, wegens een daar door eenige studenten opgevoerd tooneelstukje, getiteld „Een raadsvergadering te Nieuw-Abdera". De burgemeester j weigerde den ondernemer na 10 uur 's avonds uitvoeringen te doen geven, zoolang de dilettanten geen vergiffe nis gevraagd hadden. Door den on dernemer en eenige voorname inge zetenen werd over dit onrecht, dat de ondernemer ondervond, gereclameerd bij den Commissaris der Koningin in Gelderland; en deze heeft nu aan adressanten bericht, dat hij ver trouwt dat de burgemeester voortaan bij tijdige aanvrage ook aan den houder van het feestgebouw na 10 uur de vergunning om muziek enz. te geven zal verleenen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft aan het bestuur van het St. Anthony-gasthuis te Leeuwarden vergunning gegeven, een kunstschilder aan te wijzen, om Haar levensgroot portret te schilde ren, dat door gemeld bestuur voor Uet voornaamste aller huismiddelen is Scott's Euinl8ion welke bestaat uit levert'aan ontwikkeld tot drie maal zijne geneeskrachtige waarde, smakelijk en volkomen verteerbaar gemaakt door het eenig Scott proces. Scott's Emulsion is de eoniee emul sion die mensehen ge nezen heeft de geheele wereld door. Ziet toe dat bet handelsmerk van het Scott proces dat hierbij wordt aan getoond zich op elk Eisch .i u')j (ide Emui. pikket be vindt dat gij *2 koopt. vuil - dse5 Si»ti I yaQ a]]e Apothekers. Van de uitgaven wordt voorts meer gevraagd 100 voor licht en brand- plaatsing in de raadzaal van het stoffen, 475, minder voor de regis- stadhuis wordt aangeboden. i tors van den Burgerlijken Stand. De post teruggave van belasting is van DE BURGEMEESTER VAN ƒ50 op 200 gebracht. SCHIEDAM. I Van ƒ6000 op ƒ9500 werd gebracht Door de benoeming van den heer I de post onderhoud van bij overeen- H. J- Versteeg tot lid van Gedepu- komst in onderhoud overgenomen teerde Staten dezer provincie. zal wegen en paden. Het onderhoud der Schiedam hem als haren burgemees- braridspuiten en -ladders stijgt van ter moeten missen. Een groot verlies ƒ500 op ƒ1000; het onderhoud der ver- is dat; de heer Versteeg toch heeft lichting van ƒ3500 op ƒ4000. De ont- zich hier in den tijd dat hij aan het smettingsd'ienst vraagt ƒ300 meer. Het hoofd dezer gemeente stond (sedert onderwij? vermeerdert van 15.915 op 1894) zeer bemind gemaakt. Steeds ƒ17.215. De verpleging van arme voor ieder toegankelijk, stond hij elk krankzinnigen van ƒ770 op ƒ1000: af- die zijn hulp inriep, minzaam en lossen geldleeningen van ƒ3500 op hulpvaardig met raad en daad ter 5000. Gebruik van water uit de Haar- zijde. lemsche waterleiding van ƒ4000 op Vol hoop op de toekomst wist hij ƒ5500 dienstleiding en meters van in dc moeilijke dagen, die Schiedam ƒ3000 op ƒ4000. heeft doorgebracht, toen handel en i Wegens de wenschelijkheid om een industrie kwijnende waren, moed in nieuwen sproeiwagen aan te schaf- te spreken. Zijn werken is met een ?en is ƒ1000 meer geraamd voor weg" goeden uitslag bekroond Schiedam besproeiing. i's weer gaan herleven. Neemt KEATING'S BORST PAS TILLES als gij hoest! Het is het ge neesmiddel zonder weerga tegen hoest asthma, bronchitis en keelriekten gij zult terstond verlicht en weldra genezen zijn. Volgens verklaring der beste geneesheeren bestaat er geen beter voorbehoed- en geneesmiddel voor de borstziekten dan deKeating's Pastilles. Uit de Omstreken Ter aarde bestelling. Gisterenmiddag werd op de be graafplaats „We ster veld" onder Vel- sen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. G. H. van Genderen Stort, in leven oogarts te dezer stede. Aan de groeve werd gesproken door de heeren P. W. Peereboom en K. F. van Maas, die de verdiensten van den overledene schetsten. BLOEMENDAAL. UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN RAAD. (Donderdag 12 October.) I Voorzitterdo heer Immink, bur gemeester van Bloemendaal. j Om half twee wordt de vergadering j geopend en voorlezing gedaan van de j notulen. j Aan de orde komt de ontwerp-be- grooting voor het jaar 1906 voor de gemeente Bloemendaal, 6675 inwo ner s. A. INKOMSTEN. De inkomsten worden geraamd op een bedrag van 93.924.32, tegen 80.697.02 voor 1905. In den aanhef der toelichting op de begrooting wordt gezegd Het buiten verwachting groote voor- deelige saldo, dat de dienst van 1904 opleverde, komt deze hegrooting zeer ten goede, daar dientengevolge, zon der verhooging van middelen in ver- VELSEN. De stoompont Kennemerland is Woensdagnamiddag 3 uur hier aan gekomen. De Velsen, nog niet ge- transformeerd, bleef te Amsterdam, j De Kennemerland zal nu worden klaar gemaakt voor het verkeerde j kettingen worden er aangebracht en j clan gaat het varen weer een gange- tje. Of er, na de vroeger gemaakte, nog meer veranderingen aan het ding zijn gemaakt, was vanmiddag niet op het oog te zien. HILLEGOM. Een leuke spookgeschiedenis. (His torisch). Het tooneel viel voor in eefn der zij straten van de Meerstraat alhier. De man des huizes had va.n moeder de vrouw opdracht gekregen om na zijn verrichte dagtaak den schoorsteen uit te vegen, daar zij de kachel in de huiskamer wilde zetten, aangezien het in de woning al knapjes kil be- gon te worden. j Fluks maakt haar echtgenoot een schoorsteenrager gereed, bestaande uit een lang eind touw, waaraan een dikke steen,omwoeld met zakken, is I vastgemaakt. In een minimum van tijd zit de schoorsteenveger op de vorst van het huis, neemt zijn koord, maakt zich i gereed tot zijn niet alledaagsch werk en werpt ton slotte, daar hij zich j vergist had, de schoonmaakgereed schappen in den schoorsteen van zijn. nïetswetende en -vermoedende 'buur- vrouw, die op het onverwachts hïooren j van een holsch lawaai in haar schoor steen de woning ontvlucht onder het DIENSTWEIGERING. To Arnhem is Maandag een muzi kant van het 8ste regiment infanterie in voorloopig arrest gesteld. Naar de „N. Arnh. Ct-." verneemt, moet hij geweigerd hebben1 strijkmu- ziek te maken, naclat hem op zijn ver zoek niet kon worden toegestaan, twee avonden te spelen in zoogenaamde kleine partijen, voor eigen rekening. Voor het maken van strijkmuziek in liet korps zou hij •niét geëngageerd zijn. Is dit juist, dan zal de strafrech ter hebben uit te maken, in hoeverre de verdachte schuldig is aan liet mis drijf „dienstweigering". DE UITSLUITING IN DE BOUWVAK KEN TE AMSTERDAM. De door de Grondwerkerspatroons- vereemiging benoemde leden der com missie va.n patroons en werklieden, die zicli ten doel stélt een regeling van clen arbeid in het grond- en hei- ersbedrijf te ontwerpen, zond een schrijven ami deze vereeniging, waar in zij hun ontslag als zoodanig vra gen, wijl zij allen van oordeel zijn, dat de commissie* gelijk zij nu is sa mengesteld. tot niets kan leiden. Naar aanleiding hiervan verzond gisterenmiddag de Grondwerkerspa- troonsvereeniging eem schrijven aan de organisatie van hei werkers, waar in zij voorstelt de huidige commissie to ontbinden. Echter verklaart het; bestuur zich nog steeds bereid nve? de door zijne vereeniging ingeiieudef arbeidsovereenkomst te onderftande- len. De beteekenis hiervan is dit rie patroons niet langer den eisch dor werklieden, om een zesden man nan te stellen, tot onderwerp der onler- handelingen willen maken. Men is dan nu even ver als 9 weken I DE FAMILIE WAGENAAJt. Toen de Gebr. Wagenaar uit de Driehoekstraat de vorige week voor de Rechtbank te Amsterdam terecht stonden, bleek uit het requisitoir van den Officier van Justitie, dat de be klaagden, ongeacht den moord op de weduwe Cerlijn, nog onder ernstige verdenking stonden vaii een ander misdrijf, destijds te Amsterdam ge pleegd- Naar we vernemen, zegt -t Hbld., werd hiermede bedoeld de belang rijke diefstal bij den heer M. Noach in de Amstelstraat, bij wien, naar men zich herinneren zal, een grooc aantal gouden en zilveren voorwer pen werd ontvreemd. Bij een der vele huiszoekingen in de woning der Wagenaars de po- politie onderzocht iederen dag één étage, om zoo nauwkeurig mogelijk te werk te gaan weiden beleenings- briefjes gevonden, waarop voorwer pen waren beleend, afkomstig uit den winkel van den heer Noach. Zoo doende kwam men op het goede spoor. Het onderzoek in deze zaak moet reeds zóóver gevorderd zijn, dat vermoedelijk binnenkort de beide broeders opnieuw zullen wonden ge dagvaard. Naar we vernemen, is daarmede hun rekening denkelijk nog niet af- geloopen. Er staan nog genoteerd een rijwieldiefstal en een diefstal van manufacturen, in welke zaken het onderzoek eveneens nog gaande is. DE MAASTRICHTSCHE SCHOUWBURG. De burgemeester van Maastricht heeft zijn besluit van 20 Januari 1904 tot sluiting van den schouwburg in getrokken en bepaald, dat de schouw burg wederom voor het publiek kan worden geopend, onder de volgende voorwaarden lo. dat geen andere dan zitplaatsen mogen worden uitge geven, 2o. dat tijdens de voorstellin gen geen personen mogen staan in de couloirs, zij- of middengangen en 3o. dat de werken voor de onbrandbaar- malting van het decoratief worden voortgezet en zo.odra mogelijk vol tooid moeten zijn, zullende zoolang die werken alsmede het aanbrengen van baJcons niet, blijkens over te leggen attest van den directeur der gemeente-bedrijven, geheel zijn vol tooid, de zitplaatsen op de tweede bank der galerij niet mogen worden ingenomen. NOODLOTTIGE TWIST. Verleden Zondagavond omstreeks 9 uur hadden eenige jongelui twist in het café Delno te Bleijerheide, waar op een hunner, van Bleijerheide, een revolverschot loste, waardoor F. Dir- ven, (die niet tot de twistende behoor de) een gevaarlijke wonde aan den hals beliep. Geneeskundige hulp werd hem dadelijk verleend door den heer dr. Panhuisen, en door heeren gees telijken zijn liera ook de H. Sacra menten toegediend. De dader is tot heden voortvluchtig. (L. K.) TREURIGE VONDST. Woensdagmorgen 8 uur is in de nieuwe kloosterschool genaamd. L'In- stitut des filles de la Sagesse aan het Afrikaanderplein te Rotterdam in den kelder nabij de centrale verwar ming het lijk gevonden van een werkman, in dienst van de firma Zimmermann te Utrecht, die aldaar de verwarmingsinstallatie aanlegt. In den voornacht heeft de man het vermoedelijk benauwd gekregen. Zijn

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2